Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Serbian piracy rampant

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Serbian piracy rampant

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 33612 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miodrag75
Miodrag Zivkovic
Nis

Član broj: 82777
Poruke: 150
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.linuxo.org


Profil

icon Re: Serbian piracy rampant27.12.2007. u 00:47 - pre 198 meseci
Pa da bi neki pametni mogo da izadje na TV i kaze kako su nadljudskim snagama uspeli da prevedu nesto vec prevedeno
 
Odgovor na temu

BigBrother2005

Član broj: 54621
Poruke: 97

Sajt: sremcod.coconia.net


Profil

icon Re: Serbian piracy rampant31.12.2007. u 03:46 - pre 198 meseci
Mi svakodnevno gledamo kako cena hardvera drastichno opada, ali cena softwera ne opada....
Windows XP je vec veoma zastareo OS... izbachen na trziste 2001, i po meni bi trebao da bude jeftiniji onoliko puta koliko je cena hardwera pala! Kada bi cena software-a bila realna piraterija bi nestala.
Evo primera... imate cesto situaciju da neki simpatichan shareware program koji se moze napisati za nedelju dana ima cenu 40-50 evra kao neka igrica za koju je utrosheno godina programiranja, angazovan citav tim umetnika, crtacha, animatora.
Industrija igara ima mnogo bolji odnos prema svojim musterijama, nego prozivodjachi upotrebnog softwera.
Trebalo bi uvesti neko telo koje bi odredjivalo uoptrebnu vrednost softwera i ogranichiti cenu na neke normalne okvire.
Po meni bi Windows XP trebao da kosta 700-800 dinara, jer proslo je mnogo godina, i taj OS je zastareo.
Giga rama sam platio pre tri godine 170 Evra!, sad vec ima Giga za 16,17 evra, znaci deset puta manje!

[code]
print "Hello"
[/code]

---------------------------------------
Ljudi traze znanje, a ja trazim burek
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.socal.res.rr.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant31.12.2007. u 08:53 - pre 198 meseci
Citat:
BigBrother2005: Windows XP je vec veoma zastareo OS... izbachen na trziste 2001, i po meni bi trebao da bude jeftiniji onoliko puta koliko je cena hardwera pala! Kada bi cena software-a bila realna piraterija bi nestala.

Po toj teoriji bi svi koristili Linux i drugi Open Source jer je cena $0.
Citat:
BigBrother2005: Evo primera... imate cesto situaciju da neki simpatichan shareware program koji se moze napisati za nedelju dana ima cenu 40-50 evra kao neka igrica za koju je utrosheno godina programiranja, angazovan citav tim umetnika, crtacha, animatora.

Razlika je u biznis modelu. Industrija igara je hit-driven industrija i to znači da se u veoma kratkom periodu prodaje veoma veliki broj kopija igre ili se igra smatra promašajem. Šerver je niche/long-tail što znači da se računa na manje tržište i zaradu tokom dužeg vremenskog perioda i što se duže prodaje to predstavlja veći uspeh proizvoda. Proizvođač šervera nema interesa da smanjuje cenu proizvoda previše jer su početna ulaganja u izradu tog softvera relativno mala, dok proizvođači igara smanjuju cenu da bi povećali prodaju i smanjili gubitke, jer su početna ulaganja veoma visoka.

Takođe tebi niko ne brani da napišeš taj simpatičan sherver za nedelju dana. Cenu određuje proizvođač, a ti kao potrošač možeš da biraš.

 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant03.01.2008. u 22:37 - pre 198 meseci
Mislim da izdavaci tih shareware programa i igara drze cenu iako bi tvorci mozda radije isli na kolicinu. Naravno solo prodaja bez ozbiljne reklamne masinerije nije uspesna .
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant03.01.2008. u 23:51 - pre 198 meseci
Citat:
pantic68: Mislim da izdavaci tih shareware programa i igara drze cenu iako bi tvorci mozda radije isli na kolicinu. Naravno solo prodaja bez ozbiljne reklamne masinerije nije uspesna .

U najvećem broju slučajeva izdavači shareware-a su ujedno i tvorci. Izdavači igara su i investitori u razvoj, tako da oni koji naprave igru obično (osim u par retkih slučajeva) i nisu vlasnici igre, i dobijaju manji procenat od prodaje. Uglavnom onaj čiji je softver odlučuje o tome kolika će cena da bude. Ako misliš da je visoka, napiši isti takav softver i ponudi po manjoj ceni, ili kupi jeftiniji softver od njihove konkurencije, ili nađi open source alternativu, ili na kraju krajeva možeš da koristiš na privatnom kompjuteru šta hoćeš, samo nemoj da opravdavaš i da se samosažaljevaš po javnim forumima.

Inače najveći problem piraterije u Srbiji nije to što neko kopira softver stranih proizvođača (to njih najmanje pogađa), nego što se ne stvara domaći softver. To povlači da domaća radna snaga u softverskoj industriji nije dovoljno uvežbana, pa je kvalitet softvera lošiji od konkurentskih gde su imali godine iskustva. Onda teže je naći kvalitetnu radnu snagu, pa nije moguće konkurisati za veće softverske projekte, što znači manje investicija, manje poreza, manje posla za ostale grane što podržavaju softversku industriju. Postoji stalni odliv iskusnih kadrova jer su projekti koji se nude po Srbiji manje atraktivni od onih u inostranstvu, itd. I tako u krug... Pa umesto da se znanje i iskustvo akumulira, uvek se počinje skoro iz početka...

Evo kako to izgleda u praksi. Ovo su ocene igara koje su napravljenje u Srbiji:

25%
http://www.metacritics.com/gam...forms/pc/pompoliccallforheroes

43%
http://www.metacritic.com/game...illofsteel?q=will%20of%20steel

43%
http://www.metacritic.com/game...t?q=alliance%20future%20combat

57%
http://www.metacritic.com/game...rsalcrusade?q=genesis%20rising

Sada, svaki pojedinac koji je radio na ovim igarama može bez problema da dobije posao negde u inostranstvu. Sve što je urađeno u tim igrama ne zaostaje mnogo u odnosu na ono što se radi ovde (mi i onako kada procenjujemo kandidate najviše vrednujemo završene naslove, pa tek onda sve ostalo). Da bi te ocene došle do nekog proseka između 70%-90% te domaće firme treba da naprave još igara ili da zaposle iskusniji kadar (kojeg nema, jer su ovo završene igre, a ne možeš biti iskusan ako nisi završio igru). Da bi napravili još igara predhodne igre trebaju da budu relativno uspešne da bi finansirale izradu predhodnih. Sada pošto oni nemaju domaće tržište na kojem bi mogli da vežbaju, jer domaće tržište kupuje AAA igre za $1 po DVD-u, oni moraju da idu pravac na inostrano gde je veća i snažnija konkurencija u odnosu na ono kakva bi bila u Srbiji bez piraterije. Analogija bi bila, da ideš na takmičenje u pripremanju riblje čorbe, ali da prvi put u životu praviš riblju čorbu na najvećem takmičenju umesto na nekom regionalnom. Čak i da koristiš sve sastojke koje i drugi učesnici koriste (a u konkurenciji ti je npr. Wolfgang Puck), velika je šansa da ćeš presoliti ili pogrešiti na neki drugi način... ;)

I na kraju nije uopšte bitno da li krajnji korisnik shvata ili ne shvata ovo. Bitno je da oni u domaćoj softverskoj industriji koji su bitni i uticajni na politički život shvate ovo i da iskoriste svoj uticaj da se piraterija suzbije po firmama, da se dileri na ulicama hapse, itd.

 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant04.01.2008. u 00:09 - pre 198 meseci
Izvini nisi me shvatio, ja ne pravim igre a i ne igram ih, govorim kako mi to izgleda sa strane. Tacno da se Izdavaci uglavnom odlucuju da otkupe ceo program a cenu drze na nekom nivou jer imaju konstantno trziste koje ne bi mogli znatnije uvecati promenom cene. Nama ovde bi i pet dolara bilo mnogo.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Serbian piracy rampant

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 33612 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.