Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 174109 | Odgovora: 266 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao19.05.2006. u 21:27 - pre 218 meseci


Velika dilema !

-Duzina ose 2,5 m.
-Navojna na levoj i desnoj strani sa zasebnim step motorima.
- vodilice sa linearnim kuglicnim lezajevima diametar 30mm

Koje navojno vreteno izabrati? Fi 16mm ili Fi 25mm.

Ako je to Fi 25mm onda se dvoumim za korak od 5mm ili korak od 1omm. Na Fi 25mm, korak od 10mm mozda dobro pristaje. Sa manjom brzinom motora postizem manje uvijanje navojnog vretena na toj duzini. Sve se ovde radi nekako "odoka" , jer proracuni bas ne pomazu mnogo. Kad proveris neku dobro izvedenu masinu proracunima, uvek je ta masina jako predimenzionirana, tako da i ja krenuh da pratim iskustva drugih.

Razlika u ceni za sve ose je nekih 150 E.

Pozdrav
Dusan
 
Odgovor na temu

Azzrael
Dejan Citakovic
Beograd

Član broj: 52100
Poruke: 244
*.bvcom.net.

ICQ: 248047022
Sajt: www.arpel.rs


+9 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao19.05.2006. u 22:29 - pre 218 meseci
Pre svega smatram da step motori na duzini od 2.5m stvaraju dosta muka. U svakom slucaju vreteno bi moralo biti 25mm, i to korak 10mm. U slucaju da se koriste 2 nespregnuta vretena za Y osu, prakticno je nemoguce napraviti masinu koja sa 2 step motora nece zadavati glavobolje. Ako mogu da iznesem svoje misljenje, onda bi to bilo jedno vreteno i DC servo 120V/5-10A sa kvadraturnim encoderom. Postigla bi se brzina transporta do nekih 25-30 m/min sto je i teoretski neizvodljivo sa step motorima. Doduse, mogli bi se koristiti steperi Nema 34 od bar 500N/cm drzanja pa na dalje, cija cena sa odgovarajucim kontrolerom prevazilazi cenu servo pogona a opet daleko zaostaje za istim... Jednostavno, da biste sebi olaksali izbor, uporedite cenu i performanse cnc masine od recimo 700x1000 sa step i servo pogonom i sve ce se samo kazati. Opet naglasavam, step motori nisu beskorisni, ali cim je radna povrs veca od 350x500, upotreba step motora je besmislena.
U svakom slucaju podrzavam projekat i tu sam da pomognem

Pozz
Dejan Citakovic
Arpel Automation
www.arpel.rs
 
Odgovor na temu

tehlab

Član broj: 3367
Poruke: 35
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao19.05.2006. u 22:51 - pre 218 meseci
kao prvo na 2,5 metara ja bih stavio zupcasti kais ili zupcastu letvu
a za vodjicu bih stavio poluotvorene lagere sa vodicom koja ima oslonac sa donje strane ili neke druge vodjice poput dsf1. na nekim masinama uzeli su sesotugaoni profilno gvozdje i bocno nasrafili na nosecu gredu i po tome v lagerima setaju

poz
 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao20.05.2006. u 20:33 - pre 218 meseci
25 mm , 10 korak

1. GRex G100 i G101 http://www.geckodrive.com/ LAN !
2. G201 ili 210 212 (koji god svi su vanserijski kvalitetni
3. TTL 5V encodere i Motore ene od 820 Ncm http://www.infodelta.it/index_en.htm
4. naravno uz ovako dobar kompletić...ide i MACH 4 !,...licenca je 160 $ !
ovo je 2Mhz kartuša, uz odlične drivere ....imaš motore u Delti koji su kineski , ali OK...
za kuplung kakvo auto crevo sa "šelnama"

ili uzeti Rutexove gotove...http://www.rutex.com/home/index



servo...hm...zaboravi servo koji je jeftiniji od stepera !....




CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao20.05.2006. u 23:41 - pre 218 meseci

Azzrael" .... i dalje cvrsto stoji iza DC servo pogona. U pravu je sto se tice brzine, tacnosti , nema problema sa rezonancijom .... ali cena? Kvalitet (po meni mora biti garantovani kvalitet, a onda je cena previsoka). Jako je tesko imati poverenja u kompletan servo pogon ako nije od renomiranog proizvodjaca, proveren i dokazan od stotine kupaca.
Ma sta se sve ne zove danas servo pogon ! Zanima me njegov proizvod, pa ako moze neka posalje neke sire podatke. Mislim na komplet servo : motor i drajver u kompletu , a i softver ako ga ima za podesavanje (PID).
!
Citat:
Azzrael:  U slucaju da se koriste 2 nespregnuta vretena za Y osu, prakticno je nemoguce napraviti masinu koja sa 2 step motora nece zadavati glavobolje.

Pozz

Zasto bi sa dva nespregnuta vretena sa step motorima bilo nemoguce napraviti masinu kad takve postoje?


Tehlab" ...... Slazem se za zupcastu letvu. Neznam kakva je tacnost u tom slucaju, ali mislim da je dovoljna za rad u drvetu. Sto se tice pogona sa zupcastim kaisem, to bih odbacio kao dobro resenje na toj duzini. Samo, zupcastu letvu je tesko naci kod nas, a da je dovoljno dobro uradjena (tachna) zajedno sa pogonskim zupcanikom. Uvek mi se resenje sa zupcastom letvom svidjalo, ali nemam hrabrosti da ga ukljucim u projekat. Odlucio sam da to bude navojno vreteno.
Vodjice su vec stavljene, bas te poluotvorene na sipkama Fi 30mm doduse ne odozdo , vec odozgo, pa sta bude.

CNC-project........ i dalje je za stepere (cena naravno, sto i mene muci). Mislim da je dobro primetio da treba izbegavati servo koji je jeftiniji od stepera. Vec sam rekao da se danas svasta zove servo pogon. Ono na www.rutex.com je zanimljivo , lici na dobar servo, samo to je Amerika, ne vidim predstavnika za Evropu.
Ovi motori iz "Delte" ? Da li ih je neko probao? Vidim da nisu isti kao oni "Nanotec".

Pozdrav
Dusan

 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao21.05.2006. u 05:51 - pre 218 meseci
imaš proveren servo VDC brusshless na http://www.galilmc.com/ jako povoljno...to je Ok...no ja nisam 4 meseca mogao da to i kupim ..pa sam odustao
http://www.rutex.com/home/index (dao sam krivi link za kuplunge...no i ovo je dobro)
oni su propali...iako se čine više nego dobri ti njihovi driveri 200V uz one ampere izgledaju stvarno opasno...
mnogi imaju njihove drivere pa ako imaju na zalihama (a imao je u USA oko 200 komada , pre mesec dana) isplati se, pa uz one Nanotecove Servo motore http://nanotec.com/page_static_start_en.html može da to bude lep stroj
ja bih ipak Galil... i njihov komplet Servo VDC Brush


motori iz Dete su isto kineski, ...neke manje su kupovali poznanici i nema problema.. steperi su u načelu pouzdani i nisu podložni greškama u proizvodnji (nema se što pogrešiti...) ...oblik ovakav ili onakav...svejedno


... remen za spajanje dve simetrične ose...remenice su po 60-tak € , a remenje je i do 300€ ...ili kupiš nešto jeftino, pa posle pukne u radu i eto ti štete

kada slažeš takvo vođenje samo treba da jednu stranu ostaviš da se može poprečno pomicati i da je oslonjena na gumama...i sve je OK, pa ako motor i stala on se zakrene bez lomova

možeš za početak da uzmeš
http://www.pmdx.com/ + http://www.geckodrive.com/product.cfm?pid=14+ Brush motore (od nekih 300W dovoljno)...ovo je dobra stvar, ali i skupa zbog motora.... , a onda lako uz jeftine encodere, urediš i DRO, a preko MACH3 i programiraš korekcioni program..., i imaš sve super precizno...

ima mnogo mogučnosti

kako sam bio ograničen parama, išao sam na sistem koji uvek mogu da nadogradim... steper uvek može da se nadogradi, (čast izuzecima) dok loš servo...samo najčešće da se ceo promeni...

... tvoje jest da odlučiš ...

SERVO je super, ali ipak mnogo skuplje rešenje...

ako netko ovde ima SERVO drivere za prodati, neka daju i podatke o čemu se tu i radi i najvažnije sa kojim motorima radi !...

dosada nitko nije dao nikakav "pošten" podatak o svojim driverima
pa eto...apel za nekim osnovnim podacima ...



[Ovu poruku je menjao cnc-project dana 21.05.2006. u 07:31 GMT+1]
CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

tehlab

Član broj: 3367
Poruke: 35
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao21.05.2006. u 09:35 - pre 218 meseci
dobra stvar je kod zupcastih letvi sto mogu da se nastavljaju
tako da mozes napraviti 5 od 50 cm i dobiti duzinu od 2m5

zupcaste letve ti moze napraviti neki bolji frezer, a isto tako i zupcanike
uostalom imas u ponudi firme madler gmbh sve vrste zupcastih letvi i zupcanika
a i zavojnih vretena.
predstavnik te firme u srbiji je firma multi-tec iz sremske kamenice
[email protected] 021/4780280 i 021/411-899

za cene ne znam treba proveriti koliko je skupo

poz
 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao21.05.2006. u 11:08 - pre 218 meseci
http://www.tecnotion.com/

nije preporučljivo mlađim ovisnicima o G kodu !



CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao22.05.2006. u 20:51 - pre 218 meseci

"Tehlab" ...
Citat:
tehlab:

zupcaste letve ti moze napraviti neki bolji frezer, a isto tako i zupcanike


Sve, samo to NE ! Jednom sam dao neke stvari na glodanje, pa su oglodali mene!
Jedno sam naucio: Kod nas nikad ne daj da se radi nesto sto moze da se kupi ! Uvek te izadje skuplje, a kvalitet ti zavisi od srece.
Pre cetiri godine sam koristio usluge glodaca (metal) i na kraju kada sam sabrao troskove, mogao sam da kupim polovnu glodalicu i sve to napravim sam, tako da imam uradjen posao i glodalicu koja mi ostaje.
Ovo za Sr. Kamenicu videcu. Blizu sam pa mogu da svratim.

CncProject" .... Vidim da si se dobro istrosio za ruter kojim se danas ponosis. Samo, zanima me da li se ta ulaganja isplate i za koliko vremena u tvom slucaju.

Meni se nesto sada mota po glavi da budu dva nezavisno pogonjena vretena po najduzoj osi, a na drugim krajevima vretena, tamo gde nisu motori, postaviti zupcasti remen koji ce spregnuti ta dva vretena. Nebi bio remen jako zategnut, vec bi sluzio samo kao sigurnost za slucaj da jedan od stepera "omane". Da li je neko video slicno resenje ili sam ja totalno na pogresnom putu ? Ja to nigde ne sretoh do sada.

Poz




 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao23.05.2006. u 05:23 - pre 218 meseci
"Meni se nesto sada mota po glavi da budu dva nezavisno pogonjena vretena po najduzoj osi, a na drugim krajevima vretena, tamo gde nisu motori, postaviti zupcasti remen koji ce spregnuti ta dva vretena. Nebi bio remen jako zategnut, vec bi sluzio samo kao sigurnost za slucaj da jedan od stepera "omane". Da li je neko video slicno resenje ili sam ja totalno na pogresnom putu ? Ja to nigde ne sretoh do sada."

Nema smisla !

Ako motor stala ...neće ti remen pomoći !
stavi encodere i zaboravi....ako imaš i za GRex-a i gotovo

evo ti moje računice...

Flexmaticove vodilice LF5 2×2100+1600+Z osa 700 = 6300€ sa porezom ! (dakle umanjeno za 22% u mojem slučaju)
motori i driveri sa kablovima 2200€ ...bez troškova dostave ( oko 500€ i još porez)
konstrukcijski metal 150×5, sa još dodatna 12metara 120×80×4 oko 600€ sa porezom

dakle djelovi su bili relativno povoljni...ostalo je dva tedna za složiti sve to i gotovo

što se tiče financija ...za sada se nemam čemu velikome nadati...polako se kreće
kako mi to nije primarna djelatnost.. i nisam se kreditno zaduživao, nemam nikakvih nervoza...dal će se otplatiti za tri ili pet godina...meni je svejedno...

naručio sam motor VF, od 3.5kW pa tek onda će da to bude stroj...(bez automatske izmene)








CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao24.05.2006. u 21:22 - pre 218 meseci


Koliko je teshko (te$$$ko) to zadovoljstvo VF motor sa freq. regulatorom i cije je proizvodnje?

Ima li tu nekih velikih razlika? Ko je tu "Mercedes" , a ko "Opel" , "Yugo", "Trabant".....


 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao24.05.2006. u 21:24 - pre 218 meseci


Azzrael, strpljivo cekam podatke tvojih drajvera. Jos ih nema !
 
Odgovor na temu

Azzrael
Dejan Citakovic
Beograd

Član broj: 52100
Poruke: 244
*.BVCOM.NET.

ICQ: 248047022
Sajt: www.arpel.rs


+9 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao24.05.2006. u 22:18 - pre 218 meseci
Izvinjavam se, ovih sam dana na putu pa ne stizem bas redovno da pratim temu...
Sto se mog servo drivera tice, od ulaznih signala ima optoizolovani STEP, DIR i ENABLE. Takodje od kontrolnih signala ima i Emergency Out, radi blokade ostalih osa u slucaju greske. Poseduje konektor za kvadraturni enkoder (+5V, TTL A B, GND) i DB9 konektor za tjuniranje PID-a. PID je prosireni (P, I, D, i H). U izlazu je FET H bridge (IRF ili IGBT) koji sa fetovima pogoni DC sa cetkicama do 30A i do 120V. Sa 1000p/r enkoderom max broj obrtaja je 3000 (sa korakom vretena od 10mm Vmax transporta 30m/min). To je ukratko sve sto bih imao da kazem, stojim na raspolaganju za detaljnije informacije.
Pozz
Dejan Citakovic
Arpel Automation
www.arpel.rs
 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao25.05.2006. u 06:06 - pre 218 meseci
http://www.hstec.hr

VF je Hitachi i nije toliko skup ali sve skupa je blizu 3000€ !


Azrrael možemo li dobiti okvirnu cenu drivera ? exportnu

s kojim motorima si isprobavao drivere i kako rešavaš "kočenje"


CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao28.05.2006. u 10:23 - pre 218 meseci
maricc
kako napreduje stroj ?


dal je pala odluka o mehanici i driverima , ili je sada ona faza (cca godina dve) ispitivanja ...vaganja ZA-PROTIV vs CENA ?


CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao28.05.2006. u 22:28 - pre 218 meseci


Paaaaaa.... znas vec kako to ide. Ja sam sada na velikim mukama. Ono sto bih, ne mogu, a ono sto mogu nije bas nesto .....

Do sada je uradjeno nesto na mehanici (evo jedne slicice). Cekaju se motori i to steperi jer i to jedva mogu da iskopam. Bice to najverovatnije oni "Nanotec", ako ti kazes da narudzbina i sve formalnosti kod njih idu brzo, to mi se svidja. Odluka je pala na dva vretena po najduzoj osi (valjda je to Y) i to Fi 25 korak 10mm. Na X osu isto vreteno, a na Z osu Fi 16 korak 5mm (ne znam da li ova razlika u koraku navoja pravi neke probleme). Razmisljao sam da na Z osu bude korak 2mm, ali sam odustao.
E, sad drajveri...
Posto je teska besparica, moracu sam da ih napravim, kako znam i umem. Ako nadjem neke druge motore osim "Nanotec" za manje napone (recimo 2 V) kao sto je "Vexta" to bi mi olaksalo izradu drajvera, tj. ispravljaca, transformatora, elektrolita...
Najverovatnije ce na Y osi na navojnim vretenima biti okaceni enkoderi kao sto si rekao u svom komentaru, jer sva druga resenja su mi malo kilava.
Oslonce protiv vibriranja vretena nisam jos nacrtao, a ni dobro osmislio, ali moram staviti nesto.
Brine me zastita od prasine. To nisam resavao na vreme, pa sad moram nesto da krpim.

Za sada toliko. Jos lutam u nekim stvarima, ali se nadam da ce to na nesto liciti.

Pozdrav,
Dusan
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

RVR
Beograd

Član broj: 66493
Poruke: 129
*.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao29.05.2006. u 19:02 - pre 218 meseci
Što se tiče sprezanja dva vretena pogledajte:
http://www.jjmb.nl/content/content.php?Name=CNC
koliko vidim to je rešenje sa 3 špingle, 3 motora gonjena sa 1 master i 2 slave drajvera.
jeste da su step motori ali pogledajte rešenje.

Što se tiče cena Flexmatic-a dobio sam na sajmu tehnike, znači franko Bgd cene sa carinom i 18% PDV.
Pozdrav
R V
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao30.05.2006. u 20:46 - pre 218 meseci

RVR " Ipak ima nesto u onom mom pitanju za sprezanje navojnih vretena. Ovo sam vidjao i ranije , ali sam bio lenj da procitam da su tu tri motora i tri navojna vretena! Malo cudno resenje, al' mozda covek ima losa iskustva sa dva pogona, pa je stavio i treci. Kako to radi samo on zna.
Ja cu mozda iskopati negde dva encoder-a i osmisliti neku logiku da ne bude problema sa pogonom s dva vretena i dva motora na jednoj osi. Mora to za sada biti steper, a kasnije ...?

Nema nikog da prokomentarise onu moju sliku koju sam prikacio. To je probna montaza x ose. Malo je sve naopako izvedeno, ali ja obicno sve radim naopako. Nekako mi ispada cvrsce ako se vodilice krecu gore-dole umesto same ploce.
"CNC Projeeeeeect", nema te dugo, kao da si u velikom poslu? Ili je stigao motor.....

Pozdrav svima
Dusan


 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao30.05.2006. u 22:12 - pre 218 meseci
iskreno u onome od RVR-a, ja nisam vidio tri motora za vezu između dve osi ...jedan je u sredini


evo moj komentar...

mnogo lepo to radiš...možda će biti preskupo na kraju, ali lepi komadi ...
nije baš jeftino

inače na komp u radioni zakačio sam tvoju sliku za desktop...lepa je

prema ovoj konstrukciji imaš i namere glodanja i žeščih metala, a ne samo alumija?
jako mi je zanimljivo o kakvom se to profilu aluminija radi za poprečnu gredu ? nisam video do sada takav profil ...

sve ovisi za koju namenu je stroj...ako je za rezanje onda je i maleni motorić dovoljan, ali ako želiš da ima kratka ubrzanja i kočenja, morati ćeš staviti jake motore !
tu remen može biti dobar, ali ...ipak oprez

moj je problem bio u tome što sam "morao" dobiti velika ubrzanja i kočenja, a to je jedino direktnim pogonom moguće...ostalo su ne baš sretna rešenja

meni max brzina nije važna koliko snaga u radnim okretajima i ubrzanja-kočenja pri promeni smera...koja moraju biti što kraća... (dakle ...brzine od 30metara u minuti u praktičnom radu ne znače ništa !...samo podatak u brzini promene smera !...ostalo je potpuno nebitno)


ima mnogo problema u slaganju stroja...največi problem je što nikada dovoljno novaca...


CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

maricc
Dusan Maric
penzioner
Rakovac

Član broj: 89909
Poruke: 136
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao30.05.2006. u 23:04 - pre 218 meseci


RVR je u pravu. Evo kopije texta iznad slike :

"The rack with the stepper drivers. Note that the Y-axis has 3 motors that work in parallel! This is because the belts, at high movement speeds we need more force."

Inace, ovo cudo radim s bratom koji radi mehaniku, a ja sve ostalo, od crteza do elektronike (koju jos nisam napravio).
Greda nije nikakav profil. Aluminij debljine oko 14mm, pa glodani aluminij ispod celicnih vodilica i sve to vijcima stegnuto, pa izgleda da je profil. Mislim da je materijal AlCuMg2. lepo se obradjuje, cvrst je ...OK. Ovde mi je malo muckao, nije obarao ivice na pojedinim delovima po crtezu, ali ispravice to.

Namena? Nemam pojma !!! Verovatno ce to biti obrada drveta....
Sve je pocelo kada smo nasli jeftino lezajeve poluotvorene 30mm. Onda su poceli ostali troskovi , tako da je sada malo stopirano s radom, jer cemo jos malo poceti da ugradjujemo u postolje i delove od sporeta, metalnih kreveta.... zato je bolje malo stati. Sutra bi trebala doci navojna vretena sa maticama Fi 25mm "Flexmatic" (900 Eur), a onda treba kupiti motore, a para neeema ! Dok ne bude para, pravicemo kucista lezajeva za navojna vretena i nosace za motore. Izabrao sam " Nanotec" i to one od 900Ncm, samo mi je napon za njih oko 4 Volta, sto znaci da bi na driverima trebao nakaciti nekih 80V, a to mi je mnooogo. Za te napone svi elementi za izradu drivera su mnogo skuplji, tako da ne znam stacu. Probacu, mozda dobro rade i na 50V sto bi mi odgovaralo.
Pogon ce verovatno biti direktan preko spojnice, jer dve remenice i remen me kosta k'o jedan motor ! Nije normalno, ali je tako.

Bilo bi mi drago ako neko primeti neke drasticne greske da me na vreme upozori.


 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Ozbiljne CNC masine za ozbiljan posao

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 174109 | Odgovora: 266 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.