Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...

[es] :: Nauka :: Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...

[ Pregleda: 3401 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...15.07.2004. u 21:40 - pre 240 meseci
Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene, pokazalo je istraživanje koje su sproveli naučnici sa Univerzitetskog koledža u Londonu i psiholozi Univerziteta Oksford.

Dobrovoljni učesnici istraživanja sakrivali su svoju desnu ruku ispod stola, a na sto ispred njih stavljana je gumena ruka tako da izgleda kao deo njihovog tela. Prava, skrivena, i lažna ruka naizmenično su dodirivane četkom za bojenje, a mozak dobrovoljca sniman je uz pomoć magnetne rezonance. Bilo je potrebno 11 minuta da učesnik u istraživanju počne da oseća gumenu ruku kao deo sopstvenog tela. Kako se to osećanje pojačavalo, pojačavala se i aktivnost mozga. Ispitanici su kasnije upitani da pokažu u pravcu desne ruke. Većina je pokazala gumenu, umesto prave ruke.Istraživači su otkrili novi deo mozga, premotornu koru, koja dobija svest o telu uz pomoć tri različita čula - vida, dodira i percepcije mesta. Međutim, ukoliko postoji neka nedoslednost, mozak veruje čulu vida. Istraživanje će doprineti lečenju mentalnih poremećaja lažne percepcije sopstvenog tela poput šizofrenije.

(Tanjug-Ekos)
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...15.07.2004. u 22:35 - pre 240 meseci
Ne TANJUG, nego Nature ili nešto slično. Ovako je samo rekla-kazala.
 
Odgovor na temu

u_m
Urukalo Milan
PH

Član broj: 18631
Poruke: 889
*.wireless.org.yu

ICQ: 32554731
Sajt: https://milan.urukalo.com


Profil

icon Re: Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...16.07.2004. u 02:00 - pre 240 meseci
uzmi lopatu u ruku i za tren ce postati dio tvog tjela
ako neko baci loptu na tebe odmah ces znati da ne treba da je udaras rukom nego lopatom
#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}
---------
Moj licni sajt
Moj wap sajt--offline
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...16.07.2004. u 11:11 - pre 240 meseci
Da nije tako, ne bismo mogli da naucimo upravljanje vozilima i masinama.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...16.07.2004. u 21:09 - pre 240 meseci
čini mi se da važi analogno, ali me baš me zanima da li je moguće i dokazati za "virtuelna tela" na kompjuterskim ekranima (u igricama), ili čak u VRu..

;)

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...16.07.2004. u 21:38 - pre 240 meseci
Mislis da umesto one gumene ruke bude slika na ekranu? Sto ne bi moglo??
 
Odgovor na temu

Conica
Aleksandra Gaborovic

Član broj: 7384
Poruke: 304
*.yubc.net



Profil

icon Re: Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...19.07.2004. u 10:52 - pre 240 meseci
ahm...mislim da sam dosta kompetentna da tu nesto izkomentarisem...

da li ce mozak da se navikne na vestacki deo tela zavisi pre svega od toga koliko se neko osposobio (mozak u ovom slucaju) da se snalazi bez toga. To opet zavisi od toga kada i na koji nacin je do gubitka doslo. Naime, postoji mogucnost da je osoba imala sve delove tela do recimo 30-te godine, te mozak nakon tog perioda lako pronalazi zamenu i lako se adaptira.
Takodje postoji drugi slucaj, kada neko ima od rodjenja nedostatak, gde je to u stvari prirodno stanje organizma, pa ga mozak tako i tretira. Adaptacija na neki vestacki deo posle odredjenog peroda vremena (osim ako nije u najranijem detinjstvu) je znatno otezana, cak sta vise moguce je da ga mozak tretira kao visak i do adaptacije nikada ni ne dodje.

eto tolicno za sada
cheers
Cony
Web razvoj: www.homeofweb.com
Blog: (HRK)www.pljuc.com
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene...

[ Pregleda: 3401 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.