Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je kosmos vestacki stvoren?

[es] :: Nauka :: Da li je kosmos vestacki stvoren?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45516 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pandora 58

Član broj: 16168
Poruke: 363
*.beograd-3.tehnicom.net



+2 Profil

icon Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 02:49 - pre 242 meseci
Ja mislim da je univerzum vestacki kreiran od strane jednog,ili vise superiornih Kreatora. Mislim da se ta teza moze i matematicki dokazati?
Kakva su vasa misljenja na tu temu?
Ako je svemir vestacki stvoren,sta mislite kakva je onda svrha naseg postojanja?
 
Odgovor na temu

l4m3r
Student pod "stare" dane
VISER
Beograd

Član broj: 6349
Poruke: 209
194.106.191.*



+8 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 03:35 - pre 242 meseci
uh.. za moj mozak.. tesko pitanje.. cak shta vishe.. ne reshivo ;)

A pazi ovo.. Koliki je svemir? Dali ima kraja? Ako ima.. gde je kraj? Sta je posle?

 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 04:51 - pre 242 meseci
Citat:
Pandora 58:
Ja mislim da je univerzum vestacki kreiran od strane jednog,ili vise superiornih Kreatora.

Zasto tako mislis?
Citat:
Mislim da se ta teza moze i matematicki dokazati?

Kako?

Citat:
Kakva su vasa misljenja na tu temu?

Mislim da je svemir oduvek postojao ali mislim da je to nemoguce dokazati.

Citat:
Ako je svemir vestacki stvoren,sta mislite kakva je onda svrha naseg postojanja?

Sto svi mi moramo da imamo istu svrhu postojanja? Nekome je svrha da se bori protiv protivnika njegove vere pa da se skuca avionom u neku veliku zgradu. Nekome je svrha da nadje zenu koja ce da ga voli i sa kojom ce da ima decu. Nekome je svrha da zaradi sto vise para...
 
Odgovor na temu

Neflernis

Član broj: 6304
Poruke: 262
*.dialup.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 07:29 - pre 242 meseci
kada sam krenuo u gimnaziju ja sam mislio da je vasiona beskonacna. Medjutim u razredu smo imali jednu fizicarku genijalku i ona je tvdila da se svemir siri. Ja je onda pitam - pa dobro usta se siri ? Ona kaze - pa siri se. Kazem - dobro, evo ja dodjem do njegovih granica i gurnem ruku preko granice - gde sam je gurnuo ? Kaze ona: pa ti si svojom rukom, kao delom svemira, prosirio isti !

Naravoucenije: doklegod se siri nije bitno usta se siri, bitno je da se siri...
 
Odgovor na temu

networknagual1980
Republika Srpska

Član broj: 8666
Poruke: 242
*.teol.net



+1 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 08:33 - pre 242 meseci
Mislim sta bi da se nedobog suzava??
What the F*ck?
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net



+4 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 09:36 - pre 242 meseci
Citat:
Neflernis:
kada sam krenuo u gimnaziju ja sam mislio da je vasiona beskonacna. Medjutim u razredu smo imali jednu fizicarku genijalku i ona je tvdila da se svemir siri. Ja je onda pitam - pa dobro usta se siri ? Ona kaze - pa siri se. Kazem - dobro, evo ja dodjem do njegovih granica i gurnem ruku preko granice - gde sam je gurnuo ? Kaze ona: pa ti si svojom rukom, kao delom svemira, prosirio isti !

Naravoucenije: doklegod se siri nije bitno usta se siri, bitno je da se siri...

Treba praviti razliku između konačnosti i ograničenosti.
Svemir je konačan (konačne veličine), ali neograničen. Dakle, ne postoji tačka u svemiru koja je u centru svemira ili koja je od neke druge tačke bliža njegovom kraju - granici. Ne možeš doći do granice svemira i "gurnuti ruku" preko granice.

Naučnici danas smatraju, ako bismo se uputili u bilo kom pravcu, vratili bismo se u početni položaj. Slično kao kretajući se po površini planete.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

BlueSoniq
zaposlen / C#, ASP.NET senior
Beograd

Član broj: 11116
Poruke: 159
*.yubc.net



Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 09:39 - pre 242 meseci
Pa mozda se i to desi jednog dana. Kada crne rupe pojedu svu materiju. Takozvana pulsirajuca vasiona.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.verat.net

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 10:09 - pre 242 meseci
Meni isto nije jasno kako svemir moze da se siri a da u isto vreme nema granicu. Znaci mora da se siri u 'nesto' a samim tim postoji granica izmedju svemira i tog 'necega', sta god to 'nesto' bilo. :)
 
Odgovor na temu

Dark_Runger
GunRunner

Član broj: 22461
Poruke: 178
195.178.35.*

Sajt: thepiratebay.org


+3 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 11:38 - pre 242 meseci
Sta bi uopste covek mogao da uradi kada bi saznao da je kosmos veshtacki stvoren?
Nishta.

Barrier Break a lost soul a loaded weapon
These empty shells they rain hell the dark beckons
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 12:03 - pre 242 meseci
Citat:
Naučnici danas smatraju, ako bismo se uputili u bilo kom pravcu, vratili bismo se u početni položaj. Slično kao kretajući se po površini planete.

gledano naucno, ovo je i najprihvatljivija teorija. E, samo ipak nam ostaje pitanje vremena. Od kad kosmos postoji? Ako prihvatimo teoriju da se isto dogadja i sa vremenom (jedan isti vremenski interval se stalno ponavlja), onda sva vremenska i prostorna pitanja vezana za kosmos imaju odgovor. I jedno i drugo je po zakonima fizike moguce, zar ne?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.verat.net

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 12:12 - pre 242 meseci
Bolje je pitanje sta bi bilo kada bi se to dokazalo. :) Doslo bi i do ogromnih promena u samoj svesti ljudi, mozda cak i do panike. Ljudi bi se vise okrenuli religiji i raznim teorijama o postojanju vanzemaljaca. Nauka bi se takodje promenila iz korena. Ne svidja mi se kako to sve izgleda. :)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 12:13 - pre 242 meseci
Citat:
Dark_Runger:
Sta bi uopste covek mogao da uradi kada bi saznao da je kosmos veshtacki stvoren?
Nishta.

Mogao bi da se zapita zasto je kosmos stvoren. Cinjenica je da nijedno bice u prirodi (ukljucujuci i biljke), ne radi nista ako nema debeo razlog, a narocito kad se radi o nekom vecem poslu kakav je stvaranje kosmosa
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Pandora 58

Član broj: 16168
Poruke: 363
*.beograd-2.tehnicom.net



+2 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 12:27 - pre 242 meseci
Moji prijatelji i ja uglavnom razgovaramo na temu evolucije kosmosa,i slicnim problemima. Omiljene teme su nam sledece:
1). "NESTO izmedju nicega?!"

2). " NISTA izmedju necega?!"

Moji prijatelji i ja mislimo da je ljudski mozak u stanju da shvati i analizira takve problebe. Na zalost mi koristimo samo oko 10% nasih kreativnih mogucnosti,odnosno iskoriscavamo samo 10% naseg mozga za analizu tako slozenih problema. Sta bi bilo kada bi ljudi bili u stanju da iskoriste priblizno 90% svojih kreativnih potencijala? Mislim da nam onda ne bi trebali super kompjuteri jer mozak je savrsen super kompjuter kome samo treba zadati odgovarajuce "domace zadatke" da ih analizira.

 
Odgovor na temu

Pandora 58

Član broj: 16168
Poruke: 363
*.beograd-2.tehnicom.net



+2 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 13:02 - pre 242 meseci
Dragi prijatelji,
Pogledajte slike koje je snimio Hubble telescope na:
http://www.seds.org/hst/hst.html
ili mozete prvo ici na:
http://www.py4sm.hpg.ig.com.br/astronomia.htm - pa onda kliknite na Telescopio Hubble

Ako zelite vise da istrazujete unesite u google tri carobne reci:
Hubble telescope images
i uzivajte.....


P.S. Kada "bacite" pogled u duboki svemir shvaticete koliko su vasi problemi beznacajni i trivijalni.....
 
Odgovor na temu

Pandora 58

Član broj: 16168
Poruke: 363
*.beograd-2.tehnicom.net



+2 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 13:32 - pre 242 meseci
A mozete baciti pogled i na:
http://www.hubblesite.org/gallery
a onda kliknite na "SHOWCASE" i pogledajte najspektakularnije slike univerzuma.
Kada se pazljivo udubite u te carobne slike iz dubokog svemira vrlo brzo shvaticete da se "Bog ne igra kockicama",da citiram Ajnstajna.
Postoji tu simetrija,harmonija,red,i zakon,.....

 
Odgovor na temu

Neflernis

Član broj: 6304
Poruke: 262
*.dialup.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 14:43 - pre 242 meseci
Citat:
Not now, John!:
Citat:
Neflernis:
kada sam krenuo u gimnaziju ja sam mislio da je vasiona beskonacna. Medjutim u razredu smo imali jednu fizicarku genijalku i ona je tvdila da se svemir siri. Ja je onda pitam - pa dobro usta se siri ? Ona kaze - pa siri se. Kazem - dobro, evo ja dodjem do njegovih granica i gurnem ruku preko granice - gde sam je gurnuo ? Kaze ona: pa ti si svojom rukom, kao delom svemira, prosirio isti !

Naravoucenije: doklegod se siri nije bitno usta se siri, bitno je da se siri...

Treba praviti razliku između konačnosti i ograničenosti.
Svemir je konačan (konačne veličine), ali neograničen. Dakle, ne postoji tačka u svemiru koja je u centru svemira ili koja je od neke druge tačke bliža njegovom kraju - granici. Ne možeš doći do granice svemira i "gurnuti ruku" preko granice.

Naučnici danas smatraju, ako bismo se uputili u bilo kom pravcu, vratili bismo se u početni položaj. Slično kao kretajući se po površini planete.


Ne, nisi u pravu kad kazes "svemir je konacan, ali neogranicen" jer je to kontradikcija. Kao da si pobrkao pojmove zato sto se oslanjas na neke matematicke termine. Prvo skup moze biti

1. neogranicen i neprebrojiv, takav je skup recimo realnih brojeva
2. neogranicen, ali prebrojiv, takav je skup recimo parnih brojeva
3. ogranicen i prebrojiv, recimo skup prirodnih brojeva od 2 do 100

medjutim skup moze biti ogranicen, ali neprebrojiv. Takav je recimo realni interval (0,1). Klasican primer. Beskonacan skup dakle moze biti prebrojiv i neprebrojiv, ali naravno ovakve analogije ne mogu se automatski primeniti na vasionu.

U prostoru realnih brojeva tj u toj topologiji ti imas recimo da je otvoren skup okolina svake svoje tacke. Tj, ma kako blizu odabrali tacku na rubu skupa mi i dalje mozemo opistai oko nje neku okolinu koja ce opet cela biti u skupu. Naravno i dalje mi mozemo uzeti adherentnu tacku i reci, aha evo: svaka okolina ove tacke sadrzi i tacke skupa i njegove spoljasnjosti !
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net



+4 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 16:38 - pre 242 meseci
Citat:
caiser:
Meni isto nije jasno kako svemir moze da se siri a da u isto vreme nema granicu. Znaci mora da se siri u 'nesto' a samim tim postoji granica izmedju svemira i tog 'necega', sta god to 'nesto' bilo. :)

Zamisli balon na kome su nacrtane tačkice. Balon predstavlja kosmos, a tačkice galaksije. Kada duvaš balon, njegova površina se širi, a tačkice se razmiču. Prenijeto na kosmos: kosmos se širi, a galaksije razmiču. Ne postoji centralno mjesto, ni granica. Površina balona se ne širi ni u šta, kao što vidiš. Isto je i sa kosmosom.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net



+4 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 16:41 - pre 242 meseci
Citat:
Neflernis:
Ne, nisi u pravu kad kazes "svemir je konacan, ali neogranicen" jer je to kontradikcija. Kao da si pobrkao pojmove zato sto se oslanjas na neke matematicke termine. Prvo skup moze biti

1. neogranicen i neprebrojiv, takav je skup recimo realnih brojeva
2. neogranicen, ali prebrojiv, takav je skup recimo parnih brojeva
3. ogranicen i prebrojiv, recimo skup prirodnih brojeva od 2 do 100

medjutim skup moze biti ogranicen, ali neprebrojiv. Takav je recimo realni interval (0,1). Klasican primer. Beskonacan skup dakle moze biti prebrojiv i neprebrojiv, ali naravno ovakve analogije ne mogu se automatski primeniti na vasionu.

U prostoru realnih brojeva tj u toj topologiji ti imas recimo da je otvoren skup okolina svake svoje tacke. Tj, ma kako blizu odabrali tacku na rubu skupa mi i dalje mozemo opistai oko nje neku okolinu koja ce opet cela biti u skupu. Naravno i dalje mi mozemo uzeti adherentnu tacku i reci, aha evo: svaka okolina ove tacke sadrzi i tacke skupa i njegove spoljasnjosti !

Kao što sam objasnio u pretkodnom postu, površina balona je konačna (konačne veličine), ali nije ograničena (ne postoji tačka koja je u sredini te površine ili na njenom kraju).

Isto je i sa površinom Zemlje.

Eto, pokazao sam da to nije kontradikcija.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 16:49 - pre 242 meseci
Upravo tako. Analogija sa balonom je dobra i mnogi je koriste. Postoji samo jedna sitnica; kada balon gledas iz naseg 3D sveta vidis da se on ipak siri u nekom prostoru. Takodje i za svemir mozes smatrati da se siri u 4D prostoru (i da je u njemu zakrivljen na slican nacin kao povrsina balona u 3D-u).
 
Odgovor na temu

Neflernis

Član broj: 6304
Poruke: 262
*.dialup.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Da li je kosmos vestacki stvoren?28.04.2004. u 16:55 - pre 242 meseci
ogranicena je jer ne mozes reci da je nesto neograniceno u 3D zato sto nema granicu u 2D !

Slicnim rezonom ti bi mogao nacrtati krug i reci, evo on je konacan, ali "neogranicen" jer ja ne mogu naci tacku (!) na kojoj bi pocinjao, tj zavrsavao se !

Znam taj primer iz geometrije, ali on ovde nije adekvatan. On zapravo sluzi da pokaze kako bi ljudima u 2D ta kugla delovala beskonacno i uopste ne bi mogli da shvate zakrivljenost njihovog prostora, dok je nama u 3D sasvim jasno sta se desava. I zaista ljudi dugo nisu otkrili da je Zemlja okrugla.

Zapravo, jos preciznije. Krecu ci se po kugli 2D ljudi bi je brzo skontali, napravili putokaze, sve zivo, ali ne bi im bilo jasno kako se ona to krivi jer oni ne osecaju tu trecu dimenziju iako se krecu po njoj. Tako je nesto i sa nama, mi tu 4tu dimenziju tj. vreme nekako nemozemo da uklopimo u ove 3D i odatle esko shvatamo neke stvari.

Ona je sasvim realna.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Da li je kosmos vestacki stvoren?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45516 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.