Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17971 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 15:00 - pre 220 meseci
Citat:
VRider: E za ovo je vredelo pratiti [es].

Pa, nemoj ga gnjaviti, ako se dobro secam, uvek je govorio da je OS alatka, nema tu emocija. Radis ono sto se trazi, a trazis ono sto volis Ja sam morao da instaliram MS Windows, jer nisam drugacije znao da fleshujem BIOS na svojoj osnovnoj ploci.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 16:24 - pre 220 meseci
Citat:
VRider: E za ovo je vredelo pratiti [es]. :)


Šta ćeš - za pare sam spreman čak i da radim na Linuxu :)
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 16:28 - pre 220 meseci
Citat:
ventura: Aj mani me linkova molim te i ovakvih subjektivnih tekstova isfrustriranih likova... Ako imaš neko svoje lično iskustvo u korišćenju nekog od tih alata reci, a sa ovim tekstovima me zaobiđi...

Naravno da imam svoje lično iskustvo (radili smo sa VSS, sad radimo sa CVS-om), koliko znam dosad na ES nisam pisao ništa na osnovu rekla-kazala. Čovek je samo, za razliku od mene, svoja iskustva istresao na papir i napisao interesantan članak.

Vidi, sama činjenica da VSS ne podržava rad preko interneta (već radi na principu SMB šerovanja skladišta) je dovoljna da ga zakopa. Drugim rečima, čim imaš razvojni tim koji ne sedi u jednom LANu (čitaj - zgradi) - moraš da se dovijaš i, što kaže DT, krpiš VSS (bez potrebe praviš VPN ili dokupljuješ Source OffSite).
Citat:
Taj autor očigledno nije u životu napisao ijednu liniju koda i sigurno ne zna šta znači 5 GB source koda... A i lupanje da se binary fajlovi drže na SourceSafe-u, na to tek nemam komentar...

Inače, na VCS se pakuje sve što ti treba da izbilduješ ceo svoj proizvod (znači i third-party biblioteke, kojekakva multimedija itd. - pomisli samo game developeri koliko kojekakvih binarija moraju da skladište negde).

Pre bih rekao da bi ti, pre nego izjaviš nešto tipa "na linuxu ti prvo treba godina dana da bi napravio VSS", trebalo da se informišeš o OSS alternativama. Možda neka od njih i tebi malo olakša život.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 01.03.2006. u 17:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 19:35 - pre 220 meseci
hm, u ovom slucaju mislim da nije toliko krucijalan izbor platforme koliko izbor "izvodjaca radova". nisam siguran da u ovoj zemlji postoji i jedan tim koji je dorastao poslu ovakvog obima. kada kazem 'tim', tu ne mislim na programere, vec mislim na celo telo koje je potrebno za izvodjenje ovakvog posla i najveci potencijalni gubici leze u cinjenici da se ovakvi poslovi kod nas dobijaju iskljucivo po liniji politicke podobnosti. mislim da bi pravilnim izborom razvojnog alata, dobro osmisljenog resenja, razumno raspisanim spec-ovima, itd. svaka od ponudjenih platformi iznela ovakav projekat, ali sam sve manje siguran da u ovoj zemlji postoji tim koji je organizaciono u stanju da iznese ovakav projekat.

[Ovu poruku je menjao caboom dana 01.03.2006. u 20:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 19:50 - pre 220 meseci
Citat:
jablan: Inače, na VCS se pakuje sve što ti treba da izbilduješ ceo svoj proizvod (znači i third-party biblioteke, kojekakva multimedija itd. - pomisli samo game developeri koliko kojekakvih binarija moraju da skladište negde).

Pa raw assets (TGA, Maya/SoftImage binary, WAV, itd.), pa onda runtime assets (tj. sve ovo predhodno u konvertovanom obliku za svaku platformu za koju se pravi igra). VSS stvarno uvek pukne pri kraju svakog projekta. I to se uglavnom uvek dešava kada je disk VSS servera popunjen. VSS nema transakcije, pa je ima problem sa check-in koda kada check-out nije eksluzivan. Mada sa CSV ovo ne bih ni pokušavao, i nisam siguran da bi neka druga OSS/FS alternativa (ostaje samo SVN?) ovo radila bolje... ;)
Perforce nema nikakvih problema sa backend-om, nego ima zešćih problema sa frontend-om. Ima par različitih frontend aplikacija, pa smo morali da ih molimo da u diff ubace linije koda. Pa im je trebalo jedno 6 meseci da izbace zakrpu za CTRL-C u diff prozoru. Onda imali su različitu terminologiju od VSS-a. U zadnjoj verziji koriste VSS-like terminologiju, ali su npr. uglavili Resolve i Revert meni opcije jednu pored druge...

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
85.222.171.*



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?03.03.2006. u 22:39 - pre 220 meseci
Citat:
jablan
Vidi, sama činjenica da VSS ne podržava rad preko interneta (već radi na principu SMB šerovanja skladišta) je dovoljna da ga zakopa. Drugim rečima, čim imaš razvojni tim koji ne sedi u jednom LANu (čitaj - zgradi) - moraš da se dovijaš i, što kaže DT, krpiš VSS (bez potrebe praviš VPN ili dokupljuješ Source OffSite).


Sve kad radiš imaš aspekt sigurnosti, i aspekt lakoće nečega za napraviti.

Siguran sam da je lakše napraviti nešto da preko IIS-a kači fajlove na server, remote useri skidaju bez problema, međutim tu ti se otvara gomila security rizika koje takav način rada povlači za sobom.

VSS se može koristiti remote i to koristeći VPN/RAS što je mnogo sigurnije rešenje, i lakše za održavanje, nego koristiti IIS i juriti security rizike.

Uostalom, sam si rekao postoji i OffSite dodatak koji košta manje od 200 eura po developeru, što i nije neka posebna cifra ako uzmemo u obzir ukunu cenu radnog mesta jednog developera i mesečne troškove istog.



[Ovu poruku je menjao ventura dana 05.03.2006. u 00:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zmil
Zoran Milicevic
Krupanj

Član broj: 27816
Poruke: 76
*.beotel.net.

Sajt: www.mz.rs


+2 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?04.03.2006. u 08:38 - pre 220 meseci
Sto ce im linuks kad placaju windows kao i licence microsoftu. To je valjda bolje , plati a ono za djaba ?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?04.03.2006. u 13:27 - pre 220 meseci
Citat:
caboom: mislim da bi pravilnim izborom razvojnog alata, dobro osmisljenog resenja, razumno raspisanim spec-ovima, itd. svaka od ponudjenih platformi iznela ovakav projekat, ali sam sve manje siguran da u ovoj zemlji postoji tim koji je organizaciono u stanju da iznese ovakav projekat.

Slazem se oko toga da je platforma relativno nebitna.Medjutim, nikako se ne mogu sloziti da je posas neizvodljiv u Srbiji, a izvodljiv je u nekoj drugoj drzavi. Zasto bi to bilo tako? Sta oni imaju/znaju a mi nemamo/ne znamo? Nista, samo su malo bolje organizovani, ali organizacija ni ovde nije nemoguca, cim se pojavi potreba da se nesto radi i pare da se taj rad plati, tu je i organizacija. Programere imamo, znanje imamo, imamo i ljude koji su to sve sposobni da izorganizuju.

Evo, bas jutros mi je na servisu bio jedan racunar iz jedne radne jedinice drzavne uprave. I sad vi mislite da je na njemu ko zna kakav softver... E, pa nije, to je naj obicniji DOS program koji komunicira sa bazom podataka na lokalnom serveru sve preko Win98. Takva je vecina racunara koji su u upotrebi. Sto se tog DOS programa tice, ne vidim zasto bi bio problem da se isti takav napravi za linux. Sto se buducih osavremenjavanja tice, jasno je da se doslo do kraja i da sledece resenje mora da se pravi od nule. Posle tog osavremenjavanja, racunar ce raditi isto sto radi i sada, komunicirace sa tom bazom podataka, citati podatke, menjati postojece, upisivati nove, nista tu vise ne treba. Tacno je da ce biti potrebno da se cela drzava poveze u jedinstven informacioni sistem, ali to nema nikakve veze sa ovim racunarom, on ce raditi isto sto je i uvek radio.

Citat:
zmil: Sto ce im linuks kad placaju windows kao i licence microsoftu. To je valjda bolje , plati a ono za djaba ?

To se prica da je bolje, ali jos uvek nije dokazano.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?05.03.2006. u 09:46 - pre 220 meseci
Koliko znam, softver koji se sada razvija za lokalnu samoupravu (sa namerom da bude jedinstveno upotrebljen) radi i na Win i na Lin platformi.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?05.03.2006. u 14:50 - pre 220 meseci
E, pa to je veoma lepo sa njihove strane. Ja nemam nikakvih informacija, ko razvija taj softver?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.fbx.proxad.net.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?06.03.2006. u 09:34 - pre 220 meseci
Citat:
najveci potencijalni gubici leze u cinjenici da se ovakvi poslovi kod nas dobijaju iskljucivo po liniji politicke podobnosti.

Upravo tako i ovo znam iz ličnog iskustva sa tendera na kojem sam jesenas učestvovao upravo za softver za lokalnu samoupravu. Posao je dobila firma sa nepotpunom ponudom (dali cenu u celini, a ne po stavkama), iako smo kolega i ja bili jeftiniji. Slažem se i sa ostatkom poruke, programera ima, ali ima i mnogo "nazovi" menadžera koji mislim da ne bi mogli da iznesu taj posao.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.fbx.proxad.net.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?06.03.2006. u 09:36 - pre 220 meseci
Citat:
Programere imamo, znanje imamo, imamo i ljude koji su to sve sposobni da izorganizuju.

Prve dve stavke imamo, ali bojim se da treću nemamo.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.cust.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?06.03.2006. u 10:19 - pre 220 meseci
i onda je dosao ventura..... ode tema u qrac

ne boj se ventura.. ostace posla i za tebe i za windows programere/administratore.... znam da su u strahu velike oci... ali ovo ... ovo je previse (sa tvoje strane).


elem, mi svi ovde trucamo za dzaba... jer u ovoj vladi (a bojim se ni u nekim buducim) NEMA adekvatnog sagovornika za ovu temu.

Prvo treba tim vlade ili nekog(ih) resornog ministarstva da uradi istrazivanje relanih potreba administracije i administrativnog aparata.

Zatim na osnovu potreba definisati neki oblik standardizacije, sablona, da svi mogu sa svima komunicirati i razmenjivati podatke.

Na osnovu toga da se napravi specifikacija.

Zatim se takav posao stavlja na tender.


Ovo je do zla boga pojednostavljena sustina i redosled stvari.



Na tenderu ... ko pobedi... pobedi... ko izgubi nema pravo da se ljuti..
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?06.03.2006. u 11:02 - pre 220 meseci
Citat:
malisha:
ne boj se ventura.. ostace posla i za tebe i za windows programere/administratore.... znam da su u strahu velike oci... ali ovo ... ovo je previse (sa tvoje strane).



Dok je Linuxa i sličnih 'besplatnih' rešenja, ne bojim se ja za svoj posao...
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.eunet.yu.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?06.03.2006. u 15:40 - pre 220 meseci
Citat:
pctel:
Slazem se oko toga da je platforma relativno nebitna.Medjutim, nikako se ne mogu sloziti da je posas neizvodljiv u Srbiji, a izvodljiv je u nekoj drugoj drzavi. Zasto bi to bilo tako? Sta oni imaju/znaju a mi nemamo/ne znamo? Nista, samo su malo bolje organizovani, ali organizacija ni ovde nije nemoguca, cim se pojavi potreba da se nesto radi i pare da se taj rad plati, tu je i organizacija. Programere imamo, znanje imamo, imamo i ljude koji su to sve sposobni da izorganizuju.


hm, a gde? nemoj pogresno da me shvatis, ali mislim da strahovito pojednostavljujes procese u sw development-u i pravis lose paralele sa vec postojecim stap-kanap resenjima za koje se ocigledno ispostavlja da nisu dovoljno dobra.
ono sto imaju i sto nama nedostaje je upravo ono si naveo - organizaciju, koja je izuzetno slozena u bilo kojem okruzenju koje prevazilazi vise od 3-4 coveka i, kao sto se mnogo puta ispostavilo, nismo bas sampioni organizacije - pocevsi od skolstva pa do prakse - imati i uloziti novac ne znaci da ce taj posao i biti zavrsen.

Citat:

Posle tog osavremenjavanja, racunar ce raditi isto sto radi i sada, komunicirace sa tom bazom podataka, citati podatke, menjati postojece, upisivati nove, nista tu vise ne treba. Tacno je da ce biti potrebno da se cela drzava poveze u jedinstven informacioni sistem, ali to nema nikakve veze sa ovim racunarom, on ce raditi isto sto je i uvek radio.


samo to? :)) fino si me nasmejao. u sustini ovaj iskaz bi mogao slobodno da skratis i na "samo treba napisati (omljeni termin za "svasta nesto", npr. famozni Informacioni Sistem)". pretpostavljam da bi onda mogli da skupimo i nekoliko klinaca iz kraja i ustedimo nesto love... glavni problemi i potencijalni gubici ne leze toliko u implementaciji, koliko u arhitekturi i opseznom testiranju, koji su, izgleda, kod nas jos uvek tabu tema.


[Ovu poruku je menjao caboom dana 06.03.2006. u 16:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17971 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.