Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Električna gitara

[es] :: Elektronika :: Električna gitara

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12939 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Axl Filth
Axl Filth
Zgb

Član broj: 71767
Poruke: 3
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Električna gitara23.10.2005. u 14:15 - pre 225 meseci
Već dugo se bavim elektronikom i sklapanjem pojačala i stabilizatora napona ali sada sam dobio novu inspiraciju. Htio bih kod kuće sastaviti električnu gitaru pa me zanima može li mi netko dati upute, knigu.pdf ili link od neke stranice koje iomaju vezu sa home made el. gitarama. Molim vas da mi netko pomogne ako ima kakvog pojma o gitarama ili zna ono gore navedeno.

Puno vam hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Električna gitara23.10.2005. u 17:20 - pre 225 meseci
Sta te konkretno interesuje i do koje mere planiras da sam pravis delove? Ja sam u fazi zavrsavanja svoje i mogu da ti preporucim za pocetak je:
1) izvadi Visa virtuon karticu u raifazen banci za kupovinu preko neta
2) ne motaj magnete, ako hoces da ustedis na njima kupi malo jeftinije ali se mani corava posla (preporuka DiMarzio, kad kupujes preko neta sa guitarsam.com kosta 65euro humbacker zajedno sa postarinom, kod nas je 89e najjeftinije)
3) takodje batali kobilicu i civije. za delove je najbolji sajt stewmac.com, odatle sam ja porucivao skoro sve delove + javor i ebonovinu za vrat, sve je extra kvaliteta ali malo skupo. drugi dobar sajt je warmoth.com, tu ima jeftini FloydRose original i schaller i jos puno stvari.
4) ono sto ostaje je drvenarija, na tome ces najvise i da ustedis ako sam pravis jer je na zapadu mnogo skuplje.
Ako imas nesto jos da pitaj javi se na PP
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

Axl Filth
Axl Filth
Zgb

Član broj: 71767
Poruke: 3
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Električna gitara23.10.2005. u 20:43 - pre 225 meseci
Kakva vrst drveta se koristi za samo tijelo? Da li se prgovi radi preko pomične mjerke ili je moguće kupiti gotovi vrat sa već odmjerenim pragovima, oliko ukupno dodje izgradnja takve gitare kod kuće i dali se isplati tj. da li je jeftinije kupiti SQUIERA ili raditi npr. imitaciju strata kod kuće. Kakve boje se koriste za to.
Hvala na odgovoru
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Električna gitara23.10.2005. u 22:33 - pre 225 meseci
Ako si pocetnik u sviranju preporucujem ti da kupis squier-a i da mu odmah zamenis magnete jer su s*anje zivo. Takodje se oprosti od koriscenja tremolo-a jer je (ne)kvalitetan koliko i magneti. Ja trenutno sviram squier-a i zbog tih stvari pravim sebi novu. Ako hoces da pravis mozes dobro da ustedis. Preporucujem ti da kupis fingerboard (tj ono drvo koje se lepi na vrat i u koje idu pragovi) koji je vec zarezan za pragove i zaobljen odozgo jer ti moze ustedeti vreme (a i nikad ne mozes precizno da zarezes sam). Ima ih na stewMac.com. Za telo se koristi sve zivo, moja preporuka je jasen ili mahagoni. Za vrat javor i sta mu stavis iznad - javor, rosewood ili ebonovinu.
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Električna gitara23.10.2005. u 23:51 - pre 225 meseci
ovo sam zaboravio: za farbanje ti preporucujem nitro boju i lak.
ako planiras da pravis low-end gitaru nemoj uopste da se mlatis, za 150-200e koliko kosta squier ne mozes da napravis bolju.
pozdrav
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

Axl Filth
Axl Filth
Zgb

Član broj: 71767
Poruke: 3
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Električna gitara24.10.2005. u 17:11 - pre 225 meseci
Daj mi samo napiši kojega SQUIERA imaš AFINITIY ili STANDARD i koji model strat ili tele?
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Električna gitara24.10.2005. u 20:11 - pre 225 meseci
u pitanju je Strat Standard
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

enaB
Beograd

Član broj: 59951
Poruke: 397
*.vdial.verat.net.

ICQ: 276002814


+9 Profil

icon Re: Električna gitara27.10.2005. u 15:54 - pre 224 meseci
http://www.guitarfrenzy.com/index.htm

[Ovu poruku je menjao enaB dana 27.10.2005. u 16:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Električna gitara28.10.2005. u 14:01 - pre 224 meseci
Mozda je najbolje, ako si vec odlucio da pravis gitaru, da kupis gotov vrat od Strata, a dasku da pravis sam.
Btw, ne vidim poentu kupiti Squier-a i menjati mu magnete, ili bilo sta drugo. Mozda je bolji savet ODABRATI Squier-a u radnji..
Bolje je sakupiti sve raspolozive pare (za Squier, magnete ...) i pazariti ozbiljnog Epifona.
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Električna gitara29.10.2005. u 23:34 - pre 224 meseci
nikakvo biranje ti ne moze pomoci, to su mali zuti motali :) ja sam birao izmedju 10 njih i opet. jednostavo - kolko para tolko muzike. Ako decko voli strat-olike gitare glupo je preporuciti mu epiphon-a (a diskutabilno je koliko je i on kvalitetan). te jeftine gitare kao aria, squier i slicne su kao dusu dale za modifikacije, pre svega magneta, a posle i kobilice ako nekom treba tremolo koji zapravo radi (lako se moze modifikovati za recimo Wilkinson-a)
pozdrav
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Električna gitara31.10.2005. u 20:35 - pre 224 meseci
Pa sada da bas "otvaramo diskusiju" koliko je kvalitetam Epifon, ili nisi cuo ko su oni ili..

To sto su mali zuti motali ispade bolje od "malih tamnoputih" iz Meksika, a rec je, ipak, o gitari od 250€. Svaki kvalitet mora da se plati. Kada dodje, pocetnik, u fazu da mu "smetaju" magneti, onda prestaje da bude pocetnik.

Za te pare, alnico magneti, mogu da budu samo lose podeseni. "Stare" materijale, drvo npr, je gotovo nemoguce naci. Magneti imaju vek trajanja, tako da "stare" nema smisla koristiti. Ako su motani kao Fender, sta tu ne moze da se dodatno oboji sa par kondova, nacinom vezivanja podesavanjem...
Squier ima vise problema sa finalizacijom cele gitare, mogu se naci sa sitnim nedostacima u montazi (jedini deo rucne proizvodnje). Sve ostalo je stvar podesavanja gitare (i magneta) koje je ipak neophodno posle kupovine.
Stavljati mnogo bolje magnete na celu konstrukciju, je kao stavljati 17 inca tockove na Yuga.
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Električna gitara31.10.2005. u 21:54 - pre 224 meseci
opet se ne bih slozio s tobom. znaci ti kazes da nema razlike izmedju AlNiCo diMarzio magneta koji (u usa) kostaju 65$ i no-name od 5$ (naleteo sam negde na sve delove za squier, tremolo kosta 15$ npr). Bilo koji keramicki DiMarzio ce da razbije squier-ov AlNiCo. Moj otac radi opravku i re-finish starih gitara, 90% su fenderi iz 80ih ili pre (made in USA). I nisu toliko bolje sklopljeni od squier-a. Nalazio sam i po dva milimetra supljine izmedju vrata i tela onamo sa strane, i svakakva jos cuda i besmislice. Ovo sto kazem je iskljucivo iz iskustva. Squier Standard serija ima (za cudo) besprekoran finish, nista losije od fender-a koji kostaju ispod 1000$. Treba da se isproba, vecina ima kriv vrat koji ne moze u potpunosti da se ispravi ali jbg, veci deo USA fender-a koji sam video ima malo uvrnut vrat - ne konveksan ili konkavan nego uvrnut. Treba covek da se okozi dok podesi pragove da nigde ne zvoni i slicno. Posle 4 godina od kada sam ga kupio pocinje i na mom squier-u to da se javlja pomalo. Do nekle se slazem sa tobom da u pocetku je teze praviti razliku izmedju dobrih i losih magneta, ali sam od prvog dana primetio da squier ima daleko vise suma nego bilo koja gitara sa kojom sam ga uporedjivao (charvel neki, fenderi, aria, maya, ibanez, etc).Jeste da su to sve skuplje gitare, ali bi i pocetniku odgovaralo vise da nema onog odvratnog suma.
Sto se tice starosti magneta, neki bas to i vole: zato je cena strat-u iz '54 sa original magnetima 20.000eu a ako su zamenjeni nije ni 2.000.
Rock On
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Električna gitara01.11.2005. u 20:05 - pre 224 meseci
Di marzio su poznati magneti i dovoljno skupi. Razlike ima i u zvuku i kvalitetu. Mada ako neko "struze" hevi metal, pa ne treba mu Dimarzio. Elem, mogu se pazariti i Seymori, ali 220$, po komadu, i to u USA, dok dodju i ako dodju...pa jos za "koju" gitaru.

Poenta je u svirci, za pocetnika. Ako neko pazari Yuga, moze da mu postavi tockove od 17", ne znam sta je bas dobio, a skuplji su i bolji, a ne moze bas ni na trke da ide...

Osim toga, za jeftin "tremolo" je dovoljno ako zategne zice i ostane u "stimu". Sta vise i ocekivati.

A kriv vrat, pa za to treba "unapred" znati i ocekivati. Ako se probere, a moze, mozes da dobijes gitaru koja "brci" samo na drugom ili trecem pragu, sto se moze popraviti visinom praga li zice. Sto je i poenta Fendera(naravno kada se pojavio, sada ne postoje gitare bez toga) u mogucnosti podesavanja i duzine i visine zice, pa i magneta.

Kada pocetnik sve to savlada, i pocne da "oseca" razlike i da prepoznaje gitare, onda je "Epizode 2", neko je prestao da bude pocetnik a ako ga i dalje zanima svirka i gitara, za 600€ moze da kupi spravu (namerno ne navodim proizvodjaca), sa kojom moze kucu da sagradi.

[Ovu poruku je menjao vladd dana 01.11.2005. u 21:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vladd dana 01.11.2005. u 21:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.197.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Električna gitara02.11.2005. u 11:08 - pre 224 meseci
na warmoth.com su Duncan-i tek nesto skuplji od DiMarzio magneta, odkud ti tih 220$ (mozda za komplet i to u skupljoj prodavnici)
[url]http://www.warmoth.com/pickups/pickups.cfm?fuseaction=pickups_g_seymour[/url]. A sto ne bi trebao DiMarzio za heavy? Imaju oni dosta zestokih modela, pogledaj dimarzio.com. Koriste ih Satriani, Vai, Malmstten, Petrucci, Gilbert i da ne nabrajam vise...
A sto se tice krivog vrata, obicno je to od 15 praga pa nanize. Dizanje zica resava problem delimicno ali je onda teze da se svira.
Sto se ovog sa pocetnicima tice slazem se, meni je bila (skoro) super kad sam je kupio.
A za tremolo stvarno ne znam, na svim jeftinim gitarama od 200-300eu je tesko uraditi bilo sta s njim. Najvise se rastimuje G zica, cak i na gitarama sa "Floydom" (srazmerno loseg kvaliteta). Ne znam da li se proizvodjaci trude da uprskaju tako ili je nesto drugo. Recimo kod drugara koji ima starog Fender-a (USA) tremolo na prvi pogleda izgleda isto kao moj, i to Vintage-style sa 6 srafova. A opet njegov se ne rastimuje kad se koristi, a moj posle prvog cackanja ode u aut za pola stepena najmanje.
Pozdrav
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Električna gitara02.11.2005. u 13:08 - pre 224 meseci
Pa kada kazem hevi metal, ne spominjem Satrijanija :) koji to nije, ipak.

Ali Seymor ima model po Dimebagu (nazalost pokojnom), i nije ispod 200$. Ostali "meki", vintage, mogu da se nadju i za 170.

A Britni Spirs u svom hitu na MTV-ju svira Squier, pa sta ce mo sad? Iako se moje misljejne o njoj i Satrijaniju dramaticno razlikuje i to u raznim "oblastima", ipak dama proizvodi vise love.

Elem, mislim da ne treba mnogo gledati sta zvezde sviraju i koje patike nose. Sponzori i ugovori rade svoj posao. Vise bih voleo da vidim sta su svirali dok su se probijali, na vestinu.

A tu vise nisu samo magneti, tu su u igri i cele gitare, Godin, Tom Anderson..Ali to su jaako skupe igracke, i mislim, da za njih treba ozbiljno znanje, pa i ozbiljan posao.

Poz.

[Ovu poruku je menjao vladd dana 02.11.2005. u 14:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
195.252.103.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Električna gitara02.11.2005. u 19:11 - pre 224 meseci
jel mislis na par Duncana? Jedan kosta oko 97$
I da, britni ne svira, ona se igra time
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Električna gitara04.11.2005. u 19:41 - pre 224 meseci
Ne, model "po zelji" Dimebaga Darella, humbucker, za most. A za doticnu damu...trebaju neke druge igracke.
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Električna gitara05.11.2005. u 17:26 - pre 224 meseci
ako se ne varam njegov model je Dimebucker, i on kosta 97$. Mozda gresim ako se njegov model ne zove tako, ali toliko kosta.
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.147.17.bitsyu.net.



+7 Profil

icon Re: Električna gitara05.11.2005. u 19:59 - pre 224 meseci
Inace, magneti koje je pokojni Dimebag koristio su http://www.billlawrence.com/ ili konkretno L500-XL http://www.billlawrence.com/Pages/Pickup_Window/500.htm a cenu mozete videti na doticnoj strani.... A onda je SD poceo da ga sponzorise i da pravi kopije cika Bilovih magneta - naravno po vecoj ceni :-( Jad i beda. Prica se da je Dimebag u stvari i dalje nastavio da koristi originalne magnete koji su ga proslavili :)
O tome koliko su ovi dobri, dovoljno govori cinjenica da je jedan prevarant Jzchak Wajcman koristio ime Bill Lawrence za svoju kompaniju da bi prodavao jeftine kopije (mislim da to i danas radi) i nazalost mnogi neupuceni su se upecali :(
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Električna gitara05.11.2005. u 21:03 - pre 224 meseci
Da nazalost. I jos taj magnet na Washburn gitari.
Ali marketing cini cuda, a Bilove magnete moze da priusti samo ko je u USA, ili gresim?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Električna gitara

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12939 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.