Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto Windows

[es] :: Advocacy :: Zasto Windows

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9457 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 01:07 - pre 218 meseci
Zato jer je dovoljno dobar da se na njemu zaradi, a da ne mora da se usteka par stotina hiljada dolara za hardware (koji mora biti 2 x jaci + podrska) :)

Most complex problems, often have most simple solution ;)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 08:44 - pre 218 meseci
@cynique

Ne znam koliko godina imas, al se ponasas kao da imas 20.
Poslovni ljudi koji su "odbacili" deo trzista su MySQL i to su OZBILJNI ljudi sa 55 godina zivota i uopste nisu u fazonu da se loze na to sta imaju na desktopu.
Da si bolje procitao video bi da sam napisao da u firmi imaju ljude koji su angazovani da se pate sa windowsom.
Ako sam u pravu za tvoje godine, videces kad porastes i budes imao porodicu koju moras da izdrzavas, da je potpuno nebitno na kojoj platformi radis. Bitno je da od toga imas pare za zivot i malo provoda.
Da se ja pitam, izabrao bi linux, al me put odveo u windows.
I nista se ne zalim i ne fali mi nista.
Uostalom, dok je windows ovakav, bice za mene posla


pozdrav, sad se iskljucujem iz ove teme
log off
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.73.eunet.yu.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 10:12 - pre 218 meseci
Hm, evo zašto sam ja na linux-u već duže duže vreme...

Prvo, čime se bavim? Za sad su to sitni poslići uglavnom vezani za web. Ja konkretno radim deo oko osmišljavanja i dizajna sajtova, a moj brat radi PHP programiranje, tako da zajedno odradimo ceo projekat. Još uvek ne radimo preobimne projekte, jer jednostavno ne može sve da se uklopi... Fakultet, društvo i posao.

Neko će me pitati kako dizajn sajtova i linux?
Ok... Tu je u vm-u uvek Windows 2000 i Photoshop CS, ali na tom windowsu nemam ništa sem Photoshop-a. Čim završim grafički deo posla, odmah upošljavam quanta+ i slične alate naravno na linux-u. A zašto sam se baš na taj princip rada odlučio? Pa jednostavno mi je dosta reinstaliranja windows-a na svakih dva tri meseca, i mislim da je to čisto gubljenje vremena... Drugo, komp retko kad gasim, možda jednom nedeljno, i znam da neću morati da resetujem komp, zato što počne da se "koči" posle 2 dana uptime-a.

Drugi razlog je što ne moram non stop da dajem jedan deo resursa računara antivirusnim i anti spyware softverima, tako da izostaje potreba da kupujem nove hardverske komponente samo da bi podmirio sve što zahtevaju takav software.

Drugo, ne želim da kad se povežem na net preko recimo GPRS-a da bi se dogovorio oko nekog posla ili jednostavno proćaskao sa prijateljima, da mi neki background process potroši protok bez pitanja. To se u GNU/Linux sistemima baš i neće desiti. Ili uvek mogu da ograničim da konekcije mogu da idu samo na određenim portovima, i tako rešim problem.



I, jeste da je instalacija GNU/Linux sistema vremenski zahtevnija i složenija operacija, ali recimo da mi sistem instaliran jula prošle godine radi odlično iako sam u međuvremenu i HDD na kompu promenio.



Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 10:25 - pre 218 meseci
@slobodan milivojevic

Znas sta, ti antispyware i antivirusi ti (iz licnog iskustva) ne trebaju ako ne skidas crackove i warez. Pazi, da skidas programe takvog kvaliteta na linuxu, ne bi bilo razlike (izmenjen .xinitrc, FF spyware ekstenzije i sl.)
Meni komp radi stalno, i nemam potrebe da ga resetujem svaka dva dana. Mora se priznati da su Kate, Konqueror i Quanta+ odlicni programi, ali za everyday use je windows bolji, zbog mase visokoprofesionalnog sw koga na windowsu ima.

Poz,
BB
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 10:37 - pre 218 meseci
Citat:
alkion: @cynique

Ne znam koliko godina imas, al se ponasas kao da imas 20.


Samo malo više od toga :D

Citat:
Poslovni ljudi koji su "odbacili" deo trzista su MySQL i to su OZBILJNI ljudi sa 55 godina zivota i uopste nisu u fazonu da se loze na to sta imaju na desktopu.


Postoji i Windows port MySQL-a, ne bez razloga.

Možda me nisi dobro shvatio - ako su ti tvoji prijatelji "ozbiljni developeri" apriori odbacili windowse kao "platformu za gubljenje vremena", onda stvarno jesu idijoti. Stvarno bih ih volio pitati oko čega su to toliko nekomforni...je li do razvojnih alata, stabilnosti i performansi OS-a? Obični pingvini zadojeni RMS-ovim ideološkim bullshitom koji nemaju pojma što pričaju.

Citat:
Da si bolje procitao video bi da sam napisao da u firmi imaju ljude koji su angazovani da se pate sa windowsom.


A jadni...stvarno mi ih je žao...mora da prolaze kroz ogromnu torturu...kad izgube živce i razum od silnih BSOD-ova i čišćenja spyware, poruči im da im preporučam ovu ustanovu za liječenje rana.

Citat:
Ako sam u pravu za tvoje godine, videces kad porastes i budes imao porodicu koju moras da izdrzavas, da je potpuno nebitno na kojoj platformi radis. Bitno je da od toga imas pare za zivot i malo provoda.


Hvala na savjetima starče, ček da ih prepišem u svoju Knjižicu Mudrosti..neka se nađe :D[/quote]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
81.12.139.*



+6455 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 10:43 - pre 218 meseci
Ma ove teme su žestok bullshit... Koga zanima da li windows ili linux ili bsd/nix bolji?

Napravite vi ljudi nešto što valja, i zaradite pare od toga, totalno svejedno da li kao platformu koristitie windows ili linux ili bsd, pa onda da ovde prodiskutujemo gde ima dobro da se pojede i popije, a ne da se nalazimo u onoj smrdljivoj kuli...

 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 10:51 - pre 218 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic: Prvo, čime se bavim? Za sad su to sitni poslići uglavnom vezani za web. Ja konkretno radim deo oko osmišljavanja i dizajna sajtova, a moj brat radi PHP programiranje


No divno, sad će nam neki PHP programerčić prosipat standardne pingvinske priče kako su windowsi "gubljenje vremena" zbog:

Citat:
zato što počne da se "koči" posle 2 dana uptime-a


Citat:
mi je dosta reinstaliranja windows-a na svakih dva tri meseca


Citat:
Drugi razlog je što ne moram non stop da dajem jedan deo resursa računara antivirusnim i anti spyware softverima


Citat:
da mi neki background process potroši protok bez pitanja


i to dok radi na potpuno OS-agnostic alatu!

Mislim dokle više ovaj bullshit?

Ako ste vi nesposobni da koristite Windowse na način koji zahtijeva elementarnu informatičku pismenost, onda je to vaš i samo vaš problem.

Pustite te priče o "stalnom restartanju" i "BSOD-ovima" za bedtime story svojoj dječici..please. Da ne bi završili kao xtraya :D

Citat:
Ili uvek mogu da ograničim da konekcije mogu da idu samo na određenim portovima, i tako rešim problem.


A na Windowsima to ne možeš/ne znaš? :D

Pravi se našao pričati o "stabilnosti" i "kvaliteti", nedavno sam vidio demonstraciju u frenda kako 20-linijski perl fuzzer nalazi 40-ak integer i buffer overflowa u samom PHP-u, zadnji put kad sam gledao prosvijetljeni PHP-ovci su mu prestali odgovarati na mailove kad ih je pitao kad ih misle zakrpat...ts ts ts.

A da ne spominjemo one češke studente čiji PHP kompajler pod .NET-om nadperformira Zend, ima integraciju u VS i omogućuje pristup cijelom .NET frameworku (i time povećava feature count PHP-a za jedno 1000 puta :D)...

Pravu si platformu našao za bajke o "stabilnosti", nema šta...

Citat:
I, jeste da je instalacija GNU/Linux sistema vremenski zahtevnija i složenija operacija, ali recimo da mi sistem instaliran jula prošle godine radi odlično iako sam u međuvremenu i HDD na kompu promenio.


Evo ja Windowse reinstaliram svake 2 godine, bez AV-a, anti-* alata, bez problema sa stabilnosti..šta sam ja, "sretnik"? Ma daj..
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.vdial.verat.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 12:10 - pre 218 meseci
Hm, da mi av ne treba ako ne skidam crack-ove ne bih baš bio siguran, donese mi neki prijatelj neki DivX naravno sa sve autorun-om, koji je naravno zaražen nekim virusom, i šta onda radim? Ako mi neko kaže da ovo ne može da se desi, ja ne znam.

Što se tiče troženja protoka, ne znam kako da u windowsu ograničim konekciju samo na Jabber/DNS, bar ne bez nekog dodatnog programa.


To što PHP možda ima nekih bugova, njega ne sprečava da bude podržan na ogromnom broju servera na internetu, i da meni ljudi traže da projekte radim baš u njemu. Slažem se da je PHP pre verzije 5 prilično nezgodan za programiranje, jer mu fale neke stvari, i da slažem se da je recimo JSP mnogo bolji, ja bi voleo da radim sa tim, al to već ne zavisi od mene.


E, sad, što se desktopa tiče. Po meni su jedini problem drajveri, i da, naravno igrice.

Ako me neko ubedi da je Winamp bolji od Amarok-a, što se tiče muzike na desktop mašini, ako neko kaže da mPlayer ne premotava film brže od bilo kog drugog playera, ako mi neko kaže da K3B ne završava savršeno posao programa za prženje CD/DVD medija... Poenta je da ne osećam da mi bilo šta fali u ovom okruženju.

Druga prednost GNU/Linux okruženja je što korisnik ne može bog zna šta da uradi na kompu, nije neko ko ima sve privilegije, kao što to jeste slučaj na windows-u. I ni jedan program nije napisan da traži takve privilegije da bi radio. Na win platformi je glavni razlog za to 9x serija.

Recimo na linuxu promenim TV Tuner karticu, i ne moram da menjam moj omiljeni software za gledanje TV-a. Uz štampač ne dobijem neki fensi HP interfejs, koji redovno ide na živce, već jednostavno radi standardno. Uz zvučnu ne dobijam neki Mixer sav u nekim bojama, nadjem na netu šta mi treba i namontiram moju nokia-u preko USB-a, i normalno koristim sve programe, a ne neki phone browser koji se integrise u explorer...

Tolko od mene.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 12:22 - pre 218 meseci
Citat:
Hm, da mi av ne treba ako ne skidam crack-ove ne bih baš bio siguran, donese mi neki prijatelj neki DivX naravno sa sve autorun-om, koji je naravno zaražen nekim virusom, i šta onda radim? Ako mi neko kaže da ovo ne može da se desi, ja ne znam.


Ilegalan sw = warez.

Citat:

Ako me neko ubedi da je Winamp bolji od Amarok-a, što se tiče muzike na desktop mašini, ako neko kaže da mPlayer ne premotava film brže od bilo kog drugog playera, ako mi neko kaže da K3B ne završava savršeno posao programa za prženje CD/DVD medija... Poenta je da ne osećam da mi bilo šta fali u ovom okruženju.

Druga prednost GNU/Linux okruženja je što korisnik ne može bog zna šta da uradi na kompu, nije neko ko ima sve privilegije, kao što to jeste slučaj na windows-u. I ni jedan program nije napisan da traži takve privilegije da bi radio. Na win platformi je glavni razlog za to 9x serija.


Amarok nije bolji od JuK ali je foobar sasvim zafdovoljavajuce resenje za windows. Mozes da koristis limited account i na Windowsu, samo onda ne mozes da instaliras DivX playere zarazene spywareom, crackove, kazaa i sl. ali mozda ne bi ni trebao?

Sve prednosti linuxa padaju u vodu, kad treba Poser/DAZ|Studio/Maya da se pokrene. Koje su to prednosti linuxa?

1. Konqueror jeste dobar, ali imam file management sw i dobar browser i na windowsu
2. Umesto Kate koristim jedit.
3. Umesto JuK koristim foobar

Sta ces ti koristiti umesto Photoshopa, Quarka i DAZ|Studia bas da vidimo. Dalje, i sav je kvalitetan OSS softver poput GIMP i OpenOffice portiran na windows. Zar je moguce da samo ostaje KDE eye-candy? Izvini, to nije bitno kad posao treba da se uradi i zarade pare. Svakako, ne tvrdim da se linux ne moze koristiti na desktopu i da radi posao, ali govoriti da je bolji od Windowsa na desktopu je glupost.

Evo ti disable autoruna u WinXP - step by step.

http://i1.tinypic.com/zn23yt.jpg
http://i2.tinypic.com/zn24hv.jpg
http://i2.tinypic.com/zn24oi.jpg
http://i3.tinypic.com/zn24xj.jpg
http://i3.tinypic.com/zn26fs.jpg

I samo izaberes 'enabled' ;-) Sto se skidanja warez i spyware-a tice, tu ti pomoci ne mogu ;-)


@ventura

Bas tako ;-)

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 14.05.2006. u 13:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.c.strato-dslnet.de.



+7177 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 12:28 - pre 218 meseci
Citat:
Hm, da mi av ne treba ako ne skidam crack-ove ne bih baš bio siguran, donese mi neki prijatelj neki DivX naravno sa sve autorun-om, koji je naravno zaražen nekim virusom, i šta onda radim? Ako mi neko kaže da ovo ne može da se desi, ja ne znam.


Za pocetak probaj da trcis sistem u user modu, kao sto svaki normalni Linux korisnik koristi Linux, zar ne?

U tom slucaju najveca steta od virusa je korumpirani user account.

Dalje, instaliraj MS-ov besplatni alat koji detektuje kojekakav malware.

Trece, postoji i levi SHIFT (ili desni) koji vrsi prevenciju autoruna... koristi to kad koristis DivX diskove ;)

Citat:

Što se tiče troženja protoka, ne znam kako da u windowsu ograničim konekciju samo na Jabber/DNS, bar ne bez nekog dodatnog programa.


Mozda ovo pomogne?

http://support.microsoft.com/kb/309798

Dakle za ovo je bilo potrebno totalnom laiku za administraciju (meni):

- Jedan google search (15 sekundi)
- Citanje jedne strane (2 minuta)
- 3 klika misem, i konfigurisanje - 2 minuta
- 0 third-party alata, sve je vec u Windowsu


Citat:

Druga prednost GNU/Linux okruženja je što korisnik ne može bog zna šta da uradi na kompu, nije neko ko ima sve privilegije, kao što to jeste slučaj na windows-u. I ni jedan program nije napisan da traži takve privilegije da bi radio. Na win platformi je glavni razlog za to 9x serija.


U Linuxu root ima SVE privilegije - u NT sistemima, root NEMA sve privilegije btw. Sve to sto pominjes za Linux se moze nasetovati i u Windowsu.

Sto se programa koji ne rade u multiuser modu - ne koristi te gay aplikacije, svaka cestita nova verzija softvera bi morala da radi kao multiuser.

Citat:

Recimo na linuxu promenim TV Tuner karticu, i ne moram da menjam moj omiljeni software za gledanje TV-a.


Jos kad bi Linux podrzavao toliko tunera da mogu tek tako da se menjaju ;)

I odakle sad ta ideja da Windows softver ne podrzava vise TV tunera ;)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 14.05.2006. u 14:58 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 13:25 - pre 218 meseci
@slobodan

1. linux nije bolji od windowsa (kada se samo posmatra kernel sto linux i jeste)
2. KDE jeste bolji od windows GUI, ali KDE nije linux specificnost http://maestitia.net/screenshots npr. mogucnost stampanja u PDF bez third-party programa i bolji usability (hands down)
3. Desktop okruzenje podrazumeva i desktop aplikacije kojih na linuxu nema. Zbog mase aplikacija koje imas na windowsu a ne i na linuxu, vec sam rekao, windows je bolji na desktopu
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.vdial.verat.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 13:35 - pre 218 meseci
@bojan, kao što i sam vidiš, ja skoro uvek pišem GNU/Linux, što znači da ne govorim samo o kernelu, već i o pratećim aplikacijama.

Slažem se sa vama da nekih programa jednostavno nema na GNU/Linux sistemima, ali to je samo zato što firme koje su izdale isti još uvek ne smatraju za nužno da izbace port za Linux. Program koji je open source je mnogo lakše portovati sa jedne na drugu platformu, i to može da uradi bilo ko, zato imate portove GIMP-a i sličnih programa na windows-u.

Ali na kraju mogu da kažem da GNU/Linux u većini slučajeva već može da zameni Windows i na desktopu. E, sad, ako neko radi neki specifičniji posao za koji nema alate prilagodjene za GNU/Linux sisteme, naravno da ostaje na Windows OS-u.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 14:11 - pre 218 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: U Linuxu root ima SVE privilegije - u NT sistemima, root NEMA sve privilegije btw. Sve to sto pominjes za Linux se moze nasetovati i u Windowsu.


Samo što admin na win ima SeTakeOwnershipPrivilege pa može dodati u svoj access token sa ACE-om koji sadrži proizvoljni SID i tako efektivno zaobići sva postavljena ograničenja :) Ovo je dosta često kad ljudi prepišu instalaciju windowsa i čude se kako ne mogu čitati "stare dokumente" pa im nadobudni forumaši objašnjavaju kako trebaju "preuzeti vlasništvo" ni sami ne znajući o čemu se točno radi :)

Kako vrijedi Za File objekt (koji je apstrakcija fajla na disku od strane I/O Managera), tako vrijedi i za sockete, semafore...svemu se na NT-u može podesit ACL :)

Citat:
Slobodan Milivojevic: Hm, da mi av ne treba ako ne skidam crack-ove ne bih baš bio siguran, donese mi neki prijatelj neki DivX naravno sa sve autorun-om, koji je naravno zaražen nekim virusom, i šta onda radim? Ako mi neko kaže da ovo ne može da se desi, ja ne znam.


Drži shift dok ubacivaš CD i autorun će biti isključen.

Citat:
Što se tiče troženja protoka, ne znam kako da u windowsu ograničim konekciju samo na Jabber/DNS, bar ne bez nekog dodatnog programa.


Probaj u CLI sljedeće komande:


netsh firewall set allowedprogram
netsh firewall set portopening


Komplicirano? Imaš i prikladni GUI, potraži u KB.

Citat:
Druga prednost GNU/Linux okruženja je što korisnik ne može bog zna šta da uradi na kompu, nije neko ko ima sve privilegije, kao što to jeste slučaj na windows-u. I ni jedan program nije napisan da traži takve privilegije da bi radio. Na win platformi je glavni razlog za to 9x serija.


Bar zadnjih 5 godina manje-više svi programi su LUA-friendly i tim bajkama o "win9x programima koji zahtijevaju admin privilegije" može povjerovati samo netko tko u životu nije napisao softver složeniji od hello_world.cpp. Svi važniji instalacijski mehanizmi (MSI, InstallShield i sl.) su LUA-friendly, svi programi sa Windows Logom pišu u postavke u CSIDL_COMMON_DOCUMENTS/CSIDL_PROFILE direktorije i HKCU.

Vista ovaj problem adresira koristeći virtualizaciju registrya i fs-a, potpuno transparentno za "gluplje" aplikacije.

Ja sam npr. ulogiran kao admin, ali browser (Maxthon) i shell (Directory Opus, ne onaj crappy explorer :) vrtim pod običnim userom, jer jedino preko njih vršim interakciju sa potencijalnim đubrem koje stigne preko neta.

Za testirati crackove: runas /user:testni crack.exe

Ja tako i pokrećem malware (koji je kao takav bezopasan), pa mu dumpam memory image i analiziram ga u IDA-i (umjesto da gubim vrijeme na ručni unpacking)..

Citat:
Recimo na linuxu promenim TV Tuner karticu, i ne moram da menjam moj omiljeni software za gledanje TV-a. Uz štampač ne dobijem neki fensi HP interfejs, koji redovno ide na živce, već jednostavno radi standardno. Uz zvučnu ne dobijam neki Mixer sav u nekim bojama, nadjem na netu šta mi treba i namontiram moju nokia-u preko USB-a, i normalno koristim sve programe, a ne neki phone browser koji se integrise u explorer...


"Mixer u bojama" je obično opcionalan, explorer ekstenzije se mogu vrlo lagano isključiti (autoruns)...a za printere i TV tunere stvarno nemam komentara...vjerojatno ih ni 1% nema službene linux drivere.

Citat:
Slažem se sa vama da nekih programa jednostavno nema na GNU/Linux sistemima, ali to je samo zato što firme koje su izdale isti još uvek ne smatraju za nužno da izbace port za Linux. Program koji je open source je mnogo lakše portovati sa jedne na drugu platformu, i to može da uradi bilo ko, zato imate portove GIMP-a i sličnih programa na windows-u.


Nije to samo do političkih odluka, puno je veći problem nestardardiziranost i diverzitet linuxa kao platforme za 3rd party programe. Jako je teško davati podršku za nešto što ima desetine verzija međusobno nekompatibilnih verzija runtime librarya ovisno o distribuciji...kad user apt-geta neki program iz unstable brancha koji za sobom povuče novi libc i ohoho drugih paketa tko će biti kriv?

MS-u je kompatibilnost i stabilnost API-ja sveti gral, i to ne bez razloga.
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 16:50 - pre 218 meseci
Ok, da vidimo prvi topik, tj pitanje:

"Radim istrazivanje na temu da li je i za sta bolji Windows od Linux-a."

A zatim, opet, da kazemo:

Windows - za average Joe desktop usera, koji niti zeli niti zna sta se dogadja unutar samog sistema na njegov click misem.
Windows - za domacu radinost web / ftp servere;

*nix - za real time i kriticne sisteme i za fanatike koji znaju i zele da ga koriste kao desktop okruzenje;

Prvih je, sasvim normalno 90%, drugih 10%.

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 16:59 - pre 218 meseci
Citat:
SmilieBG: *nix - za real time i kriticne sisteme


Imaš XP Embedded i winCE (Windows Mobile) za embedded/RT sustave. Za "kritične" (valjda u smislu mission-critical?) su tu uglavnom vxWorks, QNX, Nucleus PLUS i razni OS-evi napisani u opskurnim jezicima čiji je dizajn matematički verificiran i za koje većina ljudi nije ni čula.
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 18:04 - pre 218 meseci
Ne znam kakve veze RT sa embeded ima, ali je verovatno do mene...

Sto se drugih, specijalnih OS tice, koliko sam ja primetio, nije ih bilo u pitanju postavljaca teme...? Ali, mozda opet gresim :)

Dakle, Win <> Linux...

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 18:33 - pre 218 meseci
Citat:
SmileBG:
Windows - za domacu radinost web / ftp servere;


Windows se koristi i za te stvari, ali daleko od toga da je ograničen na takve uloge kao server, čak mi se čini da je LAMP okruženje mnogo popularnije kad se govori o web/ftp serverima na Internetu (priča je totalno obrnuta za intranet). Fajl i mail serveri su takođe ogromno tržište za Windows. AD da ne pominjemo. Gomila baza podataka je takođe na Windowsu. Pa seti se samo koliko je SQL Server baza podataka bilo zaraženo onim Code Red (ili koji već beše) virusom :) A SQL Server nije jedina baza koja se lepo vrti na Windowsu.

Citat:
*nix - za real time i kriticne sisteme i za fanatike koji znaju i zele da ga koriste kao desktop okruzenje;


Ako AD, fajl, mail (npr. Exchange, što uključuje i kalendare i ostale "sitnice") ili db serveri nisu kritični za rad neke firme, ne znam šta jeste. Nema govora da Windows serveri na obavljaju kritične poslove.

I sudeći po nekim nedavnim statistikama, Windows server je postao najprodavaniji server, a teško da se to desilo slučajno.

Što se desktopa tiče, stvar je jasna.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 14.05.2006. u 19:44 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 23:14 - pre 218 meseci
Windows i mail server?! da nije tuzno, nasmejao bi me :(
Naravno, radi to do 1k korisnika, ali preko toga... Sem ako nemas jednu farmu od par stotina servera, mada cena tako necega je zaista prevelika.
Za vrlo veliki i ozbiljan mail saobracaj jednostavno MS nije resenje (izmedju ostalog, na cemu se vrti MS HotMail? :)).

O pomenutim statistikama ne vredi pricati, posto je boost dosao od gomile domena koji imaju 1 staticnu stranicu, za sta se moze koristiti i Small HTTP Server koji staje na 1 floppy :)

Za desktop je Windows jednostavno najbolji (sem za mali % ljudi, koji su zaista duboko u vodama drugih OS-a).

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: Zasto Windows14.05.2006. u 23:55 - pre 218 meseci
Citat:
SmilieBG: Windows i mail server?! da nije tuzno, nasmejao bi me :(
Naravno, radi to do 1k korisnika, ali preko toga...


Izvini, ali koješta. Firma u kojoj radim ima 4k+ zaposlenih širom sveta i koristimo isključivo Exchange server. Radi kao sat. I inače, Windows server skalira bolje nego ma koji OSS *nix klon.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto Windows15.05.2006. u 00:15 - pre 218 meseci
@SmileBG:
Prvo proveri na čemu se to vrti Hotmail. Dakle?

Kako je Dragi Tata već odgovorio za Exchange, samo da i ja potvrdim da se kod mene u firmi koristi Outlook/Exchange kombinacija (mail, kalendari) i da je u pitanju, čini mi se, oko 3000+ korisnika na području gde ja radim (mogu da proverim detalje ako te baš interesuje). Nisam primetio probleme.

Što se statistika tiče, govorio sam o prodaji servera. Brkaš stvari.

Ne kažem da neka druga rešenja neće da rade posao, ali prestanite da izmišljate svakakve priče za MS.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 15.05.2006. u 01:24 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto Windows

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9457 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.