Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows rapidly approaching desktop usability...:)

[es] :: Advocacy :: Windows rapidly approaching desktop usability...:)

Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69

[ Pregleda: 208597 | Odgovora: 1361 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 01:54 - pre 165 meseci
Citat:

ALI NEEE, oni su zauzeti trkom kako ce sto vise da se "priblize" nekom Mac OS X-u ili Windows 7-mici po pitanju nekih de-facto manje bitnih stvari kao sto su skinovi i slicne gluposti ...


Na gnome-u makar developeri uopste ne razmisljaju o skinovima niti ih za to zabole patka, to radi zajednica, deviant-art, gnome-look pripadnici itd. KDE jeste malo orijentisan ka look&feel-u i ne mogu da kazem da me to ne nervira ali bre njihova stvar, neko i tako meri kvalitet desktopa. Kad budu sredili kwin neka mi se jave :)

Citat:

Evo pre par dana, znaci kolega #1 nesto radi u Midnight Commanderu i tu ga ja pitam nesto oko shortcut-a na tastaturi posto je sve drugacije od Norton Commandera i njegovih klonova i to me je oduvek maksimalno iritiralo u Linuxu...


Ma covece nije u redu da se porede windows i linux alati po tome da li su im isti shortcut-ovi. Ne trebaju da budu isti. Ili trebaju. Nije bitno, uopste to ne treba da nervira korisnika, ja i ne zelim da se Windows alati kopiraju na Linuxu, da mi je do toga koristio bih Windows. A ako te to ipak nervira onda jeste shell tu :)

Desktop korisnik nema sta da brlja sa dozvolama nad kojima nema prava da brlja, a ja sam sad isprobao, promene dozvola iz nautilusa mi rade super. Sad sam se ulogovao kao other korisnik u terminalu ne mogu ni da izlistam dir a pre toga je moglo. Radi i za direktorijume i za fajlove. Ne secam se sta te je tacno mucilo.

Sad imamo vise nacina da gledamo na "stabilnost" Linuxa. Ima tu svakakvih gluposti, evo ja trenutno imam problema sa grafickim glitchevima kada postavim metacity da mi bude compositing window manager. Pa onda kakve sve frke imamo kada nam kernel udje podebelo u rc fazu, spurious TV detection, zamisli navata mi signal na TV out-u i prepozna uredjaj - EJ JA NEMAM TV OUT :D Ali ja to opet sve trcim pred rudu, koristim pola Linuxa iz git-a upravo da bi podnosio bug reportove i pratio razvoj da se korisnicima koji zavrte stabilnu verziju Ubuntu-a ili bilo kog drugog distroa to ne bi desilo. Opet, vecinu vremena provodim u dosadi jer sve radi kako treba ;-)

Retki su takvi problemi kada se koristi stabilna verzija neke distribucije.

Nije ni Windows sve i sjaj, evo zove me poznanica danas, koristi samo skype da bi pricala sa rodbinom u inostranstvu. Kaze resetuje mi se Windows na svakih 2 minuta. Taman otvorim skype, pricam malo sa njima i ne prodje par minuta i restartuje se. Kaze jos me upozori da ce se restartovati. I tako non stop, ne znam sta da mu radim :)

Ne znam ni ja sta cu da mu radim, ponecu linux distribuciju neku i videcu kad ce ponovo da me pozove...
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 07:58 - pre 165 meseci
Citat:
Zasto i dan danas, posle 19 godina, kada instalirate neki moderan distro sve to i dalje izgleda kao tek omalterisana kuca? Ono, grubi radovi gotovi...

Mora još da se gituje :))
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 08:12 - pre 165 meseci
E vidis navika je cudo,kao sto neko vec ovde spomenu.Meni licno je daleko prijatnije i sa manje cimanja rad na linux GUI-ju nego na windows-u.Inace prilagodjavanje os-a svojim potrebama je kao nebo i zemlja izmedju linux-a i windows-a.Na windows-u se zna sta sve treba da bude instalirano da bi sve sljakalo kako treba,na prvom mestu antivirus.Pa ja ne zelim da upotrebljavam gnome zato sto zelim da mi sistem leti,vec koristim lake wm-e,a ovamo cu da imam ovo cudo koje ce malo malo pa da mi drlja po hardu,uf sav se najezim kad se samo setim sta sam vozio pre.Druga stvar koja se spominje ovde je hardware,pa zar je linux kriv sto proizvodjaci ne prave uopste ili ne prave dovoljno kvalitetne drajvere,ovde je samo monopol ucinio svoje.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 09:23 - pre 165 meseci
Antivirus? Izvini, ako si IT pismen (a koristis Linux, sto znaci da jesi IT pismen) i ne koristis pirateriju ja ne vidim bas puno razloga zasto bi MORAO da imas antivirus.

Ako dl-ujes warez... OK, razumljivo - ali zaista ne bih to navodio kao nesto sto je obavezno u kontekstu Windowsa. Obavezno za one koji ne zele da plate softver, to mozda - mada i tada bih pre to odradio preko neke virtuelne masine za DL / P2P sa sve AV-om, a ne bih svoj sopstveni sistem sakatio sa tim djubretom od softvera sto AV-ovi jesu.

Ja AV ne koristim uopste - jedino sam pre 6-7 godina bio prisiljen jedno vreme da ga imam zbog kompanijskog laptopa - i secam se bede i jada koje sam imao sa tim AV skrndeljima. Hvala bogu, pa vec 5+ godina kupujem iskljucivo svoju opremu i na njoj nema ni traga od tog legalnog malware-a.

Obicna normalna sigurnosna praksa koja je normalna stvar svakom Linuxasu ovde je sasvim dovoljna da nemate nikakvih problema i na Windows-u. A sekretarice i sl.. ce kupiti AV.

Citat:
combuster
Ma covece nije u redu da se porede windows i linux alati po tome da li su im isti shortcut-ovi. Ne trebaju da budu isti. Ili trebaju. Nije bitno, uopste to ne treba da nervira korisnika, ja i ne zelim da se Windows alati kopiraju na Linuxu, da mi je do toga koristio bih Windows. A ako te to ipak nervira onda jeste shell tu :)


Potpuno si promasio poentu toga sto sam naveo - razlog je upad DRUGOG Linux kolege koji je lepo objasnio da je MC sh*t, i da ne razume potrebu za takvim stvarima kada imas kobaje.

Ja sam i pitao prvog kolegu za MC shortcute zato sto mi MC treba - a to sto imaju drugacije shortcute inace jeste iritantno, zato sto je MC klon necega - kada su ga vec klonirali, mogli su i da kloniraju shortcut-e. Osim ako se ne zivi u nekom RDF-u i misli da je svet poceo 1991-ve kada je Linus napravio svoj kernel.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 09:32 - pre 165 meseci
Nije ni Windows kriv što ima puno virusa za njega - mnogo je zastupljen, pa ima vajde od pisanja istih. A bullet-proof OS ne postoji.
Lepo je to customizovanje, ali u koje svrhe? Ako je reč o usability-u, šta treba jednom prosečnom korisniku: ikonice po desktopu ili u nekom docku i to je sve. Taj korisnik (6-pack J., anyone??) i hoće da mu sve bude isto: taskbar, system tray, ikonice.
To što su ljudi ovde IT-fetished (me too), pa budže neke screenlete i čuda, ne daje realnu prednost Linuksu, već samo ukazuje na >mogućnosti< koje postoje, ali koje trebaju malom procentu ljudi. Kao oni švajcarski nožići: super je što imaju neke džidža-boce, možda nekom zatrebaju, ali glavno je da rade nožić i otvarač za flaše.

Znači, Linuks opet upada u onaj procep: "i ne treba svako da ga koristi" i "zaslužuje veći udeo na tržištu".

Ako je u pitanju surf/office i to, glasam za Linuks za >sva< radna mesta gde je to moguće, ako će to doneti vidljivu uštedu. Za ostale "desktop" stvari: nek' proceni korisnik. Ako njemu ne odgovara, nije fer reći "glup je": to je nezahvalna generalizacija.
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 09:49 - pre 165 meseci
Ja uopste ne smatram da linux treba da bude idiot-friendly sistem(dovoljno je jedan takav),ali smatram da ima mnogo vise od 1% ljudi koji malo vise razumeju kako racunari funkcionisu(ne moraju da imaju bilo kakve veze sa IT).A za antivirus,pa ti si Ivane imao veliku srecu da se nijednom ne zarazis sve ove godine koje nisi koristio AV.Evo jednog banalnog primera,mom komsiji prijateljica posalje email sa attachment-om(slala mu je milion puta do tada),kad je on otvorio a unutra i virus.Ona cak nije ni znala za to,pa je slala i drugim poznanicima.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 09:53 - pre 165 meseci
Ma ta GUI aljkavost stvarno nekad ide na zivce. Svaka nova verzija neke popularne distribucije dolazi sa novom "jako potrebnom" dzidza-bidzom koja ponistava necij dotadasnji trud i svaki put nanovo otklanjanje bagova. Mada i win 7 zna da iznervira sa slicnim stvarima. Pre nekog vremena pokusah da povzem u LAN dva kompa i to je bio proces od pola sata kliktanja u sarene ikonice u nadi da ce on automatski odraditi sve i jos pola sata trazenja podesavanja koja su dugo godina bila na dobro znanom mestu ali je neko odlucio da usareni control panel.
Sve to nije toliki problem koliki je nedostatak komercijalnih aplikacija za linux. Siguran sam da bi se procenat korisnika bez veceg problema brzo popeo na >10% i pored tih sitnica koje iritiraju korisnike kada bi adobe i npr. par glavnijih igraca iz igracke industrije pravili svoje naslove za linux.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 10:01 - pre 165 meseci
Citat:
dany12
Ja uopste ne smatram da linux treba da bude idiot-friendly sistem(dovoljno je jedan takav),ali smatram da ima mnogo vise od 1% ljudi koji malo vise razumeju kako racunari funkcionisu(ne moraju da imaju bilo kakve veze sa IT).A za antivirus,pa ti si Ivane imao veliku srecu da se nijednom ne zarazis sve ove godine koje nisi koristio AV.Evo jednog banalnog primera,mom komsiji prijateljica posalje email sa attachment-om(slala mu je milion puta do tada),kad je on otvorio a unutra i virus.Ona cak nije ni znala za to,pa je slala i drugim poznanicima.


Nisam ja imao nikakvu "veliku srecu" da se ne zarazim, vec je to rezultat mog osnovnog IT znanja.

Ne otvaram idiotske attachmente generalno, a i ako ih otvaram to nikad ne radim iz mail klijenta vec ih snimim i otvaram iz odgovarajuceg viewer-a koji uvek radi u least-privileged modu, OSIM ako attachment nije u tekstualnom ili PDF formatu. Da, PDF formatu - koristim Sumatra PDF, koji ima vrlo slabe sanse da "izvrsi" nesto iz PDF-a ;-)

A da otvorim izvrsni fail iz e-maila... pa znas ono, svako ko zna da instalira Linux zna i da se izvrsni fajlovi koji dolaze od bilo kuda ne otvaraju.

Takodje, zabrana root izvrsavanja nepotpisanih fajlova je prva stvar koja se uradi na mom sistemu - ceo posao traje 10tak sekundi.

Anyway - kao sto rekoh, nema tu nikakve srece vec je u pitanju najobicniji IT common-sense.

Zasto bi vi, gospodo, radili na Windowsu nesto sto ne radite na Linuxu? Ponovicu, pricamo o nama - IT pismenim korisnicima a ne o sekretaricama, matorima, sestrama, itd...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 10:07 - pre 165 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Potpuno si promasio poentu toga sto sam naveo - razlog je upad DRUGOG Linux kolege koji je lepo objasnio da je MC sh*t, i da ne razume potrebu za takvim stvarima kada imas kobaje.

Ja sam i pitao prvog kolegu za MC shortcute zato sto mi MC treba - a to sto imaju drugacije shortcute inace jeste iritantno, zato sto je MC klon necega - kada su ga vec klonirali, mogli su i da kloniraju shortcut-e. Osim ako se ne zivi u nekom RDF-u i misli da je svet poceo 1991-ve kada je Linus napravio svoj kernel.


Nisam ja omasio poentu nego nisam hteo da je komentarisem, sto ljudi sto cudi... Mene ako neko nesto pita na Linux forumima ja mu ne kazem nemoj da koristis to - koristi konzolu, nego gledamo da resimo problem @hand. Na Linuxu zaista ima 1000 izbora za sve zivo, sto ne znaci da treba odustajati od jednog pri prvom problemu i prelaziti na drugi. Evo u GTK 2.22 neke funkcije su postale deprecated, slomilo mi compile mog omiljenog dodatka za evolution i sta sad. Patch sam im poslao (trivijalno bilo totalno) ali mogao sam da ga batalim i instaliram neki drugi. To nije u duhu Linuxa :D

Linux je takav kakav jeste sa sve skupom FLOSS, nekome odgovara - nekome ne. Da je neki skrndelj koji je neupotrebljiv ne bi ga OEM-i koristili kao default na odredjenim modelima. Jeste da utice na krajnju cenu proizvoda i da ima uvek rizika da lameri koji kupe laptop a koji nisu citali specifikacije istog a ocekivali su Windows mogu da se zale i da zele zamenu OS-a (sto bi im ja dao ali za 100EUR+).

Za Windows uvek postoje pretnje u obliku malware-a ali iskreno ja sa tim nisam imao nikad problema (sem jednom), ali posmatrajuci te mainstream korisnike problemi sa Windowsom upravo proizilaze iz problema sa gamadima (oko 75% slucajeva koje sam imao tokom servisiranja). Govorio sam jos pre 10 godina a i dan danas da je korisnik sam upravo najbolji antivirus, ako si f00l nece te spasiti nijedno av resenje

@Dimke

Jel mozes da refraziras tu predzadnju recenicu, nisam skontao :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 10:16 - pre 165 meseci
Ja ne mislim da u nekim velikim firmama na odrzavanju racunara rade ne strucni timovi,pa opet svaka firma koristi(ovde ne mislim na racunare koje koriste sekretarice) neki AV software.Ne kazem da je to apsolutna zastita,vec jednostano mirna ti savest posle ako se nesto desi,ucinio si sve sa svoje strane.A ovi malo sofisticiraniji virusi i crvi ne traze tvoje admin privilegije vec rupe u sistemu,tako da to tvoje IT znanje u dodiru sa takvom gamadi mozes da okacis o klin.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 10:20 - pre 165 meseci
Svaka firma koristi antiviruse iz sasvim drugih razloga - odgovornosti, cak i ako su joj radnici najbolji IT strucnjaci.

Radnici firme NE RADE uvek u najboljem interesu firme, i naravno da ces na svaki nacin zastititi firmu od potencijalnih problema ako neko, recimo, dobije otkaz. Stavljanje virusa je najlaksi nacin diverzije.

Medjutim kada je licna svojina u pitanju, i kada je neko IT pismen u pitanju - sasvim je jasno da AV nije potreban, pod uslovom da se posveti malo vremena celoj prici. To govorim ne samo iz licnog iskustva, vec i iz iskustva gotovo svih ljudi sa kojima radim i koji nemaju nikakve AV-ove jer im ne trebaju.

Sto se ne-admin virusa tice - to su trojani, a oni opet zahtevaju vektor ulaza u sistem koji mozes totalno izbaciti pod uslovom da se pridrzavas nekog IT zdravog razuma - veruj mi, zivim bez AV-a godinama i ne pada mi na pamet da ga stavljam.

Citat:

tako da to tvoje IT znanje u dodiru sa takvom gamadi mozes da okacis o klin.


A kako cu da dodirnem takvu gamad? Tako sto cu da otvorim retardirani attachment u e-mail klijentu?

Pa za to ti nije potrebno nikakvo specijalno IT znanje vec malo ali samo malo zdravog razuma. Nisi sekretarica i nisi "cale" pa ne moras da klikces ko mahnit svuda.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 10:26 - pre 165 meseci
A koliko pa ima 0day exploita, koji će ti nauditi bez admin-privilegija, ako ti je sistem ažuriran i ne klikćeš na sve i svašta?
Za korišćenje računara ne moraš biti IT-stručnjak, ali bi >trebalo< da imaš osnovno IT poznavanje, da-se-tako-izrazim "IT kulturu". Pa bili u pitanju sestra, matori ili sekretarica.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 10:31 - pre 165 meseci
Upravo, 0day exploiti su vrlo retki i, opet, da bi dosao do njih moras obicno biti na nekim... sleazy mestima ;-)

Mislim da sam vec ranije negde pisao guide kako ziveti bez AV-a:

- Legalan softver
- Trcati 64-bitni Windows sa "AlwaysOn" DEP-om
- Zabraniti elevaciju tj. admin trcanje ne-potpisanih fajlova
- Imati automatsko patchovanje OS-a i glavnih aplikacija (Office)
- Minimalna kolicina softvera, dakle samo potrebne stvari - praviti zalihe djubreta je ubitacna stvar
- Izbaciti Adobe Acrobat i slicne "bombe" (ja koristim SumatraPDF reader)
- Koristiti dobar browser, kao sto je Fifrefox ili Opera
- AdBlock Plus ako koristite FF kao i lista forbidden hostova (someonewhocares lista je odlicna)
- Trcati uvek kao user
- Ne otvarati aktivne attachmente iz mail klijenta (ja cak ni slike ne otvaram, vec snimim pa gledam)
- Zabranjen autorun na svim uredjajima
- Bar default firewall polisa (moj je jos stroziji)
- Iskljuceni nepotrebni servisi i startup taskovi
- AKo morate da nabodete tudj USB stick, pristupati istom iskljucivo iz nekog fajl menadzera (ja koristim FAR x64)

^ Ovo je sasvim ali sasvim dovoljno za siguran rad, meni radi posao skoro 10 godina...

A 14 godina virus video nisam... bice da je od silne srece ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 10:33 - pre 165 meseci
Izbaciti flash :) Mada ABP to donekle ublazava...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 10:35 - pre 165 meseci
Hteo sam da stavim i to ali znam da mnogo ljudi ne moze bez Flash-a.

Ja rabim ABP i naravno hosts mi je pun zabranjenih hostova pa je OK.

Da, ako vec morate da idete na "dodgy" sajtove, u tom slucaju savetujem NoScript.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 10:55 - pre 165 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Mislim da sam vec ranije negde pisao guide kako ziveti bez AV-a:

- Legalan softver
- Trcati 64-bitni Windows sa "AlwaysOn" DEP-om
- Zabraniti elevaciju tj. admin trcanje ne-potpisanih fajlova
- Imati automatsko patchovanje OS-a i glavnih aplikacija (Office)
- Minimalna kolicina softvera, dakle samo potrebne stvari - praviti zalihe djubreta je ubitacna stvar
- Izbaciti Adobe Acrobat i slicne "bombe" (ja koristim SumatraPDF reader)
- Koristiti dobar browser, kao sto je Fifrefox ili Opera
- AdBlock Plus ako koristite FF kao i lista forbidden hostova (someonewhocares lista je odlicna)
- Trcati uvek kao user
- Ne otvarati aktivne attachmente iz mail klijenta (ja cak ni slike ne otvaram, vec snimim pa gledam)
- Zabranjen autorun na svim uredjajima
- Bar default firewall polisa (moj je jos stroziji)
- Iskljuceni nepotrebni servisi i startup taskovi
- AKo morate da nabodete tudj USB stick, pristupati istom iskljucivo iz nekog fajl menadzera (ja koristim FAR x64)

^ Ovo je sasvim ali sasvim dovoljno za siguran rad, meni radi posao skoro 10 godina...



Ili jednostavnije,instalirati Linux ;-)

Mada mozda si i bio zarazen a nisi znao.Ovi malo redji i slozeniji malware-i,dodju na komp,vide da li ima nesto vazno da se ukrade od podataka,pa ako nema jednostavno napuste takve racunare. ;-)
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 11:01 - pre 165 meseci
^Na linuks-mašine ne moraju ni da zalaze
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 11:03 - pre 165 meseci
Prilicno sam siguran da nisam zarazen posto Windows sistem poznajem jako dobro do u svaki proces (pisem ponekad i drajvere za isti ;-) A sto se profi "made to order" pametnog malwarea tice, to postoji i za Linux - ako si cilj industrijske spijunaze, mislim da ces morati da otvoris 4 ociju koji god OS da koristis. Tu je to Linux uljuljkavanje i kontraproduktivno jer masa Linux n00b-ova smatra da su zavrsili posao sto se sigurnosti tice time sto su instalirali najnoviji Ubuntu...

A oko "instalirati Linux" - tacno, instalirati Linux je mozda lakse od nekog elementarnog sigurnosnog podesavanja Windowsa ali onda imam sav baraz GUI nekonzistencija, nekompatibilnosti sa aplikacijama koje koristim, problema sa hardverom koji imam itd...

Drugim recima - sa konja na magarca.

Nema potrebe. A onome kome se zaista zuri i ne zeli da podesava svoj sistem, pa eto - za njega postoji i AV.

To je jos brze nego zlopacenje sa Linuxom i navikavanje na sve nejgove GUI idiotarije, i naravno ucenje shell foo-a za slucaj da nesto zaista hoces da radis sa sistemom, a ne da gledas u najnoviju iteraciju GNOME-a ili KDE-a i najnoviji modni krik koji je lansirao Mark Shuttleworth.

Linux je svakako OK workstation OS za specificne potrebe ali kao general-purpose desktop OS je... "best left avoided", iliti "considered harmful" u hardcore IT slengu ;-)

1% desktop udela posle 19 godina advokatisanja, zaskakanja IT vesti po IT sajtovima (omiljena mi je Linux banda na TheRegisteru koji jedva cekaju neki IT fail na Windowsu da dodju i smore sa svojim "Use Linux" pricama), praise-a u talasima po IT casopisima itd.... to i te kako pokazuje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 11:08 - pre 165 meseci
Citat:
- AdBlock Plus ako koristite FF kao i lista forbidden hostova (someonewhocares lista je odlicna)


meni je recheno da je zabranjeno pominjanje ABP na ovom forumu :) ...

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows rapidly approaching desktop usability...:)30.09.2010. u 11:10 - pre 165 meseci
Tebi mozda da, meni - ne ;-)

Btw, znam da su auto poredjenja u IT-u ofucana, ali ovo je jace od mene ;-)

Linux je danas kao onaj BMW Z4 GT3 - http://www.autoblog.com/2010/0...ild-a-bmw-z4-gt3-in-600-hours/

Dakle, odlican trkacki auto koji mozete sami sklopiti ako znate i koji ce biti ubitacan na stazi.

Ali... savetovati ljudima da kupe BMW Z4 GT3 u delovima da naprave svoj svakodnevni commuter auto za prevoz do posla i prevoz familije / stvari koje su kupili?

Pa ne ide... prvo, morate biti ekspert da umete da ga sklopite, ima samo 2 sedista i nikakvo mesto u prtljazniku, nema klimu, nema nikakvu zvucnu izolaciju niti bilo sta od stvari koje se danas smatraju obaveznim za svakodnevne potrebe. Cak ni "ne radi" sa obicnim putevima posto nema homolgaciju...

Da ne pricamo da ako ne umete da ga sklopite, bice dobar bas kao i kontejner za djubre na tockovima - a i to samo mozda.

Sve u svemu OCAJAN i krajnje neupotrebljiv "svakodnevni" auto za "svakodnevne" potrebe.

Bas kao sto je Linux ocajan desktop OS za svakodnevne desktop potrebe.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Windows rapidly approaching desktop usability...:)

Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69

[ Pregleda: 208597 | Odgovora: 1361 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.