Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kleveta za kršenje autorskih prava

[es] :: Advocacy :: Kleveta za kršenje autorskih prava
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31724 | Odgovora: 248 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 00:51 - pre 83 meseci
@Nedeljko
Što se tiče ove fore "Nema legalan OS" verovatno se iza toga krije namera da se prikupljaju podaci o korisnicima.
Prezime, ime, telefon, možda i adresu su ti već uzeli. Mamac na koji si se upecao da im to daš je "pogodnost" produženja garancije.
Sada znaju da ne koristiš Windows za blente nego Linux.
Već si označen kao "poseban".
Sad ih zanima čime se baviš i kakve su ti navike itd.
Ostaje ti da odključaš HD bar malo ili da se odrekneš produžavanja garancije.

Po čemu je taj HP toliko izuzetan?
Mislim, zamlaćivati se sa servisom svake godine i davati po 10 evra. Mogao si za to vreme zaraditi 10 evra i kupiti ako nešto crkne.


PS
Ako misliš da izdejstvuješ neka prava - batali.
Tumačenje fraze "Nema legalan OS" se ne zasniva na matematičkoj logici nego na definicijama datim u servisnim uputstvima.
Možda su i tebi prosledili te definicije.
Pa pročitaj i ono što piše najsitnijim slovima u dokumentaciji koju si dobio uz top lap.

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 09.06.2017. u 14:30 GMT+1]
 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 05:20 - pre 83 meseci
"Nema legalan OS" znači da ili nema nikakav OS ili da ima jedan OS koji je nelegalan ili ima više OS-eva, pri čemu su svi OS-evi nelegalni.

Niko ovde nije pomenuo matematiku i matematičku logiku, a značenje je naravno isto kao i u matematici i matematičkoj logici/fizici/sociologiji/štagod jer se sve te nauke oslanjaju na prirodan jezik.

Kupljen je bez Windiows-a. Bio je čini mi se FreeDOS, a možda i više nekomercijalnih OS-eva. Nemam pojma. To ne menja činjenicu da trenutno ima legalan OS. Šta je bilo na njemu ranije nije u vezi sa zatečenim stanjem sada.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 05:53 - pre 83 meseci
E, da, na licu meste nisam primetio šta su napisali, a potpisao sam. Prc!
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 06:29 - pre 83 meseci
Citat:
Nedeljko:
"Nema legalan OS" znači da ili nema nikakav OS ili da ima jedan OS koji je nelegalan ili ima više OS-eva, pri čemu su svi OS-evi nelegalni.


Ne zemljace,ima jedna momenat koji si preskocio da odgovoris (moze ti se ) je da li si imao OS na kupljenom laptopu.Ako si imao,nema legalan OS se vodi

da nema IZ RAZLOGA sto to nije ono sto si ti kupio.Uostalom moze da znaci da nemas windows a za ostale zamlata operativne sisteme ( sem ako nisi programer ) i treba

da dobijes pecat,ali ne na papiru nego posrted celenke,kao taksisti TX na tablici.Da se zna sa kime se ima posla.
 
+1

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 07:33 - pre 83 meseci
Malo zvuči neobično da je Nedeljko potpisao nešto za šta nije dobio primerak i ne zna šta piše.
Način na koji tumači termine nije u skladu sa pravom ma kako to njemu izgledalo logično/nelogično.
U tom smislu nije loše raspitati se kako su prošli oni koji su podigli kredite u "švajcarcima" i pri tome potpisali nešto što nisu razumeli uzdajući se u "pravdu" i "poštenje" bankara.


Ne tvrdim ali problem bi mogao biti u sledećem: HP isporučuje računare sa (HP) drajverima koji se nalaze na posebnoj particiji diska.
Instaliranjem novog OS-a moglo je doći do brisanja tih particija a što povlači gubljenje prava na produženu garanciju.
Dakle, klijent koristi posebne drajvere (koji su možda 100x bolji od HP originala)
ali ti drajveri nisu legalni jer nisu HP-ovi niti su licencirani od strane HP-a.

I eto Prc-a po kome klijent ne koristi "legalan OS".

Moguće rešenje: potražiti original HP-disk sa Recovery Manager-om i reinstalirati isti.
Zatim izvršiti instaliranje OS-a ali tako da se sačuvaju Manageri i ostalo što je uslovljeno potpisivanjem Prc-a.

Lepa stvar je i ta što ne može da se instalira bilo koji OS već samo onaj (oni) koje podržava HP Manager!
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.static.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 07:41 - pre 83 meseci
Napisao sam u pretposlednjoj poruci pre ove da na kupljenom nije bilo Windows-a, sto nije bitno. Ne menja nisrta.

I da ga je bilo i da nije imam pravo da stavim Linux. Legalan znaci u skladu sa zakonom, a ovde jeste sve u skladu sa zakonom. Ima i to potpuno legalan.

Ove "zamlata" komentare ne vredi komentarisati. Svacija je privatna stvar sta ce da koristi.

Nisu oni napisali da nema fabricki OS (jer i nema, buduci da je fabricki bio FreeDOS), niti da nema sistem koji oni podrzavaju, niti da ima sistem koji se njima ne svidja. Napisali su da nema legalan OS.

Inace, LinuxMint je jedni OS na njemu. Kad se uloguje (sto mogu samo ja koji jedini imam sifru za otkljucavanje HD-a), ima VirtualBox sa jos nekim GNU/Linux distribucijama (sto moze da se brise), ali nema nijedan komercijalan.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.static.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 07:45 - pre 83 meseci
Ja jesam dobio primerak koji sam potpisivao, ali tom prilikom nisam procitao taj deo.

Da, potpisao sam da nema legalan operativni sistem, mada to ne odgovara cinjenicnom stanju.

A to da tumacenje nije u skladu sa pravom, nije tacno. Zna se vrlo dobro sta znaci da necega negde ima ili da necega negde nema, kao i sto se zna i sta znaci rec "legalno".

Takodje, ako ja koristim drajvere koji nisu od HP-a, meni za to ne treba HP-ova licenca, nego licenca vlasnika koriscenih drajvera. Potpuno je nevazno sta o tome misle firme koje nisu vlasnici koriscenog softvera.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 07:53 - pre 83 meseci
Citat:
Legalan znaci u skladu sa zakonom

Kojim Zakonom? Koji član?
 
0

ujillistd
nezaposlen
none :(
Srbija

Član broj: 336816
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 08:14 - pre 83 meseci
Moram i ja da se složim sa gore navedenim...
Ako te muče takve stvari onda je trebalo da primetiš i na vreme reaguješ...
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.static.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 08:37 - pre 83 meseci
Nije u suprotnosti ni sa jednim clanom nijednog zakona.

Problem je sto je ovo sistematska pojava da se lupeta po papirima koje ljudi potpisuju. Takodje se sugerise neistina da su Windows i OS X jedini legalni desktop OS-evi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 08:37 - pre 83 meseci
Nemoj da zaboraviš da je sudija "slep" pa zato moraš da citiraš tačan Zakon i član u kome je definisan "legalan OS".

Citat:
Takodje, ako ja koristim drajvere koji nisu od HP-a, meni za to ne treba HP-ova licenca, nego licenca vlasnika koriscenih drajvera. Potpuno je nevazno sta o tome misle firme koje nisu vlasnici koriscenog softvera.

Napisano nije tačno!
Ako je produženje garancije uslovljeno korišćenjem HP drajvera
potpuno je nebitno šta ti misliš i kako tumačiš termine.

Dovoljno je da se u nekom dokumentu (koji ti je priložen) sitnim slovima pomene
recimo "prihvata opšte uslove bezbednosti" (kako dobroćudno zvuči? :))
i da se sve završi sa Prc-om kao u opisanom slučaju.

Još si potpisao "nema legalan operativni sistem"!!!! Iiiinjahnjah!
 
0

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.cormai.net.



+93 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 09:37 - pre 83 meseci
Ovo je standardan metod produžene garancije koji je aktuelan već nekoliko godina. U suštini nije ni loša opcija, ipak treba jednom godišnje čistiti prašinu i možda menjati pastu. Jedini uslov, koliko znam, je da se pre isteka tih godinu dana donese laptop na servis. Softver nema nikakve veze sa tim. Mislim da su i meni napisali isto to, tj. da ima nelegalan OS, a još su mi prodali laptop sa licenciranim SLED-om.

Drugi problem je način na koji barataju sa tim laptopovima u servisu. Meni su slomili oslonac za tastaturu u jednom ćošku pa posle nešto budžili. I nisu ni wifi antenu zakačili kako treba, morao sam da otvaram i povezujem nakon njihovog servisa.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 09:55 - pre 83 meseci
Citat:
Java Beograd:
Da li je računar kupljen sa OS ili bez ?

Ako nije...

Rekao bih uvek jeste kupljen sa OS ili bez (njega)
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.static.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 16:06 - pre 83 meseci
@stopnarkomaniji

Stagod da je HP napisao ili nije napisao, ja tom prilikom kupovine nisam nista potpisao, pa mi se ne moze nametnuti. Imam pravo da pretesterisem top lap na pola ako mi se prohte, stagod HP mislio o tome.

Za brisanje mog primerka autorskog dela mi ne treba nicija dozvola. Za koriscenje necijeg softvera mi treba dozvola njegovog vlasnika i nicija vise.

HP moze da odbije produzavanje garancije ako su prekrseni uslovi pod kojima se moze produzavati, a ne moze da mi zabrani da koristim programe koji nisu HP-ovi. Taj softver ostaje legalan.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 19:42 - pre 83 meseci
Nisu oni tebe optuzili sa"ima nelegalan OS" nego su napisali da "nemas legalan OS".Ako je LINUX open source onda nema potrebe taj OS nazivati legalnim.

Zakljucak je da si ti ipak u nekoj paranoji.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 19:55 - pre 83 meseci
Uređaj ima OS i to legalan. Iskaz "nema legalan OS" je neistinit.

Zakon je isti za sve. Nema tu open/closed.

Zaključak je da ti ne razumeš zakon o autorskom i srodnim pravima ili pojam legalnosti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 20:04 - pre 83 meseci
Sad će to Nedeljko da ti objasni, čekaj da izvadi digitron...
Ako je n>=0, a kod mene je broj instaliranih sistema jednak 1 i svih 1 je legalno, sledi da...
 
0

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 20:07 - pre 83 meseci
Nedeljko da li su ti trazili licencu ili bar pitali za nju? Ako nisu, onda to 'legalan' ne znaci ono sto ti mislis da znaci ;)
 
+1

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 20:18 - pre 83 meseci
@Nedeljko

Pošto ne znam detalje koji se odnose na uslove produženja garancije
niti posedujem dokumentaciju koju si dobio uz računar
samo ću u načelu da prokomentarišem.

Termin "legalan" se u svakodnevnom žargonu koristi u smislu "u skladu sa zakonom" ili nekim propisima,
Nelegalno je naravno postupati suprotno zakonima i propisima,


Zamislimo da si uz Linux instalirao i drajvere koji uključuju/isključuju ventilator za hladjenje.
Neka je okidačka temperatura Linux drajvera 35 stepeni.
Medjutim neka originalni HP drajveri imaju okidačku temperaturu od recimo 36 stepeni.

Dakle, Linux drajveri potencijalno mogu oštetiti ventilator jer se prekomerno troši (uključuju ranije nego što je potrebno). Kao posledica strada kompletan računar.

Sledi da si instalacijom Linux drajvera izvršio nelegalnu radnju jer si izazvao kvar i štetu.
To očigledno nije u skladu sa zakonom.

Zato HP neće da ti prizna legalnost softvera.
A i zašto bi dok neko ne plati licenciranje?

Sve napisano može da se odnosi na bilo koji deo softvera/OS.
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava31.05.2017. u 20:20 - pre 83 meseci
Ali kako?! Pa cifre ne lažu! Matematika je jedna egzaktna nauka, ne?

 
0

[es] :: Advocacy :: Kleveta za kršenje autorskih prava
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31724 | Odgovora: 248 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.