Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Microsoft proposes piracy amnesty

[es] :: Advocacy :: Microsoft proposes piracy amnesty

[ Pregleda: 4024 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Microsoft proposes piracy amnesty25.11.2004. u 13:19 - pre 236 meseci
FYI:

http://news.zdnet.com/2100-3513_22-5466487.html

Citat:

Microsoft has announced what it hopes will be a new attack on piracy. The company has decided to give away software to those who bought machines with fake copies pre-installed.


Vrlo interesantan potez ciji je cilj da se prokazu firme koje valjaju piratovan softver sa PC racunarima :-)

Citat:

"Some examples we're seeing from the Far East and Eastern Europe...are very high quality," Hilton said, and are aimed at the high-end user. "That's the sector we're trying to address."


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty25.11.2004. u 13:41 - pre 236 meseci
Pre bih rekao da je to jos jedan nacin da se skrene paznja ljudi sa trazenja drugih resenja.
Sada sam ti oprostio 50$, ali cu te za 2-3 godine posetiti da vidim sta ces onda...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty25.11.2004. u 14:08 - pre 236 meseci
Pa dobra je strategija - onom ko je kupio piratovani softver to je poklon, on to naravno ne mora da prihvati i da nastavi da koristi piratovani softver.

A dobro je, jer se suzbija organizovana piraterija, koja je i najopasnija.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.motorola.com.



Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty25.11.2004. u 16:00 - pre 236 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: A dobro je, jer se suzbija organizovana piraterija, koja je i najopasnija.


Nijesam bas siguran da je najopasnija. Cini mi se da je procenat piracenih verzija "iz kucne radionice" i sa Mreze (internet postaje piratenet, sva je prilika) mnogo veci i da je time veci i izgubljeni profit za Microsoft.

Medjutim, ovaj segment je veoma vazan za Microsoft. Negativnog publiciteta nema, niko suzu pustiti za organizovanim piratima nece. Drugo, gubici Microsofta su koncentrisani u malom broju ruku, tu se isplati tjerati na sud a i ima sto da se povrati. Ako Microsoft krene djonom na cetrnaestogodisnjeg Dzao-Shao-Cunga koji vozi piracenu verziju koju je pokupio sa mreze ili iskopirao od ortaka, em je kolicina para koju od nesretnika moze da pokupi mala, em je publicitet u sustini negativan (velika korporacija zatire malog covjeka koga su uhvatili da se bavi veoma rasirenim "sitnim" kriminalom), em sto moze da izazove lavinu prelaska na Linux tih ljudi koji bas i nece da ih zadesi sudbina spomenutog Dzaoa.

Sve sto sam dosad vidio od Microsofta usmjereno je na ganjanje piraterije gdje se njihov softver koristi u komercijalne svrhe i/ili gdje neko pravi biznis preprodajom njihovog softvera.

MPAA i drugi, manji igraci (Symantec, naprimjer), su aktivni u sprijecavanju siroko rasirene piraterije koju praktikuju individualni korisnici. Ne Microsoft.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty25.11.2004. u 16:17 - pre 236 meseci
Citat:

Nijesam bas siguran da je najopasnija. Cini mi se da je procenat piracenih verzija "iz kucne radionice" i sa Mreze (internet postaje piratenet, sva je prilika) mnogo veci i da je time veci i izgubljeni profit za Microsoft.


Pa i nije "izgubljeni profit" postoji samo ako ta strana to i zeli da kupi, postavlja se pitanje da li bi ti ljudi doista i kupovali kom. softver da nije piratovan.

Takodje, procena opasnosti - pre svega, Windows se instalira kad kupis racunar u vecini slucajeva - dakle firme koje instaliraju piratski softver na OEM masine su na samom pocetku lanca, i njih treba napadati.

Citat:
Sve sto sam dosad vidio od Microsofta usmjereno je na ganjanje piraterije gdje se njihov softver koristi u komercijalne svrhe i/ili gdje neko pravi biznis preprodajom njihovog softvera.


Takva su pravila mahom kod svih kompanija osim onih dole sto si ih naveo (+ RIAA) ali iz skroz drugih razloga. Piraterija u kuci i nije neki goruci problem, osim kod necega ciji je ciljni biznis kuca - dakle - muzika, filmovi, kucni softver i sl...



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.motorola.com.



Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty25.11.2004. u 16:25 - pre 236 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Piraterija u kuci i nije neki goruci problem, osim kod necega ciji je ciljni biznis kuca - dakle - muzika, filmovi, kucni softver i sl...


Jedna od najjacih karika MS monopola je bas upotreba njihovih proizvoda u kuci. Bil Gejts davnih dana definisao svoju verziju nirvane: da natjera svakog Kineza koji koristi MS softver da to kupi. Ne bi MS imao nista protiv tih novaca koje ovako gubi.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty25.11.2004. u 16:41 - pre 236 meseci
Vidi, apatrid,

Promatraj problem ovako - ti kao Joe Sixpack kupujes kompjuter iz prodavnice - i na njemu je OS - u Kini/Srbiji/... je to piratovani OS - i u tome je problem.

Dakle, ako OEM OS koji ti dobijes na kompu nije piratovan, resio si dobar deo problema :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty25.11.2004. u 23:41 - pre 236 meseci
He he, moj kolega iz tabora živi u EU i zaboravio je kako to funkcioniše kod nas. Pretraži malo po starijim Advocacy temama, pctel je baš složio lep tekstić o tome. Nije ni tim prodavcima lako, razumem ja to, s jedne strane jure svaku potencijalnu mušteriju a na drugoj se štrecaju kad god im neko pomene sud i policiju. Ne znam kako je u drugim zemljama, ali ovde u Serabiji je to mnogo komplikovanije pitanje, prosečan zapadnjak može finansijski da podnese osamdesetak eura pride, dok ovi naši sao upadnu i k'o pokisli kažu: "Mi bi smo nešto do 500 ojra..." I kako sad ti njemu da objasniš da treba da poštuje zakone i da se bori protiv piraterije? Da ne bude zabune, ne podržavam ja pirateriju, štaviše, ja bih pirate ganjao ko crne djavole, ali nije ni to tako jednostavno.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty26.11.2004. u 00:54 - pre 236 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Vidi, apatrid,

Promatraj problem ovako - ti kao Joe Sixpack kupujes kompjuter iz prodavnice - i na njemu je OS - u Kini/Srbiji/... je to piratovani OS - i u tome je problem.

Dakle, ako OEM OS koji ti dobijes na kompu nije piratovan, resio si dobar deo problema :)


Xexexe... "ja kao Joe Sixpack"... ostade meni nadimak, vidim ja. Ako, kakav je to Balkanac bez nadimka?

Vidi ovako... Taj moj "pivski ortak", nareceni Joe, se dosta promijenio u zadnjih desetak godina. Mislim, za potrosnju piva se ne sjekiraj, kauc i daljinski takodje... Ali je nas dragi "prika" poceo da zivi u svijetu Wallmarta i dollar-shop-ova. Kupuje i dalje mnogo, kreditna kartica (sta kartica, karticE) standardno nafilovana do daske, uglavnom strasno jeftinih stvari od kojih mu gomila toga ne treba.

Ja i Joe se standardno srijecemo "kod Kineza", gdje i jedan i drugi dobavljamo hardver. Naucio i Joe, odavno vec, da i u ovoj bransi ima jeftino. Ne znam da li je to od mene vidio, sto ni ja ne kupujem Apple ili Dell, nego tajvanske PC-e, ali to vise ionako nije vazno. Elem, ja "kod Kineza" svracam cesto i pazarim po stvar-dvije, a Joe svrati jednom i pazari cipan-cijelu konfiguraciju. Naucio Joe davnih dana da postoji Linux, te da mu je to super izgovor kako ce da ustedi $150 kanadjana, a da istovremeno duplo investira u hiper-ultra-mega video karticu koja mu, eto, bas treba za naj-naj-najnoviji FPS hit. Drugo, postao je pravi mag za Kazaa, bittorrent, sta god pozelis. Ne nauci krsteno ni da podesi geometriju monitora, ali P2P mreze razbija. Koliko da znas otkud mu naj-naj-noviji FPS hit.

I tako, kad sam prije (valjda) dvije godine pazario OEM verziju LG cd-pisaca, dodje uz njega i bazicna verzija jednog i meni i tebi veoma poznatog programa na cijoj ikoni gori koloseum. Verzija pet nesto, cini mi se. Prije par mjeseci, trgovao isto LG (ovaj put DVD) pisac, kod istog tog Kineza, sve se nadam doci ce nova verzija 6, da ljuljnem na djecji racunar, da se upari sa "starim" LG cd-pisacem, nikad ne znas kad ce zatrebat.

Hoces djavola. Dadose mi "go" uredjaj. Ni kabla, ni CD-a, ni parceta papira sa objasnjenjem kako se jumper-ima mijenja master/slave konfiguracija... nista. Kamo CD, kamo sto? Nema, sta ti to ocekujes? To je OEM verzija, hoces DVD pisac da platis stotinak dolara i da dobijes sve? E ne moze, ko hoce tako, fino calenzi pare za "retail". I jos mi kaze da nije onaj program, nego neki B-gold (ili tako neka meni dotad nepoznata zivuljka), valjda tako proizvodjacu jeftinije. Cijena je strasno vazna.

Gledam ja njega, gleda on mene, gledamo obojica Joe-a koji stoji u redu i zavjerenicki se smejulji i ruga meni tupavom... Svi mi prisutni znamo da doticni programcic sa gorucim koloseumom, sve najnovija verzija, ne silazi sa binary news grupa, da ga ima po kojekakvim P2P mrezama, a bitorrent teke i da ne pominjemo. Ono sto ostala dvojica ne znaju je da sam samo ja 100% siguran da od svih prisutnih mogu da izadjem na kraj sa mkisofs/growisofs, pa iako moj ortak Joe bas pokusava da kupi masinu za Linux.

Pa se ti vidi. Ni "bundling" kao poslovni model ne moze da doaka Kazaa-Joe-u, novokrunisanom kralju mp3 i divx formata, P2P mreza i cijele piratenet infrastrukture. Ako ne naucimo da to nesto nase crkavice sakrijemo u kakav flash ili prom, da ga kupuje uz hardver, ili da radi samo sa jednim uredjajem... inace Joe doaka svemu i nauci sve stosove. Ili je i to vidio od nekog racunarski pismenijeg? Ma nemam vise pojma.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Trajanje dana ???26.11.2004. u 07:29 - pre 236 meseci
Apatrid, uopste nisi razumeo Ivanov post. Ti si poceo da pricas kako ti znas za linux, OEM itd.. Ivaj je zato napisao ti kao Joe Sixpack jer obicni ljudi koji kupuju racunare ne znaju sta je OEM ili linux ili mozda su culi za linux ali hoce da kupe racunar i da odmah igraju igrice ili da slusaju muziku koristeci OS koji znaju da koriste ili koji ima i njihov prijatelj...tako da si skroz promasio poentu. Koliki procenat ljudi skida windows sa neta a koliki procenat ga dobije uz racunar? Pa vecina ne zna da instalira OS i uglavnom ga dobijaju vec instaliranog na racunaru ili im prijatelj instalira.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty26.11.2004. u 08:05 - pre 236 meseci
Ma, mnogo price ni oko cega.

A izgleda mi i da niko nije procitao text iz linka:

Citat:

Microsoft will be offering anyone who's "unsure" about whether they've got dodgy software the chance to have it checked out by Microsoft, with the promise that if it does turn out to be counterfeit, they'll replace it.


Dakle, moras imati medij. Moras ga poslati microsoftu o svom trosku. Ako se utvrdi da je pirat - sta? Valjda bi trebao formatirati disk i naloziti novi, legalni windows koji su ti poslali nazad.
Kod nas (a i u kini i rusiji pretpostavljam, jer to sve funkcionise slicno po svetu):

1. ne dobijas CD uz racunar
2. ne dobijas racun za software (nikad na racunu za kupljeni comp. nisam video stavku - windows, office i sl, a da se radilo o piratu)
3. mrzi te da saljes i placas postarinu
4. nisi u situaciji da obrises pirata, jer gubis ofis, korel, igrice i sve ostalo sto ti je prodavac nasnimio, i za sta takodje nemas instalacione diskove. Dakle, moras da potrosis novac i vreme da bi doveo racunar u stanje u kom je bio.

I sve to zarad toga da bi ti win bio legalan, a gomila drugog, vrednijeg softvera i dalje nelegalna? Ko je lud da se uopste aka s tim?

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty26.11.2004. u 10:47 - pre 236 meseci
Citat:
2. ne dobijas racun za software (nikad na racunu za kupljeni comp. nisam video stavku - windows, office i sl, a da se radilo o piratu)

Da, Microsoft verovatno misli na pirateriju tipa da neko plati legalan software a dobije piratski, ali to kod nas nije slucaj. Firme koje na insistiranje kupca pristaju da instaliraju piratski software to rade potpuno besplatno. Pri tom kupac racunara dobija na potpis racun za kompjuter gde jasno pise da se uz njega ne dobija nikakav software, i da ukoliko je greskom doslo do isporuke racunara sa software-om isti nije legalan i treba istog trenutka da bude obrisan, a ukoliko to ne ucini vlasnik kompjutera prihvata svu materijalnu i krivicnu odgovornost za taj software. Nisam pravnik da kazem da li je kompjuterska firma time zasticena, ali mnogi veruju da jeste i znam nekoliko kompjuterskih firmi koje rade upravo tako.
I sta sad, kupac tvrdi da mu je prodavac prodao nelegalan software, a prodavac ima ugovor u kom jasno pise da nije tako...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.air.tehnicom.net.



+1 Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty26.11.2004. u 10:52 - pre 236 meseci
Citat:
pctel: Firme koje na insistiranje kupca pristaju da instaliraju piratski software to rade potpuno besplatno. Pri tom kupac racunara dobija na potpis racun za kompjuter gde jasno pise da se uz njega ne dobija nikakav software, i da ukoliko je greskom doslo do isporuke racunara sa software-om isti nije legalan i treba istog trenutka da bude obrisan, a ukoliko to ne ucini vlasnik kompjutera prihvata svu materijalnu i krivicnu odgovornost za taj software.


A meni se nekako čini da većina „home-office“ firmica instalira Windows i Office po default-u na sve mašine koje isporučuju .. Tako bar kaže praksa
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty26.11.2004. u 11:27 - pre 236 meseci
Citat:
pctel: Da, Microsoft verovatno misli na pirateriju tipa da neko plati legalan software a dobije piratski, ali to kod nas nije slucaj...


Postojale su kopije windowsa koje su bile jako slicne ili identicne originalu. Hologram, nalepnica, pakovanje su bili identicni, i prodavali su se za punu cenu windowsa (ili pribliznu cenu). Medjutim, taj problem je vec resen aktivacijom proizvoda (mislim da je upravo radi takvih slucajeva i uvedena). Sta sa ovim potezom misle napraviti, samo oni znaju :)

Dodatni faktor protiv provere: posaljes ms-u cd, svoje podatke i racun i dobijes odgovor da radi klauzule te-i-te ti ne potpadas u akciju legalizacije, i da moras da kupis windowse i posaljes im license key u roku tom-i-tom, inace te tuze. :)

Efekte cemo svakako videti, ali ja nesto sumnjam da ce ih biti...

ss
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.ott.istop.com.



Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty26.11.2004. u 13:46 - pre 236 meseci
Citat:
srki: Apatrid, uopste nisi razumeo Ivanov post.


Razumio sam ja Ivanov post odlicno, ali mi se cini da ti nijesi moj:
1. "Obicni" korisnik se "podmladio". Klinci su svi na mrezi, matore konjine (i ovaj ovdje ukljucen u taj opis)... kad mora da se prijavi porez, za banku, ako tu i tamo nesto treba da se pronadje na webu.

2. "Obicne" korisnike cesto BAS piraterija interesuje i to je stvar koja u zadnje vrijeme "navlaci" ljude na racunare. To je stvar koju prvo uce.

3. Dell i masine sa kojima "dodje" softver se kupuju jednom, ako i toliko (laptop racunari, naravno, iskljuceni iz ove price, ali samo zato sto Kinezi ne prave jeftinije od Della, kvalitet od sekundarne vaznosti).

4. Dell (a nije njegov, radili to drugi davno prije) model prodaje softvera uz racunar, "bundling"-a, pali samo kod segmenta populacije koji "nece da se aka". Iz tog segmenta se ocas predje u segment "treba mi super-duper-mega video kartica, a za softver cu da se 'snadjem'".

Zakljucak, piraterije koliko hoces i izvan zemlje Srbije i prijateljske Kine, cak ova da je tako nazovem "broadband piraterija", je stvar specificna BAS za zapad i blage veze nema sa siromastvom Kineza ili Srba kojima i nije jeftino da softver plate. Ovaj MS potez ce kod sve te ekipe bit ignorisan kao i do sada.
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty27.11.2004. u 15:43 - pre 236 meseci
Nije tačno, obični korisnici i ne znaju šta je to piratovani softver dok im to neki iskuniji ne kaže. Ja znam brdo ljudi iz Zapadne Evrope koji su uredno kupovali legalan software, sad sam ih ja "iskvario pa ne kupuju više" Da nisu došli kod mene i shvatili neke stvari i dalje bi uredno kupovali softver. Običan korisnik želi da pogleda neki film, odigra par igrica, prosurfuje netom. Čisto sumnjam da taj "običan korisnik" kupuje računar da bi se bavio piraterijom.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.tor.istop.com.



Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty27.11.2004. u 16:58 - pre 236 meseci
Palma, da li ti definises "obicnog korisnika" kao racunarskog pocetnika? Ili termin "obican" definises kao "prosjecan"(sto ja cinim)? Ili mislis da je to istovremeno i jedno i drugo?

Ovo je jedno od onih pitanja gdje cemo se "sloziti da se ne slazemo", ali je argumentacija mozda interesantna onima koji citaju. Koliko ja nesto gledam situaciju, prosjecan (preciznije, na to sam mislio kad sam rekao "obican") korisnik nije vise racunarski nepismen, demografija kaze da je veoma mlad, da ga interesuju igre, muzika, filmovi, da na mrezi traga za onim sto ga interesuje. Da racunaljku ne kupuje od Dell-a, vec "kod Kineza", da su "cool" kucista, "igracke" top-of-the-line video karte glavni hit, da, u sustini, nema bas para da kupi sve od softvera sto "mu treba". Ovdje, u Kanadi, broadband je veoma rasiren, moj "prosjecan" korisnik se odreda tako kopca na mrezu...

Spoji sve dijelove mozaika, svi putevi vode u Rim, tj. u P2P mreze.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Microsoft proposes piracy amnesty27.11.2004. u 17:55 - pre 236 meseci
Ima i jednog i drugog, tako da ste, čini mi se, oba u pravu. U svakom slučaju, nekako sumnjam da će ova akcija MS-a imati bitnog efekta na pirateriju.

Citat:
Spoji sve dijelove mozaika, svi putevi vode u Rim, tj. u P2P mreze.


Tj. svi putevi (P2P mreže) vode u Redmond :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Microsoft proposes piracy amnesty

[ Pregleda: 4024 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.