Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mandrake bankrotirao

[es] :: Advocacy :: Mandrake bankrotirao

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 16362 | Odgovora: 110 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-1.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 05:36 - pre 258 meseci
Citat:
caiser:
Citat:
Dragi Tata:
MandrakeSoft je školski primer lošeg poslovanja i nije ni čudo da su prošli tako kako su prošli.


A na osnovu čega si ti to zaključio? Mislim zbog čega su to oni školski primer? Zbog toga što tebi nije pošlo za rukom da ga konfigurišeš i središ da ti šljaka?


To što ga ja nisam podesio ne govori mnogo o njihovom poslovanju, već više o tehničkim karakteristikama sistema koji su prodavali.

Kada kažem da su oni školski primer lošeg poslovanja, mislim na činjenicu da nisu uspeli da pronađu model koji bi im donosio prihode, već su se obraćali "open source zajednici", moleći ih da im daju pare, kao da su nekakva humanitarna organizacija a ne kompanija kojoj je cilj da ostvaruje profit. Ja sam na njihovoj mail listi, kao registrovani korisnik njihovih proizvoda i dobio sam desetine takvih apela. Zamislite recimo da Apple ili IBM (da preskočimo MS jedanput) krenu da apeluju na ljude širom sveta da im udele koju paru da bi mogli da posluju.

Uglavnom, MandrakeSoft je tipičan proizvod dotcom ere i otišao je u propast zajedno sa njom.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de



+7177 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 08:00 - pre 258 meseci
Citat:

A na osnovu čega si ti to zaključio? Mislim zbog čega su to oni školski primer? Zbog toga što tebi nije pošlo za rukom da ga konfigurišeš i središ da ti šljaka?


Primer loseg poslovanja se moze definisati samo na osnovu poslovnih parametara - a ne na osnovu toga da li je Dragi Tata ili bilo ko drugi znao da konfigurise Mandrake kako treba ili ne. Moraces da razdvojis poslovne parametre od svih ostalih - niko nigde nije rekao da je Mandrake >los proizvod< vec da je Mandrake, Inc (ili Mandrake, Corp - sta god da su) losa kompanija, a to je fakat - dokaziv cinjenicom da su otisli u bankrot.

Ja mozda ne znam da konfigurisem IBM AIX, npr. ali koliko znam, taj proizvod se i dan danas prodaje, a kako IBM ima de-facto monopol kada je USA vlada (i sve ostale drzavne organizacije) u pitanju - stvar se i dalje sasvim lepo prodaje. Veze blage nema sto skoro niko od tih radnika u Vladi ne bi znao nista sa tim da uradi :)

Citat:

Moram uzeti Cesta u zastitu jer ga Dimkovic napada licencama i biznis modelima. ;-) Meni Cestov post djeluje kao obracanje navijacima


Pa govorimo o bankrotu kompanije, ne govorimo o smislu zivota, ljudi - postoji jedna srpska izreka - malo vulgarna "hoces da se j*** a da ti ne udje" - e pa tako i u biznisu, hoces kompaniju a bavis se GPL-om.. e pa to je kontradiktorno jedno sa drugim - pazi, nigde nisam rekao da je jedno bolje od drugog!

I Mandrake nije fudbalski klub, vec firma. To sto se neko emotivno vezuje za pravni subjekt je stvarno pateticno - sve se bojim da su se investitori (oni koji su de-facto tu kompaniju stvorili) sazalili kad su ukapirali da nema $ od toga, vec ce popisati imovinu, i prodati to kako bi dobili svoje pare nazad.

Citat:

E ovo si dobro rekao. Da su hteli. Pa oni su nudili besplatnu tehničku podršku. Toliko o tome koliko im je stalo do profita. Ja ne znam nikog iz Mandrake Softa tako da ne mogu da kažem tačno koji su i kakvi su im ciljevi ali dela dovoljno govore


Ciljevi kompanije su uvek jasni. Zato sto kompanija ima investitore a njihovi ciljevi su uvek isti. O delima nemoj, nije Mandrake napravio Linux niti je tvorac GPL filozofije, niti su dizajnirali GNOME/KDE/... vec neko sasvim drugi - ko to ne radi za pare, niti se krije iza Inc, Corp, LLC i ostalih simbola. Programeri koji su radili u toj firmi su radili za $$$ kako bi imali normalan zivot i izdrzavali svoje porodice, a ne besplatno "za dobrobit covecanstva i opensource zajednice" - da je tako, oni bi to radili u slobodno vreme zezanja radi, i Mandrake kao takav ne bi nikad ni postojao.

I opet apelujem na "anti-ms" nastrojenu populaciju da ne mesa MS (sto uvek rezultuje praznim flame-om) jer ovde govorimo o necemu sasvim desetom.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 09:42 - pre 258 meseci
Citat:
caiser:

A na osnovu čega si ti to zaključio? Mislim zbog čega su to oni školski primer? Zbog toga što tebi nije pošlo za rukom da ga konfigurišeš i središ da ti šljaka?


Mandrakesoft (MDKFF)
Vrednost kompanije 7.7Mil dolara... U financial reports beze ko djavo od krsta da objave koliko je 'outstanding shares' iliti koliko akcija imaju... imaju 50 miliona akcija izdato (50,000,000) ... Znaci da AKO im firma vredi 7.7mil, jedna njihova akcija ima pokrice od $0.15 ... a trenutna vrednost im je $2.27 na trzistu...iliti 1500% prenapumpanija cena!

E sada, kad imas cenu koja je dignuta za 1500% od realne vrednosti.. treba imatimnogo pameti i umeca odrzati tu cenu stabilnom, sto menadzeri mandrake-a nisu uraidili (unutar godinu dana cena im varira $1.5-$4.4, dakle neka fluktuacija unutar 200% od vrednosti... kod normalnih firmi, ta fluktuacija iznosi 10%-15% cak i manje)

Sledeca stvar... Kompanija je u '99, '00 i '01 imala 500k, 3mil i 3.5mil ukupnog PROMETA.... znaci '99, '00, '01 profit 56k, -5M, -7M!

E sad.. kad ti kompanija ima ukupan PROMET od 3.5M... A napravi GUBITAK od 7M... Nije potrebno da si doktor nauka da shvatis kakva je to kompanija...

Dakle, kompanija kao ova NE MOZE da opstane na trzistu, ovakva kakva jeste... A koliko vidim, uzajmili su se vise nego cela bivsa Jugoslavija... Lepo koriste sve blagodeti KAPITALISTICKOG sveta, a ovamo prosipaju neki GPL fazon...
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.beotel.net



+3 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 12:21 - pre 258 meseci
Citat:
degojs:
Jednostavno, da bi prodao desktop masinu (u ogromnim kolicinama) obicnim ljudima, moras da stavis na nju Windows. Ako Windows dolazi sa IE koji je podjednakog kvaliteta kao browser druge kompanije, obican covek (koji je jos i na dial-up vezi) se nece smarati da skida drugi browser i da ga pokusava instalirati (nekome je to tesko razumljivo, itd.. ma nije ni bitno..). Samim tim ti monopol iz oblasti OS-a koristis da bi stekao prednost u polju web browsera, itd itd..


Pa i netscape je koristio browser da nametne ljudima email klijent i news reader pa neko zbog toga nece kupiti npr. the bat ili neki drugi email klijent. Corel koristi monopol corel draw programa da nametne ljudima i corel photopaint. Na teleshop-u stalno uz crevo dobijas "besplatno" i sapun i ne znam sta sve...Onda i to treba zabraniti. Mnogima odgovara da dobiju browser uz OS. Meni licno ne jer koristim operu ali mi ni ne smeta. Mada mozda bi bilo najbolje da se uz OS ne dobija ni program za formatiranje disketa da bi imali i drugi sansu da prave i prodaju taj program?!? Mislim da to sto se uz OS dobijaju i druge stvari nije lose. Uz linux se dobija i mnogo vise stvari nego uz windows. Mada ako mislis da je to monopol da li bi onda promena imena to promenilo. Recimo da ne prodaju windows kao OS nego kao OE (environment). Tako bi onda smeli da daju jos neke stvari uz OS. Uz open office isto dobijas gomilu programa i tako oni ubijaju nekoga ko bi zeleo da pravi npr. samo spreadsheet program. Gomila slusalica se pravi sa ugradjenim mikrofonom pa ako neko hoce da pravi samo mikrofon teze ce ga prodati.

To sto se uz neki proizvod nudi jos nesto je normalna stvar i nije to slucaj samo kod software-a. Ako neko ima bolji proizvod on ce ga prodavati bez obzira na to sto se slican proizvod vec dobija uz nesto drugo.

 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 13:05 - pre 258 meseci
Al se ovde digla prasina za dva dana, i odma je pocelo M$ pljuvanje i slicne stvari. Mnogo ste bre odleprsali od teme. Ajd fino otvorimo temu tipa M$ vs LINUX vs BSD vs MAC pa da krenemo da pljujemo. ili opensource vs closed source pa ono ko sta voli neka izvoli.

No da se vratimo na temu, imao sam prilike da pricam sa jednim covekom koji radi u MDK-u kao tehnicka podrska. I da dodam ono sto je neko pricao dzabe tehnicka podrska je jedan najobicniji forum sajt. gde su "experti" resavali probleme drugih(svako je mogao tamo da se prijavi i da kaze da je expert, na istu foru bi mogli da kazemo es je propao jer svi mi koji pomazemo ljudima da nameste linux rese neki programerski problem ili sta ti ja znam vec, mi na neki nacin ipak damo tehnicku podrsku a ne uzmemo kintu za to po istom nacinu razmisljanja i ES bi trebalo da propadne). sto se broja zaposlenih tice oni su zaista mala kompanijica broj zaposlenih im je manji od 100. I covek sa kojim sam pricao kaze da je glavni problem njihov marketinski tim koji su imali.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 13:09 - pre 258 meseci
Citat:
caiser:
A da li je moguće da je kompanija osnovana samo da bi se zaštitila neka prava na tržištu na kojem vlada potpuna beskrupuloznost?

Nije moguće, to je oksimoron :) Kompanija (preciznije, korporacija) ima za jedini cilj profit. To verovatno ne misli tehničko osoblje korporacije, pa možda čak ni sam CEO, ali upravni odbor i investitori sigurno. I upravo je to najžalosnije - ljudi unutar korporacije, koji rade pravi posao, često budu jednako rezignirani kao i sami korisnici kad dođe do hladnog menadžerskog razmišljanja (ko se seća Commodore-a i 3Dfx-a).

Elem, Mandrejk su upropastili menadžeri, o čemu i svedoče činjenice koje je Ventura izneo. S tim u vidu, apsolutna je glupost slati korporaciji dobrotvorne priloge, jer ko zna šta će menadžeri uraditi sa njima; nema nikakve garancije da će novac otići u razvoj.

Čisto da napomenem, korporacije mogu da budu i kako-tako u redu, ali mi se zato od holdinga diže kosa na glavi :)
Citat:
Dragi Tata:
Uopšte, moje skromno mišljenje je da svako kome je stalo do profita treba da beži od GPL-a kao đavo od krsta. GPL je u svojoj suštini anti-biznis licenca.

Hoćeš da kažeš, svako ko se bavi isljučivo razvojem softvera. Mislim da sa stanovišta korisnika softvera, ili onih koji razvijaju softver za svoje potrebe, situacija može da bude malo drugačija.

S druge strane, mislim da neki proizvodi u doglednoj budućnosti moraju da postanu opšte dobro. Kao što danas ni na zapadu niko ne sme slobodno da formira cene struje ili vode, tako će biti potrebno i da postoji izvesna količina softvera koja ne sme biti ni pod čijom kontrolom.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 13:13 - pre 258 meseci
Pa ne verujem da je glavni problem bio marketinski tim.. neko i njih kontrolise...
Ne moze neko iz marketinga da kaze, e idem ja do banke ad uzmem $5 miliona zajma, pa cu pustim reklamu na NBC-u... Sve sto oni rade rukovodstvo firme mora da odobri... Dakle rukovodstvo je to koje nije radilo svoj posao kako treba..
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 13:41 - pre 258 meseci
Citat:

sto se broja zaposlenih tice oni su zaista mala kompanijica broj zaposlenih im je manji od 100


Za 100 ljudi ti treba...

Recimo da je prosecna plata $40,000 godisnje.. to je $4 miliona godisnje - + troskovi za zgradu, kancelarijsku opremu (kompovi, stampaci, internet poprecna veza, bandwidth..), struju, vodu, telefon, itd.. - znaci najmane $5 miliona godisnje. A ovde nema ni M od marketinga i ostalih rashoda. Dakle, cak i za "kompanijicu" su potrebne opipljive pare - samim tim to znaci da igranje sa GPL besplatnim proizvodima ne garantuje sigurnost kompanije (da li neko moze da da garanciju da prodajom necega sto je besplatno mozete da zaradite >bar< 5 miliona godisnje, kako bi ste samo otplatili rashode... )


Super je osecaj kad si start-up (pogotovu ako si start-up u dot.com eri, krajem '90 tih godina XX veka) i kad trosis pare od round-1 investicija, ma uzivancija.. ne moras cak ni da zaradjujes nista - uzeo si $10-20 Miliona i delis plate, zaposlis ortake, devojku/zenu, ... kupujes kompanijska kola.. letis biznis klasom.. E, onda za godinu dve investitori kazu da si loser i da te teraju u bankrot.. a onda se kuka na sva zvona :)

Ova prica je bila surova realnost za masu start-up kompanija.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 16:40 - pre 258 meseci
Citat:
Časlav Ilić:
Citat:
Dragi Tata:
Uopšte, moje skromno mišljenje je da svako kome je stalo do profita treba da beži od GPL-a kao đavo od krsta. GPL je u svojoj suštini anti-biznis licenca.

Hoćeš da kažeš, svako ko se bavi isljučivo razvojem softvera. Mislim da sa stanovišta korisnika softvera, ili onih koji razvijaju softver za svoje potrebe, situacija može da bude malo drugačija.


Da, donekle si u pravu što se tiče tog ograničenja. Postoje firme koje lepo zarađuju novac "šlepujući" se na GPL software u čiji razvoj nisu uložili ni cent. Međutim, na duži rok, to ubija razvoj. Jednostavno, da bi se išlo napred, potrebno je ulagati novac u razvoj, a novac se ulaže u razvoj ako se očekuje dobit od toga. Sviđalo se to nekom ili ne, glavne lokomotive razvoja u IT-u su velike kompanije a ne dobrovoljci.

Citat:
Časlav Ilić:
S druge strane, mislim da neki proizvodi u doglednoj budućnosti moraju da postanu opšte dobro. Kao što danas ni na zapadu niko ne sme slobodno da formira cene struje ili vode, tako će biti potrebno i da postoji izvesna količina softvera koja ne sme biti ni pod čijom kontrolom.


Sve je to u redu, samo pitanje je ko će da finansira razvoj tog softvera koji nije ni pod čijom kontrolom.

 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 17:29 - pre 258 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Sve je to u redu, samo pitanje je ko će da finansira razvoj tog softvera koji nije ni pod čijom kontrolom.

Da, to jeste problem, ali u malo drugačijem smislu. Očigledno je da, s jedne strane, ljudi koji pišu GPL softver moraju od nečeg da žive. S druge strane, onog trenutka kad bi njihov rad krenuo da se plaća, javili bi se "menadžeri", "organizatori", "koordinatori"... pa i obične budale koje bi da se ogrebu. Pogotovu kad bi se, recimo, razvoj finansirao iz budžeta, što je donekle logično za opšte dobro.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 17:30 - pre 258 meseci
Citat:
na istu foru bi mogli da kazemo es je propao jer svi mi koji pomazemo ljudima da nameste linux rese neki programerski problem ili sta ti ja znam vec, mi na neki nacin ipak damo tehnicku podrsku a ne uzmemo kintu za to po istom nacinu razmisljanja i ES bi trebalo da propadne


A šta to ES prodaje pa će propasti ako daje tehničku podršku za džabe? Zarada linux distribucija je samo i isključivo od tehničke podrške. Ko hoće tehničku podršku on kupi cd ko neće on downloaduje ili mu neko nareže ili tako nešto. I kad neko kome je to jedini izvor prihoda daje to za džabe naravno da će propasti. Ako hoćeš RH podršku ili Slackware podršku ili podršku bilo koje druge distribucije moraš da platiš. A to što ti nazivaš samo forumom jest forum ali ne običan. Za najbolje ocenjene experte (ocenjene od strane korisnika) koji pružaju pomoć predviđene su nagrade koje (ako se ne varam) uključuju i zaposlenje u Mandrakovom timu. I pomoć koju oni daju je vrlo kvalitetna.
 
Odgovor na temu

Pauli

Član broj: 659
Poruke: 112
*.rosvle01.mi.comcast.net



Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 17:43 - pre 258 meseci
Citat:
To sto se uz neki proizvod nudi jos nesto je normalna stvar i nije to slucaj samo kod software-a. Ako neko ima bolji proizvod on ce ga prodavati bez obzira na to sto se slican proizvod vec dobija uz nesto drugo.


Srki, to i jeste normalna stvar, ali u slucaju sa Microsoftom nije se radilo o tome sto uz Windows dodje IE ili Wordpad ili nesto deseto, nego o tome je li monopol ostvaren legalnim ili ilegalnim putem. Jesu li ugovori kojima se prodavaci hardwarea vezu da uz kompjuter prodaju isljucivo MS proizvode legalni, je li davanje financijskih povlastica prodavacima koji se obavezuju prodavati iskljucivo MS proizvode legalno, smije li MS sprijeciti koristenje ne-MS proizvoda u Windowsu, itd. Stvar je zamrsenija od ovoga o cemu ti pricas. Ne vrijedi tebi bolji proizvod ako ga uopce ne mozes dovesti na trziste, jer su prodavaci placeni za to da ga ne prodaju.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 17:55 - pre 258 meseci
Pauli - to su sve price iz proslog milenijuma :) Svi relevantni sudovi su primorali MS da dozvoli OEM customerima slobodu instalacije 3-party softvera na default instalaciju, i tu vise nema sta da se prica.

Ja sam sa svojim kucnim racunarom dobio OpenOffice - a ne MS Office, a default OS je bio Windows XP.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 18:05 - pre 258 meseci
Citat:

Da, to jeste problem, ali u malo drugačijem smislu. Očigledno je da, s jedne strane, ljudi koji pišu GPL softver moraju od nečeg da žive. S druge strane, onog trenutka kad bi njihov rad krenuo da se plaća, javili bi se "menadžeri", "organizatori", "koordinatori"... pa i obične budale koje bi da se ogrebu. Pogotovu kad bi se, recimo, razvoj finansirao iz budžeta, što je donekle logično za opšte dobro


Beeep - netacno.

Kao prvo, kada drzava nesto finansira, to mora biti u javnom vlasnistvu, ili public domain - kao tekstovi zakona, ustava, popis stanovnistva, itd.. Ima, koliko znam, dosta rasprava o koriscenju GPL softvera od strane sluzbenika USA vlade, i kako bi njihova kontribucija bila nekompatiblna sa GPL licencom, jer bi oni to morali da objave kao PD. Javno dobro - znaci i javno vlasnistvo - javni domen - PD, sto znaci da svako ima pravo sa tim da radi sta hoce, sto znaci da:

GPL >nije< public domain - GPL je jedna vrlo cudna licenca koja vise ogranicava nego sto sto dozvoljava, i u tom kontekstu se nikako ne moze poistovetiti sa "javnim dobrom" - GPL je u principu neka verzija digitalnog komunizma, e - digitalni komunizam nije isto sto i digitalna sloboda, jer i komunizam ima svoje zahteve i ogranicenja, a neki bi ga protumacili i kao ogranicenje odredjenih sloboda. Nije bas sve tako jednostavno :)

U svakom slucaju - zarada na GPL proizvodu, kao sto je Linux Distro je po meni ravna licemerju - niko nije platio godine i godine programerskih sati za Linux kernel, ali zato kompanija sa punim pravom ocekuje profit od toga - i to je posteno... kako da ne. I, sto je najgore, ta ista kompanija trazi pomoc - pozivajuci se na good faith - pa, ko ih voli, neka ih pomaze - ali to nema veze sa zivotom, a kamo li sa biznisom (sto je i cilj jedne kompanije).

Citat:

Zarada linux distribucija je samo i isključivo od tehničke podrške


Zarada je od enterprise i "fortune 500" korisnika, a ne od klinaca koji bi da nauce Linux, tako da se ovo moze primeniti i kao samoreplika u kontekstu rasprave kako bi trebalo "dotirati" Mandrake - krajnji korisnici nikada ni nisu pravili profit Linux distro kompanijama.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao20.01.2003. u 20:14 - pre 258 meseci
Upravo sam i ja hteo da kažem isto što i Dimković. GPL je previše restriktivna licenca da bi država (ma koja) finansirala izradu softvera pod tim uslovima. Uopšte, ceo taj GNU pokret je više politički nego tehnološki i RMS izgleda više uživa u pisanju političko-filozofskih eseja nego u programiranju. No to je njihovo pravo. Ono što je bitno je da je GPL jako nepraktična licenca i da se velike firme retko usuđuju da objavljuju GPL softver. Recimo IBM je uložio silne pare u unapređenje Linux-a, ali ne postoji IBM distribucija - upravo zbog prirode GPL licence. Apple je iz istih razloga izabrao BSD za kernel svog najnovijeg operativnog sistema.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao21.01.2003. u 10:17 - pre 258 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Kao prvo, kada drzava nesto finansira, to mora biti u javnom vlasnistvu, ili public domain - kao tekstovi zakona, ustava, popis stanovnistva, itd.. Ima, koliko znam, dosta rasprava o koriscenju GPL softvera od strane sluzbenika USA vlade, i kako bi njihova kontribucija bila nekompatiblna sa GPL licencom, jer bi oni to morali da objave kao PD. Javno dobro - znaci i javno vlasnistvo - javni domen - PD, sto znaci da svako ima pravo sa tim da radi sta hoce, sto znaci da:

Javno dobro ne znači isto što i javno vlasništvo (public domain). Tekstovi zakona, ustava, itd. nisu u javnom vlasništvu, već u vlasništvu države, odnosno njenih građana. Kao što kažeš, javno vlasništvo znači da svako s tim ima pravo da radi šta hoće; da malo karikiram (ali sa pravne strane ipak korektno), kada bi ustav bio u javnom vlasništvu, neki pojedinac bi mogao da na njega stavi svoja autorska prava, a zatim da državi naplaćuje licencu za korišćenje ustava (ili da je tuži sudu za neovlašćeno korišćenje).
Citat:
GPL >nije< public domain - GPL je jedna vrlo cudna licenca koja vise ogranicava nego sto sto dozvoljava, i u tom kontekstu se nikako ne moze poistovetiti sa "javnim dobrom" - GPL je u principu neka verzija digitalnog komunizma, e - digitalni komunizam nije isto sto i digitalna sloboda, jer i komunizam ima svoje zahteve i ogranicenja, a neki bi ga protumacili i kao ogranicenje odredjenih sloboda. Nije bas sve tako jednostavno :)

Rekao bih da ovde već zalaziš u oblast zujalica (buzzwords). "Digitalni komunizam" je neodređen pojam, koji izaziva negativne emocije nevezane za konkretnu temu (čisto uzgred, više bi bio "u duhu" izraz "digital-komunizam" :) Zatim, tu su i termini "vrlo čudna licenca" ili "anti-biznis licenca" (Dragi Tata)...

Recimo ovako: GPL je licenca koja stavlja zabranu na bilo kakvo ograničenje distribucije, upotrebe i raspoloživosti izvornog koda programa, kao i njegovih derivata (čime posredno izaziva da se ne može ostvariti zarada na razvoju softvera pod GPL licencom). Ako se ne slažete sa ovim kratkim objašnjenjem, slobodno recite, da se dopuni, ili izmeni.
Citat:
U svakom slucaju - zarada na GPL proizvodu, kao sto je Linux Distro je po meni ravna licemerju - niko nije platio godine i godine programerskih sati za Linux kernel, ali zato kompanija sa punim pravom ocekuje profit od toga - i to je posteno... kako da ne.

U svetlu prethodna dva pasusa koje sam napisao, smatram da se GPL softver ipak može smatrati javnim dobrom. Sva javna dobra (struja, voda, policija, zdravstvo...) su na raspolaganju kompanijama, koje posredno ostvaruju profit na osnovu njih. Država je odlučila da neke stvari moraju da budu bezuslovno dostupne, da bi se u krajnjoj liniji povećalo zadovoljstvo svih građana, pa i onih koji učestvuju jedino u stvaranju javnih dobara (tj. ne ostvaruju profit).

Ipak, da opet podsetim, to sa državom kao zaštitnikom GPL softvera uzeo sam samo kao jedan primer, pošto ipak ostaje i onaj ozbiljan nedostatak koji sam naveo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao21.01.2003. u 10:29 - pre 258 meseci
Citat:

Javno dobro ne znači isto što i javno vlasništvo (public domain). Tekstovi zakona, ustava, itd. nisu u javnom vlasništvu, već u vlasništvu države, odnosno njenih građana. Kao što kažeš, javno vlasništvo znači da svako s tim ima pravo da radi šta hoće; da malo karikiram (ali sa pravne strane ipak korektno), kada bi ustav bio u javnom vlasništvu, neki pojedinac bi mogao da na njega stavi svoja autorska prava, a zatim da državi naplaćuje licencu za korišćenje ustava (ili da je tuži sudu za neovlašćeno korišćenje).


Javno dobro je ipak blize PD-u nego GPL-u, jer bi na Ustavu ili popisu stojalo "Copyright (C) Drzava Srbija, svi derivati moraju biti objavljeni pod GPL licencom" sto bi bilo, u najmanju ruku, umobolno.

Plus, sto mesas pojam kopirajta i licence - sto nije isto - Drzava ima kopirajt nad ustavom, ali on kao javno dobro u sluzbenom glasniku moze biti umnozavan, itd.. I ja mogu koristiti delove tog ustava za nesto drugo ako hocu, kao sto smo mi koristili delove ustava drugih zemalja za pravljenje ovog naseg.


Citat:

Rekao bih da ovde već zalaziš u oblast zujalica (buzzwords). "Digitalni komunizam" je neodređen pojam, koji izaziva negativne emocije nevezane za konkretnu temu (čisto uzgred, više bi bio "u duhu" izraz "digital-komunizam" :) Zatim, tu su i termini "vrlo čudna licenca" ili "anti-biznis licenca" (Dragi Tata)...


Nema tu puno zujalica - GPL ne samo da forsira deljenje koda, vec i potpuno onemogucuje zatvaranje koda i razvoj derrived-works pod nekom drugom licencom - i samim tim ponistava bilo sta kapitalisticki u razvoju softvera! dakle, to je restriktivna licenca jer ogranicava, i to dosta - procitaj je pazljivo bar 2 puta, i lista ogranicenja ce ti vec biti podugacka. Napominjem, da rasprava ne bi skrenula u pogresnom smeru - da ovde uopste ne raspravljamo sta je tu dobro ili ne (to su kategorije koje su vrrlo rastegljive) - vec da li je ona ogranicavajuca ili nije - a jeste, vise je ogranicavajuca od svih ostalih, LGPL, MPL, BSD - o PD-u da ne govorimo.

Pogledaj besplatne licence koje daju ISO/IEC ili ITU-T za referentni softver za telekomunikacione/multimedijalne standarde i videces sta znaci ne-restriktivna licenca i to bas u smislu restriktivnosti GPL-a.

U meni komunizam ne izaziva nikakve negativne emocije, drustveni sistem kao sistem - sa manama i prednostima u odnosu na druge, i ni jednom dobrom implementacijom do sad - ali ovde se radi o klasicnom krahu kompanije na kapitalistickom trzistu, u kapitalistickom svetu - pa samim tim i ideje GPL-a u kontekstu pravljenja biznisa nad istom.

Citat:

U svetlu prethodna dva pasusa koje sam napisao, smatram da se GPL softver ipak može smatrati javnim dobrom. Sva javna dobra (struja, voda, policija, zdravstvo...) su na raspolaganju kompanijama, koje posredno ostvaruju profit na osnovu njih. Država je odlučila da neke stvari moraju da budu bezuslovno dostupne, da bi se u krajnjoj liniji povećalo zadovoljstvo svih građana, pa i onih koji učestvuju jedino u stvaranju javnih dobara (tj. ne ostvaruju profit).


Svuda u svetu (bar ovom "zapadnom") elektroprivrede, vodovodi i ostali prave profit, ako ni zbog cega drugog - onda da bi sebe odrzavali :)

Definicija "javnog dobra" - ako "javno dobro" posmatras kao dobro svih gradjana, dakle drzave - pitanje je koliko je GPL "javno dobro" - to je licenca koja efektivno ogranicava (i suzbija) sistem koji je vecinu drzava i doveo do stadijuma u kome su danas, pa je veliko pitanje da li je to "dobro" ili nije - i zahteva jako komplikovanu analizu. Ni jedna drzava koja forsira liberalni kapitalizam nece nista objavljivati kao GPL, vec kao PD - jer GPL taj isti kapitalizam potire - zato je Dragi Tata istu nazvao "anti-biznis" licencom. Ako neko smisli kako da efikasno organizuje drustvo na bazi ljubavi i licnih potreba, bez robne razmene... e onda mozemo razgovarati o GPL-u kao "javnom dobru"





[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 21.01.2003. u 13:09 GMT]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao21.01.2003. u 10:53 - pre 258 meseci
Dakle, da nastavim :)

Evo kako izgleda licenca kada nesto treba da bude "javno dobro" - tj. internacionalni standard - dakle, ovo je licenca koju medjunarodna tela tipa ISO (International Standards Organization), ITU (International Telecommunication Union), itd - znaci tela koju formiraju drzave.. propisuju za njihov softver:

Citat:

/****************************************************************************

SC 29 Software Copyright Licencing Disclaimer:

This software module was originally developed by
Author Name, Company Name
Author Name, Company Name
...

and edited by
Author Name, Company Name
Author Name, Company Name
...

in the course of development of the ISO/IEC 13818-7 and ISO/IEC 14496-3
standards for reference purposes and its performance may not have been
optimized. This software module is an implementation of one or more tools as
specified by the ISO/IEC 13818-7 and ISO/IEC 14496-3 standards.
ISO/IEC gives users free license to this software module or modifications
thereof for use in products claiming conformance to audiovisual and
image-coding related ITU Recommendations and/or ISO/IEC International
Standards. ISO/IEC gives users the same free license to this software module or
modifications thereof for research purposes and further ISO/IEC standardisation.
Those intending to use this software module in products are advised that its
use may infringe existing patents. ISO/IEC have no liability for use of this
software module or modifications thereof. Copyright is not released for
products that do not conform to audiovisual and image-coding related ITU
Recommendations and/or ISO/IEC International Standards.
The original developer retains full right to modify and use the code for its
own purpose, assign or donate the code to a third party and to inhibit third
parties from using the code for products that do not conform to audiovisual and
image-coding related ITU Recommendations and/or ISO/IEC International Standards.
This copyright notice must be included in all copies or derivative works.
Copyright (c) ISO/IEC 2002.


*******************************************************************************/



Jedino ogranicenje koja ova licenca uvodi, je da autor moze zabraniti koriscenje za proizvode koji nisu konformantni sa samim standardom - sto je korektno, da neko ne bi pravio "bolje" zatvorene standarde bazirane na otvorenom kodu.

Da su medjunarodni standardi, kojim slucajem - pod GPL licencom, ne bi ih niko ni koristio, jer niko ne bi ni mogao da pravi cipove, softver, itd.. vec bi morali da objavljuju ceo kod, a to znaci totalno potiranje bilo koje komercijalne vrednosti, competetive advantage, itd..



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 21.01.2003. u 20:36 GMT]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao21.01.2003. u 11:58 - pre 258 meseci
Nikada me nije zanimala ova GPL licenca, ali povodom ove diskusije uzeo sam i procitao je (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html). Ono sto sam tamo video je samo gomila gluposti i nevezanih stvari sa pravne strane.

Mene sada zanima sledece. Kako moze FSF, RMS, ili bilo ko drugi da ima pravo da prisvoji Linux? Kako RMS moze na osnovu precutnog 'ugovora' koga 'prihvataju' svi developeri Linuxa da namece svoja pravila i svoje licence? Ja sumnjam da je svaki developer podpisao "Copyright Disclaimer" kojim prihvata da objavim svoj program pod GPL licencom...

Ivane, jel mozes to malo da pojasnis, kako se to sve izvodi sa pravne strane...

To me zanima iz prostog razloga zasto sad IBM ne bi mogao da uzme linux prilagodi ga svojim potrebama i koristi kao closed-source resenje za svoje sisteme.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao21.01.2003. u 12:06 - pre 258 meseci
Citat:

Mene sada zanima sledece. Kako moze FSF, RMS, ili bilo ko drugi da ima pravo da prisvoji Linux? Kako RMS moze na osnovu precutnog 'ugovora' koga 'prihvataju' svi developeri Linuxa da namece svoja pravila i svoje licence? Ja sumnjam da je svaki developer podpisao "Copyright Disclaimer" kojim prihvata da objavim svoj program pod GPL licencom...


Pa postoji GPL v1.0, V1.1 itd.. tako da si ti u stvari svoj kod izdao pod sledecim pravilima:

1. Kopirajt i ownership su uvek tvoji
2. Licenca za kopiranje je, recimo GPL v1.0 - i onda ide tekst licence.

Znaci, ti si vlasnik svog koda uvek, a licenca za kopiranje je GPL v1.nesto

Znaci ni u jednom momentu FSF niti RMS nemaju veze sa tim softverom, vec ti koristis licencu koju su oni smislili.

E, sad - tu postoji drugi problem, ima programa koji pisu nesto tipa:

"You may redistribute FOOBAR app under terms of GPL vX.X or later" - ovo OR LATER je vrlo problematicno, jer ako dodje do nekih fundamentalnih promena u GPL licenci (sto ne verujem) ti mozes da budes ostecen, jer tako nesto nisi predvideo.

Citat:

To me zanima iz prostog razloga zasto sad IBM ne bi mogao da uzme linux prilagodi ga svojim potrebama i koristi kao closed-source resenje za svoje sisteme.


I da i ne - U GPL filozofiji postoji nesto sto se zove "external linkage interfejs" princip, i to jako mali broj programa dozvoljava - ali u svakom slucaju, postoji. Znaci, ako ti neki servis zoves iskljucivo preko tog mehanizma (external linkage) tvoj kod nije "larger works" tj. nema fizicke veze sa GPL kodom i ti mozes tvoj kod da distribuiras kako hoces, ali si obavezan da sa njim distribuiras i source kod aplikacije koja je GPL i koju ti koristis preko "External linkage" mehanizma.

Dalje, IBM ne moze da izmeni Linux Kernel, recimo da ga ubrza ili prilagodi PPC arhitekturi i da to valja kao closed-source, jer je to u stvari derived work, i kao takav se mora dostaviti javnosti u GPL licenci. Ono sto IBM moze, je da napise neku aplikaciju za Linux, da je kompajlira svojim kompajlerom i da je prodaje - jer ona koristi iskljucivo eksterni pozivni interfejs - ali menjati Linux i zatvarati kod je nemoguce, kao sto je nemoguce i koristiti delove koda Linux-a u ne-GPL softveru.

Btw - verzija GPL licence na srpskom: http://alas.matf.bg.ac.yu/~mr99164/ojl.html


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 21.01.2003. u 14:09 GMT]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Mandrake bankrotirao

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 16362 | Odgovora: 110 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.