Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CATIA V5, Assembly, hole komanda

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: CATIA V5, Assembly, hole komanda

[ Pregleda: 4366 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
91.148.105.*



+3 Profil

icon CATIA V5, Assembly, hole komanda23.10.2014. u 07:19 - pre 114 meseci
Poštovani,
U jednom sklopu, dve zavarene metalne ploče, obe iste debljine, (recimo 3x250x1000-zavarene po stranici dužine 1000mm) treba da se izbuše otvori za vijke sa upuštenom glavom. Pozicija prvog otvora je na prvoj ploči, a ostali su pozicionirani u jednom pravcu u odnosu na taj prvi otvor i ima ih toliko da prelaze i na drugu metalnu ploču. Da li postoji način da se to odradi jednom komandom Hole u modulu Assembly?
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda23.10.2014. u 09:50 - pre 114 meseci
Da, u okruzenju Assembly koristi komande insert- Assembly Features-Hole, izaberi parametre otvora i delove kroz koje prolazi otvor.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
91.148.105.*



+3 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda24.10.2014. u 09:04 - pre 114 meseci
Izvinjavam se kolegama, moram da malo detaljnije opišem kako stoje ove dve metalne ploče: Ploče stoje jedna pored druge, ne jedna na drugoj, zavarene po dužini od 1000mm tako da zavareni podsklop (nova ploča) ima sledeće dimenzije 3x500x1000.
E sad, pre postavljanja pitanja probao sam da odradim u Assembly okruženju otvor za vijak sa opušteniom glavom, odradim na jednom partu (jednoj od ploča) ali posle komanda Define Multi Instantion nema efekat. Napominjem da je važno da se otvori za vijke sa upuštenom glavom urade u sklopu, nakon zavarivanja dve gore pomenute ploče. Nisam uspeo da u Assembly okruženju komandom Hole, "pokrijem" više od jednog otvora - to je po meni suština problema. "Pešačko" rešenje postoji, prvo napravim obične otvore a nakon toga izvršim "obaranje" ivica otvora za vijak sa upuštenom glavom, ali to nije to... Nadam se da sam ovog puta malo bolje objasnio šta nisam umeo da uradim u CATIA.
Pozdrav.
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda24.10.2014. u 12:36 - pre 114 meseci
Iz okruzenja Assembly predji u okruzenje Part, sastavi te dve ploce komandom Assemble, zatim u okruzenju part primeni komande Hole i Pattern.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda24.10.2014. u 23:28 - pre 114 meseci
Poenta je, kao što sam i rekao da se sve odradi u modulu Assembly...
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda26.10.2014. u 10:08 - pre 114 meseci
Mozes to da uradis kreiranjem Pin-ova i zatim u okruzenju Assembly komandom Remove da dobijes odgovarajuce otvore, ali izgleda da to nije nacin na koji bi ti zeleo da to uradis.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
91.148.105.*



+3 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda28.10.2014. u 06:27 - pre 114 meseci
Ideja je da otvore za vijke sa upuštenom glavom napravim nakon zavarivanja ploča, što zbog konstrukcionog rešenja, što zbog tehnologičnosti. Zato "insistiram" na rešenju u okviru modula Assembly ( ujedno da ne bih pisao napomenu na crtežu ploče ‚‚Otvore za vijke sa upuštenom glavom bušiti u sklopu...").
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

oeno

Član broj: 306360
Poruke: 79
89.111.241.*



+2 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda28.10.2014. u 19:22 - pre 114 meseci
Ako su ti otvori urađeni pomoću paterna onda koristi reuse pattern



 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda29.10.2014. u 06:23 - pre 114 meseci
Otvori nisu ni uradjeni, kao sto je pokretac teme i napisao, nisi pazljivo citao. Reuse pattern se koristi prilikom sklapanja delova i mislim da se ne moze koristiti za dobijanje otvora na delovima u sklopu. Cak mislim da to i ne moze da se uradi na nacin na koji pokretac teme zeli. Voleo bih da se javi jos neko u ovoj temi, na primer @NePitajteMene koji mi je ranije dosta pomogao oko CATIA-e.

Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
91.148.105.*



+3 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda30.10.2014. u 07:57 - pre 114 meseci
Poštovanie kolege forumaši,

Kao što je kolega Raikkonen predložio, možda neko sa više iskustva treba da uzme učešće u ovoj temi. Elem, postoji još jedno "pešačko rešenje" a to je da se svaki otovr za vijak sa upuštenom glavom napravi komandom Hole u modulu Assembly... I na taj način bi bilo moguće dobiti korektnu 2D dokumentaciju, ali...
Pravo rešenje bi bilo pronaći način da se koristi komanda Define Multi Instantion ali od prethono napravljenog otvora komandom Hole u modulu Assemby... Nemoguća mislija ili...?
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

NePitajteMene
MechEng,Project Engineer, CatiaV5 Design
Engineer for military vehicles
BG,Srbija...for now

Član broj: 244329
Poruke: 185



+21 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda31.10.2014. u 02:40 - pre 114 meseci
Ukratko...u v5 je nemoguca misija bez "snalazenja"

Assembly Hole nije namenjen onome kako zvuci nama, i kao sto bismo pomislili da je logicno - kao neki feature koji se pojavljuje samo u sklopu nakon spajanja delova, a ne dotice delove pre sklapanja.

Jednostavno ga shvatite kao brz nacin da se probusi otvor ili rupa kroz 2 ili vise delova/limova koji su obicno napakovani, stack-ovani jedan na drugi

V5 nema "svest" o protoku vremena, da se busenje i izmena na pojedinacnom delu desava tek nakon sklapanja...mozda su tu nesto promenili u pravom smeru u V6, nisam se jos igrao s Catiom V6.
Promena je velika tamo, nema fajl-sistema, nego database, instalacija je pomalo zeznuta, ali moze da se odradi, been there, done that

Svaki deo u V6 kazu da "zna" kako je i kad nastao, kako cujem po stranim forumima, ali nisam previse ulazio u V6

Pravilno bi bilo koristiti CCP linkove ("CutCopyPaste"), da bi se ocuvala asocijativnost delova i crteza

Lim A 500x1000x3, napravljen, sacuvan na disku (moze u Part modulu, moze i u Generative Sheetmetal Design modulu)
Lim B 500x1000x3, napravljen, sacuvan na disku, ako su isti. moze da bude i instanca Lima A kasnije u sklopu

Udje se u Assembly design, napravi se Product npr. pod imenom Sklop, u njega se insertuju 2 dela
Kopira se Lim A u PartBody prvog dela, pa Paste Special As Result With Link=> Svaka promena oblika/dimenzija na Parentu-Limu A se odrazava na delu u sklopu
Isto se uradi i za Lim B

Limovi se constraint-uju u Assy-ju, priljube se po duzini 1000mm, uradi se zavarivanje u Welding Modulu...a i ne mora, ko kako hoce, na crtezu uvek moze da se ubaci annotation ili cak i nacrta suceoni spoj i po standardu notira odgovarajucim welding symbol-om

Sacuvati sklop pomocu Save Managementa, najbolje sve zavisne fajlove utrpati u isti folder

Izbusiti rupe u pojedinacnim limovima/partovima sklopa potpuno isto kao sto bi radio za Part/Sheetmetal...udri po naredbi Hole i patternuj po sketchu, ili rectangular, ili circular maniru, kako ti vec treba

U sklopnom crtezu pokazi izbusene rupe u limovima, a za limove pojedinacno koristi Lim A i Lim B koji su ostali obicne ploce, bez rupa pre sklapanja, smestis ih u dokumentaciju kao crtez dela, mozes cak i na isti sklopni crtez

To bi otprilike tako bilo najpravilnije da se odradi, da bi zadrzao link i asocijaciju sa izvornim nebusenim limovima pre sklapanja....ako se kontura lima kasnije promeni, promena ce se pokazati i na sklopu i na sklopnom crtezu prostim Assy Update-om

Toliko od ex-catiasa, potpuno van forme ;)
The eye through which I see God is the same eye through which God sees me; my eye and God's eye are one eye, one seeing, one knowing, one love.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+3 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda27.03.2020. u 19:22 - pre 48 meseci
Da živim ovu temu: ovih dana sam radio neke podsklopove čiji se elementi izrađuju savijanjem-modul Sheetmetal design. Elem, zbog određenih razloga potrebno je odraditi otvore komandom Assembly Hole. Otvori urađeni. Prilikom formiranja radioničkog crteža u projekcijama jednog od delova (koji je "pretrpeo" dejstvo komande Assembly Hole) vide si ti otvori. Nisam baš srećan zbog toga i o toj okolnosti je u okviru ove teme već bilo reči. Međutim desilo se nešto čudno: kada sam napravio projekciju sa razvijenom merom, tih otvora nema!? Da li neko od kolega sa foruma ima bilo kakvo objašnjenje za ovu "novost"?
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

NePitajteMene
MechEng,Project Engineer, CatiaV5 Design
Engineer for military vehicles
BG,Srbija...for now

Član broj: 244329
Poruke: 185



+21 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda28.03.2020. u 17:24 - pre 48 meseci
Iz Helpa za GSD (Generative Sheetmetal Design):

In a CATPart document, you may have PartDesign features and Sheet Metal features according to the following rules:

-Part Design features can be created before Sheet Metal features.

-A Part Design feature can also be created after Sheet Metal features as long as the part is in folded view.

-In the unfolded view, the Part Design feature will not be displayed.

-It is no longer possible to create Sheet Metal features after this last Part Design feature in folded view.

Svodi se na sledece-otvori se ne vide jer nisu kreirani unutar (Generative) SheetMetal Design workbencha (npr. pomocu Hole ili CutOut commande) -Assembly Hole je kao da si dodao otvor u lim bez komande koja postoji unutar GSD-a => nece se otvor koji nije pravljen u "limovskom okruzenju" pokazati u razvijenom obliku, kao ni bilo koji Part feature pravljen na limu van ovog okruzenja (npr. neki stiffener, ili sl.)

The eye through which I see God is the same eye through which God sees me; my eye and God's eye are one eye, one seeing, one knowing, one love.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+3 Profil

icon Re: CATIA V5, Assembly, hole komanda28.03.2020. u 20:02 - pre 48 meseci
Hvala na odgovoru. Ponekad treba pročitati i help :)
Mada, ako je tako (a tako je) u Generative SheetMetal Design-u, ne vidim razlog da takva logika ne postoji i za delove modelirane u Part Design-u? Ako se koristi komanda Assembly Hole, onda bi bilo logično da se otvori u partovima (koji trpe dejstvo ove komande) ne vide, već samo u sklopu (sklopnom crtežu, ne i radioničkim crtežima partova). Malo se tu odstupilo od tehnologičnosti...
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: CATIA V5, Assembly, hole komanda

[ Pregleda: 4366 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.