Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 174115 | Odgovora: 266 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ekser

Član broj: 22316
Poruke: 220
*.dlp39.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao03.07.2006. u 05:46 - pre 216 meseci
Želio bih da svoj tokarski strug pretvorim u cnc.
 
Odgovor na temu

zrnce
Cedo Zrnic

Član broj: 101124
Poruke: 87
*.cable-1.telesat.si.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao11.07.2006. u 15:39 - pre 216 meseci
Pozdrav svima,
jako zanimljiva tema na kojoj ću možda i ja naći odgovore na pitanja koja me muče u vezi izrade cnc.Ja sam napravio (po mome mišljenju ) ozbiljnu konstrukciju mašine i sada je sve stalo. Neznam kakve motore i drajvere bi ugradio.Veličina mašine je približno 750/550/120.Vodila su X=30, Y i Z=20 FAG-ova sa
orginal ležajevima. Navojna vretena su(za probu, privremeno) tr16 sa mesinganim maticama na kojim se da regulisati zazor.Ovu mašinu radim za hobi, ne mislim neki veliki biznis praviti. Želio bi na njoj samo drvo obrađivati. Prvenstveno bi želoi raditi ikone i možda kakav drveni ukras.Priznajem, nikada nisam vidio kako se ovo radi ni kako radi mašina. Ako ima ko kakav savjet u vezi sa tim molio bi ga da mi pomogne.
Znači, molim nekoga ko se u ovo razumije da mi da savjet koje motore i drajvere kupiti da bi mogli zadovoljivo tjerati ovu mašinu, a da nebi bilo preskupo. Možda i infodelta klase.Za lakše razumijevanje problema prilažem sliku "nenešminkane" mašine.

Uf ne znam pripeti slike. Evo link sa koga sam kopiro http://www.k2cnc.com/Picture/pages/cnc1414a2.htm
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao13.07.2006. u 22:33 - pre 216 meseci


Zrnce, ako pogledas od prve stranice ove teme, izvuci ces neke zakljucke o pitanjima koje trazis. Mislim da smo dosta diskutovali na tu temu. Ono sto je stvarno najteze, je odrediti koje motore upotrebiti za odredjena opterecenja koja neznas kakva ce biti na buducoj masini koju vecina pravi onako "odokativnom metodom". Proracune mozes naci na Web-u , ali ti oni nece znaciti mnogo. Mislim da ti je najlakse da "pretreses" sve rutere na Web-u i usvojis najcesce korisceni tip step motora. Za drajvere je vec pisano da je najpovoljniji "GECKO" i da pouzdano radi. Program "Mach3" imas "Demo" koji radi pa probaj. Ako ti odgovara, platis licencu koja nije skupa pa vozi.
Srecno ! Ja sam u slicnim problemima pa ako nesto ispadne dobro - javljam.

 
Odgovor na temu

Azzrael
Dejan Citakovic
Beograd

Član broj: 52100
Poruke: 244
*.bvcom.net.

ICQ: 248047022
Sajt: www.arpel.rs


+9 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao17.07.2006. u 18:38 - pre 216 meseci
Pozdrav svima (i onima koji su uspeli da zapale na odmor)
@ Zrnce
Ja sam vec verovatno dosadio sugerisuci da za vece masine treba koristiti servo. Ja koristim servo kontroler o kome sam vec pisao koji pogoni motore do 100V/35A. To je izuzetna snaga i ne mora se brinuti da li ce da izgubi korak ili ne. Garantovano postize poziciju makar polomio vretenomeni su dostupni i step motori i servo sa kvadraturnim enkoderom, tako da mogu da biram... Projektovao sam i step i servo kontrolere i vise sam se gnjavio oko stepera, a manje rezultata. Jedino sto servo malo vise kosta, mada kad pogledas pouzdanost u radu (mislim pre svega na vece masine) isplati se.

Pozz
Dejan Citakovic
Arpel Automation
www.arpel.rs
 
Odgovor na temu

zrnce
Cedo Zrnic

Član broj: 101124
Poruke: 87
*.cable-1.telesat.si.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao17.07.2006. u 20:25 - pre 216 meseci
Eto ti sada. Ko će ovdje biti pametan.Jedan hvali stepere drugi servo motore. Koliko se u to razumijem znam i ja da su bolji servo motori, ali sam mislio, ako steperi mogu to odraditi zašto nebi njih uzeo. Na kraju krajeva i zbog cijene. Osim toga ne znam kako se servo motori "upravljaju". Dali isto kao i steperi. Azrael daj mi konkretno predlog za motore i drajvere. Može i privatno, ima negdje tu moj email.
poz

ps. kako se ovdje postavi slika. Ne vidim nigdje te mogućnosti.
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.136.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao17.07.2006. u 22:21 - pre 216 meseci
gledaj na problem ovako...

SERVO VDC o kojima govori Azzrael su pogonjeni isto DIR-PULS načinom, što je u biti identično kao i STEPER način...
jedina fora je u tome što svaki SERVO Brush motor ima u sebi i TTL encoder koji mjeri položaj (točnije mjeri korake po okertaju)....i sada ti driveri koji rade sa takvim motorima mogu da čitaju "poziciju" i znadu ako fulaju...

to je isto kao da na STEPER dodaš encoder i imaš identičnu stvar za mnogo manje novaca...(ne računam podrhtavanja koja su kod loših step drivera bez microstepa neizbežna)

e sada...ako koristiš neki profi driver sa 51200 microstepa (cca 170€ komad http://www.infodelta.it/elettronica.htm ) i na to staviš TTL encoder cca 2000 pulseva po okretaju ( o perverzijama sa analognim encoderima nećemo sada) ti dobivaš zvjer koja je sada toliko zahtevna da trebaš i visoko turažni pulsator kao što je jedan od najjeftinijih GRex100 ! http://www.geckodrive.com/ ili si kupiš nešto još opakije...http://www.pro-dex.com/index.php

ono što za tvoju mašinu treba je STEP motor i eventualno još uz G201 http://www.geckodrive.com/ drivere sa manjim encoderima tako da uz uspon spindle i broj microstepa se poklapaju, i onda ako ne želiš GRex-a možeš se pomoći sa MACH3 koji ima DRO način čitanja i u biti radi istu stvar kao i SERVO Brush driver kojem encoder sa motora daje feedback o učinjenom pokretu...

dakle...ako ti klasični STEP-DIR nije dovoljno precizan možeš kupiti dodane encodere za motore i time si rešio problem eventualnoga preskakanja...



kako ja radim večinom u 3D radu...mene jeftina SERVO rešenja ne mogu da zadovolje iz prostoga i jednostavnoga razloga što je tim motorima torzioni moment u mirovanju nikakav i malo jače podrhtavnja pomaknuće Z osu na dole i eto ti shranje
to se steperima ne događa i to im je prednost

nedostaci STEPER-a su bili loši driveri sa malo microstepa i katastofalni načini uopravljanja, a do danas i jako skupe eventualno vanjski načini kontrole ( GRex100) kojima se onda komunicira preko USB, LAN,CAN Open mrežom i sl do pravih profi višekanalnih veza ...

za stroj koji si složio nema nikakvoga smisla potrošiti pareb na neko besno upravljanje..

kupi si STEPER cca 220Ncm ili malo više, , pa eventualno G201 i ako imaš volje usput naruči i GRex100 i kupiš licencu MAH-a (jedna je za MAH 3 i 4 istodobno) i gotovo...

ako ti posle nekoga vremena dosadi jednostavno upravljanje , kupi encodere i igraj se SERVO ...

mnogo poslova vezanih za takve poslove odradi MACH3 uz sasvim pristojne brzine ,

ne zaboraviti nikada da max brzina u radu kao što je graviranje slike i sl ne znači mnogo...tu je aceleracija i deceleracija presudni faktor...i onda ti u tome STEP igra najbolje

i jedno i drugo rešenje ima prednosti i mane...ali gledano ulaganje od 1000€ u tome se složi vrhunski SERVOSTEP dok SERVO Brush nikakav jer jedan motor od 120W košta 500€ (Kern)!!! pa si sad izračunaj još tri , pa drivere pa kako sve to upravljati...boli glava posle
CATY FANATIC
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.041net.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao18.07.2006. u 11:08 - pre 216 meseci
Ko prodaje polovne CNC masine za izbijanje?
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

zrnce
Cedo Zrnic

Član broj: 101124
Poruke: 87
*.cable-1.telesat.si.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao22.07.2006. u 15:07 - pre 216 meseci
Ja sam se odlučio ovako:

-kupitću dva motora 460 Ncm za Y i Z os (70 €)
-jedan motor od 820 Ncm za X os (110 €)
-tri drajvera HD 5036 (110 €) za ta tri motora (interesuje me da li ovi drajveri imaju prikljčak za enkondere)
-tri enkondera 30-50 €
-sklop za napajanje svega toga (40€)

Molim sve, a posebno CNC-PROJEKTA,da mi savjetujete dali je ovo dobro i šta ovdje još fali.
Sve ovo sam našao infodelta.it

poz zrno

za aleksim, ne znam ko prodaje te mašine.To su prese (štance), mislim da se ih da nači na netu.
 
Odgovor na temu

Azzrael
Dejan Citakovic
Beograd

Član broj: 52100
Poruke: 244
*.bvcom.net.

ICQ: 248047022
Sajt: www.arpel.rs


+9 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao22.07.2006. u 15:40 - pre 216 meseci
nameravas da platis 330 eura za step motor driver i oko 400 za 3 stepera sa enkoderima? Konfiguracija koju si sastavio je ok (mada mislim da si zamenio X i Y osu), ali je cena ravna servo pogonu. U svakom slucaju zadovoljavajuce, te smatram da neces imati nikakvih problema. Najbitnije od svega je da prelomis i ne dvoumis se pola godine.
Pozz
Dejan Citakovic
Arpel Automation
www.arpel.rs
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.137.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao22.07.2006. u 19:52 - pre 216 meseci
ne ti driveri nemaju ulaz za encodere, ali to te ne brine, (to imaju SERVO rešenja koja spominje Azrael)..... jer će encoderi ići preko sekondarnoga parallanoga porta u računalo i tako ćeš dobiti zatvoreni loop , iako to nije pravi Falow encoder i nema s njime ni najmanje veze, ali je u STEP-DIRR režimu rada omogućana kontrola "koraka" i korekccija ako se dogodi (Mach3 ima sve to!, a program može da se menja po želji programiranjem VB)

dakle kako je ovo opasan driver za male pare...i Mach3 ima do 45Khz takt mogao bi uz visok microstep da i radiš lepim brzinama...bez ikakve pomisli da se gubi korake...

uz encoder na MACH3 dobivaš i sigurnost za male pare...

mislim da ti je motor od 220 Ncm već dovoljan, ali ako treba uzmi jaće , ništa te neće smetati osim što ideš na veće voltaže cca 75VDC

sve ovisi što je u cilju da se radi...ako ideš u aluminij u 3D onda uzmi jaće , pa lako menjanjem microstepa rešiš probleme vibracija u stepanju ...
to je jedna od prednosti kada imaš pravi driver...jer možeš zavisno o matrijalu menjati pre startanja microstep način rada , a u Mach-u lako prebaciš settings, na novi jednostavnim pozivom i dobiješ stroj koji onda radi u mikrone , bez trzanja...kao nekakav pravi SERVO VDC motor

sekundarni ulaz je onaj dodatni koji ima za nabiti na PCI port i onda ga tako prepozna MACH...lako se nađe


dakle mislim da ne može biti nikakvih problema...obzirom da driveri mogu menjati microstep po želji , i onda se lako podešavaš za odnos brzina-preciznost pomaka, a time i prigušenje vibracija ako ideš u tvrđi matrijal...

u načelu sve ispod 1/8 microstepa je dosta...1/16 je već perverzija koja je tako glatko pomiće motor da zaboraviš na neka druga upravljanja...

jedini problem ti jest ako koristiš korekciju pomoću DRO čitanja što moraš uskladiti broj podela motora i encodera... no mislim da ti encoderi za početak ni ne trbaju...veruj mi...ja sam bez njih i radim sve bez problema, samo što istina imam čudovišne motore koji ne znaju preskočiti..., a ionako radne brzine ne prelaze 25mm/sec...



rezime: kupuj HD 5036 u te 460 ili 820Ncm motore, kupi si dobar klasični trafo i gretzeve, kondenzatora barem 6000§F ili više po kanalu , odvoji svaki kanal galvanski i to je to...
nemoj ići na SWIČERE...ježim s eod njih...nepouzdani su...i uvek krepaju kada ti trebaju..., a nisu ni jeftini

posle si dogradi sa npr: GRex-om i stavi sve skupa na viši stupanj upravljanja...


CATY FANATIC
 
Odgovor na temu

tmob
balkan

Član broj: 101529
Poruke: 18
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao22.07.2006. u 21:27 - pre 216 meseci
imam nekoliko pitanja

1. Dali postoji negde link šeme drajvera za bipolarni step motor veći od 4 A po fazi?

2. kardan koje se nalazi između spingla i osovine rotora od motora gdje to nabaviš i kliko novaca?

3. koja je razlika između prjenosa kardanom ili remenom i remenicom?

4. koja je razlika ako se klizači na vodilicama uzimaju s kotačičima ili kuglični?

pozdrav

 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.136.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao23.07.2006. u 06:33 - pre 216 meseci
1. teško da je i kvalitetan...znao sam za jedan mađarski , ali se grijao kao kalorifer...nemam više te linkove...
2. http://www.ktr.de/mro/index.as...72307200687252136208&LA=DE ovisno o veličini, aluminijski , ali cjena je oko 30-50€ komad
3. razlika...pa skoro da i nema...ako smo se razumeli...mislim na sami pogon navojnoga kugličnoga vretena
ako misliš na pogon remenom u smislu da preko njega vučeš celu platformu, opet ne vidim neku veliku razliku osim problem čišćenja ma koliko god bili dobro zaštićen mehanizam
4. sa kotačima se postižu znatno veće brzine, no i nepreciznija vođenja...



CATY FANATIC
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.yu
Via: [es] mailing liste



+3 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao23.07.2006. u 07:08 - pre 216 meseci
> za aleksim, ne znam ko prodaje te mašine.To su prese (štance), mislim da se
ih da nači na netu.

Mislio sam da li postoji neka firma koja to radi u Srbiji?
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

tmob
balkan

Član broj: 101529
Poruke: 18
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao23.07.2006. u 07:58 - pre 216 meseci
cnc-project2 zahvaljujem na odgovorima, ovo za remenice baš sam i to mislio pogon navojnoga kugličnoga vretena, jer ne znam bolji način kako bi vodio dva vretena na x osi.
Još me zanima dali negdje u HR ili okolici ima sajam cnc-a naprimer od Isela ili nekog drugog a da se isplati pogledati.

pozdrav
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.129.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao23.07.2006. u 11:57 - pre 216 meseci
pa budu zastupnici na obrtničkom sajmu, ali to su većinom zastupnici veliih firmi...

ako imaš ideju i konkretni upit najbolje je da kontaktiraš Žagara u Flexmatc direktno...

onoga hercegovca Čosićana kod Savskog mosta zaboravi...neozbiljan je do daske a laže čim zine ...mene je koštao 6 mjeseci što je stroj bio van funkcije...

ako imaš neki upit , mogu te uputiti ...znam dosta ljudi u HR koji su u tome...
CATY FANATIC
 
Odgovor na temu

zrnce
Cedo Zrnic

Član broj: 101124
Poruke: 87
*.cable-1.telesat.si.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao23.07.2006. u 12:26 - pre 216 meseci
Hvala svima za odgovore.Ovo je prava debata.
Driveri za step motore mogu se naći ovdje: http://mac1.ifrance.com/.
Za CNC, možda malo glupo ali moram pitati kako se oni driveri priklope na comp. Mora da postoji neki interfejs ali ja ga nisam nigdje vidio.Ostalo je sve jasno o mac3 programu će mo poslije kad dođemo do toga.

zrno
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cnc-project2
boss grozni
FIUME

Član broj: 101693
Poruke: 43
87.252.136.*

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao23.07.2006. u 13:46 - pre 216 meseci
ma ako želiš može preko interfejsa, ali nema problema ako uzmeš Paralelni kabel i razrežeš žice po pinovima i na stezaljke na driveru spojiš ...posle seve lepo zamotaš i uzemljiš

kako je razmak između stroja i drivera malen nema problema sa time...

uzmeš bolje oklopljn 1-1,5mm2 kabel i spojiš motore..ovo obavezno zalemi !!!

ako baš želiš mogu napravi si interfejs od delova standardne elektronike....umaš za računala razne delove , a kakoje driver OPtoizoliran tebi je bitno samo da se spoje žice

što se tiče rasporeda pinova to ovisi o kontrolnom programu...kako mislim da je za to najbolje Mach3 rešenje, onda jednostavno imaš u manualu koji su pinovi za STEP-DIR, a koji za OUT, INPUT, i standardne za ESC i driver enable pin 16, a na sekundarnome ako ideš sa encoderima ubacuješ pinove sa encodera...

sve se konfigurira iz MACH3 i nema problema lako je ...a tu smo d ai pomognemo ako zapne...

pre svega...mehanički dobro zaštititi kontakte od mogučeg ispadanja...što znači SMRT drivera


CATY FANATIC
 
Odgovor na temu

tmob
balkan

Član broj: 101529
Poruke: 18
*.ht.hr.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao24.07.2006. u 08:31 - pre 216 meseci
...ovo za sajam, čisto bi htio vidjeti stroj u 'živo', što se nudi .......
Thx za odgovore i pomoć....

pozdrav

 
Odgovor na temu

timotije
Valjevo

Član broj: 45169
Poruke: 103
213.137.98.*



+2 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao24.07.2006. u 09:29 - pre 216 meseci
...............Ja sam se odlučio ovako:

-kupitću dva motora 460 Ncm za Y i Z os (70 €)
-jedan motor od 820 Ncm za X os (110 €)
-tri drajvera HD 5036 (110 €) za ta tri motora (interesuje me da li ovi drajveri imaju prikljčak za enkondere)
-tri enkondera 30-50 €...........................


Gde mogu da se nadju enkoderi po toj ceni?
 
Odgovor na temu

zrnce
Cedo Zrnic

Član broj: 101124
Poruke: 87
*.cable-1.telesat.si.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao24.07.2006. u 13:19 - pre 216 meseci
Ako ja ne griješim, ovdje http://www.infodelta.it/elettronica.htm
poz
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 174115 | Odgovora: 266 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.