Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem

[es] :: Linux :: Problem

[ Pregleda: 2265 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pida
Marko Vucen
around Banja Luka

Član broj: 5353
Poruke: 23
*.dialup.blic.net



Profil

icon Problem05.01.2003. u 21:41 - pre 259 meseci
Pozdrav.Želim vam sve najbolje u novoj godini.

Prije mjesec dana na masini sam podigao Linux Mandrake 9.0 i zbog problema sa Lilom i modemom morao sam formatirati disk i vratiti se na windows , a sada zelim ponovo da se vratim Linuxsu jer zelim nesto da okusam ,a mozda sam nasao i resenje za modem , ali problem je taj da se bojim da nisam u pravu u vezi modema, zbog njega sam se vratio na windows.
Moj problem je sledeci: Lilo mi nije hteo ocitati windows.Sve sam bio ustimao,s kojeg diska koji da se ucitava itd. ali nije hteo da ocita windows.
Prije podizanja Linuxsa na masini sam imao winXP i win200 Pro ,formatirao sam particiju na kojoj je bio winXP i na nju sam instalirao Linux.Mozda je Lilo nje hteo da ocita windows zato sto sam obrisao winXP,jer tu bio prvo instaliran win98 pa sam ga upgradevo,ali ne znam pa vas pitam,sta da sada uradim,imam trenutno win98 i winXP na disku i zelim da sada instaliram Linux,a od vas trazim savjet da mi kazete koji windows da obrise, ili ako je neko imao slican problem neka mi kaze kako ga je resio
 
Odgovor na temu

vladaq

Član broj: 60047
Poruke: 24
80.93.231.*



Profil

icon Re: Problem10.10.2005. u 13:18 - pre 225 meseci
Pa najbolje ti je da ostavis win xp i pored njega istaliras linux suse.
I netrebaju ti nikakva podesavanja samo istaliras win xp pa suse i imacec obadva
nikako obrnuto jel ce ti onda win izbrisati boot od linuxsa.
Suse je najlaksi ko god zna u win xp znace i u suse.
Ko suse ti je sve kao kod wine nema podesavanje i shell-a kao kod drugih distribucija.
A i suse ima najvise programa od svih distribucija jak je za upotrebu malo spor ali ako imas malo bolju masinu najbolje resenje.

Pozdrav

 
Odgovor na temu

Duke_Vladimir

Član broj: 20732
Poruke: 116
195.252.90.*



Profil

icon Re: Problem10.10.2005. u 16:52 - pre 225 meseci
Citat:
vladaq
Suse je najlaksi ko god zna u win xp znace i u suse.
Ko suse ti je sve kao kod wine nema podesavanje i shell-a kao kod drugih distribucija.
A i suse ima najvise programa od svih distribucija jak je za upotrebu malo spor ali ako imas malo bolju masinu najbolje resenje.

Pozdrav


Odakle ti ovaj podatak?
Suse je vrlo slican ostalim distribucijama. KDE je skoro isti na svim distribucijama.
Suse se najvise razlikuje zbog YAST-a i YOU-a (podesavanje i online update), ali i ostale distribucije imaju slicna resenja.
Nema podesavanja i shella kao kod drugih??
Sve sto mozes da uradis u ostalim dist. mozes i u Suse i obrnuto je vrlo slicno.
Ja koristim suse i zadnjih nedelju dana prepravljam podesavanja preko text fajlova, posto ni Yast nije svemocan.

Btw, nisi odgovorio coveku na pitanje, iako je malo cudno pitanje.
Ali pokusacu ja:

1. Kako ne znas da li si obrisaoo WinXP?
Ocigledno je tvoj problem sto se ne razumes u particionisanje hard diska i/ili si pokusao da instaliras linux a da prethodno nisi napravio odvojenu particiju od windows-a, pa ti je partition manager u instalaciji nesto ponudio, a ti ni ne znas sada sta zar ne. Moguce da si na kraju i napravio particiju, a da nisi uradio defragmentaciju pre toga i da si obrisao deo podataka sa win particije pa nece da se ucita windows...

2. Sta ce ti win98 i winxp zajedno? jedino ako nesto posebno radis u win98, na primer da koristis neki specijalni hardver koji ima drajvere samo za win98 kao sto su stare pinnacle miro dc30+ kartice za montazu.

3. Kapiram da cim toliko sve brises i menjas mozes sebi da priustis da formatiras hard disk i da napravis particije PRE nego sto instaliras bilo sta. Sa windows sistemskim diskom na primer ili Linux boot diskom/ Live Cd distribucijom.

4. Ako zelis da zadrzis trenutno stanje, uzmi neki program kao sto je Norton Partition Magic ili Paragaon Partition Manager i slicno... Oslobodis mesta na disku koliko ti treba za novu particiju, defragmentujes hard disk, napravis novu particiju, nastavis sa instalacijom Linuxa na tu novu particiju na kojoj ces napraviti i swap particiju u toku instalacije...

U svakom slucaju prvo instaliras WinXP pa Linux, naravno moguce je i obrnuto, ali kaoo sto covek rece, sjebaces boot loader, ali i to se moze popraviti sa Instalacionim diskom Linuxa...

Suse ti i ja preporucujem, a nisi ni rekao koji modem imas, ako je obican modem baci ga u djubre ako nece i dalje da ti radi i kupi novi. Ako je ADSL USB modem neces ti znati da to podesis, uzmi ADSL Ethernet modem i resi sebi muke. Ako je ISDN to nemam pojma, radice to u SUSE verovatno.

Vrlo Vazno: Uzmi najnoviju verziju distribucije, da bi dobio i najnovije drajvere.
Za suse to je 9.3 ali sada je izasao i 10.0 ali beta verzija.

Sto se Suse tice on ima dosta programa, ali ne moras sve da instaliras, on nije spor po defaultu zato sto je suse vec zato sto vecina ljudi instalira sve i ne zna sta im je pokrenuto u startup-u.
Suse je dobar za tebe posto ima YAST (Yet Another Setup Tool) pandan Control Panelu u Windows-u.
Ja licno koristim SUSE, koristio sam i RedHat, a ostale distribucije sam koristio samo povremeno, kod prijatelja itd.

Ako se ispostavi da nisi u pravu za modem, ne moras da brises linux, nadji drajvere koje ti trebaju koristeci windows i instaliraj ih u linuxu. Samo da ne moras da drndas kernel, posto je to tesko za pocetnike i verovatno neces uspeti sa tim sto si naumio.

Kupi neku knjigu usput, da ne moras za sve da cekas da ti neko odgovori.
Ja imam sjajnu Suse Linux 9 Bible.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Problem

[ Pregleda: 2265 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.