Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?

[es] :: Wireless :: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?

[ Pregleda: 3747 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djsaxx
Aleksandar Djordjevic
student
Kursumlija

Član broj: 207003
Poruke: 27
109.93.16.*



Profil

icon Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?04.02.2010. u 21:41 - pre 172 meseci
Pad drugova i ja zelimo da osnujemo komjuniti mrezu. vec imamo neku malu lan mrezu, sto kablom sto bezicno. mene zanima da li je potrebno negde da prijavim ili registrujem mrezu kao komjuniti, jer planiram da postavim dva ap u centru i na jednom stubu i tako bih pokrio ceo grad i naravno bilo bi nas mnogo vise. Koje su zakonske odredbe, sta se sme a sta ne sme? Voleo bih da mi odgovore oni koji vec imaju ili ucestvuju u u takvoj mrezi! znam da oprema sme da bude samo na nelicenciranom opsegu i to je ok, kao i snaga ap itd. Clanovi bi placali neku clanarinu cisto za pokrivanje troskova i eventualne intervencije. Da li se placa porez na to? kako se to regulise sa drzavom? Hvala unapred
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?05.02.2010. u 15:36 - pre 172 meseci
Ne morate registrovati nikakvu organizaciju sve dok radite neformalno i nekomercijalno. Ne morate tražiti licencu sve dok se u mreži ne pružaju internet ili neke druge usluge. Sva oprema mora biti u vlasništvu fizičkih lica. EVentualni mrežni servisi (sereri) takođe moraju biti u vlasništvu fizičkih lica.

 
Odgovor na temu

djsaxx
Aleksandar Djordjevic
student
Kursumlija

Član broj: 207003
Poruke: 27
*.sc.ni.ac.yu.



Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?14.02.2010. u 02:33 - pre 171 meseci
Hvala Pedja, videcemo sta cemo raditi u buducnosti, prvo da sve to podignemo na noge, ipak je to veliki posao, barem za mene jer samo ja iz ovog drustva nesto umem i znam o ovoj oblasti. Samo cekam da se zavrsi ovaj ispitni rok pa krecem u akciju.... Pozdrav
 
Odgovor na temu

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?23.02.2010. u 20:23 - pre 171 meseci
Predraže Suporoviću,

djsaxx priča o postavljanju AP koji ce da pokrije ceo grad, i poštovanju regulative o maksimalnoj izračenoj snazi na slobodnom opsegu. Čini mi se da se te dve "stvari" suprodstavljaju, ili možda grešim...

 
Odgovor na temu

djsaxx
Aleksandar Djordjevic
student
Kursumlija

Član broj: 207003
Poruke: 27
91.148.93.*



Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?23.02.2010. u 23:18 - pre 171 meseci
Nas grad je takvog geografskog oblika da sa jedne tacke vidim 90 % kuca i zgrada, a najdalja kuca je na 2.4 km od AP. (mereno na google earth)
Ap je postavljen sada radi testiranja sa karticom tp-link 651 koja je stavljena na 18 db i antenica je mala patch 12 db. na 2.4 km smo se uspesno povezali sa bikvadom i 15 metara tv koaksijalnog kabla (samo radi testiranja ) sa signalom 70 % (tp-link 350gd). sutra slede testiranja helikoidne i yagi antene. A malo smo se i igrali sa kornericom i 19 metara rg6 kabla, na daljini od 3.6 km i povezali se sa -80 db, (gledano u mikrotiku)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?24.02.2010. u 17:54 - pre 171 meseci
Joco, stoji to što kažeš, ali kako stvari stoje, RATEL ne insistira na tom ograničenju.

Da insistira onda ne bi postojao nikakav wireless community u Srbiji, a ni komercijalni wireless provajderi, pošto bi bilo nemoguće napraviti potrebnu infrastrukturu.

RATEL u prinicpu to poteže samo ako se neko ponaša bahato i bezobzirno.


 
Odgovor na temu

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?25.02.2010. u 09:20 - pre 171 meseci
OK. I ja radim nesto slicno sa kvad antenicama, znaci li da to ne bi trebalo nikome da bode oci?

A kada bih povezao dve kucne-susedske mreze gridovima 24dbi (rastojanje oko 1km), da li bi to bilo bahato ponasanje sa moje strane? Hajde Pedjo, ti si duze u ovome i znas sta se tolerise, a sta ne... ;-)

[Ovu poruku je menjao joca_012 dana 25.02.2010. u 11:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

joca_012
Pozarevac

Član broj: 169341
Poruke: 266
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?25.02.2010. u 10:34 - pre 171 meseci
djsaxx,

Blago tebi! Ti izgleda nemas puno smetnji u svom gradu.

Ja imam AP sa BULLET-om koji je direktno usrafljen na antenu (bikvad) rucne izrade, i na 350m je klijentski mikrotik. Signal se krece u intervalu od -70 do -65, ali je sum veliki i protok nekad padne ispod 3Mb/s. Maksimalni ostvareni protok je 11Mb/s. Ali govorim o razdaljini od 350m i optickoj vidljivosti, naravno.

Hocu ti reci da samo mogu da sanjam da sa homemde antenama ostvarim pouzdan link od 2.5km!
 
Odgovor na temu

djsaxx
Aleksandar Djordjevic
student
Kursumlija

Član broj: 207003
Poruke: 27
91.148.84.*



Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?25.02.2010. u 23:42 - pre 171 meseci
Da, nemam puno smetnji pa nam uspevaju i ovakva daleka povezivanja. inace napravio sam razne antene i mogu ti reci da skoro sve rade perfektno, jos pre par godina sam poceo da se bavim radio tehnikom pa se skupilo dosta raznih kablova i konektora a i delova za antene, limova, cevcica itd... danas sam rasturio fabricku patch antenu deklarisanu na 12 db i izradio istu takvu. rezultati su isti u db, mereno oko 1,5 km od ap. vise ne pravim bikvadove, od sada samo ovu malu patch. izrada kosta oko 250 din. a i jagicu sam ubo iz prve, pokazala je dosta vece pojacanje od bikvada i ove patch antene. sutra postavljamo glavni ap sa amos antenom pa cemo videti rezultate....
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?26.02.2010. u 09:45 - pre 171 meseci
Nisam ljubitelj bikvad antena i uopste antene koje imaju mnogo zica. Vise volim antene kao sto su kantena, 3d korner i slotted waveguide. Na njima je manje mogucnosti da vremenom nesto zakaze, a i prakticno ne skupljaju staticki elektricitet.

Kada je AP u pitanju, mislim da je antena od 8 do 12 dB sasvim dovoljna. Sve preko toga je uglavnom nepotrebno, pogotovo u gradskim uslovima, gde je veliki sum. U poslednje vreme sam poceo da koristim kantenu kao sektorsku antenu i vrlo sam zadovoljan. Cesto mi pokriva taman omoliko prostora koliko mi i treba pa nema rasipanja signala, a ako treba da se pokrije veci prostor, samo stavim jos jednu ili dve antene.

Kakva je ta patch antena koju pravis? Ne bi bilo lose da pokazes njen nacrt. Znas li njene ostale karateristike (horizontalni i vertikalni ugao zracenja)?

Za 1km ti ne trebaju gridovi od 24 dB. To je preterano. Da li je bahato ili nije ne znam, ali je recept za losu vezu, jer na wireless koliko ne valja imati slab signal, tako ne valja ni kada je prejak. Mislim da bi ti i usmerene antene od 12 dB na obe strane zavrsile posao sasvim dobro. Najbolje je da prvo izracunas kako stvari stoje (http://wireless.uzice.net/uputstva/proracun-linka/) a da na osnovu toga uradis i merenja na terenu.

Za taj link na 350m nisi napisao sta imas sa druge strane, ali bi to moralo da radi.


 
Odgovor na temu

djsaxx
Aleksandar Djordjevic
student
Kursumlija

Član broj: 207003
Poruke: 27
91.148.85.*



Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?27.02.2010. u 00:39 - pre 171 meseci
evo karakteristika antene, a cim uradim nacrt okacicu ovde. od pet napravljenih cetiri daju bolje rezultate od bikvada (sa -73 na -66db, mereno u netstumbleru) dok jedna nesto zeza (mislim da je los konektor), a sve to na 1km od ap i sa 17 m rg6 sa dva nastavka na ap je originalna ovakva antena.

Frequency 2400-2500 MHz
Gain ( dBi ) 12 dBi
Polarization Vertical or Horizontal
Vertical Beamwidth 34°
Horizontal Beamwidth 65°
Max. Input Power 200W
Impedance 50 Ohms
VSWR 1.5:1
Lightning Protection DC Ground
Mechanical Specifications
Output Connector Integral N-Female
Mounting 1" (25.4 mm) to 1.7" (43.2 mm) dia. masts
Vertical Tilt 0-30° Up or Down
Radome UV-Inhibited ABS
Operating Temperature -40° C to to 55° C
(-40° F to 131° F)
Dimensions 4" x 4 " x 4 "
(102 x 102 x 102 mm)
Weight - Antenna 0.6 lbs. (0.27 Kg)
Weight - Mount 0.4 lbs. (0.18 Kg)
Rated Wind Velocity 150MPH/h (241Km/h)
RoHS Compliant Yes
 
Odgovor na temu

djsaxx
Aleksandar Djordjevic
student
Kursumlija

Član broj: 207003
Poruke: 27
*.sc.ni.ac.yu.



Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?11.04.2010. u 10:27 - pre 170 meseci
evo na netu sam pronasao istu antenu pa evo linka, stvarno laka za izradu i jeftina sa veoma dobrim karakteristikama. prva ploca koja se lemi na konektor pozeljno je da bude od bakra, a druge mogu biti od al lima. sve se nanize na sraf m6 i stegne i gotovo... http://2400mhz.net.ru/showthread.php?t=5
 
Odgovor na temu

djsaxx
Aleksandar Djordjevic
student
Kursumlija

Član broj: 207003
Poruke: 27
*.sc.ni.ac.yu.



Profil

icon Re: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?11.04.2010. u 10:29 - pre 170 meseci
a da li je neko pravio ovu natenu FA 20 http://2400mhz.net.ru/showthread.php?t=2 izgleda privlacno za samogradnju...
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Sta je potrebno za osnivanje "komjuniti" mreze?

[ Pregleda: 3747 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.