Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..

[es] :: Elektrotehnika :: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 4254 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..06.11.2023. u 19:00 - pre 5 meseci
Ne ulazim u to ko ima kakvu zaradu. Znam samo da nije dozvoljeno vraćati struju u mrežu. Neko ko bolje poznaje materiju može možda objasniti zašto. Misli da nije samo ekonomske prirode. Verovatno zato što ako bi svi to radili, sistem bi postao nestabilan. Nešto sa usklađivanjem frekfencija ako se dobro sećam.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..06.11.2023. u 22:51 - pre 5 meseci
Kako frekvencija zna imam li ja papir sa pecatom ili nemam?

Budimo ozbiljni. Znaci, cista birokratija je za sada izbegnuta i nista vise ili manje od toga.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..06.11.2023. u 23:51 - pre 5 meseci
Nisam stručan da bih znao da li je čista birokratija ili ne. Znam da postoji razlika između "sme" i "može".
Možeš da staviš i magnet na staro brojilo pa da još više uštediš? Možeš. Da li smeš? Ne smeš. Da li može da se struja vraća u mrežu ako nisi prosumer? Može. Da li sme? Ne sme.

Ja se ozbiljno razmišljam da sledeće godine ugradim solarni sistem. Trenutno istražujem opcije. Tako kako je kod tebe postavljeno mi nije opcija koju uzimam u razmatranje.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
31.223.133.22



+334 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..07.11.2023. u 01:11 - pre 5 meseci
Ne ulazeci u zakonsko-ekonomske procedure, ima jedan uslov cisto tehnicke prirode.
Zamisli da svako postavi sta on hoce da vraca struju u mrezu.
Monteri -elektricari iskljuce napajanje iz TS radi remonta mreze, fino se popnu na banderu/orman u TS/bilo gdje i pocnu raditi.
U tom trenutku ti im isporucis 230/400V u sistem.
Zbog toga se gine.
Naravno postoje invertori koji odbijaju raditi kad nema mreznog napona, ali postoje mozda i neki drugi, koji ne odbijaju.
Ocigledno neko mora imati kontrolu nad opremom koju postavljas.
Da ne ulazimo u razne faktore snage ( kolokvijalno cos fi) i sta se tu moze dogoditi.
Kod nas trze cetvoropolne prekidace/sklopke sta god, mada ne znam zasto, ali takvo je pravilo od ED.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..07.11.2023. u 07:16 - pre 5 meseci
Upravo kako kaže Veselinović.
DOZVOLJENO je vraćenje struje u mrežu ALI, pod propisanim tehničkim uslovima, sa elaboriranim projektom koji je dobio odobrenje. To je sada regulisano i zakonom.

A ne onako kako kome padne na pamet, pod nepoznatim okolnostima.

Jer, bar tri parametra mogu da budu pogrešna: napon, frekfenca i faza. I svaki od njih može da izazove štetu svima priključenim na lokalni energetski krug (iza trafoa na 0,4kV)

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..07.11.2023. u 08:08 - pre 5 meseci
I ranije je bilo reci o ovome (bezbednosti) u nekim temama.
Neznam sto bih bilo ograniceno samo iza trafoa 0,4KV, mozda bih i pod nekim bas retkim uslovima bilo problema i na 10KV strani..

Ali imaju druge opcije.
Opcija kao odvajanje od mreze, rucni ili automatski prekidac mreza-agregat(inverter)
Ili odvajanje dela instalacije nekih uredjaja tipa bojler, ves masina, susilica, koji mogu da rade kad ima struje sa panela. Neko je spominja punjenje E Vozila..
Mozda neka opcija napajanja preko za tu namenu podesenog UPSa.

Citam da onaj inverter sa linka iskljuci panele ako nestane struje u mrezi, ali nemam puno poverenje u to i ne bih nikako zeleo da dajem ni mA struje EPS.
Gledam da trosim najvise sto mogu za vreme jeftine tarife i platim na vreme.
Mozda je jedino sa pozitivne strane, on ustedeo mozda tonu uglja..







 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
92.36.137.205



+334 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..07.11.2023. u 13:28 - pre 5 meseci
Posmatraj invertor kao strujni izvor, ne idealan nego ograničen, recimo generator konstantne struje.
Njegov izlaz prati sinusoidu mrežnog napona.
Ako je izlaz ograničen na neku razumnu vrijednost neće biti ni osjetnog povećanja napona.
E sad razumna vrijednost je recimo 1% struje kratkog spoja na mjestu priključenja.
Kako invertor zna da je nestalo struje je prosto riješeno.
Prati napon na izlazu invertora, ako napon ne prati sinus gasi se i čeka da dodje napon u mreži kad počinje opet da radi.
Ovom arhitekturom invertera ( generator konstantne struje) nema opasnosti od dizanja napona, promjene frekvencije ili faze, jer invertor samo i isključivo samo prati mrežu.
Nebitno je jel fek padne na 40Hz ili skoči na 60Hz on prati sinusoidu. Naravno postoji i gornja granica frek ograničena brzinom odziva generatora konstantne struje i softverska ograničenja u invertoru.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..07.11.2023. u 15:07 - pre 5 meseci
Citat:
veselinovic:
Ne ulazeci u zakonsko-ekonomske procedure, ima jedan uslov cisto tehnicke prirode.
Zamisli da svako postavi sta on hoce da vraca struju u mrezu.
Monteri -elektricari iskljuce napajanje iz TS radi remonta mreze, fino se popnu na banderu/orman u TS/bilo gdje i pocnu raditi.
U tom trenutku ti im isporucis 230/400V u sistem...
Naravno postoje invertori koji odbijaju raditi kad nema mreznog napona, ali postoje mozda i neki drugi, koji ne odbijaju.

Takav ishod nije tehnicki moguc, ako si elektrotehnicar onda pretpostavljam da znas i zasto. Ako ti nije jasno, mogu da nacrtam model i izracunam po drugom kirhofovom zakonu zasto bi takav hipoteticki inverter mrezu mogao da napaja sa svega par volti... Ali je bez veze da objasnjavam kad ne postoji apsolutno nijedan ongrid inverter koji moze da nastavi da radi i nakon iskljucenja mreznog napona. Uostalom - izbor je na elektrodistribuciji. Njihovim planom je bilo predvidjeno da jos pre 10godina zamene (o svom trosku) sva brojia digitanim. Nisam pratio procenat reazacije, ali ovako odokativno, dvadesetak posto? Eno im bandere, nek postave digitalno brojilo i ja momentalno moram prestati sa vracanjem energije u sistem. Ali nece. Kod komsije su zamenili, a ja im odgovaram da ostanem jos koji godinu ovako ...

Citat:
Ocigledno neko mora imati kontrolu nad opremom koju postavljas.

Zovemo istu stvar razlicitim imenom. Ti kazes "imati kontrolu" a ja "lupiti pecat na parce papira". Birokratija je prosta - nista i nista su nista: nema pecata, nema solarnig sistema.

Citat:
Kod nas trze cetvoropolne prekidace/sklopke sta god, mada ne znam zasto, ali takvo je pravilo od ED.

Sve to sto traze je fino, ali se odnosi na 22. vek. Za sada 95% domacinstava ne ispunjava te uslove i tu se ne radi nista, nego se silji stojko na onih 5% koji moraju da ispunjavaju prohteve inace nece dobiti prikljucak, jesam li u pravu?


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..07.11.2023. u 15:12 - pre 5 meseci
Citat:
Java Beograd:
Jer, bar tri parametra mogu da budu pogrešna: napon, frekfenca i faza. I svaki od njih može da izazove štetu svima priključenim na lokalni energetski krug (iza trafoa na 0,4kV)

Zaboravio si snagu?
Za stetu je potrebna snaga. Ne mozes stetu praviti sa 1-5kW, nego treba 20-100 puta vise. Uz ozbiljnu kolicinu snage bi mozda moglo nesto da se organizuje ali opet - ne postoje dve vrste opreme - jedna sa ljude sa elaboratom, druga za one bez njega. Oprema je ista. Razlika je samo ima li pecata na nekom papiru, ili ga nema. A oprema ne moze da zna da ga nema pa da pravi sranja zbog toga...

Ukoliko znas ikakav nacin da oprema sazna da nema pecata na ugovoru, javi da znam i ja
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
31.223.133.250



+334 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..08.11.2023. u 05:40 - pre 5 meseci
pctel,
sve si u pravu. Danas skor da nema ongride invertora, ali nema zato sto je neko nekad postavio takve uslove.
Neko to treba/mora kontrolisati.
Ti to zoves pecat/taksa, ja zovem nasusna potreba - ljepota naseg jezika.

Da nije bilo Euro NCAP kontrole/pecata vozili bismo se u konzervama da se gine na najmanji sudar.
Jednostavno je tako.

Sto se tice II kirhohovog zakona, moguce je izgasiti odcjep ili dio odcjepa-recimo kod promjene SKS kabla/kvara na kablu,....
Radio sam nekad u institutu zastite na radu i nagledao sam se raznih nesreca koje ni Marfi mrtav pijan i drogiran ne bi uspio pretpostaviti da moze. A eto moze.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..08.11.2023. u 06:43 - pre 5 meseci
Citat:
pctel:Ti kazes "imati kontrolu" a ja "lupiti pecat na parce papira". Birokratija je prosta - nista i nista su nista: nema pecata, nema solarnig sistema.


Kad je u pitanju ego (ja) onda je to glupa birokatija i prost pečat za koji mora da se plati ...
Kad je u pitanju komšija (neko drugi) onda: "kako su mogli da ne primete da idiot menja napon u mreži pocrkaše mi urepajii bela tehnika"


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+269 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..08.11.2023. u 09:41 - pre 5 meseci
Treba reci da 'potrosacko brojilo' ne ide unazad ni u analognoj verziji. Postoji perce koje dozvoljava najvise 1 okret onog velikog diska unazad. Da bi brojilo islo unazad treba da se kupi specijalno brojilo ili da ono obicno prodje majstoru kroz ruke ...

Okej. Ako smo spremni da zanemarimo 'glupu birokratiju' i imamo nekog usluznog majstora sto je voljan da previdi ponesto za 'flasu ladnog piva' (jbg. takva nam je drzava - jeftina) - sta imamo u ponudi? Pa, to sa solarnom energijom je definitivno skupa varijanta. Danas se lako i za sitne pare kupuju vrlo snazni magneti. Toliko jaki da ne treba ni otvarati kutiju. Deluju spolja ... Za malo para mozemo i u malteru zaobici brojilo i pustiti da ono meri samo jednu fazu naprimer ili samo neke delove kucne mreze ...

Tu dolazimo i do zaprecene kazne sto koristimo 'neoverene postupke bez pecata'. Kazne definitivno nisu male. Mogu ti naplatiti striju u kolicini koja je mogla proci kroz te zice .... Okej (opet) ... Znam u kojoj i kakvoj drzavi zivimo. Majstor cak i kad vidi da krades nece nista reci. Pojma nema ko si i ko te stiti pa si toliko drzak. Drski su i oni sto ih niko ne stiti. Oni posebno! Cak i da kaze, nema nikakve koristi od toga. Procenat i ucenjivacke mogucnosti ce preuzeti kolega, sef, neko treci.

Ipak, kakve su sanse da te uhvate. Primetiti mali magnet, koji ti mozes i brzo skinuti nije lako. Ali je ipak izvodljivo. Pokrivene zice mogu naci samo ako pocnu da rovare po zidovima (ono u stilu - osnovao si opozicionu stranku). Sakriti vise kvadrata solarnih ploca - da ih sunce vidi a komsije ne .... vrlo zahtevno!!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..08.11.2023. u 12:40 - pre 5 meseci
@whitie2004
Pominjati nekakvu kradju u kontekstu mog solarnog sistema je veoma uvredjivo!

Ali, svakako si izgubio svu relevantnost jos na prvoj recenici. Analogno brojilo meri u oba smera i moze to raditi u neogranicenoj kolicini obrtaja. Barem je to opsti slucaj i polovina solarnih sistema u srbiji radi tako... Mozda neki model nekog proizvodjaca zaista ima to perce, nije nemoguce, ali ja to nikad nisam video.

Citat:
Sakriti vise kvadrata solarnih ploca - da ih sunce vidi a komsije ne .... vrlo zahtevno!!

Suludo je pricati o skrivanju. Paneli su veoma vidljivi, dok EPS ima interes da ih precutno odobrava bice tako, kad ne bude uvek mogu da ih prebacim u offgrid mod. Uostalom, trenutno (zimi) prakticno tako i rade. Grejem se na toplotnu pumpu i u toku grejne sezone nema sanse da vrtim brojilo unazad. Na leto ako ne zele moju struju uvek mogu da postave digitalno brojilo i tada ako dajem struju u mtezu to mi se naplacuje isto kao kad uzimam. Digitalno potrosacko brojilo ne meri vektorski kao analogno, vec meri apsolutnu vrednost i oba smera naplacuje od potrosaca.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 08.11.2023. u 14:04 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..08.11.2023. u 12:58 - pre 5 meseci
Ne moraš da sakrivaš solarne panele. Zašto bi?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..08.11.2023. u 15:17 - pre 5 meseci
Pa, ocigledno covek konta da je to nesto na stetu EPS-a i da se oni trude da to pohvataju i onemoguce. Ustvari je suprotno, to je njima u interesu i trude se da zazmure i ne vide. E, sad, pretpostavljam kad bi se komsija zalio da oni ne bi imali drugog izbora nego da traze da prestanem sa tim... Sto uopste nije nikakva katastrofa - odvojim jedan vikend i solarni sistem prepravimu neki drugi setup u kom kmsija moze da mi pljune pod prozor.

Sto kaze naslov teme "mozda ocekujem previse" ali u mom slucaju nije bilo previse. Sve radi perfektno godinama, bez da se iko ikad zalio. I nisam ja to prvi smislio - svaki treci solarni sistem radi tako. Verovatno i ne moze drugacije - ko ce da potpise laborat po kom tona ili dve opreme sme da se natovari na krovnu gradju staru 90 godina, koja se nalazi na kuci sagradjenoj bez trunke armiranog betona?! Da neko ovde na forumu pita moze li to, veovatno bismo mu odgovorili da nema sanse...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..08.11.2023. u 18:13 - pre 5 meseci
Tona ili dve nije ništa za krovnu građu od 90 godina. Armiran beton još manje veze ima kod takvog opterećenja. Zidovi od nepečene cigle bi to nosili bez problema. Ako ne veruješ proveri sa bilo kojim statičarem.
Što se tiče solane opreme na krovu... Panel od 2m2 je težeak oko 20 kg. Opterećuje krov sa 10kg po m2. Što je manje od crepa. A tona ili dve, znači da imaš 20-40 kW sistem.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..08.11.2023. u 18:56 - pre 5 meseci
Moji su paneli starijeg tipa, kupljeni pre deceniju ili vise, duplo tezi a manje efikasni (manje vati po kvadratu). Imam ih blizu 10kw, ali po jednovremenoj snazi ne prelaze 5kw jer su jedni okrenuti ka istoku, drugi ka zapadu. Ujutro sa izlaskom sunca ja vec imam prakticno punu snagu i tako gura sve do uvece.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..09.11.2023. u 00:00 - pre 5 meseci
Kad je već bilo reči o offgridu i tonama, da li se neko interesovao za cene stacionarnih redoks baterija?
Nešto poput ovoga: https://voltstorage.com/upload...torage_VDIUM-C50_datasheet.pdf

Ko god ne napiše cene proizvoda na sajtu zaslužuje prezir.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..09.11.2023. u 01:57 - pre 5 meseci
Vidim na jednom sajtu nude iznajmljivanje za 450 $/ mesec. Ako je to uopste isto. Odatle pretpsavis da bi cena mogla biti 50-100 hiljada dolara.

Nisam citao detaljnije, jesu to kondenzatorske baterije? Njima kapacitet ne opada vremenom, vec su prakticno vecne?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+269 Profil

icon Re: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..09.11.2023. u 07:55 - pre 5 meseci
Citat:

Pominjati nekakvu kradju u kontekstu mog solarnog sistema je veoma uvredjivo!

Uvredljivo je to sto ja nigde ne pominjem kradju ... Ako si negde video kradju, veruj mi, to je samo tvoja podsvesna projekcija. I da - daleko od toga da ne podrzavam. Ja sam za - ovo je Srbija!

Citat:
... dok EPS ima interes da ih precutno odobrava

Bojim se da si bas ti izracunao da si im dzepa uzeo 38.000 din. Plus ono sto drzava nadogradi preko toga ... Tako da definitivno imaju inters da te puste da to i dalje radis. Opet - moja puna podrska da nastavis.

A zasto odobravaju - pa i to imas u mom postu. Odredjenim grupama je dozvoljeno da ne rade bas sve po zakonu, ne traze im se pecati, ne salju kontrole i inspektori. To im dodje kao neka kompenzacija za neku aktivnost, politicku pripadnost iliti statiznamsta ... Vecina (verovatno ni ti) ne pripada tim povlascenim grupama ali dobrom glumom i stavom ostavljaju utisak ... K'o sto rekoh - Srbija !!

I jos jednom --> Nisam rekao da si ti sam ista ukrao ili bio drzak. Prica je bila o samoj pojavi u drustvu !! Jos jednom izvinjenje ako je bilo dvosmisleno!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Možda previše očekujem - savet - solarna energija itd..

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 4254 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.