Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koja škola za MS sertifikate?

[es] :: Sertifikati :: Koja škola za MS sertifikate?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Jeftić)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 100914 | Odgovora: 378 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Koja škola za MS sertifikate?12.05.2006. u 23:14 - pre 218 meseci
Guidance - koja se meni licno najvise dopada ili Vinca - za koju sam cuo da je extra dobra, zaista ima mali milion kurseva ali je dosta skupa, na primer ne kapiram da je u prvoj skoli MCSE 1400e a u ovoj 1900e ?

Ili mozda Saca Centar akademija, za koju sam cuo da je cak i najbolja ali mi se ne svidja njihova prezentacija pa je nisam nesto mnogo ni gledao?
Hyundai i30 1.4
 
0

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?13.05.2006. u 13:08 - pre 218 meseci
iz tudjeg iskustva.... predavaci znaju da govore engleski kao da ga speluju; ili kao resavanja zadataka u srednjoj skoli "sto se iz izvedenog da lako zakljuciti".

cesto ljudi pitaju kako je moguce da cene idu od 900 do 1900 evra. pa,i ti predavaci su polozili neke testove, ali kao sto nema dva ista MCSA/E vlasnika sertifikata, tako nema ni dva ista predavaca.
 
0

neur0

Član broj: 84832
Poruke: 135
*.donet.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?13.05.2006. u 14:48 - pre 218 meseci
Zavisi od tvog pocetnog znanja. Npr. Guidance je dobar za one koje nemaju solidno predznanje, i zele samo ono sto je potrebno za sertifikat. CPU je susta suprotnost, i kod njih se podrazumeva da znas da odradis osnovne stvari iz komandne linije i sl. a znaju da pokrenu i teme koje nisu zastupljene na testovima, a smatraju da treba da ih znas. CET je negde izmedju, mada im je program po malo shablonski. Neke skole imaju predavanja po 8 sati dnevno (dakle po Microsoft PS-u), a vecina ima popodnevne satnice (prilagodjeno zaposlenima i sl.)
Ako ne razmisljas o drugim skolama osim onih koje si naveo, mogu samo da kazem da neces mnogo pogresiti sa Guidence-om, a za Vincu - ne znam, nikad nisam cuo da je neko tamo isao.
Za cenu se raspitaj sta dobijas (koju i koliko literature, da li mozda neko pokriva i polaganje samog ispita, ukupan broj sati predavanja i sl.), ali sasvim je moguce da cene imaju veliku razliku, a da je skuplja varijanta cak i losija (dakle veca cena u ovim skola definitivno nije garant kvaliteta).

PS preporucujem da se i raspitas da li mozda mozes da biras literaturu ili mozda da je ne uzmes sa kursa (da ti odbiju od cene) jer obicno daju one MS Course knjige koje su prilagodjene za osmosatna predavanja i predavanje "by-the-book" sto nije obicaj u nasim skolama. A umesto toga da dobijes/kupis Self-Paced training kit knjige koje su najbolje za spremanje MS ispita.
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?13.05.2006. u 23:39 - pre 218 meseci
Aleksandre, zaista nisam shvatio tvoju prvu recenicu. Ipak, iz nje proizilazi drugo pitanje, kakve veze ima kako predavaci pricaju engleski, nisu predavanja na engleskom jeziku valjda!?!?

Molio bih te da mi malo konkretnije odgovoris i bez metafora. Sta preporucujes? Po tome sto ti kazes bi se dalo zakljuciti da sto je skola skuplja, to su predavaci bolji.

Dalje... Neuro... Sto se tice mog nivoa znanja... ni sam ne znam sta da ti kazem... jer ne znam sta se radi na predavanjima... nisam ekspert ni za sta posebno ali mi je znanje generalno o kompjuterima dosta veliko jer sam sa njima od malih nogu... znam pojmove, hardver... ali jedna stvar je najbitnija, ZELIM STRAVA DA NAUCIM, znaci zelim da idem tamo gde ce mi daju najvece znanje pod uslovom da mi nece biti problem da se uklopim sa sadasnjim znanjem/neznanjem.

Ipak, STRASNO me nervira sto u ovoj Srbiji ne postoje standardi APSOLUTNO NI ZA STA pa tako ni za stvar koja kosta vise od 1000 evra, kao sto su to sertifikati. To je stvarno strasno. Sad' ja treba da gledam u pasulj, umesto da maltene mogu da odem u bilo koju skolu i da znam da se radi po onome sto je Mikrosoft propisao. Guidance-ov kurs za MCSA traje 8 nedelja, 4 sata dnevno, svaki dan (pretpostavljam da to podrazumeva radne dane). Kako ti se to cini? Meni je isprva delovalo kratko.

Nisam strogo vezan za skole koje sam naveo. Znam jos za CET i za CPU ali sam se nesto vezao za ove sto sam naveo. Valjda zato sto mi se njihove prezentacije vise svidjaju :) sto moze a i ne mora da bude nikakav pokazatelj. Za Vincu sam pitao jer me skola odusevljava koliko kurseva daje, takodje sam cuo za jednog fenomenalnog predavaca odande, medjutim on vise ne radi tamo.

Dalje... koliko iznosi cena polaganja jednog ispita, i da li se ispit pokaze bas u toj skoli ? Da li se odradi ceo kurs pa se onda polazu svi ispiti odjednom ili se ispit polaze onda kada se zavrsi sa predavanjem koji ga pokriva? Ukoliko je ova druga stvar u pitanju, sta ako padnem ispit, kada ga polazem ponovo a da ne propustim predavanja za sledeci ispit.

I na kraju, sto se tice literature... u startu mi je malo frustrirajuce to sto citam da knjige koje dobijam pokrivaju trecinu gradiva... to stvarno ne razumem... sta ce mi onda te knjige? Da li ljudi iz tih skola znaju to? Odakle bi trebalo da naucim ostatak? Zaista, za te pare zelim da imam maksimalne moguce uslove, da se ne cimam i ne za*ebavam oko trazenja knjiga!!! Prosto ne mogu da verujem da je situacija takva.

A gde mogu da kupim taj training kit sto kazes i koliko to kosta?

I jos jedne stvari sam se setio... samo sam u Guidance-u nasao mogucnost nadogradnje sa MCSA na MCSE a da pise direktno... ipak, nije moguce da u ostalim skolama to ne postoji i da moram da placam ceo MCSE ako se razlikuje samo za 3 ispita u odnosu na MCSA.

A inace, evo sta kaze CPU konkretno za MCSA: "Kandidati koji žele da pohađaju kurs za MCSA, moraju imati iskustvo u radu sa Windows operativnim sistemom, kao i poznavanje osnovnih mrežnih pojmova i Interneta."

Po tome se ne bi dalo zakljuciti ono sto si ti gore napisao.

CET - MCSA 1500 EVRA, MCSE 2500 EVRA - stvarno svasta....


[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 14.05.2006. u 01:14 GMT+1]
Hyundai i30 1.4
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?14.05.2006. u 09:36 - pre 218 meseci
Hm... hajde ovako: Sve škole drže iste kurseve, a kako će to izgledati na samom kursu tj. da li će predavač da "otalja" ili će da kaže i ono što ne mora zavisi ipak od samog predavača. Ti sa tvoje strane možeš da se u svakoj školi raspitaš ko su im predavači, kakve imaju sertifikate, iskustvo itd, pa će ti biti malo jasnija situacija. Naravno, ako neko ima iskustva sa tim školama nije loše čuti, ali moguće je da su u međuvremenu menjali predavače. Takođe, raspitaj se šta ko tačno nudi (lično u školi, ne preko neta) koliko časova dnevno, koliko dana, pomnoži pa ćeš videti da li je to kratko ili ne; pretpostavljam da je sve to manje - više slično (neki drže predavanja svaki dan tokom kraćeg perioda, neki svaki drugi dan tokom dužeg perioda...).
Što se tiče ispita - pa to smo valjda već sažvakali da ne vidim ni zašto bi ponavljao više (dođe mi da zaključam temu): Na ispit izađeš kad misliš da si ga spremio, može odmah može i godinu dana posle, ako si toliki kapacitet da ih položiš sve odjednom, skidam ti kapu (čisto sumnjam).
Što se tiče literature, dobićeš standardnu MS literaturu za taj kurs, ali ako misliš da je administracija servera tako jednostavna stvar da može stati u jednu knjigu ili da je škola dužna da ti omogući svu moguću literaturu što se tiče te oblasti, grdno se varaš I kurs i literatura su pomoć pri spremanju ispita, ali ne na taj način da ne moraš više ništa u životu da pročitaš na tu temu~moraš i sam da se obrazuješ (ako misliš da budeš iole stručan).
Ergo, idi od škole do škole, detaljno ih ispitaj šta ko konkretno nudi (to moraju da ti kažu), ne očekuj da ćeš sve dobiti "na tacni", pa sam odluči šta ti više odgovara.

P.S.
Još koje pitanje o nečemu što je već do detalja objašnjeno u ostalim temama na ovom forumu i ide instant lock.

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 14.05.2006. u 10:38 GMT+1]
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?14.05.2006. u 12:46 - pre 218 meseci
Mislim da mi i nije neka vajda od toga da idem po skolama i pitam njih "a je l' da da ste vi mnogo dobri?" . Daleko vise mi znaci da pitam ovde ljude koji nesto znaju o tome, koji imaju iskustvo, koji su licno bili u tim nekim skolama.

Zato bih zeleo da mi oni koji poseduju neki sertifikat kazu U KOJOJ SU SKOLI BILI, ISKUSTVO SA TOM SKOLOM, DA LI MI PREPORUCUJU TU SKOLU ILI NE (i zasto). Znaci, konkretno! Mozda bi bilo dobro da se otvori nova tema o tome, ali bez diskutovanja, samo da se odgovori po tezama, to to to i to.

Drugo... naravno da se citanje drugih knjiga podrazumeva posle zavrsetka kursa, kao usavrsavanje, ali zaista nisam ocekivao da za tu astronomsku cifru necu se osecati komotno, da necu biti siguran da li ce mi biti dovoljno da naucim iz knjiga koje sam dobio i da se pitam da li cu uopste uspeti da naucim sve, znaci veoma lako mogu da dodjem u situaciju a dodjem na ispit i vidim da neke oblasti nemam pojma zato sto nisam nasao/dobio literaturu za to.

A i cene se toliko razlikuju da to nije normalno... potpuno je nelogicno... zbog cega jedna skola ima cenu od 1500 evra a druga za isto to 950 ?Sta, kao njihovi predavaci su za 550 evra bolji? I sta znaci to "otaljavanje posla" kako kazes... zar za te pare neko uopste sme da otalja posao? Ja ocekujem MAKSIMUM od tih predavaca i maksimum znanja da ponesem odatle. Ali ocigledno je ovde sve cista kocka... iovako je uzasno skupo, em se ispiti posebno placaju em ti ne obezbedjuju knjige. Znaci, cena izadje za par stotina evra visa od inicijalne...

Da li znas koja je razlika izmedju MOC i SCA kurseva, to ima SC Akademija za koju sam cuo da je jako dobra.
Ja ne razumem bas tu podelu.


Hyundai i30 1.4
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?14.05.2006. u 13:11 - pre 218 meseci
Nemam ništa protiv da se otvori tema gde bi ljudi razmenjivali svoja iskustva o različitim školama, samo ne znam koliko brzo bi dobio odgovore koji te zanimaju, ipak je ovo forum Pretpostavljam da su one najveće/najpoznatije verovatno i najsigurniji izbor, mada će neko možda imati drugačije mišljenje. Ja lično sam išao na kurs u NS-u tako da ne znam puno o Bg školama.
Što se tiče kursa, dobijaš literaturu koju je Microsoft namenio za određeni kurs i to je to. Škole drže MS kurseve po MS programu, kome to ne odgovara može da se žali jedino MS-u, ne vidim drugog rešenja Ispiti su kao i na faksu~ako hoćeš neko pravo znanje, trebaće ti više literature od skripte koju si pozajmio od kolege. Ja ne kažem da su te knjige loše, u krajnjoj liniji za vreme kursa ćeš jedva stići da ih pređeš, već samo da tu nije kraj priče.
Što se tiče razlike u ceni, pretpostavljam da postoji i neka razlika u ponudi, ne verujem da obe škole nude identičan program samo za duplo više para. Uporedi različite programe, nema druge. Ako neko ima iskustva, verovatno ima sa jednom školom, sumnjam da je puno ljudi išlo na kurseve u više škola pa da ti može dati pouzdano poređenje.
Ne znam ništa o SC akademiji, ovo sam samo video na njihovom sajtu:
Citat:
MOC (Microsoft Offical Curriculum) kursevi definisani su od strane Microsofta.
SCA kursevi su kursevi zasnovani na MOC kursevima.


Za više detalja ćeš verovatno morati lično njima da se obratiš.
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?14.05.2006. u 14:51 - pre 218 meseci
Citat:
Nemam ništa protiv da se otvori tema gde bi ljudi razmenjivali svoja iskustva o različitim školama, samo ne znam koliko brzo bi dobio odgovore koji te zanimaju, ipak je ovo forum


Nisam te bas razumeo sta si hteo da kazes, ali posto nemas nista protiv, onda cu ja otvoriti jednu takvu temu. Hvala na dozvoli. ;)

Citat:
Pretpostavljam da su one najveće/najpoznatije verovatno i najsigurniji izbor, mada će neko možda imati drugačije mišljenje. Ja lično sam išao na kurs u NS-u tako da ne znam puno o Bg školama.


Najvecih i najpoznatijih ima 6-7, kapiras...

Citat:
Što se tiče kursa, dobijaš literaturu koju je Microsoft namenio za određeni kurs i to je to. Škole drže MS kurseve po MS programu


Postavlja se pitanje, drze li? Ako drze, onda je to ok. Iz poruka ovde sam shvatio da svi drze razlicito. Zasto ne postoji standardizacija u cenema? Razumem da se jedna usluga razlikuje u 5-10% ali da se razlikuje 50% to stvarno u zivotu nisam video.

Citat:
Ispiti su kao i na faksu~ako hoćeš neko pravo znanje, trebaće ti više literature od skripte koju si pozajmio od kolege.


Da, ali na faksu ako ucim iz knjige koju sam dobio/kupio na fakultetu, mogu da dobijem 10. Mogu li uopste da POLOZIM ako ucim samo iz knjiga koje sam dobio iz skole. Zakljucio sam da je odgovor NE.

Citat:
Što se tiče razlike u ceni, pretpostavljam da postoji i neka razlika u ponudi, ne verujem da obe škole nude identičan program samo za duplo više para.


Jedino licno da odem. Jer, prosto nije moguce da je ta razlika samo razlika u predavanju. Sigurno u skupljim skolama u cenu ulazi jos nesto... mozda polaganje?


Hyundai i30 1.4
 
0

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
..burma-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?14.05.2006. u 17:05 - pre 218 meseci
Citat:
Ka2: Mislim da mi i nije neka vajda od toga da idem po skolama i pitam njih "a je l' da da ste vi mnogo dobri?" . Daleko vise mi znaci da pitam ovde ljude koji nesto znaju o tome, koji imaju iskustvo, koji su licno bili u tim nekim skolama.


Ka2, prosto ces se iznenaditi kada budes cuo odgovore na to pitanje. Probaj i videces.

meni je dan drugar radi kao predavac u jednoj poznatoj skoli za sertifikate, da kazem viseg nivoa, a drugi poznanik radi isto to ali za nesto opstije stvari. obojicu sam pitao "sta mislis o svojoj skoli?" prvi je rekao, mi dajemo nesto vise nego sto je porebno, ljudi cesto odustaju, sramota ih je i novac da traze, samo odu; misle da je cela prica quick money. drugi je odgovorio, jako tesko se radi, terba objasniti sta znace sve te ikonice na toolbaru, ali evo svaki put kada ode jedna ekipa, ja sledecoj predajem jos bolje.

da sada ove dve izjave ostavimo po strani, i samo da ih uporedimo sa izjavama tipa: "ok smo", "mislimo da smo najbolji", "zar to jos radi neko osim nas?", pa cemo videti da ipak u tom pitanju ima neke jacine.

ako imas problema da se odlucis, uradi upravo to, idi i pitaj.
 
0

neur0

Član broj: 84832
Poruke: 135
*.donet.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?14.05.2006. u 18:57 - pre 218 meseci
Ja sam ostao duzan objasnjenja sto se literature tice.
Ono sto dobijes u vecini skola je Microsoftova literatura koja je pisana tako da ti pratis predavanja i imas vezbe, i u njoj su uglavnom samo "teze" a objasnjenje treba da dobijes od predavaca, kao i da odradis TE vezbe iz knjige na chasu (za 8 sati dnevno kolko je predvidjeno). Dakle kad se zavrse sva predavanja, ta knjiga ti nece mnogo pomoci, a retko ko (ako iko) ima takva predavanja koja dosledno prate tu knjigu.
Pored ovih "Course" knjiga, imas i knjige prilagodjene samostalnom ucenju za ove ispite. Izdaje ih dosta izdavaca, ali se svi koje znam slazu da su najbolje "Microsoft Press Self-Paced Training Kit" knjige. Dakle iz njih mozes da se spremas i bez kursa, ali ako mislis da neces tako moci ili ti ne odgovara ovaj nacin rada, onda ih kombinuj sa predavanjima. Ono sto jos moze da ti pomogne su video tutorijali (TestOut, CBT Nuggets, LearnKey...), primeri testova koji su vec bili (naravno tek kad vec predjes celu materiju ispita) i vezbe kod kuche (ili gde vec mozes) ne nekoj stvarnoj ili virtuelnoj mrezi (virtuelizacijom).
Sto se ovih Training Kit kniga tice, imas ih i na srpskom, ali ako znas engleski, bolje su ti na engleskom (ipak, i ispit je na engleskom). One na engleskom, doduse, morao bi da narucis sa neta jer mislim da ih nema kod nas. (evo linka ka kompletu za MCSE za "core" ispite: http://www.microsoft.com/MSPress/books/6469.asp)
E, sad da ne bih zvucao kao neki MS official, mogu da kazem da NARAVNO sve ovo mozes da nabavis i iz nekih "alternativnih" izvora (p2p).

Da li ces poloziti neki ispit ili ne, ne zavisi mnogo od izbora skole, vec onog sto uradis kod kuce, tako da nemoj MNOGO da razbijas glavu oko toga koja skola je BAS NAJbolja.
Slobodno pitaj, ako ima jos nesto sto te interesuje, u sustini treblo bi objaviti jedan (nepristrasan) sticky post o detaljima o polaganju msca/msce ispita, kao i drugih u posebnim sticky postovima.
[edit] Evo sad sam video da ovakav sticky postoji, samo i dalje mislim da treba da se podeli u posebne postove i da se dopuni "realnim" podacima koji su karakteristicni za nase uslove. [/edit]

[Ovu poruku je menjao neur0 dana 14.05.2006. u 20:06 GMT+1]
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?14.05.2006. u 22:03 - pre 218 meseci
Aleksandre, ja zaista ne razumem sta ti pokusavas da kazes. Izvini, mozda sam glup.Koga je sramota da trazi pare? Koje pare? Mozes li mi konkretno preporuciti skolu? I ne znam ma sta mislis kada kazes da cu se iznenaditi kada postavim ono pitanje.

Hyundai i30 1.4
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?15.05.2006. u 08:08 - pre 218 meseci
Koliko sam ja razumeo, Aleksandar je hteo da kaže da neki ljudi uplate kurs pa kad vide da im teško ide jednostavno odu, bez da traže da im se vrati novac (za neodslušani deo). I takođe da još kako ima smisla otići u školu i porazgovarati malo sa predavačem; ja pretpostavljam da je mnogo verovatnije da ćeš dobiti jako dobar odgovor o tome kako se radi na kursu, koju literaturu koriste, kako organizuju nastavu itd, itd... a ne "mi smo najbolji", "dođite, nećete se pokajati". Ali za to već moraš otići u školu, jer tako nešto ne možeš saznati online niti u razgovoru sa sekretaricom. Ako ti predavač da neki glup odgovor tipa "samo dođi, nećeš se pokajati", onda bar znaš koliko je sati i kakva je to škola. Skoro sam siguran da ćeš u razgovoru sa (ozbiljnim) predavačem dobiti itekako dobre informacije o svemu što te zanima. Za početak obiđi par poznatijih (CET, CPU, itd) pa vidi.
 
0

Beli Mag
Zemun

Član broj: 22593
Poruke: 177
195.252.94.*



Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?16.05.2006. u 10:39 - pre 218 meseci
ja sam zavrsio CET skolu, sto ti preporucujem. upoznao sam sve predavace, ima ih 4 i moja preporuka je Darko. ima odlican nacin prenosa znanja, odlicano organizovanu nastavu i program, kao i fleksibilnost u nacinu rada. podrzaumeva se da imas neko predznanje. svi racunari su umrezeni, ucionice su za 8 ljudi, i sve se radi u simulacijama. moja grupa je cak organizovala dodatne casove, koji se nisu placali, tj ostajali smo posle drugih grupa, i ponekad vikendom.

cena - ne znam
kvalitet -9.5/10
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?16.05.2006. u 19:05 - pre 218 meseci
Toooooo mi reci brate, konacno jedan konkretan odgovor! Ipak, CET je ultra mega skup, tebi je verovatno platila firma ili tako nesto.
Hvala, uspeo sam da posle postova i postova dobijem odgovor kakav sam ocekivao. Zanima me jos cime se bavis, koliko ti znaci posedovanje sertifikata i znanje koje si stekao na predavanjima, i znas vec, standardna pitanja. :)

Mene jos interesuje kakav je princip ucenja kod kuce onoga sto se radi na predavanjima, moze li se uciti to na kucnom kompjuteru, prakticno, na nekim primerima, ili se sve sastoji u ucenju iz knjiga? Postoje li neke e-knjige za kurseve, zvanicne ili nezvanicne?

Takodje me zanima koliko je znacajno poznavanje Linux-a u celoj prici oko administracije, ja mislim da jeste i zelim i njega da naucim?


Hyundai i30 1.4
 
0

neur0

Član broj: 84832
Poruke: 135
*.donet.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?16.05.2006. u 22:15 - pre 218 meseci
Nemam bas utisak da ti je najjasnije sta tacno znaci biti administrator, mada je polaganje MSCA/E ispita solidna osnova i za mnoge druge IT oblasti, bilo bi dobro da se odlucis sto pre koja IT oblast te najvise interesuje.
Da nabrojim neke:
Rutiranje
Security
Administracija
Dizajn mreza (i arhitektura)
Baze podataka
Programiranje
Kompjuterska forenzika (ovo zaboravi u Srbiji)
Hardver
Linux (sto se dalje deli na ono sto postoji na Windows)
Web design
Wireless mreze
3D, flash, php...
...
Mnoge ove oblasti se donekle preplicu, ali ako te bas interesuje administracija, treba da znas da to podrazumeva osnovno razumevanje mrezne infrastrukture, klijentskih i serverskih platformi (bilo pod nekim Linuxom, Windowsom ili nekim drugim OS-om)
Dakle ne treba ti Linux ako ne mislis da administriras mrezu koja je pod Linuxom, a u mesovitim okruzenjima, obicno ima vise ljudi koji se svaki bavi onim za sta je sposoban (kao i u vecim firmama koje su npr cele na Windows-u.)
Istina je da u Srbiji, dosta admina radi i mnogo stvari koje ne bi trebalo (da krimpuje kablove ili ko zna sta), ali to nema veze sa sertifikatima. Ne mislis valjda da polazes i MCSA/E i Linux+/LPI i A+ i SECURITY+ i CCNA i ko zna sta. Koncetrisi se na jedno, a usput uci ono sto moras za posao (npr sigurno ces malo da se bavis skriptama ako treba da administriras neku mrezu sa mnogo korisnika).
Ok, sad sam i ja otisao u shirinu..
Dakle mozes sam simulacije da radis kod kuche, kao sto sam vec rekao ili kod nekoga ko ima mrezu ili, verovatnije, virtualnim mashinama. Knjiga ima mnogo i elektronski i ovako, al moraces sam da se snadjes kako da ih nabavljas (ja dadoh par predloga pre par postova)
 
0

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
..burma-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?16.05.2006. u 22:35 - pre 218 meseci
Citat:
neur0: Nemam bas utisak da ti je najjasnije sta tacno znaci biti administrator, mada je polaganje MSCA/E ispita solidna osnova i za mnoge druge IT oblasti, bilo bi dobro da se odlucis sto pre koja IT oblast te najvise interesuje.


ja imam utisak da nas drugar Ka2 nema vise od 18 god.
mislim da mu je mcsa/e, sto se vezbanja tice na dohvat ruke, a i materijal za to se najlakse nalazi.

neka pocne sam da uci za 70-270 ispit, to mu je najlakse; pa ako ide ok neka onda krene u skolu.
 
0

neur0

Član broj: 84832
Poruke: 135
*.donet.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?17.05.2006. u 10:25 - pre 218 meseci
Odluci se :
- Koji kurs hoces da pohadjas (MCSA/E ili Network+ su dobre osnove ako ne znas sta bi tacno ili ako te interesuje administracija)
- U kojoj skoli bi slusao predavanja (Bilo koja poznatija je OK, ne ocekuj da neko ozbiljan kaze npr "Nikako ne skolu X jer je Y mnogo bolja") Samo izbegavaj skole za koje niko nije cuo, drzi se proverenih.
- Da li mozda hoces sam da ucis (ovo je onda za posebnu temu)

Ako ti nije najjasnije koja znanja pokriva neki kurs/sertifikat, pogledaj na sajtu skole ili sertifikata (microsoft.com za MCSA/E npr)
Ako krenes u neku skolu, dobices od predavaca i od kolega dovoljno informacija, knjiga, programa, testova i sl. (i vise nego sto ti treba)
Ako se prijavis na neki kurs, a hteo bi nesto da ucis pre njega, preporucio bih ti da se upoznas sa osnovama mrezne infrastrukture. To znaci da treba da naucis sta su switchevi, ruteri, DHCP, DNS (dakle okvirno cemu sluze i uopsteno kako rade), tipovi mreznih topologija.... Ovde ti je google prijatelj, a ima naravno i gomila knjiga o ovome ("Povezivanje mreza TCP/IP principi, protokoli i arhitekture" Douglas E Comer koju je izdao CET mi prva pada na pamet. Sigurno da ima i boljih...)

Ako ti nije jasno koje su to "proverene" skole, po meni su to definitivno CET, CPU i Guidance (bez nekog reda), pa neka neko doda jos neku ako zna.
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?17.05.2006. u 11:05 - pre 218 meseci
Aleksandre, zaista ne znam odakle ti ideja da imam 18 godina. Da li zbog toga sto postavljam pitanja kao sumanut jer ne znam neke stvari a zelim da naucim, zbog toga sto ne razumem tvoje poruke, zato sto mislis da su mi pitanja glupa ili sta? Uostalom, gore sam napisao da se mucim sa fakultetom i da sam prevazisao sve rokove za njegovo zavrsavanje, znaci davno sam imao 18 godina. Za mesec dana punim 28 godina.

Sto se tice sertifikata... prvi kurs koji zelim da odradim je MCSA, to definitivno! Kasnije MCSE, jer je to logican sled stvari. Za bilo koju, ili barem za vecinu oblasti koje je Neuro naveo mislim da je MCSA dobar pocetak. Ne mogu sada tacno da kazem sta zelim jer ni sam ne znam, nadam se da cu to tokom kursa shvatiti, sta mi se najvise svidja, sta mi je zanimljivo itd. Generalno, to su MREZE. Jos pre vise od 10 godina, dok sam drzao veoma popularan BBS, bio sam u raznim mrezama, bio osnivac jedne, pa mi je verovatno jos od tada ostala ljubav prema tome. Znaci, ne programiranje, ne webdesign (iako bih to jos vise voleo da radim ali jednostavno nemam talenta za programiranje, tj. nikada se nisam bavio tome, to se godinama radi a ja sada jednostavno nemam vremena da pocinjem da ucim BASIC) vec mreze, generalno. Svakako prvi posao koji bih radio ne bi bio administriranje stotinu kompjutera u vrhunskoj firmi, tako da mislim da bih se i kroz neko iskustvo se specijalizovao.

Iskreno, ne znam sta su te stvari koje je Neuro naveo i ocekujem njih da naucim na predavanjima jer nigde ne pise da za MCSA recimo moram da znam navedeno. Ali, ako bas bude moralo to da se zna, ako je to preduslov, nema problema, naucicu, iako daleko bih vise voleo da me neko na predavanjima nauci o tome.




Hyundai i30 1.4
 
0

neur0

Član broj: 84832
Poruke: 135
*.donet.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?17.05.2006. u 13:47 - pre 218 meseci
Naravno da ne moras da znas, ali ako se budes prijavio na neki kurs, verovatno da ces imati nedelju-dve pre pocetka kursa. Pa ako imas vremena, a ne znas sta da ucis malo "u napred," ja sam ti preporucio da se upoznas sa osnovnim pojmovima u mreznoj infrastrukturi. Dakle ne mora iz knjiga, nego malo gledaj po netu na googlu ili na howstuffworks.com ili sta vec iskopas, a dosta ce ti pomoci kad budes krenuo na kurs.
Evo sta sam iskopao na CPU sajtu: "Kandidati koji žele da pohađaju kurs za MCSA, moraju imati iskustvo u radu sa Windows operativnim sistemom, kao i poznavanje osnovnih mrežnih pojmova i Interneta." Dakle tacno ono sto sam i ja rekao. Pretpostavljam da imas iskustva sa windowsom i internetom, a nemas znanje osnovnih mreznih pojmova, sto i jeste u problem u 90% slucajeva. (opet ponavljam da je tu CPU malo specifican - procitati moj prvi post)
Znaci, ne ocekuj ni u drugim skolama preterano zadrzavanje na ovim pojmovima jer i nisu toliko bitni za sam ispit, ali ako bude trebalo bilo gde da radis sa mrezama, ti pojmovi ce ti biti vrlo bitni.
Ti rece:
"bio sam u raznim mrezama, bio osnivac jedne"
pa mi je malo cudno da nisi cuo bar za switcheve, al ajde, sta je - tu je.
 
0

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
..burma-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Koja škola za MS sertifikate?17.05.2006. u 16:26 - pre 218 meseci
Citat:
Ka2: Aleksandre, zaista ne znam odakle ti ideja da imam 18 godina. Da li zbog toga sto postavljam pitanja kao sumanut jer ne znam neke stvari a zelim da naucim, zbog toga sto ne razumem tvoje poruke, zato sto mislis da su mi pitanja glupa ili sta? Uostalom, gore sam napisao da se mucim sa fakultetom i da sam prevazisao sve rokove za njegovo zavrsavanje, znaci davno sam imao 18 godina. Za mesec dana punim 28 godina.


nesporazum tako si napisao ono poruku o izdrzavanju, pa sam stekao utisak.... no dobro.
evo da pomognem, imam knjigu koja sadrzi SVE pojmove koji se javljaju tokom mcsa/e kursa. ok?
 
0

[es] :: Sertifikati :: Koja škola za MS sertifikate?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Jeftić)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 100914 | Odgovora: 378 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.