Pre svega, vazna ispravka: mislim da sam pogresio kod price o jedinstvenosti projektivne transformacije. Naime, uslov je jos ostriji: tri tacke o kojima se govori moraju da budu nekolinearne. Ozbiljna greska s moje strane - kao sto rekoh, zardjao sam.
Ali hajdmo nazad na glavnu temu. Mislim da ne zelimo ni ti ni ja da se rasplinjujemo previse, pa zato hajde da pricamo samo o kljucnim stvarima. Kako se meni cini ovde su dva stvarno kljucna neslaganja:
1. Tvoja geometrijska upotreba konvergencije. Nju nisi spominjao bas od pocetka i nije toliko kljucna za sam dokaz - u smislu da kad bi ostatak dokaza bio ispravan, ovaj deo bi mogao da se preradi tako da stoji bez konvergencije (ali opet ne na onaj nacin kako si ti prvo bio krenuo bez nje). Ali ta neispravna upotreba je ilustracija naivnog i nedoslednog pristupa resavanju ovog problema, pa je zato ipak racunam kao kljucnu
2. Drugo nase kljucno neslaganje je o opstim pravilnostima projektivne geometrije. Ne znam kako da ga rezimiram, pa cu morati da ga samo izlozim dole.
Oko svega ostalog bismo se sasvim verovatno na kraju slozili, ali oko ove dve stvari tesko.
1. Konvergencija
Citat:
Sa ovim zaista ne mogu da se složim. Uopšte ne shvatam tvoju tvrdnju da granične vrednosti slika retko imaju svojstva kao i prave slike...
U zadacima iz geometrije. Rec retko koristim uslovno i opisno, objasnicu nize. U zadacima iz analize uopste nije tako. Pogledao sam zadatak na koji linkujes (cestitam na takmicarskom uspehu!) i on nije geometrijski, a i da jeste, koliko vidim resio si ga bez limesa. (Mozda ne citam dobro - kazes zadatak 2, to je onaj sa tri broja kojima je proizvod jednak 1?)
"Prelazak na limes" je operacija koja se cesto izvodi naizgled nonsalantno i olako, ali iza nje uvek postoji neka podrazumevana, poznata i ranije dokazana teorema koja garantuje da se to sme uraditi. Izuzetak su jedino neformalne ilustracije nekih pravilnosti, od kojih se i ne ocekuje doslednost koja odlikuje prave dokaze. Kada bi se uvek moglo "preci na limes", limesi ne bi ni bili potrebni. Oni su dragoceni bas zato sto ponekad omogucavaju ono sto se bez njih ne moze.
Mogao bih da kazem "hajde ti lepo dokazi da tu smes da predjes na limes" i to bi bilo logicki korektno s moje strane, ali mozda ne bi bilo fer u ovoj situaciji - zato cu umesto toga da ti ponudim par kontraprimera koji pokazuju da se limesi ne mogu koristiti u geometriji na taj nacin:
- Neka su prave x i y paralelne i razlicite, a proizvoljna prava p sece x u nekoj datoj tacki. Ako uzmemo da ugao px
tezi nuli, tada i ugao py
tezi nuli. Ali mozemo li da "predjemo na limes"? Ako je ugao px jednak nuli, da li je i ugao py jednak nuli? Nije, zato sto u tom slucaju ugao py ne postoji.
- Neka su X i Y tacke na datom krugu, X fiksirana a Y pokretna. Ako Y tezi ka X, tada prava XY tezi ka tangenti tX. Ali ako je Y=X, da li je tada XY=tX? Nije, jer tada ne postoji prava XY.
- Ne mora nesto da postane nedefinisano da bi poremetilo prelazak na limes. Recimo, neka je t tangenta kruga paralelna precniku AB, a C tacka na krugu. Kad C tezi ka B, prava AC "tezi" ka pravoj t. Ali kad C postane jednako B, prava AC i dalje postoji ali nije jednaka pravoj t. (Ovo je najpre zbog ogranicenosti pojma "konvergencije" niza pravih - to nije prava konvergencija.)
U geometrijskim zadacima (onima koji nisu potpuno trivijalni) jako cesto resenja zavise od granicnih, singularnih slucajeva, koji pod limesima uvek zahtevaju dodatnu analizu. Cak se cesto upravo trazi, kao u ovom zadatku, da se dokaze da je neki dati slucaj upravo singularan. Delovi problema koji ne zavise od singularnosti se mogu bez straha resavati limesima, ali to su po pravilu oni najlaksi delovi za koje ti limesi i ne trebaju.
Svojstva geometrijskih objekata koja su od najveceg interesa su diskretna, i preslikavanja samih objekata u ta njihova svojstva ne mogu biti neprekidna. Cesto su
skoro svuda neprekidna, sto moze da zavede coveka, ali bas te tacke prekida su ono sto biva zanimljivo u datom problemu.
Citat:
Kao što sam pomenuo, rešavam opštiji zadatak, kada trougao može da bude bilo kakav a ne samo oštrougli. Složićeš se da ako pokažem tvrđenje za sve trouglove da onda važi i za oštrougli?
Da, s tim cu se sloziti. Ali moja primedba na koju si odgovarao se nije vise odnosila na ostrouglost trougla, nego na dublje stvari. (Moja greska, spomenuo sam to na nekom drugom mestu u poruci, ali tu sam samo sturo rekao da je taj slucaj iskljucen.) Naime, postavka zadatka podrazumeva da je trougao takav da se mogu konstruisati svi elementi koji se koriste, zakljucno s pravom CS. U slucaju koji ti predlazes vise nije ni bitna ostrouglost trougla, jer se neki od tih elemenata ne mogu konstruisati. Uzalud dokazujes da je nepostojeca prava paralelna necemu. Ovo samo objasnjavam sta sam tada imao na umu, ali sada, sa tvojim revidiranim dokazom, ta moja primedba vise ne stoji. Na zalost, stoje neke druge.
Citat:
... i ako pretpostavim da se ovde ne razumemo baš najbolje iz nekog razloga, tvrdim da u ovom zadatku jeste slučaj da se granične vrednosti ponašaju "kako treba", i to je sve što je bitno, opšta priča ovde ne igra veliku ulogu.
Zaista si u pravu kad kazes da kad A tezi ka C, tad i S tezi ka C. Da prave AD i CS "teze da se poklope" je pipava tvrdnja: nizovi pravih ne mogu zaista da konvergiraju, to mogu samo pramenovi pravih (ako i oni uopste mogu, nisam sasvim siguran). Ali zazmurimo na jedno oko - cinjenica je da te prave rade nesto sto lici na konvergenciju, pa hajde da se pravimo da je to prava konvergencija. Cak ni tad ovo nije "slucaj". Nisi pokazao da postoji neki slucaj kad su zaista paralelne, a to ti je bila prvobitna namera. Imas nizove pravih, koje su (kako stvari za sada izgledaju iz dokaza) neparalelne u parovima. Sto se dalje ide kroz nizove to su one, izgleda, "sve manje neparalelne", ali nisi dokazao da ce se nekad, za neki slucaj, desiti da zaista postanu paralelne.
Slicno i za slucajeve kad A postavljas blizu sredista luka BC. Nesto ili jeste paralelno ili nije, to je diskretno svojstvo. "Teznja" ka necemu je samo lep nacin da se govori o nizovima, ali na kraju mora konkretna prava da bude paralelna s konkretnom pravom.
Jesi li u pravu kad kazes da se u opstem slucaju konvergencija moze ovako koristiti? Nisi. Pogledaj egzaktne kontraprimere gore.
Jesi li u pravu kad kazes da se u ovom zadatku ipak konvergencija ponasa ispravno? Nisi. Sustinska, konkretna svojstva se gube. Pod limesom se gubi definisanost elemenata koji se zahtevaju jos u postavci zadatka, a pre limesa ti prave "nisu" paralelne (tj. nisi dokazao da jesu).
Jesi li u pravu kad kazes da se nekako mogu konstruisati primeri u kojima prave CS i AD jesu paralelne? Jesi. Zaista mogu. Samo ti to nisi uradio.
2. Projektivna geometrija
Te stvari ne funkcionisu na taj nacin.
Projektivne transformacije cuvaju incidenciju, dvorazmeru, harmonijsku spregnutost, razdvojenost parova i neprekidnost. Ne cuvaju (u opstem slucaju) raspored, meru, razmeru, podudarnost, ugaonu meru ni paralelnost. U projektivnoj geometriji ne vaze aksiome rasporeda, podudarnosti i paralelnosti. Ne postoji pojam paralelnih pravih. Ne postoji pojam sredista duzi (ni luka), jer se srediste ne moze definisati bez podudarnosti. Ne postoji pojam kruga, jer se i on definise podudarnoscu. Ne postoji pojam duzi, jer se duz definise rasporedom.
Jesi li primetio da se proizvoljan trougao* moze projektivno preslikati u proizvoljan drugi trougao? To znaci da svako projektivno svojstvo koje vazi za jedan trougao vazi za sve! Ali svojstva koja ukljucuju, recimo, paralelnost ili srediste neke duzi nisu projektivna; dve paralelne prave se mogu preslikati u dve prave koje se seku, ili se srediste duzi moze preslikati u tacku na dve trecine duzi, ili cak van duzi (ali na istoj pravoj). Opisani krug se moze preslikati u neku hiperbolu. Unutrasnji ugao trougla se moze preslikati u spoljasnji (naspramni, ne nalegli).
(* - Da ne bude zabune, govorim o nedegenerisanim trouglovima. Odgovarajuce stvari vaze i za degenerisane, samo se duze pisu.)
Citat:
Biće da nisi razumeo šta sam pokušao da kažem tom rečenicom...
To je vrlo verovatno. Hajde da ja razjasnim sta sam mislio da si rekao, pa da uporedno analiziram ovaj deo tvog dokaza pod tom pretpostavkom, i pod razjasnjenjem koje si sad dao. Ovo je verovatno najvazniji deo u onome o cemu se ne slazemo.
U jednoj poruci si napisao da

preslikava konfiguraciju D u B, a u kasnijoj si rekao nam trebaju konfiguracije C i D, a ne B. Cini mi se da je ovo drugo bio lapsus, a da si ono prvo stvarno mislio, ali cak nije ni vazno, jer primedba koju stavljam ima veze s opstom prirodom projektivnih transformacija, a ne sa konkretnom konstrukcijom.
Zamislimo da si uspesno konstruisao tri konkretna slucaja u kojima si dokazao da vazi da je AD paralelno s CS. Zamislimo da su ova tri slucaja onoliko nezavisni jedan od drugog koliko god mogu biti (da bismo eliminisali moguce primedbe o odredjenosti transformacija, a da ne bih ja sad izmisljao pola sata kako se ta nezavisnost tacno formulise). Neka je t1 prava koja je u prvom slucaju AD, a s1 prava koja je u prvom slucaju CS. Slicno tome, neka su t2, s2, t3, s3 prave iz drugog i treceg slucaja. Neka je t4 prava koja je u proizvoljnom, neproucenom cetvrtom slucaju prava AD, a s4 prava koja u tom istom slucaju prolazi kroz C i paralelna je sa t4. Ne zameri sto menjam oznake, t4 je ono sto si ti oblezio kao tA, a meni je ovako lakse.
Ja sam mislio, i s ovim tvojim novim objasnjenjm i dalje mislim da si ti prvo rekao "Neka je

projektivna transformacija takva da je

. Znamo da ona postoji i da je jedinstvena na osnovu malocas dokazane teoreme." Okej.
E, sad. Mislio sam da si posle toga rekao "Neka je

projektivna transformacija takva da je

." Ovo sam zakljucio na osnovu nastavka tvog teksta. Ali, sudeci po tvom skorijem objasnjenju, mogu samo da zakljucim da si u stvari rekao "Neka je

projektivna transformacija takva da je

."
U prvom slucaju, po onome sto sam mislio da si rekao, moja primedba glasi: Otkud znas da transformacija

postoji? Stavise, vrlo nedavno si dokazao teoremu koja kaze da u opstem slucaju ona ne postoji. Ako mislis da ovaj zadatak cini singularni slucaj u kojem ona ipak postoji, onda to moras da dokazes.
U drugom slucaju, po novom objasnjenju, primedba glasi: Otkud znas da vazi

? Pozivas se na to u dokazu, ali to ne sledi iz konstrukcije

.
Da li je moguce da sam ponovo lose razumeo kako konstruises

? Kako god da je konstruises, neka primedba od ove vrste ce stajati, jer projektivna ravan nije dovoljno "bogat" prostor da napravis konstrukciju koju ovde zelis.
Ovo je sustinska stvar. Primedbe idu dalje, ali ovo gore je centar svega.
Gde idu dalje? Recimo da ta transformacija ipak postoji. Sad bi bio na pola zadatka. Nastavak tvog dokaza se oslanja na predstavu da je

prava koja je konstruisana kao CS u tom cetvrtom proizvoljnom slucaju. Ovo bi vazilo kad bi konstrukcija prave CS bila cisto projektivna, ali ona to nije, jer koristi svojstva podudarnosti i rasporeda, koja se u opstem slucaju gube projektivnim transformacijama.
Citat:
Mogu pogrešiti u nekom detalju tokom rešavanja zadatka, ali zar zaista misliš da bih i počinjao na ovaj način ako znam da ne može tako?
Verujem da si iskreno bio ubedjen da se moze resiti ovako. Ali to ubedjenje je pogresno.
Citat:
Osim toga, radi malo sređenijeg nastavka diskusije bih ti postavio jedno pitanje da imamo neku startnu tačku. Reci mi, da li smatraš da se zadatak uopšte ne može rešiti svođenjem na tri slučaja, ili misliš da je ovaj sistem u redu samo treba pogodnije odabrati tangente (da slučajevi ne budu degenerisani i granični već konkretni)?
Pogodniji izbor tangenti eliminise sve moje primedbe na tvoju upotrebu konvergencije, ali ne resava zadatak.
Zadatak se ne moze resiti svodjenjem na tri slucaja i primenom projektivnih transformacija. Ovo znam pre svega intuitivno, zato sto u projektivnoj geometriji "postoji" samo jedan slucaj nedegenerisanog trougla, tako da bi bilo sta sto se moze resiti sa tri slucaja moglo da se resi i sa jednim - sto nije dokaz, nego samo putokaz za intuiciju koji bi teoretski mogao da bude pogresan. Ali srecom to znam i egzaktno, zato sto svojstva koja se traze ne ostaju ocuvana kroz projektivne transformacije, i tu je kraj svake price. Problem nije projektivne prirode.
Sta je, medjutim, meni ovde zanimljivo? Da li si u pravu kad mislis da se
neki projektivni problem u ravni moze resiti analiziranjem tri "dovoljno nezavisna" slucaja? Ne znam. Morao bih da znam, ali ne znam. Kopka me. Nacin na koji si ti to pokusao da uradis je neispravan, ali mi opet ta intuicija kaze da tu ima necega. Mozda se problem zasnovan na
cetiri proizvoljne tacke ili druga cetiri proizvoljna elementa ("dokazati da tad vazi to-i-to projektivno svojstvo") moze resiti tako sto se nadju tri slucaja koji su nezavisni, u tom smislu da se ne mogu projektivno preslikati jedan u drugi, i onda vazi za sve cetvorke tacaka? U to bi me neko mogao ubediti, mada bih naravno radije video dokaz nego ubedjivanje.