Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..

[es] :: Elektrotehnika :: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 4248 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..09.11.2023. u 10:05 - pre 5 meseci
Citat:
pctel:
Vidim na jednom sajtu nude iznajmljivanje za 450 $/ mesec. Ako je to uopste isto. Odatle pretpsavis da bi cena mogla biti 50-100 hiljada dolara.

Nisam citao detaljnije, jesu to kondenzatorske baterije? Njima kapacitet ne opada vremenom, vec su prakticno vecne?

To su elektrohemijske baterije. Za istu količinu energije moraju biti veće i teže od olovnih i litijumskih. Ta činjenica, uz membrane, "začinske" elemente, kontrolnu elektroniku i to da su relativna novotarija ih verovatno čini toliko skupim, čak i ako ne sadrže litijum.
Nepoželjni procesi se u ovakvim baterijama u velikoj meri mogu poništiti, pa vek može biti jako dug. Nadam se da neće dugo trebati da dođu do neke razumne cene.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_redox_flow_battery
https://en.wikipedia.org/wiki/Vanadium_redox_battery

[Ovu poruku je menjao Ulfsaar dana 09.11.2023. u 11:18 GMT+1]

Edit: Evo približnijih brojki:
Citat:
According to Bloomberg, the average cost of a lithium-ion battery is about $137 per kilowatt hour and is forecasted to drop as low as $100 kilowatt-hour by 2023.

However, these are the cost of the cells only; a complete Li-ion battery system for grid-scale stationary storage currently costs approximately $350 to $400 per kWh. It has been estimated that the overall cost for VFRB Systems are $500/kWh, but that will fall significantly over time as production volumes increase.

https://capital10x.com/battery-tech-report-lithium-ion-vs-vrfbs/

Znači da se može reći da to već jeste isplativo u odnosu na litijumovu tehnologiju, s obzirom na bar dva-tri puta duži životni vek.


[Ovu poruku je menjao Ulfsaar dana 09.11.2023. u 12:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..09.11.2023. u 11:19 - pre 5 meseci
@whitie2004
Totalno si otisao krivim putem. Ljudi bliski vlasti imaju sve potrebne pecate. Ako takve osnovne stvari nisi pokapirao, ne bih ja onda dalje gubio vreme da ti bilo sta objasnjavam, jednostavno ti imas svoju viziju drustva i pojava u njemu i sto da je ja menjam, nek ostane kakva jeste.

Za ostale - ovo bez pecata radi iskljucivo obicna sirotinja raja (koja globa davati ne moze ni trpeti birokratskoga zuluma). A to jaca strana u ugovoru precutno odobrava jer joj tako odgovara. Kad im ne bude odgovaralo pogasice sve za 7 dana ugradnjom digitalnih brojila na banderu...

Kradja pomocu magneta ili prespajanjem zica je kradja, nema sta drugo biti.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+269 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..10.11.2023. u 07:44 - pre 5 meseci
Sirotinja raja uglavnom nema lovu za ove fensi sisteme vec koriste ove jeftinije varijante. I nemaju problema sto se to zove kradja ...

Kako god, da ne trolujemo vise po ovoj interesantnoj temi.

Izvinjenje jos jednom. Nisam imao lose namere ...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..10.11.2023. u 11:28 - pre 5 meseci
Ongrid je dugorocno ubedljivo najjeftinijii sistem, zato sam ga i pomenuo jer pokretac teme planira nesto sto dugorocno izadje mnogo skuplje po kwh. Gledam po aliekspresu ima interesantne elektronike kojom bi se moglo spreciti davanje energije EPS-u, ako neko ima zelju/potrebu za time, a da inverter ipak bude ongrid. Na primer, ja imam 4 solarne grane, trebalo bi meriti struju kod brojila i ako krene u minus iskljuciti jednu solarnu granu. Treba samo razmisliti kako bi to tacno bilo realizovano.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 4248 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.