Citat:
enaB: To mi je jasno kad se posebno posmatra spoj kolektor-baza i baza-emitor od početka, nego kažem, nisam znao ni očekivao da tako kao spojene dve "diode" (obična+zener) može da provede i od kolektora prema emitoru, kao na šemi

Svakako da ce provesti, i to bas svi BJT do poslednjeg.
Osim toga, evo neceg interesantnog sto se vec redje nalazi po literaturi.
Svaki BJT moze raditi kao pojacavac, kada mu se zamene mesta kolektoru i emiteru (kao na slici, vidi pdf).
Razlike izmedju "normalnog" spoja sa zajednickim emiterom, i tog istog sa zamenjenim mestima kolektora i emitera su sledece:
- maksimalni radni napon takvog pojacavaca je onoliki koliki je napon zener barijere emiter-baza.
- pojacanje takvog spoja je nekoliko puta manje nego kod "normalnog" spoja.
- i konacno, izuzetno korisna osobina da je napon saturacije (Vces) stotinak PUTA manji nego kod normalnog spoja.
Ova osobina "prevrnutog" pojacavaca se koristi kada tranzistor treba da bude blizak idealnom prekidacu, gde je vazno da pad napona na njemu bude minimalan.
Primera radi:
BC546B, u normalnom spoju, kada se koristi kao prekidac, ima Vces oko 90-250mV@10mA, i 200-600mV@100mA, pri tom mu je hfe (strujno pojacanje) reda velicine oko 250, i takav se pojacavac-prekidac moze koristiti sa napajanjem do sigurnih 60-tak V.
U "prevrnutom" spoju, pojacavac-prekidac ce imati svega 2-5mV za citav raspon struja iz prethodnog primera, dok ce mu hfe biti oko 50, a moze se koristiti sa napajanjem od max. 6-6.5V.
Jos nizi napon Vces imaju PNP tranzistori u "prevrnutom" spoju, ali su nesto sporiji, i takodje imaju nesto nizi zenerov napon baza-emiter.
Cemu sve ovo? Gde je prakticna primena ovog spoja?
Upravo kod SMPS cipova, gde je cesto potrebno neki pin (poput shootdown ili COMP), "povuci" veoma cvrsto ka masi sa beznacajnim preostalim naponom.
Onda stoji izbor: relej, mosfet, ili "prevrnut" BJT.
Svakako da cemo izabrati "prevrnut" BJT, kao najminijaturniju i najjevtiniju opciju, koja ce u takvom sklopu imati zadrsku od svega par stotina nS, od stimulacije do izvrsenja.
Posto je kod vecine SMPS cipova upravljacki deo napajan internim referentom <=5V, onda ce takav spoj veoma uspesno raditi.
Eto, to je svrha ovog "romana" o prevrnutom BJT, i nadam se da ce nekom koristiti ova "mala caka iz elektronicarske kuhinje".
Sedamdesetih godina 20-tog veka, prevrnut BJT je bio najcesci izbor za prekidace na ulazu "choped amplifier" i razna kola za uzorkovanje (sampe-hold), tj. primena toga je bila uobicajena u veoma zahtevnim mernim sistemima, tako da "ozbiljnost" ovog spoja ne treba stavljati pod sumnju.
Postojali su merni choper-amplifier, koji su obradjivali signale reda delova mikrovolta i na ulazu imali par prevrnutih BJT, a preciznost im je bila u najvisoj klasi.
Posle toga su se pojavili CMOS prekidaci koji su prakticniji za koriscenje, i koji kod nekih nacina upotrebe imaju izvesne prednosti, dok za neke druge primene "prevrnut" BJT je i dalje neprikosnoven, posebno kada je potrebna veoma mala promena Vces za siri raspon promene struje (kod CMOS prekidaca je to, na zalost, linearna zavisnost u funkciji struje i Rds_on).
Prevrnut BJT je i dalje u primeni unutar strukture mnogih biopolarnih cipova.
Najcesci izbor za tranzistor koji sluzi za praznjenje Ct kondenzatora u oscilatoru SMPS koji ima bipolarnu strukturu.
Pozdrav!
P.S.
:-) Vecina (ovih besplatnih) simulatora ce se tesko "izboriti" sa ovim spojem...
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 17.12.2012. u 14:31 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 17.12.2012. u 14:34 GMT+1]