Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...

[es] :: Advocacy :: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32541 | Odgovora: 247 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 03:44 - pre 214 meseci
http://www.regdeveloper.com/20...eric_raymond_linux_compromise/

Citat:

With iPod holding a massive market share and Windows Vista coming down the pipe, Raymond warned that Linux risks getting locked out of new hardware platforms for the next 30 years unless it proves it can work with iPods, MP3s and WMP.
...
Binary drivers are considered an evil for open source because of their proprietary nature, however Raymond called support for them in Linux "a necessary compromise."
...
"The end of the 64-bit transition happens at the end of 2008. After that the operating system gets locked in for the next 30 years. I'm worried we are not doing enough to appeal to non-technical users. I'm worried we will be locked out of the desktop for a very long time," he said.



Opa, miki, vidimo se znači za 30 godina.. :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.ADSL.neobee.net.



+3 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 08:51 - pre 214 meseci
Boze kakav crap od texta...
Imam iPod i radi mi fantasticno sa mojim Linux-em. I to preko amaroka koji je 2 svetlosne godine ispred iTune-sa. Neverovatno dobro. Nemam nikakav problem sa koriscenjem binary drajvera za npr graficke cak mislim da ih svi koriste, to sto RMS urla to macku u rep svi se slazemo da je on izgubio tlo pod nogama.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 14:29 - pre 214 meseci
iPod radi odlično i sa Linuxom, a i sa BSD-em. A ja na Linuxu vozim sve wm* formate bez problema
@ degojs
Ne brini, kad pređeš na Fedoru, moći ćeš da uživaš u multimedijalnim čarima bez problema
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 14:59 - pre 214 meseci
Ja ubo nov, novcijati digitalni fotoaparat u Linux masinu (jer drugaciju ni nemam) i cekam da vidim gde ce prvo poceti da se dimi, a ono - nista! Lepo se slike prenele preko USB-a sa f.aparata na hdd i milina!

Onomad dobih monitor sa zvucnicima. Kopam po Linux kako da pustim muziku, jer prilicno dugo nisam imao zvucnike, a onda se setih da sam integrisanu zvucnu iskljucio u BIOS-u. Restart. Enable. Svira.

Doso "cova iz mojih snova" da mi poveze kablovski modem (onaj koaksijalni kabl, TV obavezno, Internet jos nema svuda, kod mene ima). Ubode on njega u struju, i poveze antenu - trepere neke lampice = modem kao modem funkcionise. Ubodemo jos i UTP kabl u PC i modem. Sta sad? "Cova iz snova" ne poznaje Linux bas nesto. Nista. Buduci da je sve islo preko mrezne kartice i koristio se DHCP, modem radi odmah.

Degi, nemoj vise da nas prepadate, bre, vise se ni ne bojimo! Ljudi uspevaju da pokrenu najcudniji hardver na Linuxu - neke USB modeme, WiFi svasta, TV-kartice i bog zna sta jos, dakle nije vise pitanje da li radi (ili ne) jedan konkretan model hardvera, trend je takav da sve vise i vise radi i ljudi postaju OPUSTENI!

PS: Uz onaj novi monitor, sa zvucnicima, doslo je i "Brzo Setup Uputstvo", na jednom listu papira. U podrucju "instalacija drajvera" izslistano je 5 verzija MS Windows-a i - Linux, sasvim ravnopravno! Firma je Samsung. Briga njih sto nas ima 0,4%, pare ne smrde...

PPS: Pre pola sata saznah na ES-u u nekoj temi oko jacine signala za TV, da postoji i pojava kad je signal suvise jak, prepojacan signal. Mozda je to slucaj i sa Windowsom - postao je "suvise savrsen"?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.ADSL.neobee.net.



+3 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 16:17 - pre 214 meseci
Sada teh vidoh windowsasi nasli obraza da pricaju o 64-OSovima. Alo bre ljudi su vozili 64-bitne linuxe dok jos kalkulatori nisu radili na 64-bitnim windowsima, zapravo ovi jos nisu ni postojali :). Evo ja sada vozim 64-bitni linux i radi mi sve od hardwera/periferija i imam preko 10.000 programa na raspolaganju koji su full 64-bitni. Koliko vi imate 64-bitnih programa el imate 100?? Nesto sumnjam...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 17:07 - pre 214 meseci
Citat:
Ne brini, kad pređeš na Fedoru, moći ćeš da uživaš u multimedijalnim čarima bez problema


Well, koliko se sećam Fedore, ispravi me ako grešim --- ali nešto se ne sećam drajvera za nVidia karticu i mp3 podrške u Fedori?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 17:14 - pre 214 meseci
Citat:
degojs: Well, koliko se sećam Fedore, ispravi me ako grešim --- ali nešto se ne sećam drajvera za nVidia karticu i mp3 podrške u Fedori?


A sećaš li se originalnih nVidia drajvera i podrške za DivX i ostale kodeke u Windowsu??
Pazi, kao i na Windowsu, uz linux dobiješ linux vesa driver, koji nudi samo osnovne funkcije. Ako hoćeš OpenGl, i ostalo, moraš instaliraš driver sa sajta proizvođača. Tako je i sa mulitmedijom na Fedori, ako se ne varam.
Lično, nisam nikada probao Fedoru, nego je pominjem što si je ti nahvalio onomad Lično nisam ljubitelj tih rpm-baziranih distroa. Uz linux koji ja koristim imam podršku za mp3 od samog starta. Jedino što sam ubacio su Mplayer sa kodecima, i libdvdcss za zaštićene DVD filmove, i to je to. A i u Windowsu sam, nakon instalacije, morao da ubacim K-Lite skup kodeka, tako da mi dođe isto kao sa Linuxom, odokativno.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 17:25 - pre 214 meseci
Koji ono OS radi na najviše platformi? Čini se da je Eric Raymond zaboravio.
Zar će proizvođači hardvera istog momenta da počnu pisati drajvere čim "community" odluči da binarni drajveri nisu loši?
Ništa ih ne sprečava da ih pišu, kao što ni korisnike ništa ne sprečava da ih koriste.

Evo koristan link: http://www.kroah.com/log/linux/ols_2006_keynote.html
Citat:
Yes, we passed the NetBSD people a few years ago in the number of different processor families and types that we support now. No other "major" operating system even comes remotely close in platform support for what we have in Linux. Linux now runs in everything from a cellphone, to a radio controlled helicopter, your desktop, a server on the internet, on up to a huge 73% of the TOP500 largest supercomputers in the world.


Čini mi se da se degojs previše brine za budućnost Linuxa.
Biće sve uredu, degojs. Ništa ne brini.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 17:33 - pre 214 meseci
Citat:

Pazi, kao i na Windowsu, uz linux dobiješ linux vesa driver, koji nudi samo osnovne funkcije. Ako hoćeš OpenGl, i ostalo, moraš instaliraš driver sa sajta proizvođača.


Ovaj... momci, godina je 2006, a ne 1996, mislim da gledate pogresnu verziju Windowsa - i za standardan hardver se uz Windows se ne dobijaju vesa drajveri, vec bogme sasvim funkcionalni optimizovani drajveri i sa 3D akceleracijom ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 17:52 - pre 214 meseci
na laptopu za sad jos imam dual-boot
sasvim funkcionalni drajveri? 3d akceleracija mozda radi, ali neke stvari poput tv-out jos uvek trebaju atievi driverida ne pricam o drajverima za eth karticu, koja opet nije podrzana po defaultu... cak me i pitao dali hocem na internet da skoke da pogleda dal ima tamo.. a kako na net bez mrezne kartice? :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 19:07 - pre 214 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovaj... momci, godina je 2006, a ne 1996, mislim da gledate pogresnu verziju Windowsa - i za standardan hardver se uz Windows se ne dobijaju vesa drajveri, vec bogme sasvim funkcionalni optimizovani drajveri i sa 3D akceleracijom ;-)


... koji su totalni shit u odnosu na originalne nVidia i Ati drivere.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 19:47 - pre 214 meseci
Sigurno je da su bolji od VESA drajvera koje dobiješ sa Fedorom :)

Gde si baš Fedoru našao.. pa po difoltu ništa ne valja, baš što se te multimedije tiče.

A o tome kakav je postupak za instaliranje istih na jednom i drugom sistemu.. drugom prilikom. O tome ovaj Rejmond i priča.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 19:52 - pre 214 meseci
Citat:
Lično, nisam nikada probao Fedoru, nego je pominjem što si je ti nahvalio onomad


Pa jeste Fedora dobra ali --- za mene. A nikako za ove ljude o kojima taj Rejmond priča -- upravo što nema svih tih drajvera. I meni je zapinjalo, pa je na kraju proradilo i ja ne krivim ni Fedoru za to - takva im je politika i znao sam to.. ali običan korisnik da će da drnda danima dok proradi.. malo sutra :)

Što se tih stvari tiče, mislim da je Mepis linux bez premca trenutno: nv, ati, mp3, pdf, flash, real.. sve je tu od početka :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 21:50 - pre 214 meseci
Degojs,

Stvarno se mnogo brineš za GNU/Linux. Počeću da brinem za tebe.

Ovakva opsednutost nečim se zaista retko viđa. Jeli, uspevaš li da spavaš? A ako uspeš da zaspiš, sanjaš li još nešto se pingvina i bivola?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 22:14 - pre 214 meseci
Šta da ti pričam, kad ti već sve znaš :)

Mada, slažem se -- o Linuxu na desktopu možeš 100 godina, a ono manje-više uvek ista meta, isto odstojanje.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...23.08.2006. u 23:18 - pre 214 meseci
Citat:
Not now, John!: Koji ono OS radi na najviše platformi?


Po broju različitih familija arhitektura linux je nowhere near originalnom UNIX RE (niti će ijedan drugi OS vjerojatno ikad biti nakon homogenizacije platformi u 80-im).

A niti je taj podatak imalo relevantan per se, pošto je većina današnjih popularnijih kernela vrlo dobro napisana sa apstrahiranim architekturalno-specifičnim dijelovima i i dadu se portati na novu ISA-u u roku od par tjedana od strane sposobnog tima. To da NetBSD radi na tosteru a neka verzija linuxa na GameBoyu je argument za tipične pingvinske kavanske diskusije (moj tata je jači od tvoga tate i taj đir :)

Citat:
Stator: Sada teh vidoh windowsasi nasli obraza da pricaju o 64-OSovima. Alo bre ljudi su vozili 64-bitne linuxe dok jos kalkulatori nisu radili na 64-bitnim windowsima, zapravo ovi jos nisu ni postojali.


Pfff, NT je radio na 64-bitnim Alphama dok je linux još bio single-threaded klon Minixa :)

Citat:
Evo ja sada vozim 64-bitni linux i radi mi sve od hardwera/periferija i imam preko 10.000 programa na raspolaganju koji su full 64-bitni. Koliko vi imate 64-bitnih programa el imate 100??


Od tih tvojih 10000 programa svi koji koliko-toliko valjaju (njih nekoliko desetina dakle :) gotovo sigurno imaju win64 port.

Sav profi softver koji će _značajnije_ iskoristiti prednosti 64 bita (Maya, Corel, sav server-side softver i sl.) već ima 64-bitne portove, a ovi što nemaju bez problema rade u legacy x32 modu i to brže nego što bi da su pokrenuti na x32 procesoru iste frekvencije.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...24.08.2006. u 08:37 - pre 214 meseci
Za kucnu masinu ili za kancelarijsku apsolutno ne postoji razlog za izbegavanje Linuxa
Sto se tice multimedije i interneta ne vidim ni jedan poen + za WIndows u odnosu na Linux
Uostalom, Hollywood stoji na linuxu.
Ako hocete igrice , uzmite Xbox ili Sony Play Station koji ce biti superiorniji u odnosu na bilo koji PC racunar.

Cinik ce Vam nesto copy/paste iz knjige a ostali ce na osnovu stecenog iskustva da prokomentarisu ostale razlike (serveri ...).

Pre nekih mozda 10 godina obilazio Vuk Draskovic unutrasnjost Srbije i zapadne u dvoriste jednog ubogog seljaka.
Lepo se oni ispricase, i Vuk ga upita:
- Kad se toliko slazemo, hoces li glasati za mene?
- Necu, glasacu za Slobu
- Pa sto, sad si rekao da sam u pravu?
- Pa kad pobedis, glasacu za tebe


Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...24.08.2006. u 10:08 - pre 214 meseci
Citat:

Za kucnu masinu ili za kancelarijsku apsolutno ne postoji razlog za izbegavanje Linuxa
Sto se tice multimedije i interneta ne vidim ni jedan poen + za WIndows u odnosu na Linux
Uostalom, Hollywood stoji na linuxu.


Put your money where your mouth is - otvori firmu i kreni da prodajes ljudima taj bajni OS koji moze sasvim lepo da sluzi za kucnu upotrebu.

Da je to stvarno tako, kao sto nije, danas bi imali 45% Linux market share, 45% Windows market share i 10% ostali a svi ovde jako dobro znamo da to nije tako, samo sto neki ovde ne zele da priznaju neke cinjenice zasto to nije tako ;-)

To sto Holywood "stoji na linuxu" je nonsens - ostatak Holywooda i grafike stoji i na Mac OS-u, pa opet, MacOS nije najzastupljeniji u kucnoj/workstation upotrebi - daleko od toga.

Na kraju krajeva tvoja IP adresa kaze:

Citat:

*.adsl.static.sezampro.yu.
OS: Windows XP


Sto si, kog djavola, ti ili tvoj poslodavac (odakle vec pristupas ES-u) - bacio/bacili $100+ na nesto sto je, kako ti kazes, jednako dobro kao Linux??? Meni to zvuci kao puko razbacivanje ili neupucenost?? ;-)

Put your money where your mouth is kao sto rekoh ;-) Lepo kaze ta stara britanska izreka :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...24.08.2006. u 10:26 - pre 214 meseci
Citat:
To sto Holywood "stoji na linuxu" je nonsens - ostatak Holywooda i grafike stoji i na Mac OS-u, pa opet, MacOS nije najzastupljeniji u kucnoj/workstation upotrebi - daleko od toga.


*nix = linux = bsd = osx = irix ...

dakle hollywood a? iskreno OPASNO radi osx na PC, i intel i amd-ovi sa sse2 odlicno voze osx
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...24.08.2006. u 10:33 - pre 214 meseci
Citat:

*nix = linux = bsd = osx = irix ...


Od kad to? ;-)

Hocemo da pitamo nekog upoznatog sa BSD-om ili Irix-om da prokomentarise taj sinonim sa Linuxom ;-)))))))

Citat:

dakle hollywood a? iskreno OPASNO radi osx na PC, i intel i amd-ovi sa sse2 odlicno voze osx


Jos kada bi Apple pravio OSX za ne-Apple racunare, to bi bio ubica - ali avaj :( Dokle god bude potreban hakeraj za pokretanje OSX-a na ne-Apple masinama nista od toga.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Eric Raymond: Linux will get locked out for 30-odd years until the next platform shift...

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32541 | Odgovora: 247 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.