Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

fakulteti, a na njima bar malo modelovanja

[es] :: Vodič za učenje :: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17003 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

forrest_gump
IT administrator
Loznica

Član broj: 65179
Poruke: 89
213.244.197.*



Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja14.03.2006. u 17:40 - pre 220 meseci
Pa prijemni na Akademiji traje devet dana, a ja svakako ne smem da rizikujem da mi to bude jedini fax na kome cu da konkurishem.. Josh uvek ne znam tachne datume prijemnih, ali ako budem mogla da uklopim tih devet dana sa prijemnim na bar josh jednom faxu - Ok, ali ako ne budem.. Nikom nishta.

Hvala na komplimentu..
''My mom always says-Life is like a box of chocolate.. You never know what you gonna get!''
 
Odgovor na temu

Pedja_Bakic
Pedja Bakic
Beograd

Član broj: 30655
Poruke: 31
*.beotel.net.

Sajt: www.chiron.co.yu


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja17.03.2006. u 10:58 - pre 220 meseci
Ponovo ispravljam forrest_gump-a i pocinjem da sumnjam u to da smo na njegove netacne karakterizacije skole Chiron vec ranije nailazili pod raznim drugim imenima...

Citat:
-Chiron (Bg): U pitanju je renomirani kurs 3d modelinga. Cena je, koliko je meni poznato, oko hiljadu i po evra i radi se iskljuchivo u Mayi. Mozda je predrasuda, ali mislim da je ipak bolje upisati fax.. www.chiron.com


Jos jednom, za one koji su naseli i koji nisu nailazili na razna pisanija hariputera, teodore puhalo, mileta sa DZ (imate tamo svezu temu...), i mnogih drugih lica i nalicja jedne iste Chiron-om opsednute osobe:

Chiron nije renomirani kurs modelovanja. Ni jedna skola na svetu ne bi opstala kada bi pruzala samo jedan uskostrucni kurs. Koga stvarno interesuje sta je skola Chiron, neka ode na sajt skole, koji je takodje netacno naveden gore u spisku skola "a u njima makar malo modelovanja". Sajt skole Chiron je http://www.chiron.co.yu

Inace u skoli Chiron se ne radi "iskljucivo u Mayi" vec se koristi i drugi high-end software kao sto je to Alias Studio, Adobe After Effects, Pixar Renderman, itd.


 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.dsl.siol.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja17.03.2006. u 12:22 - pre 220 meseci
Molim sve ucesnike u diskusiji da ne postuju neproverene
inormacije ili da naznace da nisu sigurni u tacnost informacija
koje postuju.

@Pedja_Bakic: Mislim da ovo nije ta osoba.

[Ovu poruku je menjao reject dana 17.03.2006. u 13:28 GMT+1]
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

forrest_gump
IT administrator
Loznica

Član broj: 65179
Poruke: 89
213.244.208.*



Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja17.03.2006. u 21:24 - pre 220 meseci
Poshtovani g-dine Bakicu,

S obzirom na to da sebe ubrajam u kulturne osobe i nemam nameru da od toga odstupim u bilo kom trenutku prvo zelim da se izvinim za postavljanje pogreshnog linka i greshku cu odmah da ispravim.. Postoji neshto shto se zove lapsus ako niste chuli..
A druga stvar. Ne znam zashto bi devojka koja ima devetnaest godina, koja zivi sto pedeset kilometara od Beograda i koja nema apsolutno nikakvih dodirnih tachaka sa Chironom imala neshto protiv te nazovimo je, ustanove?! Da, ta devojka sam upravo ja!
Trece, kada sam ja pochinjala da skupljam podatke o shkolama i kursevima na kojima se moze nauchiti neshto o 3d modelingu trazila sam pomoc i ne mogu da kazem da sam je dobila! Vi jeste pisali o Chironu, ali tako opshirno da ja nisam mogla na osnovu toga da zakljuchim da sam negde pogreshila u opisu istog. Kao shto sam rekla, svakako da nemam namera nikoga da oshtetim i ako sam vec neshto pogreshila onda je sasvim dovoljno lepo reci - ispravio bih forrest_gumpa u tome i tome..
S obzirom da prema Vama Pedja, ipak imam neki pijetet, zamolila bih Vas da jasno i koncizno (onako kako sam ja pisala o shkolama i kursevima) izlozite podatke o Chironu kako bih mogla da napravim izmene u opisu. Pod tim podrazumevam i cenu i sve shto moze biti korisno, a da nije reklama.

Ovim se usput izvinjavam svim posetiocima na greshkama koje sam napravila u vezi sa Chironom. Ali kazu ljudi - ko radi taj i greshi!





[Ovu poruku je menjao forrest_gump dana 18.03.2006. u 09:56 GMT+1]
''My mom always says-Life is like a box of chocolate.. You never know what you gonna get!''
 
Odgovor na temu

forrest_gump
IT administrator
Loznica

Član broj: 65179
Poruke: 89
213.244.208.*



Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja17.03.2006. u 21:57 - pre 220 meseci
SPISAK FAKULTETA, VISHIH SHKOLA I KURSEVA ZA ANIMACIJU
-ETF (Bg): imaju predmet 3d modelovanje, ali mi josh nisu odgovorili na pitanje koliko i shta se uchi po nastavnom planu. www.etf.bg.ac.yu
-Matematichki fak. (Bg): nema, a kao i na ETF-u forsiraju se vishe programiranje i slichne stvari. U planu je reforma i kroz dva-tri meseca ce se znati da li ce i u kojoj formi na nastavi ovog faxa biti prisutan 3d-modeling. (Informacija dobijena direktno od prodekana ovog faxa) www.matf.bg.ac.yu
-FTN (NS): tamo ima ono shto sam vec navela (dakle modeliranje sistema etc.), shto izgleda nema mnogo veze sa animacijom, ali cu svakako josh proveriti pa cu da javim. www.ftn.ns.ac.yu
-RAF (Bg): dakle ima predmet rachunarske animacije i radi se u maxu, ali kod njih je fora u tome shto u sushtini (kako sam razumela iz telefonskog razgovora sa njima) kod njih se nishta ne forsira, odnosno stiche se neko opshte znanje iz rachunarstva, shto bash i nije neshto. A i jeftini su do bola. Jedna godina je trichavih 3.000 evra.. www.raf.edu.yu
-Akademija Umetnosti, Berar studio (NS) : otprilike to je najbolje shto ova zemlja ima po pitanju shkola za animaciju! Elem, postoji smer animacije i vizuelni efekti i u suhtini kad to upishesh reshio si zivotni problem i svojim unucima. Radi se u Maxu i Mayi s tim shto se Maya vishe forsira. Za prijemni je do sad bila potrebna efikasna animacija maximalne duzine tri minuta, opshta kultura (koju imate ili nemate), i pishe se ananliza filma koji vam oni puste. Shto se animacije tiche ona je sada zamenjena pravljenjem storyboard-a za zadatu temu. To prodjete i car ste! Jedini je problem shto oni tek svake druge godine primaju nove ljude (a primace u junu ove godine opet) i to najvishe shest na tom smeru (na ostalim i manje), a samo dvoje idu na budzet. Shkolarina je 95.ooo! Ali vredi se pomuchiti za ovo.. Nemaju sajt (bar ga ja ne nadjoh).. informacije sam pronashla u chlanku nekih internet novina i iz pouzdanih izvora..
-VETSh (Bg): Imaju dva smera na kojima ima animacije. To su NRT (nove rachunarske tehnologije] i AVT (audio video tehnologije) gde je drugi smer bolji jer se animacije vishe forsiraju. Pruza solidne mogucnosti da se nauchi neshto.. Prednost ove shkole je u tome shto je bolonjska vec zazivela i shto je prelazak u bilo koju shkolu iz te branshe lak (ukljuchujuci i shkole u Evropi). www.vets.edu.yu
-Chiron (Bg): Shkola 3d modelinga sachinjena iz nekoliko kurseva
• Osnove kompjutera (PC1)
• 3d kompjutersko modelovanje i rendering (3D1)
• 3d Karakterna animacija (3D2)
• Mentorski kurs animacije (radionica)
• Produkcija specijalnih efekata (3d3)
Cena je 1950 evra i radi se u Mayi i drugi naprednim programima kao shto su Alias Studio, Adobe After Effects, Pixar Renderman. Na kraju uspesno zavrsenog kursa studenti dobijaju jedan sertifikat skole "CHIRON" i jedan sertifikat kompanije ALIAS za oblast "Dynamics". www.chiron.co.yu
-SystemPro: Razni kursevi i izmedju ostalog kurs za 2d crtanje i uvod u 3d modelovanje. Cena nije navedena. www.systempro.co.yu
-CET kursevi: takodje puno kurseva i jedan od njih je 3d studio max 6. Kurs traje 10 dana (ukupno 40 chasova) i cena je 200 evra. Tvrde da su dobri.. www.cet.co.yu/kursevi/

Pripreme za prijemni za gore navedene fakultete:
-RAF (Bg): od 28. januara traju besplatne pripreme iz matematike i informatike. Ko je bio na prvom i drugom chasu dobio je zbirku zadataka sa reshenjima koja je prilichno dobra.
-VETSh (Bg): od ove subote pochinju pripreme koje traju chetrdeset chasova (znachi svake subote) i koshtaju oko 10.500,oo dinara..
-ETF (Bg): pripreme traju od 29.oktobra, a cena im je trichavih 15.000 dinara (posebno fizika, posebno matematike, shto, dakle zajedno izadje 30.000 dinara.. :rolleyes: )
-FTN (NS): pochelo 4. marta, cena je 9.500,oo dinara. Moze da se kupi zbirka sa zadacima u skriptarnici Stylos za samo 324,oo dinara

''My mom always says-Life is like a box of chocolate.. You never know what you gonna get!''
 
Odgovor na temu

Pedja_Bakic
Pedja Bakic
Beograd

Član broj: 30655
Poruke: 31
*.beotel.net.

Sajt: www.chiron.co.yu


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja18.03.2006. u 15:04 - pre 220 meseci
forest_gump opet radi isto. "Res, non verba"

Citat:
-Chiron (Bg): Shkola 3d modelinga sachinjena iz nekoliko kurseva
• Osnove kompjutera (PC1)
• 3d kompjutersko modelovanje i rendering (3D1)
• 3d Karakterna animacija (3D2)
• Mentorski kurs animacije (radionica)
• Produkcija specijalnih efekata (3d3)
Cena je 1950 evra


Ispravka:

Chiron nije skola modelinga, ikako se modeling radi u Chiron-u kao sustinski vazan deo oblasti 3d kompjuterske animacije i 3d i 2d efekata.

Cena nije 1950 evra vec 1650 evra za 3d1 kurs, kao i za 3d2 kurs. Mentorska radionica je 645 evra. Kurs Osnove kompjutera je 150 evra. 3d3 kurs specijalnih efekata je 1950 evra. Sve cene ukljucuju i PDV, Alias sertifikate kao i rad na licenciranom Alias software-u sto se ni za jednu drugu skolu gore navedenu na nesrecu ne moze reci. (Posto je Chiron Alias dealer onda imamo uvida i u to ko u ovoj zemlji koristi legalan a ko ilegalan software.)

 
Odgovor na temu

forrest_gump
IT administrator
Loznica

Član broj: 65179
Poruke: 89
213.244.208.*



Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja18.03.2006. u 19:01 - pre 220 meseci
Razumem Pedja..

Trebalo je da doslovce prepishem..
Dakle, Chiron je shkola za kreativne tehnologije... Ok

Bez ljutnje, ali malo je komplikovano.
''My mom always says-Life is like a box of chocolate.. You never know what you gonna get!''
 
Odgovor na temu

forrest_gump
IT administrator
Loznica

Član broj: 65179
Poruke: 89
213.244.208.*



Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja18.03.2006. u 19:08 - pre 220 meseci
SPISAK FAKULTETA, VISHIH SHKOLA I KURSEVA ZA ANIMACIJU
-ETF (Bg): imaju predmet 3d modelovanje, ali mi josh nisu odgovorili na pitanje koliko i shta se uchi po nastavnom planu. www.etf.bg.ac.yu
-Matematichki fak. (Bg): nema, a kao i na ETF-u forsiraju se vishe programiranje i slichne stvari. U planu je reforma i kroz dva-tri meseca ce se znati da li ce i u kojoj formi na nastavi ovog faxa biti prisutan 3d-modeling. (Informacija dobijena direktno od prodekana ovog faxa) www.matf.bg.ac.yu
-FTN (NS): tamo ima ono shto sam vec navela (dakle modeliranje sistema etc.), shto izgleda nema mnogo veze sa animacijom, ali cu svakako josh proveriti pa cu da javim. www.ftn.ns.ac.yu
-RAF (Bg): dakle ima predmet rachunarske animacije i radi se u maxu, ali kod njih je fora u tome shto u sushtini (kako sam razumela iz telefonskog razgovora sa njima) kod njih se nishta ne forsira, odnosno stiche se neko opshte znanje iz rachunarstva, shto bash i nije neshto. A i jeftini su do bola. Jedna godina je trichavih 3.000 evra.. www.raf.edu.yu
-Akademija Umetnosti, Berar studio (NS) : otprilike to je najbolje shto ova zemlja ima po pitanju shkola za animaciju! Elem, postoji smer animacije i vizuelni efekti i u suhtini kad to upishesh reshio si zivotni problem i svojim unucima. Radi se u Maxu i Mayi s tim shto se Maya vishe forsira. Za prijemni je do sad bila potrebna efikasna animacija maximalne duzine tri minuta, opshta kultura (koju imate ili nemate), i pishe se ananliza filma koji vam oni puste. Shto se animacije tiche ona je sada zamenjena pravljenjem storyboard-a za zadatu temu. To prodjete i car ste! Jedini je problem shto oni tek svake druge godine primaju nove ljude (a primace u junu ove godine opet) i to najvishe shest na tom smeru (na ostalim i manje), a samo dvoje idu na budzet. Shkolarina je 95.ooo! Ali vredi se pomuchiti za ovo.. Nemaju sajt (bar ga ja ne nadjoh).. informacije sam pronashla u chlanku nekih internet novina i iz pouzdanih izvora..
-VETSh (Bg): Imaju dva smera na kojima ima animacije. To su NRT (nove rachunarske tehnologije] i AVT (audio video tehnologije) gde je drugi smer bolji jer se animacije vishe forsiraju. Pruza solidne mogucnosti da se nauchi neshto.. Prednost ove shkole je u tome shto je bolonjska vec zazivela i shto je prelazak u bilo koju shkolu iz te branshe lak (ukljuchujuci i shkole u Evropi). www.vets.edu.yu
-Chiron (Bg): Shkola za kreativne tehnologije i postoji mogucnost ophadjanja sledecih kurseva:
• Osnove kompjutera (PC1)
• 3d kompjutersko modelovanje i rendering (3D1)
• 3d Karakterna animacija (3D2)
• Mentorski kurs animacije (radionica)
• Produkcija specijalnih efekata (3d3)
Cena je 1650 evra za 3d1 kurs, kao i za 3d2 kurs. Mentorska radionica je 645 evra. Kurs Osnove kompjutera je 150 evra. 3d3 kurs specijalnih efekata je 1950 evra. Sve cene ukljucuju i PDV, Alias sertifikate kao i rad na licenciranom Alias software-u sto se ni za jednu drugu skolu gore navedenu na nesrecu ne moze reci (citat - Pedja Bakic) i radi se u Mayi i drugi naprednim programima kao shto su Alias Studio, Adobe After Effects, Pixar Renderman. Na kraju uspesno zavrsenog kursa studenti dobijaju jedan sertifikat skole "CHIRON" i jedan sertifikat kompanije ALIAS za oblast "Dynamics". www.chiron.co.yu
-SystemPro: Razni kursevi i izmedju ostalog kurs za 2d crtanje i uvod u 3d modelovanje. Cena nije navedena. www.systempro.co.yu
-CET kursevi: takodje puno kurseva i jedan od njih je 3d studio max 6. Kurs traje 10 dana (ukupno 40 chasova) i cena je 200 evra. Tvrde da su dobri.. www.cet.co.yu/kursevi/

Pripreme za prijemni za gore navedene fakultete:
-RAF (Bg): od 28. januara traju besplatne pripreme iz matematike i informatike. Ko je bio na prvom i drugom chasu dobio je zbirku zadataka sa reshenjima koja je prilichno dobra.
-VETSh (Bg): od ove subote pochinju pripreme koje traju chetrdeset chasova (znachi svake subote) i koshtaju oko 10.500,oo dinara..
-ETF (Bg): pripreme traju od 29.oktobra, a cena im je trichavih 15.000 dinara (posebno fizika, posebno matematike, shto, dakle zajedno izadje 30.000 dinara.. :rolleyes: )
-FTN (NS): pochelo 4. marta, cena je 9.500,oo dinara. Moze da se kupi zbirka sa zadacima u skriptarnici Stylos za samo 324,oo dinara



[Ovu poruku je menjao forrest_gump dana 18.03.2006. u 20:16 GMT+1]
''My mom always says-Life is like a box of chocolate.. You never know what you gonna get!''
 
Odgovor na temu

forrest_gump
IT administrator
Loznica

Član broj: 65179
Poruke: 89
213.244.208.*



Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja18.03.2006. u 19:12 - pre 220 meseci
Tema je otishla za trenutak u malo chudnom pravcu u kome su se neki izgleda chak nashli i uvredjeni, stho mi svakako nije bila ni poslednja namera, ali nadam se da je problem sada konachno reshen i da vishe nema zamerki na deskripciju shkole za kreativne tehnologije.
Ali u svakom sluchaju, sve kritike i novosti su uvek dobrodoshli!

poz
''My mom always says-Life is like a box of chocolate.. You never know what you gonna get!''
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.dial-up.volja.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja18.03.2006. u 21:51 - pre 220 meseci
Citat:
Pedja_Bakic:Posto je Chiron Alias dealer onda imamo uvida i u to ko u ovoj zemlji koristi legalan a ko ilegalan software.

A kako to imate uvid u to ko u ovoj zemlji koristi legalan, a ko ilegalan softver?
Jer imate neke spiskove, jel vam ljudi iz firmi drukaju gazde? Uopste ne razumem
kako to jedan diler moze da ima takav uvid. Niko _ne_mora_ da kupuje softver kod
vas.
Citat:
Pedja_Bakic:Chiron nije skola modelinga, ikako se modeling radi u Chiron-u kao sustinski vazan deo oblasti 3d kompjuterske animacije i 3d i 2d efekata.

Nesto mi nije jasno u citavoj prici, a i zanima me. Svi vasi kursevi su, kako pise
na sajtu, uslovljeni zavrsavanjem prethodnog kursa. Evo sta mene zanima:
Neko na primer hoce da nauci da animira karaktere, to mu dodje kurs
da ga nazovemo 3d2. E sad, tamo pise da je uslov da se prijavi na 3d2
uspesno zavrsen 3d1 kurs. A 3d1 kurs je modeling, na primer i uslovljen
je zavrsetkom predhodnog kursa, koji je uslovljen zavrsetkom prethodnog
kursa i tako dalje.
Da li je ovo stvarno tako, tj. da li stvarno neko treba da prodje x vasih
kurseva koji ga ne zanimaju da bi dosao do onoga sto ga zanima ili sam
ja nesto pogresno razumeo?
Note:Odmah da kazem da ne zelim da slusam price kako je sve to povezano i
kako se mora znati modeling da bi se znala animacija jer mi takve izjave
samo prave posao brisanja flejma koji ce odmah zatim neminovno doci
jer takve izjave izazivaju isti.

Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Pedja_Bakic
Pedja Bakic
Beograd

Član broj: 30655
Poruke: 31
*.beotel.net.

Sajt: www.chiron.co.yu


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja19.03.2006. u 10:41 - pre 220 meseci
Citat:
A kako to imate uvid u to ko u ovoj zemlji koristi legalan, a ko ilegalan softver?
Jer imate neke spiskove, jel vam ljudi iz firmi drukaju gazde? Uopste ne razumem
kako to jedan diler moze da ima takav uvid. Niko _ne_mora_ da kupuje softver kod
vas.


Sto se tice toga "kako to imamo uvid" u to ko koristi legalan Alias software, takav odgovor zahteva poduze objasnjenje zbog kompleksnog nacina licenciranja Alias software-a:

Da bi Maya ili Alias studio mogao uopste da radi na nekom kompjuteru legalno, potrebno je da se instalira serijski broj tog software-a. Serijski broj se NE DOBIJA zajedno sa software-om. Kada paket sa diskovima stigne potrebno je stupiti u kontakt sa Alias-om (kao sto to i pise u paketu sa diskovima) i od njih zatraziti serijski broj (ovo najcesce ide preko dilera ali ne mora). Oni tada traze od onoga ko je kupio software da posalju: tacno ime kompanije (ili skole) sa tacnom postanskom adresom i lokacijom kompanije, ime osobe odgovorne za instalaciju, i najvaznije - serijski broj network kartice. (Ako kompjuter nema network karticu, nemoguce je legalno koristiti Alias software - otud oni postovi na ES-u "kako da isfoliram da imam network karticu jer nece maya da mi radi" jer cak ni krekirana maya ne radi bez network kartice, ili bar bez mak broja sto je moguce ishakovati i bez kartice, ali nije legalno koriscenje Maye.) Ovaj broj koji svaka network kartica ima, je jos poznat i kao mak adresa ili "ethernet mac address". Kada alias dobije te informacije i mak adresu, oni onda generisu serijski broj za taj software i posalju ga klijentu. Klijent tada upise serijski broj i Maya ili Studio pocinje da radi. Taj broj u sebi sadrzi i informacije o vrsti software-a, verziji kao i tome da li postoji "expiry date".

Ovo znaci da je legalno nemoguce koristiti jedan isti paket, kao na pr. Mayu na vise kompjutera, ako je kupljena takozvana "node locked" licenca. Jedna licenca = jedna mak adresa = jedan kompjuter. Naravno i ovo je moguce zaobici jer postoje programi koji dozvoljavaju da se promeni mak adresa i onda vise kompjutera sa istom mak adresom mogu da imaju jednu istu licencu (tj. isti serijski broj licence) ali tako instaliran Alias software naravno nije legalan.

Uz "node locked licence" postoji i tzv. "floating licence" ("plivajuca licenca") koja se najcesce koristi u velikim studijima i skolama, gde jedan serijski broj podrzava vise licenci. Tada dobijate samo jednu kopiju programa ali serijski broj koji dozvoljava vise licenci da se koriste od jednom u mrezi. U tom slucaju FlexLM server za licence mora da se instalira na kopmjuter koji je server i svi kompjuteri moraju da budu umrezeni (taj kompjuter postaje "licence server"). U toku rada server proverava koliko je licenci dozvoljeno da se koristi u jednom momentu i sve dok se taj broj licenci ne ispuni, server salje dozvolu svakom klijentu da pokrene program. Moguce je pokrenuti cak i vise licenci na jednom istom kompjuteru, ili naravno - jedna licenca - jedan kompjuter sve dok se ne ispuni dozvoljen broj licenci.

Prednost floating licenci je u tome sto velika kompanija moze da ima 500 kompjutera a da ni u jednom momentu ne koristi vise od recimo 200 kopija Maya programa, cak i ako svi zaposleni koriste Mayu sa vremena na vreme. Tako recimo kompanije kao sto je ILM nemaju isti broj floating licenci koliko imaju kompjutera.

Uz sve ovo, u Alias ugovoru o koriscenju software-a jasno stoji nekoliko izuzetno vaznih klauzula:

- Software se NIKADA ne moze preprodati ili dati drugome na koriscenje.

- Software je licenciran za odredjenu organizaciju ili kompaniju i nikoga drugoga, i samo za odredjeni kompjuter ili server i transfer software-a nije moguc niti dozvoljen. (Ovo je inace praksa i sa mnogim drugim 3d programima, ali za poredjenje Adobe recimo dozvoljava transfer licenci)

Ako Alias mora da ima tacne podatke o svakoj kompaniji koja je kupila i zeli da koristi Alias software, onda je jasno kako Alias ima uvida u to ko koristi legalan software. Nama je potrebno nekoliko minuta da proverimo sa Aliasom bilo koju informaciju te vrste, kao na primer "Ime kompanije je XYZ, da li postoji bilo kakav zapis o njima da su dobili serijski broj ili da su uopste uplatili za neki software". Ako dobijemo negativan odgovor, onda sirimo krug trazenja da vidimo da li postoji greska u spelovanju i slicno; na kraju je moguce jednostavno proveriti broj registrovanih licenci za odredjeni region i to oduzeti od onih za koje znamo. Tako recimo postoji kompanija u Makedoniji koja ima nekoliko desetina nelegalnih licenci, i tvrdi da su sve legalne. Alias je proverio to nekoliko puta (na moje insistiranje su ponavljali proveru, inace dovoljno je proveriti jedanput), ali naravno presudan podatak je bio da je u Makedoniji kupljeno svega nekoliko licenci (mada ni jedna na ime doticne kompanije) - sve skupa, za sva vremena. Tada je sve jasno i tada se podatak prosledjuje legalnom departmanu koji ima pravo da zakonski goni ne samo tu kompaniju vec i sve njene klijente (ovo je narocito lako ako su klijenti recimo u Kanadi ili Americi ili zapadnoj Evropi).

Takodje je nama moguce da proverimo kada je i koliko software-a prodato u kojem regionu, kog datuma, itd. Recimo nedavno je jedna nasa poznata TV stanica kupila nekoliko licenci Maye sasvim legalno (i to ne od nas)... ovo samo ilustruje koliko nam je lako da proverimo ko koristi legalan software a ko ne.

Neke kompanije inace kupe stvarno legalnu licencu, ali kasnije instaliraju noviju verziju programa. Ovo je ilegalno isto kao i da nikada nisu kupili software. Da bi se dobila dozvola za upgrade, potrebno je biti na tzv. "maintenance plan-u" (neki ga jos zovu i "support") koji se placa svake godine i podrazumeva automatsko slanje najnovijih verzija programa (Chiron skola ima ovakav plan). Ovaj plan je besplatan samo za prvu godinu koriscenja software-a a kasnije se ili mora placati ili se odustaje od njega, u kom slucaju organizacija ostaje na jednoj istoj verziji software-a za stalno ili sve dok ne kupe ponovo novu verziju software-a.

I jos nesto:

Postoje verzije Alias programa koji su tzv. "PLE" tj. "personal learning edition". PLE software je lisen mnogih alatki i ima drugaciji file format kao i watermark na svakom renderu, ali je besplatan za pojedince koji ga koriste kod kuce i na njemu uce. Cak i samo ime - "PLE" - dosta jasno objasnjava koja je svrha tog software-a. Ako ga neko koristi kod kuce, kao licnu licencu, onda je ona besplatna. Alias ima uvida u to ko je zatrazio licencu za PLE maya software, i mi imamo pristup i tim informacijama. PLE licenca je besplatna, ali NIJE DOZVOLJENA ZA KORISCENJE U FIRMAMA ILI SKOLAMA. Ona se zato zove 'Personal'... "licna" a ne "javna" ili "za firme".

Postoje i licence za skole, koje po svojoj funkcionalnosti nemaju nikakve razlike u odnosu na licence za firme. Medjutim te licence jedino mogu da kupe Autorizovani Trening Centri kao sto je to Chiron. Bilo koja druga skola mora da kupi komercijalnu licencu.

Zasto bi ovako nesto interesovalo studente? Zato sto svoje radove ne smeju da salju na takmicenja ili na izlozbe itd. sem ako su proizvedeni na legalnom software-u. Radovi za PLE verzije imaju watermark pa su samim tim neupotrebljivi. Time sto koriste nelegalan software, misleci da je legalan, mnogi studenti se izlazu nepotrebnom riziku.
 
Odgovor na temu

Pedja_Bakic
Pedja Bakic
Beograd

Član broj: 30655
Poruke: 31
*.beotel.net.

Sajt: www.chiron.co.yu


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja19.03.2006. u 11:16 - pre 220 meseci
Citat:
Nesto mi nije jasno u citavoj prici, a i zanima me. Svi vasi kursevi su, kako pise
na sajtu, uslovljeni zavrsavanjem prethodnog kursa.


Iako je ovo bio slucaj, od prosle godine ovaj princip je promenjen. Najbolje je da procitate sta pise na sajtu (radije nego da ovde kopiram dugacak tekst sa sajta)

Citat:
Evo sta mene zanima:
Neko na primer hoce da nauci da animira karaktere, to mu dodje kurs
da ga nazovemo 3d2. E sad, tamo pise da je uslov da se prijavi na 3d2
uspesno zavrsen 3d1 kurs. A 3d1 kurs je modeling, na primer i uslovljen
je zavrsetkom predhodnog kursa, koji je uslovljen zavrsetkom prethodnog
kursa i tako dalje.


Ne znam odakle vam ta informacija da je "3d1 uslovljen prethodnim kursem..." jer to nije tacno.

To sto postoji PC1 kurs ne znaci da je on obavezan da bi se neko upisao na 3d1. Neki studenti ga upisu, a neki ne, mada onima koji ne poznaju dobro kompjutere preporucimo da prvo zavrse pc1 kurs.

Sto se kursa 3d2 tice, on podrazumeva i jos neke stvari sem stavljanja key-framova: character rigging, deformacije, i slicno. Sve to je potrebno za karakternu animaciju, cak i u velikim studijima gde su odgovornosti vrlo jasno podeljene; cak i tamo gde je neko samo character animator, on i dalje radi key shapes za lice i takodje ucestvuje u "trouble shooting-u" problema prilikom rigging-a i set-up. Sta vredi karakter animator koji ne zna sta je gimbal lock? Ili koji ne zna kako se koriste constraints? Ili koji ne moze da razume prelaz izmedju FK i IK? Ili koji se ne snalazi u Action Window?

Mnoge od tih stvari se rade na 3d1 kursu zato sto su vazne i u drugim oblastima i zato sto 3d1 kurs pruza znanje koje je dovoljno za neke osnovne animacije tipa - flying logos ili camera walk through. Mozda najvazniji deo 3d1 kursa koji se odnosi na animaciju jeste bas modeling iako on predstavlja samo deo kursa. Kroz modeling studenti nauce o raznim vrstama interpolacije, koje se kasnije koriste na pr. u action window (koja je vrsta interpolacije kriva u action window? ili - kako radi IK solver u mayi?). Takve stvari ne moze da razume neko ko se nije bavio problemom interpolacije i shvatio ih kroz koriscenje recimo B-spline geometrije kao i poligona i sub-d hijerarhijskih povrsina u modelingu.

Dok skoro sve druge skole preskacu takav uvod i koncentrisu se samo na koriscenje alatki, ja smatram da je on esencijalan za uspeh studenta. Jedini ljudi koji su videli sta to stvarno znaci su oni koji su imali prilike da se muce sa nekom animacijom a onda videli nekog naseg studenta kako problem resava za nekoliko minuta (u odnosu na nekoliko nedelja). Jedan nas sadasnji student se i upisao u Chiron bas zato sto je na poslu imao prilike da vidi nekoga ko je zavrsio i 3d1 i 3d2 u Chiron-u kako radi i resava probleme stare nekoliko meseci za nekoliko sati.

Mozda najveci izazov za skolu Chiron u tom smislu je - pokazati zasto je neko znanje potrebno (narocito ako se doticna oblast ne obradjuje u drugim skolama). Video sam da veliki broj zainteresovanih za 3d ima vec oformljene ideje (na nesrecu potpuno pogresne) kako se napreduje u toj industriji, i nisu otvoreni za savete od onih koji imaju iskustva i znanja. Sa druge strane, oni koji shvataju da student ipak ne zna bolje od profesionalca iz industrije, izuzetno brzo napreduju. Ja mislim da je najbolji dokaz ispravnosti ovakve vrste dubinskog ucenja a ne povrsnog prelaska gradiva, spisak ljudi koji su zavrsili kurseve u Chiron-u i dobili ponude za posao od zapadnih firmi ili kod nas bez narocitog ili ikakvog iskustva posle kurseva u Chiron-u (taj spisak na nasem sajtu treba dopuniti jer ima jos dosta primera, samo sto nikako to ne stizemo...). Retko koja skola na svetu se moze pohvaliti time da je njihov student odmah po zavrsetku kursa spreman za profesionalni rad. Upravo tu je razlika - nasi studenti uce stvari koje mnogi studenti radije ne bi.

Jos jedan razlog za 3d1 kurs pre 3d2 kursa je to sto velika vecina studenata koji rade animaciju, ipak zeli tu svoju animaciju da izrenderuje a ne da je prikaze samo u wire-frame obliku. Rendering se takodje radi na 3d1 kursu jer je suvise velika oblast da bi se radilo u okviru 3d2 kursa.

Inace, nekoliko puta smo dobijali slicna pitanja, i pokusali smo da vidimo da li ikako mozemo da omogucimo onima koji zele da upisu direktno 3d2 kurs da to i ucine. Tada smo sastavili spisak potrebnih predznanja da bi se moglo uciti na kursu 3d2, misleci da je moguce kreirati neki pripermni kurs koji bi bio kraci i jeftiniji od 3d1 kursa. Evo ga taj spisak:

- Maya interface ukljucujuci i MEL i kastomizaciju istog (oko dve nedelje)
- Interpolacije ukljucujuci i Bezier i B-spline kao i sub-d i hijerarhijski b-spline i poligone (minimum mesec dana, cesto i vise)
- Uopste snalazenje u 3d maya prostoru (oni koji ne igraju igrice po ceo dan mogu da imaju problem sa ovim u pocetku pa to zahteva nekoliko nedelja rada u viewport-u)
- Koriscenje action window-a (nekoliko nedelja)
- Dobro shvatanje pivot pointa, rotacija i hijerarhije (nekoliko nedelja).
- Rendering (minimum nedelju dana ako ne i vise)
- Uvod u alatke za animaciju - samo da se shvate osnove (nedelju dana)

Kada se sve ovo sabere, dobijemo 3d1 kurs... jasno je zasto smo od ideje za "uvodni kurs" odustali. Uz sve to, nase trziste jos nije dovoljno veliko da podrzava tako usko strucne pozicije kao sto je "karakter animator za lice" ili slicne. U svim firmama kod nas, jedan isti covek radi vise poslova; da nije tako, cesto bi sedeo dokon i cekao da neko drugi odradi nesto (recimo model ili rigging) da bi on onda mogao da pocne da animira. Ovako jedan covek koji ce da animira moze da radi rigging dok drugi modeluje i radi recimo teksture. Orphanage tako radi oduvek inace... Mada je to sve manje retkost i u vecim firmama na zapadu (cak i ILM pristupa tom nacinu rada, zato sto je primeceno da ljudima brzo dosadi kada rade samo jedno te isto i tako im opada produktivnost; drugi razlog je taj sto nedovoljno poznavanje srodne oblasti usporava trouble-shooting jer onaj koji naidje na problem ne ume da ga definise).

3d3 kurs nije uslovljen zavrsavanjem 3d2 kursa vec je samo 3d1 kurs potreban. Da bi smo to postigli, prebacili smo tehnicku animaciju iz 3d2 kursa na 3d3 a ostavili vise prostora time za karakternu animaciju sto je sustina 3d2 kursa.

Mi bi smo dozvolili upis diretno na 3d2 kurs nekome ko je u stanju da demonstrira takvo poznavanje materije kao sto to imaju nasi 3d1 studenti, pod uslovom da stvarno poznaje sve to (zasto terati nekoga da se dosadjuje na 3d1 ako stvarno sve zna?). Problem je sto mnogi koji misle da znaju nesto, uglavnom to ne znaju. Ako pogledate radove na Chiron sajtu, sve staticne slike su proizvedene u toku 3d1 kursa sto dobro ilustruje potrebno znanje za 3d2.

[Ovu poruku je menjao Pedja_Bakic dana 19.03.2006. u 12:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.dial-up.volja.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja19.03.2006. u 15:37 - pre 220 meseci
U vezi licenciranja Maye:
Svaka cast, drago mi je da je ovako kako si opisao. Napokon ce se
i kod nas stvari dovesti na mesto. Naravno, za sada su duge ruke
zakona uglavnom skrstene, ali vazno je da liste postoje i da se neko
time bavi kod nas.

Citat:
Pedja_Bakic: Ne znam odakle vam ta informacija da je "3d1 uslovljen prethodnim kursem..." jer to nije tacno.

Sa Chironovog sajta. :)
Ako nije tacno, a vi to ispravite. U svakom slucaju deluje onako kako
sam shvatio. BTW, nije poenta da je 3d1 uslovljen nekim kursom, nego
da su svi kursevi uslovljeni prethodnim, bar tako pise na sajtu.
Citat:
3d Karakterna animacija (3D2)

Kurs 3d2

Ovaj kurs kombinuje 168 casova sa instruktorom kao i 168 casova sa asistentom i prakticnim vezbama i tutorijalima u periodu od 15 nedelja, da bi studentima pruzio znanje potrebno za samostalnu kreaciju 3d kompjuterske animacije: 3d tehnicke animacije, karakterne animacije, klasicne animacije, glume i "performance", character rigging. Ceo kurs 3d2 je usmeren ka sticanju znanja i iskustva u domenu karakterne animacije, do cega se dolazi studijama oblasti kao sto su to: gluma, pantomima, crtanje po prirodi, 2d animacija, i iznad svega brojne vezbe u kojima je cilj "performance" animiranog karaktera. U toku kursa nastava kao i vezbe se odvijaju na programu Maya. Nastavu drze Alias sertifikovani instruktori i profesionalci iz 3d industrije.

Kurs 3d2 je namenjen 3d kreatorima i onima koji traze posao u industriji koja se oslanja na 3d sadrzaj i animaciju: 3d animirani filmovi, filmska animacija i efekti, video spotovi i reklame, video/kompjuterske igre, interaktivni 3d sadrzaj.

Uslovi:

Uspesno zavrsen kurs 3d1.

Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Pedja_Bakic
Pedja Bakic
Beograd

Član broj: 30655
Poruke: 31
*.beotel.net.

Sajt: www.chiron.co.yu


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja19.03.2006. u 17:04 - pre 220 meseci
Hvala za pohvale, znam da pored nas ima drugih kojima je to isto u interesu (da svi koriste legalan software) a neki medju njima imaju i vise vremena i mogucnostida takve stvari isteraju do kraja. Narocito Alias (Autodesk) HQ pocinje sve vise da obraca paznju na to sta se desava u zemljama istocne Evrope.

Evo sta pise na chiron.co.yu sajtu povodom uslova za upis na kurs 3d1:

Citat:
"Kurs 3d1

Ovaj kurs kombinuje 168 casova sa instruktorom kao i 168 casova sa asistentom i prakticnim vezbama i tutorijalima u periodu od 15 nedelja......

...Uslovi:

Studenti moraju da imaju osnovno znanje principa rada kompjutera, operativnih sistema, kao i bitmap grafickih programa kao sto je Photoshop, Fractal Design Painter, Corel Draw i slicnih. Uz to, student mora da demonstrira talenat za neke od ovih vizuelnih umetnosti: ilustraciju, fotografiju, video ili animaciju. Poznavanje 3d programa kao sto je Maya, Alias Studio, Softimage, 3d Max, Lightwave, i slicnih, nije uslov za upis ali je dobrodoslo i moze se uzeti u obzir prilikom upisa studenta."


Tako da ipak ne pise (niti je ranije pisalo) da je uslov za 3d1 kurs zavrsavanje nekog prethodnog kursa. Pretpostavljam da je to sto je za 3d2 kurs uslov 3d1 kurs, dalo pogresan utisak da i za 3d1 kurs mora da postoji neki prethodni kurs koji je uslov, ali to nije slucaj.
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.dial-up.volja.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja19.03.2006. u 18:30 - pre 220 meseci
OK, samo mi je bilo vazno da su odredjeni kursevi uslovljeni zavrsavanjem
odredjenih kurseva. To mi se licno ne svidja, bilo bi dobro da su sasvim
nezavisni, po meni.
Citat:
Pedja_Bakic: Hvala za pohvale, znam da pored nas ima drugih kojima je to isto u interesu (da svi koriste legalan software) a neki medju njima imaju i vise vremena i mogucnostida takve stvari isteraju do kraja. Narocito Alias (Autodesk) HQ pocinje sve vise da obraca paznju na to sta se desava u zemljama istocne Evrope.

Steta sto mediji i organi zakona ne posvete vise paznje ovome. Naravno,
niko ne moze ocekivati da svi koriste legalan software, ali je vazno naterati
sve firme i sve one koji stvaraju profit koristeci neciji (u ovom slucaju Aliasov)
prozivod plate to. I drago mi je da se ovde o tome brine neko ko zna kako
stvari stoje, ne nekakva izmisljena komisija/organizacija kakve smo imali prilike
da gledamo.
Kad vec govorimo o svemu ovome, mislim da je postojanje PLE verzije Maye
jedan od najpametnijih Aliasovih poteza ikada.
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

® marsal ®
Marko Djukovic
Pljevlja,Sabac,Novi Sad

Član broj: 58555
Poruke: 103
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja20.04.2006. u 01:55 - pre 219 meseci
Kao prvo , nisam procitao sve postove ali sam primetio da se spominje "MODELIRANJE I SIMULACIJA SISTEMA" ana ftn-u, pa resih da ti to malo pojasnim.

Kao prvo u ovom, gore navedenom predmetu se ne radi ono st tebe najvise interesuje.Tj. Radi se Matlab (nadam se da si vcula za nejga, inace matematicki alat), pomocu kojeg se vrsi modeliranje i simulacija pneumatskih,elektro-mehanickih,hidraulicnih i bukvalno svih drugih sistema, kao sto su npr. let rakete u svemir, amortizacija automobilskih guma, ma svakakve stvari.......i to sve preko diferencijalnih jednacina (znaci puno matematike)....Ovo ti pisem zato sto sam student Mehatronike a to mi je inace, jedan od predmeta..........

Sto se tice preporuke, "nemam pojma"..Najvise ces nauciti ako nadjes neku dobru privatnu skolu...ili kupis knjigu iz Maye i bacis se na nju......zato sto je to zaista ekstra D pack...i po mnogima najkompetentniji alat za 3D modeling......
®.....sve ove ruke mogu,sve ovo srce zna, ne boj se gaziti ponosno i gledaj kako to radim ja....
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.vdial.verat.net.

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja20.04.2006. u 08:03 - pre 219 meseci
A koja literatura vam je preporucena za ispit?
Jel imaju negde da se skinu skripte, i koje knjige su vam preporucili?

P.S. Kada su dif. jed. bile problem :-)))
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.vdial.verat.net.

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja20.04.2006. u 08:31 - pre 219 meseci
Evo i da dam sam sebi odgovor

Citat:

1. D. Debeljković, Dinamika objekata i procesa, Mašinski fakultet, Beograd, 1983.
2. D. Petrovački, Simulacija linearnih dinamičkih sistema korišćenjem analognog računara, FTN,
Novi Sad, 1985.
3. V. Kecman, Dinamika procesa, Liber, Zagreb, 1985.
4. L. Ćalasan, M. Petkovska, Matlab i dodatni moduli Control Toolbox i SIMULINK, MikroKnjiga, Beograd,
1996.
5. Štampani materijal koji pokriva pojedina izlaganja (u obliku slajdova, prikazanih tokom izlaganja) i
vežbe (primeri i rešenja zadataka).

Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

® marsal ®
Marko Djukovic
Pljevlja,Sabac,Novi Sad

Član broj: 58555
Poruke: 103
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja20.04.2006. u 15:16 - pre 219 meseci
@ Djomloun

Ne znam da li sam te najbolje razumeo...Ako mislis konkretno na Modeliranje i simulaciju MISS.....Stvari stoje ovako......

Na FTN-u...MISS predaje dr.Alkesandrar Erdeljan....i sto se tice predmeta, prvo se rade kolokvijumi kod asistenta Capka Darka i ako se to polozi onda ides na usmeni, i to bas usmeni.Sednes ispred njega i pricas.....E sad narano literatura.....Najbolja literatura za MISS na FTN-u ti je redovno pohadjanje predavanja i sve sto zapises na casovima....To ti je ono....mislim.....vecina stvari ti se svodi na vezbanje u Matlabu.Sve u svemu...evo ti sajt pa pogledaj...tu ti je sve...

http://ccd.ns.ac.yu/aus/miss/miss.htm


Pozdrav!


E...da ne zaboravim...Ova knjiga " D. Petrovački, Simulacija linearnih dinamičkih sistema korišćenjem analognog računara, FTN," nije za ovo modeliranje.Petrovacki predaje SAU (sisteme automatskog upravljanja), tako da ova knjiga nije za MISS, nego za neke sisteme modeliranja u SAU, koji su slicni sa MISS-om......ali ne smeta..
Novi Sad, 1985."
®.....sve ove ruke mogu,sve ovo srce zna, ne boj se gaziti ponosno i gledaj kako to radim ja....
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.yu
Via: [es] mailing liste

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja20.04.2006. u 23:23 - pre 219 meseci
Da pojasnim, procitao sam tvoj post na brzinu i prvo sto mi je palo u oci je Mathlab (sa kojim vrlo slabo stojim) pa sam mislio da imate na faxu neku valjanu literaturu iz istog na srpskom.
Na sajtu sam vec bio ali vidim da nema nikakvih skripti iz Matlaba. Ako imas nesto u elektronskom obliku i voljan si da podelisx tu sam ;>>

------=_NextPart_000_0006_01C664AF.1765F4D0
Content-Type: text/html;
charset="utf-8"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<HTML><HEAD>
<META http-equiv=Content-Type content="text/html; charset=utf-8">
<META content="MSHTML 6.00.2800.1106" name=GENERATOR>
<STYLE></STYLE>
</HEAD>
<BODY bgColor=#ffffff>
<DIV>esauth:145617:f6dc074a11b9d496eef0f9a7d797f1d8<BR>Odgovor pisite
*iskljucivo* ispod ove linije:</DIV>
<DIV>&nbsp;</DIV>
<DIV><FONT face=Verdana>Da pojasnim, procitao sam tvoj post na brzinu i prvo sto
mi je palo u oci je Mathlab (sa kojim vrlo slabo stojim) pa sam mislio da imate
na faxu neku valjanu literaturu iz istog na srpskom.<BR>Na sajtu sam vec bio ali
vidim da nema nikakvih skripti iz Matlaba. Ako imas nesto u elektronskom obliku
i voljan si da podelisx tu sam ;&gt;&gt;<BR></FONT></DIV></BODY></HTML>

------=_NextPart_000_0006_01C664AF.1765F4D0--
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: fakulteti, a na njima bar malo modelovanja

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17003 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.