Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita

[es] :: Baze podataka :: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita

[ Pregleda: 3792 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

protech_v2
protech_v2
Novi Sad

Član broj: 12426
Poruke: 169
*.dialup.neobee.net.



+12 Profil

icon Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita31.07.2005. u 17:01 - pre 227 meseci
Imam ovakav upit:

Code:
SELECT 1 as TABLE, coll1, coll2 FROM table1 
         UNION ALL SELECT 2 as TABLE, coll1, coll2 FROM table2 


Ja bih hteo da podatke iz ResultSet-a pokazujem naizmenicno, znaci prvo iz prve tabele jedan, pa sledeci iz druge tabele itd - ovako:

1 coll1 coll2
2 coll1 coll2
1 coll1 coll2
2 coll1 coll2

Znam da to moze nekako sa ORDER BY, ali ne znam tacno kako - pomoc?
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita31.07.2005. u 23:39 - pre 227 meseci
Tesko da ces moci to da uradis direktno preko SQL-a. Zar nije jednostavnije da uradis dve SELECT naredbe i da neizmenicno prikazujes podatke iz dva ResultSet-a.
Owl
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita01.08.2005. u 06:00 - pre 227 meseci
Code:

SELECT * FROM 
(SELECT 1 as Tabela, coll1, coll2 FROM table1 
UNION ALL SELECT 2 as Tabela, coll1, coll2 FROM table2) AS Upit 
ORDER BY coll1
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita01.08.2005. u 08:36 - pre 227 meseci
Ovaj upit iznad ne znam koliko ce pomoci. Problem je u tome sto ce se redovi naizmenicno smenjivati samo ako coll1 iz prvog i drugog upita ima iste vrednosti.

Code:

Primer

Tabela 1
----------------------
Tabela, coll1
1, Auto,
1, Bojler,
1, Cisterna,
1, Knjiga,
1, Vrata


Tabela 1
----------------------
Tabela, coll1
2, Auto,
2, Bojler,
2, Voce,
2, Knjiga,
2, Vrata


ce dati rezultat

1, Auto
2, Auto
1, Bojler
2, Bojler
1, Cisterna
1, Knjiga
2, Knjiga
2, Voce
1, Vrata
2, Vrata


Onda drugi problem, nevezano samo za ovaj upit, je i ako broj slogova nije isti u jednom upitu i drugom.
protech_v2 budi malo detaljniji. Po cemu hoces da se naizmenicno menjaju redovi. Ovako mozemo samo da nagadjamo.








 
Odgovor na temu

Riste Pejov
Team Leader/Senior Software Developer @
Ein-Sof ltd Skopje
Skopje, Macedonia

Član broj: 128
Poruke: 571
62.162.215.*

Jabber: richie@bagra.net.mk
ICQ: 154236769
Sajt: riste.softver.org.mk


Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita15.08.2005. u 12:23 - pre 226 meseci
Nisi uopste rekao o kome se RDBMS-u radi, ali recimo da isti taj podrzava stored procs, onda se to najelegantnije resava sa stored procom.
People who think they know everything tend to irritate those of us who do.
 
Odgovor na temu

protech_v2
protech_v2
Novi Sad

Član broj: 12426
Poruke: 169
*.dialup.neobee.net.



+12 Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita15.08.2005. u 19:01 - pre 226 meseci
Hvala na trudu zasad, problem je ipak slozeniji nego sto sam uopste mislio, pa je zato i ovo podataka sto sam dao nedovoljno.

Imam MySQL bazu nekretnina u dve tabele - jedna je baza agencije, a druga je baza oglasa koji su uneseni na sajtu. Imam i stranu koja bi trebalo da mi kao rezultate pretrage po razlicitim parametrima vrati zajedno unose iz obe tabele.

E sad, da unosi iz oglasa ne bi bili skroz na dnu, ili samo oglasi na vrhu pa posle tek agencijski unosi, najbolje bi bilo da ide recimo jedan rezultat iz oglasa, pa jedan iz agencijske baze i tako naizmenicno.

Ocigledno, broj recorda u jednoj i drugoj tabeli je razlicit, i nije pravilo da vrednosti u nekoj koloni iz jedne i druge tabele budu iste.

Ovo se naravno moze uz malo vise truda resiti i u kodu (php, u ovom slucaju), ali mi je delovalo kao da mora da postoji nacin da se to elegantnije resi u samom upitu, pa rekoh da probam tako i naucim ponesto usput.

Sad isprobavam neke varijante sa aritmetickim zavrzlamama u upitu , pa ako uspem nesto javljam
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita16.08.2005. u 02:26 - pre 226 meseci
Izgleda da neki ljudi obozavaju da prave sto komplikovanije stvari samo da bi neki deo poslovne logike smestili u sloj za koji oni misle da mu ta logika pripada (iako je mozda za implementaciju lakse i bolje da se ta logika nalazi u nekom drugom sloju).
Sledi prevod za one koje mrzi da prethodni pasus citaju sa razumevanjem.
Sinko resi problem kao sto sam ti rekao u mom prvom postu dobices znatno jednostavniji i brzi kod.

[Ovu poruku je menjao _owl_ dana 16.08.2005. u 15:23 GMT+1]
Owl
 
Odgovor na temu

Riste Pejov
Team Leader/Senior Software Developer @
Ein-Sof ltd Skopje
Skopje, Macedonia

Član broj: 128
Poruke: 571
62.162.221.*

Jabber: richie@bagra.net.mk
ICQ: 154236769
Sajt: riste.softver.org.mk


Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita16.08.2005. u 08:57 - pre 226 meseci
Kada je MySQL u pitanju, owl ti je dao najbolje a mozda i jedino resenje
People who think they know everything tend to irritate those of us who do.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita16.08.2005. u 09:57 - pre 226 meseci
Meni je čudnije što ne postoji ni jedan parametar po kome možeš nekretnine da sortiraš (datum postavljanja oglasa, kraj grada, kvadratura, broj soba, cena itd)... Logično je (sa strane korisnika bar) da oglasi budu u nekom redosledu. Korisnika savršeno ne zanima iz koliko se tabela oni vuku.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 16.08.2005. u 10:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita16.08.2005. u 13:36 - pre 226 meseci
Ili što reče neko na PHP forumu "order by rand()", pa šta ti ispadne...
 
Odgovor na temu

protech_v2
protech_v2
Novi Sad

Član broj: 12426
Poruke: 169
*.dialup.neobee.net.



+12 Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita16.08.2005. u 23:43 - pre 226 meseci
_OwL_: a za sta onda sluze recimo stored procedures? Pa bolje je da SQL server koji vaze za najbrze i najoptimizovanije aplikacije da radi sve sto moze da odradi umesto PHP-a u ovom slucaju. Mozda si u pravu ako kazes da sam mogao mnogo manje vremena i truda potrositi na taj nacin, ali sam i rekao da namerno radim tako jer znam da moze, a bila mi je zelja da naucim nesto novo usput.

Tako sam i dosao do potencijalnog resenja koje se krije u upotrebi promenjivih u samom upitu za koje nisam ni znao da postoje. Eto, to sam recimo novo naucio.

Nisam imao vremena da cackam oko toga poslednja 2 dana, ali uveren sam da se moze resiti relativno lako preko promenjivih u upitu
 
Odgovor na temu

Riste Pejov
Team Leader/Senior Software Developer @
Ein-Sof ltd Skopje
Skopje, Macedonia

Član broj: 128
Poruke: 571
217.16.84.*

Jabber: richie@bagra.net.mk
ICQ: 154236769
Sajt: riste.softver.org.mk


Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita18.08.2005. u 21:13 - pre 226 meseci
Citat:
protech_v2:
Nisam imao vremena da cackam oko toga poslednja 2 dana, ali uveren sam da se moze resiti relativno lako preko promenjivih u upitu


Pa da .. moze se resiti ali ako imas neki pravi RDBMS (Ora,DB2,FB,Pg) koji podrzava stored procedure a ne spreadsheet sa odvratnim interface-om (MySQL)
People who think they know everything tend to irritate those of us who do.
 
Odgovor na temu

jajo
Zagreb

Član broj: 18276
Poruke: 91
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita19.08.2005. u 00:11 - pre 226 meseci
Ak imas mysql verziju vecu od 4nesto onda mozes raditi "select from select"
i tad si na konju. Uglavnom ideja je da dobijes u obije tablice redni brojac slogova koje selektiras.
u mysql-u to mozesdobiti s varijablom i u selectu je inkrementirati (select @brojac := @brojac + 1) Medutim u svom selectu vec moras imati tablice s tim brojacem. Ak nemozes raditi "select from select", mozda mozes s nekim viewom (nezanam mysql, u oraclu je sve to puno jednostavnije).
Uglavnom kad to dobijes rjesenje je jednostavno:
select p.prvi, d.drugi from p left join d on p.rbr = d.rbr.

Ovo konkretno je krivo jer radi samo ako prva tablica ima vise slogova od druge, al si shvatio poantu. (konkretno rjesenje mozes dobiti s npr. jednim punim joinom sa unijom 2 ostatka).


 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Naizmenicno podaci iz jedne pa iz druge tabele iz UNION upita

[ Pregleda: 3792 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.