Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc za Ucenika 8 razreda!

[es] :: Fizika :: Pomoc za Ucenika 8 razreda!

[ Pregleda: 2463 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BoomerangXL
Beograd

Član broj: 82059
Poruke: 3
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Pomoc za Ucenika 8 razreda!21.01.2006. u 16:29 - pre 222 meseci
Dobar dan , dokopao sam se nekih zadataka da se spremam za takmicenje, pa imam problema sa nekima od njih, te bih starije kojima je ovo lako zamolio da mi odgovore, ako im nije tesko:

1. Po sferi poluprecnika 60cm ravnomerno je rasoredjena kilicina naelektrisanja q = +5nC. Na sferi se nalazi mali otvor velicine 2mm. Odrediti jacinu i smer elektricnog polja u centru sfere.

2. Naelektrisana metalna kugla poluprecnika R1 ima potencijal (FI) Oko kugle se postavi koncentricna,tanka sferna provodna ljuska poluprecnika R2. Koliki ce biti potencijal kugle ako se ona spoji tankom provodnom zicom sa ljuskom?

Molio bih Vas da mi objasnite, jer resenja u brojevima imam, necu vise njih sada da kucam jer ne znam da li ce iko imati volje da mi pomogne,

Hvala unapred,
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.218.eunet.yu.



Profil

icon Re: Pomoc za Ucenika 8 razreda!22.01.2006. u 13:43 - pre 222 meseci
1. Pretpostavis da imas sistem sastavljen od:
- cele sfere naelektrisanja q+delta q(delta q>0) i poluprecnika R=60 cm
- malog kruga povrsine S=2 mm^2(Pretpostavljam da je to povrsina) i naelektrisanja (-delta q), za koji mozes da pretpostavis da je malo tackasto telo

Naelektrisanje delta q odredis kao: delta q=(q/(4*R^2*pi))*S.

Tada je jacina elektricnog polja:
E=(1/(4*pi*e0))*((q+delta q)/R^2)-(1/(4*pi*e0))*(delta q/R^2)
Trebalo bi da bude pozitivna jacina elektricnog polja...

2. Koliko se secam, u tim slucajevima u pocetku tece naelektrisanje dok se ne uspostavi ravnoteza, tj. potencijal na oba krajeva provodnika ne postane isti (vise ne tece naelektrisanje). Samo je pitanje da li je potencijal unutar sfere jednak nuli. Ovo je resenje ako je to tacno(Ne secam se tog detalja). Tako je:
(1/(4*pi*e0))*(q1/R1)=(1/(4*pi*e0))((q1+q2)/R2)
S leve strane ti je potencijal kugle, s desne potencijal sferne ljuske.
Takodje znas da je q1+q2=q, pri cemu je (FI)=(1/(4*pi*e0))*(q/R1), jer ukupna kolicina naelektrisanja mora ostati ista. Iz ove dve formule mozes lako da izracunas potencijal kugle, pa i kolicine naelektrisanja koje se nalaze kugli i sfernoj ljusci.

Oznake:
pi=3.14159...
e0=8.85*10^(-12) C^2/(m^2*N)

P.S. Proveri da li su tacna resenja, ako nisu, onda reci, pa cu popraviti resenja.
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Pomoc za Ucenika 8 razreda!

[ Pregleda: 2463 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.