Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g

[es] :: Oracle :: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g

[ Pregleda: 6134 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleca
Bl

Član broj: 64834
Poruke: 7
*.com.



Profil

icon Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g11.08.2005. u 14:03 - pre 227 meseci
1.Da li postoji nesto na srpskom o ovoj migraciji?
Ako moze neko uputstvo ili bilo sta od dokumenacije?

2.Instalirala sam Oracle Developer Suite 10g. Baza je 9i.
Run-ujem formu i javlja mi gresku
"FRM-10142: The HTTP Listener is not running on <computernam> at port 8888...

Probala sam da u
Edit Menu-->Preferences-->Runtime.
Give application server URL <ur machine ip>:8888/forms90/f90servlet [check this]
& web server location will be your browser window exe.


Start OC4J instance before u start running your form.


Sta mi jos nedostaje?
 
Odgovor na temu

noctua

Član broj: 10671
Poruke: 185
*.edn.co.yu.



Profil

icon Re: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g12.08.2005. u 09:15 - pre 227 meseci
Pozdrav!

Sto se tice migracije mogu da ti ponudim samo linkove na engleskom
Srpski i nije bas rasprostranjen jezik za tu temu... Ako sam te dobro razumeo ovo bi moglo da ti pomogne:
http://www.databasejournal.com...res/oracle/article.php/3408861

E, sad:

Da bi mogla da neku "desktop" oracle aplikaciju prikazes na web-u potrebne su ti neke stvari:
1. Application Server (konkretno delovi za Forms i Reports )
OR
2. Forms&Reports Services
Sta instalirati zavisi od afiniteta firme u kojoj radis

Dalje, da bi razvijala neku aplikaciju potreban ti je "lokalni" reports ili forms server.
Prakticno, imas 2x forms& reports server: jedan kod tebe u lokalu (na kom razvijas aplikacije) i jedan production (na kom stoje gotove forme koje drugi koriste).
Da bi stvar bila dalje "olaksana" ti mozes da radis na production serveru... u tom slucaju imas samo 1x forms&reports server.
Posto ne znam sta je i kako je kod tebe ovo ti je "general workflow":

1. Da bi radila u lokalu, najbolje je pre pokretanja Forms Builder-a pokrenuti i forms "server". Pokretanje doticnog zavisi od OS-a: ili je Start->Programs->OracleDevSuite10g(ili kako god si nazvala)->Forms Developer->Start OC4J instance
ili za *nix:
#su - oracle_dev_suite_user
#fw90serv (valjda se ovako zvase.... al' ne treba mi verovati... pogledaj u ./bin direktorijum instalacije...)

2. Da bi radio production server (sto opet zavisi od verzije AS koju firma koristi):
2.1 Ako je F&R instaliran kao deo AS: Kroz OEM se "zakacis" na infrastrukturu i odatle , posto odes na deo za F&R, pokrenes forms (ili reports) server - u zavisnosti sta ti je potrebno.
2.2 Ako je F&R instaliran kao nezavistan deo onda se "zakacis" za njegovu instancu, pa pokrenes samo njih.

3. Ukoliko ima potrebe, prekonfigurises OAS (Oracle HTTP server). On je taj preko koga ide Listener za web. Ukoliko je u upitanju lokal, on se automacki podize sam prilikom startovanja OC4J

I jos jedna napomena:

E, sad, sve ovo je samo generalno uputstvo. Ako imas neke nejasnoce, daj mnogo vise detalja, tipa: verzija OS-a. AS-a, topologija, sta se radilo, kako se radilo, sta treba da se uradi, kako treba da se uradi...
http://noctua4u.blogspot.com
http://moourl.com/shfb0
..:: Aquila non captat muscas ::..
 
Odgovor na temu

aleca
Bl

Član broj: 64834
Poruke: 7
*.com.



Profil

icon Re: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g17.08.2005. u 11:16 - pre 227 meseci
Pozdrav,
Izvinjavam se sto se nisam ranije javila ali nisam mogla.

Hvala na detaljnom odgovoru. Radim na Windows-u XP.
Sve sam uradila kako treba i radi mi, ali mi nije jasno da li svaki put moram da pokrecem Start OC4J Instance? Znaci potrebno mi je samo sa radi u lokalu, tj. instalirala sam Developer Suite.
Imam jos neka pitanja:
Forme migriram sa 6i na 10g, i uglavnom uspjesno ali mi ponekada puca Oracle. Zasto?
Kakva je razlika izmedju Oracle Forms 9i i 10g i da li postoji neka knjiga na netu o tome? Sve sto sam ja nasla je posebno o 9i ili 10g, ali mi treba kao neko poredjenje mada primjecujem da su jako slicni, tj 10g je ustvari 9.0.4. Release.
Da li neko zna gdje jos mogu naci interesantnu dokumentaciju o migraciji na 10g osim one na
http://www.oracle.com/technology/documentation/9i_forms.html?

Hvala jos jednom.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

noctua

Član broj: 10671
Poruke: 185
*.edn.co.yu.



Profil

icon Re: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g17.08.2005. u 13:55 - pre 227 meseci
Pozdrav!

Pazi, da bi radila (pod raditi podrazumevam kreiranje frome, prepravka, sta god vec u Forms Builderu) ne treba ti OC4J. Da bi videla ono sto si napravila moras da imas podignut OC4J.
Odgovor zasto mora je ujedno i odgovor na tvoje pitanje o razlici izmedju 10g i 6i. Postoji dosta razlika ali u sustini svodi se na "jednu" veoma bitnu: 6i ima runtime za izvrsavanje forme a 10g nema. Ono sto je u 6ci runtime, u 10ci je podmetnutno na "application" server...
E sad ide malo teorije: Da bi se forma na 6i izvrsila potrebno je da se kompajlira pa da se od toga napravi izvrsni fajl. Taj fajl se vrti pomocu runtime engine i svaki korisnik mora da ima instaliran Oracle Client kod sebe da bi mogao da radi sa formama i reportima. U 10ci je ostao runtime ali samo i jedino na serverskoj strani (odatle ""ci u application) dok kod korisnika nije potrebno (maltene) nista instalirati (sve se desava kroz browser).
Da bi browser mogao da "razgovara" sa runtime engine, potreban je neki posrednik. To je u 10ci OC4J.
Taj OC4J je u Developer Suite, ustvari, web server obogacen nekim "dodacima" pa moze da se svrsta u "application" server-e.
Ovo ti je krajnje uproscena shema:

client side: browser <-> web server <-> forms engine <-> db
developer side: Forms Developer <->forms engine <-> db

E, sad, ako uspes da nahvatas nekog prekaljenog admin-a (jos bolje ex developera koji je presao u admin vode) moci ce da ti namesti jedan mali tomcat koji ce se podizati zajedno sa sistemom i raditi sve sto je potrebno da bi videla forme bez podizanja OC4J...
Inace, ostaje ti pokusaj da u StartUp stavis link na OC4J... i nerviras se sa dosadnim prozorom...
Doduse, verovatno je moguce i podesiti da se doticni "server" podize kao windows Service al ja dolazim iz *nix okruzenja (pod prinudom firme sam i ja na XPu) i ne mogu ti pomoci kako se sve to radi na Win... Dakle, resenje: nadji prekaljenog Win Adimina da ti to "podmetne" u Services pa obnaroduj to i nama kako se radi )

Sto se tice stalih razlika izmedju 6 i 10, postoje... i svode se, ukoliko je aplikacija pisana kako treba, na zamenu poziva formi i report-sa (razlikuju se nacini poziva), na prilagodjavanje parametarskih formi kod Report-sa, omanje prepravke menija... itd, itd...
Na strani klijenta je potrebno (mozda) instalirati JInitiator, ako se odlucis za njega, ili JVM (sto opet zavisi od nekih afiniteta firme u kojoj radis...)

A literatura... hm... na srpskom neces naci nista vreno pomena... ali zato za engleski imas mnogo toga na Google...



http://noctua4u.blogspot.com
http://moourl.com/shfb0
..:: Aquila non captat muscas ::..
 
Odgovor na temu

aleca
Bl

Član broj: 64834
Poruke: 7
*.com.



Profil

icon Re: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g14.10.2005. u 10:29 - pre 225 meseci
Pozdrav svima,

Noctua hvala ponovo.

Ponovo se javljam u vezi migracije.
Jedno vrijeme nisam nista radila u vezi ovoga, a sada ponovo imam problem, pa molim da mi neko pomogne!

Najveci dio formi koje izmigriram pucaju pri pozivu iz 10g. Predpostavljam da je to zbog nekih promijena koje moram izvrsiti u formi. Gdje mogu da vidim zbog cega mi puca forma?

Radim na Windows XP Professional 2002, Servis Pack 1.



 
Odgovor na temu

_VampiR_
Dejan Menges
Sarajevo, BiH

Član broj: 51402
Poruke: 83
217.199.128.*



Profil

icon Re: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g14.10.2005. u 11:06 - pre 225 meseci
Na win2000 probaj nabaciti SP4, i provjeri postoji li jos kakav patch za verziju Oracla koju koristis. Onda bi trebalo da radi bez problema.

Drugi problem koji mozes imati jeste da nekada ne digne automatski sve servise. Provjeri u servisima postoji li koji Oracle servis koji bi se trebao startati automatski a to nije uradio.

Ja vecinu odgovora pronalazim na www.orafaq.com/faq2.htm

Sretno.
:: Don't drink contaminated water - drink beer ::
 
Odgovor na temu

noctua

Član broj: 10671
Poruke: 185
*.edn.co.yu.



Profil

icon Re: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g17.10.2005. u 13:35 - pre 225 meseci
Pozdrav!

Ajd polako.
Ovo sa patchevima nije losa ideja ali licno mislim da je u pitanju nesto drugo... U svakom slucaju instaliraj zakrpe za win (a i za oracle ukoliko dodjes do njih)...
Gde konkretno puca?
Opisi nam konkretno sta si pokusala da uradis, gde (u formi, report, as, db...), i kakva greska se javila (kod, opis, sta nije htelo da radi...)?
Pa tek onda da resavamo probleme...

Inace, onako na osnovu tvog teksta mi sve to lici na: ili neprilagodjen 6i kod ili na stopiran neki proces... al ne veruj mi nego posalji kakve su to greske...


http://noctua4u.blogspot.com
http://moourl.com/shfb0
..:: Aquila non captat muscas ::..
 
Odgovor na temu

aleca
Bl

Član broj: 64834
Poruke: 7
*.com.



Profil

icon Re: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g18.10.2005. u 07:05 - pre 225 meseci
Pozdrav,

Skinula sam Patch iz jula za Developer Suite 10g (9.0.4.). Jos ga nisam stigla instalirati , pa ne mogu ni reci hoce li mi pomoci. SP4 ne vjerujem da mogu instalirati jer svi na mrezi koristimo SP1.

Forma mi se OK izkompajlira, tj. ne prijavljuje nikakvu gresku. Oracle mi pukne pri run-ovanju forme.

Greska je:
Pojavi se prozor Oracle Form Designer-a :Oracle Forms Designer has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.

Svakako cu javiti hoce li patch pomoci.

Hvala,
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

noctua

Član broj: 10671
Poruke: 185
*.edn.co.yu.



Profil

icon Re: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g18.10.2005. u 08:44 - pre 225 meseci
Pozdrav!

Citat:
aleca:
...
Pojavi se prozor Oracle Form Designer-a :Oracle Forms Designer has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
...


Meni licno ovo lici na problem sa Win-om... Ako me secanje dobro sluzi, na ovaj nacin se oglasava nesretni Win kada se desi neki problem sa aplikacijom (najcesce kada apl. pokusa da upise nesto u deo memorije koji drzi kernal ili neka druga bitnija OS aplikacijia ili ukoliko su privilegije bitnije narusene).
Kako vec rekoh, ja dolazim iz *nix sveta i ne mogu ti bas mnogo pomoci sa Win-om, ali pokusaj pokrenuti tu formu sa neke druge maxine... ukoliko ne pukne, problem je u tvom Win-u... (ako sam dobro razumeo, radite u lokalu, dakle nema Application Servera ili Forms Servera na kome rade sve aplikacije, zar ne?)
A to gde se vidi sta je greska, neka me neko ispravi ako gresim, trebalo bi da je u win-u u Events-ima. Tu se beleze detalji o problemima nastalim u radu OS-a... Postoje i LOG fajlovi u samom Developer-u (...DeveloperSuite\j2ee\DevSuite\...). U logovima, uglavnom, trazis nesto sto ukazuje na neku nepravilnost u vezi poziva preko protokola a u Events pogledaj da li je bilo ozbiljnjihih skokova po registrima...
Pa javi sta si nasla.

Migracija ne bi trebalo da predstavlja toliki bauk ukoliko je kod pisan po standardima (dakle nema fast-and-dirty resenja)...
E, sad, sama migracija nije samo kompajliranje.
Kompajliranje ce samo prilagoditi stari kod novom okruzenju ali nece menjati NISTA bitnije u samom kodu. Dakle, logika i mehanizmi aplikacije ce ostati isti. Ono sto se najvise razlikuje i sta bi trebalo menjati su BUTTON dogadjaji (treba ih menjati u MOUSE dogadjaje) i razlikuju se i jos poneki pozivi...
Generalno, ukoliko u staroj formi nema nekih egzoticnih "presretanja" (premapiranja) tastera, ili izvodjenja nekih egzibicija pravljenjem licnih menija u obliku posebnihi formi, sa nestandardnim dogadjajima ili ubacivanja kojekakvih kontrola, trebalo bi sve raditi kako treba i na 10g...
Ne mogu ti nista konkretno reci jer mnogo toga zavisi od nacina pisanja same aplikacije...
U svakom slucaju, instaliraj ti te pacheve pa se javi ponovo ukoliko ima problema.
http://noctua4u.blogspot.com
http://moourl.com/shfb0
..:: Aquila non captat muscas ::..
 
Odgovor na temu

gydra
Dragoslav Milekic
BL

Član broj: 91517
Poruke: 14
*.com.



Profil

icon Re: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g14.04.2006. u 11:28 - pre 219 meseci
Zdravo Aleksandra,
i ja imam problema sa migriranjem forme sa 6i na 10g. Kod mene prodje sve, ali kad treba prikazati formu u web browseru (ie), prikaze samo pola forme (desni dio uopste ne prikaze). Ali, o tome cemo kad dodjes sa bolovanja.
MD
 
Odgovor na temu

[es] :: Oracle :: Migracija aplikacije sa Oracle Forms 6i na 10g

[ Pregleda: 6134 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.