Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malo o bagovima..

[es] :: Advocacy :: Malo o bagovima..

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20637 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Malo o bagovima..19.09.2004. u 19:50 - pre 239 meseci

I da, ovo sam nekim čudom zaboravio da postujem...

Elem, na svakom sajtu gde je opisan neki novi Linux distro, postoji i manje ili više detaljan opis aplikacija koje idu uz taj operativni sistem. Pa nam vi sad ovde pričajte bajke kako to nije propust u operativnom sistemu.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Malo o bagovima..19.09.2004. u 19:59 - pre 239 meseci
Rado bih pogledao celu listu od 600MB updatea.
Kad instaliras linux mozes da instaliras jako mnogo toga, a ne verujem da koristis sve.
Sigurnosni propusti postoje, ali je njihovo iskoriscavanje cesto skopcano sa drugim faktorima (losa podesavanja, neophodnost remote pristupa...) tako je prakticna upotrebljivost jako slaba. Evo, cak sam spreman da vas pustim da mi "hakujete" komp da vidimo sta cete da postignete. Samo da se prebacim na nesto bolje od 56k.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.117.eunet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Malo o bagovima..19.09.2004. u 21:21 - pre 239 meseci
Citat:
Palma: Elem, na svakom sajtu gde je opisan neki novi Linux distro, postoji i manje ili više detaljan opis aplikacija koje idu uz taj operativni sistem. Pa nam vi sad ovde pričajte bajke kako to nije propust u operativnom sistemu.


Opet brkas pojmove. To su propusti u aplikacijama koje idu uz operativni sistem, ne u samom operativnom sistemu. Pa cak ni sve distribucije ne koriste iste verzije jedne aplikacije. Recimo, konkretan primer koji smo vec pomenuli, cdrecord. Kod SuSE-ta ne postoji problem jer oni koriste patch-ovani cdrecord, ne znam kako stoje ostale distribucije ali koliko znam jedino MDK dolazi sa default setuid bitom tako da ni one nisu po defaultu ranjive.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net



+18 Profil

icon Re: Malo o bagovima..19.09.2004. u 21:25 - pre 239 meseci
Da, da, korisniku je vrlo bitno da li mu je crv upao kroz operativni sistem ili kroz neki program koji se isporucuje uz OS. Isto mu je bitno koliko i razlika izmedju pada operativnog sistema i pada window managera.

Shvatam sta hoces da kazes, ali to nije dovoljno dobro za korisnike.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net



+6 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 00:32 - pre 239 meseci
Citat:
VRider: Evo, cak sam spreman da vas pustim da mi "hakujete" komp da vidimo sta cete da postignete. Samo da se prebacim na nesto bolje od 56k.


Ja sam se ponudio još odavno, ali slaba vajda.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net



+6 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 00:34 - pre 239 meseci
Citat:
caiser: Opet brkas pojmove. To su propusti u aplikacijama koje idu uz operativni sistem, ne u samom operativnom sistemu.


Čekaj, a te aplikacije pravi Microsoft? Ili su i one OSS? Ili vi pričate da je OS model razvoja superiorniji samo u oblasti operativnih sistema?
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 01:01 - pre 239 meseci
OS model razvoja je superiorniji - sta god to znacilo.
I? Sta sad? Sada ces da pitas otkud onda toliki bugovi? Pa i taj software pisu ljudi.
Kako to da u programima koji su closed source nema toliko bugova? Ima, samo ih niko ne sakupi tako lepo na jedno mesto kao sto to rade linux distribucije.
Ako imas, Ćaća, jos pitanja, postavi, da je ne moram i to tome da mislim.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

river
System Architect

Član broj: 12566
Poruke: 62
*.intertele.ch
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 01:43 - pre 239 meseci
Ovo je odgovor na poruku deregojs-a.=20

Ti ovde kao da uporedjujes boksere pero lake i super teske kategorije. =
Ja kazem da su bolji bokseri koji boksuju u pero lakoj (stil, lepota, =
brzina itd...) a ti kazes da su bolji teskasi jer nema tog pero boksera =
koji moze da izdrzi udarac teskasa.=20

Ako hoces da uporedjujes nemoj da uzimas babe i zabe, nego uporedi npr =
MTS+ i Jboss. Oba su aplication serveri itd... Pa onda gledaj koji je =
bolje prihvacen, bez manje bagova i sl... Ili uporedi neki alat manjih =
kompanija sa nekim od OOS alata u istoj kategoriji.
U krajnjoj meri mozes da uporedis MSSQLServer i MySQL po odnosu =
Cena/Kvalitet broj bugova i sl (ovo nije bas najbolje poredjenje ali =
shvatas sta mislim.
Mozemo ovako u krug ali nemam vremena za to...

E sad OOS je Open pa moze svako da proba, i da to udje u neku =
distribuciju zato sto neki nerd koji sklapa distribuciju voli bas to (to =
su ukusi i o tome ne treba razgovarati) ili zato sto su u ocajnickoj =
potrazi za aplikacijama kako bi mogli da pariraju ponudi koja ide uz =
Windows i druge komercijalne operativne sisteme sa pedigreom.

Nije fer uporedjivati rad trista miliona mikrosoftovih programera sa =
malom i jadnom sacicom sybertech odmetnika koji su se drznuli da prave =
nesto za dzabe.=20

OSS ima mnogo dobrih strana, npr time to market, zatim problem sa =
outdated verzijama sofwera uopste ne postoji kao kod komercijalnih =
proizvoda jer su svi OSS projekti vec sutradan outdateovani. Tu je zatim =
rizik od propasti kompanije koji ne postoji.
=20
Everything should be made as simple as possible, but not simpler. - AA
 
Odgovor na temu

river
System Architect

Član broj: 12566
Poruke: 62
*.intertele.ch
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 01:43 - pre 239 meseci
E sad malko ste me zagolicali ovde. Pratim ovo iz prikrajka neko vreme i evo :) ne mogu da idrzim.

Ja npr. Na *nix i Windows gledam kao na 2 totalno razlicita proizvoda (sto i jesu, ali i u 2 razlicite kategorije).

Primecujem da ovde spominju Debian, Slackware etc... sa Windowsom XP. Kad neko pomene Mandrake svi u glas "ma mi to i ne koristimo etc..." E pa ja mislim da je bas u tome stvar. WinXP je komercijalni proizvod ali za kucne i SOHO racunare, XP nije serverski operativni sistem. Mandrake takodje (ok ima Enteprise distribucija ali to je slabije od ostalih *nix-a i to je komercijalno).

E sad kada uporedite ta 2 proizvoda iz ugla prosecnog **korisnika** racunara, koji po mogucstvu ima neki realan posao svakodnevno na racunaru, vidite sta?:

1. XP je mnog laksi za koriscenje;
2. XP omogucava i idiotu da instalira program
3. XP ima mnostvo dobrih igara
4. XP je nasminkan
5. XP je cool tako da vec sada verovatno ima onoga -"komsija ja nabavio SP2, a tiiiiiiiiiii????????????????"

E sad nije da ja mislim da je linux igracka ili tako nesto, ali jednostavno linux treba jos mnogo toga da uradi da bi bio u mogucnosti da parira windowsu na polju **desktopa**.

Evo vam samo par banalnih primera:

1. XP ima precizno definisan standard za korisnicki interface, i svi programi u samoj distribuciji i third party sowtware imaju isti "look and feel". Na linuxu svaki program vodi svoju politiku i eventualno samo UI dodaci proizvodjaca distribucije izgledaju isto.

2. Svi programi znaju sta je My Documents na linuxu opet svako snima fajlove gde hoce. Bas mogu sebe da zamislim kako posle godinu dana trazim neki dokument (i batalite ono grep i slicno to nepali uvek)
3. Pojmovi koji se koriste su pazljivo izabrani (u engleskoj varijanti, brazilska i srpska su smesne) a na linuxu kada sam hteo da vidim podrsku za srpski jezik dobio sam pola cirilicu pola latinicu.
4. Fontovi, stamanje, podrska za hardver sve je to mnogo podrzanije lakse lepse na windowsu etc...

Znaci sto se desktopa tice tu windows ima prednost. A tu i lezi velika lova jer na velikim serverima gde je drugi deo velike love nema ni windowsa ni linuxa.

E sad na drugoj serverskoj strani imate onaj famozni TCO i slične stvari o kojima vidim svi u Jugoslaviji vode racuna a ovamo nemaju para da kupe licencu za proizvod. Pa opametite se TCO nije za 5 racunara, nije zanimljiv ni za 20.

E sada ako uporedimo serverske varijante oba sistema mozemo da vidimo neke od prednosti linux-a. Prvo svako ko zna kakav sve haos moze da nastane posle 10 godina u Machine room i kakvih sve racunara tamo moze da se nadje, i koliko ti racunari kostaju ili su kostali, samo zato sto su u rack-u i sl (ne znam mnogo o tome) odma shvata da niko nije lud da baca racunare i kupuje nove svaki put kad novi windows izadje. Npr sad Longhorn kad izadje bice pravi hit, ali ja cu da se pitam kako da objasnim klijentima da nemogu da imaju Longhorn na racunarima koje trenutno poseduju, a on im i netreba, jer npr na db server treba samo da radi baza i tcp/ip stack i to sve u claster, a sa windowsom moze ili ceo win ili linux pa onda instaliraj sta ti treba i uspes da izvuces sta ti treba.

U jednoj firmi sam video CVS server na 486 masini koji zadovoljava tim od 50 programera. Ej bre 486, a sa XP-om ni GUI ne bi mogao da se digne. I to je po meni najveca prednost linux-a, i najveca mana windows-a jer na linuxu mozes da izaberes tacno ono sto ti treba za infrastrukturu IS-a u preduzecu i to povlaci da imas manje mogucih rupa jer nemas nista sto je nepotrebno i sl. Plus administratori linux-a (ali mislim pravi ne advokati, ljubitelji, zagrizeni korisnici, 90% clanova ES-a ... salim se naravno) su po pravilu za iste pare mnogo sposobniji. Oni dolaze iz sveta gde se nije igralo na serverima, a kod win administratora postoji velika ponuda pa samim tim i velika masa priucenih administratora koji igraju quake u server room.

I verujte mi niko od velikih se ne odlucuje da predje na Linux zato sto je "najbolji", ili "bolji od Win-a" i sl. Oni misle samo o $$$ pa kad izracunaju da moraju da plate 100 ili 200 puta 50-80$ za win na svakom POS terminalu npr, ili 60$ x 1 za Linux na svim terminalima onda shvatite zasto neko prelazi. A njima na terminalima nije bitno da li je deskop na linuxu ok ili ne jer oni ceo dan vrte jednu te istu aplikaciju. Da ne poverujes kako se neke stvari "urezu u ekran" pa posle jos 2 godine kad rashoduju monitore imaju tu istu aplikaciju na displayu kao overlay :)

A mozda koriste i jedan od mojih omiljenih razlog, "zato sto svi znaju da koriste win, a niko nezna Linux, onda ce radnici za Linux box-om da znaju da koriste samo onu mission critical aplikaciju i nece umeti da nadju soliter ili mine". Ovo sam ja cuo svojim usima u jednoj firmi. :)))

E sada tek dolazimo do price o bug-ovima. Npr na nekom server box-u stvarno vam ne treba ni Outlook Express ni IE a oni ipak dolaze uz Win i nemogu se iskljuciti i onda naravno da ima visak bugova koji su nepotrebno tu. Jel znate nekog ko trkne do server rooma i pomera onaj viseci monitor samo da bi video mail. Gluposti.

E a onda ima nesto dobro i u onom postu gde je lik iz glave odma rekao sta je problem sa onim media playerom za *nix. To je ok i to je upravo ono sto se trazi u server instalaciji, ali za desktop.... Iako se godinama druzim sa racunarima kada sednem da radim hocu ispred sebe da imam sistem koji ne trazi od mene 100 man ovo ono komandi da bih uradio neku jednostavnu stvar. U server roomu firma placa coveka ciji je posao da uci ceo man sadrzaj napamet i za to prima platu.

P.S.
Ja koristim legalan Windows a imam i nekoliko "LEGALNIH" Linux distribucija, samo da se zna. A Linux u zadnje vreme koristim vise nego win trudim se da naucim ponesto :).

Everything should be made as simple as possible, but not simpler. - AA
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 02:18 - pre 239 meseci
Zna river o cemu prica. Dobrodosao! We could use some fresh blood.
Linux i Windows jesu u razlicitim kategorijama, ali i jedan i drugi teze da se prosire. Windows se lepo i prosirio na server trzistu, Linuxu na desktopu ide malo slabije.
Veliki problem je definisati "prosecnog korisnika", "sekretaricu", zovi to kako hoces. Oko toga su se mnoga koplja ovde lomila.
Tvojih 5 stavki:
1. stvar navike, subjektivno... bla bla bla.
2. tacno - ali se opet svodi na naviku. Cim otvoris bilo koji folder za instalaciju trazis setup.exe, potom ides "next->next->finish", ali uzmi u obzir da korisnik nema blage veze sta se desava. "./configure && make && make install"
3. tacno, van svake sumnje
4. moze li linux da bude, cak i vise od XPa - imao sam prilike da vidim
5. "Brate, stavio sam onaj Lunix, brate, to je za hakere, do jaja! Sto ga ne stavis i ti? "

Banalnosti:
1. To je i dobro i lose. Sloboda je kucka.
2. Ima li ista logicnije od "home" direktorijuma? A locate pali uvek, kao i find
3. navika
4. za fontove nisi u pravu, za stampanje tako-tako, podrska je sve bolja

Kad je tvoj pogled na server trziste u pitanju, nemam sta da dodam.
P.S. Svaki je linux legalan (skoro...).
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 08:09 - pre 239 meseci
Svi vi imate veliko IT znanje, ali vas diskusija i emocije cesto zanesu, pa onda ispada da ljudi koji se stalno i / ili profesionalno bave Linuxom nisu svesni problema kojih ste vi svesni. Verujem, da zbog nedostatka vremena, retko ko od vas prati u stopu dogadjaje na tom polju, narocito ono u vezi sminke, poliranja onih nezgodnih stvari iz Look & feel i slicno. Tu se mnogo radi i najnovije verzije distribucija, izricito namenjneih "idiotic" tipu korisnika, je sve bolji. Meniji su sve jednostvaniji i pregledniji, nazivi programa su sve razumljiviji i uskladjeniji sa MS nacinom pristupa i slicno.

Ni ja nemam mogucnosti da pratim sve to do detalja, ali imam jedno sveze iskustvo sa PCLOS, koga mnogi smatraju trenutno najdoteranijim. Sve lepo radi a pozeleo sam da instaliram program za web kameru, gqcam. Isao sam najprostijim mogucim nacinom. Nisam trazio sajt distributera, nego direktno u Google: "gqcam PCLOS". Dobio sam tacnu adresu gde se program nalazi (u rpm formatu, spreman za instalaciju), skinuo ga i kliknuo na njega direktno u Konqueroru (sve sto moze, radim iz GUI). Ne znam tacno da li sam kliknuo jos 1 ili 2x i program je bio instaliran. Cak se automatski pojavio u K-start meniju, kao sto i dolikuje.

Skrecem vam paznju na sledeci sajt http://www.ubuntulinux.org/. To je jedna vrlo cudna, mutna i interesantna pojava. Pojavili su se iznenada, nastupaju profesionalno, odlucno i samouvereno - ocigledno je, da je neko, iz njemu znanih razloga, tresnuo neku krupnu lovu za novu Linux distribuciju. Sediste kompanije: Isle of Man, offshore raj, koliko sam upoznat. Ne mogu da nadjem koliko zaposlenih ima, da bih vam egzaktno citirao, mislim da se radi o 34 developera. Idu toliko daleko, da pozivaju ljude da poruce besplatne CD-e od njih, ocito u reklamne svrhe i kao analiza trzista. Pa kazu: "Postarina je skupa, da ne bi ispalo da je vrednost CD-a manja od postarine, porucite vise komada." U formularu za poruzdbinu je upisana default pocetna cifra 10 komada.

Meni licno ova stvar govori o Linuxu vise nego Minhen, jer oni tamo mogu da se zezaju sa parama poreznika kako im se hoce, a ovde je neko reskirao svoje licne pare, jer veruje da Linux ima cvrstui buducnost.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 10:29 - pre 239 meseci
Vidi Tomo, sve je to lepo kad tako pričaš i instalaciji gqcam-a bez da si išao u konzolu i još neke tamo bajke. Nisam bio lenj pa sam skoknuo na http://www.pclinuxonline.com/pclos/ i primetio neke stvari koje ti ovde nisi spomenuo, a sve to na prvoj strani:

1) PCLinuxOS Preview 7 is an English only Knoppix style live cd initially based on Mandrake Linux that runs entirely from a bootable CD without installing anything on your computer.

2) PCLinuxOS is currently under heavy development and should be considered beta software.

E sad, da te ja pitam nešto. Da li je taj PCLinuxOS isto tako bagovit kao Mandrake? Takođe, to je sve još uvek beta verzija... Sve je bre kod vas alfa, beta, gama verzija i nedovšeno i to je po tebi dobro, pa onomad u onoj temi lupiš: "Microsoft je gotov, svaki dan izlazi po jedna nova Linux distribucija" E moj Tomo, zašto je recimo OpenOffice kolko-tolko alternativa MS Office-u? Zato što su se ljudi skupili i rade na tom jednom Office paketu. Nikad on ne bi bio to što jeste da "svaki dan izlazi po jedan Office paket". A i šta je to novo ovde: ima Smb4k, MCC su preimenovali u Master Control Center, OpenOffice, GnuCash, Mozilla, XMMS... Jedino primetih ovaj njihov Simplified KDE control center...
http://www.pclinuxonline.com/pclos/html/pclinuxos_3.html


This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16692
*.yubc.net



+7178 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 10:38 - pre 239 meseci
To je valjda taj "kraci time to market" - koji bi trebao da se zove "time to alpha" :)

Ne vidim ni jedan razlog zasto bi TTM kod OSS aplikacija bio kraci - cak nemaju ni scheduled QA niti placene dizajnere specifikacija u vecini slucajeva, vec se radi tipicni extreme programming ali bez finansija.... no dobro, mozda i gresim, mozda su zaista OSS programeri bolji :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu



Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 10:41 - pre 239 meseci
Citat:
Dragi Tata: Ja sam se ponudio još odavno, ali slaba vajda.



Da ponudio si, ali si vrlo zgodno zaboravio da ostavis IP adresu.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 11:08 - pre 239 meseci
Ponekad ispise deo IP adrese (ko sinoc), ali je cale otisao pre nego sam pustio scan.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 12:09 - pre 239 meseci
Izvinjavam se poshtovanoj publici, evo ga, prvi i do sada jedini odgovor od neke firme:

"Postovani gospodine Dokicu,

Prodaja ili bilo koji vid distribucije operativnog sistema Linux nam
nije u planu u narednom periodu.
Firma xxxx ima dugugudisnje stratesko partnerstvo sa Microsoftom.
Neke distribucije Linuxa svakako jesu napredovale ali Microsoft
operativni sistemi predstavljaju daleko bolje resenje kada je potrebno
obezbediti tehnicku podrsku."

Kako su samo sofisticirani, klasicnu prodaju artikla zovu "stratesko partnerstvo".

Nego, da se vratimo mi na 'ozbiljan rad'.

Palma, vidim da si obratio paznju na ono sto sam napisao. Lepo. PCLOS radi super, koristim ga par meseci, recimo, ni jedan jedini put, ni jedna jedina aplikacija se nije srusila. Sta sad ja treba da radim, namerno da brljam po fajlovima, ne bih li nesto zezno. Inace, to da je to alfa, beta, mene bas briga. Autor, (koji (je) radi(o) za Mandrake, pa seo da napravi nesto po svom ukusu) je uglavnom naglasio da jos radi na tome. Inace, pre par dana je izasao Mepis, konacna verzija, nakon brojnih rc-a, pomocu kojih je stvar doterivao, uz saradnju korisnika. Pa ce kasnije izaci opet nova razvojna verzija i tako dalje. U cemu je tu problem? Ne razumem zasto ste svi protiv razvoja. Recimo, postoji odlicna distribucija Libranet 2.8.1, prilicno stara, sad ce valjda godinu dana, kome to odgovara moze lepo da koristi, ne mora uopste da se streca oko novih izdanja desetina novih Linuxa.

A ono, da je MS gotov, jer svaki dan izlaze novi Linuxi, govori o raspolozenju mnogih ljudi koji koriste OS-e i racunare. Nece MS-a ugroziti Libranet ili Knoppix ili PCLOS, ali svi zajedno hoce.

Primecujem da nisi pogledao Ubuntu. Tamo ima par stvari koje si kritikovao. Skupili se ljudi, neko ih placa i sada rade punom parom. To je ono za sta si se ti zalagao. Nude besplatnu podrsku i za SOHO i za enterprise i sve tako u tom tonu. Jeste da uglavnom rade na samoj distribuciji, ne toliko na aplikacijama, ali su naglasili da ce pruzati podrsku pa pozivaju i druge firme da pruzaju podrsku, pa sto vise firmi bude, bice i vise korisnika, pa ce biti sve vise interesa da se razvijaju aplikacije i tako to.

Ali, da se ne razumemo pogresno - daleko bilo: svuda ima brljotina i 'grehova'. Recimo, moj toliko hvaljeni PCLOS, gde je ulozen prilican rad, je zabrljao fstab. Nisu uspeli 6 redova teksta da napisu a da ne zeznu. To je aljkavost, premor, djavo zna. Onda, pljuvanje: ako skup, najbolji, zvanicni svetski i uopste OS ima jednu 'rupu' a bedni Knoppix deset "rupa', apsolutno gledano ih Knoppix ima vise, ali relativno, MS ih ima vise. Kao u skoli - odlicnjak mora da zna sve, a onaj sa trojkom tek po nesto.

Opet cu ponoviti - ljudi smo, ima svega i svacega, ali MS-u i BG-u je uspelo da postanu veoma nepopularna firma i covek na ovoj planeti. Nije MS jedina firma u kapitalizmu koja se bori za profit i slicno, ali on sve to radi na neke nacine koji uvek nadju put da nekoga ili uvrede, ili mu nanesu materijalnu stetu i slicno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 13:01 - pre 239 meseci
Tomo, ništa u kapitalizmu nije džabe. Bacio sam pogled i na http://www.ubuntulinux.org i primetio par stvari:

1) Ubuntu will always be free of charge
2) A release will be supported for 18 months.

Dakle, ljudi su se skupili i prave Linux distribuciju... Njih neko plaća, a prave nešto što je automatski besplatno. Da ne gnjavim ovde sa ekonomijom, al' evo šta stari ljudi kažu: Ako uzimaš pare sa kamare a ne vraćaš, traje dok traje, posle nema.

Zašto podrška traje samo 18 meseci?
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 13:43 - pre 239 meseci
Citat:
Palma:Zašto podrška traje samo 18 meseci?
Zato sto ces nakon 18 meseci verovatno preci na noviju verziju Ubuntu-a. Ako ti se prva dopada, radis sa njom 18 meseci, preskaces redovne verzije, koje izlaze svakih 6 meseci, i nakon tih 18 meseci uzimas noviju verziju. Nemoj, molim te, citati 2% nekog teksta i odmah "znati sve".

Slicno je i sa onim PCLOS-om. Bacio si pogled i sad "znas sve": kako izgledaju meniji za OS, za aplikacije itd., itd. Ako je, recimo, vazan izgled i te stvari, lakoca koriscenja i ostalo, to treba da se proba. Bagovitost takodje.

Ne, stvarno - meni je jasno da ja o tim stvarima znam vrlo, vrlo malo u onom profesionalnom smislu, ali se vas nekolicina ponasa kao da znate vise od onih tamo profesionalaca! Znas li ko je Ladislav Bodnar? Znas li koje Matt Zimmerman, Eugenia Loli-Queru i jos neki takvi? Ispada da vi njih i njihov rad 'pljujete' napamet, kao sto nama Linuxovcima zamerate da 'pljujemo' MS.

A stalno zaboravim da kazem - autori pojedinih distribucija su na forumima dostupnim obicnim smrtnicima, skoro on line dobijas odgovore, za par sati, dan. Da li je ovde iko od nas ikada direktno kontaktirao sa Bilom Gejtsom? Pozalis se coveku na nesto, sledi odgovor, od njega ili clana ekipe, o cemu se radi, kad i kako ce biti reseno i sve tako. Zar ne vazi medju americkim marincima da se svoj covek ne ostavlja na bojistu nikada? A ako se Linuxovci medju sobom pomazu, odmah etikete 'komunisti', 'sirotinja', 'paraziti', ... Kako bre degojs da ponudim Ubuntu-ovcima 5$ donacije kad mi oni nude 10 CD-a za dzabe da mi posalju, sa njihovom distribucijom? A Libranet smo kupili, ne ja ali jedan drugi Djokic. Lepo platio, ima negde i racun i downloadovao ga zvanicno.

Para na toj kamari za Ubuntu ima dosta, izgleda da doticu sa nekog drugog izvora, cim mogu tako da se ponasaju.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 14:06 - pre 239 meseci
Citat:
tdjokic: A stalno zaboravim da kazem - autori pojedinih distribucija su na forumima dostupnim obicnim smrtnicima, skoro on line dobijas odgovore, za par sati, dan.

Da, to je zaista tačno. Pre par dana osećao sam izuzetno "počastvovanim" kada mi je lično Scott Nichol autor nusoap-a u vezi sa problemom kod istog odgovorio:

http://sourceforge.net/mailarc..._id=5512906&forum_id=12929
Citat:
...I may be able to look into this in more detail in a few days, but
right now I have no time.


Izvinjavam se na sarkazmu, ali shvatili ste poentu. Tačno je da ćeš u 90% slucajeva dobiti isti ili bolji support kod os zajednice, ali ako poput mene upadneš u onih 10% može se desiti da zažališ što se nisi opredelio za neko komercijalno rešenje.

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Malo o bagovima..20.09.2004. u 14:25 - pre 239 meseci
Citat:
tdjokic: Zato sto ces nakon 18 meseci verovatno preci na noviju verziju Ubuntu-a.


Nadam se da se šališ? Pa ko će pri zdravoj pameti da vrši prelaz svakih 18 meseci? Microsoft još podržava NT4 iz 1996 - upravo sam ga installirao na stari laptop koji mi je kompanija velikodušno udelila pre par meseci i Windows Update mi je skinuo sve patchove bez problema. Koristi li neko ovde neki Linux iz 1996?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Malo o bagovima..

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20637 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.