Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Restartovanje racunara stetno ili ne

elitemadzone.org :: TechZone :: Restartovanje racunara stetno ili ne

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 16925 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Deluxer

Član broj: 101933
Poruke: 21
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne27.07.2006. u 01:44 - pre 216 meseci
Citat:
Pa pazi sale, nije to jedini problem sa gusenjem kompa. Meni se desilo da crtam u korelu neke gluposti i da nakon nekog vremena nece da uradi copy/paste. Ugasim program, otvorim ga opet, a ono i dalje ne radi... Kad ugasis program, on te pita da li zelis da ostavis clipboard za druge aplikacije, a bez obzira sta ti odgovoris - on ga ostavi! I sad ti imas problem zauzetog RAMa, koji ne mozes nikako drukcije resiti nego resetom (ako postoji drugi nacin, ti me obrazuj). A ako nekome treba dokaz da maltretiranje kompa u tom smislu ne donosi neki pakao, pa jel` vam treba drugo svedocenje od momka koji je na prosloj strani prepricao svoja iskustva u drzavnoj firmi. I ne treba ti on, pogledaj sam, pa reci... Stvarno nema mesta paranojama sa polomljenim hardovima i smakom sveta zato sto si resetovao komp. Mislim, ko to veruje, nije mu problem ni da poveruje da save opcija u wordu unistava racunar (autror Z.R. ;).
Evo predlog za sve: ovog trenutka iscupajte komp iz struje, pa opet utaknite. Upalite ga, pa sami vidite sta mu fali... Jel da da nije nista? E, pa onda da prestanemo da zvucimo k`o Bantu crnac pred space shutleom i da ne pravimo budale od sebe... (ovim ne mislim na tebe sasa, znam da to nisi mislio)

Pa ***ote, ja sam se naunistavao svacega dok nisam empirijski dokazao da nesto moze/ne moze. Mobilni telefon sam lemio, pa je radio jos godinu dana... Probajte sve, ti troskovi kad nesto sjebete su mnogo manji nego da ostanete zatucane ovce koje ne smeju da pipnu 5V napona da ne poginu. Niko se nije naucen rodio, ali niko nije ni naucio verujuci sarlatanima...


HEHEHE , zatucane ovce koje nesmeju da pipnu 5V napon da ne poginu , svaka cast Djole , tekst ti je lepo napisan a i dosta je slikovit i 100% tacan, evo vam mog primera, ja mislim da sam prosecno svaki dan restartovao komp po 5 na dugme i izvlacio kabal po jedanput , i to sve na jednom istom komp, njemu nista nije menjano od te 2001 godina od kad sam ga kupio pa do sad , ubaceni su mu samo veci hardovi i dvd rezac, posto na kompu radim dosta poslova a pored toga uvek rade bar 2 p2p programa cesto se desava da se zakuca i ja sam sad odprilike restartovao komp na dugme 5 godina*365dana*5 puta na dan = moj kompjuter je restartovan na dugme , da zaokruzimo 9000 puta i nikad mu nista nije crklo pa sad vi vidite da li ja imam svemirski komp ili jednostavno restart na dugme , vadjenje kabla ili slicno deluju stetno na komp... cela ta prica se svodi na to da nesmete da budete "zatucane ovce koje nesmeju da pipnu 5V napon da ne poginu" ...
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne27.07.2006. u 09:07 - pre 216 meseci
E stvarno ne mogu da verujem.

Vecu gomilu s**nja nisam skoro procitao. Kakve proklete veze ima napon od 5v sa restartovanjem racunara. Mislim, kakva je to logika - "ja sam pipač napona od 5v, i slusajte me kada kazem da je cupanje kablova dobro za vas pc...."

Ja lično nisam nikada pipnuo napon od 5v, a servisirao sam nebrojeno mnogo kompova. To me jednostavno ne pali.

Ajde sada polako za mnom:


Kompjuter nije toster
Kompjuter nije toster
Kompjuter nije toster...

:)



Kompjuterom se ne rukuje kao tosterom i tacka. Kakvo cupanje kablova, kakve gluposti. Pa makar kupi sebi produzni sa prekidacem kada ga vec cupas iz struje svaki dan. I ne, to sigurno nije super kompjuter cim moras toliko puta da ga cupas iz struje. Meni na kompu rade 3 p2p programa, non stop elektronske simulacije i cesto povray rendering i poslednji put kada sam uopste morao da ga restartujem (bez cupanja) je bilo pre 3 dana i 18 casova. A na dugme sam ga poslednji put restartovao pre vise od 2 meseca.

i jos samo jedna opaska. Bantu crnac bi iskazao mnogo vece postovanje tom satlu, nego sto vi pokazujete prema kompjuteru kada rukujete njime kao tosterom. To sto moze da se d*ka, ne znaci da mora da se d*ka.

A za sta onda sluzi cela procedura gasenja ako je nepotrebna. Pa da je tako Bil Gates bi bio prvi koji bi rekao "Sada mozete ugasiti komp za sekund" jer non stop trpi zalbe ne brzinu kojom windows obavlja taj posao.

Ajde sada redom:

1. Kada neka aplikacija zavrsi svoj rad ona tipicno pokrece niz destruktorskih funkcija, koje imaju za cilj da uklone sve entitete, koje je ta aplikacija stvorila, iz memorije. Ako je aplikacija lose napisana i njene funkcije ne obuhvataju sve te objekte (sto je jako cest slucaj, jer je pisanje destruktora jako dosadna stvar) one mogu a i ne moraju ostati u memoriji. I windows ce takve stvari najcesce sam ocistiti. Ako se desi da aplikacija pokrene neke procese koje ne uspe sama da ugasi, ti procesi ce nastaviti da rade i windows ih nece ocistiti u najvecem broju slucajeva i to je ono sto usporava kompjuter. A ne "mrtvi podaci" u memoriji. Bezobrazna aplikacija koja samo guta, se resava njenim gasenjem (end task, end process....) I to je ono sto mora manuelno da se odradi jer je windows ne moze spreciti dok mu to eksplicitno ne naglasis.


2. O memoriji se brine sam kernell (srce operativnog sistema) - alokacija, ciscenje, premestanje.... Posto normalno, nikada nemamo dovoljno memorije, oni delovi za koje OS vidi da se manje koriste, smestaju se na hd, dok ne budu ponovo potrebni cime se oslobadja mesto za trenutne potrebe stavljene pred OS. Mesto na HD je najcesce swap file (page file). Ceo ovaj proces (upravljanjamemorijom) naziva se virtual memory management (sto ne treba mesati sa podesavanjem koje windows zove "virtual memory" - a pravi naziv za to podesavanje je "memory swaping")

3. Elektronicarski gledano, svaki sklop se u tom smislu ponasa isto. Kada mu ukines izvor struje - on prestane da radi :)

Poenta nije da ce se kompjuter mehanicki ostetiti takvim gasenjem (sto isto nije iskljuceno, samo je vrlo neverovatno). Poenta je da ce se sistem s*ebati. Windows ce postati spor, aplikacije nece raditi kako treba... I onda reinstalacija windows-a na svakih 2 meseca.... Izgubljeni podaci i tako dalje. Zamisli samo jedan scenario.

Windows krene u update (ili antivirus),skine stamu treba i krene dakopira to na mesto sa koga ce uzeti u narednom restartu i ti ga iscupas iz struje. Sledece sto se desava, komp se pali, zna da treba da instalira update, ali ima samo pola biblioteke koju treba da zameni. Ona naravno ne radi i ti sada mozes samo da se nadas da ce win biti dovoljno pametan i ostaviti sve kako jeste, umesto da zameni tvoju biblioteku novom koja ne radi jer je neki majmun (bez uvrede) odlucio da cupa kablove.

Ovo je samo jedan od primera a ima ih milion (pamcenje podesavanja, ciscenje djubreta, zapisivanje logova....)

Koristite napravu onako kako je zamisljena i resicete se ogromne kolicine nepotrebnih problema

Tol'ko

Pozdrav
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne27.07.2006. u 09:41 - pre 216 meseci

"Ako te neka instalacija tera na reset, znaci da ti komp nije dovoljno jak!

Ido popij jedno pivo pa se deri na pijaci, zivota ti.

Ne zna se ko je gluplju. Ti, elementarno, ili ja sto se dopisujem sa tobom.
Najbolje da praznom flasom gadjas monitor.
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne27.07.2006. u 11:10 - pre 216 meseci
Bice posla za servisere


a mislim da bi i cicika trebala da uvede ovde malo reda
 
Odgovor na temu

DjoleReject
Djordje Knezevic
Zvezdara

Član broj: 85258
Poruke: 309
*.84.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne28.07.2006. u 04:48 - pre 216 meseci
Pa ja sam najgluplji, posto ocigledno ne sme da se kaze ocigledna cinjenica, a u toj atmosferi je glup ko god prica...
vladd, obrati paznju na ono sto govorim od pocetka: nisi rekao ni jednu korisnu informaciju od pocetka tvog napusavanja ovde! Apsolutno nista pametno (a ni posebno glupo nisi rekao - iz prostog razloga sto nista nisi ni rekao!) Nemoj mene da saljes na pijacu, nego obrati paznju na ponasanje (ili me napusavaj nakon ostavljanja imena i adrese), a ti sasa022 ako imas problem sa napisanim - demantuj, a ne prizivaj moderatore ko da ti neko ovde prica o najrodjenijoj familiji!
Dalje, Arnold je bar rekao nesto, za razliku od ostalih, pa bar zasluzuje odgovor:

Vrlo je prljavo koristenje neke metafore (5V), u smislu - ja sam pipnuo 5V, pa sam nadcovek! To niko nije rekao i takvo koristenje kontraargumenata prilici vidovitim Zorkama, a ne ljudima koji zele da dokazu neku svoju misao na tehnickom forumu! Takodje, reci da sam ja makar i nagovestio da je cupanje PCja iz struje DOBRO za njega, je najbednije stavljanje reci u usta! Ako sam rekao da vi panicari jednom iskopcate komp iz struje (iz ciste potrebe da se oslobodite iracionalnih strahova) to sam rekao zato sto mislim da je bolje i da pokvarite nesto, nego da stalno zivite u paranoji!
Sto se tice destruktorskih funkcija i Windowsowog gasenja istih, samo mogu dodati da ako verujete u tu bajku, ocigledno taj isti komp niste nikada terali do granice, jer se problem sa djubretom precesto desava da bi ijedan covek mogao da ga smatra nekom cudnom pojavom. Arnolde, ti kazes da treba lepo pogasiti procese koji smaraju, ali sta ces sa situacijama kad ni task manager ne moze da se otvori? A sta ces sa situacijama kad se ono cime je napunjen RAM uopste ne pokazuje medju procesima, jer ni nije proces??? Imas ti resenje za sve situacije popisane u nekom prirucniku, ali iz realnog zivota dobijas 1!
Citat:
]Kompjuterom se ne rukuje kao tosterom i tacka. Kakvo cupanje kablova, kakve gluposti. Pa makar kupi sebi produzni sa prekidacem kada ga vec cupas iz struje svaki dan.

Ne mozes ti coveku koji je iz bakrene ploce i gomile komponenata napravio pojacalo i distorziju da prodajes price o prekidu struje u elektronskoj komponenti. To sto su te ubedili da je manji problem kad imas prekidac (obicno sumnjivog kvaliteta), nego da iscupas iz struje, to je tvoj problem. Ja ti mogu nacrtati krivu kod prekida prekidacem i uporediti sa cupanjem iz zida i videces da i nema neke razlike. Jos jedan primer NEDOUCENOSTI.
Citat:
I ne, to sigurno nije super kompjuter cim moras toliko puta da ga cupas iz struje.

Kad savladas znacenje termina superkompjuter nastavicemo razgovor na ovu temu. Trenutak kada to saznas i samom ce ti biti glupo sto si ovo napisao. Ovde se nadovezuje i ponavljani komentar vladda:
Citat:
Ako te neka instalacija tera na reset, znaci da ti komp nije dovoljno jak

Na ovo sam rekao sta sam imao, a mozete i prouciti neki deo nauke koja se bavi menadzerisanjem, pa uvideti da je ogromna razlika izmedju koristenja ljudskih i tehnickih resursa upravo u tome sto se smatra da tehnika nije dovoljno iskoristena ako ne pruza cak i iznad svog maximuma. Ne postoji nesto kao "cuvanje procesora da ne radi previse", znaci ako ne odradi 100% nije odradio dovoljno!
Citat:
Elektronicarski gledano, svaki sklop se u tom smislu ponasa isto. Kada mu ukines izvor struje - on prestane da radi

U ovom trenutku odbijam ikada vise da raspravljam o elektronici s tobom, mada sebe ni u kom slucaju ne mogu nazvati expertom i dalje ne znam kako objasniti coveku da neke komponente zadrzavaju napon, a bogami ga i prazne!!! Vidis ovo je upravo slucaj zbog koga sam insistirao da postoji potreba da te udari napon od bar 5V. Da ti se desilo da ti se ogromni elektrolit isprazni preko ruke, nikada ne bi izjavio nesto ovako neobrazovano, pa cu mozda i da se slozim da je svaki "pipac napona" daleko iznad tebe u obrazovanju!
Citat:
Poenta nije da ce se kompjuter mehanicki ostetiti takvim gasenjem (sto isto nije iskljuceno, samo je vrlo neverovatno). Poenta je da ce se sistem s*ebati. Windows ce postati spor, aplikacije nece raditi kako treba... I onda reinstalacija windows-a na svakih 2 meseca.... Izgubljeni podaci i tako dalje.

Windows ce postati spor... Ako izuzmemo tvoju fiktivnu situaciju iz pasusa posle, kako je to moguce??? (Inace da se zna, jedan od slucajeva kad sam morao na silu da gasim komp je upravo kad apdejt antivirusa zakoci sve, pa je jedini lek gasenje iz struje. Ovo se ne desava precesto, ali hoce da se desi upravo kad je RAM bio prepunjen i kad neki procesi jednostavno ne ostavljaju nista za sam apdejt. Posle toga nema APSOLUTNO NIKAKVIH PROBLEMA za normalan nastavak rada, jer i taj apdejt ima predvidjenu situaciju kad nije skinut do kraja, a i sam OS se sasvim lepo stiti od toga. =>Glup i potpuno netacan primer, sudeci po mom iskustvu, ako neko ima drugo nek javi.

Citat:
..jer je neki majmun (bez uvrede) odlucio da cupa kablove.

Neko ovde jeste ispao majmun (bez uvrede), ali ako obratis paznju, ja sam uglavnom PITAO stvari koje me interesuju. Nacin da se ispadne majmun (bez uvrede) je laprdanje o stvarima o kojima si samo citao, a u nekom trenutku pomislio i da znas.
Btw Samo da znas da je i slepcu jasno da LAZES da si ikada
Citat:
Ja lično nisam nikada pipnuo napon od 5v, a servisirao sam nebrojeno mnogo kompova.

U realnom svetu, ti si neko ko je ZELEO da servisira nebrojeno mnogo kompova, a jos vise si zeleo da ispadnes pametan...
De si Deda...
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne28.07.2006. u 11:55 - pre 216 meseci
Pa kao najveci debil, nastavicu sa pricom.

Ako te neka instalacija "tera" na reset, ne znaci da je kompjuter slab, vec da neki delovi programa "zele' da se upisu u registre.
Ako se komp zamrzne za vreme igrice, moze da bude slab, ili da mu je nesto poluispravno, npr memorija.

Ako ces da postavljas pitanja, nemoj da spamujes na tudjoj temi, otvori svoju, da mogu i drugi da je prepoznaju, a ne u "reset" temi da traze neke druge odgovore.

Covek je jasno postavio pitanje, za odredjenu vrstu (hardverskog) reseta, i dobio je odgovor. Ne razumem zasto razvijas filozofiju, za neke alternativne radnje, kada nisu spomenute, a nisu u nekoj znacajnoj vezi, osim sto se spominje kompjuter..

Sta bi ti rekao na pitanje Da li je zdravo za kompjuter, ili operativni sistem, da se tokom dana nekoliko puta hardverski resetuje.

Odgovor i nista vise.
Pitanja mozes posebno da....
 
Odgovor na temu

DjoleReject
Djordje Knezevic
Zvezdara

Član broj: 85258
Poruke: 309
*.55.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne28.07.2006. u 16:21 - pre 216 meseci
Ja sam imao ideju da je forum potreban da bi svi (ili vecina) postali bar malo pametniji nakon citanja nekog njegovog dela. Sve stvari na koje sam pokusao da prosirim pricu nisu spamovanje, jer su itekako bitne ako neko zeli da udje u sustinu teme. Ti i tebi slicni ocigledno smatras da je ovaj topik trebalo da izgleda ovako:

Da li je dobro....

NE!



Mozemo ovako o svemu, ali ne znam cemu onda ceo forum (ovaj ili bilo koji drugi) uopste sluzi. Ali pametnom je i jedna dosta, a ja vec dobih tri-cetiri, pa se odjavljujem. Uzivajte, i kada vas posle Yes/No pitanja neko potkaci sa onim zlobnim "a zasto si se odlucio za taj odgovor" vi ga posaljite popreko, jer sta ima puno da se razmislja... Ovako su sanse da se pogresi 50-50, pa i glupan dobija pristojne sanse da ne ispadne glup.
De si Deda...
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne28.07.2006. u 19:37 - pre 216 meseci
Citat:
Ja sam imao ideju da je forum potreban da bi svi (ili vecina) postali bar malo pametniji nakon citanja nekog njegovog dela. Sve stvari na koje sam pokusao da prosirim pricu nisu spamovanje, jer su itekako bitne ako neko zeli da udje u sustinu teme.
Djole u pravu si,ali mora se obratiti paznja na to da mnogi posetioci foruma koji ce citati sta je napisano nemaju mnogo iskustva i da neke radnje koje su spomenute ipak mogu da prouzrokuju stetu......
Nije nuzno da se svi uce na svojim greskama.

I da se osvrnemo na famoznih 5V.Nece ni 3V ni 5V ni 12V ubiti korisnika,ali ti naponi itekako mogu biti pogubni za komponente ako neuki korisnik pocne da "kopa,cupa i cacka" u nameri da "dovede svoju masinu u red"


Sto se pozivanja moderatora tice,nije mi bila namera da se tema zakljuca ili da se brisu necije poruke vec da se poruke svedu na nivo normalne komunikacije....Trenutno sve lici na svadju i vredjanje....
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne29.07.2006. u 12:47 - pre 216 meseci
Jao... neko je napravio pojacalo i sada misli da je poseban :)

Stvarno nema potrebe za takvim hvaljenjem, da pratis forume ovde znao bi ko je sta i koliko pravio i ne bi bacao ljudima distorzije u oci :)

Stvarno ne mogu da se nateram da odgovorim na poduzi djoletov post pacu samo da demantujem neke informacije koje se isticu:

1. Nisam niko ko je zeleo da servisira kompjutere, vec sam to radio skoro celu godinu dana i uopste ne vidim kako ti mozes to da procenis.
2. Superkompjuter sam upotrebio umesto fraze "svemirski kompjuter" koja se pojavljuje u postu pre mog (greska koja ne menja poentu)
3. Praznio sam mnogo velikih elektrolita i jos nikada nisam to uradio preko ruke, ako znas sta elektrolit moze da ti uradi, onda ces paziti, zar ne?
4. Upostu pre mog se koristi metafora sa 5v da odvojistrucnjake od onih koji nisu pipnuli 5v. Samo zato sam to komentarisao.

Joj, stvarno ne mogu vise. Ne znam kako objasniti ljudima da nema potrebe to raditi kompjuteru. Kako to da ja nisam imao potrebu da gasim kompjuter "cupanjem" iz struje mnooogo vremena. Ranije kada nisam bas znao da koristim komp to mi se desavalo cesto, a kako sam sada iskusnije nekako ne dolazim u te situacije. Mozda ti ovo nesto govori.


P.S Da li sam ja veca faca od tebe ako sam napravio pojacalo bez bakarne plocice? Samo pitam posto vidim da se time gadjamo :)

Ajde pozdrav

 
Odgovor na temu

DjoleReject
Djordje Knezevic
Zvezdara

Član broj: 85258
Poruke: 309
*.24.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Restartovanje racunara stetno ili ne29.07.2006. u 23:54 - pre 216 meseci
Ma uzivaj ti meni druze... Ja sam samo rekao da jos nikad ne videh molera koji se nije uprljao krecom, pekara koji se nije opekao na pec i elektrotehnicara koji nikad nije osetio (makar i najmanji) napon na svojoj kozi. To mi je prvi razlog da pomislim da si karijeru "majstora" malo izmislio, cisto da dobijes po koji argument u prici u kojoj ti ih fali. Jos neki hintovi su mi bili indikativni (a popisao sam samo deo ranije), ali na kraju krajeva nije ni bitno... Nek` si i inzenjer u Intelu, ako ti se svidja da se tako predstavljas, ne menja to ni jedan argument. Inace, distorziju i pojacalo sam pomenuo, ne da predstavim sebe strucnjakom (to nije bio toliki problem ni pre 30 godina, a kamoli u vreme interneta), nego da ti stavim do znanja da prazne price o elektronici potkrepis necim konkretnim (kao sto bi bila kriva napona u trenutku cupanja iz struje), a rekla-kazala u toj nauci nemaju prevelik autoritet (time sam takodje skrenuo s teme). Ideja je sledeca - nemoj googlati o stvarima i misliti da si popio svu pamet sveta! To da si resetovao komp mnogo vise "dok jos nisi toliko znao o njemu" meni govori otprilike za sta ti ta sprava sluzi sada "kad si stari majstor", pa nemam vise o cemu da raspravljam... Meni se na primer sa svakim ucenjem novih stvari desavaju i novi problemi, ali valjda sam ja samo smotan.

@sasa - Cini mi se da si u pravu. Na pocetku je sve vrvelo od panike, pa mi je to i bio razlog da (mozda previse) govorim o drugoj strani medalje (a to je da vam se nece nista desiti kad na silu resetujete komp), pa sam u tom izlaganju poterao na stranu da NEPAZLJIVI citalac moze pomisliti da zagovaram konstantno cupanje kablova iz zidova. To mi nije bila namera...

Citat:
Da li sam ja veca faca od tebe ako sam napravio pojacalo bez bakarne plocice? Samo pitam posto vidim da se time gadjamo :)

Nisi, jer si preskocio kiselinu (od nje sam imao plikove par meseci:)
Nije niko faca, sta god rekao na forumu, jer mera duzine jezika ne govori puno, bices faca kad prestanes da se plasis stvari i opustis se pred racunarom, jer on u sustini jeste jedan komplikovan toster... Alat koji nama sluzi, a ne mi njemu. Ostavi postovanje za bliznje, alate koristi.
Aj` uzdravlje, odo` ja u Egipat, kad se vrnem mozemo nastaviti (mada nije bilo poente ni pocinjati) Pozdrav...
De si Deda...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Restartovanje racunara stetno ili ne

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 16925 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.