Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 122241 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 18:36 - pre 150 meseci
Citat:
virus_crew: I Jopet lazni moralisti, koji su kupili taj isti win na kojem sve ovo kuckaju i sve ostale programe koje koriste, sa takvim ljudima se ne valja ni upustati u neku normalnu i ozbiljnu raspravu.


Je li, a otkud tebi te insinuacije da svi imaju nelegalan softver? Zar je nemoguće raditi sa legalnim? Savetujem ti da barem probaš sa tim, jer ti inače ne vredi objašnjavati.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 18:37 - pre 150 meseci
Citat:
alexandar_cajic
Zašto se gura komercijalni softwer na fakultetima, moja supruga treba sad da kupuje Microsoft Office - zbog ispitnih pitanja iz Worda? Zašto nam se to nameće.

Zato što je MS Office de facto standard u poslovnim aplikacijama, a cilj fakulteta je valjda da studente osposobe za rad u privredi, a ne da ih obučavaju na nekim obskurnim rešenjima koja se nigde ne koriste (zašto mi Cobol/Fortran padaju na pamet).

Open Office je možda dobar paket, ne mogu da tvrdim jer ga nisam koristio, ali realna situacija je takva da dotični i nije baš nešto rasprostranjen. Mada koliko vidim po screenshotovima i komentarima, u pitanju je klon MS Office-a (kao i uostalom sve na linuxu), samim tim neko ko zna da radi na MS Office-u ne bi trebalo da ima poteškoća sa korišćenjem OpenOffice-a.
 
0

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 18:37 - pre 150 meseci
Ovo je 100x prežvakana tema. Velike softverske firme dobro znaju s kim imaju posla na tržištu i dobro znaju kako da iskoriste energiju konkretne lokacije:

E = Ek + Ep.

Ek = naplatiti softer
(bogatija tržišta, s uigranim sistemom zaštite autorskih prava)

Ep = omasoviti softver i time ga izreklamirati, čekati povoljan trenutak za naplatu
(siromašnija tržišta, koja imaju prečih briga od nelegalnog Windowsa na ličnom računaru nekog anonimusa, koji gubi svoje vreme podešavajući Desktop i ne zarađujući ništa od tog Windowsa)

Ali ne lezi vraže, taj anonimus, fizičko lice, odjednom dolazi u situaciju da donosi odluke u ime firme/ustanove. S obzirom da je oduvek koristio nelegalan Windows i MS Office, kao i svi službenici firme/ustanove i privatno i službeno, dileme više nema - kupuje se Windows i sve što ide s njime. Sve dalje akcije idu u korist M$-a. O alternativama se ne raspravlja. Otuda i takve odluke. Tako da proizvođači softvera i nisu baš toliko oštećeni, koliko jauču. I sigurno neće propasti zbog Srbije, Albanije i Crne Gore... Iskreno, muka mi je od novinskih naslova ("Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji") o nekoj urođenoj nepopravljivosti i zlu u narodu... Ništa se ovde ne radi ni više ni manje nego drugde, samo je u pitanju redosled radnji i tajming.


Naravno, ovaj post ne služi da ohrabri pirateriju. Zna se dobro šta je legalno a šta nelegalno i u kom smeru točak treba da se okreće. Da li o tome uopšte i diskutovati...


EDIT:
@ventura
Aleksandar je mislio na situaciju gde fakultet prosto TERA studenta da skida s neta ili "kupuje" nelegalan softver da bi položio ispit.


[Ovu poruku je menjao X Files dana 06.12.2011. u 19:50 GMT+1]
 
+3

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 18:38 - pre 150 meseci
Za sav software koji se zahteva da koristim za i na fakultetu mi je fakultet obezbedio licencu. MS proizvodi kroz MSDNAA i slicno.
Sto je sasvim normalno i tako i treba da bude. Pritom, nisam na nekom ultra giga privatnom fakultetu, nego na FTNu u Novom Sadu
gde ljudi misle o tome.

Rasprava o tome da li treba sankcionisati pirateriju nema ama bas nikakvog smisla, naravno da treba.
To sto je kod nas situacija takva kakva jeste nije nikakvo opravdanje i najbolje sto covek moze da uradi,
ako je vec primoran da koristi piratski software, jeste da se pokrije usima i da cuti, a ne da se dere na sav glas po forumima...
 
0

alexandar_cajic
Aleksandar Cajić
Niš

Član broj: 100194
Poruke: 214
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 18:43 - pre 150 meseci
Još nešto da priupitam...kako gledate na refil ketridža - jel je i to vid piraterije ili....

A meni lično "klon" Open Office u profesionalne svrhe završava posao bolje nego "originalni" MS Office - moj lični subjektivni osećaj...

PS

Supruga je na medicini - ako je to važno iz nekog razloga...


 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 19:05 - pre 150 meseci
Predlažem ti da pređeš na LibreOffice. OpenOffice je mrtav.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+1

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 19:20 - pre 150 meseci
Kroz celu temu se provlači teza da je piraterija osobenost ovih prostora i da držva treba da uredi tu oblast kao u razvijenim zemljama itd.
Igrom slučaja servisiram računare privatnih korisnika u Beogradu i pratim par stranih foruma na kojima se okupljaju serviseri iz SAD, V. Britanije, Nemačke, Australije, Kanade...
Prvi zaključak koji mi se nameće je da je sve više legalnih Windowsa kod nas, takođe i Office paketa. Često ono što nije freeware je u trial verzijama, radi dok radi. I mnogo je besplatnih alternativa, PaintNET-a, 7Zip, OpenOffice... Tako da, jel'te, situacija kod nas nije toliko crna koliko se predstavlja.
Sa druge strane, iz diskusije na pomenutim forumima itekako se pojavljuju teme o nelegalnom softveru, o "izgubljenim" računima i nalepnicama, o zahtevima da servis (dakle firma) instalira neki krekovani program... Znači, ni ostala, takozvana uređena tržišta, nisu imuna na ovu pojavu.
Uz sve to, imajte na umu da je korisniku (pojedincu ili firmi) mnogo lakše da dođe do legalnog softvera na zapadu, gde se on prodaje u mnogo više prodavnica nego kod nas, uz česte rasprodaje, promotivne prodaje, uz vezanu kupovinu...
Kod nas je do specifičnog legalnog softvera mnogo teže doći - plaćanje preko Interneta funkcioniše kilavo, mnoge firme nemaju Srbiju na spisku ili ne šalju robu kod nas...
Nisu stvari crno-bele, niti smo mi nešto mnogo drugačiji od ostatka sveta.
 
+1

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 19:24 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko: Predlažem ti da pređeš na LibreOffice. OpenOffice je mrtav.

Pa dal je moguće da linuxaši ne mogu da imaju jedan fakin office paket bez da ga razbucaju na 100 podverzija... I onda što se na fakultetu uči MS Office, i zašto je on de facto standard - zbog ovakvih gluposti.
 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 19:41 - pre 150 meseci
ventura

Pa, ostao je jedan glavni - librofis. Openofis je mrtav. Nisi pratio. Nakon nekih oraklovih odluka je deo programera pobegao, osnovao dokjumentfandejšn i tamo nastavio da razvija slobodni ofis pod novim imenom počev od poslednje verzije openofisa (čiji su izvorni kod maznuli). Mislim da je openofis u oraklu ugašen. Ako nije zvanično, to će se desiti. Librofis je nastavak openofisa koji je sa njime kompatibilan unazad. Linuks distribucije već neko vreme isporučuju librofis umesto openofisa. Zaista ne vidim u čemu je problem.

Citat:
SlobaBgd: Kroz celu temu se provlači teza da je piraterija osobenost ovih prostora i da držva treba da uredi tu oblast kao u razvijenim zemljama itd.
Igrom slučaja servisiram računare privatnih korisnika u Beogradu i pratim par stranih foruma na kojima se okupljaju serviseri iz SAD, V. Britanije, Nemačke, Australije, Kanade...
Prvi zaključak koji mi se nameće je da je sve više legalnih Windowsa kod nas, takođe i Office paketa. Često ono što nije freeware je u trial verzijama, radi dok radi. I mnogo je besplatnih alternativa, PaintNET-a, 7Zip, OpenOffice... Tako da, jel'te, situacija kod nas nije toliko crna koliko se predstavlja.
Sa druge strane, iz diskusije na pomenutim forumima itekako se pojavljuju teme o nelegalnom softveru, o "izgubljenim" računima i nalepnicama, o zahtevima da servis (dakle firma) instalira neki krekovani program... Znači, ni ostala, takozvana uređena tržišta, nisu imuna na ovu pojavu.
Uz sve to, imajte na umu da je korisniku (pojedincu ili firmi) mnogo lakše da dođe do legalnog softvera na zapadu, gde se on prodaje u mnogo više prodavnica nego kod nas, uz česte rasprodaje, promotivne prodaje, uz vezanu kupovinu...
Kod nas je do specifičnog legalnog softvera mnogo teže doći - plaćanje preko Interneta funkcioniše kilavo, mnoge firme nemaju Srbiju na spisku ili ne šalju robu kod nas...
Nisu stvari crno-bele, niti smo mi nešto mnogo drugačiji od ostatka sveta.


Napokon jedan kvalitetan post sa svežim, neprežvrkanim sadržajem. Ja sam lično kupio total commander iz fotelje (sutra mi je stigla registracija na meil) i isto tako platio neke usluge. Imam masterkard karticu, koja je bila na spisku i sve je bilo OK. Jedino treba voditi računa gde se ukucava broj kartice. Ako je preko verisajna i to može da se proveri, onda nema zime.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 20:12 - pre 150 meseci
Citat:
ventura: Zato što je MS Office de facto standard u poslovnim aplikacijama, a cilj fakulteta je valjda da studente osposobe za rad u privredi, a ne da ih obučavaju na nekim obskurnim rešenjima koja se nigde ne koriste (zašto mi Cobol/Fortran padaju na pamet).

Open Office je možda dobar paket, ne mogu da tvrdim jer ga nisam koristio, ali realna situacija je takva da dotični i nije baš nešto rasprostranjen. Mada koliko vidim po screenshotovima i komentarima, u pitanju je klon MS Office-a (kao i uostalom sve na linuxu), samim tim neko ko zna da radi na MS Office-u ne bi trebalo da ima poteškoća sa korišćenjem OpenOffice-a.


I tu dolazimo do corsokaka, gdje za odredjeni broj korisnika teza ima jeftinija varijanta jednostavno pada u vodu. Ili ces das iskezis platu na softver ili piratska verzija. Da ne pricamo o AutoCAD-u koji kosta 3500 dolara i doskora nije imao alternativu. Ili CATIA, koja kosta 9500 eura
...
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 20:24 - pre 150 meseci
Citat:
Sale_123
Da ne pricamo o AutoCAD-u koji kosta 3500 dolara i doskora nije imao alternativu. Ili CATIA, koja kosta 9500 eura

Čekaj bre malo, pa nećeš za babe zdravlje da koristiš AutoCAD ili CATIA, već da zaradiš pare... A ako već zarađuješ pare, e onda je pošteno da platiš alat kojim zarađuješ...

Tvoj komšija stolar sigurno ima nekoliko desetina hiljada evra u mašinama, pa ga nećeš čuti da kuka, ili da ti objašnjava kako je u redu da on ukrade te mašine jerbo su skupe, a on baš i nema para da ih kupi...
 
0

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 20:26 - pre 150 meseci
Ja radim gotovo isključivo na legalnom software-u, što iz firme što od kuće. Ovo gotovo isključivo je samo zbog mog eksperimenta gde sam MacOSX (koji sam usput kupio) instalirao na PC mašinu (što baš i nije najlegalnije).
@Nedeljko
Mislim da nisi razumeo moju poentu kada si me kritikovao. Ja kada sam pričao o borbi protiv piraterije, odnosno unapređenju životnog standarda mislio sam bukvalno ruku pod ruku. Dakle da država osmisli načine kako bi stimulisala privredu (umesto što je sada maximalno destimuliše) za otvaranje novih ranih mesta, povećanje standarda itd, a jedan od načina bi recimo mogao biti da sve kazne koje se naplate za raznorazne piratske rabote se ulože u otvaranje tih novih radnih mesta. Nisam političar, nisam ni ekonomista da sada sedim i tupim kako bi to moglo, ali verujem da se može. Samo tako borba protiv svih oblika kriminala odjednom uz konstantno obrazovanje ljudi bi moglo dovesti do željenog cilja. Ako se ti samo fokusiraš na recimo borbu protiv piraterije, a ne interesuju te drugi oblici kriminala, ne interesuje te povećanje standarda, upropastićeš i pomenutu borbu, ako nizbočega drugog dobićeš korumpirane policajce koji će primiti mito samo da ti ne napiše kaznu i ne oduzme piratske CD/DVD-e. Između ostalog borba protiv piraterije bi trebala da prvo počne iz državnih institucija gde je skoro sav software nelegalan, onda preko škola koje ne mogu da zadaju zadatke u Wordu i AutoCADu a da đacima ne omoguće u školi da odrade te zadatke, jer čisto sumnjam da neko će tek tako u Srbiji da izvadi (beše) 1500€ za AutoCAD, ili da omogući đacima da odrade u alternativi time što bi plan i program bio više uopšten... Tipa napravi formuli koja će sebirati 2 ćelije i gde će profesor morati da prihvati rešenje da bez obzira da li je ono u Excelu ili LibreOFfice-u.
OpenOffice je još u nedefinisanom stanju. Oracle je "predao na dalji razvoj" svoj source code Apache fondaciji, a šta će biti sa njim - videće se.
 
0

mefistofel
student

Član broj: 214472
Poruke: 43
*.catv.broadband.hu.



+35 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 20:29 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko: ventura

Pa, ostao je jedan glavni - librofis. Openofis je mrtav. Nisi pratio. Nakon nekih oraklovih odluka je deo programera pobegao, osnovao dokjumentfandejšn i tamo nastavio da razvija slobodni ofis pod novim imenom počev od poslednje verzije openofisa (čiji su izvorni kod maznuli). Mislim da je openofis u oraklu ugašen. Ako nije zvanično, to će se desiti. Librofis je nastavak openofisa koji je sa njime kompatibilan unazad. Linuks distribucije već neko vreme isporučuju librofis umesto openofisa. Zaista ne vidim u čemu je problem.



Napokon jedan kvalitetan post sa svežim, neprežvrkanim sadržajem. Ja sam lično kupio total commander iz fotelje (sutra mi je stigla registracija na meil) i isto tako platio neke usluge. Imam masterkard karticu, koja je bila na spisku i sve je bilo OK. Jedino treba voditi računa gde se ukucava broj kartice. Ako je preko verisajna i to može da se proveri, onda nema zime.


Odustali su od ideja da komercijalizuju OpenOffice i ponudili su ga LibreOfficu da se vrate nazad na razvoj OpenOffice i da ugase Libre tj da urade neki merge, medjutim oni su odbili. Tako da je OpenOffice obustaviljen sa razvojem

on topic

Dok postoje besplate alternative nemastina nije izgovor.

PS Ne bi bio cak i da ne postoje, ali to je druga (vise filozofska) tema
 
0

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 20:31 - pre 150 meseci
Citat:
ventura: Čekaj bre malo, pa nećeš za babe zdravlje da koristiš AutoCAD ili CATIA, već da zaradiš pare... A ako već zarađuješ pare, e onda je pošteno da platiš alat kojim zarađuješ...

Nemoj da brkamo babe i zabe, nije problem za nekoga ko zaradjuje pare, nego za nekoga ko se uci. Sta takvi da rade, nisi mi odgovorio.
...
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 20:43 - pre 150 meseci
Citat:
Sale_123: Nemoj da brkamo babe i zabe, nije problem za nekoga ko zaradjuje pare, nego za nekoga ko se uci. Sta takvi da rade, nisi mi odgovorio.

Kako šta da rade, pa da nabave studentske edicije:
CATIA Student Edition, $99 (besplatno preko fakulteta)
SolidWorks Student Edition, $150 (besplatno preko fakulteta)
AutoCAD (sve podverzije) Student Edition, Besplatan

Takle ta CATIA koja košta 9500 evra, može da se nabavi u studentskoj verziji za čitavih 75 evra.. To je 10% cene studentskog računara na kome će taj softver da se vrti...
 
+2

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 21:13 - pre 150 meseci
Osim toga, državna škola/fakultet nema pravo da učeniku/studentu traži da kupi ne znam ni ja šta (ni kompjuter, pa samim tim ni softver), već se zna šta sme da traži. Ako neko pak pohađa neki privatni kurs računara, to je već stvar njegovog izbora. Sigurno na kurs maje neće ići neko ko ne planira da je koristi. Ako pak neko uči autokad da bi se zaposlio, neka umesto toga završi mašinstvo, pa će ga sa dobrim ocenama svaka dobra firma zaposliti i obučiti u korišćenju autokada. Ako ne zna mašinstvo, džaba mu znanje autokada, jer takav "stručnjak" ne treba nikome.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 21:49 - pre 150 meseci
Ma sve je jasno kao dan, kao i uvek najglasniji su bivsi pirati, i sad obilato sole pamet
sadasnjim piratima.

Samo bih voleo da ti (bivsi pirati a sad ultra-legalisti) konkrektno objasne sadasnjim piratima
na konji to nacin sadasnji pirati prave stetu vama bivsim piratima(cast malobrojnim izuzecima
koji nekim cudom "ranije" nisu bili pirati).
Ignore: Nedeljko!
 
+4

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 21:56 - pre 150 meseci
E ako je tako, onda je krađa softvera i tuđe intelektualne svojine sasvim u redu...
 
0

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 22:20 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko: Osim toga, državna škola/fakultet nema pravo da učeniku/studentu traži da kupi ne znam ni ja šta (ni kompjuter, pa samim tim ni softver), već se zna šta sme da traži. Ako neko pak pohađa neki privatni kurs računara, to je već stvar njegovog izbora. Sigurno na kurs maje neće ići neko ko ne planira da je koristi. Ako pak neko uči autokad da bi se zaposlio, neka umesto toga završi mašinstvo, pa će ga sa dobrim ocenama svaka dobra firma zaposliti i obučiti u korišćenju autokada. Ako ne zna mašinstvo, džaba mu znanje autokada, jer takav "stručnjak" ne treba nikome.

Nije to bas tako crno bjelo u drzavi balkanskoj. Ne uce samo masinski inzinjeri da rade sa autocad-om ili catia-om, postoje i nizi stepeni obrazovanja (npr. masinski tehnicar), koji obilato koriste autocad i catia-u/pro-engineer, a skole su jedva u stanju da priuste racunare a kamoli licence. A moraju da ih to uce, ako hoce da imamo imalo obrazovan i upotrebljiv kadar kad zavrse skolu.
...
 
0

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 22:21 - pre 150 meseci
Citat:
ventura: E ako je tako, onda je krađa softvera i tuđe intelektualne svojine sasvim u redu...

Krađa nije u redu.

ALI kopiranje nije kradja.

To sto ga zakon ne odobrava ne znaci atomatski da je "krađa" adekvatan izraz.

Citat:
Nedeljko: Ako pak neko uči autokad da bi se zaposlio, neka umesto toga završi mašinstvo, pa će ga sa dobrim ocenama svaka dobra firma zaposliti i obučiti u korišćenju autokada...


Malo si se zaboravio DRUZE, nije vise doba komunizma, skolovanje vise nije besplatno (osim ako si "genijalac"
pa na "genijalnos" na'vatas neke stipendije).

[Ovu poruku je menjao Kobasa dana 06.12.2011. u 23:34 GMT+1]
Ignore: Nedeljko!
 
+1

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 122241 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.