Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta sme, a sta ne sme?

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Sta sme, a sta ne sme?
(Zaključana tema (lock), by 1OXB)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 6452 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Sta sme, a sta ne sme?05.06.2013. u 18:12 - pre 132 meseci
Sta sam imao da kazem svim clanovima koje ova tema zanima, ja sam mislim dosta jasno rekao. Ni forum a ni ja nemamo obavezu da ista do te mere definisemo kao da je zakonski propis jer nemamo ni ingerencije da to na tom nivou cinimo. Ono sto mozemo i sto radimo je da ne dozvolimo aktivnosti koje bi mogle voditi u nesto nelegalno ili nekoga poduciti i bolje osposobiti da ide u tom pravcu. Zna svako normalan i dobronameran sta znaci pojam "edukativno". Da bi neko naucio kako se konstruise predajnik, uopste nije potrebno da to vezba na modelu od 1W ili 10W ili 100W. Sasvim isti principi prilagodjenja impedansi medju stepenima, principi stabilnosti i rasporeda komponenata vaze i na snazi od 10mW tako da ce i ta snaga zadovoljiti edukativnu svrhu. Nikome od nas nije dozvoljeno da emituje bilo sta (govor, informacije, muziku...) ostalim gradjanima na bilo kojoj frekvenci ako za to nije dobio zvanicnu dozvolu nadleznog drzavnog organa u pisanoj formi. Nema niceg edukativnog u pustanje muzike ili govora tako da to moze da cuje neko i susednoj zgradi ili bloku ili celom mestu. Svaka takva aktivnost je piraterija, nelegalna i kriminalna buduci da je protiv zakona i propisa. Pomazuci savetima, poducavanjem i semama nekoga da se usavrsi i izgradi takav uredjaj, postajemo saucesnici u njegovoj nelegalnoj aktivnosti. Mi ne sprovodimo zakon niti sankcionisemo njegovo nepostovanje, ali necemo nikome pomagati na takvom putu ako ga je izabrao. Mozda ce tu pomoc naci na nekom drugom "liberalnijem" forumu ali ovde ne... barem ne dok sam ja moderator.
99% ljudi koji se ovde pojavljuju i kojima ovaj forum sluzi za edukaciju nisu sposobni da na 2,4GHz naprave NISTA sto bi ometalo druge u okolini, cak je pitanje i da li bi uspeli da im ista proradi na toj frekvenci a da je upotrebljivo za nesto korisno. Zato smatram da nema mnogo bojazni od pokusaja i rada na tim frekvencama. Svako ko iole poznaje ozbiljnost zahteva kod konstrukcija na tim frekvencama glatko ce se sloziti samnom.

Citat:
Predrag Supurovic: Sirom ES se diskutuje o mnogo cemu "u edukativne svrhe" pa to nije zabranjeno bas zato sto je u "edukativne svrhe" samo ovde je to problem.
Zar ne mislite da je opasno to sto neko ovde moze nekoga da proglasi kriminalcem samo zato sto nesto sto radi ili objavi moze da se upotrebi na nelegalan nacin??!?!?


I bez mnogo filozofiranja svi mi ovde vrlo dobro znamo za tendenciju skrivanja iza plasta "edukativnog"! Kad god postoji sansa da se neko pobuni zbog neke aktivnosti ili teme, odmah se poseze za omiljenim "KVISKOM" da je to "cisto u edukativne svrhe"! Mozda kod nekog to i moze da prodje ali za 4 decenije bavljenja ovim stvarima sam izgradio vrlo dobar osecaj sta je sta i cemu vodi. Nema niceg edukativnog u pustanju muzike na srednjim talasima ili na FM opsegu 88-108MHz a za to mu treba dosta vise od 10mW te zato i postavljaju slicne teme. Po toj logici, mozda bi neko postavio temu "cisto u edukativne svrhe" kako i od kojih sirovina se prave eksplozivne naprave ili punjenja... zar treba da mu se ovde to objasnjava, da mu se daju sastavi smesa, da mu se objasnjava proces sastavljanja i krajnja upotreba??? Osoba sa takvim zeljama i interesovanjem je nista drugo nego potencijalni kriminalac osim ako mu to nije zvanicna legalna profesija pri sluzbama i firmama koje se i tom aktivnoscu bave... ali takav se nece ovde ni oglasiti niti tako nesto pitati. Ako to nije slucaj, onda takva osoba moze biti samo kriminalac ili potencijalni kriminalac i svakako nema sanse da mu se ovde pomaze time sto ce se zadrzati i razvijati takva tema. Mozda ima 1000 mesta na WEB-u gde to moze da nadje u detalje, neka onda ide tamo ali ovde nece naici na pomoc ni prihvatanje.
Umotavanje takve neke price u plast "edukativnog" je i providno a i uvreda za intelekt ostalih ljudi jer im na taj nacin kaze da ce ispred njihovog nosa da se bavi necim nelegalnim a oni mu ne mogu prigovoriti jer je toboze rekao da je to sve u edukativne svrhe!

Ovde nema miljenika niti ikoga "pod specijalnom zastitom administracije" pa molim da takve odrednice ubuduce izbegnete. Suvise se opustio i "iskrivio" mentalitet ljudi ovde u ovoj zemlji i svako sebi daje za pravo da sam iz svog ugla tumaci sta se sme a sta ne. Ljudi su pogresno prigrlili pojam demokratije i tumace ga kao pravo da bilo sta, bilo kada i bilo kako kako njima odgovara mogu da govore i karakteristu druge ljude, da im "lepe" epitete i pljuju po nahodjenju. Svako ima pravo na svoje misljenje i vidjenje ALI NEMA pravo da ga bilo gde i na bilo koji nacin iznosi samo zato sto on misli da je tako ili sto je sebi dao pravo da nekoga nazove budalom, glupakom, ludakom i slicno! Ne, to nije demokratija i ona to ne podrazumeva. To je prosti, sirovi, seljacki i siledzijski primitivizam. Dok budem imao mogucnosti, pokusacu da to ovde ne dozvolim i molim za pomoc svih onih koji se u ovome slazu samnom da mi pomognu... vreme je da se promenimo a nije tesko.... i ne boli!
 
0

kobraaa

Član broj: 300221
Poruke: 94
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Sta sme, a sta ne sme?05.06.2013. u 21:49 - pre 132 meseci
@10XB ovaj deo koji si reko je potpuno netacan pa svako to moze i proveriti na forumu: "Mozda ima 1000 mesta na WEB-u gde to moze da nadje u detalje, neka onda ide tamo ali ovde nece naici na pomoc ni prihvatanje." Na ovom forumu ponavljam po stoti put, ima masa predajnika koji prevazilaze snagu od 1W, a te teme nisu obrisane, znaci naisle su na prihvatalje (odobravanje)! Zato se i smatra da se nekad to moglo usvrstati u termin "edukacije" a kada vi govorite da toga nema onda jedino preostalo obrazlozenje je da je neko pod zastitom administracije, cim takva tema do dana danasnjeg nije ugasena. Za veroniku sam cuo bas na ovom forumu i ako je nikad nisam pravio niti se nesto specijalno interesovao ali eto moze se reci da je jedan od popularnijih predajnika... Ni jedna tema gde se taj predajnik spominje a snage je od 1w i 5w, nije obrisana! Dakle, clanovi foruma nisu blesavi kada se desi da neko s pravom pita "koja je granica edukacije?" ili "ima li povlascenih?". Ovaj forum je poslednjih godina pomerio neke standarde i postao dosta rigorozniji...
 
0

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Sta sme, a sta ne sme?05.06.2013. u 23:01 - pre 132 meseci
Neke od tih stvari postoje od pre mog angazovanja na forumu pa ih nisam ni gledao mada me cudi da je to promaklo prethodnom moderatoru... a mozda mu nije ni smetalo, no to je njegova stvar?! Sad sam malo pretrazio, ponesto i pocistio i trebalo bi da bude relativno OK sada. Nisam nasao za shodno da brisem bas cele teme ali sam uklonio ono cemu smatram da nema mesta ovde.

I dalje tvrdim da sto se mene tice nema niti ce biti povlascenih kad su ove stvari u pitanju sta god bilo ko od vas mislio.
Necu dalje nista nikome objasnjavati niti opravdavati jer to moram samo onima na forumu koji su po nekoj hijerarhiji iznad mene.
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Sta sme, a sta ne sme?05.06.2013. u 23:14 - pre 132 meseci
Mislim da se prećeralo malo u doživljaju zadataka moderacije
za jedan tehnički forum. Čitajući iznesene stavove stičem
utisak da više pripadaju nekom SKOJ-evskom vremenu
nego današnjem.

Osnovna funkcija foruma je razmjena informacija, mišljenja,
znanja i kontakata između učesnika. To bi trebalo da bude br. 1.,
pa onda sve ostalo. Imam utisak da se ovdje ta primarna namjena
žrtvuje zarad nekih sekundarnih aspiracija lične prirode nekog
(ili nekih) moderatora koje od njih niko nije tražio niti ih je iko za
to ovlastio. Ako je nekom do toga, mislim da bi tome bolje bilo da
volontiranjem ili na neki drugi način stigne do organizacija i tijela
koji su ovlašćeni i plaćeni za taj posao, a ne da se igramo toga ovdje
na forumu.

Bilo šta se može iskoristiti na bilo koji negativan način, pa se tako
može pobrisati i svaka tema sa tajmerom, jer - bože moj - možda
neko pravi tempiranu bombu.
Kad smo već kod toga - mislim da se prećerava u ozbiljnosti ovog
"kriminala": porediti izradu eksploziva sa ciljem ubijanja ljudi u terorističkom
aktu sa puštanjem muzike u etar... ono, možda treba malo spustiti loptu.

I kao što je već konstatovano i od vas samih: efekat ove cenzure je nula.
Sa dva klika odavde nalazi se more tih šema. Jedini efekat koji preostaje
je odlaženje ljudi odavde negdje drugdje. Čak je i to kontraproduktivno:
ako se neko i bavi radiopiraterijom lakše će biti uhvaćen ako se vrzma ovdje
po forumu, nego po nekom forumu na drugom kontinentu.

Tu sad dolazimo i do "pirata". Da je nekom primarno stalo do radio-piraterije
taj bi za sitne pare kupio gotovu opremu i bavio se piraterijom, a ne elektronikom
i samogradnjom. Cijenim da je 99% usijanih glava koji bi malo da zaejbavaju
komsiju, i dok oni to sklepaju i naprave utom ce im se glave i oladiti i pitanje je
da li ce ikad to uopšte i uključiti i da li će to uopšte i raditi duže od nekoliko minuta.

Onda i to pitanje "saučesništva". Kakvo saučesništvo?!
Manje-više na svakom fakultetu su predavanja slobodna i literatura slobodno
dostupna u skriptarnici ili knjižari.
Da li to onda jedan elektrotehnički fakultet koji u svom programu ima predmet
telekomunikaciona elektronika ili jedan hemijski fakultet čine saučesnicima u
radio-pirateriji i bombaškom terorizmu, jer svako može doći i slušati kako se
pravi FM predajnik ili TNT?
Mislim da sami sebi pripisujete neku odgovornost za koju nikom razumnom ne bi
palo na pamet da vam je pripisuje.

Sa druge strane, u ovoj državi imate desetine (ako ne i stotine) ilegalnih radio
stanica koje rade konstantno, sa sve zaposlenima koji primaju platu, puštaju
muziku i reklame, primaju uplate... Pa ono, nije baš da se neko naročito sekira
i nije baš da nam je zbog toga nebo palo na glavu. U svoj toj situaciji ne vidim
što bi se na ovom forumu izigravalo neko puritanstvo.
Ostavite onima koji su za to plaćeni i ovlašćeni da se time bave i ostavite forum
njegovim korisnicima da razmjenjuju znanja, iskustva i informacije.

Cenzura znanja nije nikad nikom dobrog donijela, pa ne vidim ni zašto bi i u ovom slučaju.
Ljudi postaju pametniji i razumniji učenjem i širenjem znanja, a ne uskraćivanjem istog.
Neko ko je u stanju da izradi FM transmiter sigurno nije retard koji ne zna šta radi
te od koga je stoga potrebno sakrivati ključeve, viljuške, šibice i male predmete koje
djeca mogu progutati.

Citat:
1OXB: Mozda ce tu pomoc naci na nekom drugom "liberalnijem" forumu ali ovde ne.

Pa, možda bi bilo dovoljno da se ne pruža "odmoć", a zainteresovane korisnike
pustiti da sami sebi pomažu. To je valjda čemu forum služi.
Citat:
1OXB: barem ne dok sam ja moderator.

Ja mislim da bi moderatori prvo trebali da raščiste sami sa sobom da li su ovdje
da služe forumu i korisnicima ili radio-difuznoj agenciji.

Ne podržavam radio-pirateriju, samo sa jedne strane smatram da je veća šteta
za ovaj forum od cenzure znanja nego što je za državu šteta od radio-piraterije,
a sa druge strane - sve i da nije tako - nije tehnički forum mjesto na kome situacija
sa piraterijom treba da se popravlja.
Ovo liči malo na tipičnu situaciju koja je uzela maha u čitavoj državi - svak se bavi
nečijim drugim poslom. Vjerovatno se i ministarstvo za telekomunikacije bavi Kosovom
umjesto radio-piraterijom. Ne bi valjalo da i ovaj forum krene tim putem.
 
+1

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Sta sme, a sta ne sme?05.06.2013. u 23:46 - pre 132 meseci
Nemam nameru da ulazim u bilo kakvu raspravu sa bilo kime. Znanje ovde nikome nije uskraceno, a posebno mislim da bi meni bilo vrlo tesko prebaciti onemogucavanje znanja drugim clanovima! Ko hoce da nauci da pravi radio uredjaje moze to i bez vezbanja na radiodifuznim frekvencama. Oni koji imaju zelje bas za takvim radio uredjajima, nemaju to iz zelje da nauce vec iz zelje da pustaju muziku na frekvencama koje su im zabranjene. Sto bismo onda ovde dozvolili da se tome uce? Nemamo nameru niti mozemo da obavljamo funkcije drzavnih institucija, ali ako na bilo koji nacin mozemo da doprinesemo boljem i civilizovanijem zivotu, onda je to duznost svakog od nas.

Zavrsicemo sa ovom temom, odgovoreno je na osnovno pitanje iz naslova teme i nema razloga za dalju raspravu jer ne vodi nicemu korisnom.
 
0

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Sta sme, a sta ne sme?
(Zaključana tema (lock), by 1OXB)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 6452 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.