Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 152378 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)12.06.2013. u 19:52 - pre 132 meseci
dobro ja sam se ogradio i rekao da ne znam, na kraju krajeva neka on sam proveri, ne treba da mu ja radim domaci :-)

U prvi mah sam pomislio da je pogresno video i da je 6 godina umesto 6 meseci posto je u Italiji upravo 6 god, a 5-6 godina je za sticanje trajne dozvole na nivou EU. Stvarno veoma sam iznenadjen...

Elem, u svakom slucaju ovo je primer kako treba biti obazriv sa nekim pravilima, mada mislim da kad neko prebiva dugo u nekoj zemlji vrlo je mala sansa da ce ga neko kontrolisati, ukebati sto bi rekli u Backoj, pogotovo ako ima nek svoj stancic i recimo registrovan auto. Mozda moze da ga izdaju pecati ili strane vize u pasosu, ali u praksi ne bas tako...

U svakom slucaju dok ti stignes do nemacke nieder...usw... ko zna sta ce se sve promeniti...

 
Odgovor na temu

Deni web dizajn
web dizajner, web programer
Beograd

Član broj: 295445
Poruke: 344
*.dynamic.sbb.rs.



+71 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)12.06.2013. u 20:10 - pre 132 meseci
Ovoj devojicu su pecate videli ja prosto nisam mogao da verujem mislio sam progledace kroz proste i ako zakon kaze da ako neko boravi vise od 6 meseci van zemlje gubi radnu dozvolu...

Isto ako si stranac i ako te policija ne moze naci 6 meseci ili sud bilo da je to svedocenja, kazna neka... Gubis radne papire... Cak i ako si u nemackoj a odjavis se sa adrese a ne prijavis na novu i to traje duze od 6 meseci gubis. To mi je rekao jedan advokat tako da treba paziti...

...
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.dynamic.kdsinter.net.



+26 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)24.06.2013. u 19:24 - pre 131 meseci
Pozdrav svima,

želim da se pohvalim da sam konačno sredio papire, tj. danas su mi u pasoš udarili tzv. "ulaznu vizu". Koga interesuje nešto neka slobodno pita.

Posebno bi hteo da se zahvalim na podršci članu foruma sa nickom "tdusko".
 
Odgovor na temu

Dr.Dzek
Doktor veterinarske medicine
Veterinarska stanica

Član broj: 300190
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)24.06.2013. u 22:37 - pre 131 meseci
Cestitam na vizi! Nisam uspeo da vidim u kojoj ste struci? Imate li samo srpski pasos, koji nivo jezika govorite, koliko dugo ste trazili posao i koliko je proslo vremena od potpisivanja ugovora do dobijanja vize? Bilo bi lepo kada bi ste clanovima foruma razjasnili ova pitanja. POZDRAV!!!
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)25.06.2013. u 08:14 - pre 131 meseci
Citat:
michaelk: Pozdrav svima,

želim da se pohvalim da sam konačno sredio papire, tj. danas su mi u pasoš udarili tzv. "ulaznu vizu". Koga interesuje nešto neka slobodno pita.

Posebno bi hteo da se zahvalim na podršci članu foruma sa nickom "tdusko".
Heheh, nema na cemu

Sve najbolje!
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.dynamic.kdsinter.net.



+26 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)25.06.2013. u 08:58 - pre 131 meseci
@Dr.Dzek
Danas sam u maloj guzvi, pa samo kratko da kazem da cu kasnije poslepodne da napisem moje iskustvo.

@tdusko
Jel si ti to promenio firmu? Javljam ti se cim stignem u DE i uzmem broj.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)25.06.2013. u 09:16 - pre 131 meseci
Aha, upravo :)
 
Odgovor na temu

Entwickler
Senior Software Developer
Germany

Član broj: 306896
Poruke: 33
*.static.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)25.06.2013. u 09:43 - pre 131 meseci
@michaelk,


Hteo bih da ti se zahvalim sto zelis da podelis tvoja iskustva ovde. Ja sam takodje zainteresovan za pitanja koje je Dr.Dzek vec postavio, a narocito "koliko je proslo vremena od potpisivanja ugovora do dobijanja vize?".

Takodje, ako si kojim slucajem ozenjen mozes li nam reci da li je i tvoja supruga takodje dobila tu ulaznu vizu.


Pozdrav!
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.dynamic.kdsinter.net.



+26 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)25.06.2013. u 23:25 - pre 131 meseci
Evo ovako,

programer sam godinama, i samo u zadnjoj firmi sam radio preko 7 godina.

Sto se tice cele ove price verovali ili ne ali sve je pocelo skroz naivno. Imam brata u Dreieich-u i oca u Frankfurtu a.M. i tako pricam jednom sa bratom putem skajpa, negde pocetkom februara i pita on mene sto ne bi video za neki posao u Nemackoj. I pogledamo mi zajedno sta ima od posla preko sajta : it-arbeitsmarkt.de i tamo nadem ja firmu koja trazi programera i koja je relativno blizu mestu gde on zivi. I krene brat da navaljuje da konkurisem a ja nemam pojma ni gde mi je CV (a na stranu sto mi je CV bajat nekih 8 godina!). Nista krenem ja da pisem CV i pisem ga nekih dva dana onako kako stignem tj. kad uhvatim vremena. I tako posle dva dana posaljem bratu CV i on im se obrati u moje ime posto nemam pojma Nemacki! Dobro nije da nemam pojma, ucio sam ga osam godina u skoli, ali .... recimo da znam da se predstavim i imam dobro znanje gramatike, ali reci mi fale!
Sutradan mi je HR firme poslalo email da su zainteresovani i izrazili zelju da se obavi intervju telefonom, naravno na engleskom jer sam ja u CV naveo da od stranih jezika znak samo Engleski. I zakazali oni intervju negde sredinom februara. Dode i taj dan, 14:00 (tacni Nemci u minut) zvoni telefon i krene razgovor ... i traje to nekih 1:15h; na kraju intervjua oni su rekli da ce mi poslati neki zadatak da resim, cisto da provere znanje. Posalju oni zadatak, koji se inace sastojao u pravljenju C# MVC aplikacije koja treba da parsira neki CSV koji, naravno ima neke nepravilne podatke (pogresni datumi i slicno), isparsirani podaci da se prikazu, omoguci osnovni CRUD, sortiranje, da se prikazu neki agregatni podaci i na kraju da se to moze snimiti nazad u CSV. E sad to nije neki problem, medutim ja u taj dan pokupio gripu, pa sa nekih 39 stepeni temeperature uzmem ja to da resim i spicim to za nekih 2.5-3 sata i posaljem im nazad. Usput im napomenem da sam to radio pod temeperaturom jer sam bolestan pa ako nesto nije kako treba da me slobodno konkatiraju. E tu se oni oduseve kako sam ja to brzo resio i da nisam morao odmah to odraditi imao sam fore sedam dana .... ali kako sam ja to odmah uzeo da resim to njima dokazuje da sam ozbiljan i da stvarno zelim posao. I kaze taj, sada je vec moj, sef kako on ide krajem nedelje na odmor i da verovatno nece nista odlucivati dok se ne vrati sa odmora jer ne bi da na precac donose odluke, ali da ce me svakako obavestiti o ishodu kakav god da bude!
I tu prode nekih mesec dana a niko ni rec da napise, ja se vec oladio, i presedne meni to cekanje i napisem ja email u firmu i pitam nesto u smislu "ne znam kako kod vas u Nemackoj traje proces odlucivanja o kandidatima, ali kod nas u Srbiji to ne traje duze od dve nedelje, pa ....." i odgovori meni sef, kako je on pre dva dana se vratio sa odmora i da ce krajem nedelje uzeti sve prijave da pregledaju pa ce odluciti i svakako mi javiti ishod. I tako dode sledeca nedelja i radim ja nesto na poslu i cujem zvuk za email (outlook) i pogledam krajickom oka na pop-up i imam sta da vidim kao subject : invitation for second interview at our office. E tu ja progutam knedlu onako dobrano! U nastavku email-a pisu kako sam im ja uzi izbor i kada mogu da dodem za Nemacku na dodatni razgovor. Tu ja u razgovoru sa bratom i snajom dodemo do zakljucka da je ovo prakticno gotova stvar i da oni u stvari hoce licno da me upoznaju da vide hemiju izmedu nas. Organizujem se ja i odem na taj dodatni razgovor. Tu smo se siti ispricali o svemu i svacemo nekih 30 minuta jer smo cekali da dode i direktor za Nemacku (intl. je firma) posto on mora svakog potencijalnog zaposlenog da upozna. Tu oni meni objasne da mogu biti suvi genije ali ako se njemu ne svidim dzaba sve! Malo je ublazio situaciju sef mog sefa (on je sef celog IT-a u firmi) da on misli da se direktor moze ubediti cak i ako se ne bi slagao sa tim da ja dobijem posao. E da i taj sef mog sefa je uvek se meni obracao u smislu kao da je sve vec gotova stvar i da sam dobio posao, a ovaj njemu podredeni ga je uz osmeh stalno ispravljao recenicom "ako vas izaberemo". E tu sav vec shvatio da 99% imam posao u rukama. Taj direktor je razgovarao samnom nekih 10-15 minuta i onda je on otisao, a mi smo nastavili da caskamo u nekoj opustanoj atmosferi; pa skoro sat vremena. Kasnije su me malo proveli kroz firmu, pokazali mi gde bi mi bilo radno mesto, upoznao se sa nekoliko programera... i tu sam bio 100% siguran da sam dobio posao. Na kraju su me pitali dokle ostajem zbog eventualnog potpisivanja ugovora. To je bila sreda, cim smo se vratili kod brata kuci on je uzeo da zove ambasadu u BG, savezni ured u bonu (za ne znam sta)... da se raspituje sta je potrebno od papira i koji je proces za dobijanje plave karte; jer kao sto sam rekao bili smo ubedeni da sam dobio posao. U cevrtak sam dobio poziv od buduceg sefa. U stvari tu ima mala anegdota, on je mene zvao na moj mobilni koji je bio pored moje cerke, i ona nista! Uopste se nije zainteresovala, nego ja usao u sobu i vidim propusten poziv i ja njoj "sine, pa jer zvonio tati telefon? jeste! Pa sto me nisi zvala?!?!??", i tako ja sta cu uzmem mobilni i pozovem (kasnije kada je stigao racun za roming!!!) sefa i on krene "Zelim da te licno obavestim jer ne bi bilo primereno da ti saopstim ovo emailom, ali mi smo se odlucili za tebe kao najbolji izbor i zelimo da ti ponudimo ugovor...." i bilo je tu jos svega usput, nekih 15 minuta razgovora mob-mob+roming (ali nema veze sve se isplatilo!). Posalje on meni email-om DRAFT ugovora uz napomenu da ga dobro proucim sa bratom i ocem jer je isti na Nemackom i to je samo predlog pa da vidim da li mi nesto ne odgovara pa da se iskoriguje i da potpisem dok sam jos uvek tu.
E to nisam mogao verovati. Znaci u Nemackoj je bitno da dodes do tog dela da oni tebe HOCE! Posle je, sto se tice uslova, pogadanje kao na pijaci!!!
Tu sam ja imao predlog za neke korekcije, neke su uvazili neke ne, nebitno; medutim petkom HR radi do 12h, a ja sam zeljene izmene poslao u petak ujutro, tako da nismo nista zavrsili u Nemackoj. Ja sam se vratio u Srbiju, a oni su meni poslali novi DRAFT na email i to ovaj put Sef od mog Sefa! Sa tim sam se slozio i javio da je OK. Onda se isti ispotpisivao preko kopija (ne pitajte zasto preko kopija ali islo je tipa ja odstampam, potpisem pa skeniram i vratim nazad). Kada smo ispotpisivali kopije onda su poslali original potpisan sa njihove strane (2 primerka) da je potpisem i vratim njima njihov primerak a svoj zadrzavam i idem u konzulat sa njime.
Sto se tice konzulata tu je prica malo drugacija. Dok sam cekao da stigne original ugovora, poceo sam da skupljam neophodne papire. Ja jesam studirao PMF ali isti nikad nisam zavrsio, te zvanicno najvisa zavrsena skola koju imam je srednja elektrotehnicka skola, smer elektronika. Ali kao sto sam na pocetku rekao programer sam jako dugo i imam puno iskustva. Tu mi je puno pomogao tdusko koji mi je nasao clanove zakona o plavoj karti koji kaze da aplikant mora imati visoko obrazovanje u deficitarnim zanimanjima ili da je dokazan strucnjak u deficitarnoj oblasti i to u trajanju od najmanje 5 godina.
Takvu potvrdu sam dobio od bivse firme (u Srbiji) u kojoj je navedeno na kom sam mestu radio i koji su mi bili radni zadaci i kojim se sve tehnologijama i jezicima sluzim... sve zavedeno u delovodnu knjigu, overeno od strane firme i potpisano od direktora! Ja mislim da je to kljucni papir za one koji nemaju diplomu priznatog fakulteta!
Znaci sve ono sto pise na sajtu ambasade (izvod, drzavljanstvo, diploma, potvrda ...) u originalu, kopiji, prevod na nemacki, kopije prevoda, slike... Kontaktirate jednu od onih agencija oko konzulata sto sreduju papire da vam sve pripreme.
29.04 sam aplicirao za BC. Ujutro sam otisao u agenciju, tamo je vec sve bilo spremno, samo su me slikali, otisao u konzulat, prijavio se i seo u kafic preko puta i cekao da dodem na red. Taj dan je bas bilo puno ljudi, to je onaj dan kada se onaj covek pretio da ce se zapaliti u konzulatu (bilo u novinama!), ma ludilo taj dan. Kada sam usao unutra u konzulat, opusteno seo i cekao, vidim drugi se unervozili, stalno pregledavaju papire; vecina ih je uglavnom za spajanje porodice-brak, pa to dodatno stvara guzvu. Zena koja radi na salteru je sa svima zapocinjala razgovor na Nemackom i razgovori su se u 95% vodili na Nemackom. Tu se ja prvi put zabrinem. Medutim ja kada sam dosao na red, posto je ugovor na bio na vrhu svih papira, valda zato sto sam programer, nista me nije pitala!!! Tek kasnije me pitala jedno jedino pitanje i to na srpskom "Vi se tamo sporazumevate na Engleskom?". Kada je zavrsila svoj posao i naplatila proviziju od 60e, samo mi je kratko objasnila da oni, konzulat, nista ne odlucuju i da su oni samo posrednici. Da se moji papiru salju u ured za strance u mestu u kojem je sediste moje firme i da ce oni tamo dalje kontaktirati firmu. Da proces traje od 4 do 6 nedelja i da ce oni javiti kada stigne odgovor. I to je sve sto se tice konzulata. Znaci nikakva frka, nikakva panika, samo opusteno!
Podnesem ja referat firmi kada sam se vratio kuci i ostalo samo da se ceka sad. Proslo 4 nedelje i nista. Prosla i peta nedelja i nista! E sada se ja zabrinuo i odlucim da ako u 6. nedelji do srede ne dobijem odgovor da cu da kontaktiram firmu! E tako je i bilo. Srocim ja email sefu u smislu "da li su njih kontaktirali iz ureda za strance posto meni jos uvek niko nista nije javio"! Javi se meni sef da koliko on zna njih niko nije kontaktirao ali da ce on sada kontaktirati seficu HR-a da ona vidi sta se tu desava.
E ljudi, ako se iko pozali na administraciju u Srbiji ikada... onda on nema pojma sta prica! Srpska administracija je munja nebeska za Nemacku administraciju!!!
Dobijam je email pri kraju dana od sefa i nesto u smislu "dobro sto si se javio! Sefice iz HR-a je obavila nekoliko telefonskih razgovora i tvoji papiri su stigli u ured za strance ali do danas ih niko nije ni pogledao!". Da ne poverujes, ali je tako! Dalje on kaze da je firma intervenisala i da sto se tice ureda za strane na sva pitanja je odgovoreno i da su papiri odmah prosledeni uredu za zaposljavanje i da im je garantovano da ce papiri biti odobreni te da ja pocnem polako da se spremam za dolazak! Dalje su rekli da ce oni od sad da prate sta se dogada sa mojim papirima i da ce najkasnije za 2 nedelje, koliko su im obecali da ce sve biti gotovo, ponovo intervenisati ako bude dodatnih odlaganja!
19.06 su mi poslali email iz firme da su oba ureda odobrili papire i da su poslali instrukcije konzulatu i da mogu vec u petak da kontaktiram konzulat u vezi vize. To ja i uradim, lepo ujutro u 09:00 pozovem konzulat oni kazu da nisu dobili nista povodom mog slucaja ?!?? Hm, ja posaljem email u firmu da nema nista, kada oko 12:30h zvoni telefon, predstave se da su iz Nemackog konzulata i da mi je viza odobrena i da dodem da mi je stave u pasos bilo kog radnog dana sledece nedelje u periodu od 08-10h
To sam i uradio juce. Eto to vam je to. Malo sam se raspisao, ali kao sto sam rekao na pocetku, pocelo je sve tako naivno a zavrsilo se sa radom u Nemackoj.

Mislim da nisam nista propustio. Ako nesto jesam vi pitajte!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 08:27 - pre 131 meseci
Svaka čast! Super, i neka je sa srećom!

Hvala na ovako detaljnom opisu!

Verovao ili ne, uopšte me nije iznenadila rečenica da je naša administracija, koliko god bila loša, bolja od njihove. Moja profesorka nemačkog iz škole stranih jezika kaže da su često jako loše organizovani.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

ADjurovic
Alexandar Djurovic
movable ;)

Član broj: 314943
Poruke: 9
77.28.253.*



+2 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 08:34 - pre 131 meseci
Hvala puno na detaljnom opisu.
i Sve najbolje !!!

tri stvari ipak nisam razumeo,
ti si za BC aplicirao u nemackoj ili u Srbiji.
posto zivim u Makedoniji, nisam primetio da postoji takva agencija ovde.

drugo pitanje,
nosio si i prevod diplome iz srednje skole?

i trece,
treba li ti Cv, onakav kao onaj koji saljes kad trazis posao,
ili kakva detaljna biografija?

Hvala !!!
 
Odgovor na temu

Entwickler
Senior Software Developer
Germany

Član broj: 306896
Poruke: 33
*.static.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 09:11 - pre 131 meseci
@michaelk,

Hvala i od mene na ovako detaljnom i iskrenom opisu tvojih iskustava. Svakako ce mnogima biti od koristi.

Dakle, prvi intervju je bio sredinom februara a viza je dobijena krajem juna. Ovo je jako bitna cinjenica, cisto da se ima neki orijentir koliko ceo taj proces moze da traje. U tvom slucaju oko 4 meseca.

Kao sto je i ADjurovic primetio, taj detalj oko apliciranja za Plavu Kartu je ostao malo konfuzan. Ako sam dobro razumeo za BC si aplicirao vec iz Srbije, u konzulatu u Beogradu?

Koliko sam do sada bio informisan, zvanicno za BC se aplicira tek u Nemackoj u Uredu za strance ali u tvom slucaju razumeh da je to tvoja buduca firma unapred uradila umesto tebe.

Posto si spomenuo i tvoju cerku (dakle ozenjen si :) ) mozes li nam jos reci da li je i tvoja porodica paralelno sa tobom dobila vizu i papire bez problema ili se oni naknadno pridruzuju?

Hvala!




[Ovu poruku je menjao Entwickler dana 26.06.2013. u 11:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dr.Dzek
Doktor veterinarske medicine
Veterinarska stanica

Član broj: 300190
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 11:47 - pre 131 meseci
Hvala na ovom detaljnom opisu. Recite nam da li ste morali da podnesete neki sertifikat o poznavanju jezika, makar A1 ili vam to nisu trazili?
POZDRAV!!!
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 13:54 - pre 131 meseci
U ovoj temi i na ovom forumu je nebrojeno puta odgovoreno na neka pitanja pa bih molio sve da malo procesljaju pre postavljanja istih.

Za plavu kartu, a ni pre toga nije bilo potrebno nikakvo dokazivanje jezika. Potrebno je bilo onima koji dolaze na spajanje porodice da priloze A1 sertifikat, ali ni to sada nije potrebno.

Dalje, clanovi porodice automatski ne dobijaju dozvolu zajedno sa onim ko aplicira za BC vec moraju da apliciraju naknadno. Da li ce to morati da urade u Beogradu u konzulatu ili u Nemackoj je nejasno i cesto se razlikuje. Imali smo puno razlicitih iskustava ovde i neki odokativni zakljucak jeste da zavisi od pokrajine. Teoretski(mada nisam nikada cuo da je iko dobio tu vizu) je moguce ukoliko ispunjava kriterijume, da onaj koji treba da dodje na spajanje podnese istovremeno zahtev za BC u svrhu trazenja posla. U tom slucaju bi oboje mogli istovremeno, nezavisno da odu. Moje misljenje je da ovo nema nekog smisla jer onog trenutka kada ovaj prvi dobije BC, ovaj drugi moze da mu se pridruzi kao turista i da u roku od 90 dana koliko moze da boravi u EU i da za to vreme podnese zahtev za spajanjem porodice.

Dalje, ne znam sta vas buni oko lokacije apliciranja za BC
Citat:
29.04 sam aplicirao za BC. Ujutro sam otisao u agenciju, tamo je vec sve bilo spremno, samo su me slikali, otisao u konzulat, prijavio se i seo u kafic preko puta i cekao da dodem na red.
Znaci, u Beogradu mora da se predaju dokumenta i zahtev.

@Entwickler

Dobro si razumeo, BC je jedan vid boravisne dozvole i to se u Beogradu u konzulatu ne dobija. U konzulatu se dobija viza za boravak u nemackoj u trajanju od 90 dana u svrhu rada na osnovu zakona o BC. Kada se dodje u DE sa tom vizom se 90 dana moze raditi i za to vreme u uredu za strance prijaviti za boravisnu dozvolu(u ovom slucaju BC). Boravisna dozvola je u stvari glavni dokument, ali nakon sto se prodje ovo u konzulatu to je formalnost jer se ne vrse nikakva dalja proveravanja niti vas iko ista pita.
 
Odgovor na temu

Entwickler
Senior Software Developer
Germany

Član broj: 306896
Poruke: 33
*.static.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 14:38 - pre 131 meseci
@tdusko,


Hvala na pojasnjenjima. Mislim da gotovo da nema tvog post-a i komentara kojeg nisam procitao do sad :) tako da mi je prilicno poznato kroz sta si sve prosao (btw, FON-ovci smo obojica :) ). Tvoji komentari i iskustva su od velike koristi.

Mislim da sam do sad saznao skoro sve sto se moze saznati (oko Plave Karte) osim tog dela oko spajanja porodice. Zato i uporno pokusavam da sto vise informacija o tom segmentu sakupim.

To sto si potvrdio da ima puno razlicitih iskustava oko spajanja porodice (preko Blue Card programa) je utisak koji sam i ja stekao. Verovatno zavisi od slucaja do slucaja tj. od pokrajine do pokrajine.

Uostalom, kao sto si i spomenuo, cak i da zena ne moze da dobije odmah ulaznu vizu uz muza ne vidim nikakav razlog da ona ne podje zajedno u DE i boravi turisticki do 90 dana i da aplicira za BC onda kad i muz dobije zvanicno.

Hvala jos jednom i pozdrav!



 
Odgovor na temu

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.adsl.verat.net.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 18:21 - pre 131 meseci
pozdrav ljudi, zaista puno korisnih informacija se ovde moze naci. Michaelk, zelim sve naj u vezi posla i boravka u Nemackoj.

Evo sta meni nije jasno iz svega ovoga...

Mora li se u Beogradu u konzulati naglasiti da planiras da apliciras za BLUE CARD?
Jel do sada sam shvatio da se BC dobija tek u Nemackoj, posto se za odlazak tamo dobije ulazna viza u trajanju od 90 dana. Sa tom vizom se tamo onda aplicira za BC. Jel ta viza za ulazak u Nemacku spcecijalna samo za BLUE CARD?

Dobija li se ta viza od 90 dana i ako se nece aplicirati za BLUE CARD?

 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 20:06 - pre 131 meseci
Tacno je da se BC dobija u Nemackoj, ali to je zato sto jednostavno konzulat u BG-u ne moze da izdaje boravisne dozvole. On moze da izda vizu ukoliko se ispostavi da postoji pravni osnov za dobijanje boravisne dozvole. Nisam bas siguran da sam razumeo tvoje pitanje. Ukoliko ne apliciras za BC ti moras da apliciras za nesto jer se u formularu koji se predaje izmedju ostalog navodi i svrha podnosenja zahteva za vizu. Ukoliko ispunjavas uslove za to drugo onda ces dobiti vizu na osnovu toga. Opet kazem, nije mi najjasnije pa ako mozes pojasni malo detaljnije koji use case si imao na umu.
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.pools.arcor-ip.net.



+26 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 22:44 - pre 131 meseci
Upravo tako, u formularu koji se predaje u konzulatu, a koji je meni popunila agencija, se navodi za sta se aplicira sto je u mom slucaju BC. Taj zahtev zavrsi u uredu za strance, tako da se odmah zna da trazis BC. Sutra idem u ured za strance da se prijavim, posto sam danas stigao u Nemacku.
 
Odgovor na temu

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.adsl.verat.net.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.06.2013. u 22:59 - pre 131 meseci
Recimo: Mislim da ja mozda i ne mogu da dobijem BC i ne bih da trazim ako ne mogu. Ali cu jos proveriti detaljnije, u principu na onom sajtu anabin.de nisam nasao svoju struku da je sa H+ a diploma mi je Bachelor of science. U prvom postu ove teme pise da Bachelor zadovoljava.

Sada se ja dvoumim kada bude doslo vreme da imam ugovor sa firmom u rukama i potrebna dokumenta za ambasadu da li da apliciram za BC?
Ako apliciram za BC i bude ok, onda dobijam ulaznu vizu na 90 dana i po dolasku u Nemacku trazim BC. Ali opet ne znam hocu li to raditi dok detaljno ne proverim moze li moja diploma da dobije BC a za proveru planiram da pozovem ambasadu jel ne vidim drugi nacin.


U slucaju da ne trazim BC, da li isto dobijam ulaznu vizu na 90 dana kao i za BC? A potom kada odem u Nemacku tamo dobijem obicnu radnu i boravisnu dozvolu koja traje koliko godina?
malo mi je to konfuzno.


hvala vam na podrsci
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.pools.arcor-ip.net.



+26 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)27.06.2013. u 08:09 - pre 131 meseci
Citat:
ADjurovic:
Hvala puno na detaljnom opisu.
i Sve najbolje !!!

tri stvari ipak nisam razumeo,
ti si za BC aplicirao u nemackoj ili u Srbiji.
posto zivim u Makedoniji, nisam primetio da postoji takva agencija ovde.

drugo pitanje,
nosio si i prevod diplome iz srednje skole?

i trece,
treba li ti Cv, onakav kao onaj koji saljes kad trazis posao,
ili kakva detaljna biografija?

Hvala !!!


1) U Srbiji. Negde sam procitao da je neko uspeo to da sredi i u Nemckoj, ali zvanicno ti apliciras u Nemackom konzulatu u drzavi ciji si drzavljanin
2) Da, kao sto sam rekao studirao sam PFM u Novom Sadu, ali isti nisam nikad zavrsio nego sam napustio. Tako da zvanicno najvisa skola koju imam zavrsenu je srednja.
3) U konzulatu su rekla da nemora, a ako hocu mogu da predam sa papirima. Ja sam platio prevod i predao u konzulatu.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 152378 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.