Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kleveta za kršenje autorskih prava

[es] :: Advocacy :: Kleveta za kršenje autorskih prava
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31986 | Odgovora: 248 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 11:30 - pre 83 meseci
Nedeljko, nije bitno nista osim cinjenice da si potpisao i tako se saglasio sa onim sto je napisano. Sve ostalo je nevazno jer si potpisom ozvanicio njihovu tvrdnju ma kako logicki, zakonski, realno ili bilo kako drugacije bila netacna.

Poenta je da u stvari, nije bitno da li to radis nenamerno ili namerno, spinujes prebacivanjem tezista/akcenta na stvari koje jesu same po sebi i bitne i interesantne za diskusiju ali potpuno nebitne u konkretnom slucaju (jer si potpisao...). Tvoja nemarnost, povrsnost u samom dogadjaju (to sto si potpisao ne procitavsi sve) je ono sto je jedino moguce komentarisati. Sve drugo je za neku drugu temu...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 12:30 - pre 83 meseci
Citat:
stopnarkomaniji:
Ono što su mu napisali u servisu smatram ispravnim pod pravilima koja se odnose na HP proizvode i usluge.
Nedeljko je verovatno obrisao HP particiju i istalirao operativni sistem koj HP nije licencirao.
Prema tome, gledano iz ugla HP nema legalan OS.


Imam HP laptop i njihovu licencu. Ne postoji nikakvo uslovljavanje da ima instaliran Windows, licenciran Windows, uslove legalnosti ili bilo sta drugo. Stavise na sajtu za podrsku imam opciju da, ako nemam recovery particiju na disku, preuzmem softver koji ce da je napravi. Svrha recovery particije je samo da olaksa da se ponovo podigne sistem ako dodje do havarije. Isto može da se uradi i bez recovery particije.

HP bi mogao da u uslove stavi da niej dozvoljeno korišćenje nelegalnih softvera na računaru (mada bi to bilo vrlo upitno i siguran sam da tako nešto ne postoji), a tek u tom slučaju bi konstataciaj sevgisa da korsinik nemalegalan OS zato što ima Linux bila kriminalna.

Toliko o uslovima HP.

Druga stvar, ako je korisnik instalirao operativni sistem koji HP nije licencirao (ako uopste postoji takva kvalifikacija) to znaci da je korisnik instlirao operativni sistem koji HP nije licencirao, a ne da je operativni sistem nelegalan ili (da nije legalan) jer licenca za softver se može dobiti i na drugi način. E sad, kako moe HP da licencira softver drugogo proizvođača, to mi baš nije jasno. Možd amože da ga sertifikuje ili preporuči ili tako nešto, ali da licencira u iemkrsinika i d akorisniku zabrani da isnalria drugi softver koji nije licencirao HP, to je baš domen mašte.

Legalnost je pravna kategorija i znači: upotrebljava se u skladu sa propisima. LEgalnost za sofver se postiže tako što se od proizvođača dobije licenca za njegovo korišćenje. Neke licence se plaćaju, a neke ne.

Linux, hvala bogu, ima svoju licencu, koja kaze da je instalacija i upotreba besplatna bez ikakvih ogranicenja i sa stanovišta zakona instaliranje i upotreba tog operativnog sistema je legalno.

U potpunosti razumem nečiju potrebu da pametuje, al bar kad to radi treba da razlikuje pojmove kao što su licenca i legalnost.

Nedeljko, ono što možeš da uradiš to je da pišeš HP-i u da uputiš primedbu na to kako su te tretirali na redovnom servisu. Možeš da se prijatno iznenadiš njihovom reakcijom. Takođe možeš da razglasiš i na svim društvenim mrežama šta ti se desilo (ES ti nije baš najbolje mesto za to), sam gledaj da sročiš to malo ozbiljnije nego što si ovde uradio.

 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 12:51 - pre 83 meseci
Ma onaj serviser iz servisa ovlašćenog od HP-a (dakle ne HP servisa!) se nalupao, da li zbog glupavih instrukcija koje je dobio od HP-a ili iz sopstvenog neznanja. Vrlo je jasno šta je legalno kao pojam, ono što je u skladu sa zakonom, iz čega sledi da je nelegalno ono što nije u skladu sa zakonom, a Linux nikako ne možemo nazvati suprotnim bilo kom zakonu, niti HP može sebi da daje pravo da određuje šta je u skladu sa (bilo kojim) zakonom.

Ne znam šta takav "nalaz" od strane servisa i Nedeljkov potpis mogu da proizvedu kasnije, kakva ograničenja ili probleme, ali sa zakonske strane serviser je pogrešio, i Linux je legalan. Da li to utiče na garancju, na pružanje daljih usluga, ne znam, na prvoj strani teme dao sam link do HP izjave o privatnosti, a sa te stranice se može doći i do drugih dokumenata.

Nedeljko je trebalo da pita šta primedba servisera znači, i da odbije da potpiše ako je nešto važno. Svakako ne mora da se pravda nikome, ni nama, ni HP-u zašto koristi Linux. Kao da to samo po sebi nije dovoljno muka, samo još treba da mu HP staje na žulj!? OK, za ovo se malo šalim.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.static.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 13:02 - pre 83 meseci
@SlobaBgd

Potpisujem ceo post od posetka do kraja


@stopnarkomaniji

Itekako je pravno definisano sta je to legalan OS. Prosetaj se do advokata, pa pitaj.

Zamisli da sad ja napisem ovde da si ti kriminalac. Iz mog ugla, kriminalci su oni koji pisu po forumima pod nikom koji se sastoji od jedne reci, koja ima bar 15 slova. Naravno, tu definiciju ne napisem.

Takodje, prilikom kupovine uredjaja nisam nista potpisao, tako da nikakve obaveze nisam preuzeo. HP mi ih ne moze nametati. Ako nekoriscenje isporucenog FreeDOS-a krsi uslove produzenja garancije, onda mogu da odbiju da je produze sa takvim obrazlozenjem. To nije niukakvoj vezi sa pravnim statusom OS-a, niti je HP zakonodavno telo da definise sta je legalno, a sta ne.

Za koriscenje mog privatnog hardvera mi ne treba nikakva licenca, a za koriscenje softvera mi treba licenca onoga ciji je softver.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8089



+1754 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 13:38 - pre 83 meseci
Jeli , a jel imas ti nekakav telefon , kod sebe , makar fiksni , mobilni bilo sta ??

Ako ima nesto sta ti Nije Jasno , zato ta sprava (telefon ) sluzi ! Nazoves servis, predstavnistvo , Hp , koga vec hoces , i tamo pitas Sta ti nije jasno !

Umesto sto ovde Frustrirano zamajavas , Frustrirani narod danima oko neke Budalastine

 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.static.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 13:53 - pre 83 meseci
Kome tema nije zanimljiva, moze slobodno da je preskoci.

Meni je sve jasno, ali mnogima nije i sistematski prave gluposti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 15:37 - pre 83 meseci
Zar nema vece gluposti da u danasnje vreme neko nesto potpise a da pritom ne procita sta potpisuje?!
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.static.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 17:21 - pre 83 meseci
Znas sta, danas su ugovori megalomanski. Da li citas u banci sve sto potpisujes? Da li kod mobilnog oeratera citas sve sto potpisujes? Da li si procitao licence svog softvera koji koristis (a i to je ugovor koji zakljucujes)?

No, da sam se zalio i oni odbili da uvaze zalbu i da ispune svoju zakonsku duznost vrsenja servisa (ako time nisam prekrsio uslove servisiranja), sta onda? Da ih prijavim, pa da gubim vreme oko toga? Cini mi se neprakticno.

Ako u drustvu postoji sistematska nepravilnost, onda se to ne resava ovako kako Lavlja Jazbina predlaze.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 19:00 - pre 83 meseci
Hahah, sad sam baš počeo da se zabavljam :)

Krenulo je busanje u prsa junačka sa tamo nekim advokatima, jel?
Dobro da nisu počele tate da se dovode radi premeravanja ko ima duži nos.

Pa što vam taj advokat nije naveo Zakon u kome je definisan "legalan OS"?
Evo, baš me zanima koji je taj Zakon?


Dakle, ako sam vas dobro razumeo vi to tumačite na sledeći način:

Neki fizičar amater napravi atomsku bombu.
I ustupi vam je besplatno pa vi sad "imate licencu" odnosno posedujete atomsku "legalno".
Možete sa njom da radite šta god hoćete pa i da je testerišete napola.
Ako pri tome eksplodira to se nikog ne tiče jer vaša je i imate "licencu"!

Očigledno da to nije tako!

Analogno, to što vam je proizvodjač Linux-a preneo neka prava
time niste stekli prava kod HP-a (slično kao što ni atomsku ne možete posedovati iz razloga bezbednosti iako vam je onaj fizičar "preneo sva prava"),
Dakle licenca od Linux-a vam ne daje nikakve povlastice kod HP-a ako se HP tome usprotivi.

U Nedeljkocom slučaju radi se o nekim ograničenjima koje je HP rezervisao kao svoju privilegiju
mada mi u ovom momentu ne znamo o čemu se radi.
Možda je nešto rutinski bezazleno,
možda je gubitak prava na garnciju od 6 godina
a možda je i gubitak prava na granciju uopšte jer se korisnik "nije pridržavao pravila o izboru operativnog sistema".

Ovo poslednje (gubitak prava na granciju uopšte) je najmanje verovatno jer se zna šta se očekuje od lap-top-a i moglo bi na sudu lako da se obori primenom recimo Zakona o zaštiti potrošača. Jer kupac koji uzme lap-top sa FreeDOS-om s pravom očekuje da na tom lap-top-u radi Windows.
Dakle, ako je gubitak prava na granciju uopšte onda je Nedeljko za to morao "jasno i glasno" biti upozoren pre kupovine.
Za tako nešto bi trebalo imati potpis kupca pre kupovine a mi već znamo da u to vreme Nedeljko nije ništa potpisao.
Zaključak: Nedeljko nije izgubio pravo na redovnu garanciju (2 godine) definisanu Zakonom.


Ostaje da Nedeljko proveri da li je zadržao pravo na produženu garanciju od 6 godina,
Garancija od 6 godina nije definisana Zakonom pa sva prava koja korisnik crpi u tom smislu odredjena su pravilima HP-a.
U tom pravcu (od HP-a kao vršioca usluge "6 godina") treba i tražiti objašnjenje "legalnosti OS-a".
Ako je HP ukinuo garanciju od 6 godina, tada Nedeljko ima pravo da podnese tužbu radi povraćaja 10 evra koje je dao za servisiranje
jer mu HP nije na jasan (u pisanoj formi) način predočili da instalacijom Linux-a gubi pravo na produženu garanciju (ako je izgubio pravo).


U medjuvremenu Supurović neka pronadje taj famozni Zakon u kome je definisam "legalan OS".

A što se tiče advokata, šta reći? Samo dajte pare. Sve će vam obećati, ako treba i ptičjeg mleka.
 
+1

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 19:12 - pre 83 meseci
Citat:
Nedeljko

No, da sam se zalio i oni odbili da uvaze zalbu i da ispune svoju zakonsku duznost vrsenja servisa

Njihova Zakonska dužnost je da ti besplatno servisiraju računar 2 godine (osim ako do kvara nije došlo tvojom krivicom).

Ugovorna (ne i zakonska) obaveza je produžena garancija od 6 godina.
Prava po toj produženoj garanciji crpiš iz ugovora koji ste sastavili kad si prihvatio uslove produžene garancije.

Sada Zakon primenjuješ na ISPUNJAVANJE OBAVEZA iz tog produženog ugovora.
Dakle, samo ako HP ne ispunjava svoje obeveze preuzete tim novim ugovorom možeš da ga tužiš.
Sam produženi ugovor možeš da obaraš isključivo ako nije u skladu sa Zakonom.
Zato te stalno pitam gde je definisan "legalan OS"?

Medjutim taj Zakon ni Supurović nije još našao pa ostaje definicija odredjena produženim ugovorom a pretpostavljam da je HP dobro sročio ono što mu je u interesu.
 
+1

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 19:49 - pre 83 meseci
Citat:
Znas sta, danas su ugovori megalomanski. Da li citas u banci sve sto potpisujes? Da li kod mobilnog oeratera citas sve sto potpisujes? Da li si procitao licence svog softvera koji koristis (a i to je ugovor koji zakljucujes)?

Moram te razocarati ! U banci ne uzimam kredit,kod mobilnog operatera ne uzimam nikakve telefone nego ih kesiram.Inace imam brojeve

koji pocinju sa 063 201,063 211 pa ti pretpostavi od kada imam mobilni a i pre toga (1993) sam imao mobilni kda se tek pojavio.

Hoces da ti taksativno navedem softvere sa hardlokom ( sa kraja 90-ih) i sada koje imam i koliko je to K€.

Tvoj problem je kao sto sam vec rekao da sve gledas iz svog ugla i drugi ne postoji.

Ne gledas sta potpisujes ( neces da priznas da si ispao papak),neces da pitas sta vam znaci nema legalan OS ( Sta ima ja njih da pitam)

i tako u nedogled.Budi decentan i priznaj da ti komunikacija sa ljudima nije jaca strana i da za ovo nisi u pravu.

NEMA LEGALAN OS moze da znaci:Uredjaj je imao freedos fabricki i vise ga nema.

Nema uopste windows pa da sada ne bi razclanjivali legalan ili nelegalan stavicemo nema legalan os jer se podrazumeva pravno da mora biti.

Ima linux ali gde pise da ima odobrenje autora da ga koristi zato sto nekli delovi nisu besplatni nego su komercijane svrhe i sto da sada razbijamo

glavu stavicemo da nema legalan os.

A mogli su i imaju pravo zato sto oni daju garanciju da napisu i da na ekranu ima tragova spageta ako sumnjaju na tako nesto.

I daj lebati,da li si ti autor tog linuxa pa se krse tvoja prava,ti si autor ili se sve svodi da si drveni advokat autoru linuxa?
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 21:06 - pre 83 meseci
stopnarkomaniji

Dao sam ti link - idi kod advokata. Ako si toliko znatiželjan, platićeš za uslugu ako treba. Ako nisi, onda sjaši s mene.


Posedovanje atomske bombe i računara nije isto. Za neke stvari ti treba državna licenca, a za neke ti ne treba. Ja nemam pravo da koristim računar tako što ću njime nekome da razbijem glavu. Ali, čuj, da izvršavam softver na ličnom uređaju smem. HP meni nije iznajmio uređaj, nego mi ga je prodao. Ja kao vlasnik uređaja mogu da ne dam HP-u da ga koristi, a on ne može meni da ograničava korišćenje. Ograničenje da ne smem njime nekome da razbijem glavu potiče od države. HP nema ništa ni sa jednim ograničenjem.

Hardver i softver nisu isto. Zakon o autorskom i srodnim pravima zabranjuje umnožavanje autorskog dela bez izričite saglasnosti autora. Instalacija i izvršavanje računarskog programa su oblici umnožavanja. Korišćenjem hardvera se hardver ne umnožava. Ne postoji zakon koji mi zabranjuje da koristim lični hardver bez nečije dozvole.

Pravo na garanciju nema veze sa pravom instalacije i korišćenja Linux-a.


Lavlja Jazbina

Značenje izraza "nema legalan OS" znači ono što u srpskom jeziku znači nema X, pri čemu je X "legalan OS", pri čemu je "legalan" definisano formalno pravno (nečemu služi i pravni fakultet), a OS... e jbg, to je nešto što pod čim se podrazumeva uobičajeno značenje.

U slučaju optuživanja, neznanje te ne opravdava. Kriv si za klevetu, ako ne možeš da dokažeš optužbu. Nevinost se pretpostavlja, a krivica dokazuje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+2

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 21:19 - pre 83 meseci
Ti za X imas racun ?
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 21:57 - pre 83 meseci
Kakve veze ima račun sa legalnošču OS-a? Samo ono što si platio je legalno? Ako mi ti danas pokloniš SVOJU jabuku, i ne daš mi račun, možeš li sutra da me optužiš da sam ukrao jabuku jer ne mogu da dokažem da sam je dobio besplatno? Ili još gore, Pera mi dođe na vrata i optuži me da sam nelegalno došao do jabuke koju mi je Lavlja_Jazbina svojevoljno dao? Pa posle Pere dođe, Mika, pa Đoka, pa Šahban (on je najgori!), i ja svakome treba da dokazujem da mi je Lavlja_Jazbina DAO, POKLONIO jabuku? A između jabuke i OS-a iz ugla korisnika nema nikakve razlike.
 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 22:07 - pre 83 meseci
Citat:
stopnarkomaniji:
Neki fizičar amater napravi atomsku bombu.
I ustupi vam je besplatno pa vi sad "imate licencu" odnosno posedujete atomsku "legalno".
Možete sa njom da radite šta god hoćete pa i da je testerišete napola.
Ako pri tome eksplodira to se nikog ne tiče jer vaša je i imate "licencu"!


Dečko, ti imaš ozbiljan problem i trebalo bi da potražišp pomoć. Em ti je logika vrlo promašena em ti je način diskusije zaista ispod svakog prihvatljivog nivoa. ako već ne umeš da svoje tvrdnej potkrepiš jasnim i čvrstim argumentima i ako već nemaš dovoljno znanje da diskustuješ na ovu temu batali diskusiju a nemoj da vređaš.

Porediti nukrelarnu bombu sa računarom je stvarno vrhunska zamena teza...
 
+1

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 22:16 - pre 83 meseci
Citat:
Kakve veze ima račun sa legalnošču OS-a? Samo ono što si platio je legalno?

Pa valjda kad platis nesto imas racun.Dve recenice od koje jedna negira drugu.Cime on dokazuje da je LINUX legalan.

U servisu imaju baba vangu ili gledacicu u pasulj?
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 22:28 - pre 83 meseci
Pa kada nešto dobiješ, ne daju ti račun. Čime dokazuje da je Linux legalan? Licencom, Lave!

Uostalom, nema šta Nedeljko da dokazuje, ako neko sumnja u legalnost Linuxa treba to i da dokaže. A ne da paušalno i bez ikakvog osnova napiše da jedan najnormalniji operativni sistem na najobičnijem laptopu nije legalan. Uz to, mogu da se opkladim da i taj nesrećni serviser koristi neku verziju Linuxa na poslu, do koje je došao isto kao i Nedeljko.
 
0

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 22:47 - pre 83 meseci
Zasto mora da znaci da je za nelegalan OS mislio na linux ?

Nema legalan OS mozda se misli da nema windows! Da li je pitao na sta je serviser mislio? Nije!

Zasto onda ovde nagadjamo i tumacimo tudje misljenje.Pa nismo na vestacenju!
 
0

stopnarkomaniji

Član broj: 336064
Poruke: 11



+54 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava01.06.2017. u 23:22 - pre 83 meseci
Citat:
Predrag Supurovic

Porediti nukrelarnu bombu sa računarom je stvarno vrhunska zamena teza...

Nije zamena teza,
jer taj računar koji "nema legalan OS" aktivira onu bombu!

No, ako se ne razumeš u to i dalje možeš da citiraš Zakon kojim je definisan "legalan OS".


Citat:
Nedeljko

Dao sam ti link - idi kod advokata.

Pa nisam blesav da platim advokatu da mi kaže da takav Zakon ne postoji.
To već znam.

Nije valjda da si platio i advokata? Koliko te je taj presvukao?


Pa zar ti misliš da je HP naivan da koristi neki termin koji je odredjen Zakonom?
Naravno da nije. Izabrali su nešto kao "Koka Cola", zvuči kao da osvežava a onda kad uzmu malo novaca ispale klijenta i uskrate obećanu garanciju.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kleveta za kršenje autorskih prava02.06.2017. u 05:05 - pre 83 meseci
Lavlja jazbina

U skladu je sa zakonom jer sam ga pribavio od vlasnika ili ovlašćenog distributera, od koga sam primio licencu važeću za mene, prihvatio je i pridržavao se uslova.


stopnarkomaniji

To što ti misliš da znaš bi mogao da proveriš. Mogao si i kod nekog pravnika koga poznaješ, ali izgleda da se ne družiš sa intelektualcima.


Vas dvojica ste zreli za posetu advokatu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

[es] :: Advocacy :: Kleveta za kršenje autorskih prava
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31986 | Odgovora: 248 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.