Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46772 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 05:19 - pre 227 meseci
Samo mala ispravka: mislim da pogresno koristite 'free as in beer' sintagmu. Nije to nikakva originalna Linux smernica. Vise o tome ovde:
http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html
Ima i na srpskom :)
http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.sr.html

 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 06:30 - pre 227 meseci
Ljudi koriste Linux zato sto je free as in beer, ne zato sto je free as in speech. Te dve stvari su vrlo razlicite, ali licemerno je tvrditi da su korisnici tu zbog speech dela. Korisnici su tu zbog 'free as in beer' dela, i kada ne bi bio 'free as in beer', ne bi bilo ni korisnika. Odnosno, bilo bi ih onoliko koliko je svojevremeno imao BeOS, ili danas Solaris (dok nije postao dzabe) i slicni.

[Ovu poruku je menjao Reljam dana 30.08.2005. u 07:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 07:11 - pre 227 meseci
Pa ja nisam ni pomenuo zasto ljudi koriste Linux - naravno da je jedan od razloga njegovog koristenja to sto je besplatan - nego sam samo ispravio sta je smernica, sta ne.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 07:49 - pre 227 meseci
Pa dobro, nije originalna Linux smernica, vec GPL smernica - ali je Linux prvi GPL projekat koji je postao popularan i medju ljudima koji nisu über-geekovi :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 09:31 - pre 227 meseci
Citat:
Ivan Dimković:...kosi se sa nekim originalnim Linux smernicama,
free as in beer - you can make even money on it,  rezanjem medija ;-))

Sa kakvim smernicama? Ne kosi se ni sa kakvim smernicama. Jel' smernice kažu
da su Linux kernel i njegov izvorni kod slobodni? Kažu! Pa jesu li free?
Jesu!

Citat:
Ivan Dimković:Da opste je poznato da Linux(TM) brand zapravo
cini /vmlinuz/ fajl, i da korisnici Linuxa zapravo direktno pozivaju
system-callove kernela, po cemu je Linux i postao popularan i u siroj
upotrebi :)

<početak ironije>
Grešiš, evo ja recimo koristim Linux samo zato što mi se sviđa prizvuk
njegovog imena i ona majca sa pingvinom koju imam u plakaru.
<kraj ironije>

Citat:
Reljam:Ljudi koriste Linux zato sto je free as in beer, ne zato
sto je free as in speech

Ne! Ni jedno ni drugo nije razlog za korišćenje nekog OS-a, ili bilo kog
drugog proizvoda.


Citat:
Reljam:Korisnici su tu zbog 'free as in beer' dela, i kada ne bi
bio 'free as in beer', ne bi bilo ni korisnika. Odnosno, bilo bi ih onoliko
koliko je svojevremeno imao BeOS, ili danas Solaris (dok nije postao dzabe) i
slicni.

Eto, Solaris je besplatan, pa koliko ga ljudi koristi? Trebalo bi da Linux i
Solaris podele korisnike "fifti-fifti", sada kada su oba free as in beer?

Linux se koristi na prvom mestu zbog svog kvaliteta i upotrbne vrednosti, a ne
zato što je brend, ili zato što je besplatan. Vremenom Linux jeste postao
brend, i eto Torvalds to danas naplaćuje i ograničava upotrebu tog brenda. To
je legitimno, ali po mom mišljenju nije džentlmenski sa njegove strane.

Ali tu se stvar završava, neće moći da ograniči slobodu samog proizvoda,
izvornog koda Linuxa. Bože moj, na dalje ćemo imati Linux kernel i Linux TM.
Čini mi se da to više smeta onima koji ne koriste Linux nego nama koji
ga koristimo.

A što se tiče Torvaldsa, nikada nisam koristio Linux zato što, eto,
gotivim njega lično. Zato me baš briga da li je džentlmen ili nije.

Sem toga Linus nije isto što i Linux.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 09:38 - pre 227 meseci
Citat:

Sa kakvim smernicama? Ne kosi se ni sa kakvim smernicama. Jel' smernice kažu
da su Linux kernel i njegov izvorni kod slobodni? Kažu! Pa jesu li free?
Jesu!


Nisu vise free ako ga rezes i slucajno nazoves disk sa imenom GPL paketa ;-) Ja se i dalje secam te price linux droida iz 1994... 1995... 1997... 1999 :) "Make your business on the FREE OS" ;-)

Citat:

Ne! Ni jedno ni drugo nije razlog za korišćenje nekog OS-a, ili bilo kog
drugog proizvoda.


Konkretno Linuxa, da - mislis da bi neko od destkop korisnika placao Linux da kosta kao Windows ili MacOS, give me a break ;)

A koliko bi tih developera koji su ga napravili uopste uzelo u razmatranje da ga unapredjuju da su morali da ga plate ;-) Znas IBM-ov sponzorisani kernel 2.6 je morao da nastane na necemu od ranije ;)

Citat:

Eto, Solaris je besplatan, pa koliko ga ljudi koristi? Trebalo bi da Linux i
Solaris podele korisnike "fifti-fifti", sada kada su oba free as in beer?


Od kad je Solaris besplatan - od pre 3 meseca... ;)

Citat:
Linux se koristi na prvom mestu zbog svog kvaliteta i upotrbne vrednosti, a ne
zato što je brend, ili zato što je besplatan.


:-)))))))))))))))) Imas li ti neke cifre da potkrepis tu tvrdnju - ja sve vreme lusam Linux PR kako je u stvari on jeftiniji za skole, vlade, fakultete, vojske, male firme u Srbiji :-) To im je sales pitch...

Sales pitch Linuxa je da je u osnovi dzabe ili skoro dzabe (kad zaposlis gurua u firmi) - i to je to. Da nije bilo tako, Linux i danas i dalje postojao samo na Linusovom hard disku.

Citat:
Vremenom Linux jeste postao
brend, i eto Torvalds to danas naplaćuje i ograničava upotrebu tog brenda. To
je legitimno, ali po mom mišljenju nije džentlmenski sa njegove strane.


Niko i ne dovodi u pitanje legitimnost (a ni moral) - vec se samo konstatuje kako nije vise free as in beer uvek ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 09:57 - pre 227 meseci
Citat:
mmirilovic: Linux se koristi na prvom mestu zbog svog kvaliteta i upotrbne vrednosti, a ne zato što je brend, ili zato što je besplatan.
Cekaj, nije bas tako. Pre samo nekoliko godina (a sigurno pre >5) godina, Linux nije imao ni kvalitet ni upotrebnu vrednost, osim u vrlo, vrlo, vrlo specificnim scenarijima. Medjutim, i pored toga su ga ljudi koristili. Ljudi vole dzabe(*) stvari, i tu nije nista sramota. I naravno, ljudi ce tolerisati vise problema od necega sto oni shvataju kao dzabe.

(*) - ignorisuci TCO.

[Ovu poruku je menjao Reljam dana 30.08.2005. u 10:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 14:32 - pre 227 meseci
¨Stoga, možda ćete plaćati novčani iznos za primerke slobodnog softvera, ili ćete ih nabavljati besplatno.¨ Dakle, slobodni softver NIJE obavezno besplatan, a MOZE i da bude. Zar to nije bas tako u praksi? Ne razumem vise sta vam nije jasno - ako neko ne naplacuje svoj rad, onda je budala itd., ako naplacuje, onda je pljackas itd. a sve to je dozvoljeno vec po samoj licenci.

Imam osecaj da vam je jedina ¨kost u grlu¨ sto je Linus kao govorio - nemojte nista da mi naplacujete, jer necu ni ja, pa su mu dzabe napravili OS, a on sad promenio misljenje i zezno programere itd. Pa, zivot je kucka, a posle umres, **bi ga. Over & out.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eth-wifi.verat.net.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 15:58 - pre 227 meseci
Ovde ljudi možda pomalo zaboravljaju da je OSS mnogo više nego Linus Torvalds (čovek koji je imao tu sreću da bude na pravom mestu u pravo vreme).

Da Linuxa već koliko sutra više ne bude, brzo bi bio zamenjen, imajte to u vidu.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 16:05 - pre 227 meseci
Citat:
tdjokic: Imam osecaj da vam je jedina ¨kost u grlu¨ sto je Linus kao govorio - nemojte nista da mi naplacujete, jer necu ni ja, pa su mu dzabe napravili OS, a on sad promenio misljenje i zezno programere itd. Pa, zivot je kucka, a posle umres, **bi ga. Over & out.


E vidish, ovo je bottom line cele diskusije (prochitao sam je u jednom dahu). A zar se to nije slichno desilo i sa MS-om 2003. godine u SCG? Setite se, jedna od (nezvanichnih) marketinshkih kampanja Microsofta u Beogradu jeste bilo doniranje jednog lepog broja besplatnih originalnih primeraka Win XP OS-a, u cilju sprecavanja piraterije (i ostalih pricha koje nam je onako lepo prenela nasha cenjena Vlada), a u pozadini svega toga stoji da je Vlada dobila tu donaciju (rachunajuci i drzhavne Univerzitete) da bi ih faktichki MS "navukao" da koriste XP regulishuci da i ostali koriste originalne verzije, chime je MS postigao da vec sutra, ta ista Vlada, mora da KUPI vec novoizaslu Vistu...

To cut the story short, poklonish, osvojish, naplatish... Sve shto je tdjokic rekao... I iskreno, i treba Linus da naplati svoj brend, jer to on upravo i jeste - BREND.
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 17:41 - pre 227 meseci
Citat:
Ovde ljudi možda pomalo zaboravljaju da je OSS mnogo više nego Linus
Torvalds (čovek koji je imao tu sreću da bude na pravom mestu u pravo vreme).

Da Linuxa već koliko sutra više ne bude, brzo bi bio zamenjen, imajte to u
vidu.

A i ako Torvaldsa sutra ne bude bilo, i on će brzo biti zamenjen! Ne znam
zašto ljudi poistovećuju Linux sa njim.

Verovatno su navikli na Gates=M$! Open your minds!
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Leftist
Luka Stojanovic
Bg

Član broj: 21766
Poruke: 401
*.infosky.net.

Jabber: slartibartfast@jabber.cc
Sajt: www.reggae.rs


+5 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 18:25 - pre 227 meseci
Iako bi lepse bilo da se brend ne naplacuje, to je nuzno zlo! Da Linus nije zastitio ime, mogao bi neko drugi da ga zastiti za na primer ping pong loptice. Za razliku od copyrighta (u slucaju GPL-a copyleft-a) koji ne kosta nista, zastita imena kosta. Dakle Linus je mogao da placa iz svog dzepa ili da naplati od onih firmi / organizacija koji to ime koriste u svom imenu. Sta bi ste vi izabrali?

Koji je deo ovde problematican?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 18:27 - pre 227 meseci
Citat:

Verovatno su navikli na Gates=M$! Open your minds!


Mozda su navikli na trziste, gde nije bitno sta je M$ vec koliki udeo u tom trzistu ima, i razlog zasto ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 19:02 - pre 227 meseci
Citat:
Mozda su navikli na trziste, gde nije bitno sta je M$ vec koliki udeo u
tom trzistu ima, i razlog zasto ;-)

Pa pošto si nekoliko puta naglasio da korisnici biraju Linux samo na osnovu
brenda, i cene, mislio sam da si se ti takođe vodio istim "smernicama" kada
si izabrao Win!?
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 20:40 - pre 227 meseci
Blago si ga vama GNU believer-ima, verujte i dalje... Ja sam mislio da je ovo sto se desilo dovoljno da svima otvori oci... Sa GNU licencom kao programer ne mozes da dobijes nista, a na narezivanju CDova mozes
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?30.08.2005. u 23:14 - pre 227 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Sa GNU licencom kao programer ne mozes da dobijes nista, a na narezivanju CDova mozes


Mislim da si hteo reci sa GPL licencom, no ok. [irony] Sad treba da ubedish josh samo par desetina hiljada GPL programera, cenim da ce te svaki od njih poslushati i krenuti da naplacuje svoje programe, umesto da gubi vreme na gluposti. [/irony]

Pusti ti u shta mi verujemo, realnost je da se brendovi prodaju, ma koliko vi nekoga mrzeli ili ne...
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
*.raver.be.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?31.08.2005. u 01:16 - pre 227 meseci
lep je a?




e i jos da pogodimo koje je piwo na slici ...
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?31.08.2005. u 08:29 - pre 227 meseci
Citat:
mkdsl
Pusti ti u shta mi verujemo, realnost je da se brendovi prodaju, ma koliko vi nekoga mrzeli ili ne...


Kako je lepo videti kad neko apsolutno masi poentu ;-)

Naime, niko nikog ne mrzi... takodje sasvim je normalno i prirodno da se brend naplacuje - jedina malo neobicna stvar sto u Linux/GPL slucaju kao i obicno oni najzasluzniji za taj brand nemaju veze sa celom tom pricom ;-)

No dobro, kao i u ostalim GPL slucajevima, to je sloboda izbora... kao sto je i sloboda nekom da to primeti da je prosto tako :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
80.93.227.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?31.08.2005. u 08:52 - pre 227 meseci
zanimljivo mi je kako niko od developera koji zapravo zive od tog posla (pod ziveti ne mislim opstajati u maloj akademskoj zajednici) ne smatra GPL licencu pozitivnom i to ne u kontekstu da im "neko krade posao", vec u kontekstu da sam developer retko profitira od toga i da novac obicno zavrsi na potpuno suprotnom mestu - tj. kod kompanija omrazenog M$ profila. sorry deco, ali M$ jeste developer friendly u poredjenju sa GPL way of life...
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?31.08.2005. u 08:53 - pre 227 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Kako je lepo videti kad neko apsolutno masi poentu ;-)


Uopshte nisam omashio poentu, vec je to realno stanje - a vi forsirate u diskusiji prichu "ako je linux free as in beer, zashto i brand nije free?". A to je ustvari mashenje poente.

Citat:
Naime, niko nikog ne mrzi... takodje sasvim je normalno i prirodno da se brend naplacuje - jedina malo neobicna stvar sto u Linux/GPL slucaju kao i obicno oni najzasluzniji za taj brand nemaju veze sa celom tom pricom ;-)


Greshish silno. Ne znam jesi li upucen u prichu o tipu (nisam siguran da li je iz Novog Pazara ili iz nekog drugog mesta, no nije ni bitno), koji je zaradio malu imperiju na Levi's 501 kopijama po bivshoj Jugoslaviji, dok ga malo vlasti nisu pritisle da je to nelegalno, a on, da bi ostao u poslu, pocheo sa proizvodnjom (prilichno slichnih farmerki), uz angazhovanje druge firme koja mu je kreirala brend - i time nastao LEGEND WORLD WIDE... Za razliku od njega, Linus je legalno pustio trzhishte da mu kreira brend (niko im nije uperio pishtolj u slepoochnicu na svoj proizvod nazivaju linuxom), i naravno - Linus nije radio nishta nelegalno...

Citat:
No dobro, kao i u ostalim GPL slucajevima, to je sloboda izbora... kao sto je i sloboda nekom da to primeti da je prosto tako


Da, to je bash sloboda izbora, kao shto ce biti i sloboda izbora firmama koje ce morati da placaju taj brend - da ili promene ime, ili se odreknu proizvoda. A koliko znam, to se deshava svuda u svetu, ma kako brend bio kreiran - mora se isposhtovati. Pa i u GPL svetu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linus Torvalds naplaćuje ime Linux?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46772 | Odgovora: 405 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.