Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Serbian piracy rampant

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Serbian piracy rampant

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33675 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
89.216.198.*



+73 Profil

icon Serbian piracy rampant08.11.2007. u 23:31 - pre 200 meseci
Citat:
NEVER mind China, Serbia is one of the worst places in the world for pirated software, according to the Business Software Alliance.

Dragomir Kojic of the Business Software Alliance (BSA) claims that illegal software accounts for more than 78 per cent of the IT market in Serbia.

Neighbouring Croatia has rate of 58 percent, the www.b92.net website quoted Kojic as saying.

Misa Ognjanovic, from Microsoft Serbia, was quoted as saying that most of the illegal software was bought by punters who may not even know it was hot.

Every fifth computer sold in Serbia "comes with already installed illegal software, she claimed.

Only 41.8 percent of computer distributors offer only original software and more than 57 percent of sellers "do not inform a buyer on possible legal actions over illegal software.

The average salary in Serbia is about 300 Euros a month, but the average cost of software of Voleware is about 800 euros. While Microsoft has looked at reducing software costs in places like China, the poorer places in Eastern Europe are often overlooked.


http://www.theinquirer.net/gb/...7/11/07/serbian-piracy-rampant

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 10.11.2007. u 18:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-217-84.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 11:22 - pre 200 meseci
"samo" 78 posto,ja mislio da je vise...
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 13:29 - pre 200 meseci
A sta su drugo ocekivali? Tamo gde je prosecna plata 300 evra (poa zavodu za statistiku, realno je manje - oko 200) , ne moze da kosta nista kao tamo gde nije, nego ima cena da se prilagodi trzistu i to je to. Ako oni nece da ovako postupe, "trziste" ce samo da se organizuje. Kome se to ne svidja ostaje mu samo da place, kao sto to rade ovi koji pisu te tekstove.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 18:28 - pre 200 meseci
Srbija je uvek bila prva u "pametnim" stvarima ;-)

Inace, Lesli, BSA se prevashodno bavi softverom za poslovnu upotrebu - prema tome, te jadikovke o malim platama ne prolaze, jer je najveci problem piraterija u poslovnom okruzenju.

E, sad, pretpostavljam da ces one "licemere" advokate, npr..., iz prosle teme u ovoj da pravdas i sazaljevas jer, hebi ga, kako ces od "pisanja tuzbe za 200 EUR" da kupis originalni Windows i Office... ne moze se na ovu skupocu :-)

Kao sto rekoh, nije tebi lako ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 20:30 - pre 200 meseci
Ne znam sta si ti sve tu pomesao, ali to je to sto sam ja napisao. Kao i obicno, samo vredjas i ponizavas celu jednu zemlju time sto pominjes nekakve "jadikovke" kojih nema. Ne znam zasto je jadikovka reci da je u nekoj zemlji prosecna plata toliko i toliko kad jeste, i onda ne moze u toj zemlji Windows da kosta 100 dolara ili koliko vec kosta. Znaci, ne mozes ti da tamo gde je plata 200 evra prodajes nesto po istoj ceni kao tamo gde je plata 1000 evra, bez obzira na to gde je to nesto proizvedeno. To jest, mozes, ali ce "trziste" vec naci nacin kako da se snadje, kao sto se vidi. Ne znam da li advokati licemeri spadaju u to "trziste" a nije me ni briga, ali znam da ovi nemaju zbog cega da se cude.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.70.71.*



+105 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 20:51 - pre 200 meseci
Uvek mozes da izaberes da ne koristis software i kompjutere nego lepo u sumu i na pasnjak sa ovcama... KOriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.159.*



+171 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 21:10 - pre 200 meseci
Ma daj Lesli... pa kako to onda da BMW u Srbiji kosta isto, cak i vise, nego u Nemackoj. Mislim kakva ti je to argumentacija....
U stvari, zasto bi se samo ogranicio na drzavne granice? Ne moze biti ista cena u BG-u, recimo sijalice, i u nekom tamo selu.
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 21:20 - pre 200 meseci
zato sto bmw ne bi imao vecu zaradu kad bi za 20% spustio cene. mali je broj ljudi koji mogu da priuste 40'000, a ne mogu i 50'000

s druge stranw m$ bi imao visestruko vecu zaradu da win kosta 50$ umesto 100. medjutim ne smeju to da urade ovde, jer ce opet da se pokrene prica u poljskoj itd.- zasto oni placaju 100 a mi 50 za istu stvar...
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 21:35 - pre 200 meseci
Citat:
s druge stranw m$ bi imao visestruko vecu zaradu da win kosta 50$ umesto 100.

A ti si čime potrvrdio da znaš kako biznis i prodaja softvera funkcioniše?
Nemoj da kukaš kako je Windows skup kada imaš besplatni Linux.

 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 21:55 - pre 200 meseci
Citat:
bkaradzic: A ti si čime potrvrdio da znaš kako biznis i prodaja softvera funkcioniše?

pa ne znam sta mi treba da bih dokazao svoju 'kompetenciju'?
zato sto pomalo pratim sta se radi i sta se radilo. ovde si npr. pre par godina moga da legalizujes piratski win za 30ak eura (!!!)

Citat:
Nemoj da kukaš kako je Windows skup kada imaš besplatni Linux.

pa i ne kukam, ne znam odakle tebi ta ideja??
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 22:16 - pre 200 meseci
Citat:
Lesli
Ne znam zasto je jadikovka reci da je u nekoj zemlji prosecna plata toliko i toliko kad jeste, i onda ne moze u toj zemlji Windows da kosta 100 dolara ili koliko vec kosta.


I sve ostale stvari koje se ne proizvode u Srbiji kostaju isto koliko i u inostranstvu. Automobili, mobilni telefoni, benzin, cokolada, uvozna pica... Osnuj ti lepo neku Robin Hud stranku, pa onda kreni da otimas robu sa granice i da prisiljavas da se strana roba u Srbiji prodaje po ceni koja tebi odgovara :-)

Osim toga, postoji besplatna alternativa za Windows, zove se Linux - postoji i besplatna alternativa za Office, zove se OpenOffice... Ugrozenost - nije nego.

I, najvaznije - BSA se bavi poslovnim softverom... kao sto rekoh, dok stanovnici Srbije mozda i imaju izgovor zasto ne mogu da kupe end-user softver ali za biznise u Srbiji tog izgovora jednostavno nema, i oni su najveci problem, posto je svima jasno da ljudi sa platom od 300 EUR ne mogu bas da se nakupuju softvera.

Citat:
Nenad Vranjanac
s druge stranw m$ bi imao visestruko vecu zaradu da win kosta 50$ umesto 100.


Bogme, vidim da se Microsoft zeznuo sa izborom CFO-a ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 22:26 - pre 200 meseci
... mislio sam na terenu srbije u home varijanti, znate vec, mislio sam da to ne moram da naglasavam...



Citat:
Osim toga, postoji besplatna alternativa za Windows.

tacno, windows koji se koristi bez placanja

nisam siguran koliko me vas svojica uopste shvatate, ja (sada) uopste ne zalazim u te price, ja sam samo rekao da onaj argument o bmw nije validan.

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 09.11.2007. u 23:39 GMT+1]
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.ikomline.net.



+112 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 22:35 - pre 200 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Uvek mozes da izaberes da ne koristis software i kompjutere nego lepo u sumu i na pasnjak sa ovcama... KOriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.


Slicno razmisljamo ;)
Ako cemo realno, svako ko nema kintu da kupi Windows ili recimo neku igru, ima mnogo pametniji nacin da provede svoje vreme od sedenja za kompom i igranja igrica. Bilo je vec mnogo slicnih tema na ES-u, i mislim da ni ova nece na dobro da izadje :)
Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.167.*



+35 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 22:37 - pre 200 meseci
Citat:

Osim toga, postoji besplatna alternativa za Windows, zove se Linux


He, pa kako cemo sa tim bilo sta da radimo, kad taj OS ne moze ni da se instalira?!? ;-)

Nego, ne znam koliko je tacno, ja sam cuo da i u nekim razvijenim zemljama home korisnici nisu previse gadljivi na piratski softver?

Citat:

Uvek mozes da izaberes da ne koristis software i kompjutere nego lepo u sumu i na pasnjak sa ovcama... KOriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.


Ovo je, pretpostavljam, sala.
A ako nije,koliko si platio sve te aplikacije na svom racunaru?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 22:45 - pre 200 meseci
Citat:
Kelja
Nego, ne znam koliko je tacno, ja sam cuo da i u nekim razvijenim zemljama home korisnici nisu previse gadljivi na piratski softver?


BSA se i ne bavi home korisnicima. Biznis piraterija je jednostavno nesto sto ne moze imati izgovor.

Btw, ja ne znam za zemlju gde "home korisnici" nisu gadljivi na piratski softver pod uslovom da znaju kako do njega da dodju :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.ikomline.net.



+112 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant09.11.2007. u 22:50 - pre 200 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Btw, ja ne znam za zemlju gde "home korisnici" nisu gadljivi na piratski softver pod uslovom da znaju kako do njega da dodju :)


Ne znam da li je do mene ili u toj recenici postoji jedna "negacija" viska :)
Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant10.11.2007. u 00:47 - pre 200 meseci
Citat:
negyxo: U stvari, zasto bi se samo ogranicio na drzavne granice? Ne moze biti ista cena u BG-u, recimo sijalice, i u nekom tamo selu.

Tacno, pa zato i nije ista cena sijalice u BG i u nekom selu.
Citat:
Nothingman: Slicno razmisljamo ;)
Ako cemo realno, svako ko nema kintu da kupi Windows ili recimo neku igru, ima mnogo pametniji nacin da provede svoje vreme od sedenja za kompom i igranja igrica.

A sta ako on bas to hoce?
Citat:
Ivan Dimkovic: I sve ostale stvari koje se ne proizvode u Srbiji kostaju isto koliko i u inostranstvu. Automobili, mobilni telefoni, benzin, cokolada, uvozna pica... Osnuj ti lepo neku Robin Hud stranku, pa onda kreni da otimas robu sa granice i da prisiljavas da se strana roba u Srbiji prodaje po ceni koja tebi odgovara :-)

Sta ce meni Robin Hud stranka kad ja vec imam Kineze, pirate, utorent i lopove koji kradu tehniku japijima pa je prodaju na pijaci.
Citat:
Ivan Dimkovic: Osim toga, postoji besplatna alternativa za Windows, zove se Linux - postoji i besplatna alternativa za Office, zove se OpenOffice...

To ces ti da koristis, a ja cu ovo drugo.
Citat:
Ivan Dimkovic: Koriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.

Rece ugledni gradjanin koga ne smes da pitas za prvi milion. A ja vidis mislio da je to stvar trzista, kad ono sad ispade stvar morala.

Ma nije sve to ni vazno, a vazno je da ja ne vidim razlog da ovi sto pisu ove tekstove placu kad je najnormalnija stvar na svetu da se u zemlji u kojoj je plata najvecem broju gradjana 200 evra softver ne nabavlja legalno. I koji je sad to razlog da se neko cudi?
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.159.*



+171 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant10.11.2007. u 01:52 - pre 200 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: zato sto bmw ne bi imao vecu zaradu kad bi za 20% spustio cene. mali je broj ljudi koji mogu da priuste 40'000, a ne mogu i 50'000

s druge stranw m$ bi imao visestruko vecu zaradu da win kosta 50$ umesto 100. medjutim ne smeju to da urade ovde, jer ce opet da se pokrene prica u poljskoj itd.- zasto oni placaju 100 a mi 50 za istu stvar...


Cekaj. Nesto ja propustam ovde ili sta?

Pa ne vodi se ovde prica o tome da li ces ti da spustis cenu za 20%, nego za onoliko koliko je to 'objektivno' potrebno da bi bilo u skladu sa platama. A i to sto spominjes "mali je broj ljudi koji mogu da priuste 40'000, a ne mogu i 50'000" tek to kakve veze ima sa ovom pricom.... kakvu korist ima BMW da spusta cenu na trzistu gde je kolicina prodaje u okvirima statisticke greske? Pa zar ne mislis da ima mnooooogoooo vise logike da to uradi na trzistu gde su plate mnogo vece jer se tamo i prodaje mnogo vise? A znam, ne treba da odgovoris.


Citat:
Lesli Eldridz:Tacno, pa zato i nije ista cena sijalice u BG i u nekom selu.

Takodje tacno. U BG su skoro sve pokretne stvari jeftinije. Ptt, Struja, Nafta... sve to isto kosta a statisticki gledano plate manje na selu. Ne vidim zasto ne bi primenili tvoj ekonomski model...
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant10.11.2007. u 02:50 - pre 200 meseci
ja sam pokusao da objasnim zasto tvoj argument ne stoji, ali me ocigledno ne shvatas uopste. ja ne govorim o kosmickoj pravdi i popustu za potlacene itd. vec sam samo rekao da poredjenja sa bmw-om i sl. ne moze da se koristi jer se jednostavno ne radi o istoj vrsti proizvoda i istom trzistu, istom profitu.... cak nema veze sa ovim problemom. ajde da ovako pojednostavim:

cena bmw-a i potraznja je takva da im vece obaranja cena im NE BI DONELO VECI PROFIT.
kad bi m$ resio da spusti cenu windowsa za privatnu upotrebu i napravio neku akciju, ko sto je bila 2001., verovatno bi ostvarili veci profit nego ovako kako je sad. znaci nema to veze sa kupovnom moci, vec jednostavno manji/veci profit.
nema tu objektivnosti i sklada sa platama. kad se cene formiraju na taj nacin to je zato sto je proizvodjac procenio da ce na takvom trzistu postici VECI PROFIT. a ne zbog dobrotvornog rada.


i nije tacno da su u bg cene manje. odakle ti to? kad si bio u unutrasnjosti zadnji put?
koliko tamo kostaju orbit zvake, pice u kaficu... koliko kostaju namirnice, kvadrat stana?
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.ikomline.net.



+112 Profil

icon Re: Serbian piracy rampant10.11.2007. u 04:58 - pre 200 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac:

kad bi m$ resio da spusti cenu windowsa za privatnu upotrebu i napravio neku akciju, ko sto je bila 2001., verovatno bi ostvarili veci profit nego ovako kako je sad.


A jesi li bas siguran u to ili samo nagadjas? Jel imas krivu elasticnosti cena/prodaja za softver u Srbiji? Zar ne mislis da ipak ovi iz MS-a malo bolje znaju kako stvari funckionisu u industriji?
Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Serbian piracy rampant

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33675 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.