Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa hard diskovima

[es] :: Storage :: Problem sa hard diskovima

[ Pregleda: 2798 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

virginia woolf

Član broj: 88569
Poruke: 21
*.europronet.ba.



Profil

icon Problem sa hard diskovima08.05.2006. u 15:53 - pre 218 meseci
uvod:
ja imam dva hard diska: jedan prahistorijski od 4GB, i drugi malo noviji od 30GB (on je podijeljen na jedan sistemski i jedan za dokumente). i, sve je bilo ok do formatiranja diska jucer. dakle, diskovi su bili oznaceni: C: (sistemski), D: (dokumenti), i F: (stari)

zaplet:
formatiranje diska. lik koji je to radio je dosao do zakljucka da mi je strai disk (4 GB) prikopcan na kablovima kao master i on nije mogao nista programski rijesiti da se to promijeni. sada imam slijedecu situaciju kada otvorvim My Computer: C: (strai disk, 4GB), D: (sistem), i E: (dokumenti).

pitanja:
kako da prebacim da mi stari disk bude ponovo F: (posto je tako nekako i najlogicnije)?

koliko sam ja shtvaila, moram otvoriit kuciste i zamijeniti IDE kablove sa ova dva diska.

postoje li neki jumperi na diskovima kao na optikama? trebam li tu sta mijenjati, ili samo da kablove zamijenim?

hoce li mi bios sam ove promjene prepoznati?
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima08.05.2006. u 16:09 - pre 218 meseci
naranvno da može softverski:
control panel->administrative tools->computer management->s lijeve strane storage, pa disk management.
odaberi disk kojeg želiš da bude f- desni klik->change drive letter & paths i promijeniš na slovo koje želiš.
ako ti je cd-rom sad na F, promijeni najprije njega na recimo G, pa stari disk stavi na F, i onda vrati cd-rom na E.
 
Odgovor na temu

virginia woolf

Član broj: 88569
Poruke: 21
*.europronet.ba.



Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima08.05.2006. u 16:16 - pre 218 meseci
probao je to vec prije drug mi je formatirao disk, ali ne moze. sada sam i ja probala, ali mi ne da da promijenim slova.

evo sta mi javi:

 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima08.05.2006. u 20:48 - pre 218 meseci
ma šta je tvoj prijatelj to napravio???
instalirao ti je windowse xp na stari disk??
sad je gotovo, jer se sistemski disk ne može dirati.
i pitaj ga zašto ti je diskove pustio u fat32 formatu, koje je dosta loše rješenje za nove windowse.
ako nekome ne iskrsne ideja kako to promijeniti, preporučio bih ti da se navikneš, za 2 tjedna ćeš se već naviknut na nove oznake :)
pozdrav

ps. ovako bi to inače trebalo izgledat:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.200.139.*



+5 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima08.05.2006. u 21:04 - pre 218 meseci
Citat:
miko.s: ma šta je tvoj prijatelj to napravio???
...i pitaj ga zašto ti je diskove pustio u fat32 formatu, koje je dosta loše rješenje za nove windowse.

Sta znaci to "dosta lose" resenje za "nove Windowse" i zasto je to lose resenje? Objasnjenje i za jedno i za drugo postoji ali bih voleo cuti od tebe sta ti mislis i zasto je to toliko lose resenje?

[Ovu poruku je menjao buljko dana 08.05.2006. u 22:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

virginia woolf

Član broj: 88569
Poruke: 21
*.europronet.ba.



Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima08.05.2006. u 22:22 - pre 218 meseci
nije windows na starom disku, na svu srecu windows je na disku koji je sad oznacen kao D:

pokusala sam zamijeniti kablove i podesiti jumpere na starom i novom disku, ali nije islo...kompjuter nece da se starta sta god da uradim...jedino radi kada stari disk vratim na master, a novi na slave...ili ja to nisam znala dobro uraditi, sto je moguce

uglavnom, kada sam pokusala upali komp, javi mi na crnom monitoru NTLDR is missing, press ctrl+alt+del to restart

[Ovu poruku je menjao virginia woolf dana 08.05.2006. u 23:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.200.139.*



+5 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima08.05.2006. u 22:29 - pre 218 meseci
Ovako. Kabal na koji su prikljuceni diskovi prikljuci na primarnu granu IDE kontrolera. Stari (4Gb) hard dzamperisi kao slave a novi (30Gb) kao master. U opcijama za boot postavi opciju bootovanja CD/Floppy/HDD0. Ako imas opciju odredjivanja redosleda HDD-a, postavi novi disk kao prvi a stari (4Gb) kao drugi. Na sekundarnoj grani kontrolera, samo obrati paznju da se ne poklope dzamperisanja za CD uredjaje. That is All.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima09.05.2006. u 16:25 - pre 218 meseci
@buljko, samo da tebi odgovorim.
dakle- sa novim windowsima xp je došao i novi file system - ntfs, koji ima razne prednosti naspram fat sistema. također, ono što se dešava nekima, jest da kompjuter redovito radi checkdisk prilikom bootanja ukoliko isti sistem ima i ntfs i fat particije.
budući da imaš 1500 poruka, što bi značilo da si dugo prisutan na forumu i da imaš mnogo znanja, ne treba da ti ja kao relativno neaktivan član tumačim prednosti i mane fat odnosno ntfs sistema.
želio sam samo reći da je za krajnjeg korisnika puno jednostavnije ako je sve u ntfs formatu, što omogućava povratak fajlova uslijed neke (softverske) havarije podataka na disku ili slično.
nadam se da je sve riješeno.

i btw, kod mene se ntfs i fat32 particije ne trpe. kad god stavim u komp neki disk koji je formatiran i particioniran u fat sistemu, prije ili kasnije mi se počne vrtiti checkdisk prilikom bootanja. to može biti iritantno, i kod krajnjeg korisnika izazvati paniku ili sumnju da nešto ne radi kako treba.
toliko od mene.
pozdrav
 
Odgovor na temu

CooLa
Sibin Grašić
SysAdmin
Beograd

Član broj: 57939
Poruke: 698
*.ptt.yu.

Sajt: etfovac.com


+4 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima09.05.2006. u 19:01 - pre 218 meseci
Miko.s

Mislim da nisi u pravu, ja vec dve godine na mashini imam dva hdd-a maxtor od 40gb, sa dve NTFS particije i jedan od 80gb sa jednom FAT32. I nikad mi nije vrteo chechk disk... Napominjem da nishta nisam tweakovao...
Pitaj decka zasto ga zovu Gojko Sisa
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.200.139.*



+5 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima09.05.2006. u 19:42 - pre 218 meseci
Citat:
miko.s: @buljko, samo da tebi odgovorim.
dakle- sa novim windowsima xp je došao i novi file system - ntfs, koji ima razne prednosti naspram fat sistema. također, ono što se dešava nekima, jest da kompjuter redovito radi checkdisk prilikom bootanja ukoliko isti sistem ima i ntfs i fat particije.
budući da imaš 1500 poruka, što bi značilo da si dugo prisutan na forumu i da imaš mnogo znanja, ne treba da ti ja kao relativno neaktivan član tumačim prednosti i mane fat odnosno ntfs sistema.
želio sam samo reći da je za krajnjeg korisnika puno jednostavnije ako je sve u ntfs formatu, što omogućava povratak fajlova uslijed neke (softverske) havarije podataka na disku ili slično.
nadam se da je sve riješeno.

i btw, kod mene se ntfs i fat32 particije ne trpe. kad god stavim u komp neki disk koji je formatiran i particioniran u fat sistemu, prije ili kasnije mi se počne vrtiti checkdisk prilikom bootanja. to može biti iritantno, i kod krajnjeg korisnika izazvati paniku ili sumnju da nešto ne radi kako treba.
toliko od mene.
pozdrav


1. NTFS nije dosao niti sa 2000 niti sa XP, na kraju, niti sa novim Win sistemima.
2. Ja znam razliku izmedju FAT i NTFS sistema ali, voleo bih da to cujem od tebe pa, sta su to razne prednosti naspram fat sistema.
3. Broj poruka na forumu nije merilo znanja i upucenosti pa bih voleo da mi bas ti, posto decidno tvrdis nesto u sta ja nisam bas siguran, pojasnis bas to sto ni sada nisi objasnio, pogotovu sto vidis da npr. i CooLa (i jos gomila clanova na forumu, da ne pretrazujem sada) ima suprotno misljenje.

Znaci, voleo bih za razliku od prethodnog posta, u jednom npr. sledecem, objasnis ono sto izgleda mnogima nije jasno, bez uopstenih odgovora tipa "razne, mnoge, nekima" i sl. To sto se tebi nesto desava, takodje, nije pravilo nego konkretan slucaj koji nije pokazatelj nicega sem da kod tebe nesto nije u redu, najmanje pokazatelj toga da se FAT i NTFS "ne trpe", sto god to znacilo!
 
Odgovor na temu

Ubleha
Bosna

Član broj: 89040
Poruke: 809
*.PPPoE-978.sa.bih.net.ba.



+182 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima10.05.2006. u 22:08 - pre 218 meseci
Pozdrav! Evo da i ja kazem neku rijec u vezi chekiranja diska.Na kompu sam imao instaliran Maxtor 40 Gb NTFS particija i WD 40 Gb NTFS i uvijek mi je chekirao WD jer je bio slave.Problem sam rijesio kopcajuci ga sa 80 pinskim kablom umjesto 40 pinskog i nikada ga vise nije chekirao.(Mozda ovo pomogne i miki.s)
 
Odgovor na temu

CooLa
Sibin Grašić
SysAdmin
Beograd

Član broj: 57939
Poruke: 698
*.ptt.yu.

Sajt: etfovac.com


+4 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima11.05.2006. u 01:58 - pre 218 meseci
Primetio sam da dosta ljudi koristi 40pinski kabl... Zashto??? Kada je sada Mislim 80pinski standard. Za IDE uredjaje...
Pitaj decka zasto ga zovu Gojko Sisa
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Problem sa hard diskovima11.05.2006. u 06:22 - pre 218 meseci
svi koristimo 40 pinski kabel, ali sa 80 žila/vodiča/provodnika. Razlike smo već X puta tumačili
npr: http://www.elitesecurity.org/tema/126575/0#823404
http://www.elitesecurity.org/tema/105615-IDE-kabl-problem
http://www.elitesecurity.org/tema/99167
http://www.elitesecurity.org/tema/68164
http://www.elitesecurity.org/tema/34568

 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Problem sa hard diskovima

[ Pregleda: 2798 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.