Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SMPS za pojacalo

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 955442 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 13:23 - pre 139 meseci
@aca.jevtic94

Mlad si covek, i vidim da vollis da istrazujes, a nedostaje ti dobre opreme, i jos puno literature (usvojenog znanja).

Volju i vreme izgleda imas, tako da ce vremenom stvari doci na svoje mesto.

Imam volju da ti pomognem, pa bih ti poklonio jednu odlicnu stvarcicu.

Posalji mi na PP svoju adresu, da bih ti poslao ovo:

Radi se o LEM strujnom transducer-u LA 50-P/SP 1.

Sprava je elektronski strujni trafo, koji za razliku od tog motanog moze raditi i sa DC strujama, tacnije, radi od DC-150KHz.

Moze podneti i izmeriti +-100A, nominalni opseg mu je +-50A.

Bice ti to dragocena alatka za galvanski razdvojeno merenje struja u svim zonama SMPS.

Evo i datasheet, da vidis o cemu se radi: http://xiazai.inktronics.com.c...09-03-08/090308173835_VDJH.pdf

Kada ga dobijes, detaljno cu ti objasniti kako se koristi.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 13:44 - pre 139 meseci
Citat:
aca.jevtic94:
Pa i jeste hard sw. nisam stavio L i C to jest C je 1uF,posle ce biti slike i sa LC kolom
Trafo je cool,nisam bas najbolje uradio ali dobar je za merenja,do koje f. moze da meri?


Taj komad koji si napravio, moze meriti AC struje od 15-300KHz bez problema.

Pozz
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 13:45 - pre 139 meseci
Citat:
macolakg: @aca.jevtic94

Mlad si covek, i vidim da vollis da istrazujes, a nedostaje ti dobre opreme, i jos puno literature (usvojenog znanja).
Volju i vreme izgleda imas, tako da ce vremenom stvari doci na svoje mesto.

E sve cetvoro je pogodjeno vreme i volju imam i to koliko hocu ceo dan sam slobodan,a tacno je i to da nemam opreme i to ne da nemam vec stavarno nemam :)
Od opreme imam osc. i lemilicu :) i nista vise :).
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 13:53 - pre 139 meseci
@aca.jevtic94

Pretpostavio sam.

U tom slucaju ce ti ovaj "LEM" dobro doci.

U saradnji sa osciloskopom inzvaredno moze posluziti za razne stvari.

Nemoj misliti da je opseg od +-50A preveliki. To vazi kada provuces jednu zicu kroz trafo (1 merni navoj), ako provuces 10 navoja, opseg je +-5A, itd...

Njim se mogu meriti i veoma male struje :-).

Npr. mozes pomocu njega lako meriti induktivitete mostnom metodom, tako da ces pomocu njega dobiti vise mogucnosti.

Poslacu ti uz njega jednu "etaloniranu" prigusnicu, koja ce ti posluziti kao referentna za kalibraciju merenja, i objasnicu kako meriti (vecinu potrebnog vec imas, par mosfeta i IR2153/5).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 14:00 - pre 139 meseci
Ok,hvala Vam puno,kad stigne objasnicete mi kako se koristi,i td.
Pozz.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 14:06 - pre 139 meseci
@aca.jevtic94

Poslacu u narednih par dana, trenutno ne mogu stici.

Javicu.

Pozz
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 14:11 - pre 139 meseci
oK nema problema cucemo se.....
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 14:32 - pre 139 meseci
Citat:
aca.jevtic94:
Ok,hvala Vam puno,kad stigne objasnicete mi kako se koristi,i td.
Pozz.


Nema na cemu, i bez persiranja plz.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Peca_zvucnici
Petar Šejpeš
Beograd

Član broj: 271902
Poruke: 27
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 17:04 - pre 139 meseci
@macolakg i @aca.jevtic94

E pa baš lepo ste se vidim zahuktali i svaka čast macolakg za poklon pa ne bih da vas prekidam, al mene ste l'adno preskočili kad sam prekjuče imao samo pitanje u vezi iste teme instrumenata za merenje na SMPS. :-(

I Aco, nemoj čoveku da persiraš jer to nas starije ponekad pogađa!

Mogu ja i na engeskom (a na kineskom još ne znam ) - Please, bre jel dobar onaj original kineski USB osciloskop što sam tamo naveo i koje je instrumente in general dobro imati za merenja na SMPS, bre?! Iscenjkao sam se jedva tamo sa onom kineskinjom za 75$, morao sam i da joj se udvaram, pa da se ne predomisli. ;-)

Danas sam za svaki slučaj bar poskidao ceo forum i prikačene fajlove, a i sajtove sa linkova - da se ne pogube kao što to biva posle nekog vremena, ali sam video da tamo pominjete L,C metre i mnogo štošta. Macolakg, super ti je onaj tvoj Tektronix 400MHz, ali ja obožavam da koristim razne vrste adaptera za digitalni unimer na opsegu od npr. 2V, kao što sam već odavno napravio jednostavan frekvenciometar sa nekim IC (valjda NE555) koji je fino precizno radio i na opsegu od 200KHz. Zato mi se i svideo ovaj kineski osciloskop, nema šta da ga vidiš - manji od kutije cigareta. Ovi noviji unimeri retko da mogu meriti kapacitete preko par desetina MF, tako ako imate neke takve interesantne DIY sklopove za napraviti javite.

Ajde molim vas odgovorite, još će da me administrator suspenduje što ponavljam postove!

Srdačan pozdrav!
Petar Šejpeš
 
Odgovor na temu

pedja089

Član broj: 260085
Poruke: 112
*.mts.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.10.2012. u 17:41 - pre 139 meseci
I ja sam polako krenuo, skupio sve delove, jos zicu da nadjem...
Konkretno sam krenuo u izradu flyback, sa nekim od FPS...
Uglavnom nasao sam u laserskom stampacu sve gotovo, pa sam uzeo trafo da pogledam kako je motan.
I razmotavajuci ga, naisao sam na 2 sloja zice, kojima su samo po jedan kraj spojen na - od kondezatora, drugi kraj je samo ulepljen trakom...
To je bilo namotano izmedju polovina primara i sekundara(primar, taj namotaj,sekundari, taj namotaj,primar).
Cemu to sluzi?
Imam par ideja cemu bi moglo da sluzi, ali opet drugi kraj ostaviti samo da visi...
Hvala.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.10.2012. u 02:38 - pre 139 meseci
@Peca_zvucnici

Peco,

Na primarnoj strani smps, na svim tackama postoje pulsirajuci naponi od 325-800Vpp ka ZEMLJI.

Posto je USB osciloskop spojen preko racunara sa uzemljenjem, najverovatnije ces ga samo spajanjem mase od sonde ubiti kao zeca (a verovatno i racunar). Mozes nekako da se provuces sa lap-topom koji radi na baterije, ali dovoljno je da bude blizu nekog masivnog metalnog predmeta, ili da nesto cackas rukama po kompu, i eto opet rizika od ostecenja, a najbezbolnije sto ti se moze dogoditi da ti se zaglupi USB komunikacija.

Kod SMPS je visok delta-U/ delta-t, tj. strme su tranzicije, pa kroz parazitne kapacitete lap-topa prema zemlji vec moze poteci dovoljna struja za ostecenje doticnog.

Ako si procitao nekoliko prethodnih postova, videces da sam Aci Jevticu objasnio kako da napravi merne transformatore za galvansko razdvajanje osciloskopa (strujni i naponski merni trafo), to je najbolja metoda.

Druga opcija je da napravis opticku izolaciju USB porta sto se moze uraditi IC-om ADUM5401, a USB skop napajas baterijama ako mu je potrosnja veca od 100mA, a ako je manja od 100mA onda iz samog ADUM5401 koji ima galvanski razdvojeno napajanje na sekundarnoj strani (interni SMPS). ADUM5401 je dobra ali skuplja metoda

Inace za merenja na SMPS osciloskopom, 1MHz propusnog opsega je u svakom slucaju nedovoljno. Da bi iole nesto korisno video potrebno je da propusni opseg bude bar 10MHz.

Kod sasvim prosecnog SMPS, tranzicije traju ispod 500nS, sto na skopu od 1MHz propusnog opsega izgleda kao nevidljiva vetikalna linija, a sto je potpuno beskorisno. Ono sto je kriticno za rad SMPS-a je usko i tesko vidljivo na skopu, pa stoga to i zahteva znatno brzu napravu.

Sporiji skop se moze koristiti u edukativne svrhe, cisto da se vidi generalni talasni oblik (nalik teoretskom) bez detalja, a detalji su ono sto "ubija" SMPS.

Sto je manji propusni opseg skopa, talasni oblici na SMPS izgledaju blizi toretskim, lepi zagladjeni, kao da se SMPS sastoji od idealnih komponenti.
Kada sam sa 100MHz skopa presao na 400MHz, zabezeknuo sam se sta sve nisam mogao da vidim, a trebalo je da vidim.

Takodje, bilo koji analogni skop je daleko bolja opcija za posmatranje SMPS. Ima nekih tema na forumu elektronika, gde je Bogdan Kecman izbistrio temu skopova.

Imao sam na upotrebi ortakov TEC 2012, digital storage od 100MHz, i na posmatranju SMPS je bio potpuno nemocan u odnosu na matori TEC 465B takodje od 100MHz. Prednost digital storage sprave je bila u bogatom merenju svega i svacega i mogucoj naknadnoj analizi nekih oscilograma, FFT i sl.., ali je pao na trigerovanju brljotina na neispravnom SMPS, jednostavno je preskocio ono sto nije trebalo, i dok mu podesis uslove trigerovanja, SMPS crkne.

Prednost kod SMPS dajem analognim osciloskopima ili DPO od digitalnih (a DPO je bas skupa igracka, i tata bi sine, al' je bas vruc kolac, i ovaj sadasni 2465 me je izuo iz cipela).

Moje osciloskope inace razdvajam dvostruko galvanski (sa dva kaskadirana rastavna trafoa sa sto nizim parazitnim kapacitetima), a kada radim sa SMPS koji radi na 400VAC (560VDC), onda iskljucivo prelazim na merne transformatore kakve sam Aci preprucio jer je brzina porasta napona vec tolika da mi kroz oba rastavna trafoa slogira TEC 2465B, iako mi je medjukapacitet oba trafoa jedva 220pF.

Par puta sam se "otkinuo" od straha da ga nisam "koknuo". Od tada se ne z*zam vec odmah rastavni merni trafojcici.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.10.2012. u 02:54 - pre 139 meseci
Citat:
pedja089:
I ja sam polako krenuo, skupio sve delove, jos zicu da nadjem...
Konkretno sam krenuo u izradu flyback, sa nekim od FPS...
Uglavnom nasao sam u laserskom stampacu sve gotovo, pa sam uzeo trafo da pogledam kako je motan.
I razmotavajuci ga, naisao sam na 2 sloja zice, kojima su samo po jedan kraj spojen na - od kondezatora, drugi kraj je samo ulepljen trakom...
To je bilo namotano izmedju polovina primara i sekundara(primar, taj namotaj,sekundari, taj namotaj,primar).
Cemu to sluzi?
Imam par ideja cemu bi moglo da sluzi, ali opet drugi kraj ostaviti samo da visi...
Hvala.



Namotaj sa nespojenim krajem, u tvom konkretnom slucaju sluzi kao staticki screen, sprecavajuci prenos radio smetnji kapacitativnim putem sa primara na sekundar(e).

Kod nekih SMPS moze postojati isti takav namotaj sa potpuno drugacijom ulogom, gde je tom metodom ostvaren snubber kondenzator ("Philips") ili ponekad i rezonantni kodenzator (kod qasiresonant flyback "Infineon").

Inace FPS flyback IC spadaju u najizdrzljivije jednocipne SMPS. Jako dobro su se pokazali u praksi, ali su na zalost poprilicno skupi (kvalitet opravdava tu cenu).

Pozz
 
Odgovor na temu

pedja089

Član broj: 260085
Poruke: 112
*.mts.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.10.2012. u 09:39 - pre 139 meseci
Puno hvala na odgovoru.
Tako sam i pretpostavljao. Ali nisam bio siguran.

Sto se tice FPS, cena je po meni OK. Oko 2-4 eura u pro elektroniku.
Za 4eura u proelektroniku:
1M0880R
VD,Max 800 V
Drain current pulsed (2) IDM 32.0 ADC
Continuous drain current (TC=25°C) ID 8.0 ADC
Mislim da je ovo vise nego dovljno za neki manji SMPS, do 150-200W, ovo mi se cini najjednostavnije resenje...
A evo a AN-4134 za forward konverter, sa kompletnim proracunima.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.10.2012. u 13:21 - pre 139 meseci
@pedja089

Forward trafo je stvarno jednostavan za proracun.

No, uvek ima neko ali:
Veoma je zahtevan po pitanju motanja primara i namotaja za "reset" (demagnetizaciju jezgra).
Naime, ta dva namotaja treba motati bifilarno radi cvrste sprege, a nazalost, suprotno krajevi su jako blizu pa izmedju njih vlada maksimalan napon.
Za njih treba koristiti iskljucivo tri puta lakiranu zicu, i ispostovati sto bolje izolacije.

Uvek radije pravim dvoprekidacki forward, kod koga treba samo jedan namotaj u primaru.

Pozz

 
Odgovor na temu

pedja089

Član broj: 260085
Poruke: 112
*.mts.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.10.2012. u 13:41 - pre 139 meseci
@macolakg
Nisam znao da se moraju tako motati... To mi se ne svidja...

Znaci definitivno ostajem pri tome da radim flyback, pa cemo videti kako ce se ponasati...

Ja se ne zurim uopste sa izradom, to mi je usputna stvar. A voleo bih da napravim nesto pricno jednostavno(tacnije sa malo komponenata), sa lako nabavljivim delovima.
Zato mi se i svidja ovaj FPS, stavim njega i primarna strana resena. A koliko vidim to je rezevni deo za TV i slicne gluposti, sto znaci bice ga i dalje... Sto se tice snage, to je manje vise ono sto mi je potrebno.
Jos me malo muci proracun komponenata u povratnoj sprezi za kompezaciju... Ali kad dodje vreme resice se i to.
Bio sam se malo zaukao sa izradom lab. napajanja, ali tek kad sam malo ozbiljnije pogledao, i proucio, video sam da to nije tek tako...
Probao sam da narucim od vishay-a mosfet-ove sa malim Qg, pa da probam ovu semu bez povratne sprege, eto cisto onako... Ali nesto ne stizu..
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.10.2012. u 20:39 - pre 139 meseci
@pedja089

Za lab napajanje ti je najbolja PSM (Phase Shift Modulation) metoda, jer lako dozvoljava promenu od 0-100% izlaznog napona, i odlicno je izvodljiv kvalitetan strujni limit.

I ako neces mozda da ga pravis, pogledaj malo o tome.
Veoma je zanimljivo kao koncept (inace tom metodom "guram" i po 50-60KW).
U nekim prethodnim postovima sam Aci Jevticu pisao o tome.
Za taj nacin rada trafo se ekstra lako izracunava i namotava, a takodje lagodno radi na 200KHz sa uobicajenim mosfetima, sa odlicnim KKD i odlicnom filtracijom.

Evo i app note za flyback: http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-4140.pdf

Pozdrav
 
Odgovor na temu

pedja089

Član broj: 260085
Poruke: 112
*.mts.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.10.2012. u 21:00 - pre 139 meseci
@macolakg
Svakako cu pogledati. To sto ste pisali, vec sam procitao:)
Pokusavam prokljuviti u SMPS da ih mogu koristiti u uredjajima kada zatrebaju, a usput sam mislio i da napravim lab. napajanje. Ali sad mi se cini da mi je bolje razviti nesto jednostavno za uredjaje.
A sto se tice lab napajanja, tu bi se vec potrudio napraviti nesto ozbiljnje... Jer sve ove igrackice koje sam imao, dojadilo mi vise menjanje tranzistora cim se pregreje, i kutija 30x50cm...
Uglavnom mi ne trebaju napajanja vise od 15V, 1A, ali ponekad mi zatreba 50-60V par ampera. Pa bi voleo jednom da napravim pravo napajanje sa ugradjenim instrumentima, da moze da radi i kao strujni i naponski izvor itd... I da to sve bude spakovano u neku pristojnu kutijicu. Tako cu nauciti nesto, napraviti tacno sta mi treba, a mozda i nesto ustedeti :)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.10.2012. u 21:33 - pre 139 meseci
@pedja089

Power Suply Cookbook, Marty Brown.
Tu imas sve sto ti treba za upoznavanje sa SMPS.

Skini je sa neta (besplatna je), i kada je "pregazis", ali polako, sve ce posle ici kao od sale.

A ono sto tamo nije napisano, pisacu ponekad po forumu.

Molim te nemoj mi persirati.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

pedja089

Član broj: 260085
Poruke: 112
*.mts.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.10.2012. u 22:26 - pre 139 meseci
@macolakg
Ne znam, nekako mi se cinis stariji od mene, i ozbiljniji, sa ogromnim iskustvom, pa...
Imam knjigu, drugo izdanje, prelistao sam je jednom onako samo da vidim o cemu se radi.
A kad nadjem vremena procitam deo, pa malo porazmislim o cemu je pisao...
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo03.10.2012. u 07:24 - pre 139 meseci
offtopic:
Citat:
pedja089: @macolakg
Ne znam, nekako mi se cinis stariji od mene, i ozbiljniji, sa ogromnim iskustvom, pa...
E to i ja mislim pa zato i ja persiram...
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 955442 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.