Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga

[ Pregleda: 29433 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan_Ca
radim u kanalu
tu sam

Član broj: 67135
Poruke: 36
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.ludilo.org


Profil

icon Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga30.10.2005. u 20:35 - pre 224 meseci
Mozda je i suvise glupo ali ja stvarno ne znam sta znaci kada neko kaze "pojacalo ili zvucnik ima 50w rms-a,ili 120w sinusne snage ili recimo 600w muzicke snage i kako se racunaju sinusna,muzicka snaga ili RMS?Mozeli neko bar u kratkim crtama da mi to malo pojasni?



Thnaks unapred!!!!!!!!!POZDRAV
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.smin.sezampro.yu.



+638 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga31.10.2005. u 18:44 - pre 224 meseci
ja cu pokusati, a nadam se da ce me ljudi koji znaju vise od mene ispraviti ako negde pogresim, ovako RMS je prava sinusna snaga, muzicka snaga je RMS*1.14 a a PMPO ili Peak Media Power Output je snaga na piku, ona iznosi RMS*114, stvarno nisam siguran za racunanje ali znam da je tu negde
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga01.11.2005. u 14:41 - pre 224 meseci
I ja mislim da je to otprilike tako, s tim za RMS ne znam kako ga racunati, jer neki izrazavaju RMS sa 0.5% THD ili izoblicenje, pa 10% THD, pa cak i 30% THD, s tim sto ljudsko uho ne primecuje izoblicenja-harmonicna manja od 4%,tako da obicno kad se kaze snaga recimo od 100W RMS, misli se na 10% THD, a cemu to kad do negde 85W, je bez izoblicenja koja mi primecujemo, a na 100W i tekako cemo primetiti 10% THD.
PMPO ili peack music output power, znaci maximalna muzicka snaga u piku-vrhu u delicu sekunde,vise bitan podatak za konstruktore i prilikom gradnje ispravljaca za to pojacalo,s time se danas mnogi frljaju inace pravu upotrebnu vrednost za slusaoca-nema.Tako da PMPO, ti je vise markentiski trik.
Sinusna snaga ti je realna snaga i upotrebljiva snaga i to treba da gledas, to ti je RMS-mozda negde i kao nominalna snaga, ali ono sto ti je moj savet uvek gledaj RMS ali izoblicenje ili klir faktor da bude u opsegu do 0.5% THD(total harmonic distorsion),rekao sam da ljudsko uvo ne cuje ispod 4%THD,ali svuda ces naci na 5% ili 10% THD, ali bolje gledaj uvek da uzmes recimo 100W RMS 0.5% THD ili jos bolje 0.05 ili 0.01% THD, i bitna ti je dinamika pojacala SVR da je 70db pa i vise.Eto to je otprilike sto ja znam, Proka, Guja,Bora i ostali mnogo vise znaju pa ako imaju vremena neka objasne, mada su ranije vec ovako nesto slicno i objasnili.Nadam se da sam bio od neke pomoci.Pozdrav.
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga06.12.2005. u 21:04 - pre 223 meseci
Da se ne ponavljam...
http://www.elitesecurity.org/poruka/844050

Pozdrav
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga09.12.2005. u 13:00 - pre 223 meseci
Citat:
Pigoza: bolje gledaj uvek da uzmes recimo 100W RMS 0.5% THD ili jos bolje 0.05 ili 0.01% THD.


Ne bih hteo da neopravdano širim temu, ali bih dodao samo jedno malo upozorenje. Jako mali THD se obično postiže velikim negativnim feedback-om. A on dovodi do kvarenja TIM karakteristike (kvari se odziv tranzijenata /mikrodinamike/). Stoga treba izbegavati uređaje sa THD (recimo) ispod 0.05%
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga10.12.2005. u 01:39 - pre 223 meseci
Procitao sam dobro objasnjenje Stephen-a Dawson-a. Osim sto je tehnicki "ispljuvao" RMS, kao novinarsku i marketinski prihvacenu "glupost", da treba vise paznje obratiti na tezinu pojacavaca. Dakle, ako se dvoumis izmedju dva pojacala po 100W rms, uzmi ono teze.
Poz.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga12.12.2005. u 13:06 - pre 223 meseci
Pa slazem se sa vladom,ali pitanje sta ako je jedan pojacivac sa torusnim trafoom, a drugi sa klasicnim EI, pa bude tezi taj sa klasicnim trafoom, a onaj sa torusnim-koji recimo cak bude i jaci,bio bi laksi po tezini????
A mogli bi malo i da resimo nekada moju dilemu, pricali smo ranije o tome ali niko konkretno i tacno da mi odgovori, koja je razlika u snazi ako pojacivac je recimo dimenzionisan i za zvucnike od 8 oma i za zvucnike od 4 oma.Koji je odnos snaga??
Ako pojacivac daje 100W na 4 oma, koliko daje na 8 oma, 50W????,po proracunu bi bilo tako, ali za mnoge pojacivace koji su radjeni u integrisanoj tehnici taj odnos je oko 1.6,znaci ako je pojacalo(ne govorim o napajanju,znaci uzimamo da je napajanje predvidjeno i za opterecenje od 4 oma)100W na 4 oma, na 8 oma imace oko 60W,sto nije pola snage, za neke tranzistorske pojacivace sam nasao da na 4 oma daje 175W, a na 8 oma 100W, sto je opet vise od polovina snage na 8 oma,znaci kako izracunati ako pojacivac je 4 oma koliko ce snage dati na 8 oma????
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga13.12.2005. u 11:10 - pre 223 meseci
Citat:
Pigoza: ... pitanje sta ako je jedan pojacivac sa torusnim trafoom, a drugi sa klasicnim EI, pa bude tezi taj sa klasicnim trafoom, a onaj sa torusnim-koji recimo cak bude i jaci,bio bi laksi po tezini????


Masa uređaja je u direktnoj vezi sa njegovom rezonantnom frekvencijom. Svaki uređaj radi u uslovima elektro-mehaničke sprege, zbog čega je bitna i njegova rezonantna frekvencija kao mehaničkog tela. Prirast mase uređaja dovodi do snižavanja njegove rezonantne frekvencije, a ona dovodi do drukčijeg oblika elektro-mehaničke interferencije uređaja sa samim sobom. Obično je snižavanje rezonantne frekvencije uređaja poželjno - sa stanovišta uticaja na više harmonike, što znači da je i povećanje mase u principu poželjno.

Naravno da postoje izuzeci, kao kada je u pitanju pomenuti tip trafoa, ali je svaka dodatna masa u uređaju dobrodošla (naravno, ne valja da ta masa ima kompliansu, odnosno da bude labavo pričvršćena za uređaj jer u tom slučaju kvari oscilatornu koherenciju uređaja, a proizvodi i dodatni akustički fidbek).

Prema tome, dodavanje tegova, olovnih ploča (i sl. stvari koje nemaju neposrednu elektičnu funkcionalnost) u krutoj vezi sa uređajem učiniće da uz minimalna ulaganja vaš uređaj zvuči kao bolji i skuplji! Pogotovu ako mu uz to dodate i adekvatan mehanički demping.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga13.12.2005. u 11:32 - pre 223 meseci
Pa da razjasnimo nesto. Ako pojacalo ima 100W i pripadajuci trafo, ne znaci da ce "bolje zvucati" ako ga nalijem olovom.
Drugo, torusni trafo je jeftina komponenta, da se razumemo, i ima gabaritne prednosti. Mane su mu "opake", jezgro lako gubi permeabilnost, tako da kod skupljih pojacavaca ugradjuju mnogo snazniji trafo nego sto treba.
Ni u jednom "profesionalnom" uredjaju, i sa cenom nekoliko desetina hiljada dolara, necete naci torusni trafo kao deo ispravljaca.
Elem, price o "zracenju" (koje se inace "resavaju" oklopom), efikasnosti... ne piju puno vodu. Mnogo mu je opasna osobina da sa 2T "padne" na 1,2T.
Tako da i dalje "uzimam tezi" pojacavac.

Poz.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga13.12.2005. u 20:44 - pre 223 meseci
Pozdrav Dragane,
Ako negde sretnes gospodina Stephen-a Dawson-a, pitaj ga da li se on nekad brise posle takvih dobrih objasnjenja i da li posle pusti vodu?!
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga14.12.2005. u 10:33 - pre 223 meseci
Citat:
1OXB: Pozdrav Dragane,
Ako negde sretnes gospodina Stephen-a Dawson-a, pitaj ga da li se on nekad brise posle takvih dobrih objasnjenja i da li posle pusti vodu?!



Ko prvo ne shvatam svrhu vulgarnosti, i to još od jednog moderatora. Šta ona dokazuje? Isto važi i za ismevanje. To što je nešto nekome jednostavno očigledno glupo spada u istu kategoriju problema.
Nadam se da cilj ovog foruma nije samo da ubedi moderatora u nešto, a u protivnom da bude izvređan?


Drugo, ne znam na osnovu čega sudi onaj ko nešto nije probao, a nema (bar ih ne iznosi) ni teorijske argumente za pobijanje neke teze? Ni jedan fizički zakon u ovom slučaju nije narušen, naprotiv, citirani su oni koji u datom slučaju deluju.


Niko nije govorio o zalivanju komponenti olovom (niti o bilo kakvom zalivanju), to je vulgarizacija jedne ozbiljne teme. (Ozbiljan čovek zna šta sme, a šta ne sme da se zalije, recimo zbog mogućnosti hlađenja, ili mogućnosti trpljenja visokih temperatura, itd.). Reč je, naravno, o slobodnom prostoru u kućištu.

Najzad, teza ne potiče od g. Stephen-a Dawson-a, ja je znam još od ranih sedamdesetih.

Najlakše je "pobijati" tezu koju ste prethodno iskarikirali. Ali šta time dobijate? Borite se protiv sopstvenih izmišljotina?


[Ovu poruku je menjao draganmi dana 14.12.2005. u 11:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga14.12.2005. u 11:10 - pre 223 meseci
Odgovor Draganu, u vezi pojacivac sa malim tranzijetnim odzivom, ja se u to mnogo ne razumem, ali mi je smesno pa i osnovni poznavaoci audio pojacivaca,znaju da svaki pojacivac moze imati izoblicenja od 0.05% pa i manje ali u zavisnosti od isporucene snage,ne govorimo o nikakvoj povratnoj spregi,tacno povratna sprega smanjuje izoblicenja da ne ulazimo u detalje-negativna,pozitivna sprega,tranzijetna,linearna,harmonicna izoblicenja...jer cu sigurno pogresiti,jer to povrsno poznajem, ali zar se ne slazes, da svi ama bas svi pojacivaci u zavisnosti od predate snage zvucniku mogu imati manja ili veca izoblicenja i 0.001% a i 10-30% THD.
A sto se tice Borinog odgovora nisam mu drveni advokat, ali branim mog zemljaka i komsiju,jer se nasalio,a drugo i sam si bio u prilici da mnoge poznate firme u eri modernizacije i komercijale izmisljaju i forsiraju topliju vodu od tople,pa tvrde mnoge stvari, koje verovatno i mnogi konstruktori sa cudjenjem gledaju, a nekome kome je to uspelo mozda je neka slucajnost ili usput doprinelo malom poboljsanju-red bul daje ti krila ali mozda i infarkt,jedino olovo je dobro ako ti je radioaktivno pojacalo.
Mala sala, i nemoj se na sve ljutiti,pa ovde se druzimo i pomazemo jedni drugima.
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga14.12.2005. u 14:13 - pre 223 meseci
Citat:
Pigoza: Odgovor Draganu, u vezi pojacivac sa malim tranzijetnim odzivom, ja se u to mnogo ne razumem, ali mi je smesno pa i osnovni poznavaoci audio pojacivaca,znaju da svaki pojacivac moze imati izoblicenja od 0.05% pa i manje ali u zavisnosti od isporucene snage,ne govorimo o nikakvoj povratnoj spregi,tacno povratna sprega smanjuje izoblicenja da ne ulazimo u detalje-negativna,pozitivna sprega,tranzijetna,linearna,harmonicna izoblicenja...jer cu sigurno pogresiti,jer to povrsno poznajem, ali zar se ne slazes, da svi ama bas svi pojacivaci u zavisnosti od predate snage zvucniku mogu imati manja ili veca izoblicenja i 0.001% a i 10-30% THD.
Mala sala, i nemoj se na sve ljutiti,pa ovde se druzimo i pomazemo jedni drugima.


Ne radi se o tome da li svaki audio pojačivač može imati izobličenja od 0.05% ili manje, već na koji način se dolazi do te cifre. A od tog načina mnogo zavise razni parametri koje THD ne odslikava, od kojih je po meni najvažniji TIM koji sam pomenuo ranije. Tu su i srodni mu rise time i slew rate.
Veoma kvalitetna audio pojačala mogu da postignu pomenutu THD cifru (ili tu negde) na kvalitetan način, ali uz velika ulaganja - to znači korišćenjem vrhunskih komponenti (npr. military standard, ručno selektovanje, specijalizovani poluprovodnici koji se proizvode u malim serijama, itd.) i skupim dizajnerskim rešenjima (sofisticiranim šemama, odnosno složenim konstruktivnim rešenjima).
Za rezultirajući THD je bitan i kvalitet i broj ugrađenih pasivnih komponenti (posebno kondenzatora, a još bolje ih je potpuno izbaciti iz upotrebe u signalnoj liniji - npr. korišćenjem kola za DC servo fidbek), što je takođe skupo.
Da bi se na pošten način postigao mali THD i napajanje mora da bude kvalitetno regulisano i vrlo male impedanse, itd.

Poznato je da je Mark Levinson za svoje pojačalo od 10.000 $ iz početka osamdesetih koristio function switch koji košta 250 $ (skroz masivno pozlaćen), a koji je izvorno bio namenjen za ugradnju u vrhunsku medicinsku opremu. Neko može da misli da je to glupost ili marketinški trik, ali je razlog za njegovu ugradnju u kvalitetan Hi Fi uređaj isti kao i kod navedene medicinske opreme (koja se ne proizvodi ni iz gluposti niti se distribuira u marketinškom okkruženju): velika preciznost, pouzdanost i dugotrajnost uz mala izobličenja zbog odsustva korozije. Loš switch kod dovoljno dobrog uređaja može da bude značajno usko grlo, i to je činjenica, mada pojedincima na prvi pogled ne deluje tako.

Ja sam samo hteo da ukratko upozorim na jeftinu (dominirajuću) varijantu smanjivanja THD-a (upravo ona je rukovođena marketinškim trikovima i omogućena neznanjem kupaca) jednostavnim drastičnim povećavanjem negativnog fidbeka. Jeftino i istovremeno očajno rešenje.

Dakle, kada kupujete jeftine uređaje (u ovom slučaju tu spada većina uređaja ispod recimo 800 Eura) znajte da je veoma mali THD na deklarisanoj nominalnoj snazi pre mana nego preporuka jer je postignut veštačkim sredstvima koja ubijaju dušu "živog" kvaliteta reprodukcije - kvalitetan odziv tranzijenata. To je razlog što su vrhunski uređaji uvek dizajnirani sa minimalnom količinom negativnog fidbeka.

Ne bih želeo da budem teatralan, ali pravi Hi FI zahteva ozbiljnost, kako proizvođača, tako i kupaca, ali i njegovih komentatora.

P.S. Ilustracija gore navedenog: na ovom forumu sam nedavno postavio temu načina korišćenja mehaničkog dempinga u audio uređajima, ali na nju do danas nije stigao ni jedan odgovor. Pretpostavljam da ljudi o tome jednostavno ne razmišljaju, deluje im suviše fantastično ("glupo"). Ne verujem da se sa takvim pristupom može daleko stići u oblasti Hi Fi -ja. Pravi entuzijasti su još sedamdesetih godina pravili JONSKE visokotonce (firma FANE). Gde su danas takvi, nekonvencionalni pokušaji, koji pomeraju granice mišljenja i da li su nam potrebni?




[Ovu poruku je menjao draganmi dana 14.12.2005. u 15:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga14.12.2005. u 18:44 - pre 223 meseci
Citat:
Pravi entuzijasti su još sedamdesetih godina pravili JONSKE visokotonce (firma FANE). Gde su danas takvi, nekonvencionalni pokušaji, koji pomeraju granice mišljenja i da li su nam potrebni?


Mozda da pogledas nesto na hifi.co.yu :)))

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 14.12.2005. u 19:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga14.12.2005. u 19:36 - pre 223 meseci
Citat:
Ko prvo ne shvatam svrhu vulgarnosti, i to još od jednog moderatora. Šta ona dokazuje? Isto važi i za ismevanje. To što je nešto nekome jednostavno ocigledno glupo spada u istu kategoriju problema.
Nadam se da cilj ovog foruma nije samo da ubedi moderatora u nešto, a u protivnom da bude izvredan?


Vulgarnost mi nikada nije bila svojstvena i ne vidim sta bi se u mom postu moglo podvesti pod taj pojam!? Post je recimo moja najblaza i saljiva reakcija na iritantnost ovakvih napisa i apsolutno nema nikakve veze sa tobom licno jer je vrlo ocigledno u celosti na racun gospodina cije si stavove preneo (da li zato sto verujes u njih ili si pogresno protumacio... to ne znam i u to ne ulazim). Ili je to samo meni ocigledno... u tom slucaju ti evo ovime razjasnjavam svoj stav. Cilj ovog foruma nije nikada ni bio da bilo ko u bilo sta uverava moderatora-e, ili sam opet ja u zabludi, a ako jesam u tom slucaju te molim da nam navedes post za koji mislis da je samo tome sluzio kao i post u kome je kao reakcija, moderator izvredjao clana foruma zato sto se ne slaze sa njim!


Citat:
Drugo, ne znam na osnovu cega sudi onaj ko nešto nije probao, a nema (bar ih ne iznosi) ni teorijske argumente za pobijanje neke teze? Ni jedan fizicki zakon u ovom slucaju nije narušen, naprotiv, citirani su oni koji u datom slucaju deluju.


Najradije bih izbegao komentar jer mi je pomalo smesno, ali predpostavljam da bih kao moderator trebalo nesto da kazem. Iz nekog mog dugogodisnjeg a recimo ipak skromnog iskustva mogu da kazem da sam slusao poprilican broj pojacala od kojih je jedan broj bio i stvarno fizicki teskih ali im to ni malo nije pomoglo da budu kvalitetnija i zvuce bolje od nekih mozda i upola laksih. Nisam detaljnije analizirao da li je narusen neki fizicki zakon, ali je narusen zdrav razum. U koliko se aludiralo na to da teze pojacalo (a po logici je zato teze sto ima veci trafo i vece ili vise delova u ispravljackom sklopu!) zbog "mesnatijeg" napajanja mora i bolje da zvuci, onda je po meni narusen zdrav razum. To bi imalo logike i verovatno bilo tacno jedino ako bi uzeo dva identicna pojacala pa u jednom od njih upgrade-ovao ispravljacki sklop dosta mocnijim komponentama. Dobar broj drugara ovde zna za vecinu mojih pojacala pa im nece biti strano ako to slikovito objasnim ovako: "Standard" izlazni stepen cak i sa 2kW trafoom i 2x500.000uF elektrolitima nece zvucati ni upola tako kao "Studio" sa 200W trafoom i 2x10000uF. Jedino ce biti oko 5-6 puta tezi i 3 puta skuplji ako je to za neku utehu.

Ima mnogo najraznovrsnijih teza na ovom svetu ali nisu sve verdne tumacenja ili bavljenja njima. Internet je verovatno jedna od nekoliko najfantasticniji stvari koja se covecanstvu dogodila u zadnjih 2000 godina, ali je uz neizmerno znanje i iskustvo iz svih oblasti ljudskih aktivnosti, koje je doneo na nase stolove, takodje omogucio i velikom broju mediokriteta i pseudo-gurua da nas zasipaju brdom teza koje bi (zbog pogresnog shvatanja demokratije i ravnopravnosti) trebalo da su isto vredne i da ravnopravno postoje u sve ostalo. Za mene to nije tako i nece nikada biti, ali svako od vas ima pravo da stvari vidi drugacije i da sam odluci sta ce slediti u zivotu. Primera radi, samo vas podsecam na "teze" o mikro-diodama u bakarnim kablovima ili o kablovima sa bakrom bez kiseonika, ili o apsolutnoj stetnosti povratne sprege i stetnosti pretpojacala sa tonskim kontrolama kao i "tezi" o jedinoj vrhunskoj reprodukciji i nirvani koju pruzaju samo SE triodni monoblokovi!
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga15.12.2005. u 14:07 - pre 223 meseci
Pošto sam ja dao svoje lično objašnjenje navedene pojave, a nigde nisam citirao Stephen-a Dawson-a (u stvari sam prvi put čuo za njega u prethodnim porukama) očigledno se interesovanje g. moderatora odnosi na moje ponašanje posle obavljanja određenih odvratnih fizioloških radnji pod koje on uzima sebi pravo da podvodi moje mišljenje. Ako to za g. moderatora nije vulgarnost, onda mi zaista ne razgovaramo na istom kulturnom nivou. Ironisanje u vezi g. Dawsona je, nema sumnje, bio samo predtekst g. moderatora za vređanje mene.

To što je g. moderatoru "smešno" da odgovara na postavljene teze samo pokazuje da se sa velikom verovatnoćom može pretpostaviti nizak nivo njegove ozbiljnosti.

Uopšte nije ozbiljno porediti različite uređaje s obzirom na njihovu fizičku težinu, već je legitimno jedino porediti eventualne razlike u reprodukciji ISTOG uređaja nakon povećavanja njegove težine.

O metodologiji testiranja postoji veoma obimna (i istovremeno teorijski fundamentalna) studija AES-a, objavljena u Journal of the Audio Engineering Society, a citirana greška g. moderatora je navedena kao prva u nizu metodoloških grešaka koje se redovno prave u evaluaciji elektro-akustičkih uređaja.

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 15.12.2005. u 15:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

corel
/

Član broj: 41222
Poruke: 70
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga15.12.2005. u 17:41 - pre 223 meseci
SINUSNA snaga pojacala je izrazavanje snage na izlazu pojacala kada mu se na ulaz dovede SINUSNI signal frekvencije 1kHZ.Napon tog signala ovisi o max ulaznom napopnu koji je potreban za max izlaz a da izoblicenje ne prelaze 1%(tako je bilo nekad,prije cca 20 godina.)
MUZICKA snaga je izrazavanje snage kada se na ulaz pojacala dovede slozeni signal , tj glazbeni , takoder postivajuci max ulazni napon na ulazu pojacala a da izoblicenja ne prelaze 1 %).U principu , muzicka snaga je za cca 30% veca od sinusne snage sto u najvecoj mjeri ovisi o vrsti glazbe koja se slusa.
Na zalost,radi marketinskih i inih razloga proizvodaci kupce love bas na PMPO i razne oznake koje "oznacavaju" snagu pojacala a to su obicno izoblicenja zvuka od 20% pa na vise (marketing je j....).Tjekom '80. godina,u vrijeme odlicnih audio komponenata sva izoblicenja iznad 1% nisu se smatrala "pravim" HI-FI zvukom,a pojacala se nisu odmjeravala prema tezini nego prema kvaliteti zvuka koja se mogla primjetiti na "uho" sto je opet ovisilo o zvucnim kutijama.Netko je u odgovoru na ovu temu spominjao potrosnju pojacala definiranu u "W" koju isto vuce iz gradske mreze,i to je u biti najjednostavniji (tocan) podatak o stvarnoj (eventualno sinusnoj snazi pojacala).Ako se uzme u obzir jednostavna formula P=U/I, kako nesto sto vuce npr 10W iz mreze moze isporuciti npr 100W snage i to pretvoriti u istu kolicinu zracne "buke".
Ispricavam se ako sam koga nenamjerno povrjedio,ali te stvari su bile propisane i u stvarnosti su takve i dan danas bez obzira o kojoj klasi pojacala se radi,izuzev cjevnih.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga15.12.2005. u 20:08 - pre 223 meseci
Dragane, pozdravljam te sasvim uljudno, mada ti to, kada dolazi sa moje strane moze izgledati anahrono, i u zelji da dalje ne degradiram tvoj kulturni nivo, ovime zavrsavam moje ucesce u ovoj temi. Dobronamerno predlazem da se suzdrzis od olakih procena i pretpostavki o nivou moje ozbiljnosti i uposte o mom nivou, jer nekako ne ide sa nivoom za koji plediras, da na brzinu dajes generalnu ocenu nekoga koga u sustini uopste ne poznajes niti znas ko je i sta je!
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga16.12.2005. u 08:20 - pre 223 meseci
Citat:
1OXB: Dobronamerno predlazem da se suzdrzis od olakih procena i pretpostavki o nivou moje ozbiljnosti i uposte o mom nivou, jer nekako ne ide sa nivoom za koji plediras, da na brzinu dajes generalnu ocenu nekoga koga u sustini uopste ne poznajes niti znas ko je i sta je!


Mislim da je ovde evidentno u pitanju projekcija (psihološka). Ja sudim samo po ovde prikazanim delima koja ničim nisu bila isprovocirana sa moje strane.

I ja bih zaključio svoje izlaganje, drago mi je što su se konačno stekli uslovi da više ne mora da se raspravlja o manirima i o toalet-papiru.

Dakle,

1. svaki provodnik pod dejstvom naizmenične struje teži ka fizičkom kretanju /primer u krupnim razmerama - brujanje trafo-a, visokonaponskih elektro vodova, itd./
2. dakle sve komponente električnih uređaja (u razmatranom slučaju elektro-pojačavača) koje imaju kompliansu se i fizički pomeraju kada kroz njih protiče naizmenična struja (u našem slučaju to je signal). Mada se radi o mikro pomeranjima, njihova frekvencija i amplituda su samerljivi sa onima koje karakterišu električni signal
3. u provodnicima pod naponom koji se kreću indukuje se struja
4. ta indukovana struja se meša sa signalom (interferencija)
5. tako modifikovan signal je izobličen (zbog dejstva elektro-mehaničke sprege)
6. svaka električna komponenta nekog uređaja koja ima komplijansu ima i odgovarajuću rezonantnu frekvenciju (u pogledu mehaničkih oscilacija). Na toj frekvenciji je amplituda oscilovanja najveća (ponekad veća i za red veličine), a samim tim i rezultirajuća izobličenja su najveća
6. izloženu pojavu bismo mogli nazvati spontanim (ili imanentnim) izobličenjima nastalim u okviru svake pojedinačne komponente uzete zasebno
7. promena mase komponente uzrokuje i promenu njene rezonantne frekvencije
8. sa audiofilske tačke gledišta nije svejedno (za čujnost i fiziološku slušnu relevantnost nastalih izobličenja) koja je rezonantna frekvencija komponente
9. stoga je masa svake komponente relevantna za konačnu zvučnu sliku uređaja
11. ovaj problem se rešava prevashodno mehaničkim dempingom komponenti (koji u sebi sadrži i element promene mase, ali je sračunat da pre svega izaziva proces pretvaranja mehaničkih oscilacija u toplotu - tj.smanjivanje amplitude oscilacija)
12. postoji i drugi tip izobličenja povezan sa fizičkom masom komponenti, ali i sa masom uređaja u celini, a to su izobličenja nastala akustičko-mehaničko-električnom spregom
13. zvučne oscilacije sa elektroakustičkih pretvarača (zvučnika) dopiru do uređaja (osim ako on nije akustički potpuno izolovan - npr. nalazi se u drugoj prostoriji) i izazivaju njegove mehaničke oscilacije
14. tako nastale mehaničke oscilacije mogu, zbog faktora pojačanja ukupnog elektroakustičkog sistema (zbirnog učinka pretpojačala i pojačala), da imaju znatno veću energiju nego gore pomenute spontane (imanentne) oscilacije
15. u svakoj pojedinačnoj komponenti nastaju oscilacije koje predstavljaju rezultantu oscilacija tipa 1 i 2.
16. uređaj kao celina ima svoju rezonantnu frekvenciju, što kroz proces prenošenja kinetičke energije direktno utiče na način mehaničkog oscilovanja svih njegovih komponenti
17. problem razonantne frekvencije uređaja kao celine rešava se promenom njegove mase
18. mehanički demping kućišta će smanjiti amplitudu njegovih mehaničkkih oscilacija i time uticati na ukupnu zvučnu sliku.

Ovo su sve dobro zasnovani fizički fakti.

Jedino pitanje koje se ovde može postaviti nije da li je ovo stvarnost ili fikcija /u pitanju je čista fizička stvarnost/, već koja je praktična (audiofilska) relevantnost ovog uticaja. Moja najgrublja procena je (ako se uzme ZBIRNI uticaj odgovarajuće promene mase, odnosno i mehaničkog dempinga svih za to raspoloživih komponenti u sistemu /broj je u rangu više desetina/ i ako se posao kvalitetno uradi) negde oko 20% (ovo je, naravno, metafora). Ne zaboravimo da je jedan od osnovnih principa Hi Fi-ja težnja ka akumulaciji malih (ili velikih) poboljšanja koja obuhvata sve elementa i sve aspekte sistema.

Promena mase je prema mom iskustvu znatno manje relevantna od prigušivanja (dempinga) amplitude oscilacija, ali se ne može potpuno isključiti. Stoga je svakako pitanje koliko je ona isplativa sa stanovišta uloženog rada, sredstava i estetskog efekta. Za onoga ko teži perfekciji ovo pitanje se ne postavlja.

Ja sam (kao i mnogi drugi ljudi u svetu) sve ovo proveravao u praksi, i sprovodio slušne testove tokom poslednjih 25 godina (naravno ne kontinuirano, već po potrebi, od prilike do prilike, ali se toga dosta nakupilo). Prosta pravilna primena mehaničkog dempinga i najvećem laiku otkriva čujne i veoma relevantne razlike (poboljšanja) u rezultirajućoj zvučnoj slici. Na desetine ljudi su ovo primetile, među njim apsolutni laici za HI FI, kao što su žene (bez ikakve uvrede) i deca. Stoga savetujem da ovo jednostano probate (nemojte tom prilikom samo da oštetite uređaj) i biće HIC SALTA HIC RODOS.


[Ovu poruku je menjao draganmi dana 16.12.2005. u 09:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Petar frenky
PETAR POPOVIC
BEOGRAD

Član broj: 214181
Poruke: 4
93.86.93.*



Profil

icon Re: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga26.02.2009. u 21:11 - pre 184 meseci
Zdravo Dejane ja sam Franky RMS snaga je apsolutno neodredjena... Svaki proizvodjac RMS snagu posebno ceni, mislim da na brendovima kao sto su Naim, Roksan, Yamaha, Plinius, JBL tesko videti oznaku RMS.... Npr. AIWA na kutiji napise 100w RMS, a u specifikacijama 100W REFERENCE... Tako da je RMS u stvari predstavlja ocenu rada datogmuzickog uredjaja.
Na samsungovom kucnom bioskopu mozes videti da pise 6x100w RMS, ali u specifikacijama pise 6X100 Peak. To je u stvari snaga u vrhuncu, koju zvucnik trpi nekoliko mili sekundi, naravno u praksi je apsolutno ne iskoriscena, tako da u stvari taj kucni bioskop ima najvise do 15w muzicke snage, sto je oko 8W sinusne... POZDRAV

FRANKY
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Potrebno objasnjenje sta znaci RMS,sinusna snaga,muzicka snaga

[ Pregleda: 29433 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.