Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21243 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne31.10.2012. u 22:10 - pre 139 meseci
Citat:
ctrl alt del:
Inspektore zašto utaja poreza za robu iz Metroa, kad je PDV plaćen u svakom slučaju? Mislim da je tu samo pitanje da li je roba (recimo TV koji je plaćen privatnim parama i odnet kući) na stanju u firmi ili ne.

Zato sto ako nije iskljucivo za svrhe firme znaci da je za privatne svrhe - i onda treba da se plati porez na dohodak gradjana.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 09:25 - pre 139 meseci
Citat:
djgorandj: zna li ko ili jos bolje ima li ko takav softver za iscitavanje instaliranog softvera kao sto oni koriste?


http://www.poreskauprava.gov.r...lnost_softvera/rs-free/SMA.exe
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 09:35 - pre 139 meseci
Citat:
ventura:U suštini ti ako imaš nalepnicu sa serijskim brojem OS-a, bez obzira dali na njoj piše Srbija ili Indija, bez obzira na to da li imaš fakturu za nju ili ne, ti imaš legalan softver i inspekcija ti ne može ništa. Oni mogu da pokušaju da ti naplate kaznu ako nemaš fakturu, ali na sudu to ne može da prođe jer na prvom mestu ti nisi ošteti proizvođača softvera, jer je taj softver koji koristiš već plaćen.


Ovo nije baš tako jednostavno. Ako ti recimo kupiš neki softver preko interneta, platiš i dobiješ nalepnice, sa stanovišta proizvođača taj softver JESTE legalan ali si opet napravio carinski prekršaj jer si obavio uvoz a da nisi platio PDV i autorske naknade koje su propisane našim zakonima u slučaju uvoza.

Zato se svi čude kako je softver na netu jeftin u odnosu na onaj "u radnji". To je upravo zato što je to čista proizvođačka cena i nije opterećena porezom i uvoznim dažbinama. Znači kad god vi platite neku igricu ili program preko neta, vi se prema proizvođaču legalni ali ste napravili prekršaj i može vas stići kazna koja je ekvivalentna švercu robe preko granice. Naravno, otkrivanje ovakvih prekršaja nije jednostavno i u slučaju fizičkih lica državni organi se prosto time ne bave ali nije na odmet znati šta kažu propisi.

Citat:
ventura:Isto važi i za Student/Home/Professional verzije. BSA traži da firme imaju isključivo Professional verzije, i ako imaš Home/Student verziju traže da zameniš inače pišu kaznu... Zakonski oni nemaju pravni osnov za sudsku naplatu takve kazne jer to što nešto piše u verziji sofvtera ili u EULA nema nikakve veze sa pravom korišćenja već isključivo sa (redukovanim) mogućnostima softvera. Tako da osim ako nisi potpisao direktan ugovor sa prodavcem softvera kojim se obavezuješ da ćeš taj softver koristiti na specifičan način i u specifičnom okruženju, onda nema nikakvih problema da ga koristiš kako god hoćeš.


Mislim da nisi u pravu. U EULA je definisano za šta može da se koristi licenca. Radim dosta sa firmama i direktno od Microsoft Srbije smo dobili dopis da se Home verzije windows-a mogu koristiti u komercijalne svrhe. Pitaj njih ili bilo kog Microsoft dilera pa će ti tako reći. Student verzija već ne može, u EULA jasno piše da je samo za Studenske/Školske aktivnosti i sličnu nekomercijalnu upotrebu.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 09:38 - pre 139 meseci
Meni je ovo vrhunac ironije:

Citat:
Not for Government Use:

Because of the nature of this Metering Application, this freeware version is not in any way meant to be used for Government purposes or to serve as a tool for official report generation which can later be used by official institutions.


Ovo je deo Licence Agreement za program koji poreska uprava koristi da skenira sistem i napravi report na osnovu kojeg te posle juri za licence...
Osim ako oni nemaju neku non freeware licencu...
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 09:54 - pre 139 meseci
Link ka ovom sw je na naslovnoj strani sajta PU pod naslovom "Softver za kontrolu", što implicira da je baš to taj sw.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 10:07 - pre 139 meseci
Citat:
S A J A: Mislim da nisi u pravu. U EULA je definisano za šta može da se koristi licenca. Radim dosta sa firmama i direktno od Microsoft Srbije smo dobili dopis da se Home verzije windows-a mogu koristiti u komercijalne svrhe. Pitaj njih ili bilo kog Microsoft dilera pa će ti tako reći. Student verzija već ne može, u EULA jasno piše da je samo za Studenske/Školske aktivnosti i sličnu nekomercijalnu upotrebu.

Fora je u tome što je EULA zakonski ništavan dokument. Proizvođač softvera u EULA može da stavi svoje lepe želje, čestitke, pozdrave, zahtev da mu predaš svoje prvorođeno dete, ali to ne znači da je zakonski validno.

Ceo problem u tome je što ti EULA prihvataš nakon obavljene kupovine, a ne pre, i što ti se EULA ne predočuje pre kupovine, tako da to ne može biti zakonski važeći dokument.

E sada, da tebi prodavac softvera izvadi ugovor pre kupovine i zahteva da se saglasiš sa uslovima korišćenja pre nego što si ti taj softver kupio, onda imaju puno pravo da te zakonski primoraju da se pridržavaš uslova ugovora.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 13:15 - pre 139 meseci
Niko nije pomenuo da bi voleo da pre ubadanje flesa pita da li moze da vidi i sadrzaj posle kontrole.
Ventura,posle mnogo truda i para neko ,ko je u kontroli zabode fles koji ima softver da prati rad tvog kompjutera.
Uzeo sam tebe za primr posto cenim tvoje posao koji je vecih razmera,pa i poslovnih tajni- ugovora-planova.
Da li bi ga samo tako pustio.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.mbb.telenor.rs.



+6455 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 13:28 - pre 139 meseci
Taj softver inspektorima samo olakšava kontrolu. Siguran sam da postoje i drugi načini provere bez da se pokreće bilo kakva strana aplikacija na računaru.

Ja generalno nisam neki paranoik, ali kada bi želeo da totalno zaštitim odredjene dokumente, stavio bi ih na enkriptovan disk i time rešio problem...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 15:09 - pre 139 meseci
Citat:
ventura:
Fora je u tome što je EULA zakonski ništavan dokument. Proizvođač softvera u EULA može da stavi svoje lepe želje, čestitke, pozdrave, zahtev da mu predaš svoje prvorođeno dete, ali to ne znači da je zakonski validno.
Ceo problem u tome je što ti EULA prihvataš nakon obavljene kupovine, a ne pre, i što ti se EULA ne predočuje pre kupovine, tako da to ne može biti zakonski važeći dokument.


EULA je obligacioni dokument, to je isto što i ugovor. Nije baš da je ništavan. Jeste pred zakonom ali on uređuje odnos između prodavca i kupca. Čim platiš neki softver ti si prihvatio EULA, zapravo nije ni bitno da li si ga prihvatio ili nisi, prodavac prodaje softver pod tim USLOVIMA a ti ako hoćeš plati pa se posle ne slaži sa time.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 17:17 - pre 139 meseci
@S A J A
Problem je sto ti te uslove ne znas dok god ne krenes sa instalacijom i pogledas EULA koja ti se tada prikaze na ekranu... a to je trenutak posle kupovine gde je doslo do zamene robe za novac. I to je jedino validno pred zakonom. Sto rece ventura, proizvodjac moze da ispise u EULA sta hoce, pa i tvoj pristanak odsecanja leve ruke, ali ti to nisi mogao znati u trenutku kupovine, te je nistavno.

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 19:14 - pre 139 meseci
Softver se ne prodaje kao roba već proizvođač prodaje "pravo korišćenja" i to je definisano u EULA. Ako EULA ne postoji ili je neko ne priznaje, onda ne postoji ni pravo korićenja softvera. Ili možda ovako da objasnim: plaćanjem softvera se ne plaća sam softver pa da ti kažeš baš me briga za uslove, kupovinom softvera se smatra plaćanje za pravo korišćenja pod određenim uslovima a ti uslovi su definisani u EULA. Koga je briga da li si ih ti pročitao ili nisi, pojednostavljeno rečeno: ti plaćaš EULA a ne sam software. Uostalom, EULA može da se pročita i pre kupovine i to na razne načine: traži se od prodavca, pogleda se na sajtu, instalira se trial software itd...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 19:41 - pre 139 meseci
Citat:
S A J A: Softver se ne prodaje kao roba već proizvođač prodaje "pravo korišćenja" i to je definisano u EULA. Ako EULA ne postoji ili je neko ne priznaje, onda ne postoji ni pravo korićenja softvera. Ili možda ovako da objasnim: plaćanjem softvera se ne plaća sam softver pa da ti kažeš baš me briga za uslove, kupovinom softvera se smatra plaćanje za pravo korišćenja pod određenim uslovima a ti uslovi su definisani u EULA. Koga je briga da li si ih ti pročitao ili nisi, pojednostavljeno rečeno: ti plaćaš EULA a ne sam software. Uostalom, EULA može da se pročita i pre kupovine i to na razne načine: traži se od prodavca, pogleda se na sajtu, instalira se trial software itd...

Ti možeš da tražiš EULA od prodavca, moguće je da ćeš ga čak i dobiti ako je prodavac vešt i snalažljiv u korišćenju interneta, ali to nije poenta.

EULA postoji, svi koriste taj sistem, čak se i korisnici zaplašuju sa njim, ali je to na kraju krajeva sve po sistemu APP. Nijedan sud neće prihvatiti "I agree" i EULA kao pravno obavezujući dokument, iz prostog razloga jer on to nije.

Isto tako maltene svaki EULA sadrži i stavku da proizvođač softvera zadržava pravo izmene EULA i ti samim korišćenjem softvea prihvataš te izmene bez da daješ neku specijalnu saglasnost na svaku izmenu.. I šta onda može da se desi, ti prihvatiš jedan EULA, oni ga izmene i kažu da im prepisuješ svu svoju imovinu, i to onda treba da bude kao pravno obavezujući ugovor? Kako da ne.

Recimo primer iz Google Chrome EULA:
Citat:
18. Changes to the Terms

18.1 Google may make changes to the Universal Terms or Additional Terms from time to time. When these changes are made, Google will make a new copy of the Universal Terms available at http://www.google.com/chrome/intl/en/eula_text.html and any new Additional Terms will be made available to you from within, or through, the affected Services.

18.2 You understand and agree that if you use the Services after the date on which the Universal Terms or Additional Terms have changed, Google will treat your use as acceptance of the updated Universal Terms or Additional Terms.
Izvor: https://www.google.com/chrome/intl/en/eula_text.html

Ali manje više svaki EULA ima paragraf sličan ovome..
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 20:04 - pre 139 meseci
Vi mešate promet robe i prenos autorskih prava.

Autorska prava mogu da se "kupe" samo ako postoji autorski ugovor. Autorski ugovor je EULA. Ne možete kupiti softver bez EULA. Čak i ako je program freeware, samim tim što je "sve dozvoljeno" to mu dođe kao EULA.

EULA je kao i svaki drugi ugovor, može da bude definisano da jednostrano može da se menja, to ide po principu uzmi ili ostavi. Ako plaćaš neki servis i uslovi se promene onda prestani da ga plaćaš i gotovo. Ako kupiš neki program sa namerom da ga doživotno koristiš i promene se uslovi, ili prestani da ga koristiš ili tuži proizvođača ako misliš da te je oštetio.

U autorskom ugovoru ne može da se napiše bilo šta, kako vi to mislite, odsecanje ruku i ustupanje kuće. Postoje zakoni o autorskim pravima koji uređuju tu oblast a autorski ugovor se isključivo odnosi na određeno autorsko delo (konkretno software) a ne na ruke i kuće.

Kupovinom softvera, na tebe se prenose autorska prava definisana po autorskom ugovoru. Potpuno je nebitno da li si ti taj ugovor pročitao pre ili posle ili ga nisi uopšte pročitao. Ako sud ne prizna autorski ugovor koji si platio onda nema ni samog prometa autorskih prava. Ne možeš da kupiš autosko pravo (licencu za softver) ako ne postoji autorski ugovor.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 20:11 - pre 139 meseci
Ok, nema veze, neću da se ubeđujem jer ne diskutujemo o istoj stvari.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 20:12 - pre 139 meseci
@Ventura,

Thx za objasnjenje.

@S A J A,

Mislim da nisi u pravu.

Nije potreban nikakav ugovor kako bi stitio tvoja prava kao autora - copyright vazi bez obzira sta je korisnik prihvatio ili ne, tj. pravo na umnozavanje ne postoji automatski vec mora biti eksplicitno dogovoreno izmedju autora i potencijalnog korisnika tih prava. Samim tim, za to ti ne treba EULA - korisnik nece smeti da preprodaje tvoje delo ili da ga deli za dzabe sve dok za to nema dozvolu od tebe.

EULA je svakako nistavan dokument ako ga nisi prihvatio pre kupovine - ne znam kako stoji u Srbiji, ali van Srbije je to potvrdjeno u sudovima vec (tzv. "shrink-wrap" EULA-e) mada situacija varira od zemlje do zemlje. Tamo gde je shrink-wrap EULA odbacena to znaci ako si kupio nesto u prodavnici, platio pare - i onda dosao kuci i saceka te "ugovor" koji kaze da moras da skakuces na levoj nozi dok koristis sw., taj "ugovor" je vredan kao i toalet papir.

Ako si prihvatio EULA-u pre kupovine - onda je situacija kao i za svaki drugi ugovor. Vaze stvari koje su u skladu sa zakonom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 20:16 - pre 139 meseci
Citat:
ventura:
Izvor: https://www.google.com/chrome/intl/en/eula_text.html

Ali manje više svaki EULA ima paragraf sličan ovome.. [/quote]
Postoji bitna razlika izmedju Google-a i softvera u tome sto se softver kupuje trajno.
Google daje servise na koriscenje - i time, ako nastavis da ih koristis, to radis pod novim uslovima, inace nemas pravo da nastavis da ih koristis - sto je legalno.

@SAJA, sve sto stoji u EULA a nije u skladu sa zakonom ne vazi - dobar primer je prodavanje bubrega i slicno :)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 20:21 - pre 139 meseci
Citat:
S A J A: Vi mešate promet robe i prenos autorskih prava.

Autorska prava mogu da se "kupe" samo ako postoji autorski ugovor. Autorski ugovor je EULA. Ne možete kupiti softver bez EULA. Čak i ako je program freeware, samim tim što je "sve dozvoljeno" to mu dođe kao EULA.

Nazalost ovo je nas zakon pomesao.
Autorska prava = royalty, se uopste ne prodaju sa softverom niti se isti pominju igde van Srbije pri prodaji softvera (sem mozda u jos nekoj zastareloj republici exYU).
Royalty jeste pravo na koriscenje softvera ali ne u smislu na koji nas zakon to pise, vec pravo na dalju distribuciju uz naknadu autoru. Slicno kao i film - mozes da kupis DVD kopiju za sebe, a mozes i da kupis royalties i dalje distribuiras taj film (kao bioskop i slicno).
Zakoni normalnih drzava prave razliku izmedju ova dva.

Citat:
Ako kupiš neki program sa namerom da ga doživotno koristiš i promene se uslovi, ili prestani da ga koristiš ili tuži proizvođača ako misliš da te je oštetio.

Zavisi sta promeni.

Citat:
Kupovinom softvera, na tebe se prenose autorska prava definisana po autorskom ugovoru.

Potpuno netacno. Kupovinom softvera se iskljucivo prenosi pravo KORISCENJA softvera.
Autorskim ugovorom se prenose sva prava vezana za softver (ili dele). Ali to nije isto...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 20:41 - pre 139 meseci
Citat:
Dexic: Postoji bitna razlika izmedju Google-a i softvera u tome sto se softver kupuje trajno.
Google daje servise na koriscenje - i time, ako nastavis da ih koristis, to radis pod novim uslovima, inace nemas pravo da nastavis da ih koristis - sto je legalno.

Isti đavo i sa plaćenim softverom... Evo ti primer člana EULA iz Windows 7:

Citat:
23. ENTIRE AGREEMENT. This agreement (including the warranty below), additional terms (including
any printed-paper license terms that accompany the software and may modify or replace some or all
of these terms), and the terms for supplements, updates, Internet-based services and support
services that you use, are the entire agreement for the software and support services.
Izvor: http://download.microsoft.com/Documents/UseTerms/Windows 7_Professional_English_7bb89e9f-20ea-4555-892f-394539ec1090.pdf

Dakle u ovom slučaju Microsoft može u bilo kom trenutku da promeni EULA koji si ti već prihvatio, i koliko vidim ne uzbuđuju se mnogo oko toga da moraju da te obaveste i na koji način ti prihvataš promene (za razliku od Googlea), već smatraju da si ti prihvatanjem EULA prihvatio i izmene koje Microsoft napravi.

A sve to mogu da rade jer znaju da je u pitanju APP dokument.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 20:42 - pre 139 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nije potreban nikakav ugovor kako bi stitio tvoja prava kao autora - copyright vazi bez obzira sta je korisnik prihvatio ili ne, tj. pravo na umnozavanje ne postoji automatski vec mora biti eksplicitno dogovoreno izmedju autora i potencijalnog korisnika tih prava. Samim tim, za to ti ne treba EULA - korisnik nece smeti da preprodaje tvoje delo ili da ga deli za dzabe sve dok za to nema dozvolu od tebe.


Naravno da zakon definiše osnovne stvari, autorski ugovor se nadovezuje na zakon i preciznije određuje neke stvari. Naravno da sve što je u autorskom ugovoru mora da se podudara sa zakonom.

Citat:
Ivan Dimkovic:EULA je svakako nistavan dokument ako ga nisi prihvatio pre kupovine - ne znam kako stoji u Srbiji, ali van Srbije je to potvrdjeno u sudovima vec (tzv. "shrink-wrap" EULA-e) mada situacija varira od zemlje do zemlje. Tamo gde je shrink-wrap EULA odbacena to znaci ako si kupio nesto u prodavnici, platio pare - i onda dosao kuci i saceka te "ugovor" koji kaze da moras da skakuces na levoj nozi dok koristis sw., taj "ugovor" je vredan kao i toalet papir.
Ako si prihvatio EULA-u pre kupovine - onda je situacija kao i za svaki drugi ugovor. Vaze stvari koje su u skladu sa zakonom.


Pa objasni onda kako se to prihvata EULA pre i posle kupovine? Jel neko ovde kupovao softver direktno od velikih proizvođača tipa Microsoft, Adobe, Oracle, IBM itd.. pa da nam kaže kad se to prihvata EULA? Da li oni uz fakturu daju kupcu da prihvati EULU ili se samim činom kupovine smatra da je ista prihvaćena? Pošto ne verujem da se išta potpisuje, neki čak i kupuju preko neta softver, ispada da je EULA ništavna. Ne bi rekao.

A šta ćemo kod računara koji imaju preinstaliran OEM softver? Ja sam više puta tako kupovao računar i nijednom nisam dobio na potpisivanje EULU? Jel to znači da ja ne moram da poštujem Microsoftova pravila? Ne bih rekao. Kad bi to tako bilo ništavno kako vi to ovde pričate pa to onda ne bi ni postojale softverske firme niti bi postojao red u kupovini i prodaji autorskih prava. Ispada da ja sad mogu da kupim Windows Server 2012 preko interneta i da posle kažem kako sam EULU pročitao posle kupovine i eto, odma je postala ništavna i sa Windows-om mogu da radim sve šta hoću, u okviru zakona naravno ali daleko od ristrikcija koje nameće Microsoft.

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne01.11.2012. u 20:47 - pre 139 meseci
Citat:
S A J A: Pa objasni onda kako se to prihvata EULA pre i posle kupovine? Jel neko ovde kupovao softver direktno od velikih proizvođača tipa Microsoft, Adobe, Oracle, IBM itd.. pa da nam kaže kad se to prihvata EULA? Da li oni uz fakturu daju kupcu da prihvati EULU ili se samim činom kupovine smatra da je ista prihvaćena? Pošto ne verujem da se išta potpisuje, neki čak i kupuju preko neta softver, ispada da je EULA ništavna. Ne bi rekao.

Ok, pojasniću ti šta je EULA pošto izgleda ne razumeš.

Kada pokreneš instalaciju nekog programa, prva stvar koju moraš da napraviš je da klikneš na "I Agree" da bi napravio instalaciju. To je EULA i prihvatanje iste. Koliko je cela stvar besmislena upravo pokazuje situacija sa OEM-ovima, gde si ti kupio laptop sa instaliranim Windowsom i gde je neko drugi kliknuo na "I Agree" (OEM radnik koji je instalirao windows) a gde se očekuje da ti taj isti EULA poštuješ..

 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Privatan racunar na poslu - podleze kontroli ili ne

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21243 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.