Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 152490 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)21.03.2013. u 11:34 - pre 135 meseci
@k.i.z.a

U DE mozes legalno da radis dodatan posao pored stalnog posla na dva nacina. Mozes da radis bez firme, ali prihod ne moze da predje 450 eur mesecno ili da otvoris firmu i tada u zavisnosti od vrste firme podlezes razlicitim modalitetima oporezivanja itd, ali tu se tek otvara nova tema. Ono sto je bitno, a to je ovo sto Nemanja kaze jeste da ni jedna od ove dve varijante ne idu sa dozvolom koja je vezana za firmu, bilo da je to BC ili stara dozvola. Za sve sto hoces da radis osim stalnog posla na osnovu koga si dobio boravisnu/radnu dozvolu moras eksplicitno da trazis odobrenje od arbeitsamt-a. Sto se ove prve varijante tice, moras da trazis dozvolu za neben job i to po nekim iskustvima koje sam cuo od drugih ljudi ne bi trebalo da bude problem. Za sve preko toga, odnosno vezano za firmu se vrlo komplikuje i nemoguce je dati bilo kakvu procenu o sansama jer tu se otvaraju pitanja tipa koji oblik firme bi bio, koliki bi bio projektovani income, koliko zaposlenih, kakav je business plan itd itd.
 
Odgovor na temu

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.03.2013. u 07:22 - pre 135 meseci
hvala ljudi veliko, dosta mi je jasnije...
U principu pored osnovnog posla u firmi na osnovu koga sam dobio radnu dozvolu, mogu obavljati i dodatni posao uz odobrenje od arbeitsamt-a za neben job u mojoj varijanti.

Na kraju godine od dodatnog prihoda koji sam ostvario oduzimaju mi porez.

Jedino me malo buni ovaj prihod od 450e ne moze da se predje mesecno...

[Ovu poruku je menjao k.i.z.a dana 22.03.2013. u 08:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.03.2013. u 10:02 - pre 135 meseci
Do ove godine je bilo 400, a od januara 450. To je makcimalna cifra koja se ne oporezuje i na koju se ne placaju doprinosi. Tacnije, placa se nesto sitno, ali to ide samo na teret poslodavca. Znaci, 450 koje dobijes za mesec dana ti je i bruto i neto.
 
Odgovor na temu

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.03.2013. u 12:08 - pre 135 meseci
A sve preko toga se oporezuje je? Sta ako zaradim dodatno 3000e npr. bruto, koliko mi ostaje neto?
Ili se nikako ne sme preci 450e?
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.03.2013. u 13:30 - pre 135 meseci
Ako prekoracis i jedan EUR ti si u obavezi da placas porez i doprinose, ono sto nemci zovu steurpflichtig. To znaci da na kompletnu sumu placas full porez i doprinose srazmerno poreskoj klasi kojoj pripadas. Tolerise se jedan, max dva meseca prekoracenje, ali u zbiru godisnje ne sme da bude 450 puta broj meseci koliko si radio. Znaci, neces biti deportovan, ali ti se nece isplatiti finansijski(osim ako ta cifra nije stvarno velika) i vrlo je verovatno da se ni poslodavac nece zezati oko toga jer pola dadzbina ide na njegovu stranu. Na cifru od 451 Eur, za prvu poresku klasu poslodavca bi kostao oko 650 Eur, a ti bi kuci nosio oko 250
 
Odgovor na temu

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.03.2013. u 13:55 - pre 135 meseci
znaci 450e/mesecno i neto i bruto na racun i to je to max, ne opterecujem poslodavca koji mi je dao dodatno da radim i ne opterecujem svoj racun. Sve preko 450 se ne isplati.
Ustvari 450 mi leze na racun i od toga ne odbijaju nista osim sto poslodavac plati nesto malo.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.03.2013. u 13:58 - pre 135 meseci
Tako je
 
Odgovor na temu

Entwickler
Senior Software Developer
Germany

Član broj: 306896
Poruke: 33
*.static.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)04.04.2013. u 14:59 - pre 134 meseci
Kad se vec @k.i.z.a dotakao teme dodatne zarade, zna li ko kako u Nemackoj funkcionise dodatna zarada kao sto je na primer zarada od svog sajta i AdSens-a? Da li je to sasvim OK, validan i dozvoljen vid dodatne zarade u Nemackoj? Tacnije, mora li se prijaviti taj prihod nekoj sluzbi-instituciji (kako sto je kod nas Uprava prihoda) radi oporezivanja?

Predpostavljam da bi i ovaj vid dodatne zarade mogao da se podvede pod to pravilo o zaradi do 450 EUR o cemu je @tdusko pricao pa ako zaradis od AdSense-a ispod 450 EUR mesecno onda nikom nista ne pravdas tj. pare u dzep i to je to.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7177 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)04.04.2013. u 15:12 - pre 134 meseci
Svi prihodi se zbrajaju.

450 EUR limit ti je na sve prihode koje imas - ako su ti ukupni prihodi manji od 450 EUR onda, da, nece biti oporezivani.

Ako vec imas platu, koja je iznad 450 EUR - sve sto zaradis dodatno podleze porezu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Entwickler
Senior Software Developer
Germany

Član broj: 306896
Poruke: 33
*.dynamic.sbb.rs.



+10 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)04.04.2013. u 22:06 - pre 134 meseci
Ivane hvala na odgovoru ali ako sam dobro razumeo to bi izgledalo ovako:

Plata u firmi ti je recimo 3000 bruto, od toga 2000 dobijes neto. 1000 odlazi na poreze i doprinose.

Ali ako dodatno od nekog svog sajta i AdSense programa (na primer) zaradis 400 EUR mesecno onda bi to znacilo da ti se plata u firmi i ovaj (da nazovem honorarni prihod) sumiraju i porezi se "lupaju" na iznos od 3400 EUR (3000 bruto plata + 400 dodatna zarada "sa strane").

Znam da je ovo mozda malo specifican primer i da mozda retko ko ima ovakva iskustva (tj. dodatnu zaradu) u DE ali ako ima takvih mogli bi da pojasne malo stvari :)

U Srbiji dosta programera radi u firmi za platu (na koju naravno poslodavac placa poreze i doprinose) a pri tome imaju i dodatnu zaradu koja se u principu NE oporezuje osim ako neto plata godisnja + ta dodatna zarada prelaze 2 000 000 RSD godisnje. Onda se placa takozvani porez na dohodak gradjana za onaj iznos koji je iznad tih 2 miliona dinara. Ovaj porez se placa jednom godisnje.

Cisto me zanima kako ovo funkcionise u DE.
 
Odgovor na temu

ADjurovic
Alexandar Djurovic
movable ;)

Član broj: 314943
Poruke: 9
77.29.248.*



+2 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.05.2013. u 10:31 - pre 133 meseci
cek ovako,
samo kratko,

Znaci kad spremim sve dokumente, odem u Nemacku Ambasadu i predam/apliciram?

Trenutno zivim u Makedoniji, pa pretpostavljam da treba da odnesem u Nmacku Ambasadu u Skopju.

Hvala
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7177 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.05.2013. u 11:32 - pre 133 meseci
Citat:
Entwickler:
Ivane hvala na odgovoru ali ako sam dobro razumeo to bi izgledalo ovako:

Plata u firmi ti je recimo 3000 bruto, od toga 2000 dobijes neto. 1000 odlazi na poreze i doprinose.

Ali ako dodatno od nekog svog sajta i AdSense programa (na primer) zaradis 400 EUR mesecno onda bi to znacilo da ti se plata u firmi i ovaj (da nazovem honorarni prihod) sumiraju i porezi se "lupaju" na iznos od 3400 EUR (3000 bruto plata + 400 dodatna zarada "sa strane").

Znam da je ovo mozda malo specifican primer i da mozda retko ko ima ovakva iskustva (tj. dodatnu zaradu) u DE ali ako ima takvih mogli bi da pojasne malo stvari :)

U Srbiji dosta programera radi u firmi za platu (na koju naravno poslodavac placa poreze i doprinose) a pri tome imaju i dodatnu zaradu koja se u principu NE oporezuje osim ako neto plata godisnja + ta dodatna zarada prelaze 2 000 000 RSD godisnje. Onda se placa takozvani porez na dohodak gradjana za onaj iznos koji je iznad tih 2 miliona dinara. Ovaj porez se placa jednom godisnje.

Cisto me zanima kako ovo funkcionise u DE.


Sorry za veliko kasnjenje, tek sad sam video ovo.

U DE ti se svi prihodi koje dobijas kao platu zbrajaju - znaci ako radis na 2 mesta, porez ti se racuna na obe plate.

To u praksi znaci ako si sa jednom platom vec izasao iz odredjenog nivoa oporezivanja (posto je oporezivanje progresivno) svaki EUR zaradjen kao plata iznad toga ce se oporezivati po sledecoj osnovici u tabeli. Procenti variraju u zavisnosti od sume i poreske klase (postoje razlicite poreske klase, recimo ako si samac, ako si u braku itd...)

Postoji i drugi porez, koji se u DE zove "abgeltungsteuer" iliti porez na kapitalnu dobit kod nas. On je fiksiran na 25% i naplacuje se na prihode od akcija, dividendi, bankarskih kamata i sl... postoji valjda prag ispod koga se nista od toga ne oporezuje ali da me ubijes ne secam se koliko je to.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.05.2013. u 17:06 - pre 133 meseci
Prag je 450€ i to se zove Nebenjob. Ako na isto mislimo.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.05.2013. u 19:09 - pre 133 meseci
Hmm - mislim da je "nebenjob" prag za placanje poreza na platu (Lohnsteuer, ispod toga je tax-free).

Za Abgeltungssteuer (porez na kapitalnu dobit) je oko 801 EUR valjda (1602 EUR za porodicu), http://www.tagesgeldvergleich....-lexikon/abgeltungssteuer.html - posto su to menjali 2009-te kada su uveli da fizicka lica moraju da placaju ovaj porez.

Dakle, ono sto je bitno su dve vrste poreza sa kojom se fizicka lica u najvecoj meri susrecu:

#1 - Sve vrste prihoda koji su naknada za rad (plata) i koji se isplacuju fizickom licu: donja granica je 450 EUR (ispod toga se ne placa porez) i onda porez raste u kategorijama (od X EUR do Y EUR je Z%) tj. u pitanju je progresivno oporezivanje. Gornja granica je 42% tj. 48% za ljude koji zaradjuju vece pare.

Evo tabele:

http://commons.wikimedia.org/w...Tabellen_2010_2014_150kEUR.png - gornja granica na tabeli je 42%, ali postoji jos jedna kategorija iznad kao sto rekoh, mada ko upada u tu kategoriju pretpostavljam da zna jako dobro kako stvari stoje sa porezom :-)

#2 - Na prihode od bankarske stednje, dividendi, prodaje vrednosnih papira se naplacuje drugi porez - porez na kapitalnu dobit. Ovaj porez je "flat" 25% bez obzira na iznos. Donja granica za ovaj porez je 801 EUR za samce ili 1602 EUR za porodicu. Ovaj porez je tzv. "Quellensteuer" isto kao i porez na platu, tj. ono sto se na engleskom zove "Witholding tax". To znaci da ce vam iznos biti odbijen na samom izvoru pre nego sto vam neto pare legnu na racun. Vi ne placate posle nista (tj. dobijate neto sumu). U slucaju stednje ce to uraditi banka. VAZNO: naravno, ako je u pitanju strana banka / berza, porez vam nece biti odbijen na izvoru vec ste duzni da ga platite sami tj. da to deklarisete na poreskoj prijavi. Nemacka je jedna od zemalja koje traze da placate porez na sve prihode bilo gde u svetu njima ako ste poreski rezident u Nemackoj, osim ako ne postoji regulisan ugovor za sprecavanje dvostrukog oporezivanja. Savetujem vam da se ne za*ebavate sa tim ako se radi o nekim vecim parama posto licno znam za slucaj koji je prilicno na*ebao (pokupili su mu bukvalno sve pare sa DE racuna, i to ne malo para) zato sto je mislio da moze da prodje ako se pravi blesav. Ako planirate da gledate kako da legalno sto vise umanjite poreze za neke vece prihode - najbolji savet je da unajmite profesionalca, posto su greske tu jako skupe.

VAZNO #1 - Na oba poreza gore se kace jos 2 - jedan je obavezan, zove se "Solidaritätszuschlag" i predstavlja, uopsteno receno, porez za obnovu istocne Nemacke. Trenutna stopa je 5.5% - ovaj porez ce vam, takodje, biti zaracunat automatski na izvoru (videcete na ceku od plate, recimo) i bice vam odbijen od bruto plate pre nego sto plata legne na racun.

Drugi, ne obavezan, je tzv. "Kirchensteuer" ili porez na crkvu. Ovaj porez se placa samo ako ste prijavljeni kao pripadnik neke od konfesija koje su u tom programu. Ja nemam pojma koje su tacno konfesije "supported" niti koliki je to tacno porez, ako neko zna neka se javi. Ovaj porez se, takodje, placa na izvoru i bice vam odbijen od bruto plate ako ste se registrovali kao pripadnik neke od podrzanih konfesija.

VAZNO #2 - Kao sto se vidi, Nemacka je zemlja sa ne tako malim porezima (doduse, porez na prihod preduzeca je drasticno opao 2009-te, ali su zbog toga morali da uvedu porez na kapitalnu dobit za pojedince kako bi kompenzovali rupu). Medjutim, kako je poreski zakon jedan od najkomplikovanijh na svetu, postoji gomila manjih i vecih fora za legalno umanjivanje poreza. Postoji citava industrija poreskih konsultanata (Steuerberater) koji rade na % od vracene love - za inzenjere, visi menadzerski kadar, lekare specijaliste i sl. visoko placena zanimanja ovo moze biti i nekoliko hiljada EUR godisnje ako su ispunjeni neki uslovi. Preporucujem da bar prve godine unajmite profesionalca za ovo, a onda posle vidite da li mozete sami da se snadjete i to radite u kucnoj reziji.

Na #2 (porez na bankarske stednje, dividendi itd..) isto postoje metodi, recimo pre kraja poreske godine se privremeno prodaju fondovi /akcije na kojima imate gubitak pa se profit umanji za iznos tih dobitaka. Posle u sledecoj godini kupite iste akcije/fondove itd... opet, i ovde vazi isti savet: probajte prvo sa profesionalcem, osim ako ne znate nekog ko se u ovo dobro razume.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 22.05.2013. u 20:25 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.05.2013. u 21:04 - pre 133 meseci
Sta ce nekome Steuerberater? Ja sama, muz i ja, sami to radimo.
Kupis program za 15€ za proslu godinu i samo upisujes podatke, odstampas i predas. Kazne za neplacanje poreza su velike i nema zajebancije sa tim.
Mi smo bas dosta novca vratili, pogotovo u godini kad sam ja dosla. Oko 2 soma.

Sto se ostalog tice, sve se u Nemackoj racuna u brutto iznosu i odbici na platu su oko 30% u najbolje slucaju a u najgorem videli smo.
A
Da bi imao pravo uvid u to kolika bi ti netto plata bila imas na netu, Brutto-netto rechner i ukucas sve podatke, on ti izbaci netto ocekivanu platu.
Da bi to znao treba ti Steuerfaktor. Single imaju 1, 3 imaju zaposljeni sa porodicom kao sto je to slucaj sa m.m, 5 sam imala ja i to se najvise oporezuje. Sad idemo oboje na 4-ku, reicimo posto imamo dve jake plate i n ajmaje cemo placati porez.
Ako si single ukucas 1.

Da bi znao koliki ces porez platiti isto Google, Steuer rechner i opet ukucas.

Prosto :)
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.net.upcbroadband.cz.



+2 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)23.05.2013. u 09:50 - pre 133 meseci

Od dobijanja plave karte, dosli smo do oporezivanja dopunske zarade, a ja ne videh da je jos iko dobio plavu kartu (sto ne znaci da nije)... :)
Elem, jedno pitanje za nase nemce, gde mogu da pogledam stanje neke firme ?
Sigurno postoji nesto kao nas APR, ali ne umem da nadjem.
 
Odgovor na temu

Boris_ZR
Boris Gligorijević
IT-Consultant / Software Engineer
PRODYNA AG
Munich

Član broj: 173158
Poruke: 123
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)26.05.2013. u 21:23 - pre 132 meseci
Ovo za APR i mene zanima. Google mi nije bio ortak ovog puta.
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)28.05.2013. u 15:59 - pre 132 meseci
Srndach ima ali mora da se plati. ;)
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.net.upcbroadband.cz.



+2 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)28.05.2013. u 17:06 - pre 132 meseci

Hvala, gledacu onda one sa zvucnijim imenima ... :)
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)28.05.2013. u 18:48 - pre 132 meseci
Gledaj ko ti kakvu platu nudi, jer u Nemackoj ne mozes ocekivati brzo povecanje plate ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 152490 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.