Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 18008 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.vodafone-net.de.



+7177 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?10.02.2006. u 22:35 - pre 221 meseci
Citat:
Ivane (isto pitanje važi i za malishu), da li bi nam malo volje obrazložio svoj stav da mi ne bismo mogli da iznesemo taj projekat?


Pa obrazlozio sam - ali ajde da pojasnim post. Takav projekat, ako je iniciran od drzave - i skrojen za drzavu, zahteva izuzetno mnogo talenta i tesne saradnje vrlo pouzdanih stakeholdera.

Niti imamo pouzdane stakeholdere (bar ne u toj meri) niti je drzava zainteresovana za tako nesto (korupcija, nestrucnost i sl...) - odatle i onaj moj predlog u proslom postu.

Neko treba to sve da plati, mislim razvoj toga - a opet, neko mora biti i odgovoran za rad za te pare... nije to bas jednostavan problem.

Citat:
Jer, koliko ja vidim, razlika je samo u tome što razvojni softver na linuxu nema tehničku podršku. Da li mi nemamo firme koje dovoljno poznaju linux? Jer sve te organizacione poslove treba uraditi i u slučaju win rešenja, niće ni Microsoft sve da nam reši.


Mislim da mozda imamo 2 ili 3 firme koje bi bile u stanju eventualno da stanu iza takvog projekta, ali pitanje je koliko su one voljne da se upustaju u takav poduhvat - i, da, neko taj projekat mora da inicira i da je voljan da ga plati.

Sad, MS jeste preveo svoj softver - jeste otvorio research centar u Srbiji - a saradnja sa Vladom znaci i account kod njih - verujem da ipak to znaci mnogo vise nego nepostojeci account kod neke Linux korporacije.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

Član broj: 2019
Poruke: 676
*.NS-BMP6.WLAN.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?10.02.2006. u 22:40 - pre 221 meseci
Marko_R ajd da ja tebi postavim kontrapitanje

Navedi mi domacu (SCG) firmu koja je sposobna da ovakav poduhvat izvede.


Znaci firmu koja ima dovoljno iskusnih programera, opak management tim, razradjenu podrsku, razvojni sektor... da ne nabrajam.

E da.. i da nije Microsoft related jer se ipak radi o prelasku na Linux

Ta bi firma ovde radila u domenu metafizike... posto bi progameri i project manager-i morali biti VIDOVITI pa da naprave ono sto ZAISTA treba, a ne ono sto veoma nestrucni narucioc posla trazi.

Kao sto rekoh, mi u ovom momentu ne ispunjavamo ni jedan uslov za ovakvu stvar, ni kao drzava ni kao Linux firma(e).

Jedino realno sto se moze ocekivati je da se malo po malo Linux uvodi... makar kao firewall&router resenje... jedna po jedna firmica... firma... preduzece... JP.. JKP ... pa dok se ne ubacimo u bilo koju strukturu vlasti (ne kao funkcioneri ) tj. u neku javnu sluzbu.

E kad neko konacno vidi da u ovome ima i politickih ( a i ekonomskih poena ), a usput i radi posao... onda mozemo da pocnemo da se nadamo... da ce politicari zbog svoje koristi pogurati ovu pricu. I tada ce to biti naopako i nakaradno.. ali se nadam da cemo bar mi biti toliko odgovorni da svoj posao odradimo profesionalno i korektno, pa da krajnji zbir ipak svima bude dobar.

[Ovu poruku je menjao malisha dana 10.02.2006. u 23:42 GMT+1]
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
212.200.123.*



+226 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?11.02.2006. u 00:30 - pre 221 meseci
Ma, shvatice raja da im za svaki posao treba komp sa kancelarijskim programima, + josh mozda i database i fiskalne dzidza-bidze...cim se malo opismene uzece jeftiniju varijantu.

Kako taksisti voze na gas? benzin je dostupiji a ima i tehnicku podrsku :) i svi automobili su napravljeni da rade na benzin, a taksisti i mnogi drugi voze na gas! Moduju i budze da bi ustedeli, a tako ce biti i sa kompovima!

naravoucenije:
kesh vrti 'de burgija nece....

'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.195.*



+3 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?11.02.2006. u 02:22 - pre 221 meseci
Da, krenulo je već. Kao što sam napisao u predhodnom postu bar jedno JP je na Linux-u
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.gromnet.net.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?11.02.2006. u 07:07 - pre 221 meseci
Samo cu se slatko nasmejati ovom blenturi :)
Ventura volimo te sto nas zasmejavas , ES bez tebe ne bi bio isti :)
ahhh ventura i njegove Firme i milioni de je ferari pitam se ja?
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.smin.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?11.02.2006. u 10:42 - pre 221 meseci
U nedostatku argumenata, pokusaj da diskreditujes sagovornika... To je uvek palilo medju priglupim narodom...

BTW... Ferarije sam prerastao... To vise nije interesantno.. Sad se samo primam na vrlo skupe jahte... :)

[Ovu poruku je menjao ventura dana 11.02.2006. u 11:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?11.02.2006. u 11:17 - pre 221 meseci
Citat:
malisha: Znaci firmu koja ima dovoljno iskusnih programera, opak management tim, razradjenu podrsku, razvojni sektor... da ne nabrajam.

E da.. i da nije Microsoft related jer se ipak radi o prelasku na Linux

Ta bi firma ovde radila u domenu metafizike... posto bi progameri i project manager-i morali biti VIDOVITI pa da naprave ono sto ZAISTA treba, a ne ono sto veoma nestrucni narucioc posla trazi.

Kao sto rekoh, mi u ovom momentu ne ispunjavamo ni jedan uslov za ovakvu stvar, ni kao drzava ni kao Linux firma(e).

Mislim da linux projekat ne bi bio mnogo zahtevniji od ekvivalentnog windows projekta. Ali verovatno da ste upravu kad kažete da su windows firme mnogo veće od linux firmi. Ipak je glavni biznis u proteklom periodu bio vezan za taj OS, ljudi su stekli tu vrstu znanja, i niko sad nije voljan da prelazi na linux. A nove firme koje su počele sa linuxom se još nisu toliko razvile.

Mada, ako uzmemo u obzir da je PHP/Apache najzastupljenija varijanta ne webu, ne izgleda baš da su linux firme toliko slabe.

Ah da, sad sam se setio. Skoro sam razgovarao sa čovekom iz jedne firme iz Niša. On mi je pokazao budući sistem koji će se uvesti u zdravstvene centre u Srbiji i po njegovim rečima klijenti će biti na windowsu, ali će server biti pod linuxom. Ta firma je i do sada radila sa UNIX sistemomom, pa je njima prelazak na linux bio mnogo lakši.

Mi zaboravljamo da je dominacija windowsa počela tek pre 10 godina. Pa šta mislite šta su velike firme koristile pre toga? UNIX (i VMS ali to sad nema značaja). Mislim da ipak ima mnogo ljudi koji poseduju to znanje i samo ih treba okupiti.

Na kraju krajeva, ako je uspela Kolubara zašto ne bi uspelo bilo koje drugo javno preduzeće.

[Ovu poruku je menjao Marko_R dana 11.02.2006. u 12:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.195.*



+3 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?11.02.2006. u 22:06 - pre 221 meseci
Eto, super stvari se miču sa mrtve tačke. Za sada imamo Kolubaru i jedno JP, videćemo šta nam vreme donosi. A ova tema je ekstra zanimljiva, vidite i samo zašto Pozdrav!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?11.02.2006. u 22:37 - pre 221 meseci
Ja znam spanski malo, nedovoljno da prevedem nesto kao sto sam nasao ovde spanski_Linux a mozda bi bilo interesantno jer pise malo o istorijatu projekta, koji radi vec u 2 pokrajine, i mislim da je zdravstvo i skolstvo prva ciljna grupa projekta. Takodje spominje i troskove, sa konkretnim brojkama, sto je takodje veoma zanimljivo.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 11.02.2006. u 23:38 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

SUTG2006

Član broj: 85784
Poruke: 1
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?22.02.2006. u 20:42 - pre 221 meseci
Citat:
Cileinteractiv: Da, krenulo je već. Kao što sam napisao u predhodnom postu bar jedno JP je na Linux-u ;)


Ustvari dva JP, SPENS prelazi na SUSE.
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?25.02.2006. u 13:07 - pre 221 meseci
Citat:
SUTG2006: Ustvari dva JP, SPENS prelazi na SUSE.


Aaa..ovo su neke informacije iz prve ruke, jel'? :)

Evo onda još lepih vesti..jeste da je tema o vladi i javnim preduzećima, ali što se ograničiti samo na njih :)

Prošle nedelje sam čekao devojku ispred izloga Lilly parfimerije u Knez Mihajlovoj i gledajući preko ramena kasirke u monitor pažnju mi privuče neka velika crvena ikonica u trayu, pored sata..zatim sam video da je taskbar neobično visok za Windows..crveni šeširić u donjem levom uglu mi je rešio dilemu o čemu se radi :)
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?25.02.2006. u 14:16 - pre 221 meseci
Citat:
ZaMpA: Kako taksisti voze na gas? benzin je dostupiji a ima i tehnicku podrsku :) i svi automobili su napravljeni da rade na benzin...

Ovde se ipak prica o vladi i javnim preduzecima - ne mislis valjda da se podjednako tesko trose tudje pare i pare iz svog dzepa? Zamisli da tebi stave na raspolaganje odredjenu (veliku) kolicinu novca. I sad taj novac treba da potrosis. Zar ti je bitno na sta ces ga potrositi? Mislim da je interesovanje ipak na strani malih firmi, kojima su i male pare velike i gde se tezi ustedi SVOJIH para. Zbog poznate situacije u proslosti, mnogi ne shvataju da postoji FREE software, kako bi i shvatili kad je do nedavno sve bilo free a onda je dosao neko i uveo nekakav harac. Mnogi misle da su kupovinom softvera resili problem, ali kad za par godina opet treba kupovati to isto (samo novu verziju), pocece da shvataju da je to bude bez dna u koje stalno treba dodavati. Prvi znacajan korak bice prelazak na Open Office. To je i najvazniji korak jer ce ljudi po prvi put shvatiti da softver moze biti besplatan i legalan u isto vreme. U prvo vreme nece moci da veruju, pristupice tome sumnjicavo, ali, vec posle nekoliko meseci uvidece da na svetu stvarno postoji nesto osim Microsoft-a. Drugi korak bice kad probaju Linux umesto Windows-a. To ce biti veoma vazan trenutak za domace programere - odmah ce trebati specijalizovane poslovne aplikacije, knjigovodstveni softver... Tek u tom trenutku ce masa da se zapita "pa kog vraga nasa vlada daje tolike pare Microsoft-u, kad sve moze da se radi bez njega" a posto vlada nece moci da nadje ni jedno pametno opravdanje, hitno ce poceti da menja postojece navike.
E, sad, kad ce se to dogoditi? Pa, to ne znam, ali barem znam od cega zavisi - zavisi od toga koliko efikasno drzava i Microsoft budu suzbijali upotrebu nelegalnog softvera po malim firmama i radnjama. Sto akcije budu izrazenije, to ce se vlasnici radnji brze informisati i vise razmisljati na tu temu. Eto, kao sto vidite, Microsoft treba da odigra odlucujucu ulogu u procesu prelaska vlade i javnih preduzeca na linux!

Citat:
Mislim da linux projekat ne bi bio mnogo zahtevniji od ekvivalentnog windows projekta. Ali verovatno da ste upravu kad kažete da su windows firme mnogo veće od linux firmi.
Slazem se sa prvom recenicom ali sto se druge tice ne shvatam zasto se toliko forsira podela na Windows i linux programerske firme? Programeri su programeri i radice u onom razvojnom okruzenju u kom gazda kaze, ako kaze od sutra linux, ima tako i da bude. Izuzimajuci .NET razvojno okruzenje koje jos uvek nema odgovarajuceg linux ekvivalenta, sve ostalo je skoro isto i za par dana programeri se mogu prebaciti i poceti da rade u necem drugom. Naravno, prvih dana ne mogu se ocekivati vrhunski rezultati, trebace par nedelja da se "oporave" od promene, a onda ce sve nastaviti da funkcionise perfektno. U celom poslu naj bitnija je baza podataka, a baza je baza, bez obzira da li radi na Windows ili Linux serveru. Na sve to se doda mala klijent-server aplikacija i sve je vec spremno za testiranje i usavrsavanje. Ne znam zasto se to predstavlja kao nesto za sta je potrebna neka specijalna pamet kakve nema u Srbiji.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?25.02.2006. u 21:25 - pre 221 meseci
Nema nekog velikog smisla izmisljati toplu vodu. Ako postoji gotovo resenje na trzistu, onda je sasvim logicno korsititi njega a ne praviti sve iz pocetka.

Da za Linux postoji podrska onakva kakva postoji za Windows, a pre svega misli na podrsku u pratecim programima koji rade na toj platofrmi i rade ono sto je potrebno da rade, onda niko ne bi pravio pitanje i sasvim bi bilo normalno da se i Linux uzima u obziru.

Medjutim, u situaciji kada pod Linuxom jedino sto mozes ozbilno da koristis to je OpenOffice, besmisleno je insistirati na takvoj platformi. Da ima smisla da se prave apliakcije pod Linuxom, bile bi pravljene.

Ovde se u stvari zagovara da se istisne Microsoft iz posla, jer se radi o direktnom trazenju da vlada ne radi sa Microsoftom nego da usvoji Linux za platformu, a onda da finansira ili potencira izradu svih aplikacija koje su potrebne na trzistu, kako bi se stvorila konkurencija Microsoftu. Zar neko starno misli da je to JEFTINIJE?

Na domacem trzistu postoji nekoliko vrlo dobrih apliakcija za knjigovodstvo, racunovodstvo i pracenje ostalih procesa u formama. Nije vam palo na pamet da su firme koje su napavile te programe itekako ozbiljno razmatrale ideju da naprave softver na Linux platformi i da su od ideje odustale, jer im se ne isplati da ulaze u tako nesto. Zasto bi se isplatilo da se postojeci softver zameni sa novim, koji tek treba da se napravi, a njegov razvoj je itekako skup? Zbog toga da se ustedi pisljivih 70-200 evra za operativni sistem?

Vec godinama na ES defiluju zagovornici Linux ideje koji smatraju da je sve to besplatno i da samo treba da se napravi radi kontriranja Windows platformi. Izvolite, iskoristite ES, organizujte se, napravite kompletna softverska resenja koja ce u svakoj firmi moci da u potpunosti zamene Windows paltformu i izadjite na trziste. Niko vam to ne brani i cak cete imati podrsku, narocito od onih koji koriste Windows platformu. Kada budete imali gotovo resenje, koje je besplatno (ili bar znacajno jeftinije), tada mozete da se javite sa robinhudovskim idejama.

Ovako, nema mnogo vrednosti u vasem deklarativnom zagovaranju Linux-a, vec se radi o najobicnijoj demagogiji.

Da se razumemo, ja spadam u one koji Windows patformu koriste zato sto nemaju drugi izbor a ne zato sto to vole, i na svojim racunarima korsitim sto je vise moguce alternativnog softvera i preporucujem svima u svom okruzenju da rade isto, tako da ja ni u tragovima nisam zagovornik Linuxa.

Usput, ako je vlada kupila i jedan jedini Microsoft Office paket za to neko treba da ide na robiju, upravo iz razloga sto postoji Open Office koji je u, vise nego, dovoljnoj meri odlicna i funkcionalna alternativa, koja je uz to i zaista besplatna. Ako vec hocete da dizete dreku, onda vam je to dobra polazna tacka a ne insistiranje da se Windows zameni Linuxom koji ne mzoe da obezbedi nista od potrebne funkcionalnosti.


 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?25.02.2006. u 22:43 - pre 221 meseci
Citat:
broker: Ovde se u stvari zagovara da se istisne Microsoft iz posla, jer se radi o direktnom trazenju da vlada ne radi sa Microsoftom nego da usvoji Linux za platformu, a onda da finansira ili potencira izradu svih aplikacija koje su potrebne na trzistu, kako bi se stvorila konkurencija Microsoftu. Zar neko starno misli da je to JEFTINIJE?

Naravno. I sada se od Microsofta kupujee samo operativni sistem i office, sve ostalo izradjuju po porudzbini domace ili strane programerske firme. Koriscenjem linux-a ovo drugo bi kostalo isto a prvo bi bilo besplatno, sto je koliko se ja razumem u matematiku u konacnom zbiru jeftinije.

Citat:
Zasto bi se isplatilo da se postojeci softver zameni sa novim, koji tek treba da se napravi, a njegov razvoj je itekako skup? Zbog toga da se ustedi pisljivih 70-200 evra za operativni sistem?

Zato sto je trenutni softver samo trenutni i svakako se nece koristiti sledecih 100 godina, naprotiv, celokupan softver se svakao promeni za 5-7 godina. Imas li ti nesto od softvera sto neizmenjeno koristis jos od 1998. godine? Ja nemam. Isto je i sa firmama, neke koriste cak stari DOS softver koji je pitanje dana kad ce biti zamenjen, druge su skorije izvrsile zamenu pa ih sledeca izmena ceka tek za koju godinu. Svakom ko se sa kompjuterom druzi duze od 5 godina bi moralo biti jasno da je zamena postojeceg softvera novim nesto sto je neminovno. Zanimljivo je kako zanemarljivo malo zvuci kad tako kazes "pisljivih 70-200 evra za operativni sistem". Deluje kao nesto o cemu ne vredi ni trositi reci. Ali, zaboravlja se cinjenica da se operativni sistem menja u proseku na 3-5 godina, dakle neko ko tek otvara firmu treba da racuna da ce mu do penzije samo za operativni sistem otici jedno 10 x (70 - 200) = 700 - 2000 EUR-a. Ni to nije mnogo, ali na ovu skupocu nije ni tako malo. Medjutim, ako se radi o firmici sa 5 racunara, dolazimo do 3500 - 10.000 EUR-a koje covek tokom zivota prespe iz svog u Microsoft-ov dzep, sto bas i nije pisljiva suma...

Citat:
Izvolite, iskoristite ES, organizujte se, napravite kompletna softverska resenja koja ce u svakoj firmi moci da u potpunosti zamene Windows paltformu i izadjite na trziste.

Evo, OpenOffice je tu, i za godinu-dve ocekujem da ce ga vecina firmi prihvatiti. To je vec prvi korak. Operativni sistem tek za 5-6 godina, tada ce biti vreme i za aplikacije. Aplikacije mogu da se rade paralelno za Windows i Linux. Postoje razvojni alati koji jedan isti kod kompajliraju za Windows i Linux, ne treba da se programira dvaput. Ima malo posla da se to doradi za linux, ali sve u svemu povecanje troskova ne prelazi 10%, pa ne vidim zasto bi programerske firme ostale verne Microsoft-u kad pocne prva traznja za linux aplikacijama.

Citat:
Da se razumemo, ja spadam u one koji Windows patformu koriste zato sto nemaju drugi izbor

Naravno, vecina razmislja na isti nacin, ali drugi izbor je sve blize i blize. Siguran sam da neces biti gadljiv na besplatan linux onog trenutka kad bude mogao da zadovolji sve tvoje potrebe.

Citat:
Usput, ako je vlada kupila i jedan jedini Microsoft Office paket za to neko treba da ide na robiju, upravo iz razloga sto postoji Open Office koji je u, vise nego, dovoljnoj meri odlicna i funkcionalna alternativa, koja je uz to i zaista besplatna.

Ovde se potpuno slazemo, vlada jeste platila za prava koriscenja Microsoft Office-a u protekle 3 godine i trenutno se priprema da plati i za ubuduce, tako da ja takodje mislim da bi oko toga trebalo podici prasinu i neobavestene obavestiti da postoji besplatan softver. Tek kada za godinu-dve padnu sve sumnje u kvalitet open-source softvera bice vreme da se ide dalje ka razbijanju Microsoft-ovog monopola.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 25.02.2006. u 23:43 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?25.02.2006. u 23:26 - pre 221 meseci
Citat:
pctel: I sada se od Microsofta kupujee samo operativni sistem i office, sve ostalo izradjuju po porudzbini domace ili strane programerske firme. Koriscenjem linux-a ovo drugo bi kostalo isto a prvo bi bilo besplatno, sto je koliko se ja razumem u matematiku u konacnom zbiru jeftinije.


Kada tako predstavis izgleda tako, medjutim:

- programi koji se vec koriste, vec postoje, u njihov razvoj su ulozen pare i njihova cena je formirana na osnovu toga. Razvoj tih programa se svodi na unapredjenja. Uz to, cena tih softvera je mnogo veca od cene operativnog sistema do te mere da cenu operativnog sistema u nekim, ne tako retkim slucajevima mozes da zanemaris u kalkulaciji.

- progami koje treba napraviti kostaju mnogo vise, jer ih tek treba napraviti. Razvoj je uvek SKUP a tu cenu neko mora da plati.

- u svakodnevnom radu se korsiti veci broj programa, tako da bi trebalo sinhronizovano napaviti zamene za sve njih, sto je sam po sebi komplikovano, a uz to sam povecava stavku cene razvoja

- Linux nije besplatan. Besplatan je sam program, ali sve ostalo (instalacija, podesavanje, redovno odrzavanje i propatni poslovi) je neuporedivo skuplje.

Uzmi da ce se ozbiljan korsinik uvek opredeliti da uzme neku distribuciju iza koje stoji ozbiljna firma sa ozbiljnom podrskom. Takva distribucija ne da nije bespaltna, nego nije ni jeftina a po ceni se vec prilikom same kupovine softvera bez problema izjednacava za Windows-om. Kada u cenu uzmes i neophodnost administracije Linux sistema koje je skupo cak i ako se radi o jednom, jedinom racunaru, matematika je itekako na strani Windows-a. Cak i istrazivanja koja su pravljena sa namerom da pokazu da je Linux jeftinii (potenciram, j e f t i n i j i a ne besplatan) su pokazala da je Windows platforma, kada se saberu svi troskovi, jeftinija.

Iz iskustva, vrlo vazan element odlucivanja prilikom nabavke softvera nije njegova inicijalna cena, vec su to troskovi redovnog odrzavanja. To se cak i ne odnosi samo na softver. Firma ce se uvek odluciti da plati skuplju inicijalnu cenu necega, ako ce odrzavanje biti jeftinije. Na tom ispitu Linux pada, jer je cena odrzavanja Linux platforme znatno veca od cene odrzavanja Windows platforme.

- ako postoji (ili neko napravi) softver koji je besplatan/jeftin, i uz to je portabilan pa radi i na Windows i na Linuks platformi, kao sto je to recimo OpenOffice, onda to i dalje nije neki narocit plus za Linux, jer u celoj kalkulaciji to samo znaci da pada cena Windows platforme, s obzirom da ce moci da se isti softver koristi na obe, i onda ce razlika u ceni biti svedena na zaista jednostavnu matematiku racunanja odnosa cene Windowsa sa adminstracijom prema ceni Linuxa i njegove administracije, sto nikako ne moze da bude u korist Linux-a.

Citat:

Zato sto je trenutni softver samo trenutni i svakako se nece koristiti sledecih 100 godina, naprotiv, celokupan softver se svakao promeni za 5-7 godina. Imas li ti nesto od softvera sto neizmenjeno koristis jos od 1998. godine? Ja nemam.


Ovo je opet zabuna. Softver se ne menja nego unapredjuje, a cena njegovog razvoja se razvlaci na sve vreme razvoja. Postoji dosta programa koji su u upotrebi vise od deset godina i ja znam mnogo, pre svega firmi, koje softver nisu menjale ne zna se od kada, ukljucujuci i operativni sistem, a jos vise onih koji korsite isti softver kao i pre vise od deset godina, samo njihove novije, unapredjene verzije, koje su gradjene godinama.

Citat:

Aplikacije mogu da se rade paralelno za Windows i Linux. Postoje razvojni alati koji jedan isti kod kompajliraju za Windows i Linux, ne treba da se programira dvaput. Ima malo posla da se to doradi za linux, ali sve u svemu povecanje troskova ne prelazi 10%, pa ne vidim zasto bi programerske firme ostale verne Microsoft-u kad pocne prva traznja za linux aplikacijama.


Sudeci po ovoj izjavi, ja bih sad tebao da zakljucim da ti ne samo da nisi ucestvovao u razvoju ikakvog iole ozbiljnog softvera, nego da verovatno nisi pravio nikakav iole ozbiljan program.

Kad je tako kao sto ti kazes, sto onda Adobe, Corel, Macromedia, AutoDesk pa i sam Microsoft, nisu ulozili tih sitnih 10% u razvoj pa pokrili potencijalno veliko Linux trziste? Zasto onda za Linux i ne postoji nesto mnogo ozbiljnog komercijalnog potreba za siroke narodne mase, kad je to tako jednostavno i jeftino napraviti? Problem sa Linux platformom je upravo u tome sto nema razvienu ozbiljnu bazu softvera raznih namena kao Windows, nego i to sto ima su uglavnom serveri i uglavnom neki besplatni krpez od softvera za cije koriscenje pre svega moras da imas ogromno strpljenje.

Mozda ti ne vidis razlog zasto se softverske kuce i dalje drze Windows-a, a one ga ocigledno vide.

Citat:

Siguran sam da neces biti gadljiv na besplatan linux onog trenutka kad bude mogao da zadovolji sve tvoje potrebe.


Korsitim ja Linux, za one stvari za koje je dobar i uopst enisam gadljiv na njega, bas naprotiv, jedva cekam da on postane ozbiljna platforma, samo je problem sto se to cekanje mnogo oduzilo.

A opet da ponovim, Linux nije i nikada nece biti besplatan, cak ni meni koji umem da ga koristim i administriram.

I jos jednom da ponovim, ako si tako ubedjen u to sto zagovaras, sto se ti nisi bacio u taj unosni biznis razvoja Linux softvera, nego samo pricas kako to treba, kako je to lako, jednostavno i jeftino? Dokazi svoje tvrdnje na konkretnom primeru - ponudi trzistu softvere koji ce omoguciti da Linux platforma zaista moze da se na svim poljima meri sa Windows-om, bar u onoj meri u kojoj OpenOffice parira MS Office-u.

Ne vredi ti da napadas drzavu zato sto koristi Windows platformu. Fakticno stanje je da Windows trenutno nema alternativu. Ne moze drzava da odluci da koristi jeftinije resenje koje ne postoji. Tu se opet stvar vraca na pocetak: napravi softver i ponudi ga i onda ce imati sanse da taj softver neko uzme u obzir. Besmisleno je da trazis da neko koristi softver koga nema.

Ono sto drzava po pitanju koriscenja Linuxa treba da radi to jeste da na svaki nacin potpomaze njegovo uvodjenje i da stvara uslove da se ta platforma koristi na svakom mestu gde je to moguce, a narocito u drzavnim institucijama. Ali to je danas jos uvek samo u domenu politike, a nikako se ne moze svesti na to da drzava, svojim primerom povede i druge. Konkretni potezi drzave momogu da budu recimo dugorocna strategija uvodjenja Linux platforme kao osnove informaticnog drustva, ili da, recimo, ukine porez na svaki softver koji radi na toj platformi i na usluge obuke u koriscenju i adminsitraciji Linux-a ili tako nesto slicno.

Ovo sto ti zagovars, moglo bi da se uporedi sa tim da sada neko pocne da napada vladu zato sto koristi vozila na organska goriva a ne vozila na solarnu energiju, vodonik ili neki drugi izvor energije koji je jeftiniji, i ekoloskiji, a da tvrdi kako je prelazak sa organskih goriva na ekoloska jeftin jer ionako svako treba da u roku od 5-7 godina zameni auto novim, a i postojeci automobili se mogu preraditi da umesto motora sa unutrasnjim sagorevanjem koriste ekoloske motore, pa kad se sabere cena celog auta, motor tu zauzima 10% cene... i cak i kada bi to bilo izvoljivo, samo saberes koliko bi kostalo da se sva vozila u zemlji zamene za nova. Da li bi i tada tvrdio kako je to sve jeftino?

[Ovu poruku je menjao broker dana 26.02.2006. u 00:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 00:44 - pre 221 meseci
Citat:
broker: Razvoj tih programa se svodi na unapredjenja. Uz to, cena tih softvera je mnogo veca od cene operativnog sistema do te mere da cenu operativnog sistema u nekim, ne tako retkim slucajevima mozes da zanemaris u kalkulaciji.

Eto oko cega se ne slazemo - skoro sav softver u drzavnim organima treba da bude napravljen od nule. Teze je na postojeci softver implementirati e-government nego krenuti od nule. Sada svaka opstina koristi drugaciji softver, svaki sud drugaciji, svaki dom zdravlja drugaciji. Mislis li da neko moze sve to da svede pod jedinstven informacioni sistem samo unapredjenjima? Ne bih rekao, to mora sve od nule. Drzava placa Microsoft-u vise miliona EUR-a svake godine. Ja to ne smatram sumom koja moze da se zanemari. Sa tim parama moze da se isprogramira sta god ti padne na pamet.

Citat:
- u svakodnevnom radu se korsiti veci broj programa, tako da bi trebalo sinhronizovano napaviti zamene za sve njih, sto je sam po sebi komplikovano, a uz to sam povecava stavku cene razvoja

Tu se takodje ne slazemo, softver moze da se menja postepeno, kompjuter po kompjuter. To je najmanji problem.
Citat:
- Linux nije besplatan. Besplatan je sam program, ali sve ostalo (instalacija, podesavanje, redovno odrzavanje i propatni poslovi) je neuporedivo skuplje.

Ni tu se ne slazem. Sve drzavne institucije imaju zaposlene ljude koji se bave tim poslovima i ti ljudi pimaju platu radili ili sedeli besposleni. Ako ne znaju da rade, molim lepo, naci ce se ko zna. Ako nema onih koji znaju, eto posla za zavod za zaposljavanje da organizuje dodatne obuke i dokvalifikacije. I oni takodje trose pare, radili to ili ne radili. "Redovno odrzavanje" je ako dobro shvatam backup podataka i u slucaju da se nesto pobrise restore poslednje kopije, eventualno povremeno ciscenje od prasine. Sta je tu skuplje pod linux-om?
Citat:
Uzmi da ce se ozbiljan korsinik uvek opredeliti da uzme neku distribuciju iza koje stoji ozbiljna firma sa ozbiljnom podrskom.
Kakva podrska, ko je jos zvao Microsoft da pita nesto? Nema toga. Sve sto ozbiljan korisnik ocekuje od operativnog sistema je da se ucita. Pokrece se jedna aplikacija i to radi tako. Gde ces naci neozbiljniju firmu i problematicniji softver od Microsoft-ovog, to je busno kao svajcarski sir pa opet ljudi koriste. Nema koristi od podrske, vec opisana backup-restore procedura.
Citat:
Na tom ispitu Linux pada, jer je cena odrzavanja Linux platforme znatno veca od cene odrzavanja Windows platforme.
Vidim, ponovio si ovo vise puta da neko jednog dana ne zaboravi. Ja tvrdim da je cena isto. Isto kostaju prazni CD-ovi, isto kosta plata radnika. To sto radnik mora da nauci neke nove stvari, to nije problem, ako hoce hoce, ako nece neka ide kuci pa nek igra Solitaire, naravno ne za platu.
Citat:
Postoji dosta programa koji su u upotrebi vise od deset godina i ja znam mnogo, pre svega firmi, koje softver nisu menjale ne zna se od kada, ukljucujuci i operativni sistem, a jos vise onih koji korsite isti softver kao i pre vise od deset godina...

Nemam nista protiv, ako im odgovara neka ga koriste jos 100 godina. Slazem se, ovde na Balkanu i nije bilo nekih specijalnih pomaka poslednjih 10 godina. Ja znam mnogo firmi koje su morale da izvrse potpuno osavremenjavanje softvera kako ne bi izgubile korak sa konkurencijom. Mozes ti da sednes u ficu pa da se vozis po Evropi, ne kazem da ne mozes, samo dok ti stignes tamo, konkurent ima da ode i da se vrati...
Citat:
Sudeci po ovoj izjavi, ja bih sad tebao da zakljucim da ti ne samo da nisi ucestvovao u razvoju ikakvog iole ozbiljnog softvera, nego da verovatno nisi pravio nikakav iole ozbiljan program.
Moja firma je napravila neke veoma ozbiljne namenske programske pakete, medjutim ja nisam ucestvovao u programiranju. Ono sto je vazno da napomenem, ti programski paketi ne samo da rade sa u Windows-u i Linux-u, vec i u DOS-u i u Nowell-u. Srce svega toga je ORACLE baza, a iz sva 4 navedena operativna sistema funkcionise upis i citanje. Licno nemam neka reprezentativna programerska znanja, ne mogu ja sve da postignem, ali za moje saradnike programere to je bila "decja igra" Dobro, sad, proveli su oni vremena i vremena, dok su uradili, veliki je to posao... u svakom slucaju hocu da kazem da sam donekle upoznat sa tim sto pricam, mislim da za nekog ko nije programer znam sasvim dovoljno.
Citat:
A opet da ponovim, Linux nije i nikada nece biti besplatan, cak ni meni koji umem da ga koristim i administriram.

Evo, priznajem, Linux je najskuplji operativni sistem ikada napravljen. Ti definitivno ne bi prihvatio nista manje od toga

Citat:
...a da tvrdi kako je prelazak sa organskih goriva na ekoloska jeftin jer ionako svako treba da u roku od 5-7 godina zameni auto novim...

Apsolutno. Prilikom kupovine svakog novog automobila se razmatra koji je najisplativije da se uzme a ne radi se po inerciji "do sad sam koristio Golf II, sad MORAM kupiti Golf V".
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 01:46 - pre 221 meseci
Citat:
Nema nekog velikog smisla izmisljati toplu vodu. Ako postoji gotovo resenje na trzistu, onda je sasvim logicno korsititi njega a ne praviti sve iz pocetka.

Dogadjaj od pre mnogo, mnogo godina. Napravio sin nesto, pridje otac pa mu prilepi samarcinu: "Sta? Nama svima su dobri konji a ti bi da koristis to, to, ... , kako ga zoves "tocak"? E, nece moci!"

Mnogo kasnije, u izlogu jedne radnje je pisalo: "Jednog dana svi ce imati kvarcne casovnike. Bogati pokazuju svoje bogatstvo time sto ih imaju vec sad." Ova reklama bi se mogla malo promeniti: "Jednog dana, svi ce koristiti OS otvorenog koda. Mudri pokazuju svoju mudrost time sto pocinju prvi." Vec sam spominjao Spaniju - zdravstvo, skolstvo, Koreju - posta, ministarstvo odbrane itd., u nekim ranijim postovima, ali ocigledno ne vredi. Lako bi bilo tako raditi - ja sam vlada, ti kazes "Predji na LInux", ja ti kazem "Daj mi program" - takva vlada ti ne treba! Spominjao sam takodje da se vec javljaju "prve laste" pravnicke prirode - neke aktivnosti drzavne administracije se MORAJU odvijati na otvorenom kodu, ali to jos 99,999% sluzbenika ne zna ili ih boli uvo. Cekaj da neko nekoga tuzi sto mu je uskratio pravo pristupa do dokumenta, jer je pisan u zatvorenom kodu itd., pa ce onda da se prica druga prica.

Niko ne tvrdi da je prelaz na LInux besplatan, ali, dugorocno gledano, jeste jeftiniji. Seti se one kineske poslovice: "Daj siromahu ribu (MS softver) - prebrinuo si ga za jedan dan, nauci ga da peca (da pocne da koristi Linux) prebrinuo si ga za ceo zivot."
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
85.222.171.*



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 11:04 - pre 221 meseci
Citat:
tdjokic
Ova reklama bi se mogla malo promeniti: "Jednog dana, svi ce koristiti OS otvorenog koda. Mudri pokazuju svoju mudrost time sto pocinju prvi."


Firme nemaju nikakvu računicu da pokazuju nekakvu mudrost u korišćenju opensource softvera ako im se to ne isplati... Kad korišćenje takvog softvera bude isplativo, firme će početi da ga koriste. Vrlo jednostavno.


Citat:
tdjokic:
Vec sam spominjao Spaniju - zdravstvo, skolstvo, Koreju - posta, ministarstvo odbrane itd., u nekim ranijim postovima, ali ocigledno ne vredi.


Španija, Južna Koreja, Brazil, Nemačka, Kina itd itd... Sve one koriste opensource software u svojim javnim službama... Koriste opensource, to je tačno, međutim u kojoj meri?

Vi linuksaši ste vrlo poznati po zabijanju glave u pesak pred nekim osnovnim činjenicama, i toliko gluposti pravite pri svojoj argumentaciji da to postaje smešno...

Kažete, opensource je uspeo u štednji troškova u svim tim državama, pa što ne bi i u Srbiji?

Kolika je populacija tih država?

Španija - 40,000,000 stanovnika
Južna Koreja - 50,000,000 stanovnika
Nemačka - 82,000,000 stanovnika
Brazil - 190,000,000 stanovnika
Kina - 1,300,000,000 stanovnika

Dakle Španija je u najboljem slučaju 4 puta veća od nas, odnosno ima potrebu za servisom koji će podržati četiri puta više građana. Ako ne nešto ispativo na 4 puta veću količinu (a da zanemarimo činjenicu koliko su oni bogatija drzava od jedne Srbije), ne mora da znači da će biti isplativo na jednu količinu. Pogotovo nije isto jedna kolicina, i x4, x5, x82, x190 ili x1,300 ...

Sistem košta pa košta da se napravi, IS za zdravstvo isto košta i za Srbiju i za Španiju i za Kinu, samo što je jedinična cena 82 puta manja u slučaju nemačke i 1300 puta manja u slučaju Kine...

Economy 101 ... Nije na odmet da se malo pročitaju neka osnovna pravila na kojima počiva moderno društvo, a ne samo da se živi u nekom virtuelnom svetu vila, čarobnjaka i opensource softvera....



Citat:
tdjokic:
Lako bi bilo tako raditi - ja sam vlada, ti kazes "Predji na LInux", ja ti kazem "Daj mi program" - takva vlada ti ne treba! Spominjao sam takodje da se vec javljaju "prve laste" pravnicke prirode - neke aktivnosti drzavne administracije se MORAJU odvijati na otvorenom kodu, ali to jos 99,999% sluzbenika ne zna ili ih boli uvo. Cekaj da neko nekoga tuzi sto mu je uskratio pravo pristupa do dokumenta, jer je pisan u zatvorenom kodu itd., pa ce onda da se prica druga prica.


Kakve veze ima pristup dokumentima sa opensource ili closedsource softverom?

Dokument je dokument, neovisno o platformi i softveru, i softver sa uskraćivanjem pristupa dokumentima nema nikakve veze, već o tome brinu isključivo ljudi koji upravljaju softverom.

Pod zatvornim kodom alaudiraš na Microsoft i njihov software. Neznam koliko si upućen ili koliko duboko držiš glavu u pesku, ali Microsoft je spreman da svim velikim mušterijama da source kod svojih proizvoda na uvid, u šta spadaju i velike kompanije, a kamoli države, kojima će vrlo rado izaći u susret i sa custom zahtevima...

Citat:
tdjokic:
Niko ne tvrdi da je prelaz na LInux besplatan, ali, dugorocno gledano, jeste jeftiniji. Seti se one kineske poslovice: "Daj siromahu ribu (MS softver) - prebrinuo si ga za jedan dan, nauci ga da peca (da pocne da koristi Linux) prebrinuo si ga za ceo zivot."


Opet kažem, Economy 101 - Ako se nešto isplati da se proizvede u 1,300 primeraka ne mora znaćiti da će se isplatiti i na samo jednom primerku!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 12:51 - pre 221 meseci
Citat:
pctel:
Eto oko cega se ne slazemo - skoro sav softver u drzavnim organima treba da bude napravljen od nule. Teze je na postojeci softver implementirati e-government nego krenuti od nule. Sada svaka opstina koristi drugaciji softver, svaki sud drugaciji, svaki dom zdravlja drugaciji. Mislis li da neko moze sve to da svede pod jedinstven informacioni sistem samo unapredjenjima? Ne bih rekao, to mora sve od nule. Drzava placa Microsoft-u vise miliona EUR-a svake godine. Ja to ne smatram sumom koja moze da se zanemari. Sa tim parama moze da se isprogramira sta god ti padne na pamet.


Cek, mi ne pricamo o jednoj aplikaciji, nego o sistemu aplikacija, potpuno medjusobno nezavisnih proizvodjaca. Ako neko prelazi na drugi operativni sistem mora da zameni sve aplikacije, a ne samo jednu. Ako je i tacno da drzava trosi vise miliona evra u ovu svrhu to ne znaci da nije skuplje da predje i koristi Linux. Osnovna matematika kaze d aje razvoj novog softvera mnogo skuplji nego koriscenje postojeceg. Ako postojeci kosta toliko, koliko li tek kosta da se napravi novi, koji ima istu funkcionalnost?

Ovo mi lici na ono, sto da platimo milon evra Microsoftu kad mi to mozemo da napravimo za deset miliona, ali ce biti nase.

A opet se vracamo na istu pricu: ako mislis da je to ekonomski isplativo, brate, baci se u biznis. Napavio to i ponudi na trzistu. Sto bi neko bio lud da kupuje skupu MS platformu ako ti ponudis sve jeftnije/besplatno na nekoj drugoj?

Citat:

Tu se takodje ne slazemo, softver moze da se menja postepeno, kompjuter po kompjuter. To je najmanji problem.


Pa ovo vec postaje neozbiljna diskusija. Ako menjas platformu, menjas platformu, ne mozes da je menjas samo malo.

Citat:

Sve drzavne institucije imaju zaposlene ljude koji se bave tim poslovima i ti ljudi pimaju platu radili ili sedeli besposleni. Ako ne znaju da rade, molim lepo, naci ce se ko zna. Ako nema onih koji znaju, eto posla za zavod za zaposljavanje da organizuje dodatne obuke i dokvalifikacije. I oni takodje trose pare, radili to ili ne radili. "Redovno odrzavanje" je ako dobro shvatam backup podataka i u slucaju da se nesto pobrise restore poslednje kopije, eventualno povremeno ciscenje od prasine. Sta je tu skuplje pod linux-om?


A ti potrebu da toliki broj ljudi pre svega mora da nauci da korsiti novi sistem, i potrebu da se obuci veliki broj strucnjaka koji ce moci da odrzavaju takav sistem ne racunas u torsak?

Tebi se odrzavanje sistema svodi na bekap podataka i ciscenje prasine? Ti kao da nikada nisi koristio racunar. Zasto li onda toliko kosta sat sistem adminstratora, cak i na Windows-u, a da ne racunamo Linux sistem administratore?

Stvarno je neozbiljno uopste diskutovati sa ljudima koji kao jedini trosak Linux platforme racunaju cenu CD-ova na koje su snimili instalaciju.

Citat:

Vidim, ponovio si ovo vise puta da neko jednog dana ne zaboravi. Ja tvrdim da je cena isto. Isto kostaju prazni CD-ovi, isto kosta plata radnika. To sto radnik mora da nauci neke nove stvari, to nije problem, ako hoce hoce, ako nece neka ide kuci pa nek igra Solitaire, naravno ne za platu.


Naravno da ponavljam, jer je to osnova Linux demamogije: zanemarivanje realnih troskova i svodjenje troskova na trosak CD medija. A izvini, plata linux administratora uopte ne kosta isto. Vreme da se neko prekvalifikuje takodje kosta. Na trzistu rada prakticno i ne postoji ponuda linux administratora, pa cak ni radnika drugihstruka koji znaju da kosite Linux a ti ovde pricas o tome da ako neko nece da uci, nek igra soltaire, kao da ce umesto njega lako da uskoci neko drugi?

Citat:

Ni tu se ne slazem. Sve drzavne institucije imaju zaposlene ljude koji se bave tim poslovima i ti ljudi pimaju platu radili ili sedeli besposleni. Ako ne znaju da rade, molim lepo, naci ce se ko zna. Ako nema onih koji znaju, eto posla za zavod za zaposljavanje da organizuje dodatne obuke i dokvalifikacije. I oni takodje trose pare, radili to ili ne radili. "Redovno odrzavanje" je ako dobro shvatam backup podataka i u slucaju da se nesto pobrise restore poslednje kopije, eventualno povremeno ciscenje od prasine. Sta je tu skuplje pod linux-om?


Ovo mu dodje vec pomenuda demagogija. Da si ti kojim slucajem vlast i da ovako nesto uradis, zavrsio bi na robiji zbog neodgovornog trosenja para poreskih obveznika. Sta kazes, ako ne zna nek nauci? A ono sto zna, to da se baci? A kako ce da nauci kada u zemlji postoji zanemarljiv broj koji uopste poznaju Linux, a a kamoli neka ozbiljna institucja koja moze da skoluje takav kadar? A da, zaboavljam da se Linux uci iz how-to i brljanejm po Google-u. Jete da tako mogu da uce samo entuzijasti, ali sta fali, vazno je da progurate Linux. Klasicna Linux-aska demagogija.

Citat:

Nemam nista protiv, ako im odgovara neka ga koriste jos 100 godina. Slazem se, ovde na Balkanu i nije bilo nekih specijalnih pomaka poslednjih 10 godina. Ja znam mnogo firmi koje su morale da izvrse potpuno osavremenjavanje softvera kako ne bi izgubile korak sa konkurencijom. Mozes ti da sednes u ficu pa da se vozis po Evropi, ne kazem da ne mozes, samo dok ti stignes tamo, konkurent ima da ode i da se vrati...


Ipak je mnogo vise onih koji koriste softver koji im odgovara, koji poznaju do detalja i znaju kak oda ga iskoriste do maksimuma, i kji im u stvari pomaze da se lakse nose sa konkurencijom, zato sto koriste softvere koji su razvijani godinama i koji su unapredjivani tako da isprate sve njihove potrebe. Sad ce oni sve to da odbace zarad vase ideje promocije Linux platforme, da bi koristili programe koji ne postoje a i ak ose pojave imace neki verziju 0.0.1 alfa, pa ce morati vise vrmena da provode na nekoj bugzilli da prijavljuju probleme umesto da rade svoj posao. SVe zarad ideje slobodnog softvera?

Malo sutra.

Firme nemaju ambicije da to rade. One gledaju da imaju sto manje troskove, da sto pre uvedu informacioni sistem koji ima omogucava da rade sto efikasnije i da ne gube vreme na eksperimentisanje. Sam one firme koje imaju viska para, mogu se bi da priuste takve igrarije a i tada ce da eksperimentisu u necemu sto je u njihovoj oblasti a ne da se igraju sa operativnim sistmima koji uopste nisu predmet njihovog poslovnog interesovanja vec samo alat. Samo od softverskih kuca mozes da ocekujes da ce da eksperimentisu sa softverom i koliko ja znam, sve velike domace softverske kuce eksperimentisu i Linux im jeste predmet interesovanja. Zasto jos uvek nisu izasle sa nekim zaokruzenim resenjem, mislim da je jasno.

Citat:

Evo, priznajem, Linux je najskuplji operativni sistem ikada napravljen. Ti definitivno ne bi prihvatio nista manje od toga


Definitivno si se razotkrio kao neozbiljan sagovornik. Ponasas se kao malo dete i sto je najgore stavljas moje stavove u potpuno pogresan kontekst, s obzirom da ja nikada nisam ni pomislio, ni rekao da je Linux najskuplji OS, vec da je skuplji od Windows-a.

Ja sam vec rekao, cak i istrazivanja ciji je cilj bio da dokazu da je Linux jeftinija platforma su pokazala sutprotno. Prosto, Linux jos uvek nije evoluirao kao platforma u toj meri da moze da se na trzistu pojavi kao ravnopravna zamena za Windows platformu, skoro po svim kriterijumima od kojih su najbitniji cena odrzavanja, mogucnost obavljanja svih potrebnih poslova, prilagodljivost svi mogucim promenama, lakoca odrzavanja, obuka korisnika i administratora. Jos uvek mnogo toga mora da se ulaze u razvoj Linux platforme tako da je jos uvek cena takve platforme visoka.


Citat:
tdjokic: Dogadjaj od pre mnogo, mnogo godina. Napravio sin nesto, pridje otac pa mu prilepi samarcinu: "Sta? Nama svima su dobri konji a ti bi da koristis to, to, ... , kako ga zoves "tocak"? E, nece moci!"

Mnogo kasnije, u izlogu jedne radnje je pisalo: "Jednog dana svi ce imati kvarcne casovnike. Bogati pokazuju svoje bogatstvo time sto ih imaju vec sad." Ova reklama bi se mogla malo promeniti: "Jednog dana, svi ce koristiti OS otvorenog koda. Mudri pokazuju svoju mudrost time sto pocinju prvi."


Ova poredjenja su ti pogresna. Nije na Vladi Srbije da eksperimentise sa softverskim platformama, to treba da rade softveske kuce i da Vladi ponude gotova resenja sa argumentacijom zasto su ona bolja. Vlada moze samo politicki da utice, tako sto ce da daje prednost open source resenjima ili povlastice onima koji ih koriste ili uvode u poslovanje.

Ja se potpuno slazem da nasa Vlada vodi pogresnu politiku na tu temu, i vec sam rekao sta mislim da treba da bude predmet kritika i voleo bih ako bi se Linuxasi malo spustili na zemlju, shvatili da to sto oni zele sada realno nije moguce ali jest emoguce u nekom narednom periodu i da bi se do toga doslo, potrebno je da se urade neke stvari.

Zato, hajde da batalimo jalovu pricu o zameni windows-a linuxom i pricamo o tome sta je realno da moze da se uradi najvaznije od jeste da postoji strategija promocije razvoja slobodnog softvera i prihvatanja otvorenih standarda kao prioreiteta u informacionom drustvu.

Konkretno, to recimo treba da znaci da se u drzavnim organima koristi OpenOffice kao potpuna alternativa i da se uvede obaveza koriscenja formata dokumenata koji su otvoreni standardi. Zaista je sramota da danas drzavni organi komuniciraju preko dokumenata zatvorenih standarda, koje je obicno nemoguce koristiti bez posedovanja odgovarajucih komercijalnih i zatvorenih programa.

Prvi korak bi trebao da bude u tome da nateramo vladu, drzavne organe, javne institucije i druge institucije koje su za njih vezane da sa nama komuniciraju tako da nas ne prisiljavaju da kupujemo softver. To ne mora da znaci da MS Word i Excell dokumenti moraju biti izbaceni iz upotrebe (mada bi to trebalo da bude krajnji cilj) ali svakako ne sme da se desi da od institucije dobijes formular koji radi samo u MS Ofice-u sto je redovna pojava, narocito za dokumente koji sadrze neke makroe, ili da se desi da dobijas izvestaj od banke u RTF formatu koji moze da otvori samo MS Word jer se radi o dokumentu koji sadrzi gomile prosirenja koja je ugradio MS i samo ih on i koristi.

Zr niej bolje da energiju usmerimo da postignemo nesto sto je realno i sto je svima nama ocigledan interes i potreba, a ne da se glozimo oko ovako neealnih stvari kao sto je poptuna zamena Window okruzenja Linuxom.

Citat:
"Daj siromahu ribu (MS softver) - prebrinuo si ga za jedan dan, nauci ga da peca (da pocne da koristi Linux) prebrinuo si ga za ceo zivot."


Poredjenje ti je potpuno pogresno. MS i Linux platforma su u sustini ista stvar, tako da je potpuno nebitno da li nekome dajes MS ili Linux, vec je bitno da li da ga naucis da to koristi.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 13:20 - pre 221 meseci
Citat:
Kakve veze ima pristup dokumentima sa opensource ili closedsource softverom?

Mozda ja ovo: http://www.eweek.com/article2/0,1895,1863060,00.asp nisam dobro razumeo, a mislio sam na to.

Cinjenica je, da ja nisam strucnjak za IP. Ja sve gledam ocima korisnika, sa nesto "zdrave seljacke pameti". Mozda gresim, ali stalno govoriti "Nama se ne isplati" je isto tako bez veze. A kad pola Evrope predje na Linux, sta cemo onda raditi? Opet cemo morati praviti taj isti program za zdravstvo kao i danas i kostace nas isto, ako bude pravljen po porudzbini, samo za nas. Stalno pricate o ekonomiji, kao da ja zivim u buretu, bez prebijene pare, gladan, go i bos. Na stranu sto i kod ekonomista postoje "skole" - jedni tvrde da je neko resenje super, drugi ga pljuju kao totalni promasaj, a vi ovde "sve znate". Stvarno je diskusija postala neozbiljna.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 18008 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.