Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sony A100 mišljenja i komentari

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Sony A100 mišljenja i komentari

[ Pregleda: 5844 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bakster
Herman Bergman
Pored reke

Član broj: 80326
Poruke: 52
212.62.58.*



Profil

icon Sony A100 mišljenja i komentari14.06.2006. u 11:07 - pre 216 meseci
Interesuju me vaši komentari o njemu (znam da ga niste probali ali barem iz onoga što ste pročitali). Kada bi mogao da bude dostupan kod nas i da li će se raditi test za njega? Naravno, kolika bi mu bila cena na našem tržištu!?!
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari14.06.2006. u 11:38 - pre 216 meseci
Cim se pojavi masovno po Evropi doci ce i kod nas. Kada ce to biti ne znam. Ali nece se jos dugo cekati.

Test ce raditi Nebojsa Milanovic... (-:

Cena? Ne zna se jos nista...

Misljenje? KM 5D je odlican aparat a Alfa 100 koja je bazirana na njemu moze da bude samo jos bolja...
 
Odgovor na temu

Bakster
Herman Bergman
Pored reke

Član broj: 80326
Poruke: 52
212.62.58.*



Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari14.06.2006. u 12:18 - pre 216 meseci
Hoće li biti barem pre Nove godine?
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari14.06.2006. u 12:20 - pre 216 meseci
Stize u julu.
 
Odgovor na temu

Bakster
Herman Bergman
Pored reke

Član broj: 80326
Poruke: 52
212.62.58.*



Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari14.06.2006. u 12:22 - pre 216 meseci
Svaka čast za brzinu odgovora!!! Bravo!
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.infront.as.



+1 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari16.06.2006. u 10:28 - pre 216 meseci
Za razliku od Minolte 5D koji je odlican aparat, ali je postojao pre svega strah od dugorocnog servisiranja i nabavki ostatka sistema (objektivi, blicevi, baterije,..) sa Sonyjem sada te bojazni nema.
Mogu da ti kazem da se kod mene prodaje u preprodaji u kit varijanti sa 18-70 za oko 950€, samo aparat za oko 850€ (ukljucenih 25% poreza). Poredjenja radi, sada D50 kit ovde staje oko 700€, a 350D 750€.
Moje misljenje.. za sada jos nisam probao, ali pokazane slike jako obecavaju i pokazuju visok kvalitet i puno rezolucije i detalja. Iz iskustva (sa Minoltom 5D) jako cenim AS sistem (stabilizaciju), a i ciscenje prasine dobro dodje (imao sam Olympus E-1), mada je ipak AS udarna prednost.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari31.08.2007. u 21:20 - pre 201 meseci
Pozdrav,

voleo bih ako ima nekoga sa licnim iskustvom da mi odgovori:

imam Alfu sa duplim kit objektivima a imam i D80 i Minoltu 7D Dynax. Pre D80 bio je D70s, kod ova dva aparata nemam nimalo dileme da li je prelazak na standarde D80 opravdan ili ne, jasna stvar.

Kod Alfe i Minolte stvari stoje drugacije, jednostavno imam utisak da je Minolta bolji aparat ili da u najboljem slucaju nije nimalo losiji. Naime, kada je u pitanju ostrina slike, stvari postaju zbunjujuce, takodje je cudno merenje svetla na Alfi i sveukupan rad bez blica. Kako i za Minoltu imam dva objektiva i to veoma kvalitetna (28-135 i 70-210, metal a ne plastika), bio sam sklon verovanju da je problem do same optike. Nije.

Sva testiranja sam radio sa sve cetiri optike na svakom od aparata ponaosob, u jednakim uslovima i na jednakim ili skoro jednakim objektima. Testirao sam jedan za drugim bez znacajnije vremenske pauze da bih pamtio uslove rada sto preciznije a rezultate proveravao na monitoru racunara bez stampanja. Rezultati su na 7D bili prilicno ujednaceni, od autofokusa pa do te famozne ostrine i to bez obzira na objektiv. Manja odstupanja u smislu kontinuiteta su se pokazala prilikom rada sa kit optikom 18-70 dok je 75-300 davala ujednacen rezultat sa ostalim objektivima. Kod testiranja Alfe sve isto samo manja ostrina, opet ujednacen ne-kvalitet na svim objektivima uz lagano odstupanje u tom smislu na "malom" objektivu iz kita. Digresija je jer se "pojavljuju" i ostri snimci ali ne mogu da izvucem pravilo u tom smislu ali ni ti ostri snimci koji zadovoljavaju moje zelje (ne pisem o potrebama jer to apsolutno zadovoljava sve navedeno, ovo je neki, nazovi, korak dalje) ne odskacu bas nicim od 7D osim po "tezini" fajla.

Sva merenja sam radio u uslovima sobne dnevne svetlosti uz upotrebu eksternog blica, pripadajucih flasheva i bez icega od dopunske svetlosti, u sva tri slucaja ISO vrednosti fiksno na 100 da izbegnem razmisljanja na raznorazne teme, krajnja vizuelna provera na uvecanju od 100, 150 i 200%. Makro oba aparata rade kontinuirano dobro sa svim optikama, cim se predje na portret, stvari dolaze u zonu gore opisanog.

Govori li ovo nekome nesto konkretno?
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-203-27.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari02.09.2007. u 00:21 - pre 201 meseci
Konkretno, treba da postaviš primere - isečke fotki koje si radio u identičnim uslovima sa različitim aparatima, da vidimo o čemu se tu radi.
Ja sam imao i 7D i 5D i A100. Alfa je pravila najoštrije fotke koje sam do sada video (prirodno oštre - RAW, ne JPG drndanjem).
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari02.09.2007. u 08:11 - pre 201 meseci
Pozdrav,

khmm...nisam RAW ni koristio doduse, samo me JPG i zanimalo. Primere sam pobrisao od onog posta do sada jer sam i u ova dva dana ispucao mnostvo fotki Alfom ali obzirom da sve te aparate/optiku imam kao svoje licne, ne verujem da ce biti problem da ponovim sve to. Da postavim? Hajde da to malko prostudiram kako cu.....:) Kako god da smesno zvuci, nisam se bas bavio tim sportom do sada a posebno kada su fajlovi tako "teski" mada uvek postoji prilika za konsultaciju sa nekim vicnijim.

Hvala u svakom slucaju, ako sam dobro zakljucio, A100 bi morala dati najmanje isto sto i 7D pri istim uslovima (meni vec ta opcija savrseno odgovara, da budemo nacisto).
 
Odgovor na temu

bolens
Novi Sad

Član broj: 52399
Poruke: 53
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari03.09.2007. u 07:36 - pre 201 meseci
> Naime, kada je u pitanju ostrina slike, stvari postaju zbunjujuce, takodje je cudno merenje svetla na Alfi i sveukupan rad bez blica.

I meni je u početku bilo zbunjujuće merenje svetla, a onda sam isključio DR optimizer, i sada je skroz normalno. Ima Sony neki program koji u zavisnosti od kadra varira parametre snimka. Čim i malo poremiš kadar on ponovo sve preračuna i često izbaci drugi EV.

RAW, meni je zadivljujuće šta iz njega može da se izvuče...

JPG, koristim Contrast+1, i Sharpness +2... i to mi daje solidne fotografije, čak i sa kit objektivom.

Kad smo već kod objektiva, te zamene za kit, drugi nažalost još nisam pazario, mnogo sam se premišljao i ništa za sada. Nekako mi je sada favorit ipak Minolta 28-75/2.8. Samo treba da je nađem.

Blic, pre nedelju dana sam dobio HVL-F56AM i ne mogu još da se snađem sa njim. Nekako mi "beži"... Neke su slike podeksponirane (većina) a neke preeksponirane. Bežični mod radi savršeno...
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.theonlinetrader.com.



+1 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari03.09.2007. u 09:45 - pre 201 meseci
Alfa *mnogo* bolje fokusira od 7D. I brže i puno preciznije i pouzdanije. Tu jednostavno nema poređenja.
Dalje, ima prilično slab AA filter (koji se koristi za izbegavanje moire-a i ostalih smetnji) i zato u RAW modu može da izvuče najveću količinu detalja od svih ostalih 10MP aparata u klasi. To je manje poznati detalj, ali zato je aparat prilično dobar za studio i stock, recimo.
Što se "mekoće" tiče - to može da bude usled bežanja fokusa ili problema sa objektivom, ali i od drugačijih parametara slike. Ja sam na Alfi koristio (ako me sećanje služi) kontrast i oštrenje na -1, možda čak oštrenje na minimum (posle radim fotke na PC-u). Default kontrast je malo prejak, mada fotke izgledaju "punije". Međutim, smanjuje malo DR (opseg tonaliteta). Koristio sam inače najčešće onaj napredniji DRO mod.
Najveći problem kod Alfe jeste bio u merenju svetla, čak i nekonzistentnost - manje/više isti kadar sa različitim uzastopnim ekspozicijama. Vrlo je osetljiv na male promene kadra, posebno na količinu svetlih i tamnih delova scene. Ja sam generalno imao nešto češća preeksponiranja.
Pažljivo, međutim, jer korišćenje DRO utiče na merenje svetla! Zaboravio sam da li eksponira jače, pa izvlači svetlije delove ili obrnuto. Ali treba biti svestan i toga.
U svakom slučaju, to se dosta dobro rešava sa odličnim kontrolama i interfejsom - pre svega sa idealnom implementacijom Spot merenja. AEL dugme se lepo podesi kao dugme za spot merenje (ili kao toggle ili samo držanjem). Onda se koristi Matrix merenje, a vrlo lako se AEL dugmetom meri svetlo na nekom neutralnom delu i kombinuju obe vrste merenja. Takođe, u M modu se onda vidi kako meri Spot, a kako Matrix merenje posebno.
To je zapravo jedina logična implementacija Spot merenja, onako kako je Canon uveo kod 30D (dakle ili Matrix ili Spot) je mnogo manje upotrebljivo.

Dakle - hoće da brljavi sa merenjem možda više od proseka, ali zato ima divne kontrole i meni to nije smetalo kroz 5-6.000 fotki.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari03.09.2007. u 10:36 - pre 201 meseci
Pozdrav,

jedva iskljucih DR, bas je tvrdoglav da ga zadrzi i dalje....nisam primetio neku razliku nazalost. Podesio sam i ostatak setovanja +1/+2 ali opet nisam primetio razlike. To trenutno testiram u kombinaciji dnevno svetlo ili interni blic, naknadno cu sve to da ponovims a eksternim blicem. Juce sam ispucao stotinjak fotki od kojih je recimo polovina na nivou D7, nigde nisam koristio eksterni blic. Do sada sam najzadovoljniji ucinkom. Javljam dalje sta sam uradio, hvala svakako za pomoc.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari03.09.2007. u 16:10 - pre 201 meseci
Pozdrav,

e da se jos jednom zahvalim, za sada Alfa zauzima makar ravnopravno mesto uz ostatak ekipe kod mene (D80, 7D) i ova pomenuta podesavanja dala su sasvim, sasvim prihvatljive rezultate na sva tri moda testiranja: bez blica/dnevno svetlo, sa internim i sa eksternim blicem (eksterni imam samo jedan pa se on koristi na oba). Kit optika 75-300 zadovoljava za sada, nesto je bolja cak nego Minoltina 70-210 (4,5-5,6 obe) dok mala jos ne zadovoljava, bice tu malko igranja (18-70 3,5-5,6 suva kineska plastika). Za sada mogu da konstatujem da aparat ima velike sanse da ostane u mom posedu posle ovoga svega.

Citat:
AMomcil: Alfa *mnogo* bolje fokusira od 7D. I brže i puno preciznije i pouzdanije. Tu jednostavno nema poređenja.


Nazalost, ovo vec nisam jos uvek uspeo da potvrdim ali mi znaci kao parametar iz licnih iskustava da znam sta mogu da ocekujem. Sve u svemu, sasvim dobar dan posle ovolike "suse" od kupovine do sada (to je, brat bratu, nekih dve nedelje igranja i poredjenja gotovo bez nade).
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari03.09.2007. u 17:19 - pre 201 meseci
Kad već pominješ kupovinu, šta znači ona cena od 930 sa kit objektivom i od 800 sa duplim kitom? Da li je ta dupla kombinacija sa mnogo lošim objektivima ili ima popust na količinu? ;)
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari03.09.2007. u 18:00 - pre 201 meseci
Pozdrav,

ne znam za te cene, cena za koju znam je 1050 eura sa oba objektiva. Sama optika i nije nesto narocito, doduse, kao sto rekoh, 75-300 i nije losa ali mislim da mali objektiv nije nista posebno, videcemo. Konacno, kit komplet je upotrebljiv u svakom slucaju, nije Canon prica sa 300/350d kit objektivima a koliko sam do sada video, bolja je varijanta i od kit optike na D40/D50.

Svakako ove konstatacije uzmi krajnje relativno jer niti sam ja neki poznavalac mogucnosti raznih, narocito skupih optika, niti imam izgradjene repere u tom smislu.
 
Odgovor na temu

bolens
Novi Sad

Član broj: 52399
Poruke: 53
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari04.09.2007. u 10:37 - pre 201 meseci
Citat:
lancia88: Pozdrav,

za sada Alfa zauzima makar ravnopravno mesto uz ostatak ekipe kod mene (D80, 7D) i ova pomenuta podesavanja dala su sasvim, sasvim prihvatljive rezultate na sva tri moda testiranja...

Raduje me da ti se Alfa sve više sviđa... ja sam sada posle skoro 3 meseca stvarno prezadovoljan njome i baš je žestoko koristim. Stvari koje me najviđe oduševljavaju su stabilizacija u telu i bežični blic. Sa time se stvarno možeš igrati do mile volje. Drugo, leži u ruci neviđeno dobro... Jedina je bojazan da mi ne zataji negde jer sam je koristio i po kiši i po blatu i po pivu (Beer Fest u Zrenjaninu :), i na raftingu već dva puta, u čamcu... Da je telo nepropusno bila bi savršena (za mene).

Drugo, petljao sam se sa RAW formatom neko vreme, ali to jednostavno jede vreme... i sad uz ove kartice koje imam (CF 2 Gb i MS 4 Gb), i uz žestoko breketiranje ponekad, već mi je muka od toga. Sad se editovanje svodi uglavnom na brisanje kadrova koji mi se ne sviđaju... i dosta eksperimentišem sa raznim JPG setovanjima u kameri. Onaj primer što sam ti naveo je takav jedan pokušaj.

Blic... koji model imaš... i kakva su ti tu iskustva? Da li koristiš TTL ili ADI... koje merenje svetla, koji mod na kameri...

Minolta 7D... To je bio aparat o kome sam dugo maštao i merkao da ga kupim kad mu je značajno pala cena. Ipak kad sam ga uzeo u ruku bio mi je nekako težak... i nepraktičan za svakodnevna vucaranja po planini, čamcu... Je l' tvoj primerak kupljen nov ili si ga pazario kasnije polovnog? Ako je nov, koliko je snimaka ispucao... Je l' znaš da kod njih postoji ona sistemska greška sa okidačem, ili tako nešto. Sony (Minolta) je priznala to i sada popravlja taj kvar besplatno i u vangarantnom roku. Naravno, treba ima originalni račun. Ovih meseci nailazim na mnoge 7D po oglasima za stvarno bagatelne pare. I pitam se da nisu to te koje je već načeo taj problem. Ta greška se koliko sećam u početku javlja sporadično.

Pozdrav,
Bole
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Sony A100 mišljenja i komentari04.09.2007. u 11:17 - pre 201 meseci
Pozdrav,

koliko je meni poznato, u unutrasnjosti se nalazi jedna 7D koja ima gresku ali ona je uzrokovana grejanjem neke od elektronskih komponenti, nemam utisak da je u pitanju fabricka greska na tom komadu. Kruzi s vremena na vreme po oglasima, kome se vec zalomi pa on nastoji da je se resi. Jos jednu videh u oglasima ali ta je skroz ispravna i relativno nova. Meni se jako dopada taj aparat i tesko da cu se ikako u skorije vreme rastajati od njega jer generalno ima samo rezervnu namenu kao i Alfa o kojoj pisem, sa te strane posmatrano tezina mi predstavlja ustvari prednost jer su mi zahtevi skroz drugaciji od Tvojih. Koristim blic HSD3600 a ocekujem ovih dana jos jedan ali sa oznakom 56 bas za Alfu. Prilicno sam zadovoljan svime sto imam na ovu temu a sada mi se i Alfa uklapa u celokupnu pricu sa ovim najnovijim rezultatima.

Nesrecni DR settings je ocito kvario sveukupnu sliku, on je zaduzen kako i rece Momcilo za izvlacenje svetlih delova iz senke ali ni sa time nesto nisam prezadovoljan pa ga preskacem za sada u potpunosti. Merenje svetla ce ostati i dalje problem koliko vidim ali i nasledjeno "jurcanje" za objektom i uvek ponovno premeravanje/izostravanje kod svakog pomeranja koje je nasledjeno sa Minoltinih modela. No OK, navikne se covek brzo samo ako u medjuvremenu ne uzme D80 u ruke pa se stvari opet izbrkaju :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Sony A100 mišljenja i komentari

[ Pregleda: 5844 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.