Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preregistracija automobila sa CG na SR

elitemadzone.org :: MadZone :: Preregistracija automobila sa CG na SR
(Zaključana tema (lock), by ton_majstor)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56357 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
194.106.187.*



+7177 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 16:05 - pre 218 meseci
Citat:
hakinen
Ja vidim sledeci scenario, da ce lepo carina da oduzme sva vozila ( naravno kada za to bude doslo vreme, kada se definitivno razdvojimo, i kada "ovlascenja" budu prestala da vaze ), i da ce lepo da ih stavi na aukcisku prodaju, ili na slobodnu prodaju, ne znam kako bas to tacno ide!!


To bi bilo protivno normalnoj pravnoj praksi - ne mozes uzimati tek tako coveku prava koja je legalno uzivao - naravno da nikome ne moze biti oduzeto vozilo jer carinskog prekrsaja nije bilo (postupano je legalno u skladu sa tadasnjim zakonima) - vec ce verovatno biti, po usvajanju novog carinskog zakona, uredjen sistem tranzicije gde ce ljudi moci da "legalzuju" svoja vozila na neki nacin, ili da budu primorani da ih iznesu iz zemlje / prodaju u delovima u nekom roku.

Uzimati ljudima kola koja su vozili uz legalne papire je suludo.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 16:15 - pre 218 meseci
Pa nisu to bas legalni papiti , na koji nacin je vozilo uvezeno , carinjeno vozilo gde i po kojim/cijim propisima ? ...
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 16:23 - pre 218 meseci
Citat:
Vozila se u CG uvoz po jednom, a u Srbiju po drugom zakonu.

Da, od pre godinu-dve. Zanimljivo pitanje je sta je sa vozilima uvezenim pre toga, na koje je placena zajednicka savezna carina? Nema logike da se opet mora platiti carina, logicno je da se ta vozila mogu sada registrovati na drzavu po zelji. To je takodje zanimljivo pitanje, jer bi se u tom slucaju mogla prebaciti u Srbiju sva vozila uvezena pre uvodjenja zasebnih carinskih sistema a u Crnu Goru ona koja su uvezena posle toga. Kao sto znate, u Beogradu ima vise Crnogoraca nego u Crnoj Gori. Neki od njih voze auto sa BG tablama, pitanje je da li ce to i dalje moci, ako nece, eto resenja, vi njima auto sa CG tablama, oni vama auto sa BG tablama :-)

Citat:
Ako se gleda po striktno zakonu to je prevara drzave, jer kupovina nije legalizovana, nije placen porez, i nije placena carina.

Ako se gleda striktno po zakonu, kupovina nije obaveljena, vec ti je prijatelj pozajmio svoj automobil na upotrebu.
Citat:
Jednostavno, svi automobili koji su na CG table su od juce strani automobili...

Zanimljivo... Sutra sam trebao da predam zahtev za novi pasos i izvadio sam uverenje o drzavljanstvu SCG. Da li to znaci da sutra treba da odem po drugo uverenje o drzavljanstvu?
Ja bih rekao da ne treba. Jos uvek smo drzavljani SCG i automobili registrovani u CG su automobili zemlje cije drzavljanstvo imamo. Drzava bi rado oduzimala te automobile ali prethodno mora da prestane da izdaje uverenja o drzavljanstvu, zato sto bih ja odmah tuzio drzavu jer mi je izdala lazan dokument koji me je doveo u zabludu i izazvao materijalnu stetu.
Citat:
Vozila iz CG do sada nisu spadala pod taj propis, odnosno, postojala je rupa kojom se propis mogao zaobici. Sada im se promenila kategorija i sada postoji drugi propis koji primorava vlasnike da preregistruju vozila. U SRbiji vise ne mogu da se voze CG vozila ako nisu prosla opdgovarajucu proceduru.

Koji je propis promenjen danas? Citiraj tekst. Ja nisam informisan da je nesto promenjeno.
Citat:
Vozilo koje nije na SR talicama, i nije registrovano na vlasnika koji je drzavljanin Srbije, vec je regisrtovano u drugoj drzavi je strano vozilo i ono nije uvezeno. Za njega postoje jasni propisi kako se moze upotrebljavati u Srbiji, ko moze da ga koristi...

Pa to i ja kazem, moze da ga koristi drzavljanin drzave u kojoj je vozilo registrovano. Meni na sveze izvadjenom uverenju pise da sam drzavljanin SRBIJE I CRNE GORE.
Citat:
procedura razdvajanja ce potrajati mesec, mozda i vise i tacno toliko vremena imate da resite status svojih vozila

Konacno se slazemo, znaci, nije Crna Gora od juce strana drzava, vec ce tek da postane za mesec dana do par meseci.
Citat:
ONADA JE POTREBNA ODJAVA OD STRANE GDE JE BIO REGISTROVAN AUTO... neko je napisao da je mnogo 200 eura... ja ti kazem da ce tesko biti manje...

Nikad nisam uvozio auto, pa ako ovo moze nek mi neko objasni - kad je auto usao u CG, na njega je placen PDV, je li tako? E, sada, ako auto zauvek odlazi iz CG, taj PDV treba da se vrati na granici. Ne znam da li su automobili neki izuzetak, znam kad odem u shoping u inostranstvo da sve sto sam pokupovao u stranoj zemlji to prijavim na izlazu iz te zemlje i dobijem PDV nazad. Kakva sad naplata odjave, logicno je da CG vama plati jer odvozite auto?!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
194.106.187.*



+7177 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 16:33 - pre 218 meseci
Citat:

Pa nisu to bas legalni papiti , na koji nacin je vozilo uvezeno , carinjeno vozilo gde i po kojim/cijim propisima ? ...


Vozilo je legalno uvezeno i carinjeno u drzavi clanici SCG, i po vazecim propisima ga je bilo legalno voziti u Srbiji.

Analogija ovome bi bila kao da bi sutra svi drzavljani buduce CG koji vec od davno zive u Srbiji bili uhapseni jer su ilegalno na teritoriji Srbije ;-))

Mislim...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 16:46 - pre 218 meseci
Citat:
(koliko sam ja cuo 46din/ccm)...

To je jubilarna stota "informacija" koju si cuo od pocetka teme
Citat:
hakinen: Ja vidim sledeci scenario, da ce lepo carina da oduzme sva vozila ( naravno kada za to bude doslo vreme, kada se definitivno razdvojimo...

Pa dal' si normalan covek? Samo budala ce voziti auto od trenutka kad prestanu da se izdaju uverenja o drzavljanstvu SCG. Svako sa makar malo pameti ce tada skloniti vozilo sa ulice. Zabranjeno je upravljati vozilom sa stranim registarskim oznakama, nije zabranjeno drzati ga parkiranog u garazi.
Citat:
To bi bilo protivno normalnoj pravnoj praksi - ne mozes uzimati tek tako coveku prava koja je legalno uzivao...

Pa ovde je tako zakomplikovana situacija da si uzivao pravo upravljanja stranim vozilom jer imas drzavljanstvo strane drzave. Sad, ako ti strana drzava uskrati drzavljanstvo, je li, sta se tu moze ;-)

Samo, Milo je izrazio volju da se svim Srbima koji zele CG drzavljanstvo da isto, tako da samo treba parkirati vozilo par meseci dok se to resi... posto je drzavljanstvo (valjda) besplatno, jos cete da prodjete jeftinije nego da vam je dozvoljena preregistracija

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
195.252.85.*



+7177 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 16:56 - pre 218 meseci
Citat:
pctel
Pa ovde je tako zakomplikovana situacija da si uzivao pravo upravljanja stranim vozilom jer imas drzavljanstvo strane drzave.

Sad, ako ti strana drzava uskrati drzavljanstvo, je li, sta se tu moze ;-)


Pa nije bas tako pctel, pre svega svi smo imali drzavljanstvo SCG i svi ga i dalje imamo dok se CG ne odvoji - dakle, nije bas bila u pitanju potpuno strana drzava jer je postojao specijalni sporazum o uniji.

Na osnovu tog sporazuma su postojala i specijalna prava, koja ne mozes tek tako da ukines i proglasis trenutno stanje stvari krivicnim delom (u ovom slucaju carinskim prekrsajem) - vec moras omoguciti svima da regulisu svoja prava na nacin saglasan sa novim zakonima.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 17:36 - pre 218 meseci
Citat:
Evro po kubiku za crnogorske tablice

Sudbina vozila sa crnogorskim tablicama koja se voze po Srbiji, a takvih, prema grubim procenama ima oko 50.000, još je neizvesna. Postoje dva moguća načina da se reši problem koji će nastati kada Crna Gora postane zasebna država, plaćanje carine ili preregistracija.

Ukoliko prevlada predlog Ministra finansija, sva vozila sa crnogorskim tablicama smatraće se uvezenim stranim vozilima, pa će njihovi vlasnici morati da uplate carinu koja iznosi 20 odsto od procenjene vrednosti vozila i 18 odsto poreza na dodatu vrednost.

Upućeni procenjuju da će vozila moći samo da se pregistruju. Trenutno se kalkuliše sa dve cene za preregistraciju - 20 dinara po kubiku i evro po kubiku. Sve bi trebalo da bude regulisano novom uredbom u kojoj bi se navelo ko i pod kojim uslovima može da preregistruje svoje vozilo. Novi odnosi Srbije i CG će otežati vožnju, na primer, putovanje do mora, jer će turistima iz Srbije biti potreban zeleni karton da voze kroz suverenu Crnu Goru ali i Crnogorcima koji žele u suverenu Srbiju.

- Državljani Srbije ni sada nemaju pravo da upravljaju stranim vozilima, osim ako nemaju radnu dozvolu za stranu zemlju. To

očekuje i nas i Crnogorce - kaže Milan Stanić, advokat AMS Srbije.

Međutim, ništa od ovog se najverovatnije, prema njegovim rečima, neće desiti pre jeseni, zbog turitstičke sezone. Pregovori o otvorenim pitanjima tek predstoje, a sigurno je i da se još nekoliko meseci ništa neće promeniti, kao i da će, kada bude donesena uredba koja se tiče tog pitanja, postojati dugi prelazni rok.

Nadležni u državnim organima Srbije i Crne Gore su bojažljivi i oprezni u razgovoru o tim pitanjima i uglavnom odbijaju da se upuštaju u procene i razmišljanja kako će se stvari sa automobilima urediti.


Izvor: Blic
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 17:58 - pre 218 meseci
Citat:
Preregistracija automobila uvezenih preko Crne Gore
Srpske tablice uz nadoknadu?
Vlada još nije odlučila da li će se naplaćivati porez i carina na "crnogorske" automobile

BEOGRAD - Otcepljenje Crne Gore smanjiće porodične budžete vlasnika automobila koje u Srbiji voze sa crnogorskim tablicama. Prema grubim procenama jer, srpsko Ministarstvo za unutrašnje poslove nema preciznih podataka, na našim putevima ima oko 50.000 automobila registrovanih u Crnoj Gori. Pošto srpsko Ministarstvo za finansije još nije obelodanilo pod kojim uslovima će se obaviti registracija u slučaju nezavisnosti Crne Gore, za sada se spekuliše dvema varijantama. Jedna je da Srbija naplati sve dažbine prilikom preregistracije, a to su carina i porez, a druga je da se dozvoli jednostavna preregistracija vozila na srpske tablice.

Prelaskom na srpske tablice bez namirenja dažbina, budžet bi izgubio milione dinara, a uvoznici polovnih automobila bi ostali nekoliko meseci bez posla.

- To je pitanje koje mora da se reši određivanjem odgovarajuće takse jer će, u suprotnom, na tih 50.000 automobila koji su već u Srbiji doći još mnogo onih koji će, posle odluke o preregistraciji, iskoristiti priliku i u roku od samo nekoliko dana uvesti još nekoliko hiljada vozila iz Crne Gore bez plaćanja dažbina. Potrebno je napraviti kompromis tako da stariji automobili, proizvedeni devedesetih godina, budu oporezovani nižim stopama, a noviji višom - smatra vlasnik agencije za uvoz automobila DMC Dragan Mutavčić, dodajući da, u suprotnom, srpskom tržištu automobila preti blokada od "minimum četiri meseca".

Drugi problem u vezi sa crnogorskim vozilima je u tome što većina njih ne zadovoljava "euro-3" standard o zagađenju okoline, što znači da bi znatan broj Crnogoraca koji žive u Srbiji morao da se odrekne svojih četvorotočkaša.

- Bar dve trećine tih automobila završilo bi ili na otpadu ili u Crnoj Gori. To znaju i njihovi vlasnici, pa će uvideti da im je bolje i da plate te takse, ako im to Srbija omogući nego da ostanu bez kola - poručuje Mutavčić.
Ako se procena od 50.000 vozila uzme kao tačna i ako se računa da je prosečna vrednost svakog automobila oko 5.000 evra, država će samo od carinjenja i oporezovanja ovih automobila moći da zaradi čak 104 miliona evra, s obzirom na to da uvozne dažbine ukupno iznose 41,6 odsto početne vrednosti vozila. Ta računica, međutim, važi samo u slučaju da se omogući uvoz svih vozila iz Crne Gore, bez obzira na to da li ispunjavaju "euro-3" normu, što je suprotno važećim propisima.

U Upravi carina juče nisu mogli da kažu kako će postupati prema vlasnicima automobila sa tablicama crnogorskih gradova.


Izvor: Glas Javnosti
 
0

730-67
Babic Mladen
Zrenjanin

Član broj: 60203
Poruke: 1
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 21:55 - pre 218 meseci
kad je taj dinkic tako pametan zasto ne zatvori zastavu,pa oni nemaju euro3 motore.to moze da prodaje narodu a neda da uvezemo auta koja su stara ali za nase uslove dobra.nemora da pusti uvoz ali znam da na izborima nece imati sta da trazi,50 000 ljudi samo clanove porodice neka okupi i neka daju glas onome ko obeca preregistraciju.pa kozu sa ledja bi nam uzeo. sramota me da budem srbin i da mogu uzeo bi crnogorsko drzavljanstvo.crnogorska vlada je dala priliku ljudima zarade a i drzava je imala koristi od toga(crna gora),a mi imamo zastavu i znate sta je.
Ciciban
 
0

hakinen
kragujevac

Član broj: 30133
Poruke: 1182
*.49.nat-pool-kg.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 22:56 - pre 218 meseci
Necu da branim zastavu, ali zastava je domaca firma, tako da ona ostaje da radi pa makar proizvodila i automobile sa dvotaktnim masinama :D sala ali je tako, a sa druge strane, nema tu sta mladja da dozvoljava ili ne, pazi imas zakon da vozilo koje se uvozi mora da ima euro 3 motor, i tu je kraj price, znaci iz Cg mozes da uvezes vozilo koje ima euro 3 motor, ostalo ne moze!!!
Ja sam to lepo pricao da se ljudi ne zalecu da kupuju automobile na cg table, posto ce do ovoga da dodje, al mi niste verovali!!

Neko je pomenuo da niko nije lud da vozi auto ako bude uslova za njegovo oduzimanje ako ga policija uhvati, ali i sami znate da retko ko cita sluzbeni glasnik ( izuzev ljudi kojima je to citanje vezano za posao ), tako da niko nije bio obavesten na vreme, kad su pustili uvoz preko kosova, pa me nebi cudio da policija oduzme jedno 10000 vozila pa tek onda da se procuje da policija ima uslova, i zakonsko pokrice, da oduzme vozilo!! :D

[Ovu poruku je menjao hakinen dana 25.05.2006. u 00:27 GMT+1]
ZASTAVA 750LE poslednja serija 85god 950.000 primerak!
 
0

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR24.05.2006. u 23:10 - pre 218 meseci
ne ne , srbija i crna gora su imale , u najmanju ruku zeznut carinski sistem , totalno odvojen . Srbija je imala jasan carinski sistem koji je dozvoljavao uvoz euro 3 vozila , e sada sve sto nije carinjeno u srbiji po kom principu je moglo da se vozi u srbiji , a pri tom je sve odvojeno i buzdet i platni promet ? Jedino je vojska bila zajednicka , zamisli sada da su u srbiji napravili carinu za belu tehniku od 10% manje nego u cg i ta tehnika da se odvozi u CG , koja bi clanica tu imala stetu ?
U najmanju ruku zasto bi neka drzava dozvoljalavala uvoz robe za koju nije placena dinar carina ? Gde su tu troskovi registracije , pa uplata za puteve , ekologiju ... ko to treba da plati ?
 
0

skymobile
Sibir u Srbiji

Član broj: 21411
Poruke: 1565
195.252.126.*



+8 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR25.05.2006. u 00:51 - pre 218 meseci
Citat:
Milos niks: .....e sada sve sto nije carinjeno u srbiji po kom principu je moglo da se vozi u srbiji , a pri tom je sve odvojeno i buzdet i platni promet ?

Trebao bi da pogledas na primer uredjenje i razlike (enormne) u zakonskim sistemima drzava koje cine SAD....
Citat:
Milos niks:...
U najmanju ruku zasto bi neka drzava dozvoljalavala uvoz robe za koju nije placena dinar carina ? Gde su tu troskovi registracije , pa uplata za puteve , ekologiju ... ko to treba da plati ?

Niko ne bezi od troskova carine, i registracije, ali nije mi logicno da se CG tretira kako Dinkic trazi, malo mi glupo zvuci i nelogicno, ali gde prestaje logika tu pocinje Srbija, jel?
Citat:
hakinen: Necu da branim zastavu, ali zastava je domaca firma, tako da ona ostaje da radi pa makar proizvodila i automobile sa dvotaktnim masinama sala ali je tako
[Ovu poruku je menjao hakinen dana 25.05.2006. u 00:27 GMT+1]

Nije adekvatno porediti ovu trulu drzavu sa recimo Nemackom, Francuskom, Svedskom, ali zasto oni ne proizvode smece? U Zemljama EU od 1.1.2006. sa trake moze sici samo automobil ciji izduvni gasovi zadovoljavaju norme EURO4 standarda. Ako drzava ne dozvoljava uvoz automobila koja ne zadovoljavaju EURO3 standarde, zasto proizvodi iste? Zastava vec odavno lici na bolesnika koji je prikljucen na aparate za odrzavanje vitalnih funkcija.Sve je to sa Zastavom jedan od najgorih vidova odrzavanja socijalnog mira, kao u Slobovo vreme....
Citat:
hakinen:...
Ja sam to lepo pricao da se ljudi ne zalecu da kupuju automobile na cg table, posto ce do ovoga da dodje, al mi niste verovali!!...[Ovu poruku je menjao hakinen dana 25.05.2006. u 00:27 GMT+1]

Posle boja, svi generali pametni....
Citat:
hakinen: ...Neko je pomenuo da niko nije lud da vozi auto ako bude uslova za njegovo oduzimanje ako ga policija uhvati, ali i sami znate da retko ko cita sluzbeni glasnik ( izuzev ljudi kojima je to citanje vezano za posao ), tako da niko nije bio obavesten na vreme, kad su pustili uvoz preko kosova, pa me nebi cudio da policija oduzme jedno 10000 vozila pa tek onda da se procuje da policija ima uslova, i zakonsko pokrice, da oduzme vozilo!!

[Ovu poruku je menjao hakinen dana 25.05.2006. u 00:27 GMT+1]


Policajac ne radi nista bez naloga pretpostavljenog, a pretpostavljeni nista bez naloga nacelnika, a ovaj bez odluke ministarstva....
Nego vozi ti svog ficka, i kuliraj, mi koji ne zelimo da se vozimo u konzervama iz doba Hitlera cemo se vec snaci, kao i uvek....
P.S. Trazicu CG dravljanstvo,ako ga budem mogao dobiti, ako ne otvaram auto otpad
When things look bad, I just remember that I've got a real big dick and things seem much better...
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR25.05.2006. u 07:46 - pre 218 meseci
Bome...

Citat:
EURO 3 ili otpad

Za vlasnike automobila sa crnogorskim tablicama važiće ista pravila kao i pri nabavci iz Evrope, motor EURO 3 i – carina sa porezom



Izjava ministra finansija Mlađana Dinkića da će preregistracija automobila sa crnogorskih tablica na srpske, uz plaćanje carinskih dažbina i poreza, biti moguća samo ako vozila ispunjavaju ekološke standarde, zabrinula je više desetina hiljada vozača u Srbiji. Jer, ako ministrova najava bude sprovedena u delo, kako se procenjuje, najmanje trećina od 50.000 do 75.000 automobila pristiglih preko Crne Gore – neće moći da bude registrovana u Srbiji.

Prema važećim standardima, osnovni preduslov za uvoz motornih vozila u našu zemlju jeste ekološki standard EURO 3. On se odnosi na nivo štetnih materija u izduvnom sistemu i buku motora. EURO 3 je, inače, u Evropskoj uniji počeo da se primenjuje pre devet godina, znatno kasnije pre nego što su proizvedena mnoga vozila pristigla preko Crne Gore.

– Prijatelj iz Francuske mi je za 800 evra dovezao „pežoa” proizvedenog 1992. godine. Za troškove registracije, u Pljevljima, platio sam još oko 500 evra i tako za manje od hiljadu i po evra dobio solidan automobil. Za te pare u Srbiji sam mogao da kupim samo „jugića” ili „golfa dvojku” u lošem stanju. Očekivao sam da ću za preregistraciju morati da dam još nekoliko stotina evra. Međutim, ako država, na Dinkićev zahtev, bude insistirala na motorima EURO 3, neću moći da automobil prebacim na srpske tablice – kaže naš sagovornik.

Upravo ta činjenica sada je pomrsila račune većini vlasnika automobila sa crnogorskim tablicama, jer su očekivali da će, kao i u više prethodnih navrata, preregistracija biti omogućena uz plaćanje taksa koje se zaračunavaju po kubikaži motora. U prilog toj mogućnosti išle su i nezvanične najave da će cena takse iznositi od 20 dinara do jednog evra po kubnom santimetru. Verovatno je zbog toga tokom nekoliko nedelja uoči referenduma na auto-pijacama vladala prava jagma za vozilima iz Crne Gore. Najčešće su se kupovala vozila srednje kategorije po ceni od 2.000 do 5.000 evra. Najbolje su išla ona jeftinija, koja je trebalo da zamene dotrajale „zastave”.

Najava Mlađana Dinkića dovela je vlasnike vozila koja nemaju motore u skladu sa standardima EURO 3 u ćorsokak, jer će svoje limuzine, najverovatnije, morati da vrate u Crnu Goru ili da ih prodaju na otpadima. Ministar je pri tom naglasio da neće biti izuzetaka, jer bi, u protivnom, „svaka druga odluka značila da su bili ludi svi oni koji su se pridržavali zakona i vozila uvezli po redovnoj proceduri”. Ministar je naglasio da se zakon mora poštovati.

Redovna procedura, inače, nalaže da se vozilo koje ispunjava ekološke standarde carini po stopi od 20 odsto. Na sumu u koju je uračunata carina dodaje se i porez na dodatu vrednost od 18 procenata. Potom slede registracija i tablice registarskih oznaka iz Srbije.

Inače, iz Crne Gore je u Srbiju tokom poslednjih godina stiglo na stotine hiljada vozila. Uhodani kanali za nabavku automobila pre toga su vodili preko Republike Srpske Krajine i Bosne i Hercegovine (pijace u Berkoviću i Lončarima), odakle je takođe uvezeno više od sto hiljada vozila.

Uz računicu da je u Srbiju pristiglo najmanje 50.000 automobila koji su registrovani u Crnoj Gori, država će kroz naplatu carine i poreza prihodovati više desetina miliona evra.
M. Lakić


Izvor: Politika

Nije mi simpatičan Dinkić, a Zastava još manje (o njoj sve najgore), ali je u pravu ovde - što sada da budu "pametni" oni koji su hteli nešto da ućare preko cg tablica, a svi ostali koji nemaju izbora nego da kupuju na našem tržištu preskupe polovnjake "blesavi".

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 25.05.2006. u 09:02 GMT+1]
 
0

reject
Ivan Pesic
Bgd

reject
Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR25.05.2006. u 09:45 - pre 218 meseci
Citat:
Bryan Fury:Nije mi simpatičan Dinkić, a Zastava još manje (o njoj sve najgore), ali je u pravu ovde - što sada da budu "pametni" oni koji su hteli nešto da ućare preko cg tablica, a svi ostali koji nemaju izbora nego da kupuju na našem tržištu preskupe polovnjake "blesavi".

Sto je u pravu? Sto je dozvolio tako nesto? Sto nije uredio stvari da nema "da se ucari", nego se sad
pravi pametan, sad bi od da nas sve spasi od tih lopova sto su na prevaru vozili automobile po zajednickoj
drzavi. To vam je ista prica koju smo videli i ranije, a to je naizgled "slepo drzanje zakona", a ustvari nesto
sasvim drugo. Ja ne vidim zbog cega se ne bi dozvolila preregistracija u periodu raspada SCG i to sa
nekom normalnom cenom, jer kako smo imali zajednicku drzavu, mnogi su bili odavde, a ziveli odande, a
kako smo se rastali u miru, neki bi hteli ziveti ovamo, a neki onamo, a eto imaju ta vozila koja su nekada
mogla ici svuda.

Kao sto su uveli zabranu uvoza vozila, tako su mogli da kazu da ovlascenja iz CG ne vaze na teritoriji SR,
u okviru SCG i tako niko nikad ne bi vozio kola na CG table, zar ne? No, to se nikad nije uradilo i na pamet
im nije padalo tako nesto, a sad su ljudi koji su tako vozili "hteli da ucare", "prevaranti" ili sta vec.

Takodje, nije za ovu temu, ali uvek popizdim kad cujem obrazlozenja za zabranu uvoza, kad pocnu da
seru o ekologiji i eko3 motoru. Pa majku mu, kod nas je standard Yugo iz '89 do '91 (zlatna serija :) ) koji
sigurno zagadjuje vise nego bilo koji ispravan auto, a ako zabrana uvoza postoji u zemlji u kojoj mnogi ni
taj Yugo ne mogu da kupe, onda mi ovo sve vise lici na Kinu u kojoj ni veoma uspesni likovi
_ne_mogu_da_poseduju_auto_. Tragedija, sta nam rade.

Citat:
Zastava vec odavno lici na bolesnika koji je prikljucen na aparate za odrzavanje vitalnih funkcija.

A ko ce nas da prikljuci na aparate? Aaalo, bre!

Ja opet predlazem usranu motku, prvo zbog zabrane uvoza, a posle
zbog svega gore napisanog. Bas je pctel skoro govorio o tom nasem sistemu
"pusticemo te da radis polu-legalno, da bi kasnije, kad to proglasimo ilegalnim,
uzeli brdo para ljudima".

@skymobile:
Pazi, mozda ti to sa drzavljanstvom ispadne mnogo lose, posto ovi nasi
mogu lako da se popismane pa da novim Crnogorcima udare neke lude
restrikcije i takse. Nemam informacije sta se sprema, ali sve mirise na
neku "odmazdu" posto ni Kilavi ni kompanija nisu bili za oslobodjenje, a
znamo da umeju da budu zli kad im ne ide po volji. ;)
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
0

radanuss

Član broj: 94812
212.5.210.*



Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR25.05.2006. u 10:30 - pre 218 meseci
Smesno je ovo sto Dinkic kaze da ce moci da se preregistruju samo euro 3 vozila. Da moj auto ima euro 3, ja ga prvi nikad ne bih registrovao na CG.
Mogu samo da se nadam da ce se naci neko resenje koje bi bilo "razumno".
Jbg, kako bude bilo svima ostalima, bice i meni.
 
0

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
*.duga-net.com.

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR25.05.2006. u 11:13 - pre 218 meseci
@reject
sto si se toliko razestio.
ajde ovako jel ti popsedujes to vozilo. jel se vodi u cg na tebe?
90% ljudi koji voze ovde na cg table, voze i na ovlascenja na druge ljude.
ti hoces kao drzavljanin srbije da preregisrujes vozilo sa cg u srbiju i to sa drugog vlasnika na sebe. i smatras da je dinkic duzan da ti to obezbedi besplatno ili za nekih 100eur???
pa kad bi to i dozvolili ti moras prvo da kupis to vozilo pa onda da predas zahtev za prereg. Ti, po zakonu nisi vlasnik tog vozila. Ne vodis se kao vlasnik, nisi platio poreze i kao takav kako mislis da preregistrujes tudje vozilo?
nece da moze, jer kad bi bilo tako gde bi nam bio kraj. to bi znacilo da mozes da uzmes auto odakle hoces i da izbeges placanje nekih 43% carina, poreza i ostalih dazbina.

Ukoliko bi vlada rsrbije dozvolila uvoz tih polovnjaka sa cg tablicama bez placanja poreza i carine onda bi tebalo da svi ostali koji su postivali propise r srbije, da krenu sa protestima i da traze povracaj novca od poreza i carine. ako moze to iz crne gore sto ne bi moglo i iz ostalih zemalja.

ovakve gluposti su nepregledne, i popustanje na jednom polju kmoze da dovede do brojnih nezeljenih posledica.

da li treba dopustiti uvoz vozila bez euro 3. ne znam. mozda da, mozda ne, svaka stavka ima svojih prednosti i mana, ali sigurno cinjenica da se u srbiji voze krsevi koji zagadjuju 100 puta vise okolinu nego polovnjak sa euro2 nije opravdanje.

da li treba dozvoliti preregistraciju cg vozila na srpske tablice i vlasnike uz neku sibolicnu cifru, sigurno ne.
-za pocetak drzava bi izgubila ogromne pare
-dala bi javnu pohvalu svima onima koji nisu postivali propise i zakone
-dala bi javni poziv svojim drzavljanima da krse propise i ne postuju drzavu i njene institucije, jer ako se nakupi dovoljan broj prekrsitelja vlada ce da popusti

u biti mogli bi da popuste i na euro 1,2 ali sa dodavanjem ekoloskih taksi i uz odgovarajucu cariinu i poreze.

a inace preregistracija vozila iz bivsih republika posle raspada su bile moguce u odredjenpom vremenskom periodu, ali samo prereg, tj ukoliko si bi vlasnik tog vozila u nekoj od eks republika i dolazi da zivis u srbiju, mozes da ih uvezes, pod zabranom otudjenja na 5 godina. i valjda je bilo ogranicenje koliko vozila mozes da preregistrujes na sebe

Citat:
radanuss: Smesno je ovo sto Dinkic kaze da ce moci da se preregistruju samo euro 3 vozila. Da moj auto ima euro 3, ja ga prvi nikad ne bih registrovao na CG.


da upravo zato se i islo na ovo resenje. zato sto propisi srbije nisu dozvoljavali tako nesto, ljudi su snalazili.
e sad ta sitnica sto to snalazenje nije sasvim u skladu sa zakonom je sitnica koju retko tko hoce da prizna.
"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
0

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR25.05.2006. u 11:17 - pre 218 meseci
Citat:
radanuss: Smesno je ovo sto Dinkic kaze da ce moci da se preregistruju samo euro 3 vozila. Da moj auto ima euro 3, ja ga prvi nikad ne bih registrovao na CG.
Mogu samo da se nadam da ce se naci neko resenje koje bi bilo "razumno".
Jbg, kako bude bilo svima ostalima, bice i meni.



Cek, cek... Ti si stanovnik CG? Cim si tamo registrovao auto. Ako nisi kako si uspeo da ga registrujes u CG? Ako nije na tebe znaci da nisi vlasnik. Samim tim auto pravno nije TVOJ vec vlasnika u CG.

Razumno i normalno resenje: kada covek menja mesto prebivalista iz CG u Srbiju ima pravo da uveze i auto po povlascenim uslovima. Pod uslovom da je proveo neko vreme na adresi u CG. Slicno kao za ljude na privremenom radu u inostranstvu. Znaci covek uvozi licni automobil. To je jednostavno.

Koliko se secam i kod ranijih "preregistracija" uvozeni su automobili na ime ljudi koji su dolazili kao izbeglice: Hrvatska, Bosna, Kosovo. I ONI su imali mogucnost da uvezu LICNI automobil (ili vise...) pod olaksanim uslovima koji nije vazio za ostale gradjane. Tj. placalo se "prema kubikazi", isu vazila ogranicenja za godine, nije bilo carine. Zanci: vlasnici su mogli da uvezu automobile. Onda su ti automobili prodavani gradjanima Srbije.

Znaci u naboljoj dobroj volji, sve i da izadju u susret zeljama narodnih masa, dopustice preregistraciju za automobile ciji vlasnici menjaju mesto boravka iz CG u Srbiju. A to nece biti tako jednostavno jer vecina tih automobila je registrovana na ljude koji JESU stanovnici CG i ponovno prebacivanje mesta boravka na CG u tako kratkom vremenu nece biti bas tako jednostavna. Da ne pominjemo da su ljudi koji su to pravo na takav uvoz dobijali ranije pre toga morali da dobiju status izbeglica ili nesto slicno pre mogucnosti da uvezu auto. Ovlascenja za upravljanje autom koja su tada glasila na stanovnike Srbije nisu istima davali pravo da uvezu auto vec su to mogli jedino pravi vlasnici koji su ispunjavali gore navedene uslove. Jedina "rupa" je mislim bila sto nije bilo ogranicenja u kolicini automobila po osobi koja moze da se preregistruje.


Mexico City - The Best
 
0

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR25.05.2006. u 11:19 - pre 218 meseci
U medjuvremenu je i Deep Blue odgovorio slicno...
Mexico City - The Best
 
0

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
*.duga-net.com.

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR25.05.2006. u 11:25 - pre 218 meseci
nezgodno kad kuckas duzi post, u medjuvremenu naidje jos par komada
"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
0

radanuss

Član broj: 94812
212.5.210.*



Profil

icon Re: Preregistracija automobila sa CG na SR25.05.2006. u 11:32 - pre 218 meseci
U sustini, nije bitno sta je bilo i kako je ko razmisljao i cemu se nadao. To vise ne moze da se promeni.
Mene zanimaju misljenja svih vas sta je bolje da se uradi dalje.
Da li vratiti pravom vlasniku u CG da proda taj auto (po najverovatnije manjoj ceni od ulozene - zbog povecane ponude) dok to jos moze, ili cekati neki "relativno povoljan" ishod i uslove za preregistraciju (uz dodatne troskove)?
Zanimaju me objektivna misljenja, a ne da mi sada svi pametuju, sada kada je to proslo.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Preregistracija automobila sa CG na SR
(Zaključana tema (lock), by ton_majstor)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56357 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.