Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..

[es] :: Elektrotehnika :: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 4255 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
..ynamic.kabel-deutschland.de.



+148 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..01.11.2023. u 15:57 - pre 5 meseci
U Njemackoj su dosta popularne balkonske solarne elektrane, npr. nesto ovakvo: https://schuetzesolutions.com/en/balcony-power-plant/

Valjda solarni paneli napajaju invertor koji je direktno ukljucen u uticnicu. Invertor ima sve sto treba (uskladjivanje faze, iskljucivanje u slucaju nestanka struje itd), tako da je sistem "plug and play".

Mozda bi ti ovo najbolje radilo posao. Tokom dana smanjuje potrosnju struje, a nedostatak nadoknadjujes iz mreze. Nema baterija, tako da je cijena podnosnjiva.

 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..01.11.2023. u 16:51 - pre 5 meseci
pctel nisam mislio na to, ne zanima me rudarenje... Cisto sam spomenu da jedino zimi mozda imaju koristi sa grejanjem. Bar za onog ko se greje na struju...

Mislio sam nesto mozda kao ovaj predzadnji post, ali vise kao necije iskustvo/racunica a ne kao prica proizvodjaca.
Mada je bilo ranije price o bezbednosti u vezi ovog predzadnjeg sistema, neko drugi moze o tome vise...
Samo pitam za necije iskustvo sa brojkama...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..02.11.2023. u 00:40 - pre 5 meseci
Citat:
peromalosutra:
Mozda bi ti ovo najbolje radilo posao. Tokom dana smanjuje potrosnju struje, a nedostatak nadoknadjujes iz mreze. Nema baterija, tako da je cijena podnosnjiva.

Nas pokretac teme je zapeo iz petnih zila da izbegne ongrid sistem, koji je fugorocno ubedljivo najbolje resenje, ali njemu prividno da postoji nesto jeftinije od toga. Ma kupujemprodajem ima neki ongrid inveter od 700w za 20.000 din, a ako poruci sa aliexpress izadje ga samo 150 evra sa carinom i pdv.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..02.11.2023. u 00:56 - pre 5 meseci
Citat:
radicmx:
pctel nisam mislio na to, ne zanima me rudarenje...
Samo pitam za necije iskustvo sa brojkama...

Nije bas jasno na sta se odnosi pitanje? Ako na rudarenje, jedam li preskocio nesto?
Brojke su javno dostupne i menjaju se iz sata u sat, zato sto se menja em hashrate, em cena kripta. Bukvalno moze pre sat vremena da bude isplativo, a sada neisplativo, pa za sat opet isplativo. Ako si mislio da ti neko ispise iskustvo i brojke od pre dva meseca, od toga imas koristi isto kao od slucajno nalupanih brojeva - znaci totalno neupotrebljivo. Mozda mozes da napravis neku projekciju, ali je to pouzdano koliko i gledanje u tarot. Generalno, dugorocno, svaki miner ima relativno konstantan pad efikasnosti od momenta proizvodnje do momenta kad ga je suludo ukljuciti jer trosi visestruko vise nego sto zaradjuje. Sa druge strane, cena kripto novcica bi trebala da ima neki dugorocni rast, mada veoma nestabilan. Znaci, imas sve na internetu i mozes dosta dobro izracunati za ovaj trenutak, ali vec za sat vremena rezultat je razlicit.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..02.11.2023. u 08:03 - pre 5 meseci
U teoriji nije ovo loša ideja, samo što treba sve staviti na papir i videti da li se isplati.

Svi imamo u stanovima neke sitne potrošače koji su uključeni 24 sata. Ako bismo mogli da ih napajamo solarno možda bi to mogla da bude i primetna ušteda.

Na primer samo moj radni sto sa svim na njemu troši oko 180W konstantno. Kad na to dodam još i internet modem, ruter, svičeve, Wifi uređaje i još ponešto verovatno je to oko 300W. Ako sam dobro sračunao (uz pretpostavku da solarno napajanje u proseku nadomešćuje trećinu dana, to je oko 70 i kusur kilovata mesečno. Ne bi bilo loše kad bi to moglo da se napaja solarno, opremom koja se montira na balkon.

Najveći problem je tu inverter koji treba da radi kao neprekidno napajanje, ne da vraća struju mrežu nego da potrošaču daje napajanje sa soalrnih panela kad ga ima a kad nema da koristi napajanje iz mreže. Povezati potrošače na takvo napajanje nije problem,pošto su ovakvi potrošači uglavnom već na nekim produžnim kablovima.


 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..02.11.2023. u 08:12 - pre 5 meseci
Nije problem da se bilo šta napaja solarno. Problem je cena.
U Srbiji cena kWh sa svim dažbinama košta oko 12 dinara. Znači da te 70 i kusur kWh mesečno košta ~850 dinara. I sad nađi opremu koja će ti bar toliko uštedeti.

Mi gledamo za našu kuću sisteme od 5-10 kW. Isplativnost je za sada 15-tak godina. Pošto svakako nećemo zimi postavljati. Proveriću cene sistema na proleće kada će još jednom poskupeti struja (očekujem opet 10%). I tada ću izračunati kada će mi se vratiti invensticija. Računam da će biti isto 10+ godina. A tada moram da računam i zamenu invertera pošto obično promeniš 2-3 invertera za životni vek panela. Na to dodaš inflaciju, uslove kredita (ako tako kupuješ) i dođeš da li ti se isplati ili ne. Ništa otprilike metodom.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..02.11.2023. u 18:30 - pre 5 meseci
Izvini pctel nisam uopste mislio na rudarenje.

Vec kao ovaj inverter...
Meni ne treba jer isto mislim da se ne isplati puno, posto zivim u kuci (imam struju).
Vise pitam zbog onih koji nisu blizu mreze...
Postavljaju mi cesto pitanja ali ja nemam neko svoje licno iskustvo sa ciframa u vezi solarnog...

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..02.11.2023. u 22:02 - pre 5 meseci
Lako sve izracunas. Dobiješ oko 1000x nazivnu snagu panela godisnje.
Znači sistem 5kw daje 5.000kwh godišnje garantovano. Može malo da prebaci, ali to ti niko ne garantuje. Oprema za 5kw kosta 3500 eur bez montaze koju odradis sam ako si vešt sa šrafilicom. Neko reče da je cena struje sad 12 din, nisam proveravao, dakle 3500 x 117 / 12 / 5000 = 7 godina period otplate.

Ukupno se ocekuje da paneli rade minimum 20 godina i da ces na svakih 7-8 godina morati kupiti novi inverter i nesto kablova/konektora, tako da ce se ukupan trosak tokom eksploatacije povecati na 6.000 evra, a elektrana ce tokom radnog veka proizvesti minimum 2x toliko.

Sistem sa baterijama ce se isplatiti otprilike nikad, pošto stalno treba kupovati nove baterije i to pojede svu zaradu. Elektrana od 5kwh u toku letnjeg dana zna da proizvede i 25 kwh, od cega polovinu treba prebaciti u baterije, znaci trebalo bi ti 1.000 Ah specijalizovanih baterija (koje su na nasem trzistu sumljivog kvaliteta). Tih 1.000 Ah kosta oko 2.500 evra i menjas ih racunaj na svakih 5 godina (sto sumnjam da mogu da izdrze). Znaci to je 10.000 evra samo za baterije tokom 20 godina + prilikom nabavke 3.500 evra + popravke kablova, konektora, nosaca 1.500 eur, znaci verovatno moras biti nešto malo u minusu, tj. struja ti je uvek skuplja nego iz gradske mreze. Znaci, obrati paznu na taj odnos - ukupan trošak ongrid elektrane na 20 godina je 6.000 evra, a offgrid elektrane okvirno 15.000 evra. Ali, čovek koji ne ume da koristi digitron se lako zezne i pomisli da su ongrid elektrane skuplje, kao što je pomislio i naš pokretač teme! Offgrid elektrana, kao 2.5x skuplje resenje se koristi samo tamo gde nema mogucnosti prikljucka na gradsku mrežu. Njeno korišćenje u kombinaciji sa gradskom mrežom je suludo skupo!

[Ovu poruku je menjao pctel dana 02.11.2023. u 23:26 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..03.11.2023. u 07:28 - pre 5 meseci
Slažem se sa računom pctel. Jedino što kad računaš da će biti 7 godina otplate to znači da ćeš iskoristiti svu struju iz panela. Znači da moraš da budeš prosumer. Prosumer nosi dodatne troškove pa pomera period isplativosti na više.
Ja ne želim nikako da budem prosumer. Ne želim da potpisujem ništa sa EPS-om ili državom, pogotovo ne nešto gde je klauzula da mogu da menjaju uslove kako se njima hoće. Meni je trenutno računica 15 godina ispativosti gde sam nezavistan od elektrodistribucije što se tiče mog solarnog dela. Višak struje leti jednostavno bih "bacao".
 
Odgovor na temu

goran_68

Član broj: 89012
Poruke: 932
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+81 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..03.11.2023. u 09:19 - pre 5 meseci
Evo korisnog štiva:

https://cuzs.org.rs/klima-docs...odjac-vodic-za-domacinstva.pdf

i zakon:

https://www.paragraf.rs/propis...novljivih-izvora-energije.html

Deo o kategoriji kupac proizvođač (prosumer) kreće od člana 58.


gorankg
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..03.11.2023. u 17:44 - pre 5 meseci
Citat:
component:
Slažem se sa računom pctel. Jedino što kad računaš da će biti 7 godina otplate to znači da ćeš iskoristiti svu struju iz panela. Znači da moraš da budeš prosumer.

Da, sli mozes da napravis neku statistiku i dimenzionišeš solarni sistem tako da se podvuče pod minimalnu potrošnju koju imaš. Ili ako imaš staro elektromehaničko brojilo onda ga danju opušteno vrtiš u rikverc, a noću trošiš to što si deponovao, isto kao sa akumulatorom samo ne kupujes akumulator. A pretpostavljam da dve trecine srbije ima elektromehanicko brojilo...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..03.11.2023. u 19:01 - pre 5 meseci
pctel znam i te proracune koliko sta kosta itd.

Ali opet je bitnije iskustvo, Npr onaj lik EEVblog sa youtube. Nekad davno je pricao o svojim navikama pri koriscenju panela.
Npr gledao je da sto vise koristi svoju energiju za sebe, kao pranje vesa...
Jer nije imao mnogo zarade od prodaje viska mrezi..

Kod mene su u firmi razmisljali o ugradnji sistema od 1,8MW solarnih panela, ali su odustali zbog EPSa..
Koliko su mi objasnili, EPS je trazio da prvo energija ide njima. Pa da je oni prodaju nazad po vecoj ceni...

 
Odgovor na temu

goran_68

Član broj: 89012
Poruke: 932
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+81 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..03.11.2023. u 19:16 - pre 5 meseci
Nema zarade od prodaje viška mreži. Član 59 stav 4:

"Kupac-proizvođač nema pravo na potraživanja za količinu isporučene električne energije koja je veća od količine preuzete električne energije u periodu iz stava 3. ovog člana."

Nema sam svoj majstor, radove izvode ovlašćene firme.

Nema elektromehaničkog brojila. Menja se merni uređaj i to o trošku kupca-proizvođača.
gorankg
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..03.11.2023. u 20:35 - pre 5 meseci
Citat:
Nema elektromehaničkog brojila. Menja se merni uređaj i to o trošku kupca-proizvođača.

Eh, zivote... Da li da verujem tebi da toga nema, ili da pogledam u svoje brojilo?
Moj "setup" je sledeci:
- elektromehanicko brojilo jednotarifno, nista visa tarifa/niza tarifa
- 10 kw solarnij panela okrenutih u raznim pravcima
- ongrid inverter 5kw

To tako radi godinama, tj. pre godinu dana sam promenio inveter, stavio smart wifi model da mogu da ga nadzirem sa telefona. Uvek imam nešto potrošnje u zelenoj zoni koju uredno plaćam eps-u. Problem bi nastao ako sam nekog meseca više proizveo nego potrošio, ali posto statistiku vidim sa telefona ako sam pretetao sa proizvodnjom onda ukljucim bitkoin miner koji pojede sav visak struje. Na taj nacin me eps vidi kao obicnog potrosaca, a ne prozjumera. Dok nisam postavio smart inverter neko je pesice morao da ode do brojila i vidi da li da ukljuci miner ili nema potrebe. Kad bih hteo da budem prozjumer morao bih platiti zamenu brojila, projekte, sertifikate, klince, palce. A posto necu onda sve radi i bez toga.

Generalno, eps moze da me spreci da to radim, tako sto o svom trosku postavi digitalno brojilo na banderu ispred moje kuce. Medjutim za sad im nije na kraj pameti to da rade - dobijaju od mene struju za vreme vise tarife, a vracaju mi istu kolicinu nocu kad ih kosta 4x jeftinije. Lepo meni, lepo njima.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 03.11.2023. u 21:47 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1542



+174 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..03.11.2023. u 21:13 - pre 5 meseci
@pctel

Kako je povezan taj tvoj sistem i koliko je to u skladu sa zakonima odnosno propisima?
Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..03.11.2023. u 22:12 - pre 5 meseci
Kuca je izgradjena pre 90 godina i u njoj apsolutno nista nije u skladu sa danasnjim gradjevinskim zakonima i ostalim birokratskim propisima. Po svemu sudeci izdrzace jos 90 godina, pa posle da je rusimo... Ako gradis novu naravno da sve do poslednjeg detalja treba uskladiti.

Sistem je inace povezan na uticnicu, kao i svaki drugi potrosac.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 03.11.2023. u 23:28 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
79-101-16-253.static.isp.telekom.rs.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..06.11.2023. u 10:00 - pre 5 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
Nema elektromehaničkog brojila. Menja se merni uređaj i to o trošku kupca-proizvođača.

Eh, zivote... Da li da verujem tebi da toga nema, ili da pogledam u svoje brojilo?
Moj "setup" je sledeci:
- elektromehanicko brojilo jednotarifno, nista visa tarifa/niza tarifa
- 10 kw solarnij panela okrenutih u raznim pravcima
- ongrid inverter 5kw

To tako radi godinama, tj. pre godinu dana sam promenio inveter, stavio smart wifi model da mogu da ga nadzirem sa telefona. Uvek imam nešto potrošnje u zelenoj zoni koju uredno plaćam eps-u. Problem bi nastao ako sam nekog meseca više proizveo nego potrošio, ali posto statistiku vidim sa telefona ako sam pretetao sa proizvodnjom onda ukljucim bitkoin miner koji pojede sav visak struje. Na taj nacin me eps vidi kao obicnog potrosaca, a ne prozjumera. Dok nisam postavio smart inverter neko je pesice morao da ode do brojila i vidi da li da ukljuci miner ili nema potrebe. Kad bih hteo da budem prozjumer morao bih platiti zamenu brojila, projekte, sertifikate, klince, palce. A posto necu onda sve radi i bez toga.

Generalno, eps moze da me spreci da to radim, tako sto o svom trosku postavi digitalno brojilo na banderu ispred moje kuce. Medjutim za sad im nije na kraj pameti to da rade - dobijaju od mene struju za vreme vise tarife, a vracaju mi istu kolicinu nocu kad ih kosta 4x jeftinije. Lepo meni, lepo njima.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 03.11.2023. u 21:47 GMT+1]



Ovo isto ja zelim da uradim. Ne da budem prozjumer vec da u njihovim ocima uvek budem mali potrosac a u realnosti pravim sebi vecinu struje. Samo sto je meni plan da umesto bitcoin minera visak struje "sipam" u e-auto. Ako bi hteo da napises tvoj setup malo detaljnije (mozda i neki blog post na mediumu) bio bih ti vecno zahvalan ! :)
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..06.11.2023. u 10:23 - pre 5 meseci
Jedini problem je što je zabranjeno da vraćaš struju u mrežu.
Možeš to da radiš i da ti prolazi da te ne uhvate, ali nije dozvoljeno. Za tako nešto moraš da potpišeš ugovor sa EPS-om i da imaš odgovarajuću opremu.
 
Odgovor na temu

glavonja123

Član broj: 348250
Poruke: 13
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..06.11.2023. u 11:30 - pre 5 meseci
Tu se razlikuju off-grid, on-gid i hibridni sistem. Jedino hibridni sistem vraća struju u mrežu i time dobijaš neke olakšice, ali u principu ti ništa ne znači, jer koliko god da proizvedeš, neće EPS da ti daje pare. Zato po meni najbolja je varijanta on grid sistem...a to (valjda) vrši invertor...tj. uzimaš svoju struju dok ima, kad nema uzimaš iz mreže... i ako noću ne koristiš struju dovoljna ti je mala baterija samo da održava solarni sistem stabilnijim kao jedna vrsta kondenzatora, za jutro podne i veče...a noću imaš jeftinu struju iz mreže... I sve je to jasno...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..06.11.2023. u 18:41 - pre 5 meseci
Citat:
component:
Jedini problem je što je zabranjeno da vraćaš struju u mrežu.
Možeš to da radiš i da ti prolazi da te ne uhvate, ali nije dozvoljeno. Za tako nešto moraš da potpišeš ugovor sa EPS-om i da imaš odgovarajuću opremu.

Moj solarni sistem je vise godina stariji od tog pravila tako da je napravljen tako kako je jedino moglo. Mislim da sad takodje ne bi moglo drugacije - krov formalno nema statiku da nosi panele, a kuca nema statiku da nosi bilo kakav krov posto je od cigle, bez armiranog betona itd, pa niko ne bi izdao elaborat... Cenim da bi jedino po zakonu bilo da to spustim dole, u dvoriste. Onako kako ti pises stice se neki utisak da ja ostecujem EPS? U stvarnosti, dam im godisnje struju za vreme vise tarife koju prodaju mojim komsijama za 50.000 din, a u zamenu za to meni daju istu kolicinu struje u nizoj tarifi koja vredi 12.000 din. Time ja pravim profit EPS-u u visini 38.000 din godisnje. Tako da nema sta da me "hvataju", to se vidi i na sistemu i na mojoj kuci kad prodju, ali vise im se isplati da zazmure na jedno oko i beru profit bez da qrcem mrdnu, nego da pokrecu birokratsku masineriju i sami sebi odseku profit.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 4255 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.