Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17989 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 13:44 - pre 221 meseci
Citat:
tdjokic:A kad pola Evrope predje na Linux, sta cemo onda raditi? Opet cemo morati praviti taj isti program za zdravstvo kao i danas i kostace nas isto, ako bude pravljen po porudzbini, samo za nas.


Tada cemo i mi lako preci na Linux, jer ce oni resiti gomilu problema, pa nas prelazak nece kostati isto.

Drzava svakako treba da od onoga ko joj pravi softver po narudzbini trazi da stvar napravi tako da bude lako portabilna sa jedne platforme na drugu (pri tom pre svega mislim na serverski deo) ako n ei da dobrim delom vec sada bude orjentisana ka slobodnim resenjima (izbegavanje bilo kakvog proprietary serverskog softvera koji sam po sebi nije okrenut ka vise platformi). Najbolje bi bilo da se klijentski softver vec i sada predvidi kao multiplatformski, tako da svako moze da koristi platformu koja mu vise odgovara.

Verovatno je najbolja formula da se serverski deo svake aplikacije radi na slobodnoj platformi, jer se tu radi o znatno manjem broju racunara, koji imaju konkretnu namenu te je njihovo odrzavanje pojednostavljeno, a da se za klijente omogucvi korsicenje svake platforme koja je na konkretnom radnom mestu logicna.

Jedino bi pogresno bili insistiranje na potpunoj zameni jedne platforme tdrugom, jer je to preveliki i preskup zalogaj.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.lstm.uni-erlangen.de.



+27 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 13:50 - pre 221 meseci
Ovde u Nemačkoj, skoro sam bio u prilici da svratim do jedne poveće firme, neinformatičkog profila, i bio pomalo iznenađen kad sam video, bar na tom odeljenju gde sam bio, da se na radnim stanicama uglavnom koristi Redhet/KDE.

Specijalizovani softver koji koriste postoji i za Vindouz (i verovatno za još gomilu različitih sistema) i nesamerljivo je skuplji od cene operativnog sistema. U četvorospratnoj kancelarijskoj zgradi ne koriste liftove, već dva niza pokretnih stepenica, koje uz to nisu kontaktne nego u stalnom pokretu :)

Interesuje me, koji su mogući faktori da firma u takvom položaju koristi Linuks? Nisam hteo njih da pitam, jer niti sam bio tamo iz IT razloga, niti sam pričao sa njihovim IT ljudima, pa sam ocenio da bi takvo pitanje neozbiljno delovalo :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 14:54 - pre 221 meseci
Citat:
Časlav Ilić: Ovde u Nemačkoj, skoro sam bio u prilici da svratim do jedne poveće firme, neinformatičkog profila, i bio pomalo iznenađen kad sam video, bar na tom odeljenju gde sam bio, da se na radnim stanicama uglavnom koristi Redhet/KDE.

O tome celo vreme pricam! Iz licnog interesa pratim prilicno Linux scenu, ne programerski, ne naucno, jer nisam ni programer, ni naucnik (imao sam I. stepen masinskog fakulteta, a sad sam u penziji) nego onako, popularno, pratim sta ljudi prave, koji su priblizno trendovi i slicno. Onda vidim da se na sve strane nesto radi, prosto kljuca, a "suprotna strana" nas i dalje kritikuje u stilu "To jos nije gotovo, to jos nije zrelo".

Mozda prizvod jos nije zreo za (opstu) upotrebu ali je strategija dobra. U rad i razvoj je ukljuceno na hiljade ljudi, nesto placenih, nesto u slobodno vreme, cemu se opet neki podsmevaju ali ja vidim da neki tamo autor neke distribucije govori sasvim ozbiljno, zrelo, ima dobro placeno radno mesto u solidnoj firmi, ne pretrze se od posla i onda mu je rad na Linuxu zadovoljstvo a ne muka. Ovde se cesto kaze - opravdano - ako ceo dan programiras, kad dodjes kuci neces pozeleti da pipnes programiranje, ali ne programiraju svi na poslu "ceo dan". Mozda samo nadziru neki komplikovani sistem ili slicno.

Moj licni primer - na poslu sam uglavnom nesto crtao, konstruisao, a drugi su radili fizicki - seku gvozdje, turpijaju, kuckaju. Onda ja kad dodjem kuci uzmem pa za svoju dusu pocnem nesto da secem, turpijam, kuckam, sto iz potrebe, sto iz zadovoljstva. Tako i programeri i naucnici rade na Linuxu i mislim da im dobro ide.

Za konkretnu firmu naravno nemam pojma a nisam kompetentan cak ni da nagadjam, ali se po broju specijalizovanih distribucija vidi da ljudi iz Linuxa misle na mnoga podrucja pa firmama nije tesko da nadju ono sto im treba, bilo iz direktne koristi, bilo da se pripremaju za neki kasniji period i tome slicno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 15:00 - pre 221 meseci
Citat:
ek, mi ne pricamo o jednoj aplikaciji, nego o sistemu aplikacija, potpuno medjusobno nezavisnih proizvodjaca. Ako neko prelazi na drugi operativni sistem mora da zameni sve aplikacije, a ne samo jednu.

U ozbiljnim sistemima je jedan kompjuter - jedna aplikacija. Ako dodjes npr. na salter maticne sluzbe u opstini, tu bi trebala da stoji samo aplikacija koja moze preuzeti izvod iz maticne knige sa servera ili izvrsiti unos novih podataka. Znaci, 99% tih programa su relativno jednostani. Evo, uzmimo ES kao primer. Imamo bazu podataka u koju nas 80.000 upisuje i iz nje cita preko odgovarajuceg korisnickog interfejsa. Sutra nek neko promeni operativni sistem, sve nastavlja da funkcionise i dalje, on cita iz baze, upisuje u bazu, kao da se nista nije dogodilo. Ne mogu da verujem da postoje ljudi koji misle da ES moze funkcionisati jedino ako su ili svih 80.000 na Windows-u ili svi na linux-u. Za dobar deo drzavnih sluzbi bi bio sasvim dovoljan server kakav koristi ES. Kad smo vec kod toga, ne vidim ni razliku u ceni koriscenja ES-a u zavisnosti od operativnog sistema. Ukucas maticni broj, on te nadje u bazi i prebaci odgovarajuci dokument. Ako je to softver za koji treba 10 miliona $$$, onda nista, nema mogucnosti da se to uradi. I o kakvom "odrzavanju" se ovde prica, da li je moguce da jedini ja o tome ne znam nista? Na stranu servere, njih ima malo, da vidimo sta je sa client racunarima. To treba da budu racunari na kojima je samo OS i jedna aplikacija. I to moze da bude read-only, svi podaci se ionako cuvaju na serveru. U krajnjem slucaju moze da bude diskless, pa da se OS takodje podize sa servera, ne mora na sebi da ima bas nista od podataka. I, sad, nek mi neko objasni kakvo odrzavanje je potrebno izuzev ciscenja prasine? Treba tu da bude jedan covek koji je dovoljno da se razume u kablove, da zna da zameni UTP kabl i ako neki racunar ima hardverski problem da iz magacina donese rezervni i prebaci sve kablove na njega, a ovaj neispravni otera do odgovarajuceg servisnog centra kako bi se otklonio kvar. A sad sta danas imamo umesto toga:
- 50.000 racunara na kojima treba reinstalirati windows u proseku jednom godisnje
- 500.000 problema sa virusima svake godine
- 5.000.000 razno-raznih fatal error-a

To je posao za 1.000 radnika od kojih svaki resava po 3 takva problema svakog sata! Mnogo lako za odrzavanje, nema sta da se kaze...

I da, ja tvrdim da mogu bilo kakav server sa bilo kakvim operativnim sistemom da odrzavam u funkcionalnom stanju koristeci samo backup i restore. I takodje tvrdim da u roku od 10 dana mogu moju babu da naucim da radi to isto.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

perkelezi
web developer, Verk ApS Copenhagen
Denmark
Sarajevo

Član broj: 47577
Poruke: 6
*.pppoe02-461.bih.net.ba.

Sajt: www.verk.dk


Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 16:45 - pre 221 meseci
nesto slicno se vec polako desava u BiH sto je vrlo pozitivna situacija ako se zna da je premijer potpisao dogovor sa Gatesom o "pomoci Microsofta jacanju informatickog drustva" u Bosni i Hercegovini

http://www.info.ba/tekst.aspx?id=5925


Roses are #ff0000
Violets are #0000ff
All my base
are belong to you.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?26.02.2006. u 17:15 - pre 221 meseci
Citat:
pctel:
I da, ja tvrdim da mogu bilo kakav server sa bilo kakvim operativnim sistemom da
odrzavam u funkcionalnom stanju koristeci samo backup i restore. I takodje tvrdim da u roku od 10 dana mogu moju babu da naucim da radi to isto.


Odlicno, mozes odmah sutra, prvi radni dan, da odes u Vladu i odneses im ponudu da izbace Microsofta iz opcije i umesto da njima daju milione, tebi daju neku sitnu kintu da im instaliras Linux i radis backup/restore. Resen problem. Nemamo sta dalje da diskutujemo, samo treba da izadjemo pred Vladu i napravimo demonstracije sto daju tolike pare na Microsoft umesto tebi da daju neku mnogo manju sumu da im uradis isti posao.


 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?28.02.2006. u 15:58 - pre 220 meseci
@pctel: Čitajući tvoje postove na ovoj temi, da ne znam o kome je reč, imao bi utisak da ovo piše 13-to godišnji klinac koji je pre mesec dana video prvi računar, naučio da se konektuje na internet i misli da je posisao svu pamet sveta...

Citat:
pctel:
U ozbiljnim sistemima je jedan kompjuter - jedna aplikacija. Ako dodjes npr. na salter maticne sluzbe u opstini, tu bi trebala da stoji samo aplikacija koja moze preuzeti izvod iz maticne knige sa servera ili izvrsiti unos novih podataka. Znaci, 99% tih programa su relativno jednostani.

...

Ukucas maticni broj, on te nadje u bazi i prebaci odgovarajuci dokument. Ako je to softver za koji treba 10 miliona $$$, onda nista, nema mogucnosti da se to uradi. I o kakvom "odrzavanju" se ovde prica, da li je moguce da jedini ja o tome ne znam nista?


Istina, većina aplikacija su usko specijalizovane... Ali mi ovde ne pričamo o jednoj aplikaciji za vađenje izvoda iz knjige rođenih, već o čitavom informacionom sistemu koji treba da sadrži hiljade takvih jednostranih aplikacija, i da to sve radi kao jedna celina.

Inače, po mom nekom iskustvu, 10 miliona i nije neka preterano komotna cifra za razvijanje jednog takvog sistema na nivou cele države...


Citat:
pctel:
To treba da budu racunari na kojima je samo OS i jedna aplikacija. I to moze da bude read-only, svi podaci se ionako cuvaju na serveru. U krajnjem slucaju moze da bude diskless, pa da se OS takodje podize sa servera, ne mora na sebi da ima bas nista od podataka.


Vidiš, OEM licenca za Windows XP Home košta oko 50 eura kada se kupuje na veliko, 75 eura je boxed verzija na Amazon.com... Znači uštedeo si 50 eura na licenci i još 50 eura na hard disku računara... To je ukupno 100 eura.

Koliko će da te košta ostala infrastruktura koja je neophodno da se pojača kako bi taj sistem funkcionisao sa diskless clientima? Koliko će da te koštaju poprečne veze između klijenata i centra? Koliko će to biti pouzdano? (otiđi do Dunav Osiguranja pa ih pitaj kako im radi upravo takav diskless linux based sistem)

To je ona klasična priča, uštediš na mostu, al te zato oderu na ćupriji... Al pošto ti ne plaćaš (državno == ničije), onda te boli uvo...

Citat:
pctel:
A sad sta danas imamo umesto toga:
- 50.000 racunara na kojima treba reinstalirati windows u proseku jednom godisnje
- 500.000 problema sa virusima svake godine
- 5.000.000 razno-raznih fatal error-a


Hmm... Ne znam odakle ti ovi podaci, mada sudeći po nebulozama koje si izjavio u istoj poruci, ni ne čudi me ovakvo lupetanje.

Ja ti mogu iz praktičnog iskustva reći da na 1000 računara koji rade pod mojim informacionim sistemom nikada nisam imao problema sa virusima, nijedan jedini fatal error za više od godinu dana rada, a reinstalacija windowsa mi je apsolutna nepoznanica i uopšte ne vidim razlog zašto bi to radio.

Da bi sprečini unošenje virusa i smeća na računare, napisali smo svoj shell (radno okruženje) iz kog se mogu pokrenuti samo naše aplikacije, i ništa drugo.. Kompletno je zamenjen windowsov explorer shel.

Da bi sprečili fatal errore, koristimo ispravan hardver, i to nam očigledno radi posao.

A reinstalaciju uopšte nemamo potrebu da radimo.


Citat:
pctel:
I da, ja tvrdim da mogu bilo kakav server sa bilo kakvim operativnim sistemom da odrzavam u funkcionalnom stanju koristeci samo backup i restore.


U jeee... Odavno nisam čuo hrabriju izjavu....

Citat:
pctel:
I takodje tvrdim da u roku od 10 dana mogu moju babu da naucim da radi to isto.


Ovo nema potrebe ni da komentarišem... Ne znam samo što gubiš vreme sa sklapanjem računara, napravi školu za sistem administratore, backup operatore, db admine, programere, sve u 10 dana, ima da zajebeš i Žarka i još da se enormno obogatiš...



 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?28.02.2006. u 17:38 - pre 220 meseci
Citat:
ventura: @pctel: Čitajući tvoje postove na ovoj temi, da ne znam o kome je reč, imao bi utisak da ovo piše 13-to godišnji klinac koji je pre mesec dana video prvi računar, naučio da se konektuje na internet i misli da je posisao svu pamet sveta...

Upravo naprotiv, ja sam realno neko ko o programiranju zna veoma malo, nikada sebe nisam ni smatrao programerom. Medjutim, problem je sto mnogi sebe smatraju programerima a ne mogu da napisu ni najobicniji "hello world" program ali brzo, bez razmisljanja, bez nekakvih priprema, bez konsultovanja literature kako se to radi. To nisu programeri. Oni koje ja smatram programerima bi morali da znaju na naprave bazu podataka i klient-server aplikaciju za pristup toj bazi (izuzev onih koji su bas specijalizovani za nesto drugo, mada i oni bi trebali da znaju).

Citat:
Istina, većina aplikacija su usko specijalizovane... Ali mi ovde ne pričamo o jednoj aplikaciji za vađenje izvoda iz knjige rođenih, već o čitavom informacionom sistemu koji treba da sadrži hiljade takvih jednostranih aplikacija, i da to sve radi kao jedna celina.
I, u cemu je problem? Da nebismo otisli u offtopic, ovde se prica samo o softveru na strani klienta. Serversko resenje i baza podataka nije tema ove diskusije, mene interesuje zasto je skupo i problem napraviti hiljade jednostavnih aplikacija za linux a jeftino i lako napraviti iste te hiljade aplikacija za Windows? To je prica koja moze da prodje samop kod deteta od 13 godina i informaticki nepismenog odraslog coveka.

Citat:
Inače, po mom nekom iskustvu, 10 miliona i nije neka preterano komotna cifra za razvijanje jednog takvog sistema na nivou cele države...

Pa takvi su nasi programeri, kad treba da uradi posao od pola sata oni tu uracunaju i mesec dana rada potreban da se nauci kako se to radi. Medjutim, ako izuzmemo takve, mozemo lako racunski da dokazemo da ti volis da se razmeces pricama o raznim milionima, evo kako:
10 milona $$$ je red velicine mesecne plate oko 20.000 programera, ili dvogodisnje plate za blizu 1.000 programera u Srbiji. Ako je potrebno 1000 veoma jednostavnih aplikacija, znaci da svaki programer ima na raspolaganju 2 GODINE (?) da napise jednu veoma jednostavnu aplikaciju i to jos poznavaoci smatraju "ne tako komotnom cifrom". To su toliko slicne aplikacije da to nekoliko programera moze da uradi za nekoliko meseci, bez da rade prekovremeno.

Citat:
Vidiš, OEM licenca za Windows XP Home košta oko 50 eura kada se kupuje na veliko
Pa kad bi drzava kupovala samo WinXP Home, to bi bilo u redu, nego ulaze u skupe ugovore gde im Microsoft nagura u paket i sto im treba i sto im ne treba.

Citat:
Koliko će da te koštaju poprečne veze između klijenata i centra?

Suludo je da diskless radi preko poprecne veze. Svaka zgrada treba da ima svoj server.

Citat:
Ja ti mogu iz praktičnog iskustva reći da na 1000 računara koji rade pod mojim informacionim sistemom nikada nisam imao problema sa virusima, nijedan jedini fatal error za više od godinu dana rada, a reinstalacija windowsa mi je apsolutna nepoznanica i uopšte ne vidim razlog zašto bi to radio.
Ziveo Windows.



Citat:
Da bi sprečini unošenje virusa i smeća na računare, napisali smo svoj shell (radno okruženje) iz kog se mogu pokrenuti samo naše aplikacije, i ništa drugo.. Kompletno je zamenjen windowsov explorer shel.

Aaaa, znaci ipak je bolje bez Microsoft-a :-)

Citat:
i još da se enormno obogatiš...

Hvala na predlogu, ali nemamo svi ambicije da se obogatimo. Cinjenica je da je bolje kompjutersko obrazovanje potrebno Srbiji, medjutim, ja niti sam strucnjak tog ranga, niti imam para tog reda velicine, niti imam volje da se upustam u taj biznis. Sigurno poznajes nekog ko ispunjava barem dva od ta tri uslova.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?28.02.2006. u 19:09 - pre 220 meseci
Jeste da me dugo nije bilo na forumu, ali sam iz znatizhelje precheshljao ceo
thread, i moram priznati da je balkanski konzervativizam i dalje izuzetno ustaljen
na ovom forumu.

Sve shto je Ivan rekao je i vishe nego tachno, ali ne treba ostati na "stanje je
takvo kakvo je, shta da se radi", vec pokrenuti akciju u smeru unapredjenja IT-a
kod nas. Kad je nekad davno bilo rachunica da nashoj zemlji nedostaje auto
industrija, mehanizmi su bili pokrenuti, pa iako znamo gde nam je auto industrija
danas, zhelje i volje je bilo. S tim shto je sa IT neshto drugachija situacija, jer
imamo dosta znanja iz okruzhenja koje mozhemo iskoristiti, shto tad i nije bilo
dostupno (vezano za Zastavu). No, da ne filozofiram, vidim da ventura i dan danas
propagira njegove informacione sisteme (koje je ON pisao), pricha o nekim milionima
(iz njegovog iskustva), i ko zna shta josh, samo cu se osvrnuti:

Citat:
ventura: Istina, većina aplikacija su usko specijalizovane... Ali mi
ovde ne pričamo o jednoj aplikaciji za vađenje izvoda iz knjige rođenih, već o
čitavom informacionom sistemu koji treba da sadrži hiljade takvih jednostranih
aplikacija, i da to sve radi kao jedna celina.


Objasni ti meni, evo proshle su 4 godine (ako ne greshim) od potpisivanja ugovora
sa MS, navedi mi ijedan IS koji je baziran na windows platformi a da je povezao sve
te HILJADE jednostavnih aplikacija, koje rade kao jedna celina? Pa i ako mi
navedesh, reci mi, je li to posledica potpisivanja tog ugovora, ili je takav IS
postojao i pre njega? Eto, domaci zadatak za sve projektante IS-a u nashoj zemlji.

Citat:
Ja ti mogu iz praktičnog iskustva reći da na 1000 računara koji rade pod
mojim informacionim sistemom nikada nisam imao problema sa virusima, nijedan jedini
fatal error za više od godinu dana rada, a reinstalacija windowsa mi je apsolutna
nepoznanica i uopšte ne vidim razlog zašto bi to radio.

Da bi sprečini unošenje virusa i smeća na računare, napisali smo svoj shell (radno
okruženje) iz kog se mogu pokrenuti samo naše aplikacije, i ništa drugo.. Kompletno
je zamenjen windowsov explorer shel.


Dakle, imate IS koji se vrti na toliko ogoljenom Windows XP-u, da pod njim ne mozhe
ni virus da se pokrene, a kamo li neka aplikacija nepredvidjena za korishcenje u
tvojoj firmi? Koja je korist od tih 50e za koje ste platili licencu (po jednom
rachunaru)? Imate totalno drugo shell okruzhenje, dakle ne windows-ovo, shto
otprilike mozhe da se uradi i na jednom linuxu - i to bez menjanja shell okruzhenja
(imash ih lep broj vec u ponudi). Objektivna korist od tih 50e po mashini = 0. A
aplikacije koje su pisane za vashu firmu su mogle biti napisane i za neku drugu
platformu, bez razlike u ceni programera. Fino.

Dakle, ako imash 1000 rachunara u firmi (kao shto si naveo), sa WinXP Home Edition, pa to puta 50e,
izadje lepa cifrica od 50.000 evra za licence od kojih nemate apsolutno nikakve
koristi. A za 50.000 evra ste mogli da platite programerima da vam programe odrade
pod linuxom, i to onako BASH solidno skupe programere (ili bilo chemu drugom, a da nije MS proizvod), bez potrebe da za 3 godine placate nove licence za Windows Vistu (dodatnih 50.000 evra).

Mozhda venturi 50k evra nije neka para, ali svako ko vrednuje svoj trud i rad ce se slozhiti da su, barem u venturinom sluchaju, te pare bachene. Ili, u najboljem sluchaju, upotrebljene u pogreshne svrhe.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
85.222.171.*



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?28.02.2006. u 21:13 - pre 220 meseci
Citat:
pctel:
I, u cemu je problem? Da nebismo otisli u offtopic, ovde se prica samo o softveru na strani klienta. Serversko resenje i baza podataka nije tema ove diskusije, mene interesuje zasto je skupo i problem napraviti hiljade jednostavnih aplikacija za linux a jeftino i lako napraviti iste te hiljade aplikacija za Windows? To je prica koja moze da prodje samop kod deteta od 13 godina i informaticki nepismenog odraslog coveka.


Informacioni sistem čine i client i server aplikacije i sve između toga (takozvani srednji sloj), tako da jasno je kao dan da jedno bez drugog i trećeg ne radi.

Jeste jeftinije razviti aplikaciju na windowsu nego na linuxu, a pogotovo jeste razviti i održavati neki veliki informacioni sistem. Na Linuxu pre razvijanja aplikacije moraš sebi sam napraviti alate sa kojima ćeš da radiš (prvo što mi pada je SourceSafe i ClearQuest), a tek potom da pristupiš izradi aplikacije. Na windowsu ne moraš da izmišljaš toplu vodu i sve već dobiješ na gotovo uključujući i MSDN o kom Linux svet može samo da sanja.

Citat:
pctel:
Pa takvi su nasi programeri, kad treba da uradi posao od pola sata oni tu uracunaju i mesec dana rada potreban da se nauci kako se to radi. Medjutim, ako izuzmemo takve, mozemo lako racunski da dokazemo da ti volis da se razmeces pricama o raznim milionima, evo kako:
10 milona $$$ je red velicine mesecne plate oko 20.000 programera, ili dvogodisnje plate za blizu 1.000 programera u Srbiji. Ako je potrebno 1000 veoma jednostavnih aplikacija, znaci da svaki programer ima na raspolaganju 2 GODINE (?) da napise jednu veoma jednostavnu aplikaciju i to jos poznavaoci smatraju "ne tako komotnom cifrom". To su toliko slicne aplikacije da to nekoliko programera moze da uradi za nekoliko meseci, bez da rade prekovremeno.


Gledaj, početna plata ozbiljnog programera u Srbiji je 1000 eura. Niko kvalitetan ti neće pristati da radi za manje pare, osim ako te baš ukenja da nađeš nekog entuzijastu. Drugo, za razvijanje IS pored programera moraju da postoje i testeri (koji su plaćeni bar 80% koliko i programeri), quality and assurance, menadžment itd itd... Moraš računati na bonuse u visini od oko 20% godišnje zarade kako bi održao stimulaciju i elan među zaposlenima.

Ako kažemo da je izvod iz knjige rođenih jedna 'aplikacija' onda je potrebno na hiljade aplikacija, znači i 10,000 takvih aplikacija je očekivana cifra (pogledaj www.sap.com recimo, oni imaju toliko modula samo)...

Recimo da se stvarno prione na posao, za ovako kompleksan projekat bi ti trebalo samo za neto plate oko 6 miliona eura... A evo i kako:

Imaš 5 timova programera. Svaki tim ima 20 developera, 2 testera i jednog menadžera. Jedan tim košta mesečno 30,000 eura sve sa uračunatim bonusima. Puta pet timova to je 150,000 eura mesečno. Puta 36 meseci to je 5,400,000 eura samo za plate. Uzmi u obzir da ti tu treba još minimum 20 ljudi za propratne delatnosti kao što su finansije, obrada zahteva od korisnika, pisanje dokumentacije, generalni menadžment itd.

Ovih 6,000,000 eura za plate je neto cena... Dodaj na tu cifru i doprinose državi pa ćeš videti šta dobijaš.

Uračunaj da treba da obezbediš radne uslove svakome, poslovni prostor, radni sto, računar, struja voda i sl. Pa samo poslovni prostor bi te koštao oko 100 eura po zaposlenom mesečno, što izađe na pola miliona na tri godine.

Ima tu još gomila drugih troškova, ali da ne dužim sad na temi, i ovo što sam napisao je sasvim dovoljno da shvatiš zašto 10 miliona i nije neka velika cifra za projekat takve veličine.

Citat:
pctel:
Pa kad bi drzava kupovala samo WinXP Home, to bi bilo u redu, nego ulaze u skupe ugovore gde im Microsoft nagura u paket i sto im treba i sto im ne treba.


Ne može Microsoft nikome na silu da uvali nešto što mu ne treba... Za određivanje šta treba a šta ne imaju ljudi koji to određuju, e sada ako ne određuju to dobro, onda treba da odgovaraju jer time indirektno nanose štetu državi.

Citat:
pctel:
Suludo je da diskless radi preko poprecne veze. Svaka zgrada treba da ima svoj server.


Naravno, svaki server košta, i ne kupuje se za šaku kikirikija već za pare... I stavi malo na papir da li je jeftinije da imaš jednokratni trošak od 50 eura po mašini, ili da kupuješ server i još da plaćaš administratora koji će to da održava.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
85.222.171.*



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?28.02.2006. u 21:35 - pre 220 meseci
Citat:
mkdsl:
Objasni ti meni, evo proshle su 4 godine (ako ne greshim) od potpisivanja ugovora
sa MS, navedi mi ijedan IS koji je baziran na windows platformi a da je povezao sve
te HILJADE jednostavnih aplikacija, koje rade kao jedna celina? Pa i ako mi
navedesh, reci mi, je li to posledica potpisivanja tog ugovora, ili je takav IS
postojao i pre njega? Eto, domaci zadatak za sve projektante IS-a u nashoj zemlji.


Koliko je meni poznato legalna nabavka softvera pre 4 godine, odnosno ugovor o kupovini, ne podrazumeva izradu informacionog sistema.

Citat:
mkdsl:
Dakle, imate IS koji se vrti na toliko ogoljenom Windows XP-u, da pod njim ne mozhe
ni virus da se pokrene, a kamo li neka aplikacija nepredvidjena za korishcenje u
tvojoj firmi? Koja je korist od tih 50e za koje ste platili licencu (po jednom
rachunaru)? Imate totalno drugo shell okruzhenje, dakle ne windows-ovo, shto
otprilike mozhe da se uradi i na jednom linuxu - i to bez menjanja shell okruzhenja
(imash ih lep broj vec u ponudi). Objektivna korist od tih 50e po mashini = 0. A
aplikacije koje su pisane za vashu firmu su mogle biti napisane i za neku drugu
platformu, bez razlike u ceni programera. Fino.


Pa korist je u tome da koristimo sve prednosti Windowsa XP (a shell je tu najmanje bitan), uz smanjenje broja incidenata time što smo izradili sopstveni user interfejs kojim ograničavamo radnika na korišćenje samo unapred definisanih aplikacija.

Citat:
mkdsl:
A za 50.000 evra ste mogli da platite programerima da vam programe odrade
pod linuxom, i to onako BASH solidno skupe programere (ili bilo chemu drugom, a da nije MS proizvod), bez potrebe da za 3 godine placate nove licence za Windows Vistu (dodatnih 50.000 evra).


Sumnjam da smo za 50,000 eura mogli da portujemo ovo isto na Linux, a čak i da možemo, tu onda dolazi stvar da smo uštedeli 50k eura na licencama, a zato bi platili licencu za Oracle duplo toliko, jer nema nijedna druga baza osim Oracle-a za koju bi ja mogao da dam garanciju da će to da radi.

A ne znam odakle ti ideja da moramo za 3 godine kupovati licencu za Vistu... Na clientima Windows XP na trenutnom hardveru radi sasvim dobro i nema potrebe za upgrade-om..

Citat:
mkdsl:
Mozhda venturi 50k evra nije neka para, ali svako ko vrednuje svoj trud i rad ce se slozhiti da su, barem u venturinom sluchaju, te pare bachene. Ili, u najboljem sluchaju, upotrebljene u pogreshne svrhe.


Naravno da novac nije bačen, već naprotiv ušteđeno je mnogo novca, i dobijeno je mnogo na kvalitetu i produktivnosti time što smo odabrali windows platformu.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 01:25 - pre 220 meseci
OK Ventura, ocigledno je da imas talenta da prodas nesto za mnogo vise para nego sto vredi, ali to mozes da pricas onome ko se malo slabije razume. Obojica smo rekli svoje misljenje, i ocigledno je da se ne slazemo ni oko reda velicine cene izrade takvog softvera. Jedino, eto, kad si vec raspolozen za racunanje bih te zamolio da das svoj proracun i za Windows, da vidimo na kojim stavkama mislis da bi se ustedelo i koliko?

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 07:07 - pre 220 meseci
Citat:
pctel: Jedino, eto, kad si vec raspolozen za racunanje bih te zamolio da das svoj proracun i za Windows, da vidimo na kojim stavkama mislis da bi se ustedelo i koliko?


Pa onaj moj proračun i jeste za Windows.... Ugubo, za Linux dodaj još bar godinu dana developmenta na početku dok se ne razviju stvari potrebne za razvijanje glavnog IS-a...

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 09:34 - pre 220 meseci
Citat:
ventura: Na Linuxu pre razvijanja aplikacije moraš sebi sam napraviti alate sa kojima ćeš da radiš (prvo što mi pada je SourceSafe i ClearQuest), a tek potom da pristupiš izradi aplikacije.

LOL. Mogao bi malo da se raspitaš kako stoji SourceSafe u poređenju sa open-source konkurencijom.

http://www.highprogrammer.com/alan/windev/sourcesafe.html
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 10:17 - pre 220 meseci
Citat:
jablan: LOL. Mogao bi malo da se raspitaš kako stoji SourceSafe u poređenju sa open-source konkurencijom.

http://www.highprogrammer.com/alan/windev/sourcesafe.html


Aj mani me linkova molim te i ovakvih subjektivnih tekstova isfrustriranih likova... Ako imaš neko svoje lično iskustvo u korišćenju nekog od tih alata reci, a sa ovim tekstovima me zaobiđi...

Ja opet mogu da ti nađem gomilu ovakvih tekstova koji će na isti način ispljuvati sve te alate redom koji se spominju u tom tekstu...

I samo jedan osvrt na kredibilitet autora... Autor navodi jednu od glavnih mana SourceSafe-a to što ne podržava source baze veće od 5GB... Taj autor očigledno nije u životu napisao ijednu liniju koda i sigurno ne zna šta znači 5 GB source koda... A i lupanje da se binary fajlovi drže na SourceSafe-u, na to tek nemam komentar...
 
Odgovor na temu

goky2002

Član broj: 3848
Poruke: 191
*.poreskauprava.sr.gov.yu.



Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 11:48 - pre 220 meseci
Malo o SourceSafe i SVN

Koristim SourceSafe i SVN i iako sam pre prelaska na SVN bio pomalo skeptican, mogu reci da nije los i da ako se nadje dobar klijent radi sasvim pristojno za neku svakodnevnu upotrebu.

Cini mi se ipak da je sa SourceSafe malo komforniji rad i da se bolje ponasa kad treba ucekirati veci broj fajlova.
Recimo kod SVN sa nekim pluginom za Eclipse ponekad ima problema kad se vrsi neko pomeranje fajlova i sl, ali je to verovatno do klijenta.

Uzgred stvarno je tacno da SourceSafe pocne dosta lose da se ponasa kad predje par gigiabjta ali je eksplicitno i navedeno do koliko gb radi kako treba.

Ono sto sigurno znam da odrzavanje SourceSafe je prilicno jednostavno kao i administracija.
Nisam bas siguran da je isti slucaj sa SVN.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.lstm.uni-erlangen.de.



+27 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 12:03 - pre 220 meseci
Pojma nemam o SourceSafe, ali...

Citat:
ventura:
I samo jedan osvrt na kredibilitet autora... Autor navodi jednu od glavnih mana SourceSafe-a to što ne podržava source baze veće od 5GB... Taj autor očigledno nije u životu napisao ijednu liniju koda i sigurno ne zna šta znači 5 GB source koda...

Nije u pitanju samo „trenutni“ kôd, već sve revizije sabrano. Skladište KDEa teško je ~14GB, Open-ofisovo isto ~14GB, GCCovo ~9GB, Apačijevo ~10GB.

U svakom slučaju, autor je ovo postavio tek negde oko sredine članka, a prva zamerka je bila u vezi loše podrške grananja. Verujem da su opažanja u članku po ovom pitanju dobrano zastarela (2002. je članak pisan), jer ne mogu da zamislim da jednom savremenom VCSu nedostaju takve mogućnosti.

Citat:
A i lupanje da se binary fajlovi drže na SourceSafe-u, na to tek nemam komentar...

Naravno da se binarni podaci drže u VCSu — zvukovi, ikone, uvodni ekrani, snimci za dokumentaciju...
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 12:37 - pre 220 meseci
To, lave!
I ja bih mu isto tako rekao, samo da sam znao!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 13:34 - pre 220 meseci
VSS je relativno OK za mali broj programera, ali za iole veće timove ne pije vodu. Ja sam administrirao VSS jedno godinu dana i u principu može sve to da se namesti da radi sa automatskim "Fix & Analyze" skriptama i SourceOffSite-om za pristup sa daljine, ali je sve to žešća krpačina. Sad sam 4 meseca na SVN-u i kad sam jednom skontao kako to radi (princip je sasvim drugačiji nego kod VSS-a) ne bih se rado vraćao na VSS. Mada, da se ne lažemo, ni SVN nije baš idealan. Kažu da je Perforce dosta dobar, ali nisam imao priliku da radim sa njim.

Ono što nedostaje oss alatima nije upravljanje kodom, već upravljanje "promenama". Ima Bugzilla, a ima i Trac (koristim ga trenutno), ali su baš ograničeni. Imao sam prilike da koristim Visual Intercept i mogu reći da mu oss alternative nisu ni do kolena.

E, i da ne zaboravim upravljanje dokumentima i kolaboraciju. Microsoft SharePoint je tu "tata". Prešli smo prošle godine sa Lotus Notesa na SP i stvarno sam oduševljen kako to dobro radi.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?01.03.2006. u 13:40 - pre 220 meseci
E za ovo je vredelo pratiti [es].



[Ovu poruku je menjao VRider dana 01.03.2006. u 14:41 GMT+1]
JaFreelancer.com
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Ima li sanse da nasa vlada ili javna preduzeca predju na linux?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17989 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.