Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

postavljanje obaveznih polja kod unosa!

[es] :: Access :: postavljanje obaveznih polja kod unosa!

[ Pregleda: 2771 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rribaric
romano ribarić
rijeka

Član broj: 31410
Poruke: 165
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon postavljanje obaveznih polja kod unosa!25.10.2005. u 18:25 - pre 224 meseci
Imam jednu bazu (tablicu)s više polja - 7 polja
Od toga da bi podaci bili upotrebljivi za svaki unos moraju biti obavezno unesena 4 polja(rb,naziv,datum,iznos_nabave).
Što treba postavit kod dimenzioniranja baze kako bi kod unosa sprijewčavalo unos nepotpunih podataka(da sva 4 zadana polja moraju biti ispunjena),a da to nemoram provjeravat u codu kao do sad :(primjer djela koda)

Public Function fpotvrdi()
Dim frmulaz As Form
Set frmulaz = Forms!ulazmaska
ok = True
If VarType(Me![Naziv Sredstva]) = vbNull Then
ok = False
MsgBox "NIJE UPISAN NAZIV SREDSTVA" & Year(Now())
End If
If Me![Nabavna vrijednost] <= 0 Then
.............

Znači da se negdje u proprtisu postave obavezne polja di bi sam access vršio provjeru kod pritiska na tipku OK(potvrde unosa)

p.s. Ja sam postavio kod dimenzioniranje tablica na samom polju opciju requaid na YES i rezultat je da neupiše zapis ali mi ne javlja da nisam unio zadana polja.
Dečki unaprijed hvala!

romano
 
Odgovor na temu

dakuri
Novi Sad

Član broj: 44913
Poruke: 191
*.150.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: postavljanje obaveznih polja kod unosa!26.10.2005. u 06:54 - pre 224 meseci
Ja mislim da je najelegatnije resenje da u Event/After Updejt za svako odgovarajuce polje forme ispises odgovarajucu funkciju za error, onda nije potrebno da cekiras requred u tabeli...ili bi mozda bilo dovoljno da u odgovarajucem polju forme postavis input format i u tabeli cekiras requared, gresku ti tada sigurno ne bi prikazivao na hrvatskom. moracu da probam. To sa input format ne bi bilo lose jer bi korisnika stalo opominjalo da treba da unese nesto.....

Javite svoje misljenje!!!!!
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: postavljanje obaveznih polja kod unosa!26.10.2005. u 14:27 - pre 224 meseci
U dizajnu tabele, za svako polje imas property 'required'. Dakle, u dizajnu tabele, za zeljena polja postavi property 'Required' na TRUE ili Yes, sta vec ide. To ce da spreci unos nepotpunih rekorda iz bilo koje aplikacija, ali i direktan unos u tabelu.

Upotreba formnog BefopreUpdate eventa pomaze, ali samo kada se podaci unose kroz TU formu. Ako se napravi druga forma, a ne upotrebu provera na BeforeUpdate eventu forme, nece biti nikakve kontrole. I kada posatvis Required=Yest na nivou tabele, treba raditi Form_BeforeUpdate. Zasto? bez Form BeforeUpdate Access ce ti dati poruku na Engleskom o tome da nisi uneo podatak u polje koje je 'required'. Sa beforeUpdate na formi mozes da uradis nesto kao:
Code:

sub Form_beforeUpdate(Cancel as Boolean)

if IsNull(PrvoRequiredPolje) then
 cancel=true
 msgbox "Polje PrvoRequiredPolje mora biti popunjeno!"
 exit sub
endif

if IsNull(DrugoRequiredPolje) then
 cancel=true
 msgbox "Polje DrugoRequiredPolje mora biti popunjeno!"
 exit sub
endif

if IsNull(TreceRequiredPolje) then
 cancel=true
 msgbox "Polje TreceRequiredPoljebiti popunjeno!"
 exit sub
endif

if IsNull(CetvrtoRequiredPolje) then
 cancel=true
 msgbox "Polje CetvrtoRequiredPolje mora biti popunjeno!"
 exit sub
endif


end sub


Naredba Cancel=TRUE kazuje Accessu da NE SACUVA rekord.
Ponovo napominjem, ovo NIJE DOVOLJNA zastita. jedina zastita jeste postaviti property Required na TRUE u dizajnu tabele. Form BeforeUpdate samo pomaze da poruke korisniku budu jasnije (nece se nikada pojaviti Accessova ugradjena poruka o requred polju bez podataka)


Upotreba AftreUpdate evenat za kontrole (text box, combo itd..) NIJE DOBRA IDEJA kada zelite da precite unos nepotpunih rekorda. Zasto? Pa ako ni ne udjete u te kontrole, a snimite rekord, snimice se ono sto je u kontrolama, a toje NULL. Znaci, ne valja poaso. AfterUpdate na nivou kontrole koristi se za neku akciju koja treba da se desi posle dodeljivanja vrednosti toj kontroli. Na primer, u jednom kombo boksu izaberemo nesto, pa onda promenimo row source za drugi kombo boks, na osnovu onoga sto smo izabrali u prvom. na primer, u prvom kombo boksu izaberem vrstu robe, recimo "Pivo", onda se u drugom kombo boksu pojeva imena samo za "Pivo". Moze se upotrebiti i za prepisivanje cene iz tabele Roba u tabelu RacunDetalji, sto ima u temi Magacin - Maloprodaja. (li ce biti uskoro)

:-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: postavljanje obaveznih polja kod unosa!

[ Pregleda: 2771 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.