Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak

[ Pregleda: 3273 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8368
*.72.200.212.in-addr.arpa.



+1347 Profil

icon Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak10.09.2005. u 17:43 - pre 226 meseci
http://www.dpreview.com/articles/sonydscr1/

Potpuno nova, od strane mene odavno prizeljkivana klasa aparata

Objedinjuje sve prednosti prosumera + noise free + wide angle + front/back focus free + daleko povoljnija cena nego ekvivalentan DSLR

Osnovno je pitanje da li ce i ostali proizvodjaci krenuti takvim konceptom, cemu se licno nadam (sto bi velikom broju zainteresovanih potencijalnih kupaca omogucilo nalazenje licnog favorita), ili ce ova zverka ostati sama tacno na pola puta izmedju prosumera i DSLR-a...
 
Odgovor na temu

teta_lija
Milan Lisica
Pančevo

Član broj: 17037
Poruke: 172
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: www.mehanizam.net


+1 Profil

icon Re: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak22.09.2005. u 09:59 - pre 226 meseci
Nemogu da verujem da niko nije nastavio diskusiju o ovom aparatu tako dugo.

Kao prvo mislim da R1 definitivno nece biti izuzetak i da ce uskoro mnoge kompanije nastaviti u ovom trendu. Prosecan korisnik digitalnog aparata je ocigledno poceo da se edukuje (ili su poceli da ga edukuju - canon napravio sajt samo da bi korisnicima pokazao koja je vaznost velicine cipa) i vise mu nije dovoljno P&S vec zahteva i dodatne opcije. R1 tu ulazi na velika vrata i za pristojnih 1000$ nudi naprednom amateru bas ono sto je trazio. Znam da se mnogi nece sloziti samnom u ovome ali ovaj aparat stvarno mnogo nudi za tu cenu.

Jedna od stvari koja mi se najvise svidja jeste LCD na vrhu koji omogucava jednostavno slikanje sa drzanjem aparata u visini struka. Znam da to moze da se uradi sa bilo kojim aparatom koji ima rotirajuci displej, ali je ovde on bas postavljen na pravo mesto za tu namenu. Kao da slikas sa aparotom srednjeg formata, mada sa 10Mpix on im se opasno priblazava. Znam da ta kolicina pixela na toj velicini cipa negativno utice na sum, ali kako sam video na test fotkama sasvim pristojno izgleda. Na dpreview su ga poredili sa 20D i 350D. Naravno sa 20D nema poredjenja, ali u odnosu na 350D se pristojno pokazao. Na visim ISOima Canon ima vise detalja, dok R1 ima malo manje suma. Znam da su detalji vazniji, ali ipak mislim da ce se svi sloziti da dobrim svetlosnim uslovima R1 daje, ako nista drugo, onda barem vecu sliku. Treba jos pomenuti da bi 350D sa objektivom koji je ekvivalentan R1 kostao znatno vise od ovog.
Opet poredim razlicite klase aparat, ali da li se toliko i razlikuju, jer koliko korisnika 350Da, D50ice i slicnih zaista ima vise razlicitih objektiva koji premasuju opseg ovog SONYa?

Jos samo da skupim oko 1000e dok dodje kod nas!
Implementacija je materijalizacija specifikacije apstrakcije
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8368
*.72.200.212.in-addr.arpa.



+1347 Profil

icon Re: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak22.09.2005. u 10:46 - pre 226 meseci
Predlazem ti da se ne zaleces, jer R 1 nije u potpunosti iskoristio prednosti tog koncepta (veliki senzor, fiksni objektiv, ekstremno kratak back-focus od samo 2,1 mm), a i ergonomija mu nije najbolja.

Poredili su ga sa 20 D ili 350 D, ali u odnosu na njih se pokazao jednako lose (jer su oni po pitanju kvaliteta slike, suma i procesiranja prakticno identicni).

R 1 ima mnogo vise suma od njih, pogotovo na visim ISO, sto je posledica slabijeg kvaliteta njegovog CMOS cipa, ali i gusceg pakovanja piksela.

Mislim da ce Canon kada izbaci igraca u toj klasi (mozda je to Pro 2?), biti znatno jaci od ovoga i to prvenstveno po pitanju manjeg suma i dimenzija. Mozda i neki od ostalih igraca prijatno iznenadi.

Sve u svemu, ocekujemo dosta uzbudjenja u narednom periodu :)

 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak22.09.2005. u 16:43 - pre 226 meseci
Slažem se da u ovoj novoj klasi treba sačekati konkurenciju.

I kako edukovati kupce da pixeli nisu najvažnije k-ka aparata? Da ovaj SONY ima npr. 6Mpix, i ISO bi bio neuporedivo bolji. A po meni ISO1600 sa malo šuma je n puta korisniji od 10MPix-a. Samo što bi sa samo 6Mpix sigurno prodali manje aparata.

[Ovu poruku je menjao NShappy dana 22.09.2005. u 17:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

paunp
Predrag Paunovic
Beograd

Član broj: 32823
Poruke: 15
*.dsl.siol.net.



Profil

icon Re: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak22.09.2005. u 17:05 - pre 226 meseci
Sta misite koliko ce vremena otprilike trebati da Canon evontualno izbaci ekvivalent ovom Sony-evom, u obliku Pro2? Pitam to jer planiram da uzmem Pro1 u narednih 6 meseci, pa bi to mozda malo i produzio ako ima sanse da Pro2 izadje u tom periodu...
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8368
*.72.200.212.in-addr.arpa.



+1347 Profil

icon Re: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak22.09.2005. u 22:56 - pre 226 meseci
Nisam ja uopste gadljiv na veci broj Mp (naravno da su pravi i na 100% pregledu korektni), jer se slika uvek moze smanjiti i time dobiti na kvalitetu, ali na najnizem ISO snimak MORA biti popuno gladak.

E, to nije ispunjeno na ovom Sony-ju i zato ne smatram da je dovoljno dobar.
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak22.09.2005. u 23:13 - pre 226 meseci
Citat:
paunp: Sta misite koliko ce vremena otprilike trebati da Canon evontualno izbaci ekvivalent ovom Sony-evom, u obliku Pro2? Pitam to jer planiram da uzmem Pro1 u narednih 6 meseci, pa bi to mozda malo i produzio ako ima sanse da Pro2 izadje u tom periodu...


Ti ni CIA ne zna. Kompanije to čuvaju u tajnosti. Ima sad na jesen neki sajam fotoopreme pa će tu biti svakavih promocija. A u sledećih 6 meseci će sigurno biti raznih noviteta.
 
Odgovor na temu

paunp
Predrag Paunovic
Beograd

Član broj: 32823
Poruke: 15
*.dsl.siol.net.



Profil

icon Re: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak23.09.2005. u 11:29 - pre 226 meseci
Da ne ispadnem da skrecem temu od R1, ali mislim da ne smeta posto govorim o mogucem konkurentu. Po vasoj proceni, ako Canon odgovori na R1 u obliku Pro2 (sa priblizno istim specifikacijama) koliko bi otprilke bila veca cena u odnosu na Pro1? Da li bi bio skuplji od R1?
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak23.09.2005. u 16:30 - pre 226 meseci
Citat:
paunp: Da ne ispadnem da skrecem temu od R1, ali mislim da ne smeta posto govorim o mogucem konkurentu. Po vasoj proceni, ako Canon odgovori na R1 u obliku Pro2 (sa priblizno istim specifikacijama) koliko bi otprilke bila veca cena u odnosu na Pro1? Da li bi bio skuplji od R1?


Ne znamo ni da li će Canon uopšte (i kada) izbaciti nešto u ovoj klasi a ti već pitaš za cenu.

Evo sada ću ja da bajam. Mesec dana posle početka prodaje, cene će im biti približno iste. Sony u principu drži cenu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Sony R1 -vesnik nove klase ili samo izuzetak

[ Pregleda: 3273 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.