Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MacbookPro frustracija

[es] :: Advocacy :: MacbookPro frustracija

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 54890 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 21:39 - pre 142 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic: Da zakljucimo, bolji je onaj OS koji ima lepsu boot animaciju?

Katastrasno. :/

Ko je uopšte pominjao koji OS ima kakvu boot animaciju?

Pričali smo kako EFI izgleda, a to nema blage veze sa izborom OS-a, nego sa proizvođačem tog računara koji je i pravio firmware za njega.

Nije jedina razlika između EFI i BIOS to što EFI može lepše da izgleda... tu su i još razne prednosti, a i EFI nema ona ograničenja koja BIOS ima... pročitaj šta sam napisao o tome.

Citat:
Ivan Dimkovic: Vidi, ovo sto ti pricas je razlog zasto Apple nema sta da trazi u poslovnom svetu, i sto je Apple-u zapravo i isplativije.

Takav nacin razmisljanja nije kompatibilan sa svetom gde su nekad potrebne stvari koje tebi ocigledno nisu jasne. Nema potrebe uopste ulaziti u raspravu zasto je u 2007-toj recimo bilo bitno da DOS radi i zasto VM nije uvek optimalno resenje i zasto je nekad potrebno da DOS trci na hardveru direktno.

Jasno je meni da je možda nekom bitno da tera DOS i dan danas, ali je besmisleno da ga stavlja na nov računar kad DOS ne može da iskoristi taj hardware. Niti će taj DOS da iskoristi 64-bitni procesor, niti će da iskoristi nekoliko GB RAM, niti će da iskoristi ostale prednosti savremenog hardwarea... to je kao da kupiš neku profesionalnu filmsku kameru od 25 000 dolara i da je koristiš kao najobičniju web kameru za MSN, Skype i slične stvari. Ako nekom danas treba računar za DOS, nek kupi neki matori računar za, na primer, 50 evra (možda ga dobije i džabe, da ga ne bi bacio neko) i nek tera. Nema smisla da stavlja DOS na računar od preko 1000 evra. Isto kao što nema smisla da staviš, na primer, 32 GB RAM u računar ako koristiš 32-bitni OS.

Citat:
Ivan Dimkovic: to sto imas lep boot manager je Apple feature, ne UEFI feature

Pa ja sam i rekao da je to Apple napravio...
Citat:
Ivan Dimkovic: sto se veselih sedamdesetih tice, vidi - ja preferiram da ne vidim ama bas nista na ekranu u firmware fazi, osim ako ne stisnem F8

Ni na Apple računaru ti EFI nikakav meni ne izbacuje ako se OS podiže kao i obično... kada hoćeš da dobiješ onaj meni da odabereš sa čega da bootuješ, onda pritisneš option dugme kad uključiš/restartuješ računar.
Citat:
Ivan Dimkovic: a tada zelim da vidim jednostavnu listu boot uredjaja sa njihovim imenima, a ne nekakve ikone

Pa i na Macu je taj meni jednostavan, samo što iznad naziva imaš i ikone tih uređaja, po kojima se vidi i da li je nešto interni hard disk, da li je to USB uređaj, FireWire uređaj, DVD... to može samo da bude od koristi da se neko lakše snađe jer, kao što znaš, proizvođači hardwarea često imaju neke komplikovane nazive za svoje hard diskove, rezače... a i kad već može interfejs da izgleda lepo, onda ne vidim zašto bi stavljali, na primer, teget pozadinu sa žutim slovima kao na BIOS.

Citat:
Ivan Dimkovic: Ako ti volis da ti i tu skacu ikone, pa onda je Apple za tebe idealna masina, sto je valjda i jasno. Meni je graficki firmware potpuno nebitna stvar u zivotu stavise ne vidim ni jedan razlog zasto bi firmware trebao da ucitava graficke assete (bitmape i sl...) za operaciju koja se radi u <1% boot-ova i koja se svodi na izbor iz liste.

Lakše mi je da mogu jednim klikom da odaberem sa kog hard diska hoću da bootujem OS, nego da se preko strelica na tastaturi pomeram do menija za izbor uređaja, da premeštam uređaj sa kojeg hoću da bootujem OS na prvo mesto u listi, pa onda da sačuvam to podešavanje, pa da kucam "y" kad me pita da potvrdim, pa da izlazim iz BIOS-a i restartujem komp.

Citat:
cheetah: Zasto bi bre, aman covece, zasto bi, premestao chrome iz foldera u folder, jel ti to mozda linux dozvoljava?

Zašto bih premeštao? Zato što, možda, hoću da imam dve verzije istog programa, ako treba da se proverava kako je nešto radilo u staroj verziji, a kako u novoj. Možda i hoću da premestim neku aplikaciju u drugi folder ili na drugi hard disk jer ne koristim često, pa da mi folder sa aplikacijama bude pregledniji... Možda mi se i sviđa da šetam Chrome. :) Možda hoću i da ga preimenujem iz nekog razloga.

Bitno da je to OS X-u nešto sasvim normalno i čak i da je neka aplikacija otvorena, ja mogu da je preimenujem, da je premestim na drugo mesto i sve će da radi najnormalnije. :)

A ne znam zbog čega bi mene interesovalo da li to Linux dozvoljava.
Citat:
cheetah
Moja baba drzi instaliran Registry Cleaner - to je ono sto pravi vise problema nego sto resava, ceprkanje po regoistryju pravi probleme...

Bttp kaže da Registry Cleaner rešave sve probleme, a ti da Registry Cleaner pravi najviše problema... ajde dogovorite se šta je od ta dva.

Citat:
cheetah
MS registry ~ Linux conf fajlovi (vrlo grubo poredjenje), u cemu je tebi tu razlika ?

Linuxovi conf fajlovi su sličniji onim DOS-ovim konfiguracionim fajlovima. Sa Registry baš i nemaju nekih sličnosti.

A evo u čemu je razlika... Mnogi Registry ključevi nisu uopšte razumljivi (slova i brojke u zagradama), a conf fajlovi ipak jesu, tako da će neko mnogo lakše da se snađe i ne mora previše da se brine čak i kada ih ručno sređuje... a i nisam čuo da se nekad nekom desilo da mu Internet browser poput Chrome zezne conf fajl za neku aplikaciju koga blage veze s njim nema, kao što sam čitao po forumima da je ljudima deinstalacija Chromea zeznula MS Office... ne znam ni kako bi bilo moguće da brisanje jednog conf fajla zezne sve ostale... ima još puno razlika, al' ne mogu sad da nabrajam.

Citat:
cheetah
Jesi li ikad deinstalirao npr apache, ili neki drugi program, da vidis koliko fajlova ostane na disku ne obrisanih ?

Ma nije uopšte poenta u tome da li negde ostane nešto neobrisano... poenta je da od onoga što se vremenom nakuplja u Registry mogu da pobrljave druge aplikacije i da ne smeš tek tako da brišeš ono što se nakuplja u Registry kao što možeš, na primer, neke conf fajlove na Linux.

Te fajlove koji ostanu od Apache ne utiču na druge fajlove, a i možeš slobodno da baciš to u kantu i da nastaviš normalnod a radiš.
Citat:
cheetah
resavao sam povremeno probleme, isto kao sto bi menjao npr httpd.conf i resio neki "problem" tj podesio nesto

Pa Linuxove conf fajlove mogu da razumem jer tamo pišu reči koje imaju smisla kad ih čitaš, a ne kao mnogi Registry ključevi koji imaju neke nazive koje ne možeš ni da zapamtiš i više liče na md5 hash nego na neku normalnu reč. Lakše će neko da nađe neku ulicu u Pekingu iako ne zna kineski nego što će da se snađe u Registry sa onakvim nazivima.
Citat:
cheetah: Majko mila, sa kim se mi raspravljamo... ovo kao da je moja zena pisala, lepo ovo, lepo ono - covece ovde pricamo o inovacijama, tehnioloskim stvarima a ne o fancy ikonicama

Te fancy ikonice su JEDNA OD mogućnosti koje ima EFI... naveo sam i druge prednosti, al' ti od svega toga vidiš samo "fancy ikonice".

A kao što sam već napisao... ja ću JEDNIM KLIKOM na neku od tih fancy ikonica da uradim ono za šta će neki PC-jevac, koji misli da je "cool" da ne koristi GUI, da pritiska strelice na tastaturi i TAB dok dođe do neke opcije u BIOS, pa da onda namešta tamo nešto isto preko strelica, pa posle dok snimi to i dok izađe i BIOS-a... pa meni će verovatno OS već da se podigne i počeću da radim dok on to namešta na način koji smatra da je "cool".

Je l' smo se opet vratili u osamdesete kada je nekima trebalo objašnjavati zašto je GUI praktičnije rešenje?
Citat:
cheetah: neko je pomenuo da ti ne tebaju ROOT privilegije na MAC-u, kad god nesto cackam i instaliram, UVEK mi trazi moj user pass (izvrsi valjda sudo u pozadini verovatno), tako da necemo o tome.

Prvo... Mac je skraćeno od Macintosh, a MAC od Media Access Control... Mac i MAC nije isto.

Drugo... normalno da će da ti traži ti šifru ako ti hoćeš da čačkaš neke bitne stvari, a nisi root... privilegije su ti podrazumevano ograničene. Za instalaciju nečega u Applications folder OS X ti povišene privilegije nisu potrebne jer većina aplikacija ionako radi sa ograničenim privilegijama. Drugo je ako ti hoćeš da instaliraš neki sistemski update ili da instaliraš nešto što zahteva povišene privilegije... onda normalno da će da ti traži šifru.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 22:31 - pre 142 meseci
Je li Ivane, a kako zamišljaš da MS smanji stepen piraterije? Na jednoj polici SONY sa trastovanim UEFI-jem, na drugoj polici isti takav SONY koji takvu zaštitu nema. Zašto bi neko kupio onaj prvi model? Šta mu nudi u odnosu na drugi?

Ili ovaj scenario: Dajemo OEM samo za trastovani but, a vi valjajte pored toga i računare bez toga. Onda se pojavi Pera pirat, kupi otključan računar i na njega stavi piratski softver. I šta je onda time postignuto?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 22:40 - pre 142 meseci
Citat:
Marcus Naissus: Bttp kaže da Registry Cleaner rešave sve probleme, a ti da Registry Cleaner pravi najviše problema... ajde dogovorite se šta je od ta dva.

Nemamo mi šta da se dogovaramo, niti tu ima nekih stvarnih problema. Čišćenje registry-a nije nužnost jer neki zaostali obsolete ključevi neće onesposobiti OS, nego će se samo vremenom nagomilati i bespotrebno zauzimati resurse, što danas nije ni neka bitna stavka - bila je relativno bitnija kad su PC-evi imali 4MB RAM ili 64MB i sporije procesore - svejedno.

U svakom slučaju bolje je ukloniti obsolete ključeve, kao i npr. nepotrebne zaostale fajlove, ali to nije neophodno, i nije svaki registry cleaner isti. Većina tih "speed up your PC" programa su crapware.

Ako si iole registry-pismen i umeš da prepoznaš šta koji ključ predstavlja, bolje je ukloniti suvišne, ali nije neophodno - nije kritično.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 23:26 - pre 142 meseci
Dešavalo mi se da neki program ne radi više kako treba, a da nemam pojma koja su mu podešavanja pojebana i da ni ponovna instalacija ne daje rezultate, jer je gospodin program zapamtio podešavanja u redžistriju i nasleđuje ih u sledećoj reinkarnaciji.

U tim slučajevima sam koristio isključivo sistemski regedit da ručno pobijem zaostale ključeve nakon uklanjanja programa, pa da posle odradim pravu čistu instalaciju.

Pre nekoliko godina hteo sam drugaru da stavim openofis i kaže on meni da ga ni slučajno ne stavljam, jer prilikom uklanjanja instalacije briše Program Files. Otkud mu ta ideja? Pa nije koristio isporučeni uninstall, nego neki levi program koji "zna" kako to da odradi bolje od originalnog softvera. Rekao sam mu da baci to smeće i da openofisov uninstall radi kako treba. Nije me poslušao. Toliko o tome koliko su ti redžistri-prčkatori zlo. Da to treba tako da se radi, MS bi isporučio kakav-takav sistemski alat za to.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 00:15 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko: ...jer je gospodin program zapamtio podešavanja u redžistriju i nasleđuje ih u sledećoj reinkarnaciji.

Ovo nije uvek i nužno neželjena situacija. Nekada želiš da OS zapamti podešavanja aplikacije koju deinstaliraš, kako bi po ponovnoj instalaciji sve bilo podešeno kao ranije - bez potrebe za ponovnim setapom. Naravno to je mač sa dve oštrice, kao npr. u slučaju koji si ti naveo.

Svaka aplikacija koju koristi više korisnika na istom sistemu, ostavlja per-user settings što u registry-ju, što u user direktorijumu, i to je noćna mora za deinstalaciju. S jedne strane ne možeš dopustiti uninstalleru da prčka po direktorijumima drugih korisnika jer je to security issue, a s druge strane kako da počistiš neželjene zaostale fajlove ili registry ključeve, jer uninstaller će po pravilu brisati stavke iz HKCU, ali current user nije po definiciji every user.

To je problem u svakom OS-u.

Što se tiče registry cleanera - ništa ne košta da pokreneš npr. ccleaner i pogledaš koje ključeve on predlaže za uklanjanje - na kraju ne moraš da to i izvršiš ili možeš da izabereš koje želiš a koje ne.

Last resort je uvek regedit i ručni Find/Find Next, pa brisanje svakog pomena nekog softvera.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 04:34 - pre 142 meseci
Citat:
bttp: Ma to će biti prosta opcija Enable/Disable s tim što će default setting biti Enabled, isto kao što je svojevremeno bio ACPI.

Ne vidim čemu čitava frka oko jedne opcije u firmwareu.

Da je to prosto opcija Enable/Disable, niko tu opciju ne bi ni pominjao. U realnosti samo 2 Linux distribucije su do sada uspele nekako da reše ovaj problem. RH time što je odradio "hakovanje" i Ubuntu koji nekako je uspeo da poturi svoje certifikate, ali kao rezultat toga je da se morao odreći GRUBa kao boot loadera (koristi neki intelov loader).
@ivan dimkovic
o zlonamernosti određene kompanije možeš suditi i prema istoriji njihovih poteza. Dao Bog, M$ nije nekao novo osnovana kompanija i ima tradiciju sada već preko 30 godina. Pogledaj malo istoriju i kako su se razračunavali sa konkurencijom, pa onda možemo pričati o tome da li je dobronameran ili zlonameran ovaj potez. Da je dobronameran, onda bi se dogovorio sa vodećim igračima na tržištu (bez obzira što je on najveći na prostoru operativnih sistema za desktop, nije jedini, još ako proširimo na domen ostalog hardware-a, mogli bi možda doći do podatatka da nije toliko dominantan koliko bi želeo da bude, dok na prostoru hw je zanemarljiv), radi sigurnosti da se neke stavke odrade, a ne ovako. U svakom slučaju nije im u celosti prošao, x86 je za sada bezbedan, više/manje, do sledećeg pokušaja.
U principu je Nedeljko pogodio ono o čemu pričam. U većini marketa se prodaje sa nekim Windowsom na sebi računarska oprema. Do sada, ja odem kupim (u okviru toga platim licencu za Windows) i pregazim ga sa bilo čime. Sada su poželeli da zabrane čak i to (na armu su i uspeli, što možda nekom jeste beznačajan podatak ali i nije baš tako). Ako se meni svidi hardware, ja sam do sada komotno mogao da instaliram OS po svojoj volji recimo na netbooku (hajde da kažemo da na telefon niko neće poželeti da promeni mesto Windowsa da stavi Android, mada za tablete baš i nisam siguran da se ovo ne bi dogodilo).
Ova tema je otišla mnoooogo u stranu. Krenula je od MBP frustracije jednog lika koji je "dobio" neku veoma skupu stvar i nije umeo da se snađe na njoj, nego je odmah proglasio tu stvar krivom zato što se on ne snalazi, a stigla je do tačke gde mi razmatramo M$ strategiju, M$ registre, i da li vizuelno je nešto bolje od onog drugog, a sve to baš nikakve veze nema sa temom, čak ni na domenu ko je bolji. Sve se svodi na stvar afiniteta i prilagodljivosti/znanja osobe.

Ono što je činjenica je da nekom više odgovara M$, a nekom Apple, nekom više Linux, a nekom ništa od toga ili sve to. Što se prvih navedenih tiče, naravno da će uraditi sve da dominiraju tržištem, bilo to "patentiranjem " kockastog oblika, bilo "zabranom" instalacije konkurencije. Ovo pljuckanje je samo obično trolovanje pojedinaca, jer svi mi znamo da svaki od sistema ima svoje nedostatke i boljitke, a ti uzmi šta hoćeš.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 13:13 - pre 142 meseci
Citat:
vladared: Da je dobronameran, onda bi se dogovorio sa vodećim igračima na tržištu

Ne! Tržište mora biti otvoreno i za ulazak novih igrača, bez obzira na veličinu.

Je li MS zaboravio da je baš on 1975-te krenuo kao firma u režiji dva čoveka? Šta bi bilo da je tržište bilo zatvoreno za IBM i ostale velikane prisutne na tržištu? Pa, ništa, MS ne bi postao svetska kompanija, nego bi ostao na nivou podmirivača lokalnih potreba naručilaca iz Redmonda.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 13:47 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko: Ne! Tržište mora biti otvoreno i za ulazak novih igrača, bez obzira na veličinu.

Je li MS zaboravio da je baš on 1975-te krenuo kao firma u režiji dva čoveka? Šta bi bilo da je tržište bilo zatvoreno za IBM i ostale velikane prisutne na tržištu? Pa, ništa, MS ne bi postao svetska kompanija, nego bi ostao na nivou podmirivača lokalnih potreba naručilaca iz Redmonda.

Nisam se najjasnije izrazio. Nisam mislio da za ostale bude zatvoren, nego "najveći" da sednu i da se dogovore oko specifikacija i standarda i onda objave, naravno vodeći računa i prema ostalima.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 15:14 - pre 142 meseci
Pa, ako svako parče hardvera bude imalo UEFI sa nekoliko javnih ključeva, onda su ostali ugroženi. Mislim da se treba boriti za to da ako već bude takvog hardvera, da on bude i posebno označen čije sisteme podiže.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 15:28 - pre 142 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, ako svako parče hardvera bude imalo UEFI sa nekoliko javnih ključeva, onda su ostali ugroženi. Mislim da se treba boriti za to da ako već bude takvog hardvera, da on bude i posebno označen čije sisteme podiže.

Pa upravo se sa ovim ne slažem. Mislim da bi trebalo ostaviti otvorenu specifikaciju za ključeve gde bi otprilike izgledalo želiš ovo instaliraj ove ključeve i bićeš siguran. Ovako ćeš opet stvoriti grupu OSova koji će se na većini moći instalirati, a nešto novo drugačije neće.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 16:18 - pre 142 meseci
Pa, nije poenta da korisnik može da stavlja ključ za MS, nego da MS OS ne može da se instalira na mašinu čiji proizvođač nije ubacio MS-ov ključ (i možda još neke ključeve) i sprečio podizanje bilo kakvog nepotpisanog sistema. E, sad, pošto nema načina da se spreči stavljanje piratskog MS OS-a na mašinu bez takve zaštite, to onda znači da sve mašine na svetu moraju da budu pripremljene za podizanje sistema ograničenog broja proizvođača. Ali, pošto je to nezakonito, jednostavno ne razumem koji je scenario MS zamislio u cilju sprečavanja piraterije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 19:07 - pre 142 meseci
Ne bi bilo moguce 100% onemoguciti pirateriju, ali bi bilo moguce vrlo osakatiti feature.

- Firmware ima svoj privatni kljuc kojim ce potpisivati zahteve, potvrdjujuci da je sistem "trusted", samo ako je kompletirana trusted-boot sekvenca tj. verifikacija

- Firmware ce odbiti da podigne patchovan Windows bootloader/kernel u "trusted" modu posto je potpis netacan

- Pirat ce ugasiti trusted-boot, cime ce moci da digne patchovan Windows, ali ce firmware onda odbiti da potvrdi da je sistem "trusted".

Sta sa tim moze da se uradi?

Pa, mnogo toga - bilo koji online feature, koji ide preko MSFT servera bi odbio da radi ukoliko na challenge trusted boot ne odgovori response-om koji je potpisan privatnim kljucem koji se nalazi u firmware-u.

Sta to moze da bude? Pa za pocetak update. A onda i dostavka online softvera, bilo sta sto ima online nalog itd...

Trusted-boot sistemi ce postati pre ili kasnije de-facto standard.

Stavise, gotovo svi CPU-ovi koji ce se valjati sledece godine, recimo, ce imati podrsku za kriptografsku zastitu sistema:

http://en.wikipedia.org/wiki/Trusted_Execution_Technology

I sve to nema samo veze sa Windowsom, vec sa faktom da su danas racunari okosnica svih kljucnih infrastruktura u drustvu. Potencijalna steta koju moze da prouzrokuje cyber-terorizam ili cyber-kriminal je sve veca i veca, i zbog toga mere zastite moraju biti vece.

Naravno da je moguce crackovati sve, pa i hardversku trusted-boot verifikaciju. Medjutim, stepenica se i te kako podize, sto i jeste cilj.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 19:49 - pre 142 meseci
Sve je to lepo Ivane, ali sigurno vec sada postoji Flame 2.0 koji zaobilazi i tu zastitu...
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija03.07.2012. u 20:09 - pre 142 meseci
Pa i sada Windows da bi se aktivirao, čekira potpis OEM-a (SLP tabelu) u BIOSu prema MS bazi podataka i aktivira se samo ako je OEM master key u BIOS SLIC tabeli authenticated. Drugo je što ljudi flešuju modifikovane BIOSe sa ubačenim odgovarajućim SLIC tabelama pa prolaze proveru against Majkrosoftove baze podataka sa spoofovanim OEM master ključem u BIOS SLIC tabeli i aktiviraju Windows bez problema sa leakovanim product IDs. Znači Windows aktivacija nije krekovana nego spoofovana u samom BIOSu, i tako aktiviran Windows je safe, u smislu da MS ne može da naknadno poništi tako aktiviran OS, za razliku od pečovanih boot loadera.

Ne znam dal će to biti moguće sa UEFI-jem, ali piratski Windows se sada samo tako može pouzdano aktivirati.

Nego UEFI ima implementiran full network stack kao feature, koji je security risk sam po sebi, jer je ugrađen u sam firmware bez obzira na OS koji je instaliran. Kako će se taj threat rešavati? Da li će network stack biti disejblovan kao feature UEFI-a u kom slučaju se postavlja pitanje zašto je napravljen in the 1st place ili će se osloniti na UEFI apdejtovanje?

To je mnogo veći potencijalni bezbednosni rizik od instaliranja nepotpisanog softvera.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.hsi.kabelbw.de.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija04.07.2012. u 08:30 - pre 142 meseci
Citat:
Igor Gajic: Sve je to lepo Ivane, ali sigurno vec sada postoji Flame 2.0 koji zaobilazi i tu zastitu...


Nisu to iste stvari.

Flame je koristio propust u Windows update sistemu (koji je fixovan). To nema nikakve veze sa hardverskom zastitom.

Naravno da ce bagova uvek biti, ali hardverska enkripcija i te kako otezava ulaz u neki sistem.

PS3 je najbolji primer za to - hakerima je trebalo nekoliko godina da ga razbiju.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Zekica
Filip Milivojević
Pirot, Niš

Član broj: 2856
Poruke: 309
94.228.233.*

Jabber: zekica@elitesecurity.org
Sajt: www.pirotcity.com


+10 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija04.07.2012. u 15:02 - pre 142 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: - Pirat ce ugasiti trusted-boot, cime ce moci da digne patchovan Windows, ali ce firmware onda odbiti da potvrdi da je sistem "trusted".


Što se tiče EFI SecureBoot specifikacije, ako je isključena, niko ne sprečava pirata da napravi EFI aplikaciju koja će se pokrenuti, patchovati adresu funkcije GetVariables(), i napraviti wrapper koji će vraćati da je SecureBoot on, i da onda prepusti pokretanje sistema windows-ovom loaderu, i da windows misli da je SecureBoot uključen.

Čak i sa uključenim SecureBoot, evo šta ubuntu kaže povodom toga, videćemo do gde će stići:
Citat:

We believe that the intention of secure boot is to protect against
malicious use or modification of pre-boot code, before the
ExitBootServices UEFI service is invoked. Currently, this call is
performed by the boot loader, before the kernel is executed.

Therefore, we will only be requiring authentication of boot loader
binaries. Ubuntu will not require signed kernel images or kernel
modules.
http://lwn.net/Articles/503031/

Citat:
Now imagine that an attacker writes a kernel module that sets up a fake UEFI environment, stops the kernel from running code and then executes the Windows bootloader - kind of like kexec, but a little more fiddly. The Windows bootloader believes that it's performing a secure boot, but in fact everything that it believes is trustworthy is the attacker's fake UEFI code.
http://mjg59.dreamwidth.org/9844.html


Naravno, TPM je druga priča, ali on nije neophodan za SecureBoot.
Sad ja znam zašto sam vam ovo ispričao, ovo će sigurno nekome koristiti....
 
Odgovor na temu

bsrdjan
Beograd

Član broj: 304000
Poruke: 8
*.pool.mediaWays.net.



+6 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija04.07.2012. u 22:01 - pre 142 meseci
Malo ste se udaljili od teme, evo jedne ozbilje analize prednosti Apple dizajna
http://www.youtube.com/watch?v...p;feature=youtube_gdata_player

Šalim se, koristim OSX, Windows, Ubuntu, iOS - svi su dobri. Za dobrog korisnika nema lošeg OS-a
 
Odgovor na temu

KengurBGD
Beograd

Član broj: 139457
Poruke: 33
95.180.16.*

ICQ: 494173947


+9 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija08.07.2012. u 02:27 - pre 142 meseci
Citat:
bsrdjan:
Malo ste se udaljili od teme, evo jedne ozbilje analize prednosti Apple dizajna
http://www.youtube.com/watch?v=9BnLbv6QYcA


Haha koja parodija čudi me da ovo nisam ranije video :D, najjače mi je kad lik kaže
"I buy almost anything if it's shiny and made by Apple. "
"Computer is virtually unbreakable unless it is dropped or hit" :D
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija08.07.2012. u 15:23 - pre 142 meseci
Srecom Apple-ovi besmisleni patenti padaju:
http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=25104


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Sunrider
News writer @Filmofilia,
Lector/Translator @FrenzySpark
Beograd

Član broj: 305134
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija20.07.2012. u 17:18 - pre 142 meseci
Citat:
calimero:
..ne umem da smanjim citat na razumnu meru..


A zasto ti koristis to smece od Viste u 2012. godini? O.o

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 02.08.2012. u 14:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: MacbookPro frustracija

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 54890 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.