Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Opet nešto oko Catia...

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Opet nešto oko Catia...

[ Pregleda: 3470 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

saleng_42
Kragujevac

Član broj: 38004
Poruke: 143
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

ICQ: 232705697


Profil

icon Opet nešto oko Catia...09.01.2005. u 13:37 - pre 233 meseci
Evo, na slici je početak nekog dela koji hoću da modeliram u CATIA...

Ako bi neko mogao u par rečenica da mi objasni kako se u CATIA koriste reference/construction geometry?

Recimo da sam već napravio ovaj petougaoni (zeleni) deo i da sad hoću da dodam crveni deo. Kako da koristim već postojeću geometriju (stranice ili ivice zelene osnove) pri sketching-u profila crvenog dela?

Takođe, kako da postavim radnu ravan (sketch plane) recimo neku paralelnu jednoj od osnova zelenog dela, a negde npr. na 1/3 njegove visine?

Hvala
Pozdrav

Sale
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.do.pttrs.net.



+5 Profil

icon Re: Opet nešto oko Catia...09.01.2005. u 16:57 - pre 233 meseci
Otvori paletu 'Reference elements' iz glavnog menija (Veiv->Toolbars) ili klikom desnim tasterom misa na neku drugu paletu.
Da bi postavio radnu ravan onako kako si napisao odaberi u ’Plane Definition’ dialog box-u Offset from plane. Za Reference selektuj zeljenu osnovu, a u offset upisi rastojanje od nje.

Da se vratim na prvo sto si pitao:
Kreirao sam ravan kao na slici i recimo da u njoj zelim nacrtati sljedecu skicu:
Vec postojecu geometriju mozes koristiti na vise nacina:
-Na slici sam iskotirao neka rastojanja izmedju ivica (kliknes na ’Constraint’ pa selektujes ivicu i zeljenu liniju skice);
-Mozes da projektujes vec postojece ivice tako sto ih selektujes a potom kliknes na ’Project 3D Elements’ (na slici sam tu alatku oznacio crnom strelicom). Te projektovane ivice su zute boje.
-Geometrijska ogranicenja tipa paralelnost, tangentnost zadajes na sljedeci nacin:
selektujes na primjer neku ivicu zelene osnove i liniju u novoj skici za koju zelis da bude okomita na tu ivicu. Kada su obje selektovane (kliknes na jednu pa na drugu, pri tom drzis pritisnut Ctrl) aktivirace se alatka ’Constraints Defined In Dialog Box’. Aktiviras ju i u dialog boxu cekiras ’Perpendicular’ da bi bile okomite.

Pozdrav

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

saleng_42
Kragujevac

Član broj: 38004
Poruke: 143
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

ICQ: 232705697


Profil

icon Re: Opet nešto oko Catia...09.01.2005. u 18:41 - pre 233 meseci
Hvala! :)

Tačno ono što mi je trebalo...jedino mi je malo ostalo nejasno kako da napravim rupu koncentričnu sa nekim postojećim krugom ili lukom (pomoću "hole" alata). Napravio sam nešto ali nisam baš 100% siguran da je to to :)

U svakom slučaju, odličan odgovor.
Pozdrav

Sale
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.urc.bl.ac.yu.



+5 Profil

icon Re: Opet nešto oko Catia...10.01.2005. u 10:46 - pre 233 meseci
Otvore pomocu alata 'Hole' radim tako sto na strani dijela koju hocu da busim kreiram tacku. Mozes ju kreirati kao referentni element tako sto u dialog box-u odaberes opciju 'On Plane', selektujes zeljenu stranu i zadas koordinate.
Za tvoj problem je bolje kreirati tacku u Sketcher-u. Selektujes zeljenu povrsinu koju hoces busiti i pokrenes Sketcher. Nacrtas tacku. Selektujes nju i luk za koji hoces da rupa mu bude koncentricna i prosto zadas ogranicenje 'Concentricity'. Tacka ce se poklopiti sa centrom luka.
Izadjes iz Sketcher-a, aktiviras alatku Hole, selektujes tu tacku i povrsinu u kojoj se ona nalazi (koju hoces busiti) i ostale parametre rupe definises u njenom dialog box-u (tip, dimenzije, navoj...). To bi trebalo da bude to.
Sretno.
 
Odgovor na temu

saleng_42
Kragujevac

Član broj: 38004
Poruke: 143
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

ICQ: 232705697


Profil

icon Re: Opet nešto oko Catia...10.01.2005. u 16:16 - pre 233 meseci
Još jednom hvala

To sam odprilike i uradio, ali nešto nisam bio siguran da se ono što treba zaista i desilo, tj. da se tačka zaista i pomerila u "koncentrični" položaj Danas sam probao opet i bilo je jasnije. Najbolje je kad ti neko ko zna objasni da si u pravu

Danas neću stići, ali narednih dana nastaviću Catia trening...da ne gušimo forum, je l' bi imao nešto protiv ako ti povremeno pošaljem poruku na mail?
Pozdrav

Sale
 
Odgovor na temu

tex777
Petar Lazarevski
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 21310
Poruke: 239
*.rvkds.net.

ICQ: 146437221


+1 Profil

icon Re: Opet nešto oko Catia...10.01.2005. u 16:26 - pre 233 meseci
Postoji daleko jednostavniji nacin...u 3D okruzenju se selektuje ivica unutar koje treba koncentricno da se zabusi rupa, i onda direktno ide u "Hole"...CATIA automatski rupu postavlja koncentricno u odnosu na selektovanu kruznicu ili deo kruznice.
 
Odgovor na temu

saleng_42
Kragujevac

Član broj: 38004
Poruke: 143
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

ICQ: 232705697


Profil

icon Re: Opet nešto oko Catia...10.01.2005. u 21:23 - pre 233 meseci
Citat:
tex777: Postoji daleko jednostavniji nacin...u 3D okruzenju se selektuje ivica unutar koje treba koncentricno da se zabusi rupa, i onda direktno ide u "Hole"...CATIA automatski rupu postavlja koncentricno u odnosu na selektovanu kruznicu ili deo kruznice.


Hmm..pretpostavljao sam da mora da ima i nešto prostije...
Pozdrav

Sale
 
Odgovor na temu

tex777
Petar Lazarevski
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 21310
Poruke: 239
*.rvkds.net.

ICQ: 146437221


+1 Profil

icon Re: Opet nešto oko Catia...10.01.2005. u 22:14 - pre 233 meseci
Mnoge stvari mogu da se odrade bez prelaska u sketcher...sto je cilj, zar ne?
 
Odgovor na temu

saleng_42
Kragujevac

Član broj: 38004
Poruke: 143
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

ICQ: 232705697


Profil

icon Re: Opet nešto oko Catia...11.01.2005. u 15:32 - pre 233 meseci
Tako nekako...

U svakom slučaju, vežbaću ja i dalje, ako me ne smori ovo zaglupljivanje oko prostih stvari. Ali, tako je to valjda kad čovek skakuće sa jednog pograma na drugi
Pozdrav

Sale
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Opet nešto oko Catia...

[ Pregleda: 3470 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.