Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om

[es] :: Linux :: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8047 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

darkod305
Jagodina

Član broj: 35035
Poruke: 5
*.ptt.yu



Profil

icon Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om24.09.2004. u 00:17 - pre 238 meseci
Molim vas da mi ako imate vremena i iskustva sa Serial - ATA hard diskovima,objasnite kako i koji Linux moze da se instalira na vec pomenutim hard diskovima.Pokushavao sam da instaliram Mandrak 9.0 ali mi nije uspelo. Koga god sam pitao rekao je da se Linux ne moze instalirati na SATA diskovima. Ako su u pitanju drajveri, koji drajveri trebaju i kad u toku instalacije treba da se ubace.
Josh neshto! Kako istovremeno mogu da se povezu Serial - ATA i obichni ATA diskovi. Kad ih povezem onda je primarni ATA,shto meni ne odgovara. Postoji li mogucnost da se oni povezu tako da primarni ,odnosno hard sa koga se podize sistem bude SATA a da se ATA disk vidi,recimo u XP-u kao josh jedna particija? Recimo ako hocu da spasim neke podatke sa ATA diska (samo da ih iskopiram na drugi hard). Znam neke alternativne metode ali su isuvishe komplikovane posebno ako se radi o NTFS particijama. Kopiranje ide dosta sporo. Ukoliko je ovakvo povezivanje nemoguce ili isuvishe komplikovano molim vas da mi ukazete na neki program koji vidi NTFS particije iz DOS-a ali kopira brze nego shto to radi programchic koji se zove READNTFS.

Unapred vam se zahvaljujem.

GhostRider
 
Odgovor na temu

avmusa
Beograd

Član broj: 796
Poruke: 54
*.yubc.net.

ICQ: 86262068
Sajt: avmusa.ekoklubzeljin.org...


Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om05.12.2004. u 18:36 - pre 235 meseci
I ja imam problema sa instalacijom Slack=a na SATA disk.

A sto se tice povezivanja sa ATA diskom... to je proslo OK
Samo sam podesio u BIOS-u da primarni disk (sa kog se podize sistem) bude SATA.
Dakle, samo je potrebno da imas plocu sa SATA podrskom i da potrazis u BIOS-u gde se to ukljucuje/iskljucuje
avmusa
 
Odgovor na temu

simor
Simo Radjenovic
Wirecard AG
München

Član broj: 19175
Poruke: 366
*.panline.net.



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om05.12.2004. u 18:49 - pre 235 meseci
Imam redhat 8.0 i bez problema mi radi na SATA disku. Tokom instalacije mi je trazio drajvere za sata kontroler koje sam vec pripremio na disketi (dobio sam ih uz plocu na cd-u). A da bi mi SATA disk bio onaj sa koga se dize linux, stavio sam u BIOS-u SCSI opciju pre HDD-a, i radi!
 
Odgovor na temu

avmusa
Beograd

Član broj: 796
Poruke: 54
*.yubc.net.

ICQ: 86262068
Sajt: avmusa.ekoklubzeljin.org...


Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om05.12.2004. u 19:05 - pre 235 meseci
Da li mozes da mi ostavis uputstvo kako da pripremim disketu sa drajverima i sta dalje da radim??
avmusa
 
Odgovor na temu

tweeester
Ivan Arandjelovic
bg yu

Član broj: 724
Poruke: 882
*.kc.vicert.com.

Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om06.12.2004. u 08:27 - pre 235 meseci
Kao sto pomenih u nekoj drugoj temi, Fedora Core 3 je lepo legla na SATA disk bez ikakvih dodatnih drajvera.
<< tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi >>
 
Odgovor na temu

Atos
Beograd

Član broj: 16580
Poruke: 170
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



+83 Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om06.12.2004. u 10:44 - pre 235 meseci
Ovde imas drivere koje trazis
http://www.promise.com/support...98&category=All&os=100
Probaj pa javi.
poz
Svako na svom kompu ima digitalnu spravu...
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om06.12.2004. u 13:38 - pre 235 meseci
Ja sam imao problema u debianu, i to sa 2.6 kernelom, naime problem je taj sto mi se rezac vise nije mogao prepoznati. Hard disk se prepoznaje kao Skazi, ne znam da li to treba tako? E sad u fedori nisam takodje mogao videti rezac u k3b-u da li zbog sata problema ili zbog udeva?
 
Odgovor na temu

igordraganovic
Tuzla

Član broj: 487
Poruke: 35
*.ipt.aol.com.



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om06.12.2004. u 19:04 - pre 235 meseci
I ja sam neki dan prilikom instalacije slackware 10 na SATA disk imao problema, i nisam uspio. Probao sam i one opcije koje slackware nudi za SCSI diskove nebil sta prepoznao, ali nista.Morao sam da odustanem nadam se privremeno.

Za kolegu "darkod305" uspeo sam da poteram SUSE 9.1 i 9.2 , mandrake 10.1, knoppix v.3.6 na SATA bez ikakvih problema prilikom instalacije.(Ovih dana namjeravam da testiram i ostale nove distribucije Gento,Debian,Connectivu,Vector,Yoper pa mogu da vas izvestim ako hocete.Sto se tice zajednickog rada ATA i SATA diskova na jednom sistemu to funkcionise bez ikakvih problema.Kao sto rece predhodni kolega potrebno je da udjes u svoj bios i pod opcijom Boot ( sve zavisi od vrste biosa) odaberes da prvi disk sa koga se buta sistem bude SATA ( moras da znas koju oznaku ima tvoj SATA u biosu to verovatno znas) sve ostale uredjaje mozes udariti desable tj.onemoguciti.To je resenje.

partizan
 
Odgovor na temu

MrLimeni
Montenegro

Član broj: 27761
Poruke: 100
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om07.01.2005. u 16:01 - pre 234 meseci
Zdravo, ljudi.

Nisam htio da otpocinjem novu temu pa sam mislio da je ovdje najpogodnije da postavim neka pitanja.
Ovako: htio sam da instaliram Mandrake 10.1 ali nisam ni uspio da pokrenem instalaciju. Pocne da se bootuje sa cd,ali u jednom trenutku mi izbacuje greshku "No CDROM device found" i potom mi ispise poruku "Please insert the Additional drivers floppy".
Sada ne znam sta je tacno,ali predpostavljam da je zato sto imam sata disk, pa sam htio da vas pitam:
* Da li ja uopste mogu instalirati Linux na sata disku?
* Ako mogu onda sta mi je potrebno, i gdje da ga nabavim?

i da..
disk je Western Digital WD800DJ, a maticna MSI 875p Neo-FISR.

Ne znam da li sam vam dobro objasnio moj problem,ali ako vam jos sta od informacija bude trebalo,rado cu vam odgovoriti. TNX
... Mu .... Mu ...
 
Odgovor na temu

SteX_bgd

Član broj: 20431
Poruke: 83
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: www.CiljniMarketing.rs


+1 Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om07.01.2005. u 22:27 - pre 234 meseci
Imam ja SATA 120GB MAXTOR i Mandrake 10.1 (instalacija je isla besprekorno,bez jedne jedine greske)..
Mandrake 10.X (a i raniji) sigurno radi dobro sa SATA diskovima..

 
Odgovor na temu

MrLimeni
Montenegro

Član broj: 27761
Poruke: 100
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om08.01.2005. u 10:13 - pre 234 meseci
Pa ne znam zasto onda meni nece ni da pokrene instalaciju.
Vjerovatno je u pitanju to sto je moj SATA disk WD. Vjerovatno trebaju neki drajveri ili nesto. Da ne zna neko dje mogu to da nadjem?


... :-) ....
... Mu .... Mu ...
 
Odgovor na temu

MrLimeni
Montenegro

Član broj: 27761
Poruke: 100
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om09.01.2005. u 09:04 - pre 234 meseci
Zar je moguce da niko nije imao ovakvih problema???
I googlao sam i nista korisno nisam nasao :-( Nije valjda da cu morati da ubacujem stari ATA disk da bi mi radilo... a bas sam imao zelju da rijesim ovo...
... Mu .... Mu ...
 
Odgovor na temu

avmusa
Beograd

Član broj: 796
Poruke: 54
*.verat.net.

ICQ: 86262068
Sajt: avmusa.ekoklubzeljin.org...


Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om09.01.2005. u 09:37 - pre 234 meseci
I kod mene je javljao da ne vidi moj HDD (Maxtor 120 GB SATA).
Onda sam nasao ovaj link
ftp://ftp.readmore.biz/slack_v10-d1-sata.iso
Ne znam da li je jos uvek u funkciji, ali sam ga skinuo...
Naime, to je prvi CD instalacije Slack-a 10.0...
Instalacija se pokrene, odradi standardnu proceduru (jer se medju kernel-ima nalazi i `sata.i`)
Problem je bio u tome sto on zahteva da se tokom instalacije ubaci CD #2 na kome ja nisam imao `sata.i` i posle kad treba da odaberes kernel ne prikazuje ga, a ja nisam uspeo da otvodim CDROM drive da ubacim CD #1.
Ovo sam resio tako sto sam pomenuti fajl snimio na disketu i kad je trazio da odaberem kernel, ubacio sam disketu i naveo da sa nje iskopira `sata.i`
Disketu pravis programom `rawrite.exe`.
avmusa
 
Odgovor na temu

MrLimeni
Montenegro

Član broj: 27761
Poruke: 100
195.66.174.*



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om10.01.2005. u 08:40 - pre 234 meseci
E rijesio sam jedan problem, pokrenuo sam instalaciju jupiii. Nedje na netu sam nasao da moze biti da noviji kompavi nece da pokrenu instalaciju sa kernelom 2.6.x vec sa verzijom 2.4.x.. Tako da sam pokrenuo instalaciju preko 2.4. verzije i sve je super proslo,mislim instalacija. Medjutim kada sam prvi put poslije instalacije restartovao komp,krenuo je da butuje linux ali je nasao neku gresku i tu je stao. Nisam zapisao tacno sto je pisalo,ali cu to uraditi kasnije pa cu postovati odje. ...


... Mu .... Mu ...
 
Odgovor na temu

MrLimeni
Montenegro

Član broj: 27761
Poruke: 100
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om10.01.2005. u 13:28 - pre 234 meseci
Poruka glasi:
"Kernel panic: No init found. Try passing init= option to kernel"
zna li neko sto moze biti.Jer ja sam ipak samo laik u ovome. ..
... Mu .... Mu ...
 
Odgovor na temu

REDiceREDuction

Član broj: 43973
Poruke: 74
195.252.107.*



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om10.01.2005. u 21:03 - pre 234 meseci
'oće li SUSE 9.0 da radi na S-ATA
 
Odgovor na temu

Zeleni Obad

Član broj: 17621
Poruke: 78
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om13.01.2005. u 20:13 - pre 234 meseci
Fedora Core 3 Test 2, Mandrake 10.0, SuSE 9.1 i SuSE 9.2 zasigurno rade sa SATA diskovima. Kako koristim dva ista (WD360GD Raptor) za stripe mod rada, samo pazim da /boot bude u mirror modu, a ostalo u stripe-u (/, /home, /var...), i sve funkcionise besprijekorno... Uvijek pazljivo pregledajte podesavanja u BIOS-u prije instalacije; to, a ne nedostatak drivera, je najcesci problem novijih distribucija kod SATA/linux kombinacije...
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om15.03.2006. u 17:12 - pre 220 meseci
Znaci generalno:
ne bi trebalo da imam nikakvih problema sto se tice Linux-a i SATA hard diskova,tj treba da radi kao i ATA disk???

Jer planiram da kupim neki WesternDigital-ov hard od 160GB, a na njega treba da stavim izmedju ostalog i Slackware 10.1 tj da ga instaliram. Pa da li onda da uzimam SATA disk ili da odlozim tu kupovinu?
(hitno potreban odgovor)

Moze li neko od ljudi koji se malo vise razumeju u Linux sisteme da objasni problem (ili problem koji je vec prosao) sto se tice rada SATA diskova pod Linux sistemima,jer me bas zanima.
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om16.03.2006. u 11:12 - pre 220 meseci
Potrebna je SATA podrska u okviru kernela. Kod Slackware (inace, moje omiljene distro) potrebno je prilikom boot-ovanja instalacionog cd-a, kada napise prompt kucati sledece:

boot: sata.i

I onda ce ucitati kernel sa SATA podrskom. Tako je proradilo kod mene, na novijem kompu sa SATA hardom. Neki distroi ovo rade automatski (npr. SuSe, ali tek cini mi se (neka me ispravi neko ako gresim) od 9.1 verzije)

[Ovu poruku je menjao neo01 dana 16.03.2006. u 12:13 GMT+1]
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Zeromicin

Član broj: 31930
Poruke: 152
*.panet.co.yu.



Profil

icon Re: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om16.03.2006. u 15:46 - pre 220 meseci
 Koristim Slackware 10 i SATA WDC1200JD Hard disk bez problema, pa ti vidi sta ces... Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Problemi sa SATA hard diskovima i LINUX-om

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8047 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.