Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!

[es] :: Advocacy :: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 18895 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!17.05.2006. u 00:47 - pre 218 meseci
Citat:
MadTexel:
U stvari, kao što rekoh, a ti nisi pročitao, 486 ima skoro istu arhitekturu kao pentium, pentium pro, pentium 2, pentium 3, pentium 4. Najveća razlika u arhitekturi između P3 i P4 je dodatak SSE2 instrukcija. Organizacija ili mikroarhitektura je drugačija, ali to nema veze sa arhitekturom koja je ista. Pošto je ovo stručan forum molim te ne brkaj više te pojmove. Inače, ja tebi tvrdim da 486 nasvirana na 160 može da pusti MP3, sa tim da proces ima prioritet viši od normalnog i da mašina ne radi ništa drugo.


Kao što sam već rekao, računari su mlada oblast pa raznorazne pričice prolaze. Zamislite community elektroenergetski ili vodovodni sistem. Trafo stanice koje su lokalna genijalna deca namotala. To što nema zaštita i i ima malu snagu, nema veze, kad je naš, a ne od velikog zlog EPSa.


Pogrijesio sam kad sam pisao za P6 arhitekturu, jer ona je tek prvi put upotrebljena na Pentiumu Pro, koji se zapravo ukombinirao sa MMX extenzijama pa se dobio P-II (uz neke nebitnije modifikacije). MadTexel, ti zelis meni kazat da su te arhitekture iste, s tim da je finiji proizvodni proces donio veci takt i vise cachea? Oprosti ti meni, ali ovo i je stucni forum, pa ja ne mogu shvatit da netko moze ovo kazat. Pentium Pro je znacajna razlika na Pentium, a P5, P54(C) i P55(C) arhitekture znacajne razlike naspram 486. Gledaj, Pentium ima mogucnost paralelnog procesiranja instrukcija preko U/V pajpova, sto 486 nema. Zato 486ice ne mogu dekodirat MP3 u real-timeu, ma da rade na 10GHz nema to veze. Postoje i softverski workaroundi oko ovoga, poput jednog playera za Win3.11, cini mi se da se zvao WinPlay16, koji je na 486 radio precaching prije sviranja. Ali to nije real time dekodiranje ;) Ja ti lijepo tvrdim, 486 ne moze dekodirat MP3 u stvarnom vremenu, a ti probaj ako mi ne vjerujes.

Za drugi dio posta si potpuno u pravu. Ljudi ne shvacaju koliku vaznost ima softver danas. Svi bi se pobunili da Mate i Perica sudjeluju u izgradnji sustava termoelektrane, jer nisu kvalificirani, a s druge stane, sto ne bi svi pravili softver za svasta. Pa ce se jednog dana to i desit, pa kad im na kucu padne meteoroloski satelit koji je bio pogonjen GNU RT sistemom, onda ce bit hajke. Postoji rijec "critical". Nebitno jel govorimo o proizvodima koji kontroliraju autopilot putnickog aviona ili koji su zaduzeni za veliku bazu podataka, ti proizvodi moraju proc paklene QA procese, i imat bas takvu, "critical" kvalitetu. Inace, moze doc do ugrozavanja kapitala, ili u najgorem scenariju, ljudskih zivota.



Citat:
Nedeljko: @cynique

Ne znam koliko si upućen, ali teorija superstruna jeste nastala sa jakom motivacijom. Opšta teorija relativnosti jeste do sada najbolji opis gravitacije (ne zna se za odstupanja od eksperimenta), međutim, mada je elektrodinamika obuhvaćena tom teorijom, ona daje samo približan opis elektrodinamičkih pojava. Po toj teoriji atom vodonika ne bi mogao da postoji jer bi elektron morao u konačnom vremenu da padne na jezgro. Mesec može neograničeno dugo da kruži oko Zemlje, zato što ga Zemlja privlači gravitacionom silom. Međutim, električna sila i gravitaciona sila su slične samo u elektrostatici (Kulonov zakon je sličan Njutnovom zakonu gravitacije, mada je gravitaciona sila isključivo privlačna, a električna može biti i privlačna i odbojna). Međutim, u elektrodinamici se elektromagnetna sila, čak i kada je privlačna, bitno razlikuje od gravitacione, pa bi elektron prilikom kruženja oko protona trebao da stalno gubi energiju. prvi je postojanje atoma vodonika objasnio Nils Bor (imamo čuveni Borov model atoma vodonika) u svetlosti kvantne mehanike. To što elektron ne pada na jezgro je kvantni fenomen, koji samim tim nije obuhvaćen sa OTR. Drugim rečima, po opštoj teoriji relativnosti elektron mora da padne na jezgro, pa je taj opis elektrodinamike samo približen, jer ne obuhvata kvantovanje.

Sa druge strane, imamo kvantnu8 elektrodinamiku, koja obuhvata specijalnu teoriju relativnosti i elektrodinamiku, a koja je još i kvantna, pa razrešava ova pitanja, kao i mnoga druga. Do sada je poznat samo jedan matematički model te teorije (standardni model) preko koga su otkriveni kvarkovi, kao i još dve osnovne sile - slaba nuklearna i jaka nuklearna. Mežutim, ta teorija ne obuhvata gravitaciju. Stoga postoji potreba da se pronađe teorija koja bi obuhvatila sve četiri poznate osnovne sile (gravitacionu, elektromagnetnu, slabu nuklearnu i jaku nuklearnu) i koja bi opisivala gravitaciju onoliko uspešno koliko i opšta teorija relativnosti, a ostale tri sile koliko i standardni model. Odgovor se trenutno traži u teoriji superstruna. Ta teorija još nije završena. Samim tim, ne zna se ni da li će uspeti ili propasti. Međutim, to je teorija koja po mišljenju većine fizičara trenutno najviše obećava. Odakle ti samo ideja da će objedinjujuća teorija (bilo da to bude treorija superstruna ili neka druga) biti neprimenljiva?

Lično smatram da je primenljivost nekog naučnog dostignuća nužna posledica njegove dubine (ako je dostignuće zaista duboko). Buhbergeru su glavni rezultat doktorske disertacije bile baze koje je nazvao po svom mentoru Grebneru. Pomoću Grewbnerovih baza se algoritamski rešava jedan netrivijalan matematički problem. To je već dovoljno. Tada je bilo samo pitanje vremena kada će se neki praktični problemi svesti na taj koji je u međuvremenu rešen. I to se i dogodilo. Danas su Grebnerove baze jedna od vrlo primenljivih oblasti savremene algebre.


Sve to stoji, medjutim, problem lezi u nepostojanju mehanizama za prakticno ispitivanje string-theorya. S druge strane, kvantna elektrodinamika se pokazala valjanom, sta govore rezultati raznih ispitivanja u CERN-u i FermiLab-u. Teorija stringova i superstringova je samo teorija koja je potpomognuta matematikom. Postigli su se neki rezultati, ali, sve je to u domeni kompjuterskih simulacija. A te simulacije su zasnovane na toj matematici. Ko garantira da je matematika iza toga svega valjana? Opet, quantum elektrodinamika je ispitana u praksi, upravo na dva najveca svjetska akceleratora.

Inace, po meni dobra teorija je ona o Zero Point Energy layeru, za rjesavanje "fenomena" poput gravitacije i inercije.

@Zeleni Obad...sama ta slika pokazuje psihicko stanje subjeka.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!17.05.2006. u 01:42 - pre 218 meseci
Da bi utvrdio da kvantna elektrodinamika nije sasvim tačna, ne treba ti nikakav akcelerator. Ta teorija obuhvata pojam mase, ali ne i gravitaciju. Znači, između tela sa masom ne deluje nikakava posebna sila čiji je izvor masa. Samim tim, cigla ispuštena iz ruke ne pada na zemlju, planete ne kruže oko sunca itd. Međutim, mi znamo uzrok tih odstupanja, pa kada se govori o tačnosti te teorije, ispituje se samo da li osim tih poznatih odstupanja postoje još neka odstupanja od eksperimenta. Slično je i sa opštom teorijom relativnosti. Kvantovanje električnog polja bitno utiče na zakone kretanja elektrona u elektromagnetnom polju. Međutim, uzroci tih odstupanja su poznati, zovemo ih kvantnim fenomenima, pa se ispituje samo da li postoje još neka odstupanja od eksperimenta koja ne umemo da objasnimo.

Podvlačim da nisam izlazio sa eksperimentima van domena tih terija. Da bi kvantna elektrodinamika bila tačna u svom domenu, ako već ne obuhvata gravitaciju, ne bi smela da obuhvati ni pojam mase, a obuhvata ga. Slično i za opštu teoriju relativnosti. Da bi bila tačna u svom domenu, ako već ne uključuje kvantovanje, ne bi smela da obuhvati ni elektrodinamiku.

Međutim, ako su opšta teorija relativnosti i kvantna elektrodinamika u navedenom smislu eksperimentalno potvrđene teorije, zar to nije ujedno i nekakva potvrda teorije koja ih objedinjuje? Uostalom, treba pričekati da se izvede još posledica te teorije. U svakom slučaju, dok se teorija slaže sa eksperimentima, sve je u redu.
Citat:
z@re: Ko garantira da je matematika iza toga svega valjana?

Ovo može da napiše ili neko ko ne razume šta je to matematika, ili onaj ko dovodi u pitanje same osnove matematike. Sve matematičke teoreme slede iz aksioma teorije skupova i aksioma i pravila izvođenja predikatskog računa prvog reda.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!17.05.2006. u 08:20 - pre 218 meseci
Citat:

Zato 486ice ne mogu dekodirat MP3 u real-timeu, ma da rade na 10GHz nema to veze. Postoje i softverski workaroundi oko ovoga, poput jednog playera za Win3.11, cini mi se da se zvao WinPlay16, koji je na 486 radio precaching prije sviranja. Ali to nije real time dekodiranje ;) Ja ti lijepo tvrdim, 486 ne moze dekodirat MP3 u stvarnom vremenu, a ti probaj ako mi ne vjerujes.


Ne bih se slozio da MP3 ne bi radio na 10 GHz 486-tici - vrlo verovatno mu nedostaje jako malo, i sigurno bi radio na 200 MHz 486-tici, koje se nisu serijski proizvodile.

Razlog je sama arhitektura tog procesora kao i nedostatak vektorskog instrukcijskog seta, i sve to zahteva malo vise MHz za jedan MP3 virtuelni 'MIPS'.

Na modernom DSP-u ili CPU-u tipa P4 sa odgovarajucim vektorskim instrukcijama i naprednom arhitekturom koja ima bolju paralelizaciju u izvrsavanju toka programa, MP3 svakako moze da radi na oko 25-30 MHz.

Nas MPEG-4 Audio dekoder (AAC) recimo radi na 24 MHz na ARM9 cipovima (realno merenje sa pravom memorijom, a ne simulacija sa zero-wait-state itd...).


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 17.05.2006. u 09:21 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!17.05.2006. u 10:04 - pre 218 meseci
Citat:
z@re: Zato 486ice ne mogu dekodirat MP3 u real-timeu, ma da rade na 10GHz nema to veze. Postoje i softverski workaroundi oko ovoga, poput jednog playera za Win3.11, cini mi se da se zvao WinPlay16, koji je na 486 radio precaching prije sviranja. Ali to nije real time dekodiranje ;) Ja ti lijepo tvrdim, 486 ne moze dekodirat MP3 u stvarnom vremenu, a ti probaj ako mi ne vjerujes.

Svašta, kao da neki nisu čuli za drugu Čerčovu tezu. Svaka mašina može da emulira rad svake druge. Samo je ubrzajte dovoljno da emulacija bude dovoljno brza, i to je to. Nemojte mi reći da 486-tica ne može da emulira rad P4. Kako to GNU/Linux sistem kompajliran za 386 skup instrukcija može da dekodira mp3 u realnom vremenu?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!17.05.2006. u 23:59 - pre 218 meseci
Nedeljko, pa brate ne dovodim ja u pitanje matematiku, apsurd. Krivo si me shvatio. Engine neke kompjuterske simulacije su set formula i matematickih procesa koje je donio izumitelj teorije koja se testira simulacijom. Tko moze garantirat da su te matematicke formule tocne, kad nisu bile ispitane u praksi? Na osnovu pocetne teorije se moze doc do nekakve formule, ako pocetna teorija nije valjana, matematicki proces koji je opisuje isto nije valjan.

Citat:
degojs: @Zeleni Obad: tačno to se desilo z@retu sa Windowsom. z@re, trk u crkvu po pomoć :)


Nije bilo potrebno. Dobio sam "divine intervention", tj, proradili su sami od sebe. Iako je recently bilo problema sa zadnjim Matroxovim G-series driverima, mozda je do toga.

@Ivan i Nedeljko. AMD 5x86 je jedna malo naprednija verzija 486-ice. OC'ovani 5x86 na 200MHz ne moze pustat MP3. Proizvodni procesi i finija tehnologija su omogucile proizvodjacima procesora da postizu vece taktove i integriraju vise cachea, ali isto tako da implementiraju specijalizirane instrukcije i extendiraju x86 arhitekturu. Vec sam naveo da figurativno govorim o tim ultra-taktovima 486ice, sigurno je da postoji 486ica koja stabilno radi na 10GHz, moglo bi se preko nje emulirat sve stvari koje jedan dvogigahercni P4, naravno s takvom tehnologijom bi se izgubilo dosta raw powera te 486ice, dok bi se izemulirali SSE setovi, visekanalne instrukcije, itd...

Medjutim, cijela ova prica je pocela o 486 box-u na kojem se pustaju MP3ce. To je u normali nemoguce, ne postoji nijedan procesor 486 arhitekture koji moze ovo izvest. A da li bi se moglo da netko bijesno overcloaka neku cvrku, to ne znam. Govorim iz prakse, 486 != MP3.



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!18.05.2006. u 00:05 - pre 218 meseci
Citat:

@Ivan i Nedeljko. AMD 5x86 je jedna malo naprednija verzija 486-ice. OC'ovani 5x86 na 200MHz ne moze pustat MP3


Ne bih rekao:

http://www.mpg123.de/

Citat:

mpg123 is a real time MPEG Audio Player for Layer 1,2 and Layer3. (MPEG 2.0 with Layer1/2 not heavily tested) Tested with Linux, FreeBSD, SunOS4.1.3, Solaris 2.5, HPUX 9.x and SGI Irix. Plays Layer 3 in stereo on an AMD-486-120Mhz or (of course) a faster machine. (Just for info: mpg123 plays an average 128bps stream, with about 66% in full quality on my AMD 486-133MHz machine)


Mislim da su MP3 dekoderi napredovali u poslednje vreme, ocigledno su daleko brzi od jadnjikavog dist10 referentnog koda iz 1996 koji je tada bio jedini dostupan MP3 dekoder - samo sto je to potpuno irelevantno jer je 486 mrtav vec jednu deceniju :)

Dakle, sudeci po ovome - MP3 zahteva oko 88 MHz na AMD 486 procesoru, sa najnovijim mpg123 dekoderom. MP3 zahteva oko 20 MHz na P4 masini, sto dovoljno pokazuje koliko je uznapredovala arhitektura procesora.

Sto bi se reklo, na istoj frekvenciji P4 dekodira MP3 4.4 puta brze :)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 18.05.2006. u 01:11 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!18.05.2006. u 09:56 - pre 218 meseci
z@re

Ne postoji nijedan religiozni rzlog zbog kojeg 486 ne može da dekodira mp3 u realnom vremenu. Jedini (eventualni) razlog može biti brzina. Svaka P4 instrukcija je ekvivalentna nekom nizu 486 instrukcija. To što se jedna P4 instrukcija zamenjuje nizom 486 instrukcija i što se te instrukcije ne izvršavaju u istom broju taktova i što jedan procesor može imati paralelizam, a drugi ne, samo znači da će 486-tici možda trebati mnogo viši takt da postigne to isto. Sve što postigneš hardverski, možeš i softverski, samo sporije. Podigni takt dovoljno, i to ti je to.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!18.05.2006. u 11:45 - pre 218 meseci
Citat:
Nedeljko: Ne znam koliko si upućen, ali teorija superstruna jeste nastala sa jakom motivacijom.


Nedeljko hvala za poučan povijesni osvrt; nije mi baš jasno zašto si započeo sa elektrodinamikom i ostalim pa samo ću se ukratko osvrnuti da ne budem previše offtopic (iako sumnjam da tema može biti više offtopic nego što sad jest :)

Koliko sam ja načuo, cijela teorija struna je rezultat gomile koincidencija. Prvo je talijanski student fizike slučajno listajući udžbenik iz matematike shvatio da Eulerova gama fja dobro opisuje jaku interakciju u nukleonima, neki je pametnjaković fizikalni smisao te kobasice interpretirao kao "strunu", kasnije je teorija od svoje prvotne namjene (prijelazi u hardronskim raspršenjima koji se svode na identične topologije struna) prešla u apstraktni matematički framework koji ozbiljno pretendira da bude Teorija Svega...ali samo u teoriji. Supersimetriju su inkorporirali u teoriju da bi se riješili viška neprostornih dimenzija (sa 26 na "samo" 10), a da ne spominjem debilna objašnjenja razlike u jačini interakcije gravitona i nosioca ostalih fundamentalnih sila (niste čuli? gravitoni, naime, putuju kroz druge (paralelne) svemire i možemo ih teoretski koristiti kao interuniverzumni telegraf) i Velikog Praska (n-dimenzionalne brane koje se dodirnu periodički svakih 20-40 milijardi godina i kreiraju primordijalni disbalans koji rezultira formiranjem prostorvremena etc.)

Da se vrhunski umovi fizičara sa počeka stoljeća (sve odreda pragmatičari) susretnu sa ovakvim objašnjenjem stvarnosti (neka netko kaže Einsteinu da prostor/vrijeme nisu diskretni, mnijem da se ne bi dobro proveo :D) - držali bi ga mentalno stabilnim poput, najblaži primjer, bradatog lunatika sa slike na prvom postu u ovoj temi.

Nije teorija struna tako divna i genijalna kako se čini, ima dosta fizičara (R. Penrose i ostali iz QFT branše) kojima previše smrdi i dosta koji je uopće ne priznaju (baš zato što ne opisuje nikakvu fizikalnu stvarnost već je više, kao što rekoh, apstraktni matematički framework koji "fit-a" različite teorije). Idealna je za generiranje akademskih papira zato što je trendy, ali Mother Nature bojim se ne podliježe modnim trendovima.

Želim reći samo da postoje daleko važniji problemi na koje bi Witten et al. mogli trošiti moždane vijuge. Recimo implikacije Heimove teorije ako se pokaže točna (a moguće da jest, jedina je teorija poznata koja točno predviđa masu čestica).

[Ovu poruku je menjao cynique dana 18.05.2006. u 14:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.adsl.net.t-com.hr.



+25 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!19.05.2006. u 17:59 - pre 218 meseci
Dobro, mora da sam pogrijesio, prije 7-8 godina nije postojao niti jedan realtime MP3 player za 486 arhitekturu.

Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da su MP3 dekoderi napredovali u poslednje vreme, ocigledno su daleko brzi od jadnjikavog dist10 referentnog koda iz 1996 koji je tada bio jedini dostupan MP3 dekoder - samo sto je to potpuno irelevantno jer je 486 mrtav vec jednu deceniju :)

Dakle, sudeci po ovome - MP3 zahteva oko 88 MHz na AMD 486 procesoru, sa najnovijim mpg123 dekoderom. MP3 zahteva oko 20 MHz na P4 masini, sto dovoljno pokazuje koliko je uznapredovala arhitektura procesora.

Sto bi se reklo, na istoj frekvenciji P4 dekodira MP3 4.4 puta brze :)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 18.05.2006. u 01:11 GMT+1]


Tako je to bilo zadnji put kad sam se igrao s tim - kazem iz iskustva, u doba pionirstva MP3ca, nijedna 486ica nije mogla obavit RT decoding. Eto, my bad, sto nisam zadnjih godina pratio 486/MP3 community :) I ovo sa P4 potvrdjuje moju tezu oko generacijskih razlicitosti x86 arhitektura.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!20.05.2006. u 19:12 - pre 218 meseci
Da, potvrđuje tezu da različite arhitekture nisu podjednako efikasne na istom taktu, ali ne i tezu da ono što može jedna arhitektura na m megaherca, da to ne može druga arhitektura na n x m megaherca za dovoljno veliko n. To je jednostavno glupost.

Citat:
cynique: Nije teorija struna tako divna i genijalna kako se čini, ima dosta fizičara (R. Penrose i ostali iz QFT branše) kojima previše smrdi i dosta koji je uopće ne priznaju (baš zato što ne opisuje nikakvu fizikalnu stvarnost već je više, kao što rekoh, apstraktni matematički framework koji "fit-a" različite teorije).

Savremenoj fizici upravo najviše nedostaje takav okvir u koji mogu da smeste sve četiri osnovne sile. Ovo je trenutno najozbilniji kandidat, što ne znači da smo sigurno na dobrom putu. Vreme će pokazati da li je ovo bio pravi put ili ćorsokak. U svakom slučaju se rešenje neće naći ako se ne bude tražilo. Podržavam i druge pokušaje ozbilnih fizičara da pronađu takav okvir. Daleko od toga da si naveo adekvatan primer larpurlartizma.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!21.05.2006. u 10:43 - pre 218 meseci
Citat:
Nedeljko: Savremenoj fizici upravo najviše nedostaje takav okvir u koji mogu da smeste sve četiri osnovne sile.


Err, to nije fizika, već matematička ekstravaganza koja nema nikakve veze sa fizikalnom stvarnošću.

Citat:
Ovo je trenutno najozbilniji kandidat, što ne znači da smo sigurno na dobrom putu. Vreme će pokazati da li je ovo bio pravi put ili ćorsokak.


U svakom slučaju, teorija će biti ili nepotpuna ili nekonzistentna.

Citat:
U svakom slučaju se rešenje neće naći ako se ne bude tražilo.


Veći je problem što se dragocjeno vrijeme troši na teoriju koja u 30 godina nije iznjedrila baš ništa konkretno.

Citat:
Daleko od toga da si naveo adekvatan primer larpurlartizma.


A ti se me sve ubio u pojam citiranjem breakthrough otkrića te teorije koja su eksperimentalno potvrđena..
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!21.05.2006. u 23:35 - pre 218 meseci
Citat:
cynique: Err, to nije fizika, već matematička ekstravaganza koja nema nikakve veze sa fizikalnom stvarnošću.

Ti tako misliš. Fizičari misle drugačije.
Citat:
cynique:
U svakom slučaju, teorija će biti ili nepotpuna ili nekonzistentna.

Kao i svaka fizička teorija.
Citat:
cynique: Veći je problem što se dragocjeno vrijeme troši na teoriju koja u 30 godina nije iznjedrila baš ništa konkretno..

Koliko vidim sa onog linka na Hajmovu teoriju, tu se radi o još jednom pokušaju objedinjenja sve četiri sile. Jedini smislen kontekst koji mogu da nađem u tvojim izjavama je da smatraš da Hajmova teorija više obećava od teorije superstrune.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!21.05.2006. u 23:44 - pre 218 meseci
Citat:
Nedeljko: Ti tako misliš. Fizičari misle drugačije.


Zato jer nisu fizičari, već matematičari :D

Citat:
Kao i svaka fizička teorija.


Malo koja druga ima pretenzija da bude ToE.

Citat:
Koliko vidim sa onog linka na Hajmovu teoriju, tu se radi o još jednom pokušaju objedinjenja sve četiri sile. Jedini smislen kontekst koji mogu da nađem u tvojim izjavama je da smatraš da Hajmova teorija više obećava od teorije superstrune.


Naravno da smatram. Umjesto da financira trkeljanja o n-dimenzionalnim strukturama na skali 10E-35, AIAA se odlučila sa nešto puno pragmatičnije (čitaj: nešto za što nije potreban kolajder veličine Milky Waya da se opovrgne):

http://www.newscientistspace.com/article/mg18925331.200

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!22.05.2006. u 18:10 - pre 218 meseci
Citat:
cynique: Zato jer nisu fizičari, već matematičari :D

Teško da su oni matematičari. Izgleda da nisi baš upućen u to šta je zapravo matematika i šta je njen predmet proučavanja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!22.05.2006. u 19:30 - pre 218 meseci
Citat:
Nedeljko: Teško da su oni matematičari. Izgleda da nisi baš upućen u to šta je zapravo matematika i šta je njen predmet proučavanja.


No dobro. Oni su larpurlitanski matematički fizičari.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!24.05.2006. u 09:06 - pre 218 meseci
Znači, dobitnici Nobelove nagrade za fiziku ne znaju šta je fizika, već to zna samo Ivan Štambuk.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

maddox

Član broj: 44383
Poruke: 46
*.evizo.net.



Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!12.06.2006. u 09:39 - pre 217 meseci
Kao sto neko rece gore, RMS je veliki seronja, covek koji trenutno samo vice i zivi od stare slave. Svaka cas na GPL v2, svaka cast na GCC-u, ali molim te, ako ne mozes da radis nesto pametno, nemoj nista da radis!!! Covek je pukao strava.
I molio bih vas da ne mesate mnogo njega i Linux. On je za isti izjavio da nije jedina i najveca stvar pod GPL licencom, da ima jos dobrih stvari? Sta? HURD?
Moje je misljenje da istom smeta to sto se toliko uzdize Linux, a njega malo spominju. Svaka cast, zrtvovao se on puno, ali da li jednom ozbiljnom programeru pristoji da ide po demonstracijama tog tipa i vice? Kao sto je neko rekao, ako mu smeta neka sam razvija.
Nasuprot njemu cenim Linusa, koji je u potpunosti okrenut ideji "Just for fun.". Dakle covek prvo gleda da zaradi, pa zatim da radi za zajdenicu ( mada koliko znam sada za to dobija novac ).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!12.06.2006. u 15:48 - pre 217 meseci
Citat:
maddox: Svaka cas na GPL v2, svaka cast na GCC-u, ali molim te, ako ne mozes da radis nesto pametno, nemoj nista da radis!!! Covek je pukao strava.

On upravo to i tvrdi - ako ne razvijaš slobodan softver, ne razvijaj nikakav softver. Izgleda da ste vrlo slični.
Citat:
maddox: I molio bih vas da ne mesate mnogo njega i Linux. On je za isti izjavio da nije jedina i najveca stvar pod GPL licencom, da ima jos dobrih stvari? Sta?

Na primer, GNU, OpenOffice.org MySQL, PostgreSQL, MikTeX, GIMP, Gtk+, Qt, Mono... Lista dobrog softvera licenciranog sa GPL je impresivna.
Citat:
maddox: Moje je misljenje da istom smeta to sto se toliko uzdize Linux, a njega malo spominju.

I tebi bi smetalo da napišeš dobar deo jednog operativnog sistema (GNU), a da se onda pominje samo ostatak ekipe. Linux je samo kernel, i ne vredi puno bez GNU-a, kao ni GNU bez Linux-a. Samo zajedno čine funkcionalnu celinu, pa je pravično tu celinu zvati GNU/Linux.
Citat:
maddox: Svaka cast, zrtvovao se on puno, ali da li jednom ozbiljnom programeru pristoji da ide po demonstracijama tog tipa i vice?

Što se tiče toga šta priliči, a šta ne, pročitaj prvu rečenicu svog posta. Obrati pažnju na rečnik.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!12.06.2006. u 16:12 - pre 217 meseci
Citat:
Nedeljko:Na primer, GNU, OpenOffice.org MySQL, PostgreSQL, MikTeX, GIMP, Gtk+, Qt, Mono... Lista dobrog softvera licenciranog sa GPL je impresivna.


http://about.openoffice.org/index.html#licenses

http://www.postgresql.org/about/licence

http://www.miktex.org/Copying.aspx

http://www.gtk.org/faq/#AEN81

http://www.mono-project.com/FAQ:_Licensing



Citat:
Nedeljko: I tebi bi smetalo da napišeš dobar deo jednog operativnog sistema (GNU), a da se onda pominje samo ostatak ekipe. Linux je samo kernel, i ne vredi puno bez GNU-a, kao ni GNU bez Linux-a. Samo zajedno čine funkcionalnu celinu, pa je pravično tu celinu zvati GNU/Linux.


Mogu da se slikaju :) Sami su izabrali da pišu GNU operativni sistem pod GPL licencom koja uopšte ne postavlja zahtev da se naziv preuzetog koda koristi u krajnjem proizvodu. Uostalom, postoje mnoge Linux distribucije koje uopšte nemaju naziv "Linux" u sebi pa to nikome ne smeta. Zamisli naziv tipa Gnu/Linux/Linspire. Bradonji bi bilo bolje da konačno završi svoj OS posle 20 i kusur godina nego da drugima govori kako da ga zovu.

Mada, kad bolje razmislim, GNU/kupusara uopšte ne zvuči loše, hehehe.
 
Odgovor na temu

maddox

Član broj: 44383
Poruke: 46
*.evizo.net.



Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!12.06.2006. u 17:55 - pre 217 meseci
Bez obzira na sve ja i dalje stojim iza mog misljenja o istom. Pa da li ja trebam da ozbiljno shvatim coveka koji je pokrenuo kampanju protiv ljudi koji su izdali jednu od Harry Poter knjiga? Dobro rekli su da se ne citaju knjige, ali to su verovatno vise rekli radi reda nego neceg ozbiljnog.
Slazem se ja da ima dosta dobrih programa, ali nemojmo se zavaravati ipak je Linux najveci projekat pod GPL-om. Bar je moje misljenje takvo.
Sto se tice mog recnika, takav je kakav je, ja sam samo izrazio da trenutni RMS-ov rad uopste ne podrzavam. Ok, to bi bilo kao da za deset godina uzdizemo Linusa ili Coxa a ljudi vise npr nemaju veze sa razvojem kernela. Ne, zapravo, da se oni uzdizu a ne razvijaju krenel.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 18895 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.