Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 152522 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)28.05.2013. u 18:57 - pre 132 meseci
Kad smo kod toga kako Nemci/Austrijanci/Svajcarci gledaju na menjanje posla posle tipa 2 godine ili manje?
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)29.05.2013. u 07:17 - pre 132 meseci
Nemanja zato tako mislis? Mozda je to tvoje iskustvo ali bitte nemoj da generalizujes. :)

Branko ne mislis valjda da ce ti neko reci hvala ako odbijes posao koji je bolje placen samo zato jer imas unbefristet vertrag?
Nema sta tu oni da gledaju ili ne, ako ima bolje samo pici. Vazno je da imas posao i da placas porez. I naravno d anosis psa sa sobom :)))))))
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)29.05.2013. u 07:51 - pre 132 meseci
@Profin
Nemam nameru da prelazim igde samo me interesuje kako na to gledaju jer je nemacka reputacija takva da bih pre pomislio da bi oni generalno na to gledali kao losu stvar. :)
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
195.245.92.*



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)29.05.2013. u 08:45 - pre 132 meseci
Nije da bi gledali dobro ili lose, ali generalno nemaju naviku da menjaju poslove na kraci period ...

Pa nije to iskustvo to su cinjenice ... Ako se negde zaposlis, ugovori se uskladjuju jednom godisnje, ako ne uhvatis povecanje u prvoj godini, sledece je tek u drugoj godini za trecu.
Znaci posle 2 godine mozes ocekivati da se Nemci otvore. Uopsteno, kakav god ugovor da sklopis u Nemackoj , on je na minimalno godinu ili dve dana... za stan, za teretanu, za telefon...

Dok npr , kada sam radio u Sloveniji, sefica me pozvala u kancelariju i rekla kako je zadovljna mojim radom itd.
Naviknut na srpsko tapsanje po ramenu, nisam pridavao tome veci znacaj, kada ono, vec isti mesec plata 25% procenata veca.
@profil : Ima li toga u Nemackoj ? Ne znam kakva su tvoja iskustva, da ti Nemac moze danas reci od sutra imas vecu platu ?
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)29.05.2013. u 16:34 - pre 132 meseci
Ima, sve zavisi sta dogovoris pre potpisivanja Ugovora.
Ja sam potpisala prvi na 6 i odmah nakon toga sledi povisica i neograniceni Ugovor.
Tako smo dogovorili.

Branko ne mora da znaci. Ja sam imala dva posla pre ovog, na po 6 meseci i kad me je trenutni poslodavac pitao zasto sam dala otkaz, ja rekla istinu. Nikakav to problem, bar u mom slucaju nije bio.
Mene bi vise interesovalo zasto neko napusta r mesto na kome je bio duze od 5 godina nego ono na kome je proveo 6 meseci. Kratkotrajni ugovori, probno vreme zato i sluze, da se vidi odgovara li ili ne.
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)29.05.2013. u 20:34 - pre 132 meseci
@profin : Nisam mislio na probni rad, mislio sam na stalne ugovore ... Ali, uostalom neka svako proba ...
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)29.05.2013. u 20:42 - pre 132 meseci
Posle 5 godina vrlo lako mogu da vidim zasto bi neko otisao:
- zamor materijala
- manjak perspektive
- zemlja za promenom
- gubitak znanja zbog uvek istog posla
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)29.05.2013. u 21:44 - pre 132 meseci
U jednoj reci ... dosada :) Ali neces videti bas puno Nemaca da zbog toga menja posao ...
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)30.05.2013. u 09:25 - pre 132 meseci
Upravo to.
Pre bih rekla da ne gledaju blagonaklono na otkaz zbog dosade, nego na otkaz zbog shvatanja da to nije ono sto se mislilo ili ocekivalo.
Opet to zavisi od coveka do coveka i od firme do firme.
Da ne generalizujemo.
 
Odgovor na temu

Entwickler
Senior Software Developer
Germany

Član broj: 306896
Poruke: 33
*.static.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)03.06.2013. u 09:36 - pre 132 meseci
@Ivan Dimkovic,

hvala na odgovoru.


@srndach,

slazem se, diskusije su malo otisle van teme o Plavoj Karti. Jako malo ljudi i dalje ima iskustva sa tim pa i dalje postoje neke nejasnoce i nedoumice.

Ono sto sam ja do sad saznao je da se Plava Karta dobija tek u Nemackoj, u Uredu za strance a ne u ambasadi u Beogradu kao sto su neki u pocetku mislili. Uz ugovor o zaposlenju koji je sklopljen sa poslodavcem u Nemackoj, u ambasadi (u Beogradu) se dobija neka "ulazna viza" ili D viza ako sam dobro shvatio pa se tek nakon odlaska u Nemacku kasnije aplicira za Plavu Kartu.

Ono sto jos niko ne zna tacno je sta se desava sa suprugom, da li i ona dobija tu ulaznu vizu ili ona mora da ceka u Srbiji dok suprug ne dobije Plavu Kartu pa tek na osnovu toga se ona pridruzuje. Pa cak i da je tako, ne vidim ni jedan razlog da supruga ne dodje takodje i boravi u DE "turisticki" neko vreme.

Takodje nigde zvanicno ne pise da postoje 2 vrste Plave Karte. Jedna je vezana za poslodavca a druga nije. Ako je ugovor do 45 000 EUR godisnje onda se dobija Plava Karta na kojoj pise ime poslodavca a ako je ugovor preko 45K onda Plava Karta nije vezana za poslodavca. U prevodu to znaci (valjda) da sa takvom Plavom Kartom moze lakse da se promeni posao (sa manje administrativnih i birokratskih zavrzlama). Ovo o dve vrste Plave Karte je potvrdio jedan lik na jednom forumu, iz prve ruke.

Evo linka: http://www.parapsihopatologija...rums/index.php?showtopic=18075



[Ovu poruku je menjao Entwickler dana 03.06.2013. u 11:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ADjurovic
Alexandar Djurovic
movable ;)

Član broj: 314943
Poruke: 9
77.28.244.*



+2 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)03.06.2013. u 10:34 - pre 132 meseci
i ja sam tako shvatio !

hvala sto se vracamo polako na temu.
zna li neko nesto vise ?

pozz
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
195.245.92.*



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)03.06.2013. u 11:15 - pre 132 meseci
Citat:
Entwickler:

Takodje nigde zvanicno ne pise da postoje 2 vrste Plave Karte. Jedna je vezana za poslodavca a druga nije. Ako je ugovor do 45 000 EUR godisnje onda se dobija Plava Karta na kojoj pise ime poslodavca a ako je ugovor preko 45K onda Plava Karta nije vezana za poslodavca. U prevodu to znaci (valjda) da sa takvom Plavom Kartom moze lakse da se promeni posao (sa manje administrativnih i birokratskih zavrzlama). Ovo o dve vrste Plave Karte je potvrdio jedan lik na jednom forumu, iz prve ruke.

Evo linka: http://www.parapsihopatologija...rums/index.php?showtopic=18075

[Ovu poruku je menjao Entwickler dana 03.06.2013. u 11:55 GMT+1]


Ovo je koristan info.
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)03.06.2013. u 23:03 - pre 132 meseci
Info za info, ali forumi nisu mesto gde bih ja posegnula za tacnim informacijama.
Poslodavac, Arbeitsagentur, Ausländerbehörde, Deutsche Botschaft u Beogradu su vec ozbiljnije adrese gde bi covek trebao da se raspita i dobije prave info.
Jedino Ausländerbehörde iliti Ured za strance u Nemackoj ima pravo da vam odobri plavu kartu. Konzulat je samo posrednik. Oni izdaju ulaznu vizu.
http://www.bluecard-eu.de/blaue-karte-eu-deutschland/antrag.html

Sto se pridruzivanja porodice tice to vazi za sve isto. Kazem za sve, sto znaci da prvo mora nosioc plave karte da ima sredjen status da bi pridruzio porodicu. To vazi i za sve ostale.
Evo vise o tome
http://www.bluecard-eu.de/blau...ltsgesetz/familiennachzug.html

Vodite racuna u koju Bundesland idete. Nije isto ziveti u Bayernu ili Hessenu sa 35-45k i u Berlinu. Mnogo toga treba imati u glavi pre takve odluke i potpisivanja Ugovora.
 
Odgovor na temu

Entwickler
Senior Software Developer
Germany

Član broj: 306896
Poruke: 33
*.static.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)04.06.2013. u 09:18 - pre 132 meseci
profin,


Slazem se da forumi nisu prvo mesto za trazenje tacnih informacija. Medjutim, ima tu jedan problem a to je VELIKA razlika izmedju teorije i prakse. U prevodu, jedno je to sto vam zvanicno saopste u zvanicnoj ustanovi a sasvim drugo ono sto se desava u praksi. Tu cesto bude "malo" odstupanja.

Ti si u Nemackoj vec i znas dobro koliko je nemacka birokratija "savrsena".

Po pitanju Plave Karte bojim se da ni jedna zvanicna ustanova ne govori da postoje te 2 vrste Plave Karte (zavisno od ugovorenog iznosa plate). Zato je dobro cuti sto vise tudjih iskustava. Da nije bilo ovog lika u gore pomenutom forumu koji je opisao njegovu situaciju i njegov problem ne bi smo ni znali za to.

Sto se pridruzivanja porodice tice slazem se da prema zvanicnim propisima onaj ko aplicira za Plavu Kartu mora da ima prvo sredjen status. I naravno da ce neki zatucani sluzbenik u nekoj ustanovi da vam izrecituje taj propis kad ga pitate ali mislim da u praksi i porodica dobija ulaznu vizu iako se tek kasnije aplicira za Plavu Kartu.

Ovo je takodje neko potvrdio u jednoj diskusiji, tacnije opisao je njegov slucaj a to je da su on, njegova zena i maloletna cerka dobili ulaznu vizu i svi otisli u DE zajedno da bi kasnije on aplicirao za Plavu Kartu. To je jedini slucaj za koji ja znam.
 
Odgovor na temu

Deni web dizajn
web dizajner, web programer
Beograd

Član broj: 295445
Poruke: 344
*.dynamic.sbb.rs.



+71 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)04.06.2013. u 11:20 - pre 132 meseci
Evo ja da kazem nesto iz prve ruke.

Cesto sam u nemackoj, imam tamo sredjene papire tako da nisam trazio nacin da odem.

Ali sam pitao za prijatelja sto se tice blue card sluzbenika koji radi na borou koji je zaduzen za rad sa strancima (obradu podataka za one koji tek trebaju da dodju u nemacku).

I on mi je rekao da je samo jedan od uslova plata, dok ako on ima domaceg on ce njega da salje cak i ako je ponudjena plata 10 000e mesecno. Isto mi je rekao da je jako vazno da firma koja trazi radnika radi preko 2 godine, nove firme koje imaju 1 ili 2 zaposlena su sumljive kako on kaze. Isto tako da proverava promet firme i ako firma ima dugova ili radi lose nece joj biti dozvoljeno da dovodi radnika. Isto tako da radnik koji nema iskustva u Srbiji je jako sumljiv... Isto se gleda kad je zavrsio fax ako je isao kaze 10 godina to je kao da ga i nema... Privatni fax iz srbije je skoro nista kako on kaze...

Sve mu zvuci jako logicno i covek je bas iskreno pricao 20minuta...

Moze nekom pomoci da cisto zna sta jos moze da se uzme u obzir...
...
 
Odgovor na temu

Entwickler
Senior Software Developer
Germany

Član broj: 306896
Poruke: 33
*.static.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)12.06.2013. u 12:08 - pre 132 meseci
Da li ima nekog ko je bolje upucen u sve blagodeti koje Niederlassungserlaubnis donosi?

Ukratko Niederlassungserlaubnis znaci permanent resident status. Medjutim, izgleda da nije to bas tako bukvalno.

Iako je to, koliko sam do sad naucio, trajna i neogranicena dozvola boravka ona se izgleda ipak moze izgubiti, ako se recimo boravi van Nemacke duze od 6 meseci.

Ne znam, da li ima jos nekih zackoljica slicne prirode. Recimo sta ako nosilac Niederlassungserlaubnis-a izgubi posao a nalazenje novog posla malo potraje itd. Tacnije, da li Niederlassungserlaubnis ima ikakve veze sa tim ima li se ili nema posao?

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)12.06.2013. u 12:30 - pre 132 meseci
Trajna dozvola boravka znaci da je Nemacka sada tvoj novi dom i da imas prava da trajno boravis u njoj bez obzira da li radis ili ne. Bas kao sto i u svojoj zemlji gde imas drzavljanstvo mozes boraviti radio ne radio.

No, trajne dozvole nisu bas isto sto i drzavljanstvo pa neke drzave traze dodatne uslove. EU sada uglavnom gleda da izjednaci period vazenja trajne dozvole ako napustis zemlju sa vremenom dobijanja trajne dozvole u nekoj trecoj zemlji. To ce biti oko 5-6 godina.

 
Odgovor na temu

Entwickler
Senior Software Developer
Germany

Član broj: 306896
Poruke: 33
*.static.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)12.06.2013. u 12:49 - pre 132 meseci

Hvala Braksi.

Ako sam te dobro razumeo, Niederlassungserlaubnis nema nikakva druga ogranicenja izuzev toga sto se moze izgubiti ako se boravi duze od 6 meseci van Nemacke a da EU razmatra mogucnost da taj period od 6 meseci bude produzen na 5-6 godina.

Naravno, Niederlassungserlaubnis ne garantuje ona prava koje samo drzavljantvo garantuje (tipa pravo glasa i slicno). To je jasno.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)12.06.2013. u 13:26 - pre 132 meseci
da jer:

To sto je Nemacka nekom iz trece zemlje dala neka prava, pa cak i pravo da trajno boravi, to Italiju savrseno ne zanima. Sad tek od pre par godina stupila je na snagu uredba koja se jos nije implementirala do kraja da lica sa trajnim boravkom iz trecih zemalja mogu raditi u EU i to na taj nacin da ti recimo sa trajnim boravkom u Nemackoj odes u Svedsku, oni te nista ne pitaju nego ti odmah izdaju njihovu privremenu koju ti produzavaju sve dok po njihovom zakonu ne steknes pravo na trajnu. Onda ti daju svedsku trajnu, a nemacku trajnu koju si deponovao vracaju Nemackim organima i oni je PONISTAVAJU. Ukoliko se predomislis i odustanes od Svedske vracaju ti trajnu Nemacku itd...

proveri uglavnom kako Nemci traze da bude, meni je 6 meseci veomo malo, mozda su hteli reci da kao PR boravak duzi od 6 meseci moras da pravdas...
 
Odgovor na temu

Deni web dizajn
web dizajner, web programer
Beograd

Član broj: 295445
Poruke: 344
*.dynamic.sbb.rs.



+71 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)12.06.2013. u 15:10 - pre 132 meseci
Ako bilo ko iz nemacke ko nema pasos njihov boravi vise od 6 meseci on gubi radnu dozvolu. Znam slucaj devojke koja je rodjena u nemackoj ceo zivot zivela, nije uzela pasos nego ostala srpski drzavljanin i imala neogranicenu radnu dozvolu. Ona ju je izgubila i rekli su joj da sad nema nikakva prava i da moze samo turisticki da dodje.

Nasli su joj u pasosu da je boravila 9 meseci van nemacke...

Tako da 6 meseci van nemacke vodi do gubitka radne dozvole.

...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 152522 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.